Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by makcris View Post
    Μπραβω φιλε Νικο και παλι ,με αφορμη τα οσα γραφεις πιστεψε με εχω και εγω τους ιδιους προβληματισμους .Για να μην σας κουρασω θα ηθελα να προσθεσω και την αποψη μου σχετικα με το Patriotaki .Καλο το εργο που προσφερει αλλα επι του παροντος θα προτιμουσα να ειχε οπως το αναφερεις και εσυ ενα χαρακτηρα ποιο ρεαλιστικο ως προς το ζητουμενο ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΑΤΡΙΟΤΕΣ που βρισκουνται ηδη εκει θα μπορουσαν να εστιασουν τι βοηθεια τους,( που προς θεου τι θεωρω αρκετα μεγαλη και την εκτιμω ) ωστε το πατριοτακι να εξελιχθει σε μια ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ θα ειχε τα καλυτερα αποτελεσματα .Αλλωστε εγω προσωπικα ειμαι απο τους ελληνες που πιστευω οτι οι ελληνες (οπως πολυ σωστα το εχει αποδειξει και η πανταχου παρων ομογενεια )ειναι ενας περιφανος λαος με ανθρωπισμο ,πνευματωδης,εργατικος και πολλα επιτευματα σ'ολους τους τομεις της ανθρωπινης ζωης .Αλλωστε γιατι να ειμαστε περιφανη μονο για την αρχαια Ελλαδα και γιατι οχι για την γεννια μας .Εμεις οι ιδιοι πρεπει να κανουμε την αλλαγη και ας ειναι αυτη και απο την θεση του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ..
    εχεις μηπως σκεφτει και παντα καλοπροαιρετα μιλαω και φιλικα μην με παρεξηγησει κανεις,πως αυτο του ειδους ελληνα που περιγραφεις κοντευει να εκλειψει στις μερες μας?Γιατι οποιος του γινε ο πωπουδακος του να,να κανει ενα ξεκινημα εξω και να βρεθει σε σκληρο ανταγωνισμο οσον αφορα το ψωμι του θα βοηθησει να ερθει κιαλλος ανταγωνισμος επιπλεον?Θα στρωσει καποιος εδαφος και θα ρισκαρει την δικια του θεση???Η ποιος θα βγει στους δρομους να ψαχνει για τον αλλο δουλεια???Οχι φυσικα πως δεν υπαρχουν ανθρωποι που το κανουν γιατι τους διακατεχει αυτο το συναισθημα της αλληλεγγυης και του να βοηθουν τον συνανθρωπο τους αλλα ειναι η μειοψηφια, η ειναι ανθρωποι που εχουν ζησει τη ζωη τους εχουν αποχτησει δικαιωματα που δεν μπορει ενας νεος που θαρθει να τα επηρεασει και ετσι βοηθανε και παραγουν εργο ετσι...
    Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

    Comment


      #47
      Originally posted by sal22 View Post
      εχεις μηπως σκεφτει και παντα καλοπροαιρετα μιλαω και φιλικα μην με παρεξηγησει κανεις,πως αυτο του ειδους ελληνα που περιγραφεις κοντευει να εκλειψει στις μερες μας?Γιατι οποιος του γινε ο πωπουδακος του να,να κανει ενα ξεκινημα εξω και να βρεθει σε σκληρο ανταγωνισμο οσον αφορα το ψωμι του θα βοηθησει να ερθει κιαλλος ανταγωνισμος επιπλεον?Θα στρωσει καποιος εδαφος και θα ρισκαρει την δικια του θεση???Η ποιος θα βγει στους δρομους να ψαχνει για τον αλλο δουλεια???Οχι φυσικα πως δεν υπαρχουν ανθρωποι που το κανουν γιατι τους διακατεχει αυτο το συναισθημα της αλληλεγγυης και του να βοηθουν τον συνανθρωπο τους αλλα ειναι η μειοψηφια, η ειναι ανθρωποι που εχουν ζησει τη ζωη τους εχουν αποχτησει δικαιωματα που δεν μπορει ενας νεος που θαρθει να τα επηρεασει και ετσι βοηθανε και παραγουν εργο ετσι...
      Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω με την αποψη σου φιλε sal22 αλλα οι ελληνες του εξωτερικου, αυτοι που εχουν μεγαλωσει εκει δεν εχουν αυτη τη νοοτροπια, τουλαχιστον απο τις δικες μου εμπειριες εχω διαπιστωσει ακριβως το αντιθετο. Δε λεω οτι θα σκιστουν να σε βοηθησουν αλλα απλα θα σου δωσουν τα εφοδια να ξεκινησεις και ενα πλανο πως θα κινηθεις σε ενα νεο κοσμο και φυσικα αν ζητησεις τη συμβουλη τους θα σου τη δωσουν. Απο εκει και περα θα σε αφησουν να ορθοποδησεις με τις δικες σου δυναμεις γιατι πρεπει να αποδειξεις και εσυ τι αξιζεις για να γινεις και εσυ μερος της δικης τους κοινωνιας. Το "δε σου δειχνω τη δουλεια για να μη μου τη φας εσυ" το εχω βιωσει και εγω αλλα εξω δε παιζει κατι τετοιο.
      Οπως ειπα ειναι καθαρα δικη μου αποψη απο δικες μου εμπειριες, δεν ειμαι απολυτος.
      Να με συγχωρησει ο Nikos Mech Eng αν ξεφευγουμε απο το θεμα αλλα ενιωθα πως η τοποθετηση ηταν λαθος .

      Comment


        #48
        αυτο ακριβως nunki..θα σου δωσουν πληροφοριες μοναχα....ο φιλος makcris λεει να εξελιχθει το πατριωτακι σε μηχανη αναζητησης εργασιας και αυτο προυποθετει να σηκωθουν να τρεξουν οι εξω να βρουν δουλεια σαυτους που θελουν να πανε στην ουσια...εσυ πιστευεις πως η πλειοψηφια θα παρατησει τις δουλειες της για να βοηθησει καποιον αγνωστο???εδω συγγενεις σπανια το κανουν αυτο,οπως ειπα φυσικα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ολη τη καλη διαθση να το κανουν δεν ειναι ομως η πλειοψηφια αυτο ειπα και ενας λογος ειναι αυτος που αναφερω παραπανω..οχι ο μοναδικος λογος,ενας μονο απο πολλους!Φυσικα ο καθενας μπορει ναχει την δικια του αποψη πανω σαυτο..εγω προσωπικα αυτο πιστευω!Και φυσικα δεν απευθηνομαι σαυτους που μεγαλωσαν εξω..δεν κατηγοριοποιησα ουτε μιλησα συγκεκριμενα αλλα γενικα!
        Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

        Comment


          #49
          Originally posted by makcris View Post
          Μπραβω φιλε Νικο και παλι ,με αφορμη τα οσα γραφεις πιστεψε με εχω και εγω τους ιδιους προβληματισμους .Για να μην σας κουρασω θα ηθελα να προσθεσω και την αποψη μου σχετικα με το Patriotaki .Καλο το εργο που προσφερει αλλα επι του παροντος θα προτιμουσα να ειχε οπως το αναφερεις και εσυ ενα χαρακτηρα ποιο ρεαλιστικο ως προς το ζητουμενο ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΑΤΡΙΟΤΕΣ που βρισκουνται ηδη εκει θα μπορουσαν να εστιασουν τι βοηθεια τους,( που προς θεου τι θεωρω αρκετα μεγαλη και την εκτιμω ) ωστε το πατριοτακι να εξελιχθει σε μια ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ θα ειχε τα καλυτερα αποτελεσματα .Αλλωστε εγω προσωπικα ειμαι απο τους ελληνες που πιστευω οτι οι ελληνες (οπως πολυ σωστα το εχει αποδειξει και η πανταχου παρων ομογενεια )ειναι ενας περιφανος λαος με ανθρωπισμο ,πνευματωδης,εργατικος και πολλα επιτευματα σ'ολους τους τομεις της ανθρωπινης ζωης .Αλλωστε γιατι να ειμαστε περιφανη μονο για την αρχαια Ελλαδα και γιατι οχι για την γεννια μας .Εμεις οι ιδιοι πρεπει να κανουμε την αλλαγη και ας ειναι αυτη και απο την θεση του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ..
          Makcris αυτό που λες δεν γίνεται, αν και για να είμαι ειλικρινής ίσως να υπάρχει κάποιος τρόπος που να μου διαφεύγει, αλλά νομίζω οτι δεν γίνεται.
          Πρώτα απο ολα τα patriotaki, χρησιμοποιεί σαν πλατφόρμα ενα forum και το forum κανονικά έχει φτιαχτεί για συζητήσεις, ούτε καν για ανάρτηση πληροφορίας και εύρεση αυτής. Σκέψου οτι κανονικά προϋποθέτει και γνώσεις πως να το χειριστείς. Δεν είναι φιλικό ως προς τον άπειρο χρήστη, όπως είναι άλλες πλατφόρμες φτιαγμένες για άλλους λόγους όμως.
          Έπειτα είναι πλέον μια συλλογική δουλειά απο μετανάστες, υποψήφιους μετανάστες και σχεδόν εναν ή δυο Ελληνοαυστραλοί έχουν μπεί μόνο μέχρι τώρα να παρέμβουν με την εμπειρία τους και τις γνώσεις τους. Οι περισσότεροι δε απλώς συμμετέχουν σε συζητήσεις, χωρίς να αναρτούν την προσωπική τους μαρτυρία, εμπειρία ή διαδικασία ώστε να δημιουργηθεί περισσότερη γνώση. Ακόμα περισσότεροι απλώς χρησιμοποιούν οτι έχουν βρεί έτοιμο και δεν συνεισφέρουν καθόλου. Είναι όπως τα δίκτυα P2P, πολλοί κάνουν leach λίγοι κάνουν seed.
          Ακόμα και αν παραδεχτούμε υποθετικά οτι με κάποιο τρόπο θα αρχίσουν να μπαίνουν στο patriotaki οι ομογενείς της Αυστραλίας, που έχουν και την εμπειρία, και ίσως κάποιοι απο αυτούς να είναι και εργοδότες, πως θα τους πείσουμε να αναρτήσουν εδώ τις αγγελίες για εργασία απο την στιγμή που ζούν και δραστηριοποιούνται στην Αυστραλιανή κοινωνία και φυσικά έχουν μάθει να δρούν όπως αυτή επιτάσσει?
          Με την επιφύλαξη οτι υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω, αν και νομίζω οτι είναι αρκετά ξεκάθαρο το συγκεκριμένο θέμα πως λειτουργεί εδω και αναφέρομαι πως λειτουργεί η αγορά εργασίας, νομίζω οτι το καλύτερο που μπορείς να πάρεις απο το patriotaki το παίρνεις ήδη με τα ποστ όπως είναι οι ανταποκρίσεις, οι ερωτήσεις, τα κατηγοριοποιημένα θέματα και ειδικά για την εργασία εκτός απο τις προσωπικές μαρτυρίες αυτών που είναι ήδη εδώ, το θέμα Σχετικά με την εργασία στην Αυστραλία.
          Φυσικά αν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να γίνει αυτό που λες ας μας τον υποδείξει να το προσπαθήσουμε. Αν και μάλλον όποιος έχει μια καλή ιδέα θα προσπαθήσει να κάνει κάτι μόνος του φτιάχνοντας ιστοσελίδα ή blog δική του παρά να συμμετέχει στην συλλογική προσπάθεια εδώ.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #50
            Originally posted by sal22 View Post
            αν μου επιτρεπεται μια διευκρινηση πανω σαυτο...5.000ευρω δε φτανουν για να εγκατασταθεις στην αυστραλια συγκεκριμενα οχι γενικος σε οποιαδιποτε χωρα...Αλλοι καναν την αρχη τους με 1,500 και 2,000ευρω και αλλοι με λιγοτερα..αλλα για αυστραλια αν δεν εχει καποιος καπου να μεινει και ειναι μονος του δεν φτανουν ουτε για ζητω συμπεριλαμβανομενου και του εισητηριου και της βιζας πραγματα που αλλιως δεν πας εκει!

            Ενα βλεπω εγω παντος...η αυστραλια φαινεται νανοιγει τις πορτες στο κοσμο οσον αφορα συγκεκριμενες ειδικοτητες..τις ανοιγει ομως για μια συγκεκριμενη μεριδα ανθρωπων..οχι για οικονομικους μεταναστες αλλα για ανθρωπους πουχουν πτυχια και λεφτα να ''επενδυσουν'' γιατι προκειται για επενδυση...πρωτα ξεσκιζεσαι να δινεις και μετα περνεις και αυτο οταν φτασει η ωρα σου να παρεις..Ενας οικονομικος μεταναστης δεν εχει να επενδυσει απλα αρα και δεν παει....αυτος που πηγαινει αυστραλια δεν λεγεται οικονομικος μεταναστης αρα ποιος ο λογος να μιλαμε για οικομικους μεταναστες στην αυστραλια?Πρεπει να διατυπωθει αλλιως η ερωτηση αν θα βρει δουλεια ενας οικονομικος μεταναστης στην αυστραλια...γιατι το οικονομικος και η αυστραλια δεν πανε μαζι......
            Μακράν η καλύτερη τοποθέτηση από όλες τις αναλύσεις που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής εδώ μέσα. Είχα φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα κι από μόνη μου διαβάζοντας τις προυποθέσεις για να πάρει κανείς βίζα στην Αυστραλία και βάζοντας την κοινή λογική να δουλέψει. Όταν θέλεις μια μικρή περιουσία μόνο για τις βίζες μιας οικογένειας και αεροπορικά εισιτήρια, συν ένα μικρό κεφάλαιο για να συντηρηθείς στην αρχή δεν το βλέπω εφικτό για κάποιο Έλληνα που επενδύει τις τελευταίες του οικονομίες για να μεταναστεύσει στην Αυστραλία. Πιο εύκολα πάει σε εστιατόριο στην Γερμανία ή στην Ολανδία να δουλέψει, αν πρόκειται για οικονομικό μετανάστη, που δεν χρειάζεται βίζα ούτε πολύπλοκες διαδικασίες και επενδύει τα τελευταία του χρήματα εκεί παρά να πάει Αυστραλία. Εκτός κι αν έχει 50 χιλιαρικάκια στην καβάτζα να ρισκάρει ή συγγενείς που θα τον φιλοξενήσουν ή θα τον σπονσοράρουν. Εκτός κι αν ανήκει στις προνομιούχες ειδικότητες που θα τον πάρουν σίγουρα και πάλι θα τον βάλουν στα θρανία για να τον εκπαιδεύσουν από την αρχή. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη από όσα διαβάζω μέχρι στιγμής, παλιότερα μάλιστα είχα γράψει σε ένα ποστ (βλέποντας όλους αυτούς που τρέχουν για Αυστραλία, και είναι χιλιάδες, αν ρωτήσεις τον περισσότερο κόσμο Αυστραλία θέλει να μεταναστεύσει) ότι βρε παιδιά το βλέπω πανδύσκολο για Αυστραλία έχουν πολλές προυποθέσεις και αναρωτιόμουν μήπως αυτοί έβλεπαν ή ήξεραν κάτι που εγώ δεν έβλεπα ή δεν ήξερα.

            Comment


              #51
              Originally posted by sal22 View Post
              αν μου επιτρεπεται μια διευκρινηση πανω σαυτο...5.000ευρω δε φτανουν για να εγκατασταθεις στην αυστραλια συγκεκριμενα οχι γενικος σε οποιαδιποτε χωρα...Αλλοι καναν την αρχη τους με 1,500 και 2,000ευρω και αλλοι με λιγοτερα..αλλα για αυστραλια αν δεν εχει καποιος καπου να μεινει και ειναι μονος του δεν φτανουν ουτε για ζητω συμπεριλαμβανομενου και του εισητηριου και της βιζας πραγματα που αλλιως δεν πας εκει!

              Και λιγο ποιο συγκεκριμενα τωρα στο θεμα αν θα βρει καποιος δουλεια εκει....Ναι θα βρει αν εχει γεματες τσεπες για να την βγαλει εκει...Θα βρει συντομα δουλεια???Αγνωστο.....ειναι θεμα τυχης και ποσο διατεθημενος ειναι ο καθενας να τρεξει και να ψαχτει....Ποσες ειναι οι πιθανοτητες να βρει καποιος δουλεια πανω στην ειδικοτητα του???Πολυ λιγοτερες απο αυτες πουχει καποιος που ψαχνει να βγαλει ενα μεροκαματο οπουδιποτε γιατι ως γνωστον οποιος διαλεγει δουλειες μπορει να αργησει να βρει αυτο που ψαχνει,και οποιος διαλεγει εγω δεν μπορω να τον πω οικονομικο μεταναστη, γιατι ο οικονομικος μεταναστης παει καπου και κοιτα να κανει οτι μπορει για να ζησει που σημαινει πως στη πατριδα του ειχε εξαντλησει οτι ειδους δουλεια υπηρχε και δεν βρηκε τιποτα και ετσι αναγκαστηκε να φυγει....
              Αυτος τωρα που φευγει για μια ποιο ποιοτικη ζωη για να παει σενα κρατος που παρεχει καλυτερη παιδεια,καλυτερη υγεια,καλυτερες συνθηκες διαβιωσης γενικοτερα που ταυτοχρονα βλεπει πως στη δικια του χωρα δεν τα βγαζει περα μιας και εχει εξαντλησει οτι μπορουσε να κανει απο θεμα δουλειας και δεν βρισκει κατι και φευγει για ολους αυτους τους λογους εξω,ε αυτον λοιπον δεν ξερω πως να τον χαρακτηρισω με μια λεξη...
              Ενα βλεπω εγω παντος...η αυστραλια φαινεται νανοιγει τις πορτες στο κοσμο οσον αφορα συγκεκριμενες ειδικοτητες..τις ανοιγει ομως για μια συγκεκριμενη μεριδα ανθρωπων..οχι για οικονομικους μεταναστες αλλα για ανθρωπους πουχουν πτυχια και λεφτα να ''επενδυσουν'' γιατι προκειται για επενδυση...πρωτα ξεσκιζεσαι να δινεις και μετα περνεις και αυτο οταν φτασει η ωρα σου να παρεις..Ενας οικονομικος μεταναστης δεν εχει να επενδυσει απλα αρα και δεν παει....αυτος που πηγαινει αυστραλια δεν λεγεται οικονομικος μεταναστης αρα ποιος ο λογος να μιλαμε για οικομικους μεταναστες στην αυστραλια?Πρεπει να διατυπωθει αλλιως η ερωτηση αν θα βρει δουλεια ενας οικονομικος μεταναστης στην αυστραλια...γιατι το οικονομικος και η αυστραλια δεν πανε μαζι......
              Επιτέλους!!!!!!!! Νά που κάποιος το είπε! Και τώρα η κουβέντα θα πάρει κι άλλη τροπή...

              Λοιπόν, έχοντας παρακολουθήσει το ζήτημα της μετανάστευσης εδώ και λίγο καιρό, μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η Αυστραλία έχει ένα μεταναστευτικό πρόγραμμα αρκετά δομημένο, αρκετά σοβαρό και αρκετά προσανατολισμένο. Συχνά είχα αναρωτηθεί :"Μα καλά, ένας ανειδίκευτος δεν μπορεί να μεταναστεύσει εκεί, είναι αδύνατον?" Μετά από πάρα πολύ διάβασμα τόσο στις σελίδες του patriotaki όσο και σε ένα σωρό sites κρυσταλλωνόταν η εντύπωση ότι για να φτάσεις εκεί πρέπει να είσαι α)νέος β)εκπεδευμένος-πτυχιούχος γ)να έχεις εργασιακή εμπειρία και βέβαια δ) να μιλάς καλά αγγλικά. Ό,τι δηλαδή απαιτούσε το DIAC για την έγκριση visa!!! Τίποτε παραπάνω - τίποτε παρακάτω!

              Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να θέσω τον προβληματισμό : "Αν γίνω οικονομικός μετανάστης στην Αυστραλία, θα καταφέρω να βρω δουλειά?" Το έριξα το θέμα και το άφησα προς σχολιασμό από τους φίλους. Γρήγορα οι περισσότεροι συμμετέχοντες επισήμαναν όλες τις προυποθέσεις που έχει θεσπίσει το DIAC και ορισμένοι εξειδίκευσαν την απάντησή τους δίνοντας χρήσιμες πληροφορίες προσθέτοντας νέες προυποθέσεις (ή περιορισμούς) αναφερόμενοι σε κλασεις επαγγελματικές, προσδιόρισαν ακόμα καλύτερα κάτω από ποιές προυποθέσεις (κλπ κλπ δεν θέλω να τα αναφέρω όλα για να μην μακρυγορήσω) εκτιμούν ότι η αναζήτηση εργασίας θα τελεσφορήσει. Έτσι λοιπόν ορίστηκε λίγο-πολύ το προφίλ του υποψηφίου μετανάστη με τις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας.

              Όμως, γρήγορα εξήχθη το συμπέρασμα ότι το προτεινόμενο προφίλ του υποψήφιου μετανάστη απέχει κατά πολύ από εκείνο του οικονομικού μετανάστη!!! Ο οικονομικός μετανάστης δεν έχει 30.000-50.000$ στην μπάντα (τόσα βγαίνουν αν τα μετρήσετε) για να χρηματοδοτήσει/επενδύσει την μετανάστευσή του μέχρι να αποκατασταθεί επαγγελματικά! Ο οικονομικός μετανάστης είναι ένας απελπισμένος άνθρωπος και βρίσκεται σε οικονομική απόγνωση! Άντε να έχει 5-10.000$ στην άκρη ή να μπορεί να τα δανειστεί! Τίποτα παραπάνω!

              Τότε λοιπόν, αφού προσδιορίστηκε και το προφίλ του οικονομικού μετανάστη υπήρξαν προτάσεις (σημειωτέον από φίλους που δεν έχουν ακόμα επαληθεφτεί για τίς απόψεις τους εν τοις πράγμασι) ότι η μόνη λύση, αν έφτασες πια με τη visa στο χέρι στην Αυστραλία και δεν βρεις άμεσα σε 1-2 μήνες αποδοτική δουλειά στην ειδικότητά σου, είναι να αναζητήσεις προσωρινή δουλειά ωστε να παρατείνεις την οικονομική αντοχή σου για όσο διάστημα χρειαστεί μέχρι να βρεις την προσδοκώμενη εργασία. Όμως αυτή η πρόταση σκοντάφτει στις παρακάτω πραγματικές αντιξοότητες :
              α) ουδέν μονιμότερο του προσωρινού
              β) όταν δουλεύεις σε προσωρινού τύπου εργασίες δύσκολα βρίσκεις χρόνο και τρόπο για αναζήτηση της προσωπικά επιδιωκόμενης εργασίας
              γ) αλήθεια τι εντύπωση δίνει ένας γιατρός (μηχανικός ή ότι άλλο θες) σε μια συνέντευξη για εργασία όταν εμφανίζεται ότι προσωρινά, μέχρι να βρει ουσιαστική εργασία, τυλίγει σουβλάκια, πλένει πιάτα, ή σφουγγαρίζει πατώματα?
              Μάλιστα ο sal22 κάνει ένα προσδιορισμό ακόμα ανατρέποντας τον ορισμό του οικονομικού μετανάστη όπως τον διαμόρφωσαν οι περισσότεροι στα πρώτα post του θέματος. Λέει λοιπόν ο sal22 ότι ο οικονομικός μετανάστης κάνει ότι δουλειά του βρεθεί μπροστά του και δεν έχει την πολυτέλεια επιλογής!!! Πόσο ωραία και πόσο απλά ξεκαθάρισε τα πράγματα!!! (Bέβαια μην ξεχνάμε ότι ο sal22 δεν έχει την εμπειρία οπότε η άποψή του προσμετράται ως εκτίμηση ή η εικόνα που έχει από Ελλάδα).

              Άν (λέω άν) ισχύει ο ισχυρισμός του sal22 τότε πάει περίπατο ο ισχυρισμός του DIAC ότι εισάγει την ελίτ από πλευράς προσόντων μετανάστες ώστε εκμεταλευόμενη την δική τους "ενέργεια" η Αυστραλία να επιτύχει κοινωνική, επιστημονική, επαγγελματική πρόοδο. Όλη αυτή η ιστορία μου θυμιζει το φίδι που κάνει κύκλο γύρω από τον εαυτό του και στο τέλος τρώει την ουρά του!!! Κάτι λάθος υπάρχει στο συλλογισμό.... (ή μήπως όχι?)
              ........
              Ο οικονομικός μετανάστης είναι ακόμα εκεί, μόλις έφτασε στην Αυστραλία και γυρίζουν όλα στο μυαλό του. Και κυρίως ένα ερώτημα... "Δουλειά θα βρώ?" Ασε που ούτε αυτός ο φίλος που συνάντησε τυχαία στο bar του ξενοδοχείου είχε να του πει τίποτα ουσιαστικό. Εδώ που τα λέμε, αν κατάφερε να βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο bar του ξενοδοχείου με την visa στις αποσκευές του, το οφείλει σε μεγάλο βαθμό σε αυτόν τον τύπο που ήπιε ένα ποτό μαζί του πριν λίγο. Ναι ήταν πολύ σημαντική η βοήθειά του μέχρι τώρα. Όμως τώρα χρειάζεται ένα πατριωτάκι και όχι ένα patriotaki !!! (Σημείωση: Ελπίζω οι διαχειριστές του forum να μην παρεξηγήσουν την σύμπτωση!!! Είναι καθαρά ένα συμβολικό λογοπαίγνιο χωρίς ουδεμία διάθεση μομφής)

              Αναμένει τις απαντήσεις σας... Μην τον αφήσετε να πιστεψει ότι όλο το story της μετανάστευσης είναι ένα καλοστημένο πανηγυράκι από το οποίο τρώει πολύυυυυς πάρα πολύς κόσμος με πρώτους και καλύτερους τους Αυστραλούς. Ή μήπως είναι καιρός να το αποδεχτεί?......

              Comment


                #52
                Σφήνα

                Δεν έχει φύγει από το μυαλό μου η ερώτηση....... γιατί δεν μου απαντάνε σαν Έλληνες οι Έλληνες που βρίσκονται στην Αυστραλία. Και ξαφνικά...... υπέθεσα μια απάντηση που φοβάμαι ακόμα και να την πω.... Άσε που δεν αφήνω τίποτα απαρατήρητο! Η πρώτη κουβέντα στην απάντηση του Agoriani ήταν "....πολύ ωραία τα λες αλλά εντελώς Ελληνικά τα βλέπεις τα πράγματα." Τότε είχα ερμηνεύσει την επισήμανσή του ως παρότρυνση να αποκτήσω ένα νέο τρόπο σκέπτεσται και να απεγκλωβιστώ από τον Ελληνικό. Και μπορεί να ήταν έτσι . Μήπως όμως....? (η συνέχεια παρακάτω)

                Έχει ειπωθεί σε ανύποπτο χρόνο εδώ στο forum μια μεγάλη αλήθεια. Ο μετανάστης μαζί με τους συγγενείς και φίλους που αποχωρίζεται, θέλει να ξεφύγει από κάτι. Αυτό το κάτι είναι προσωπικό για τον καθέναν. Και όταν θές να ξεφύγεις από κάτι, τρέπεσαι σε φυγή! Αν καταφέρεις να φτάσεις το στόχο σου, είσαι πιά φυγάς! Για πές τε μου λοιπόν, ξέρετε πολλούς φυγάδες να επικοινωνούν με τους πρώην δεσμώτες τους? Εγώ τους μόνους που ξέρω είναι κάτι φίλοι εδώ στo forum! Οι μοναδικοί! Κάτι δεν πάει καλά.... είτε ως εξαίρεση επιβεβαιώνουν τον κανόνα, είτε δεν έχουν πατήσει καλά στα πόδια τους στην Αυστραλία και είναι ακόμα με το ένα πόδι στην Ελλάδα.

                Μήπως όμως ......ο Αγοριανι ήθελε να μου πει κάτι πιο βαθύ? Μήπως ήθελε να μου μεταφέρει το σνομπισμό του απέναντι σε αυτό που άφησε πίσω του? Μήπως ήθελε να μου πει "ΜαστροΝίκο, εγώ είμαι πια εδώ, μου βγήκε ο πάτος να τα καταφέρω, άφησα πίσω μου όλη τη μιζέρια της Ελλάδας, και σε θεωρώ μέρος της έτσι όπως βλέπω να διατυπώνεις τους προβληματισμούς σου"? Μήπως ήθελε να μου πεί "Φίλε Νίκο, εγώ είμαι εδώ και εσύ είσαι εκεί. Αν θές έναν επί ίσοις όροις διάλογο κάνε τα βήματά σου, έλα εδώ, και τότε τα λέμε! Μέχρι τότε, εγώ έφτασα και εσύ ακόμα ξύνεις τις πληγές σου στην Ελλάδα".

                Agoriani δεν σε αφορούν οι παραπάνω ερωτήσεις και μην μπεις στον κόπο να απαντήσεις. Παραμένουν όμως ως υποθέσεις εργασίας και προβληματισμοί.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                  Δεν έχει φύγει από το μυαλό μου η ερώτηση....... γιατί δεν μου απαντάνε σαν Έλληνες οι Έλληνες που βρίσκονται στην Αυστραλία. Και ξαφνικά...... υπέθεσα μια απάντηση που φοβάμαι ακόμα και να την πω.... Άσε που δεν αφήνω τίποτα απαρατήρητο! Η πρώτη κουβέντα στην απάντηση του Agoriani ήταν "....πολύ ωραία τα λες αλλά εντελώς Ελληνικά τα βλέπεις τα πράγματα." Τότε είχα ερμηνεύσει την επισήμανσή του ως παρότρυνση να αποκτήσω ένα νέο τρόπο σκέπτεσται και να απεγκλωβιστώ από τον Ελληνικό. Και μπορεί να ήταν έτσι . Μήπως όμως....? (η συνέχεια παρακάτω)

                  Έχει ειπωθεί σε ανύποπτο χρόνο εδώ στο forum μια μεγάλη αλήθεια. Ο μετανάστης μαζί με τους συγγενείς και φίλους που αποχωρίζεται, θέλει να ξεφύγει από κάτι. Αυτό το κάτι είναι προσωπικό για τον καθέναν. Και όταν θές να ξεφύγεις από κάτι, τρέπεσαι σε φυγή! Αν καταφέρεις να φτάσεις το στόχο σου, είσαι πιά φυγάς! Για πές τε μου λοιπόν, ξέρετε πολλούς φυγάδες να επικοινωνούν με τους πρώην δεσμώτες τους? Εγώ τους μόνους που ξέρω είναι κάτι φίλοι εδώ στo forum! Οι μοναδικοί! Κάτι δεν πάει καλά.... είτε ως εξαίρεση επιβεβαιώνουν τον κανόνα, είτε δεν έχουν πατήσει καλά στα πόδια τους στην Αυστραλία και είναι ακόμα με το ένα πόδι στην Ελλάδα.

                  Μήπως όμως ......ο Αγοριανι ήθελε να μου πει κάτι πιο βαθύ? Μήπως ήθελε να μου μεταφέρει το σνομπισμό του απέναντι σε αυτό που άφησε πίσω του? Μήπως ήθελε να μου πει "ΜαστροΝίκο, εγώ είμαι πια εδώ, μου βγήκε ο πάτος να τα καταφέρω, άφησα πίσω μου όλη τη μιζέρια της Ελλάδας, και σε θεωρώ μέρος της έτσι όπως βλέπω να διατυπώνεις τους προβληματισμούς σου"? Μήπως ήθελε να μου πεί "Φίλε Νίκο, εγώ είμαι εδώ και εσύ είσαι εκεί. Αν θές έναν επί ίσοις όροις διάλογο κάνε τα βήματά σου, έλα εδώ, και τότε τα λέμε! Μέχρι τότε, εγώ έφτασα και εσύ ακόμα ξύνεις τις πληγές σου στην Ελλάδα".

                  Agoriani δεν σε αφορούν οι παραπάνω ερωτήσεις και μην μπεις στον κόπο να απαντήσεις. Παραμένουν όμως ως υποθέσεις εργασίας και προβληματισμοί.
                  Καλά δεν απαντάω αφού δεν χρειάζεται, αλλά να ρωτήσω κάτι και εγώ. Γιατι γράφεται κατεβατά επι κατεβατών που δεν συμβάλουν σε τίποτα, ή δεν εχω καταλάβει πόσο βαθιά έχουν επηρεάσει τον κόσμο τα ΜΜΕ σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία, και δεν συμβάλετε γράφοντας μερικά post που θα βοηθήσουν και τον μελλοντικό που ψάχνει.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                    Δουλειά θα βρώ? .
                    Αν κρινω από αυτά που διαβάζω δείχνεις να είσαι έξυπνο άτομο αλλά δεν φτάνει μόνο να είσαι εξυπνάκιας.
                    Χρειάζεται να έχεις:
                    1) αρχ...α
                    2) αντίληψη
                    Και μετά ολα τα αλλα που αναφέρονται εδω σε αυτό το site

                    Και θα σου το εξηγήσω εγω με δυό λόγια για να σε βοηθήσω να βγάλεις μία άκρη γιατί βλέπω ότι πεδευεσαι πραγματικά. Μπορεί να μην έχω βγάλει γυμνάσιο, αλλά αυτό δεν με εμποδίζει καθόλου στο να καταλαβαίνω και να κάνω πράγματα.

                    Όχι φίλε, δεν πρόκειται να βρεις δουλειά...
                    ειδικά εσύ?? με τίποτα.!!

                    Πρώτων:
                    Σήκω απο τον καναπέ και πατά το πόδι σου στο Σύδνευ έστω για μία εβδομάδα και προσπάθησε να δεις αν σου ταιριάζει αυτο το μέρος, (μία εβδομάδα είναι πολυ λίγο, χρειάζεται να έχεις αντίληψη) δες το σαν μία βόλτα και ολα αυτα μόνο με λίγο πάνω απο 1.000 ευρώ. Αν δεν έχεις να διαθέσεις η λυπάσε τα χρήματα είσαι άξιος της τύχης σου.

                    Δεύτερον:
                    Το θέμα αντίληψης στο οποίο δείχνεις να υστερείς, τα πράγματα είναι πολυ απλά, όταν η Αμερική και η Αυστραλία ήθελαν μετανάστες φτάναμε πλοία απο διάφορα μέρη της γης και πριν πατήσεις το πόδι σου είχες κιόλας δουλεια μεροκαματιάρη. τώρα πια τα πραγματα έχουν αλλάξει και δεν θέλουν, όσον αφορά τις αγγελίες που βλέπεις θα σου δωσω δύο παραδείγματα.
                    Πχ. Αν ανοίξεις ένα Μαγαζί στην Ελλάδα και βάζεις αγγελίες όπως για παράδειγμα, ζητείται έμπειρος λογιστής, μάγειρας, μπλα μπλα, μπλα μπλα κλπ κλπ. Το σχέδιο θα έχει ως εξής, θα πρεπει να αφήσεις να εννοηθεί ότι δουλειές υπάρχουν με το τσουβάλι, αφού λοιπόν πείσεις τον αθώο κοσμάκι να σου παραδώσει τα ωραία του βιογραφικά πιστεύοντας ότι δουλειές υπάρχουν με το τσουβάλι εσύ θα έχεις πετύχει το πρώτο μερος της στρατηγική σου και το κέρδος σου θα είναι τα πολλά βιογραφικά που θα έχεις, το δεύτερο μέρος του σχέδιο σου θα ειναι να μελετήσεις αυτα τα βιογραφικά ένα ένα με πολύ προσοχή για να διαλέξεις τους καλύτερους γιατί η εποχές είναι δύσκολες άσχετα που θέλεις να φαίνεται ότι τα οικονομικά σου είναι καλά.
                    Τώρα είσαι στο τελευταίο στάδιο της όλης στρατηγικής που εφαρμόζεις, έχεις ήδη προσλάβει τον καλύτερο λογιστή που θα σε προστατέψει απο δυσάρεστες καταστάσεις φόρους και αλλα πολλά (με λίγα λόγια θα περιμένεις απο αυτόν να βρει τροπο να σε περάσει παντα απο το ποτάμι χωρίς να σε βρέχει) ο μάγειρας θα βρει τροπο να κάνει το καλύτερο φαγητό, ο μάνατζερ θα βρει τις καλύτερες τοποθεσίες για το επόμενο μαγαζί και ουτο κάθε εξής.
                    Συμπέρασμα είναι ότι θα υπάρχουν πολλές αγγελίες, και προσλήψεις αν και λιγοστές θα γίνουν στο τέλος. Απο τους εκατό που θα κουραστουν να σου στείλουν βιογραφικά εσύ θα πάρεις έναν (τον καλύτερο) οι άλλοι 99 όχι μόνο δεν θα εποφελειθούν αλλα θα χάσουν και απο πάνω, χρόνο και χρήμα, αλλά εσένα δεν θα σε νοιάζει, το μόνο που θα σε νοιάζει είναι να πετύχει το Μαγαζι σου γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.
                    Στην δικιά μας περίπτωση αντί για Μαγαζι θα μπορούσε να είναι ένα κράτος μία κοινωνία μία νοοτροπία ενός λαού που ακολουθεί μία στρατηγική για να καταφέρνει υψηλούς στόχους σε δύσκολες εποχές.

                    Έχω ξοδέψει μερικά χρήματα που είχα την αξία της τύχης μου να τα διαθετω, δεν τα λυπάμαι και αν χρειαστει θα το ξανακάνω παλι γιατί απέκτησα αρχ...α, αντίληψη, γνώμη, εμπειρία απο ένα μακρινό ταξίδι που πολυ δεν θα κάνουν ποτέ. Και ολα αυτα μέσα σε λίγες μόνο μέρες.

                    Νομίζεις ότι είσαι μάγκας επειδή πετάς άδειες για να πιάσεις γεμάτες και οι άλλοι οι μαλ....ες που κουραστηκαν θα σου ανοίγουν τα ματιά πάντα. Φίλε δεν είναι έτσι, με τέτοια μυαλά πάντα στην πολυθρόνα θα είσαι και δεν θα κανείς τίποτα για τον εαυτό σου.

                    Για να τα γράψω ολα αυτα μου πήρε αρκετό χρόνο και δεν θα επεκτεινω άλλο το θέμα
                    Καλές δουλειές σε όλους ότι και να κάνετε..

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Καλά δεν απαντάω αφού δεν χρειάζεται, αλλά να ρωτήσω κάτι και εγώ. Γιατι γράφεται κατεβατά επι κατεβατών που δεν συμβάλουν σε τίποτα, ή δεν εχω καταλάβει πόσο βαθιά έχουν επηρεάσει τον κόσμο τα ΜΜΕ σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία, και δεν συμβάλετε γράφοντας μερικά post που θα βοηθήσουν και τον μελλοντικό που ψάχνει.
                      Agoriani, 1. είπα ότι δεν χρειάζεται να απαντήσεις με το σκεπτικό ότι τα παραπάνω που έγραψα δεν σε αφορούσαν προσωπικά. Άλλωστε είχες ήδη τοποθετηθεί νωρίτερα λεγοντας ότι το θέμα είχε λήξει για σένα. Για εμένα που δεν είχε λήξει το συνέχισα.
                      2. Σέβομαι την γνώμη σου ότι όλα αυτά τα κατεβατά δεν συμβάλλουν σε τίποτα. Σεβάσου και συ τη δική μου όπως και ένα σωρό επισκεπτών του forum και αναγνωστών του θέματος. Στο κάτω κάτω το δικαίωμα μου το έδωσε το forum και κάνω χρήση του δικαιώματος με ευγένεια και προσοχή. Δεν προσβάλλω κανένα αλλά έχω ελεύθερη σκέψη. Θα παρατηρήσεις ότι παντού μίλησα με τρόπο ακόμα και αν δέχτηκα επιθέσεις.
                      3. Για το αν συμβάλλω ή όχι γράφοντας μερικά post ή απαντώντας σε ερωτήσεις ελπίζω να μην το εννοείς. Δεν παρθενογεννήθηκα στο forum και εσύ θα έπρεπε να το ξέρεις. Βέβαια, λες "συμβάλετε" και ενδεχομένως να εννοείς άλλους.
                      4. Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ότι θέματα διαδικαστικά (visa, assessment, sponsorship, citizeship, etc) απασχολούν πολύ κόσμο σε διάφορα στάδια αυτής της πορείας. Και όπως ανέφερα και παραπάνω η συμβολή σου και η βοήθειά σου και άλλων φίλων ήταν και είναι χρησιμότατη. Όμως με όλο το σεβασμό, πιστεύω ότι το βασικό ζητούμενο της οικονομικής μετανάστευσης είναι η εργασιακή αποκατάσταση και παρά το γεγονός ότι έχει ανοιχτεί άλλο θέμα με τίτλο "Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία" διέκρινα ότι δεν έχει αναλυθεί το θέμα επαρκώς έτσι όπως είχε και έχει την ευκαιρία να συζητηθεί από την ώρα που το άνοιξα εδώ.

                      Ως διαχειριστές του forum κρίνετε και την αναγκαιότητά του. Όμως αν δεν το διαγράψετε τότε δεν ξέρω πόσο δόκιμο είναι να κρίνετε την ερώτηση που έθεσα ή την πρόθεσή μου! (και σου υπόσχομαι ότι τελικά θα βγούν ουσιαστικότατα συμπεράσματα από τη συζήτηση). Είμαι στο στάδιο της σύνθεσης (ξαναλέω) και δεν έχω σκοπό να μαγαρίσω το σπίτι που με φιλοξενεί.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Go-to-AUS View Post
                        Αν κρινω από αυτά που διαβάζω δείχνεις να είσαι έξυπνο άτομο αλλά δεν φτάνει μόνο να είσαι εξυπνάκιας.
                        Χρειάζεται να έχεις:
                        1) αρχ...α
                        2) αντίληψη
                        ..
                        Go-to-AUS.... Με την επίθεση που μου έκανες νιώθεις καλύτερα? Κέρδισες κάτι? Συνέβαλες στην ανάπτυξη του θέματος? (Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια σημεία εξέφρασες την άποψή σου). Ο εριστικός και επιθετικός σου τρόπος βοήθησε να ενισχύσεις τα επιχειρήματά σου? Στην τελική, εκτιμάς ότι η απόφασή μου θα εξαρτηθεί από το αν δεχτώ κάποιες προσβλητικές τοποθετήσεις? Λες στα σχολειά που τέλειωσα ή στα έργα που εκτέλεσα να μην έμαθα να μιλώ όπως εσύ? Λες να είμαι ακόμα παρθένα? Βρες μου ένα καλό λόγο για να σου απαντήσω όπως εσύ και θα το κάνω ......Αλλά να είναι πολύ καλός!

                        Για όσους ακόμα δεν το έχουν καταλάβει, είμαι σκόπιμα πιεστικός. Είναι πασιφανές αυτό. Κάτι θέλω να βγάλω από όλη αυτή την κουβέντα. Και ήδη κάποια συμπεράσματα έχουν εξαχθεί. Και θα παρατηρήσατε ότι μετά από κάθε κύκλο απαντήσεων κάνω ένα σταθμό συνοψίζοντας τα δικά σας συμπεράσματα! Σε τακτά χρονικά διαστήματα postαρω νέες σκέψεις για να τροφοδοτήσω τον διάλογο και να προκαλέσω νεότερες απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι σκοντάφτω σε αμφισβήτηση των ερωτήσεων και σε αρνητική στάση κάποιων που αν είναι εμπαθείς δεν με ενδιαφέρουν, αν το κάνουν άθελα τους that's ok. Στο προκείμενο τώρα......

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by fendy
                          Νομιζω καποιοι Ελληνες που ειναι στο εξωτερικο,θελουν να ενημερωσουν τους Ελληνες που ειναι πισω,πως ειναι η κατασταση και μεταφερουν τις εμπειριες τους.
                          Εγω το κανω για ενα επιπλεον λογο,νομιζω οτι στα φορουμς γραφονται πολλες υπερβολες και παραμυθια και προσπαθω μεσω κυριως του μπλογκ να ενημερωσω αντικειμενικα.

                          Αναρωτιεμαι υπαρχουν Ελληνες που εκαναν αυτο το τολμημα και να εχουν βρει δουλεια και να εχουν ξεκινησει την ζωη τους εκει?Υπαρχουν Ελληνες στην πατριδα,που ειναι διατεθειμενοι,να κανουν οποιαδηποτε δουλεια για να ξεκινησουν την ζωη τους εξω,οπως η αφεντια μου,οπως ο Τσελιγκας που χωρις να ξερει γερμανικα,ξαμολυθηκε στους δρομους του Βερολινου και βρηκε.Χωρις να εχουμε 50.000 ευρω στην τσεπη.
                          Οπως κανουν οι Ασιατες και οι Αφρικανοι,που πηγαινουν σχεδον κολυμπωντας σε ξενες χωρες και βρισκουν αρχικα οτι να'ναι,χωρις να τους απασχολει σε πιο σχολειο θα πανε τα παιδια τους(!!!!!).

                          Υπαρχουν Ελληνες κατω,που να βρηκαν ετσι δουλεια?
                          Περιμενω να γραψουν,αν υπαρχουν.

                          Comment


                            #58
                            Ο καθένας πράτει όπως νομιζει και είναι άξιος της μοίρας του.
                            Πάντως, εγώ όπως και πολλοί άλλοι εδώ μπήκαμε στον κόπο για να σε βοηθήσουμε δεν μπορείς να έχεις παράπονο, αλλά τελικά δεν φτάνει μόνον αυτό, θα πρέπει και εσύ ο ίδιος να θέλεις να βοηθηθείς. Κρατώντας και υποστηρίζοντας την αρχική σου στάση ούτε εγώ αλλά ούτε και κανείς άλλος εδώ δεν θα μπορέσει να κάνει κάτι για την περίπτωση σου.

                            Comment


                              #59
                              Αν κι εγω επισης βρισκομαι εδω για πληροφοριες και γενικα δεν ανταλασσω αποψεις σε φόρα κλπ βρισκω το θεμα πολυ ενδιαφερον...

                              Εχοντας ταξιδεψει παρα πολυ, και εχοντας και σπουδασει και εργαστει στο εξωτερικο παλαιοτερα, ειχα σχηματισει μια εντελως διαφορετικη αποψη για το θεμα "μετακομιζω σε μια αλλη χωρα". Εχω συναντησει Γαλλο που εργαζοταν στη Νορβηγια κι ετοιμαζοταν να παει στο Ισραηλ, Πακιστανο καθηγητη Πανεπιστημιου στην Αγγλια, Αφρικανο επιχειρηματια στη Σουηδια και για να ειμαι ειλικρινης, ποτε μα ποτε μεταξυ μας δεν συζητησαμε ουτε νιωσαμε "μεταναστες". Και το βρισκαμε φυσιολογικο που θελει χρονο για να προσαρμοστεις σε μια νεα κατασταση. Γενικα οι Ελληνες, νιωθουν καπως με την εννοια "μεταναστευση". Αλλοι λαοι, σημερα σε μια παγκοσμιοποιημενη κοινωνια, το θεωρουν νορμαλ και συνηθες το να μετακομιζεις σε αλλη χωρα, ακομα κι αν το κανεις....για την εμπειρια. Κι ας πας με το δισακι σου στο ωμο και 50 δολλαρια στην τσεπη. Δεν εχουν ουτε τις αναστολες τις δικες μας, ουτε τις φοβιες μας.

                              Η εικονα που εχω για εναν μεταναστη ειναι ο Αφγανος, που περναει 8 βουνα ξυπολυτος και κατανταει στην Ομονοια να ζητιανευει. Ο Ελληνας του '50 που μπηκε στο καραβι εβδομαδες και εφτασε με μια αλλαξια στην Αυστραλια. Εμενα, που πηρα το αεροπλανακι μου, μετεφερα ολη την οικοσυσκευη μου και μετακομισα στο διαμερισμα στο Λονδινο για να βρω δουλεια, εστω και με μικρο μισθο -που ηταν και ο λογος που τελικα γυρισα και κακως εκανα- απεκτησα φιλους και ζουσα οπως κι εδω, δεν ενιωσα ποτε ετσι. Ουτε οι αλλοι με ειδαν ετσι. Ακομα εχω επαφη με τους φιλους μου απο τοτε. Δεν ενιωσα "ξενη". Δεν μου ελειπε η "πατριδα". Ισως η Αυστραλια να ειναι πολυ μακρια, ισως να ειναι πολυ διαφορετικα τελικα απο την Ευρωπη. Σιγουρα με βαλατε σε σκεψεις. Οπωσδηποτε, ο ανειδικευτος θα δυσκολευτει παρα μα παρα πολυ οπου κι αν παει. Αλλα σημερα, και στην Ελλαδα, ο ανειδικευτος απλα, δεν βρισκει τιποτα. Εδω με 8 πτυχια και μενουν ανεργοι και δεν εχουν ουτε ευρω στην τραπεζα. Γειτονας μου που αγορασε 3ροφη μεζονετα προπερσυ και με πτυχιο μηχανικου, εργαζοταν στο δημοσιο, εκανε και δουλειες ως ελευθερος επαγγελματιας κι ας δεν επιτρεποταν, σημερα δεν βρισκει εργασια εξτρα και ενω εχει δανειο 1800 το μηνα, ο μισθος του επεσε ηδη στα 1100!

                              Συγγνωμη που πηγα λιγο αλλου τη συζητηση...ελπιζω ολοι να βρουν αυτο που ψαχνουν. Τιποτα δεν ειναι ευκολο, αλλα οταν επενδυσεις σε κατι, παντα σου αποφερει καρπους μια μερα.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by fendy
                                Υπαρχουν Ελληνες στην πατριδα,που ειναι διατεθειμενοι,να κανουν οποιαδηποτε δουλεια για να ξεκινησουν την ζωη τους εξω,οπως η αφεντια μου,οπως ο Τσελιγκας που χωρις να ξερει γερμανικα,ξαμολυθηκε στους δρομους του Βερολινου και βρηκε.Χωρις να εχουμε 50.000 ευρω στην τσεπη.Οπως κανουν οι Ασιατες και οι Αφρικανοι,που πηγαινουν σχεδον κολυμπωντας σε ξενες χωρες και βρισκουν αρχικα οτι να'ναι,χωρις να τους απασχολει σε πιο σχολειο θα πανε τα παιδια τους(!!!!!).

                                Υπαρχουν Ελληνες κατω,που να βρηκαν ετσι δουλεια?
                                Περιμενω να γραψουν,αν υπαρχουν.
                                H αφεντιά σου και ο τσέλιγκας (με όλο τον σεβασμό και χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τον αγώνα σας) πήγατε στην παραδιπλανή γωνία με οικονομικότατα εισιτήρια, πιο πολλά σου στοιχίζει να ταξιδέψεις στην Ελλάδα μακρινές αποστάσεις παρά να ταξιδέψεις εντός της ΕΕ με αεροπλάνο που μπορείς να πας την άλλη μέρα κιόλας χωρίς προετοιμασία και ατέλειωτη χαρτούρα, πολλές φορές χωρίς καν να ξέρεις τη γλώσσα, κι αν σου κάτσει μια στραβή μπορείς να πας σε ένα εστιατόριο σαν ζευγάρι για να έχεις στέγη και διατροφή εξασφαλισμένη. Κι αν πάλι σου κάτσουν άλλες στραβές έχεις την πολυτέλεια να ταξιδέψεις και στην παραδιπλανή χώρα για να δοκιμάσεις την τύχη σου κι αλλού. Και στην χειρότερη μπορείς να τα μαζέψεις και να γυρίσεις Ελλάδα έτσι απλά. Παίρνω λοιπόν την απόφαση εγώ ο απελπισμένος μετανάστης που έχω χρέη και δεν έχω στον ήλιο μοίρα, ανοίγω την εφημερίδα, βλέπω μια αγγελία "ζητείται ζευγάρι για εστατόριο στην Γερμανία, Ολλανδία κλπ" και κάθομαι εσώκλειστος να δουλεύω μέχρι να μάθω την γλώσσα και τα έξοδά διαβίωσης, στέγη και φαγητό πληρωμένα. Με εκμεταλλεύονται και το ξέρω, κάνω όμως υπομονή γιατί τι είχα τι έχασα. Και στην τελική μου περισσεύουν ένα σωρό λεφτά για να ορθοποδήσω αφού όλη μέρα δουλεύω και πέφτω ξερός για ύπνο, άντε να βγώ και μια καθημερινή βόλτα που θα έχω ρεπό.
                                Αυτό βρίσκω δύσκολο να το κάνει κανείς με την Αυστραλία αφού πρέπει να ξοδέψει πολύ χρόνο και χρήμα μόνο για να ετοιμαστεί να πάει, αν τελικά γίνει δεκτός. Και δεν ξέρω αν ο απελπισμένος έχει την πολυτέλεια του χρόνου και του χρήματος να περιμένει άπραγος περιμένοντας και περιμένοντας πότε και αν θα πάρει την βίζα ξοδεύοντας ταυτόχρονα πολύτιμο χρήμα με το τσουβάλι χωρίς να ξέρει αν τελικά γίνει δεκτός. Εκτός αν πάει λαθρομετανάστης στην Αυστραλία κολυμπώντας. :D

                                Comment

                                Working...
                                X