Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by demi View Post
    Επιτέλους. Μετά από 5,5 μήνες ο άντρας μου πήρε τελικά την πολυπόθητη Partner Visa 801. Την Τετάρτη ήρθε ένα γράμμα από το Medicare που έλεγε ότι το Immigration τους ενημέρωσε ότι πήρε την visa και έτσι του εκδόσανε κανονική κάρτα medicare και όχι προσωρινή σαν και αυτή που είχε μέχρι τώρα. Μετά από 2 μέρες σήμερα δηλαδή πήραμε μια επιστολή από το Immigration ότι η αίτηση για την visa έγινε δεκτή. Τελικά δεν μας αντιστοιχίσαν ποτέ case officer και ούτε κανείς επικοινώνησε μαζί μας από τότε που πρωτοστείλαμε τα χαρτιά και μας απάντησαν με την Bringing Visa. Η έκδοση της visa έγινε 1 Μαρτίου , 5,5 μήνες μετά την αρχική αίτηση και την επιστολή την λάβαμε σημερα 16 Μαρτίου. Είμαστε πολλοί χαρούμενοι και συνεχίζουμε το χτίσιμο της νέας μας ζωής.
    αντε και σε αλλα με υγεια!!!παντα τετοια και καλητερα και να τον χαιρεσε

    Comment


      Originally posted by Achilles View Post
      ..και εγω εχω γενεθλια το σ/κ..να τα εκατοστήσουμε!!!!!..
      Demi σου εχω στειλει ενα p.m....υπάρχει η δυνατότητα απάντησης??
      Sorry αλλά δεν έχω πάρει κάτι ! Στείλτο πάλι αν θες!

      Comment


        GZ!
        Επιτέλους ήρθε η βίζα σας!!!
        Μάλον τελειώσατε με τις διαδικασίες πλέον και μπορείτε να ησυχάσετε με το καλό.
        GZ!
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          demi μα ειστε εκατοχρονοι και παντα υγιεις και ευτυχισμενοι!!!!!να περασετε ενα souper σαββατοκυριακο!!!!!!!!!!!παρακολουθω εδω και καιρο αυτα που γραφεις και χαιρομαι πραγματικα που τα καταφερες!!!!!!!!!!!!

          Comment


            Demi, γεια χαρά. Μόλις έμαθα για τον ανεμοστρόβιλο που έπληξε τη πόλη σου. Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να μην υπήρξαν σημαντικά προβλήματα. Αν τα καταφέρεις ενημέρωσέ μας. Καλή δύναμη.

            Comment


              γεια σου ντεμι διαβαζω κ εγω εδω κ καιρο την ανταποκριση σου μια κ σε νιωθω 'κοντοχωριανη' λογω του οτι κ εμεις γυρω στον οκτωβρη θα ερθουμε στο εμεραλντ(που μενει η γιαγια του αντρα μου).ευχομαι κ γω να ειστε καλα κ να μη παθατε μεγαλες ζημιες απο τον ανεμοστροβιλο.περιμενουμε νεα σου

              Comment


                Καλημέρα demi ελπίζω να είστε όλοι καλά και να μην πάθατε ζημιές...
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Originally posted by GEORGE KARALIS View Post
                  Australian ευχαριστώ πολύ.
                  George χαίρομαι που συναντώ και άλλους Πατρινους στην παρέα! Ετοιμαζόμαστε κι εμεις για Sydney οικογενειακως. Πως τα πήγατε με την partner visa. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι η πιο δύσκολη διαδικασία... Θέλεις να ανταλλαξουμε εμπειρίες? μπορεί να προλάβουμε κάποιο λαθακι του ενός η του αλλού...

                  Comment


                    χμ!!!!!!

                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Όπως είπε κάποτε και ο μεγας Τζίμυς Πανούσης.....ένα πολιτικό σχολιάκι θα το κάνω....
                    καπωτε ο κων/νος καραμανλης ειπε.................Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΠΕΡΑΝΤΩ ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                    Μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρεις και έγινε υπουργός.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                    Comment


                      Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Είμαστε όλοι καλά. Ευτυχώς δεν είχμε ζημιές από τον tornado γιατί ο tornado είναι πολύ τοπικό φαινόμενο αρκετά δυνατό σαν τον κυκλώνα αλλά τοπικό και έτσι χτύπησε μια συγκεκριμένη περιοχή της πόλης και ευτυχώς όχι την δικιά μου. Πάντως δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα η πόλη . Σε μια -δύο μέρες όλα πάλι κανονικά. Το φαινόμενο ήταν εντυπωσιακό. Καθόμουν στο μπαλκόνι και χάζευα την δύναμη της φύσης.

                      Comment


                        Originally posted by Eonas View Post
                        George χαίρομαι που συναντώ και άλλους Πατρινους στην παρέα! Ετοιμαζόμαστε κι εμεις για Sydney οικογενειακως. Πως τα πήγατε με την partner visa. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι η πιο δύσκολη διαδικασία... Θέλεις να ανταλλαξουμε εμπειρίες? μπορεί να προλάβουμε κάποιο λαθακι του ενός η του αλλού...
                        H partner visa είναι η πιο απλή περίπτωση από όλες τις visa. Απλά θέλει λίγο υπομνή γιατί μπορεί να πάρει και 6 μήνες αλλά θεωρητικά αν είσαι partner αυστραλού υπήκοου δεν μπορούν να στην αρνηθούν. Και αν κάνεις την αίτηση μέσα από την Αυστραλία σου δίνουν αμέσως άδεια παραμονής και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη , χωρίς βέβαια δικαίωμα εργασίας αλλά με λίγη υπομονή περνάει ο καιρός και παίρνεις και την visa. Να ξέρεις ότι πολύς κόσμος θα ήθελε να είναι στην θέση σου και να δικαιούται Partner.

                        Comment


                          Καινούρια ενημέρωση στο post μπροστά

                          Comment


                            Demi καλησπέρα,
                            Θυμάμαι σε ένα Post παλιότερο από την Ανταπόκριση σου έιχες αναφέρει ότι ο γιος σου είχε εκ γεννετής καταρράκτη. Επειδή και ο μικρός έιχε το ίδιο και καναμε 2 επεμβάσεις για αυτό, εδώ στην Ελλάδα, θέλω να ρωτήσω τι είδους ιατρική παρακολούθηση ακολουθείς εκεί για τον γιο σου; Εμείς για παράδειγμα ακολουθούμε την θεραπεία με το κλείσιμο του ματιού. Υπάρχει κάτι διαφορετικό εκεί, ίσως πιο προηγμένο;

                            Comment


                              Originally posted by irene View Post
                              Demi καλησπέρα,
                              Θυμάμαι σε ένα Post παλιότερο από την Ανταπόκριση σου έιχες αναφέρει ότι ο γιος σου είχε εκ γεννετής καταρράκτη. Επειδή και ο μικρός έιχε το ίδιο και καναμε 2 επεμβάσεις για αυτό, εδώ στην Ελλάδα, θέλω να ρωτήσω τι είδους ιατρική παρακολούθηση ακολουθείς εκεί για τον γιο σου; Εμείς για παράδειγμα ακολουθούμε την θεραπεία με το κλείσιμο του ματιού. Υπάρχει κάτι διαφορετικό εκεί, ίσως πιο προηγμένο;
                              Πράγματι ο γιός μου έχει εκ γενετής καταρράκτη αλλά δεν είναι σε επίπεδο που απαιτείται ακόμα επέμβαση. Στην Ελλάδα τον είχε δεί ένας παιδο οφθαλμίατρος και μα είχε πει να τον παρακολουθούμε κάθε 3 μήνες για να δούμε την εξέλιξή του. Εδώ όταν ήρθα τον πήγα σε οφθαλμίατρο και μας είπε ότι δεν απαιτείται ακόμα επέμβαση γιατί φαίνεται να είναι στάσιμος και μας έκλεισε το επόμενο ραντεβού μετά από 12 μήνες για να τον ξαναμετρήσει. Δεν έχουμε κάνει ακόμα επέμβαση λοιπόν και δεν ξέρω πιά μέθοδο ακολουθούν.

                              Comment


                                02/04/2012
                                Ο καιρός περνάει όμορφα και ήσυχα. Έχουμε αρχίσει και κάνουμε και κάποιες παρέες , πράγμα που είναι λίγο δύσκολο σε μέρη που δεν υπάρχουν αρκετοί Έλληνες . όλα πάνε καλά έχουμε καλέσει κάποιους σπίτι, μας έχουν καλέσει κιόλας και κάποιοι άλλοι.Το περίεργο λοιπόν που συμβαίνει εδώ είναι ότι όταν καλείς κάποιον σπίτι σου για φαγητό, ή για καφέ στην είσοδο του σπιτιού βγάζει τα παπούτσια του. Στην αρχή μου φάνηκε περίεργο αλλά το παρατήρησα σε κανα 2 περιπτώσεις και σαν οικοδέσποινα και σαν φιλοξενούμενη. Δεν κρατήθηκα λοιπόν και ρώτησα κάποιους και μου απάντησαν ότι είναι θέμα σεβσμού να βγάζεις τα παππούτσια σου όταν πας καλεσμένος σε ένα σπίτι. Άκου τώρα νοοτροπία , να είσαι καλά ντυμένος για επίσκεψη και καλά και ντέλει να πρέπει να ξυπολυθείς. Άντε να δούμε τι άλλο περίεργο έχει αυτός ο λαός. Το Σαββατοκύριακο είχα το πάρτυ γενεθλίων του γιού μου και είχε μεγάλη επιτυχία. Ηρθαν 25 παιδιά από το σχολείο του. Ο γιός μου έχει αρχίσει και μιλάει αγγλικά με τα άλλα παιδιά σε βαθμό που δεν το πιστεύω , μου φαίνεται απίστευτο μέσα σε 6 μήνες την πρόοδο που έχει κάνει με την γλώσσα. Κατά τα άλλα ετοιμαζόμαστε να πάμε Μελβούρνη για λίγες μέρες για το ελληνικό πάσχα να συναντήσουμε και κάπιους συγγενείς.
                                Μηπως τα σπιτια στην περιοχη ειναι στρωμενα με μοκετα;
                                Γιατι εδω (Μελβουρνη)στα πιο πολλα που πηγα ειναι ολα με ξυλο κατω και δεν το συναντας,πραγμα που μου εκανε εντυπωση γιατι το συνηθισα απο Ελλαδα.
                                Αντε και η επομενη συναντηση να ειναι οταν θα ερθεις Μελβουρνη να ενωθουν τα πιο πολλα κομματια του patriotaki!

                                Comment

                                Working...
                                X