Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Kontsantinos1

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    με δουλεια ακομα τιποτα, ειχα ενα τηλεφωνημα για μια οχι καλη δουλεια στον τομεα μου νοτιως του Frankston, οποτε ειπα οχι και δεν πηγα καν για συνεντευξη!

    πριν λιγες μερες πηγα στο ραντεβου στο nmit και 10/10 αρχιζω μαθηματα. δωρεαν, 4 ωρες τη μερα, 5 μερες τη βδομαδα, αν βρω δουλεια μπορω να σταματησω για ενα διαστημα και να ξανααρχισω ξανα. δεν το βλεπω να τα κανω τα μαθηματα...εχει περασει πολυς καιρος , λεω απο βδομαδα να πω σε ενα ξαδερφο μου που εχει γνωστους με εστιατορια καφετεριες κτλ να μου βρει δουλεια σε κατι τετοιο μεχρι να βρω στο αντικειμενο. τεσπα θα παω στα πρωτα μαθηματα και αναλογα με δουλεια πως ειναι τα ιδια τα μαθηματα θα αποφασισω τι θα κανω.

    πανω απο ενας μηνας εχει περασει απο οταν εστειλα το πτυχιο για αναγνωριση στο OQU και ακομα δεν εχω απαντηση!

    λοιπον, επειδη διαβαζα προσφατα καποια πραγματα που εγραφαν για μεταναστευση σε χωρες της ευρωπαικης ενωσης καποιοι εδω αλλα δεν ειχα χρονο να απαντησω, ηθελα να πω πως ορισμενες χωρες στην ε.ε. ειναι πολυ καλες και να μη κρινουν απο την ελλαδα την ιταλια και γενικα το νοτο και την ιρλανδια! και να μη νομιζουν οτι εδω περισσευουν τα λεφτα και οι δουλειες! νομιζω αξιζει να πω πως οταν πηγα σε γραφειο ευρεσης εργασιας στην ολλανδια, μου προτεινε αμεσως δουλεια με διμηνη συμβαση βεβαια και με ανανεωση αν τους αρεσα, αλλα στην Bayer... !!!, ενω εδω δεν με καλουν ουτε για συνεντευξη κατι εταιριες της πλακας!
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #77
      Originally posted by angel.co View Post
      μιας κ βρηκες τον δρομο σου πατριωτη δεν μασ λες κ εμασ το μυστικο? τι καταλαβεσ απο τον τροπο σκεψη τουσ? τι ζητανε απο τουσ μηχανικους?
      Η επιτυχία δεν έρχεται μέσα από κάποια συγκεκριμένη συνταγή ούτε από την μια στιγμή στην άλλη. Εμένα μου πήρε 4 μήνες. Αν ασχοληθεί κάποιος με την διαδικασία σιγά-σιγά αντιλαμβάνεται τι ζητάνε και πως πρέπει να τους αντιμετωπίσει. Αυτό που έκανα ήταν όταν πήγαινα σε κάποιο ραντεβού και τελικά δεν έβγαινε τίποτα να ρωτάω ή να προσπαθώ να προσδιορίσω το λόγο και αυτά τα στοιχεία τα σημείωνα σε ένα τετράδιο τα οποία κάθε λίγες μέρες τα ξαναδιάβαζα ώστε να αλλάζω τα σημεία τα οποία δεν είχαν ενεργήσει θετικά για μένα. Έτσι προφανώς και με λίγη τύχη μετά από 4 μήνες ήρθε και η σειρά μου. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή που να σου πεί κάποιος και να παρακάμψεις τελείως αυτό το διάστημα. Όσο περισσότερο και πιό έντονα ασχολείσαι με το θέμα της εύρεσης εργασίας τόσο περισσότερο μικραίνει το διάστημα και έρχεται και η σειρά σου. Ένα από τα βασικά πάντως στις συνεντεύξεις είναι ότι πρέπει να δείχνεις μια σταθερότητα , ότι δηλαδή ήρθες στην Αυστραλία και έχεις σκοπό να μείνεις βρεις ή δεν βρεις την δουλειά που θέλεις . Αυτό βέβαια μπορεί να είναι ψέματα και να μην ισχύει για κάποιον αλλά είναι πολύ σημαντικό ο εργοδότης ή ο recruiter να το πιστέψει.

      Comment


        #78
        Originally posted by konstantinos1 View Post
        με δουλεια ακομα τιποτα, ειχα ενα τηλεφωνημα για μια οχι καλη δουλεια στον τομεα μου νοτιως του Frankston, οποτε ειπα οχι και δεν πηγα καν για συνεντευξη!

        πριν λιγες μερες πηγα στο ραντεβου στο nmit και 10/10 αρχιζω μαθηματα. δωρεαν, 4 ωρες τη μερα, 5 μερες τη βδομαδα, αν βρω δουλεια μπορω να σταματησω για ενα διαστημα και να ξανααρχισω ξανα. δεν το βλεπω να τα κανω τα μαθηματα...εχει περασει πολυς καιρος , λεω απο βδομαδα να πω σε ενα ξαδερφο μου που εχει γνωστους με εστιατορια καφετεριες κτλ να μου βρει δουλεια σε κατι τετοιο μεχρι να βρω στο αντικειμενο. τεσπα θα παω στα πρωτα μαθηματα και αναλογα με δουλεια πως ειναι τα ιδια τα μαθηματα θα αποφασισω τι θα κανω.

        πανω απο ενας μηνας εχει περασει απο οταν εστειλα το πτυχιο για αναγνωριση στο OQU και ακομα δεν εχω απαντηση!

        λοιπον, επειδη διαβαζα προσφατα καποια πραγματα που εγραφαν για μεταναστευση σε χωρες της ευρωπαικης ενωσης καποιοι εδω αλλα δεν ειχα χρονο να απαντησω, ηθελα να πω πως ορισμενες χωρες στην ε.ε. ειναι πολυ καλες και να μη κρινουν απο την ελλαδα την ιταλια και γενικα το νοτο και την ιρλανδια! και να μη νομιζουν οτι εδω περισσευουν τα λεφτα και οι δουλειες! νομιζω αξιζει να πω πως οταν πηγα σε γραφειο ευρεσης εργασιας στην ολλανδια, μου προτεινε αμεσως δουλεια με διμηνη συμβαση βεβαια και με ανανεωση αν τους αρεσα, αλλα στην Bayer... !!!, ενω εδω δεν με καλουν ουτε για συνεντευξη κατι εταιριες της πλακας!
        Kωνσταντίνε θέλει υπομονή και επιμονή η διαδικασία. Σιγά - σιγά θα τους καταλάβεις. Προσωπικά,θα σου πρότεινα να μην πιάσεις ακόμα δουλειά , αν δεν έχεις πρόβλημα οικονομικό βέβαια, σε άσχετο αντικείμενο γιατί αυτό σημαίνει ότι θα μείνεις πίσω από την άλλη διαδικασία της κανονικής δουλειάς. Αν σου ζητάνε να πας για ραντεβού δηλαδή ενώ έχεις την άσχετη δουλειά τι θα κάνεις? Για θύμησέ μου πόσ καιρό ψάχνεις? Θέλει επιμονή και προσπάθεια. Εγώ ασχολιόμουν κάθε μέρα από τις 9 το πρωί και σηκονόμουνα από τον υπολογιστή 5 η ώρα το απόγευμα , κάθε μέρα για 4 μήνες . Στο διάστημα αυτό απαραίτητα ή έστελνα αιτήσεις ή πήγαινα σε ραντεβού.

        Comment


          #79
          Originally posted by demi View Post
          Kωνσταντίνε θέλει υπομονή και επιμονή η διαδικασία. Σιγά - σιγά θα τους καταλάβεις. Προσωπικά,θα σου πρότεινα να μην πιάσεις ακόμα δουλειά , αν δεν έχεις πρόβλημα οικονομικό βέβαια, σε άσχετο αντικείμενο γιατί αυτό σημαίνει ότι θα μείνεις πίσω από την άλλη διαδικασία της κανονικής δουλειάς. Αν σου ζητάνε να πας για ραντεβού δηλαδή ενώ έχεις την άσχετη δουλειά τι θα κάνεις? Για θύμησέ μου πόσ καιρό ψάχνεις? Θέλει επιμονή και προσπάθεια. Εγώ ασχολιόμουν κάθε μέρα από τις 9 το πρωί και σηκονόμουνα από τον υπολογιστή 5 η ώρα το απόγευμα , κάθε μέρα για 4 μήνες . Στο διάστημα αυτό απαραίτητα ή έστελνα αιτήσεις ή πήγαινα σε ραντεβού.
          15 Αυγουστου εφτασα αυστραλια. ψαχνω αρκετα, αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δε με καλουν ουτε για συνεντευξη! δε ξερω, ισως κανω αιτησεις και σε οχι εντελως καταλληλες δουλειες ορισμενες φορες γιατι στη μελβουρνη δεν υπαρχουν και παρα πολλες ακριβως στο αντικειμενο μου (τεχνολογος γεωπονος) , και ετσι να εξηγειται! εσενα θυμαμαι σε καλουσαν συνεχεια για συνεντευξεις, ετσι δεν ειναι?

          Ντεμι δεν μπορω να περιμενω παρα πολυ ακομα...δεν ειναι τοσο οικονομικο το θεμα οσο ψυχολογικο γιατι αισθανομαι οτι περνα ο καιρος και δεν κανω τιποτα. και επειτα δεν αισθανομαι και ανετα να φιλοξενουμαι και να ψαχνω ανετος για δουλεια στο αντικειμενο μου και να απορριπτω καθε τι αλλο! να σου πω...ολοι οι ελληνες εδω ηδη απορουν λιγακι που το κανω μεχρι στιγμης αυτο. δε ξερω αν ειναι σωστο η οχι αλλα δεν αισθανομαι καλα λοιπον και εγω και ετσι θα κοιταξω τουλαχιστον να βρω κατι απογευματινες ή βραδινες ωρες ή 3-4 μερες τη βδομαδα ωστε να κλεινω τα ραντεβου οταν ειμαι ελευθερος.

          περιμενω τις αποψεις σου ντεμι μιας και το περασες προσφατα και ξερεις καλυτερα
          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

          Comment


            #80
            Kωνσταντίνε το βασικό είναι μην χάσεις την αυτοπεποίθησή σου. Δεν είσαι εσύ το πρόβλημα, έτσι είναι και για τους Αυστραλούς όταν βγαίνουν απ'το πανεπιστήμιο, περιμένουν καιρό και τους περνάνε 10 κόσκινα. Βέβαια αυτοί έχουν το πλεονέκτημα ότι έχουν κάνει πρακτική σε εταιρίες τον τελευταίο χρόνο των σπουδών τους και έτσι έχουν, έστω τυπική, μια προϋπηρεσία. Δυστυχώς θέλει χρόνο και επιμονή, μην απελπίζεσαι.
            Άσχετα με την οικονομική ή οικογενειακή κατάσταση, θα σε συμβούλευα όσο ψάχνεις να πιάσεις μια οποιαδήποτε δουλειά έτσι κι αλλιώς (φτάνει να μην σε εμποδίζει απ'τις συνεντεύξεις), ή να βρεις ένα σεμινάριο ή βραχυπρόθεσμη εκπαίδευση σχετική με τη δουλειά σου, ή ακόμα καλύτερα και τα δύο. Ή εστω ν'αγοράσεις δυό βιβλία των σπουδών σου αλλά με τοπικό (αυστραλέζικο) προσανατολισμό και ν'αρχίσεις να τα διαβάζεις στο χαλαρό. Είναι σημαντικότατο στη συνέντευξη να δείξεις ότι είσαι δραστήριος και έχεις ενδιαφέρον για την επιστήμη σου.

            Δύναμη κι επιμονή φίλε, όλα θα πάνε καλά!

            Comment


              #81
              ευχαριστω πολυ σπυρο!

              οχι ειμαι οκ δεν πτοουμαι...απλα αισθανομαι οτι περνα ο καιρος και δεν κανω κατι, ψυχολογικα ειμαι οκ δε με επηρεαζει.

              αυτο λεω και εγω, στην τελικη δουλευωντας αποδεικνυω οτι ειμαι εγκατεστημενος πληρως στην αυστραλια!
              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

              Comment


                #82
                Originally posted by konstantinos1 View Post
                ευχαριστω πολυ σπυρο!

                οχι ειμαι οκ δεν πτοουμαι...απλα αισθανομαι οτι περνα ο καιρος και δεν κανω κατι, ψυχολογικα ειμαι οκ δε με επηρεαζει.

                αυτο λεω και εγω, στην τελικη δουλευωντας αποδεικνυω οτι ειμαι εγκατεστημενος πληρως στην αυστραλια!
                Κonstantine ΓΕΡΑ!!!!!

                Comment


                  #83
                  Καλησπέρα και από εμένα. Απλά να αναφέρω ότι η πιο κατάλληλη περίοδος για εργασία στην Αυστραλία είναι από τον Μάρτιο και έπειτα, δηλ. μετά το καλοκαίρι. Ας το έχουν υπόψη τους όλοι οι φίλοι που σκοπεύουν να κατάβουν down under.

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by pan_k7 View Post
                    Καλησπέρα και από εμένα. Απλά να αναφέρω ότι η πιο κατάλληλη περίοδος για εργασία στην Αυστραλία είναι από τον Μάρτιο και έπειτα, δηλ. μετά το καλοκαίρι. Ας το έχουν υπόψη τους όλοι οι φίλοι που σκοπεύουν να κατάβουν down under.
                    Η καλύτερη περίοδος είναι από Μάιο μέχρι Νοέμβριο . Καρατσεκαρισμένο αυτό και έχει να κάνει με το κλεισιμο του ενός οικονομικού έτους και το άνοιγμα του καινούριου. Αυτό διασταυρωμένο και από λογιστές , ότι οι περισσότερες προσλήψεις γίνονται αυτόν τον καιρό.

                    Comment


                      #85
                      Αλλά όταν μετά βρήκα την δουλειά, το βουλώσανε όλοι και βάλανε την ουρά κάτω από τα σκέλια. Και ορισμένοι μάλιστα μου είπαν:" εγώ το ήξερα ότι θα βρεις , γιατί είχες προσόντα" ρε αντε και παράτα μας που μας είχες ταράξει στην ειρωνεία

                      Comment


                        #86
                        οπως ειχα αναφερει και σε προηγουμενο ποστ, αναρωτιεμαι γιατι δεν με καλουν καν για συνεντευξη, εκτος απο καποιους κατανοητους λογους σκεφτομαι μηπως εχει να κανει και με το resume ή cover letter.
                        βεβαια και οταν με καλουν υπαρχει το προβλημα οτι αμεσως καταλαβαινουν οτι ερχομαι απο εξω απο την προφορα μου και απο το οτι συχνα ζητω να επαναλαβουν κατι , ετσι γρηγορα που μιλανε στο τηλεφωνο οταν συστηνονται στην αρχη πριν καταλαβουν οτι ειμαι αλλοδαπος συνηθως απο τα συνφραζομενα βγαζω ακρη τι λενε!
                        ο ρεκρουιτερ μου ειπε ειναι καλο αλλα δεν εχει και πολλα αποτελεσματα οποτε ηθελα να θεσω 2-3 πραγματα υποψη σας και να μου πειτε τη γνωμη σας αν υπαρχει περιπτωση να θεωρουνται αρνητικα και ποσο.

                        1. αναφερω προσωπικα στοιχεια οπως αγαμος, ανδρας, ηλικια, υπηκοοτητα, με τη λογικη οτι ειναι αυτα που προτιμουν οι εργοδοτες. υπαρχει ομως περιπτωση το γεγονος οτι τα αναφερω να κανει κακη εντυπωση?
                        2. το οτι οταν κανω αυτοκλητες αιτησεις ή σε ρεκρουιτερς και αρα οχι για συγκεκριμενη θεση λεω οτι ειμαι προθυμος να κανω καθε δουλεια σχετικη με τη γεωπονικη χωρις να δειχνω προτιμηση πχ. στην ερευνα ή τη διοικηση ή τον ποιοτικο ελεγχο κτλ.αυτο το κανω βεβαια για να μην αποκλεισω τιποτα μπας και βρω καμια δουλεια καμια ωρα.
                        3. αν ειναι πολυ αρνητικο οτι το cover letter συνηθως ειναι λιγο μεγαλυτερο απο 1 σελιδα, αν και ουσιαστικα ειναι σχεδον μια σελιδα αν αφαιρεσεις οτι γραφω διευθυνση μου και εργοδοτη και θεμα και ημερομηνια κτλ. και τρωνε πολλες σειρες αυτα.

                        περιμενω αποψεις!
                        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                        Comment


                          #87
                          Konstantinos1 φεύγω τέλος Νοεμβρίου με την 175 skilled indepedent visa. Πες μου πόσο εύκολο και γρήγορο είναι να βρω μια κατοικία να ενοικιάσω? Μπορώ να κλείσω κάτι από ΙΝΤΕΡΝΕΤ?? Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί πριν τις 16 Δεκ 2011 πρέπει να μπω στην χώρα για να ενεργοποιήσω την VISA... Ευχαριστω..

                          Comment


                            #88
                            It would be almost impossible to rent a unit/house from the internet. This is due to the fact that there is
                            immense competition for rental units whether you are in Melbourne or Sydney. There may be between 5 - 20 people at the inspection looking to rent. Also, the real estate agent will want to see what you look like, & what your credentials are such as financial situation, work status etc. Because you have no history of renting in Australia, this works against you as you would be deemed a risk. Your best chance to secure a unit woull be to offer the real estate agent 3 - 6 months of rent in advance so that they feel safe with you as a tenant.

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by kostasmoving View Post
                              Konstantinos1 φεύγω τέλος Νοεμβρίου με την 175 skilled indepedent visa. Πες μου πόσο εύκολο και γρήγορο είναι να βρω μια κατοικία να ενοικιάσω? Μπορώ να κλείσω κάτι από ΙΝΤΕΡΝΕΤ?? Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί πριν τις 16 Δεκ 2011 πρέπει να μπω στην χώρα για να ενεργοποιήσω την VISA... Ευχαριστω..
                              ξιλοξενουμαι και δεν εχω ψαξει ακομα και δεν εχω ιδεα...μαλλον ο νεκταρ εχει δικιο. γραψε το ερωτημα στο thread που εχει τιτλο απο οτι θυμαμαι κατι σαν: ερωτησεις σχετκα με τη μεταναστευση στην αυστραλια. απο εκει μπορει καποιος να απαντησει, αυτο εδω ειναι για να γραφω την εμπειρια μου απο αυστραλια.

                              λοιπον παιδια εσεις με το θεμα το σκοπιανο...δεν θα το λυσετε εδω το σκοπιανο παρακαλω πολυ...μου θαψατε το ποστ με τα ερωτηματα...

                              λοιπον περιμενω αποψεις για τα ερωτηματα που εθεσα...
                              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                              Comment


                                #90
                                Kωνσταντίνε ναι τα προσωπικά στοιχεία είναι too much info
                                κανείς εδώ δεν γράφει ούτε φύλο ούτε ηλικία, πόσο μάλλον αν είναι παντρεμένος ή όχι.
                                Να σε προτιμήσει/αποφύγει λόγω τέτοιων παραγόντων θεωρείται discrimination έτσι κι αλλιώς.

                                Comment

                                Working...
                                X