Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by leyteris77 View Post
    Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω τελείως μαζί σου. Δάνειο για αγορά κατοικίας μπορείς να πάρεις μόλις μπορείς να αποδείξεις οτι έχεις εδώ και 3 μήνες μαζεμένο το 5% της αξίας του σπιτιού για προκαταβολή και εφόσον φυσικά έχεις το εισόδημα που χρειάζεται. Ανάλογα με το εισόδημα και τα έξοδα διαβίωσης προκύπτει το πόσα μπορείς να δανειστείς. Δεν υπάρχει θέμα με κανένα "credit profile" άλλωστε πως να φτιάξεις τέτοιο προφίλ αν δεν μπορούσες να δανειστείς. Πλέον για αγορά πρώτης και νεόχτιστης μόνο κατοικίας το κράτος δίνει 15000$. Ήταν 7000 για πρώτη κατοικία και έγινε 15 για πρώτη αλλά νεόχτιστη. Επίσης η αγορά σπιτιού για να μείνεις μέσα μόνο ρίσκο δεν είναι γιατί τα ενοίκια είνια πανάκριβα. Αν μιλάμε για επένδυση, τότε ναι υπάρχουν περιοχές που είναι λίγο φουσκωμένες οι τιμές και άλλες που δεν είναι. Αλλά μακροπόθεσμα ποτέ δεν χάνεις. Λίγο έως πολύ κάθε 10 χρόνια τα σπίτια διπλασιάζουν την αξία τους. Η αγορά σπιτιού δεν είναι χρηματιστήριο, να πέσουν οι τιμές και να λες τι θα κάνω. Πάντα πρέπει να κοιτάς μακροπρόθεσμα. Και αν πέσουν οι τιμές, πέφτουν λίγο και για λίγο. Υπόψιν η γη είναι αυτή που έχει την αξία, γιατί ενα σπίτι παλιώνει και επηρεάζει σημαντικά την τιμή του ακινήτου.
    Κάθε τράπεζα έχει το δικό της σύστημα για την παροχή δανείων σε ιδιώτες πελάτες. Θες να μου πεις ότι αν κάποιος έχει το 5% της αξίας ενός σπιτιού η τράπεζα θα του δώσει το υπόλοιπο 95% σε νεόκτιστο σπίτι; Δεν υπάρχει αυτό εκτός και αν κάποιος έχει εισόδημα άνω των $120k's ή αν το σπίτι κάνει μέχρι 200k's το πολύ και η διάρκεια του δανείου είναι 40 χρόνια (20 χρόνια τόκοι, τα οποία υπερδιπλασιάζουν το αρχικό κεφάλαιο αγοράς σπιτιού). Επίσης πως μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος ότι μακροπρόθεσμα η αξία του σπιτιού ή του οικοπέδου θα παραμείνει η ίδια ή δεν θα πέσει κάτω από την τιμή αγοράς του; Φίλε Λευτέρη όπως είπε και ένας μεγάλος οικονομολόγος "In the long run we are all dead..".

    Comment


      Originally posted by pan_k7 View Post
      Κάθε τράπεζα έχει το δικό της σύστημα για την παροχή δανείων σε ιδιώτες πελάτες. Θες να μου πεις ότι αν κάποιος έχει το 5% της αξίας ενός σπιτιού η τράπεζα θα του δώσει το υπόλοιπο 95% σε νεόκτιστο σπίτι; Δεν υπάρχει αυτό εκτός και αν κάποιος έχει εισόδημα άνω των $120k's ή αν το σπίτι κάνει μέχρι 200k's το πολύ και η διάρκεια του δανείου είναι 40 χρόνια (20 χρόνια τόκοι, τα οποία υπερδιπλασιάζουν το αρχικό κεφάλαιο αγοράς σπιτιού). Επίσης πως μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος ότι μακροπρόθεσμα η αξία του σπιτιού ή του οικοπέδου θα παραμείνει η ίδια ή δεν θα πέσει κάτω από την τιμή αγοράς του; Φίλε Λευτέρη όπως είπε και ένας μεγάλος οικονομολόγος "In the long run we are all dead..".
      Φίλε pan_k7, αυτά που είπα, τα είπα μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα πρόσφατα. Το 5% είναι η ελάχιστη προκαταβολή που πρέπει να έχει κάποιος για να πάρει δάνειο. Δεν σημαίνει οτι όλες οι τράπεζες ή όλα τα δάνεια δουλεύουν έτσι. Εγώ άντλησα τις πληροφορίες από την Commonwealth. Επίσης άν ο λόγος δάνειο/συνολική αξία είναι >80% άρα <20% προκαταβολή πληρώνεις ένα ασφάλιστρο που το λένε LMI (Lender Mortgage Insurance). Είναι μερικές χιλιάδες δολάρια αναλογα με το σπίτι και συνήθως μπαίνει μεσα στο δάνειο, αλλά σου επιτρέπει στην ουσία να αγοράσεις σπίτι με μόλις μεχρι 5% προκαταβολή. Αυτά δεν έχουν σχέση με το εισόδημα. Το εισόδημα επηρεάζει το borrowing capacity. Στην πραγματικότητα όμως το πόσο ακριβό σπίτι μπορείς να πάρεις εξαρτάται από την προκαταβολή γιατί το δεύτερο είναι υποσύνολο του πρώτου.

      Πχ. κάποιος έχει εισόδημα $150k το χρόνο, μπορεί να δανειστεί πχ μέχρι $600k (τυχαία τα νούμερα)
      επειδή όμως έχει μαζέψει μόνο $20k προκαταβολή τελικά μπορεί να αγοράσει σπίτι μέχρι 20000/0,05=$400.000

      Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι τις 20000 τις έχει φυλαγμένες τουλάχιστον εδώ και τρεις μήνες. Αν έχει κάποιος εισόδημα όπως λες, για παράδειγμα κάτω των 100k απλά θα μπορεί να αγοράσει πιο φτηνό σπιτι ή να επιμηκύνει το δάνειο. Επαναλαμβανω αυτά που λέω αφορούν μια μόνο τράπεζα, αλλά δεν νομίζω οτι θα διαφέρουν τα πράγματα κατά πολύ και στις άλλες. Παραθέτω και διάφορα λινκ με πολύ χρήσιμα calculators δια του λόγου το αληθές. Όσο για την αξία δεν μπορείς να προβλέψεις το μέλλον (μπορεί να αγοράσεις ένα σπίτι και σε 40 χρόνια να είναι θάλασσα εκεί έτσι όπως καταντήσαμε τον πλανήτη) αλλά αυτό που λένε όλοι είναι ότι όσο περιμένεις οι τιμές ανεβαίνουν και μακροπρόθεσμα πάντα θα ανεβαίνουν. Δεν παριστάνω τον ειδικό, μεταφέρω το κοινό αίσθημα που έχω αποκομίσει μέχρι τώρα. Ίσως είναι καιρός να φτιάξουμε ένα θέμα σχετικά με αγορά κατοικίας. Σιγά-σιγά θα αρχίσει να ενδιαφέρει όλο και περισσότερους από εμάς θέλω να ελπίζω.

      Please click here for what you will need.
      Commonwealth Bank Group
      Home loan borrowing capacity calculator
      Commonwealth Bank of Australia - How Much Can I Borrow?
      Home loan calculator
      Home Loans - Calculators - Home buying calculators - Commonwealth Bank Group
      home loan options comparison
      Compare our home loans - Commonwealth Bank Group
      Wealth package
      Home loans - Wealth package - Commonwealth Bank Group
      Lenders mortgage insurance calculator
      LMI Premium Estimator
      Stamp duty calculator
      Home Loans – Calculators - Additional buying cost calculator - Commonwealth Bank Group
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Originally posted by leyteris77 View Post
        Φίλε pan_k7, αυτά που είπα, τα είπα μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα πρόσφατα. Το 5% είναι η ελάχιστη προκαταβολή που πρέπει να έχει κάποιος για να πάρει δάνειο. Δεν σημαίνει οτι όλες οι τράπεζες ή όλα τα δάνεια δουλεύουν έτσι. Εγώ άντλησα τις πληροφορίες από την Commonwealth. Επίσης άν ο λόγος δάνειο/συνολική αξία είναι >80% άρα <20% προκαταβολή πληρώνεις ένα ασφάλιστρο που το λένε LMI (Lender Mortgage Insurance).
        .......................
        .........................

        Home Loans – Calculators - Additional buying cost calculator - Commonwealth Bank Group
        Πολύ καλό το info! Καλό είναι να μπει σε μια καινούργια κατηγορία που θα αφορά την αγορά σπιτιού στην Αυστραλία

        Comment


          Dear Agoriani,
          Sorry i write this in English but it it takes me foreva to write in Greek.
          So, I just read your post about the Indians calling you. well the answer to those annoying calls is to go to https://www.donotcall.gov.au/

          Call the Australian Communications and Media Authority (ACMA)

          Provide them with the following:
          • time and date of the call
          • phone number on which the call was received
          • your phone service provider
          • the details of the call


          I know this cause when I first came to Oz I was living with my cuz. I got a call one day from them (my cuz was at work) and because he had registered his land phone it was illegal for them to call a number that has been registered via ACMA. I asked them "What the name of their company is and where did you get this number since it is not listed and that I'd call the police" They immediately hung up and It did the trick. We never heard of them again! You will get the odd call now and again but just threaten them flat out with the police.
          Hope this helps to put an end to those annoying calls.

          Cheers!

          Comment


            Agoriani,

            Τελικά για πες μου αναγνωρίζουν το διπλωμα από ΙΕΚ ή τελικά θα πρέπει να κάνεις κάποιο αντίστοιχο course στην Αυστραλία?
            Και επίσης υπάρχει η δυνατότητα να γραφτώ στους Engineers Australia ?

            Ευχαριστώ!

            Comment


              Originally posted by evplok View Post
              Agoriani,

              Τελικά για πες μου αναγνωρίζουν το διπλωμα από ΙΕΚ ή τελικά θα πρέπει να κάνεις κάποιο αντίστοιχο course στην Αυστραλία?
              Και επίσης υπάρχει η δυνατότητα να γραφτώ στους Engineers Australia ?

              Ευχαριστώ!
              Έκανα μια προσπάθεια να αναγνωρίσω τις σπουδές των δυο ετών στο ΙΕΚ και την πιστοποίηση μέσω της αρχής Overseas Qualification Unit αλλά η απάντησή τους ήταν οτι δεν μπορούν να αναγνωρίσουν αυτές τις σπουδές και με παρέπεμψαν στο ανώτερο όργανο απο αυτούς. Εκεί σταμάτησα γιατι κατάλαβα οτι η ίδια η Ελλάδα δεν εχει αναγνωρίσει τις σπουδές στο ΙΕΚ και την πιστοποίηση που την ονομάζει και κρατική την θυμάται μόνο και μέχρι και πληρώσεις τα χρήματα για να συμμετάσχεις στις εξετάσεις. Πως να περιμένω να γνωρίζει και να μπορεί η Αυστραλία να αναγνωρίσει αυτό που η ίδια η Ελλάδα που το εχει φτιάξει δεν το αναγνωρίζει?
              Ετσι η απάντηση που σου εχω είναι οτι εγω δεν κατάφερα να αναγνωρίζω τις σπουδές και την πιστοποίηση απο το ΙΕΚ, χωρίς να γνωρίζω αν αυτό είναι ή δεν είναι εφικτό για κάποιον που θα ακολουθήσει ολη την διαδικασία μέχρι το τέλος.

              Διάβασε την ανταπόκρισή μου ολόκληρη για περισσότερες λεπτομέρειες και παρακάτω θα δείς οτι έκανα και τέλειωσα αντίστοιχες σπουδές ήδη εδω σε ενα TAFE.
              Η ανταπόκρισή μου είναι στην πρώτη σελίδα.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Σε ευχαριστώ συνάδελφε Agoriani

                Σήμερα λόγω φόρτου εργασίας (ανοίξανε τα σχολεία και γίνεται ένα μπάχαλο !!) κατάφερα να δω το διαφωτιστικό σου μήνυμα.
                Μου έλυσες αρκετές απορίες. Πιο συγκεκριμένα:

                1) Για την αναγνώριση των τίτλων μου (έγραψες : αναλυτική βαθμολογία από το πανεπιστήμιο, το ΕΑΠ και την ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ γιατί πρέπει να δουν τι είναι αυτό που έκανες εκεί από την πλευρά των μαθημάτων και της διάρκειας.) Έχω επικυρωμένα αντίγραφα από τα αντίστοιχα ιδρύματα τα οποία φυσικά θα τα μεταφράσω και θα τα στείλω στο Overseas Qualification Unit που θέλει κάμποσα χρήματα!! ή απλά να τα μεταφράσω και να τα προσκομίσω Αυστραλία όταν έρθω με το καλό;

                2) Σχετικά με (έγραψες: Εκείνο που μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις ακόμα πιο γρήγορα δουλεία είναι κάποια πιστοποίηση όπως ITIL, CompTIA, Microsoft, Cisco(CCNA, CCNP)κ.τ.λ. καθώς και Project management. Προφανώς αναφέρεσαι να τα κάνω εδώ στην Ελλάδα ΟΚ;

                3) Θα ήθελα όποτε έχεις χρόνο ( έγραψες: Για να διδάξεις σε σχολεία εδώ δεν το έχω ψάξει αλλά θα ρωτήσω στο σχολείο που δουλεύω αν θες και θα σου πω.) να με ενημερώσεις για τις προοπτικές αυτές. Τα Αγγλικά μου είναι αρκετά καλά αφού τελείωσα την 3η Γυμνασίου εκεί.

                4) Όσον αφορά τα επιδόματα που σου έγραψα τα δύο αγόρια μου είναι 7 και 4 χρονών!! (με προβληματίζει λίγο η γυναίκα μου που δεν γνωρίζει καλά την γλώσσα όπως εγώ και τις πιθανότητές της να βρει δουλεία. (Μην αναφέρω ότι όταν ακούει Αυστραλία κυριολεκτικά φαβάται!!!)

                5) Τέλος έχω το δικαίωμα σε λίγα χρόνια να πάρω σύνταξη με ανήλικα παιδιά (ότι βγει και όποτε!! μπορώ να πληρώνομαι λόγω ηλικίας στα 52). Έχουμε επίσης ένα σπίτι που το χρωστάμε με δάνειο και εισόδημα μικρό από γκαρσονιέρα που νοικιάζουμε. Στην Αυστραλία εξυπακούεται τίποτα. Αυτά θα επηρεάσουν τα επιδόματα από το Centrelink;

                Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο και κόπο που θα διαθέσεις!!

                Να σαι πάντα καλά και ευτυχισμένος με την οικογένειά σου.

                Με εκτίμηση
                Παντελής

                ΥΓ. Επικοινώνησα με ξαδέρφια και νονούς και φίλους στην Μελβούρνη και με παρότρυναν όλοι να πάω!!!. (Πραγματικά είναι όλοι τακτοποιημένοι με πολύ καλές δουλείες και περιουσίες και γνωριμίες) λέγοντας μου ότι θα μας βοηθήσουν (ΟΚ σίγουρα δεν το δένω κόμπο αλλά ξέρεις επιθυμείς και μία ηθική στήριξη). Εσύ είσαι αξιέπαινος διότι τράβηξες έναν Γολγοθά ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!

                Comment


                  Καλημέρα pathan

                  Από την στιγμή που είσαι υπήκοος όλα είναι πολύ πιο εύκολα για εσάς.

                  Διάβασε καλά στις σελίδες της Αυστραλίας κ θα δεις πάρα πολλές πληροφορίες.

                  Σε μία μετανάστευση όσο πιο πολλά χρήματα $$$$$$ έχετε τόσο πιο καλά θα περάσετε.
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Γεια σου Agoriani! Συγχαρητήρια για το έργο σου! Και σε σένα και όλων των ανταποκριτών!
                    Έχουμε πάρει την απόφαση να έρθουμε και εμείς Αυστραλία. Στη δική μας την περίπτωση είμαι εγώ η Αυστραλή υπήκοος. Είχαμε σκοπό να καταθέσουμε την partner visa από Ελλάδα αλλά φοβάμαι ότι θα καθυστερήσει πολύ και δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια ακόμα. Είχες γράψει στο θέμα "Σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία από Ελλάδα." το εξής:
                    "Τελικά ίσως είναι σοφό κάποιος να χρησιμοποιήσει migration agent μέσα απο την Αυστραλία, που να είναι εγγεγραμμένος στο MARA, και να τον εκπροσωπήσει απο εδώ στέλνοντας την αίτησή του για αυτόν απο μέσα πρίν έρθει. Αν έκανα την διαδικασία απο την αρχή αυτό θα έκανα, σύμφωνα με τα όσα ξέρω και ισχύουν μέχρι τώρα."
                    Έχεις την ίδια γνώμη ακόμα;
                    Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                    Comment


                      Γειά σου Sweetelenitsa.
                      Το σκεπτικό πίσω απο την πρόταση αυτή ήταν οτι θα γλύτωνα το ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία και επίσης θα λειτουργούσε υπερ της υπόθεσης ο χρόνος που μου πήρε μέχρι να ετοιμαστώ και να καταφέρω να φύγω απο την πατρίδα.
                      Δηλαδή πήραμε την απόφαση Άνοιξη και φτάσαμε Χριστούγεννα να ταξιδέψουμε. Απο οτι διαβάζω πολλοί τους παίρνει και περισσότερο μέχρι να απαγκιστρωθούν απο διάφορες υποθέσεις και να κλείσουν ενα σωρό ανοικτές. Αυτό το χρονικό διάστημα σκέψου οτι εαν ο αντιπρόσωπος πράκτορας μετανάστευσης καταθέσει την αίτηση θα λειτουργεί υπερ της υπόθεσης και μέχρι να τελειώσει κάποιος τις διαδικασίες στην πατρίδα για να είναι έτοιμος να φύγει ίσως έχει βγεί και η βίζα του.
                      Επίσης ολοι οι χρόνοι επεξεργασίας, απο οσο γνωρίζω, είναι λιγότερο εαν η αίτηση κατατεθεί απο μέσα. Και το παράβολο στις περισσότερες των περιπτώσεων.
                      Είναι σαν να δίνει ενα κίνητρο, ενα πλεονέκτημα ο νόμος στους πράκτορες μετανάστευσης τρόπον τινά.
                      Σε προοιδοποιώ όμως να διαβάσεις ολες τις λεπτομέρειες τις βίζας που σας ενδιαφέρει, απο την πηγή: Australian Government Department of Immigration and Border Protection γιατι πλεόν εχω καιρό να τις διαβάσω εγω και ίσως κάτι να μου διαφέυγει.
                      Με το καλό οτι και να κάνετε.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        Θα προσθέσω κάτι ακόμα για όλους και όλες που είναι υπήκοοι Αυστραλίας και θέλουν να βελτιώσουν τις πιθανότητες για μια καλύτερη δουλειά, με καλύτερα λεφτά και ετσι ενα καλύτερο μέλον! Δηλαδή όλους.
                        Σκεφτείτε και εξετάστε πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να σπουδάσετε, είτε σε TAFE, είτε σε University. Εκτός αν κουβαλάτε ήδη μαζί σας πτυχία και διαπιστευτήρια.
                        Ο λόγος που το λέω αυτό είναι κυρίως ενας. Είναι τσάμπα.
                        Και εξηγούμε:
                        Οι Αυστραλοί υπήκοοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν μια απο τις κρατικές βοήθειες, για την πληρωμή των διδάκτρων. Τα λεφτά τα δίνει το κράτος στο εκπαιδευτικό ίδρυμα και τα παίρνει αργότερα απο τον σπουδαστή μέσω της φορολογίας, εαν και εφόσον πιάσει δουλειά με εισόδημα πάνω απο ενα ετσι και αλλιώς μεγάλο ποσό, το χρόνο.
                        Το ξαναλέω: Χρησιμοποιούμε εαν δεν έχουμε να πληρώσουμε τα δίδακτρα, που ετσι κι αλλιώς είναι το μικρότερο ποσό κατα το δυνατόν, σαν φοιτητές/σπουδαστές εσωτερικού/Αυστραλοί υπήκοοι, άτοκα, και το κράτος τα παίρνει πίσω εαν και εφόσον πιάσουμε δουλειά και κάνουμε φορολογική δήλωση πάνω απο ενα μεγάλο ετσι και αλλιώς ποσό.
                        Επίτηδες δεν λεω το ποσό για να κάνετε τον κόπο να ψάξετε και να βρείτε την πληροφορία απο τις έγκυρες κυβερνητικές πηγές/site.

                        Βέβαια υπάρχει το πρόβλημα το χρόνου, γιατι εαν δουλεύεις δεν μπορείς να είσαι και full time student και τα TAFE, απο οσο γνωρίζω δεν έχουν εκμάθηση απο απόσταση. Τα Uni όμως έχουν και σχεδόν ολα τα πανεπιστήμια εδω έχουν ενα σωρό μαθήματα-πτυχία που μπορεί κάποιος να τα παρακολουθεί απο απόσταση.
                        Επίσης υπάρχει και το Open University στα πρότυπα του αντίστοιχου της Αγγλίας και όπως το γνωρίζουν όσοι το γνωρίζουν και απο την πατρίδα.

                        Ετσι δεν υπάρχει καλύτερη ευκαιρία για κάποιον να αναβαθμίσει την θέση του στην αγορά εργασίας.

                        Ναι θα πάρει χρόνο και ναι θα πάρει και κόπο αλλά τι είναι αυτό που δεν ζητάει τουλάχιστον αυτά τα δυο.

                        Εαν συνεχίζετε να διαβάζετε μέχρι εδω, που παει να πει οτι ζεσταθήκατε τότε να πω ακόμα:

                        Τα Uni δέχονται αιτήσεις περίπου μετά τα Χριστούγεννα για το ακαδημαϊκό έτος που ξεκινάει περίπου το Μάρτιο και μερικά στο μέσο του έτους, στο λεγόμενο midle year break και για μερικά τμήματα μπορεί να δεχτούν εισαγωγή που ξεκινάει με τις αιτήσεις απο τον Απρίλιο περίπου.

                        Περισσότερες πληροφορίες στα web site απο τα εκπαιδευτικά ιδρύματα.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          Αυτό σκεφτόμασταν και εμείς. Να γλυτώναμε το ταξίδι και μήπως κερδίζαμε και χρόνο.
                          Θα διαβάσω λοιπόν από την πηγή που μου δίνεις και βλέπουμε.
                          Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

                          Comment


                            Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας λες!
                            Έχω ένα μωρό 14 μηνών οπότε θα παίρνω κάποια επιδόματα. Παρ'οτι έχω πτυχίο Λογιστικής από ΤΕΙ, σκεφτόμουν αν γινόταν να σπούδαζα κάτι σχετικό με την εκπαίδευση εξ'αποστάσεως. Γνωρίζεις αν θα μπορώ σπουδάζοντας να παίρνω πάλι τα επιδόματα ή πολλά θέλω;;; Μάλλον πολλά θέλω!!!

                            Comment


                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Γειά σου Sweetelenitsa.
                              Το σκεπτικό πίσω απο την πρόταση αυτή ήταν οτι θα γλύτωνα το ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία και επίσης θα λειτουργούσε υπερ της υπόθεσης ο χρόνος που μου πήρε μέχρι να ετοιμαστώ και να καταφέρω να φύγω απο την πατρίδα.
                              Δηλαδή πήραμε την απόφαση Άνοιξη και φτάσαμε Χριστούγεννα να ταξιδέψουμε. Απο οτι διαβάζω πολλοί τους παίρνει και περισσότερο μέχρι να απαγκιστρωθούν απο διάφορες υποθέσεις και να κλείσουν ενα σωρό ανοικτές. Αυτό το χρονικό διάστημα σκέψου οτι εαν ο αντιπρόσωπος πράκτορας μετανάστευσης καταθέσει την αίτηση θα λειτουργεί υπερ της υπόθεσης και μέχρι να τελειώσει κάποιος τις διαδικασίες στην πατρίδα για να είναι έτοιμος να φύγει ίσως έχει βγεί και η βίζα του.
                              Επίσης ολοι οι χρόνοι επεξεργασίας, απο οσο γνωρίζω, είναι λιγότερο εαν η αίτηση κατατεθεί απο μέσα. Και το παράβολο στις περισσότερες των περιπτώσεων.
                              Είναι σαν να δίνει ενα κίνητρο, ενα πλεονέκτημα ο νόμος στους πράκτορες μετανάστευσης τρόπον τινά.
                              Σε προοιδοποιώ όμως να διαβάσεις ολες τις λεπτομέρειες τις βίζας που σας ενδιαφέρει, απο την πηγή: Australian Government Department of Immigration and Border Protection γιατι πλεόν εχω καιρό να τις διαβάσω εγω και ίσως κάτι να μου διαφέυγει.
                              Με το καλό οτι και να κάνετε.
                              Αgoriani ,εννοεις ,οτι καποιος ,μπορει να ειναι Ελλαδα κι ο εγγεγραμμενος πρακτορας μεταναστευσης ,να καταθεσει την αιτηση ,απο μέσα απ την Αυστραλια ,δλδ onshore? Κι ο αιτών ,να ειναι Ελλαδα;Κι οτι αυτο ,ειναι καποιο δικαιωμα ,που δινει ο μεταναστευτικος νόμος ,στους Registered Migration Agents?
                              Aυτο καταλαβα ,αν το συνδυασω και με το αποσπασμα ,που εβαλε απο δικο σου ποστ ,το μέλος sweetelenitsa.Αλλά μπορει και να καταλαβα ,λαθος!Γι αυτο ,σε ρωτω ,αν αυτο ,εννοεις!

                              Originally posted by sweetelenitsa View Post
                              Γεια σου Agoriani! Συγχαρητήρια για το έργο σου! Και σε σένα και όλων των ανταποκριτών!
                              Έχουμε πάρει την απόφαση να έρθουμε και εμείς Αυστραλία. Στη δική μας την περίπτωση είμαι εγώ η Αυστραλή υπήκοος. Είχαμε σκοπό να καταθέσουμε την partner visa από Ελλάδα αλλά φοβάμαι ότι θα καθυστερήσει πολύ και δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια ακόμα. Είχες γράψει στο θέμα "Σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία από Ελλάδα." το εξής:
                              "Τελικά ίσως είναι σοφό κάποιος να χρησιμοποιήσει migration agent μέσα απο την Αυστραλία, που να είναι εγγεγραμμένος στο MARA, και να τον εκπροσωπήσει απο εδώ στέλνοντας την αίτησή του για αυτόν απο μέσα πρίν έρθει. Αν έκανα την διαδικασία απο την αρχή αυτό θα έκανα, σύμφωνα με τα όσα ξέρω και ισχύουν μέχρι τώρα.
                              "
                              Έχεις την ίδια γνώμη ακόμα;
                              Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                              υ.γ και πάντως ,οι μέσοι χρονοι επεξεργασιας ,ειναι πολυ μεγαλυτεροι ,σε αιτησεις onshore και το κοστος ,επισης ,μεγαλυτερο .
                              Αυτη την στιγμη ,για onshore partner ,το site του DIBP ,δινει μεσο χρονο επεξεργασιας ,12-15 μήνες ,ενώ μπορει να φτασει και τους 18 ,ο μέσος χρονος ,οπως γραφει το γραμμα που στελνει το immi ,σε καταθεση εγκυρης onshore αιτησης.( το 2012 ,ηταν 13 μηνες ,ο μέσος χρονος επεξεργασιας ,που εγραφε το γραμμα του immi ,σε καταθεση εγκυρης αιτησης ).Ενώ σε offshore αιτησεις ,ο μέσος χρόνος ειναι σαφώς μικροτερος ,οπως και το κόστος της αιτησης.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Originally posted by Agoriani View Post
                                Θα προσθέσω κάτι ακόμα για όλους και όλες που είναι υπήκοοι Αυστραλίας και θέλουν να βελτιώσουν τις πιθανότητες για μια καλύτερη δουλειά, με καλύτερα λεφτά και ετσι ενα καλύτερο μέλον! Δηλαδή όλους.
                                Σκεφτείτε και εξετάστε πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να σπουδάσετε, είτε σε TAFE, είτε σε University. Εκτός αν κουβαλάτε ήδη μαζί σας πτυχία και διαπιστευτήρια.
                                Ο λόγος που το λέω αυτό είναι κυρίως ενας. Είναι τσάμπα.
                                Και εξηγούμε:
                                Οι Αυστραλοί υπήκοοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν μια απο τις κρατικές βοήθειες, για την πληρωμή των διδάκτρων. Τα λεφτά τα δίνει το κράτος στο εκπαιδευτικό ίδρυμα και τα παίρνει αργότερα απο τον σπουδαστή μέσω της φορολογίας, εαν και εφόσον πιάσει δουλειά με εισόδημα πάνω απο ενα ετσι και αλλιώς μεγάλο ποσό, το χρόνο.
                                Το ξαναλέω: Χρησιμοποιούμε εαν δεν έχουμε να πληρώσουμε τα δίδακτρα, που ετσι κι αλλιώς είναι το μικρότερο ποσό κατα το δυνατόν, σαν φοιτητές/σπουδαστές εσωτερικού/Αυστραλοί υπήκοοι, άτοκα, και το κράτος τα παίρνει πίσω εαν και εφόσον πιάσουμε δουλειά και κάνουμε φορολογική δήλωση πάνω απο ενα μεγάλο ετσι και αλλιώς ποσό.
                                Επίτηδες δεν λεω το ποσό για να κάνετε τον κόπο να ψάξετε και να βρείτε την πληροφορία απο τις έγκυρες κυβερνητικές πηγές/site.

                                Βέβαια υπάρχει το πρόβλημα το χρόνου, γιατι εαν δουλεύεις δεν μπορείς να είσαι και full time student και τα TAFE, απο οσο γνωρίζω δεν έχουν εκμάθηση απο απόσταση. Τα Uni όμως έχουν και σχεδόν ολα τα πανεπιστήμια εδω έχουν ενα σωρό μαθήματα-πτυχία που μπορεί κάποιος να τα παρακολουθεί απο απόσταση.
                                Επίσης υπάρχει και το Open University στα πρότυπα του αντίστοιχου της Αγγλίας και όπως το γνωρίζουν όσοι το γνωρίζουν και απο την πατρίδα.

                                Ετσι δεν υπάρχει καλύτερη ευκαιρία για κάποιον να αναβαθμίσει την θέση του στην αγορά εργασίας.

                                Ναι θα πάρει χρόνο και ναι θα πάρει και κόπο αλλά τι είναι αυτό που δεν ζητάει τουλάχιστον αυτά τα δυο.

                                Εαν συνεχίζετε να διαβάζετε μέχρι εδω, που παει να πει οτι ζεσταθήκατε τότε να πω ακόμα:

                                Τα Uni δέχονται αιτήσεις περίπου μετά τα Χριστούγεννα για το ακαδημαϊκό έτος που ξεκινάει περίπου το Μάρτιο και μερικά στο μέσο του έτους, στο λεγόμενο midle year break και για μερικά τμήματα μπορεί να δεχτούν εισαγωγή που ξεκινάει με τις αιτήσεις απο τον Απρίλιο περίπου.

                                Περισσότερες πληροφορίες στα web site απο τα εκπαιδευτικά ιδρύματα.
                                Είδες τι άδικο σύστημα έχουν αυτοί οι Αυστραλοί....Κανονικά θα έπρεπε να δουν τη δικιά μας δωρεάν παιδεία και να αφήσουν τις εξυπνάδες του να πληρώνει κάποιος τις σπουδές του.Ασε που εδώ στην Ελλάδα ,με το να αποστηθίσεις 4 μαθήματα και να δώσεις εξετάσεις ,στο πανεπιστήμιο εισάγονται με απόλυτη αξιοκρατία οι καλλίτεροι. Βέβαια αυτό μπορεί να στοιχίσει κάπως σε φροντιστήρια ,όμως σαν κοινωνία μπορεί να το αντιπαρέλθουμε με την δωρεάν παιδεία.Βέβαια μπορείς να σπουδάσεις και κάτι τελείως διαφορετικό απο αυτό που θα ήθελες άλλα μην ξεχνάμε ότι είναι δωρεάν (εκτός από τα συγγράμματα ).Βασική προϋπόθεση βέβαια να φροντίσεις να μην αρρωστήσεις την μέρα των εξετάσεων ,και φυσικά αν είσαι γυναίκα να μην έχεις περίοδο εκείνη την ημέρα.Είπαμε όμως,είναι δωρεάν ,μην τα ισοπεδώνουμε όλα και να μην ξεχνάμε : στην Ελλάδα το δύσκολο είναι να μπείς στο πανεπιστήμιο ,όχι το να το τελειώσεις....Σαν εκείνη την παλία Ελληνική ταινία που έλεγε "μωρε εγώ είναι να μην τρουπώσω ,αν τρουπώσω..."

                                Comment

                                Working...
                                X