Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Θα πω και γω κατι που διακρινω απο την αρχη του ολου θεματος...Δεν με νοιαζει αν εχει υποθει κατι σε αλλα τοπικς εδω μεσα με τον φιλο Νικο ουτε καν μπηκα στη διαδικασια να δω αν εχει αναρτησει αλλα πραγματα...Απο την αρχη ομως δεν ειδα να προσβαλει κανενα ουτε να απευθηνεται προσωπικα σε καποιον και ουτε καν αυτα που ρωταει να αφορουν αυτον καθαυτον..Αντιθετος ειδα αλλους να μιλουν προσβλητικα και μπραβο που κρατηθηκε κιολας μην απαντησει...Εμεις σαν αναγνωστες (εγω και ο αντρας μου) θεωρουμε πωςαυτο το τοπικ θαπρεπε να το διαβασει καποιος που θελει να μεταναστευσει αυστραλια..το γιατι?Μα γιατι με εμεσσο η αμεσσο τροπο βγαινουν αληθειες..Βλεπω πως η αυστραλια εχει γινει μοδα δεν αναφερομαι απαραιτητα απο δω πισω απο ενα pc αλλα και εξω στον αληθινο κοσμο..Ολοι την εχουν τοσο ψηλα και καλα κανουν γιατι προκειται για μια πανεμορφη χωρα με λιγα ποσοστα ανεργιας αλλα οκ δεν ειναι και ο παραδεισος που συνεχεια ακουω να την αποκαλουν...Ποιος μου λεει εμενα πως δεν εχει ανοιξει τις πορτες της για να οικονομισει απτις βιζες και μονο??!!!..φυσικα θα αποκαταστησει πολλους ισως και τους περισσοτερους αλλα σιγουρα οχι ολους γιατι πολυ απλα τα πραγματα δεν ειναι ροδινα...Απο τους 30 που διαβαζουν μονιμος που βλεπω το θεμα αυστραλια ζητημα να πανε οι 5 και ξερετε γιατι?Γιατι θελει γερη τσεπη και χοντρα λεφτα στην αρχη και εγω πχ που δεν τα διαθετω γιατι μπορει να διαθετω ολα ταλλα για παραδειγμα και να μου λειπει το βασικοτερο ΤΑ ΛΕΦΤΑ τι δηλαδη θεωρουμε αξια της τυχης μου?????Με συνχωρεις πολυ GO-TO-AUS αλλα δεν ακουστηκε καθολου ωραιο αυτο..Εχεις σκοπο να προσβαλεις τον μαστροΝικο μαυτο αλλα καταφερνεις να προσβαλεις καθεναν απο μας που δεν διαθετει το οικονομικο πακετο....Τι ειναι μωρε μια αναγνωριστικη βολτουλα σιγα το πραγμα λεπτομερειες λιγο ποιο πανω απο ενα χιλιαρικακι μισο να ανοιξω το μπλοκ επιταγων μου να μοιρασω και σε αλλους....Βρε παμε καλα????Πολυ large τοχετε δει μου φαινεται γιατι με συνχωρεις πολυ ο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ μεταναστης δεν κανει βολτουλες,ειναι Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ...δεν εχει την πολυτελεια να πηγαινοερχεται ποσο μαλλον σε μια χωρα που το εισητηριο ειναι πανω απο ενα χιλιαρικακι και οκ αν θελει να κανει αναγνωριστικη εχει πολλες περισσοτερες πιθανοτητες και ευρεσεως εργασιας αλλα και μια ποιοτικη ζωη και σαλλες χωρες..Δεν ειναι μονο η αυστραλια παραδεισος..Παραδεισος ειναι καπου που περνας ομορφα εχεις να προσφερεις κατι στο παιδι σου ειτε ειναι παιδεια ειτε απο περιθαλψη ειτε ενα ποιο καλο μελλον που δεν θατοχει εδω ελλαδα η τουλαχιστον σε αλλη χωρα θαχει ενα πιο σιγουρο μελλον οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση,για να μην σνομπαρουμε και την ελλαδα μας και στεναχωρουμε αυτους που θα μεγαλωσουν τα παιδια τους εδω...
    Καλα λοιπον οσα ακουμε για αυστραλια αλλα ας προσγειωθουμε και λιγακι γιατι βλεπω κοσμο που εχει τελειωσει ενα γυμνασιο,απο λεφτα γιοκ,και του μπηκε στο κεφαλι λογο που του το γεμισαν αλλοι πως στην αυστραλια ολα ειναι σουπερ,ολα κυλανε ρολοι,θα πας και θα πλουτισεις κιολας οχι απλα θα ζησεις και γενικοτερα πρεπει ναναι και ο α' προορισμος αυτου που θελει να μεταναστευσει για κατι καλυτερο...Μια προπαγανδα ειναι ολα..Ξαφνικα ανοιχτηκαν 185.000 θεσεις εργασιας και κατι εγινε..Ας μην την αποκαλουμε λοιπον παραδεισο μονο και μονο επειδη ακουμε πολλα καλα απο αυτους πουναι εκει η επειδη για αλλους μπορει ναναι απιαστο ονειρο,και φυσικα οποιος δεν μπορει να φτασει κατι τοχει πολυ ψηλα και θεωρει αλλους που καταφεραν να ειναι εκει πολυ πιο ανωτερους απο τον εαυτο του..Ειναι ομως πραγματικα ετσι????Η μηπως αυτο θελει να κανει να πιστεψει ο καθενας...Η μηπως κρυβεται κατι απο πισω και παιζονται συμφεροντα και εκει του κρατους και η ολη υποθεση ειναι μια ''φουσκα'' απλα για να μπεις στο τριπακι να πας λογο που ειπαμε πως ειναι παραδεισος εκει...Πιστευετε πως με 20.000ευρω αντι να κανει καποιος την επενδυση του εκει και την εκανε γερμανια η σουηδια μηπως θαχε και ποιο πολλες πιθανοτητες για δουλεια ετσι?Και μονο τα 2,500ευρω της βιζας για εκει ειναι μια αρχη και πολυ καλη μαλιστα για ενα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ μεταναστη σε αλλη χωρα της ευρωπαικης ενωσης,γιατι δεν ειναι ολες χαλια μην τρελαθουμε..Η γερμανια ειδικα εχει 7,1% ανεργια και για ενα οικομικο μεταναστη ειναι μια χαρα και ανετα θα την αποκαλεσει παραδεισο και αυτην,γιατι μακρια απτην ελλαδα και μενα μισθο που να κυλα νορμαλ και να βγαινουν τα προς το ζην κατι που εδω δεν γινεται πλεον θεωρειται παραδεισος!Αλλα στο κοσμο γενικος αρεσει τι ειναι επικαιρο αυτο το καιρο και τι μπορει φετος να φορεθει στη μοδα και μιας και η αυστραλια ειναι το πλεον επικαιρο θεμα της εποχης συζητιεται και περισσοτερο και ολοι θελουν να πανε εκει...

    Οπως βλεπετε η ολη αναφορα μου ειναι για οικονομικους μεταναστες γιαυτο μην το παρει καποιος προσωπικα..το μονο προσωπικο πουχα εδω ηταν τα λεγομενα του go- to -aus γιατι κανεις δεν μπορει να πει σε κανενα πως τον λυπαται με λιγα λογια και οτι ειναι αξιος της τυχης του επειδη δεν εχει να σκασει λεφτα η να δανειστει..Μην ξεχναμε πως την ελλαδα τα δανεικα την φαγανε,ειναι σωστο λοιπον να παροτρυνουμε κοσμο να παει να δανειστει για να κυνηγησει ενα ονειρο που ισως να μην ειναι καν δικο του και απλα ναχει γινει της μοδας,γιατι θεωρεισαι τοπ αμα κανεις την αρχη σου στην αυστραλια,δεν σε επικροτει ομως καποιος αμα κανεις αρχη σαλλη χωρα που δεν ανηκει σε περιοχη του ''παραδεισου'' εισαι λιγο μπαναλ αμα πας αλλου...Και ρωτω εχει αναγκη ο οικονομικος μεταναστης το μπραβο η την επικροτηση???ΟΧΙ..εχει αναγκη απο δουλεια και μονο κατι που γυρνα στο αρχικο θεμα...ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΒΡΩ???????????
    Οχι φιλε μου Νικο δεν θα βρεις,οχι γιατι δεν εχεις το πακετο η γιατι σου λειπουν τα λεφτα η γιατι εισαι ενας εξυπνακιας οπως σε αποκαλεσανε,αλλα γιατι η αυστραλια ειναι χωρα που ολα τα κανεις μονος σου..Μονος σου θα βαλεις βενζινη,μονος σου θα χτυπας πορτες να βρεις δουλεια γιατι ειναι τοσο καλα τα πραγματα εκει και τοσο ανθυρα με την οικονομια που εχουν γινει λιγο τσιγγουνιδες και για να μην χρεωθουν στο να δημοσιευουν σε εφημεριδα πως ψαχνουν υπαλλοιλο σαναγκαζουν να κανεις κιαλλα εξοδα εσυ για να μοιρασεις βιογραφικα..οποτε περαν απο κανα δεκαχιλιαρο και λιγα λεω ενας οικονομικος μεταναστης πρεπει να προνοησει και να βαλει στα εξοδα του και ενα ποδηλατο για να τρεχει δεξια και αριστερα...και αυτο επενδυση ειναι γιατι θα κανεις μετα αποσβηση απο τα λεφτα που θα χαλουσες για εισητηρια στα μμμ για να κινηθεις εκει περα!
    Και για οσους δεν εχουν καταλαβει δεν γραφει ενας Νικος τοσην ωρα αλλα ενα πατριωτακι ,ενα οποιοδιποτε πατριωτακι που θελει να μεταναστευσει και κανει ερωτησεις που θα το βοηθησουν στην επιλογη χωρας οποτε αυτο το τοπικ δεν ειναι ουσιαστικα για την αυστραλια και εχει ενα βαθυτερο νοημα,γιαυτο κανεις δεν θαπρεπε να περνει προσωπικα οτι διατυπωνεται εδω.............συγγνωμη που μακρυγορησα....πρεπει να μπει αλλος τιτλος που να λεγεται ''χωρες προσβασιμες για ενα οικονομικο μεταναστη'' η ''που εχει περισσοτερες πιθανοτητες ενας οικονομικος μεταναστης να βρει δουλεια''.....Ελπιζω Νικο ναχω πιασει εστω και λιγο την σκεπτικη σου...και την σκεπτικη οσων δεν εχουν κατασταλαξει στην επομενη χωρα που θα τους φιλοξενησει....
    Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

    Comment


      #62
      το κουρασατε πολυ το θεμα..ο καθενας εχει την τυχη του..κυνηγηστε την..η πολυ φιλοσοφια κουραζει..πραξεις θελουμε ολοι

      Comment


        #63
        Originally posted by fendy
        Μα και στην Αυστραλια,πας με 600-700 ευρω.Εγω το σκεφτομαι να παω.
        Και να ξερετε,δουλειες για ανειδικευτους,υπαρχουν και βρισκεις πιο ευκολα,απο οτι με πτυχια.

        Για δουλειες με πτυχια,προηγουντε οι ντοπιοι.Απο κει και περα,τα Μακντοναλντ και ολα αυτα,ειναι γεματα μεταναστες υπαλληλους,αρκετοι........................
        fendy μού είσαι πολύ συμπαθής και διαβάζω και το blog σου. Φαίνεται δεν έχεις παιδάκια ακόμη για να μιλάς έτσι και είσαι νεαρός σχετικά. Εγώ κι ο άντρας μου όμως που είμαστε στα δεύτερα αντα έχουμε και δύο παιδιά να σκεφτούμε. Έτσι λοιπόν αν είχα το τομαράκι μου μόνο, άντε και το τομάρι του άντρα μου , χωρίς παιδιά να έβαζα 600 ευρώ στην τσέπη και να πήγαινα βρε αδελφέ να δω τι είναι αυτό το Αυστράλια, να δω και τα καγκουρώ! Αλλά με 2 μικρά παιδιά θα ρίσκαρες σοβαρά να κουβαλήσεις ολόκληρη τετραμελή οικογένεια με 600 ευρώ που δεν θα έφταναν ούτε για τα ξενοδοχεία μιας βδομάδας; Και μετά τι; Στα παγκάκια; Εδώ μιλάμε για μια πολύ σοβαρή απόφαση ζωής που θα έχει αντίκτυπο όχι μόνο σε μένα αλλά και στα παιδιά μου. Αν ήμουν βρε fendy 18-30 το πολύ και ελεύθερο πουλί μαζί σου! Μου αρέσει η περιπέτεια! Στα 17 μισό ταξίδεψα μόνη μου σε μια ξένη χώρα για σπουδές και τα κατάφερα, γύρισα και την Ευρώπη μόνη μου, άλλα χρόνια, άλλες εποχές, άλλα μυαλά. Και με 50 ευρώ στην τσέπη ήμουν σε άλλη χώρα, μην συγκρίνουμε τώρα καταστάσεις που δεν συγκρίνονται!

        Comment


          #64
          Originally posted by sal22 View Post
          Θα πω και γω κατι που διακρινω απο την αρχη του ολου θεματος...Δεν με νοιαζει αν εχει υποθει κατι σε αλλα τοπικς εδω μεσα με τον φιλο Νικο ουτε καν μπηκα στη διαδικασια να δω αν εχει αναρτησει αλλα πραγματα...Απο την αρχη ομως δεν ειδα να προσβαλει κανενα ουτε να απευθηνεται προσωπικα σε καποιον και ουτε καν αυτα που ρωταει να αφορουν αυτον καθαυτον..Αντιθετος ειδα αλλους να μιλουν προσβλητικα και μπραβο που κρατηθηκε κιολας μην απαντησει...Εμεις σαν αναγνωστες (εγω και ο αντρας μου) θεωρουμε πωςαυτο το τοπικ θαπρεπε να το διαβασει καποιος που θελει να μεταναστευσει αυστραλια..το γιατι?Μα γιατι με εμεσσο η αμεσσο τροπο βγαινουν αληθειεςι....
          Επιτέλους! Ήταν τόσο απλό να το καταλάβεις εσύ και τόσο δύσκολο να το καταλάβουν κάποιοι? Ευχαριστώ για την παρέμβασή σου.
          Όμως sal22, δεν νομίζω ότι οι συγκρίσεις μεταξύ υποψήφιων χωρών μετανάστευσης έχουν νόημα εδώ. Ασφαλώς έχουν νόημα για τον καθένα ξεχωριστά ώστε να πάρει την απόφασή του. Δεν είναι καθόλου τυχαία η επιλογή μου να postάρω εδώ το θέμα (στην Αυστραλία) αφού για καμία άλλη χώρα δεν γνωρίζω το παραμικρό (ως τόπο μετανάστευσης). Οι συνεχείς παρεμβάσεις για άσχετους λόγους αλλοιώνουν το θέμα και παρασύρουν τους αναγνώστες.
          Για άλλη μια φορά λοιπόν υπενθυμίζω ότι το θέμα είναι για έναν οικονομικό μετανάστη στην Αυστραλία που κατάφερε να βγάλει βίζα, κατάφερε να φτάσει εκεί, και τώρα άμεσα μέσα σε 1-2 μήνες πρέπει να βρεί δουλειά αλλιώς τα αποθέματα του θα τελειώσουν. Αλλιώς, αν δεν τελείωναν πιθανότατα δεν θα τον κατατάσαμε στην κατηγορία του οικονομικού μετανάστη αλλά του μετανάση (απλώς). Αυτός ο τύπος λοιπόν, αφού πήγε χωρίς καμία βοήθεια από κανέναν, αναρωτιέται και ρωτάει και όποιον έχει κάτι να πει (υποδεικνύοντας εμμέσως πλήν σαφώς τους ήδη ευρισκόμενους στην Αυστραλία Έλληνες ώντας καλύτεροι γνώστες της κατάστασης) "Δουλειά θα βρω?". Και αν δεν έχει καταστεί σαφές μέχρι τώρα, η ερώτηση δεν αποσκοπεί στο να του βρει δουλειά ο ήδη εγκατεστημένος Έλληνας της αυστραλίας, αλλά περισσότερο να αξιολογήσει τις πιθανότητες του οικονομικού μετανάστη σε ότι αφορά την έυρεση εργασίας και να του δώσει ένα χτύπημα στην πλάτη που έιτε θα τον οδηγήσει πίσω στα εκδοτήρια του αεροδρομίου, είτε θα τον κάνει να αναθαρρύσει και να το παλέψει.Έίναι επίσης προφανές, ότι κάποιος που προσγειώθηκε στην Αυστραλία με τη visa στο χέρι, γνωρίζει απέξω κι ανακατωτά τα "πρέπει" της αναζήτησης εργασίας εκεί. Έχει τη γνώση αλλά δεν έχει την επίγνωση! Ε, αυτό αναζητάει ο καψερός από τον Έλληνα της Αυστραλίας και δυστυχώς σπανιότατα το βρίσκει!

          Comment


            #65
            Originally posted by mikael View Post
            το κουρασατε πολυ το θεμα..ο καθενας εχει την τυχη του..κυνηγηστε την..η πολυ φιλοσοφια κουραζει..πραξεις θελουμε ολοι
            Αυτή την πράξη "εκβιάζω" να "βγει" αλλά την βγάζω με το τσιγκέλι! Όσο για τις προσωπικές ενέργειες, ε, αυτό είναι ζήτημα του καθενός!

            Comment


              #66
              Originally posted by mikael View Post
              το κουρασατε πολυ το θεμα..ο καθενας εχει την τυχη του..κυνηγηστε την..η πολυ φιλοσοφια κουραζει..πραξεις θελουμε ολοι
              You got it my friend..

              Comment


                #67
                Originally posted by mikael View Post
                το κουρασατε πολυ το θεμα..ο καθενας εχει την τυχη του..κυνηγηστε την..η πολυ φιλοσοφια κουραζει..πραξεις θελουμε ολοι
                Originally posted by Go-to-AUS View Post
                You got it my friend..
                Αλήθεια ποιός το κούρασε? Να σας πώ τι κάνω εγώ όταν με κουράζει ένα θέμα? Αδιαφορώ και σωπαίνω! Ή δεν συμμετέχω! Δεν με υποχρεώνει κανείς να το κάνω! Έχετε να μοιραστείτε μαζί μας κάποια σκέψη/οπτική επί του θέματος? Ευπρόσδεκτη!

                Comment


                  #68
                  Να σου πω κατι?Κανεις δεν προκειται να σου πει αν θα βρεις δουλεια.Και κανεις δεν μπορει να στο εγγυηθει.Αν δεν το δοκιμασουμε (βαζω κ εμενα μεσα) δεν θα μαθουμε ποτε αν θα τα καταφερουμε να κανουμε κατι καλυτερο.πρεπει ο καθενας να παρει την αποφαση του αν θα παρει βιζα η οχι.Το ρισκο ειναι μεγαλο συμφωνω αλλα δεν νομιζω οτι κανεις εδω μεσα πιστευει οτι θα μας χαριστει κατι.τουλαχιστον εσυ νικο οπως κ να το κανουμε εισαι μηχανικος κ αργα η γρηγορα θα βρεις κατι καλο πανω στον κλαδο σου.Εμεις τελικα μετα απο πολυ σκεψη αποφασισαμε να το κανουμε.Δεν ειμαστε σιγουροι αν θα τα καταφερουμε να βρουμε δουλεια κ να εχουμε καλυτερο μελλον αλλα τουλαχιστον θα μας φυγει η απορια κ θα λεμε στον εαυτο μας το προσπαθησαμε.Το αποτελεσμα αν δεν τα καταφερουμε θα ειναι καταστροφικο αφου θα εχουμε ξοδεψει ολες τις οικονομιες μας αλλα απο την αλλη ετσι κ αλλιως θα μας τελειωσουν σε 2-3 χρονια.
                  Νικο θυμισου τι μου ελεγες στο PM που μου εστειλες φιλε.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Panos2080 View Post
                    Να σου πω κατι?Κανεις δεν προκειται να σου πει αν θα βρεις δουλεια.Και κανεις δεν μπορει να στο εγγυηθει.Αν δεν το δοκιμασουμε (βαζω κ εμενα μεσα) δεν θα μαθουμε ποτε αν θα τα καταφερουμε να κανουμε κατι καλυτερο.πρεπει ο καθενας να παρει την αποφαση του αν θα παρει βιζα η οχι.Το ρισκο ειναι μεγαλο συμφωνω αλλα δεν νομιζω οτι κανεις εδω μεσα πιστευει οτι θα μας χαριστει κατι.τουλαχιστον εσυ νικο οπως κ να το κανουμε εισαι μηχανικος κ αργα η γρηγορα θα βρεις κατι καλο πανω στον κλαδο σου.Εμεις τελικα μετα απο πολυ σκεψη αποφασισαμε να το κανουμε.Δεν ειμαστε σιγουροι αν θα τα καταφερουμε να βρουμε δουλεια κ να εχουμε καλυτερο μελλον αλλα τουλαχιστον θα μας φυγει η απορια κ θα λεμε στον εαυτο μας το προσπαθησαμε.Το αποτελεσμα αν δεν τα καταφερουμε θα ειναι καταστροφικο αφου θα εχουμε ξοδεψει ολες τις οικονομιες μας αλλα απο την αλλη ετσι κ αλλιως θα μας τελειωσουν σε 2-3 χρονια.
                    Νικο θυμισου τι μου ελεγες στο PM που μου εστειλες φιλε.
                    Axxxxxx γιατί δεν παρακολουθείτε τον ειρμό της συζήτησης? Panos2080, Δεν περιμένω απάντηση με τον τρόπο που το θέτεις (ασε που προσωπικά δεν περιμένω βοήθεια από κανέναν). Δες λίγο παραπάνω στο post μου #67 και δες ποιό είναι το ζητούμενο του υποθετικού οικονομικού μετανάστη! Προσπάθησε να μπεις στη θέση του έτσι όπως τον έχω περιγράψει και διαμορφώσει το προφίλ του σε όλη την εξέλιξη της κουβέντας εδώ στο θέμα, γίνε αυτός και κάνε τα ερωτηματικά του ερωτηματικά σου.

                    Η απάντησή σου είναι εξαιρετική σε ότι αφορά τις προσδοκίες ενός ανθρώπου με τα όνειρά σου. Σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση.

                    Ειλικρινά είχα ξεχάσει τι σου είχα γράψει σε εκείνο το pm. Πάντως τώρα που ανέτρεξα και το διάβασα, σκέφτηκα οτι εκείνο το pm, δείχνει με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο πως τάσσομαι στο θέμα "Κάνω το το τόλημα να φύγω για Αυστραλία ή μένω" και νομίζω ότι μιας και είναι δείγμα γραφής μου (ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο) θα έδινε ξεκάθαρη και αποστομωτική απάντηση σε όσους αποπειράθηκαν να με αμφισβητήσουν ή να με κατακρίνουν στο παρόν θέμα. Είναι δείγμα γραφής μου ότι εγώ με το λόγο μου και τη γραφή μου όταν χτυπάω κάποιον στην πλάτη δεν τον γυρίζω στα γκισέ έκδοσης εισητηρίων για επιστροφή αλλά για αναχώρηση!!! (Έχεις την άδειά μου να το δημοσιεύσεις για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι).

                    Comment


                      #70
                      Νικο βαζω το μυνημα σου.

                      Pack your things and go!

                      --------------------------------------------------------------------------------

                      Στην αρχή σκεφτόμουν να σου απαντήσω στο forum, αλλά μετά κατάλαβα ότι με το να πω την άποψή μου φωναχτά σε όλους ίσως να επηρέαζα όλο το κόσμο....... να τον φόβιζα..... και δεν θέλω να σπείρω φοβίες. Η απάντηση που είχα γράψει είναι η παρακάτω:

                      Ok.....τότε υπάρχει και η εναλλακτική λύση. Να μεινεις εδώ για 6-8 μήνες να στα πάρουν με φόρους και μετά τους 6-8 μήνες να μην έχεις τίποτε στην άκρη για να μπορείς να κάνεις μια κίνηση. Να μείνεις άνεργος και εσύ και η γυναίκα σου, και να ντρέπεστε για την κατάντια σας. Τότε αυτή η εναλλακτική θα σε οδηγήσει παράνομο πρόσφυγα στη Βουλγαρία (πόσο να αντέξουν τα πόδια σου?) και θα καταλήξεις να πεθάνεις σε παγκάκι και να μην μπορείς να βοηθήσεις τη γυναίκα σου ή το παιδί σου. Επίσης υπάρχει η επιλογή του χωριού σου (αν έχεις) σε εκείνη την καλύβα του παππού, χωρίς ρεύμα, με νερό από την πηγή, γαλατάκι από την κατσίκα, και ζαρζαβατικά στον κήπο σου.

                      Αν δεν πάρεις τη ζωή στα χέρια σου δεν υπάρχει κανείς για να σε συμπονέσει τα επόμενα 10 χρόνια στην Ελλάδα. Φύγε όσο είναι καιρός. Τα περιθώρια στενεύουν.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by fendy
                        Εγω ακομα περιμενω,να γραψει κανας Ελληνας που ειναι Αυστραλια και πηγε με τουριστικη βιζα,αν εκανε κατι.Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν.
                        Ναι υπάρχουν και έχουν γράψει κατα καιρούς. Πολοί λίγοι βέβαια σίγουρα μπροστά και μόνο στον αριθμό όσων είπαν οτι θα το κάνουν. Τώρα πόσοι το έκαναν είναι ενα ερώτημα γιατι άλλο να το λες και άλλο να το κάνεις κιόλας.
                        Ενας είναι ο Chrisgr ο οποίος έχει πλέον δική του Ανταπόκριση.
                        Άλλος είναι ο Zakari που γύρισε στην Ελλάδα μετά απο ενα διάστημα που δεν μπορεσε να πετύχει τους στόχους του αλλά συνεχίζει να επισκέπτεται το patriotaki και να συμμετέχει.
                        Υπαρχουν και άλλοι που έχουν αναφέρει μέχρι τώρα ορισμένα πράγματα.
                        Σχεδόν κανείς άλλος εκτός απο τον Zakari δεν είπε ευθέως οτι γύρισε πίσω, όμως, διότι δεν τα κατάφερε.
                        Αν διαβάζατε ολα τα post δεν θα κάνατε τόση φασαρία με τούτο το "καινούργιο" post.
                        Απο την πρώτη στιγμή έχουμε πει οτι είναι πολύ δύσκολο να έρθει κάποιος με τουριστική και να βρεί εργοδότη που να του κάνει βίζα απο εργοδότη ώστε να παραμείνει.
                        Μην περιμένετε επειδή κάποιος λέει γράψτε τώρα ποιοί βρήκατε δουλειά ενώ πήγατε εκεί, να απαντήσουν κιόλας.
                        Είπαμε οτι οι περισσότεροι που μπαίνουν είναι για να βρούν πληροφορίες, οχι να δώσουν. Και απο αυτούς που δίνουν, αυτοί που το κάνουν το κάνουν εθελοντικά, οικιοθελώς και με την καλή τους την καρδιά. Δεν απαντάνε σώνει και καλά σε κάποιον που τους ρωτάει, και μάλιστα κάτι που συνδέεται με ενα σωρό άλλα θέματα και καταστάσεις. Το αν βρήκε δουλειά.
                        Ίσως ενα καλύτερο ερώτημα θα ήταν, τι έκαναν για να βρούν δουλειά. Τι τρόπο και εργαλεία χρησιμοποίησαν και πως προσέγγισαν το θέμα, εύρεση εργασίας στην Αυστραλία.
                        Το αν βρήκαν είναι σαν αξιολόγηση και δύσκολα θα απαντήσει κάποιος, γιατι δεν αξιολογούμαστε εδώ.

                        Τέλος επειδή το patriotaki, είναι για άλλο λόγω, όπως προανέφερα, δηλαδή για πληροφόριση και οχι για ερωτηματολόγια σαν έρευνα, το θέμα θα μεταφερθεί σε κάτι που αντικατοπτρίζει και την ύπαρξή του. Ανταπόκριση απο τον Nikos Mech Eng.

                        Να υπενθυμίσω εδώ οτι όποιος άλλος θέλει να ανοιχτεί ενα θέμα με τίτλο: Ανταπόκριση απο τον - το όνομά του δεν έχει παρά να το αναφέρει σε οποιοδήποτε post, οπουδήποτε και θα του το κάνει ενας moderator.

                        Παράκληση μόνο να παραμείνουμε χρήσιμοι δίνοντας πληροφορίες στους πατριώτες μας που ψάχνουν να βρουν πληροφορίες.

                        Ενα sal22 θέλεις να κάνουμε ενα θέμα με τίτλο: χωρες προσβασιμες για ενα οικονομικο μεταναστη ή που εχει περισσοτερες πιθανοτητες ενας οικονομικος μεταναστης να βρει δουλεια ευχαρίστως να κάνουμε ενα τέτοιο θεμα. Επειδή δεν έχει σχέση όμως μόνο με την Αυστραλία και την μετανάστευση σε αυτή θα στο φτιάξω ενα επίπεδο πιο πάνω μέσα στο forum Έλληνες εντός και εκτός Ελλάδας.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #72
                          Ευχαριστω Agoriani!!!Δεν θαταν ασχημη ιδεα πιστευω μιας και πολυς κοσμος μπορει ναχει παρει αποφαση να μεταναστευσει αλλα ισως δεν εχει σκεφτει το που,που θαταν πιο ευκολα να κανει μια καινουρια αρχη..Τωρα βεβαια καθε απαντηση θα αποτελει προσωπικη γνωμη του καθενος και δεν θα πρεπει καποιος να επηρεαστει χωρις να το ψαξει και μονος του και μετα ζηταει ευθηνες αν ολα πανε στραβα...Ειναι και καποιο ρισκο να ανοιχτει τετοιο θεμα γιατι στην ουσια συστηνεις στον αλλο που να παει,αλλα το να εισακουστουν γνωμες και αποψεις μοναχα διχως ναναι βαση καποιας στατιστικης και τεκμυριωμενων στοιχειων δεν πιστευω καποιος να κρινει υπευθηνο το φορουμ αργοτερα...Εσυ ξερεις Agoriani σευχαριστω παντος που δεν περασε απαρατηρητη η ιδεα μου,οσο περνα ο καιρος και διαβαζω τα θεματα εδω μεσα τοσο περισσοτερο αντιλαμβανομαι την προσπαθεια που εχετε κανει να βοηθησετε κοσμο ειτε πληροφοριακα τις περισσοτερες φορες,ειτε και με πραξεις που βγαινουν στη πορεια!Μπραβο
                          Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by Agoriani View Post
                            Τέλος επειδή το patriotaki, είναι για άλλο λόγω, όπως προανέφερα, δηλαδή για πληροφόριση και οχι για ερωτηματολόγια σαν έρευνα, το θέμα θα μεταφερθεί σε κάτι που αντικατοπτρίζει και την ύπαρξή του. Ανταπόκριση απο τον Nikos Mech Eng.
                            Agoriani.... Το να μεταφέρεις το εν λόγω θέμα στο πακέτο των ανταποκρίσεων και μάλιστα με το όνομά μου αν και είναι "τιμητικό" για μένα, υποτιμάει όμως την υπερπροσπάθεια που κάνουν αυτοί που το πολεμούν πραγματικά και δίνουν τις ανταποκρίσεις τους. Επιστρέφοντας σε ένα από τα πρώτα σχόλια/χαρακτηρισμό και κάνοντας την αυτοκριτική μου (όπως και τότε αφού χρησιμοποίησα α' πληθυντικό πρόσωπο) θα έλεγα ότι οι άνθρωποι που στέλνουν τις ανταποκρίσεις τους είναι μάγκες, ενώ εγώ τζάμπα μάγκας τοποθετώντας το ζήτημα σε συνειδησιακή βάση και ίσως από την ασφάλεια του καναπέ όπως είπε ένας φίλος. Κατά την γνώμη μου είναι προσβολή στους πραγματικούς ανταποκριτές.

                            Υποθέτω όμως ότι όταν έρθει ο καιρός (δεν είναι και τόσο πολύς ακόμα) θα μου επιτρέψεις να συγκαταλεγώ στο "πανθεον" των ανταποκριτών. Και αυτό θα γίνει μόνο αν έχω τα κότσια που είχαν λιγότεροι από μια ντουζίνα άνθρωποι μέχρι τώρα και γράφουν τις εμπειρίες τους.

                            Άποψη προσωπική ακόμα δεν έχω εκφράσει στο συγκεκριμένο θέμα. Όχι πως δεν έχω. Έχω. Έχω αυτή που ήδη εκφράστηκε μέχρι τώρα από τους συμμετέχοντες, και κυρίως αυτή που διαμορφώνεται σιγά-σιγά μέσα από την εξέλιξη του διαλόγου στο θέμα. Θα πρόσεξες και εσύ ότι μέχρι τώρα κατά τακτά χρονικά διαστήματα συγκεντρώνω την ουσία των απόψεων των συμμετεχόντων για να μην χάνονται μέσα στο χάος των απαντήσεων, αλλά δεν εξέφρασα ακόμα την προσωπική μου άποψη. Το ότι έχω δώσει κίνητρα για έκφραση διαλόγου και για τοποθετήσεις από άλλους, με κάποιους προβληματισμούς που θέτω, σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν προσωπική μου άποψη!!! Συνεπώς, ακόμα κι αν ήθελε θεωρηθεί ανταπόκριση, σε καμία περίπτωση δεν είναι Ανταπόκριση Nikos Mech Eng!

                            Όμως έλαβα το μήνυμά σου για θεώρηση του θέματος ως "καινούργιο" και την φασαρία επ' αυτού και θα συνταχτώ όσο μπορώ στον προβληματισμό που έχεις (και είναι δικαιολογημένος αλλά θα εξηγήσω σε λίγο καιρό τον λόγο που τον θεωρώ και εγώ δικαιολογημένο).

                            Comment


                              #74
                              Φίλε fendy έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum αλλά παρακολουθώ στενά την συζήτηση για το θέμα των οικονομικών μεταναστών. Απλά να επισημάνω ότι δουλείες για ανειδίκευτους υπάρχουν όπως λες σίγουρα, αλλά δεν υπάρχει καμία visa που να τους επιτρέπει την είσοδο στη χώρα και αυτό είναι το πρόβλημα. Ελπίζω το καθεστώς να αλλάξει κάποια στιγμή.

                              Τετάρτη, 26 Οκτωβρίου 2011

                              Comment


                                #75
                                Το ερώτημα "Δουλειά θα βρώ?" (έτσι όπως εκφράστηκε από την αρχή του θέματος από το 1ο post μέχρι τώρα και όχι αποσπασματικά!!! Αν ερμηνευθεί αποσπασματικά εξάγονται τελειως λάθος συμπεράσματα) έτσι όπως εκφράζεται από τον ανώνυμο οικονομικό μετανάστη στον ανώνυμο εγκατεστημένο Έλληνα στην Αυστραλία δεν ξέρω αν απαντιέται τελικά. Το σίγουρο είναι ότι δεν απαντιέται στα πλαίσια ενός forum.

                                Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες κάποιων ανταποκριτών να δώσουν κάποιες απαντήσεις, δεν απαντιέται με ένα ναι ή ένα όχι έτσι όπως θα ήθελε ο υποτιθέμενος οικονομικός μετανάστης. Ας διανοηθούμε πόσο επικίνδυνο είναι ένας ήδη εγκατεστημένος Έλληνας στην Αυστραλία να λέει σε κάποιον που βρίσκεται μπροστά στην οθόνη του στην Ελλάδα ότι "ναι" θα βρεις δουλειά ή "οχι" δεν θα βρεις! Για να πάρουμε μια τέτοια απάντηση θα πρέπει να έχουμε ωριμάσει πολύ και να έχουν ωριμάσει και πολύ και κάποιες από τις ενέργειές μας. Οι άνθρωποι που ανταποκρίνονται από την Αυστραλία δεν έπεσαν στην παγίδα της πιεστικής ερώτησής μου να απαντήσουν με ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ. Αυτό δείχνει τον υψηλή αίσθηση ευθύνης που έχουν και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να το ερμηνεύσω σαν αδιαφορία.Οι άνθρωποι αυτοί έχοντας εγκλιματιστεί σε ένα νέο τρόπο σκέπτεστε, τον αποδεκτό και ορισμένο από την νομοθεσία της Αυστραλίας, απαντούν όπως πρέπει :"Ναι, υπό προϋποθέσεις".

                                Βεβαίως το ερώτημα για τον υποψήφιο οικονομικό μετανάστη παραμένει αφού εκείνος δεν έχει αναπτύξει ακόμα την ίδια ωριμότητα. Χώρια που κινείται σε πελάγη απελπησίας και αγανάκτησης εδώ στην Ελλάδα οπότε του είναι εξαιρετικά δύσκολο να βλέπει σφαιρικά τα πράγματα. Αυτό είναι που επισήμανε ο Agoriani από την 1η κιόλας απάντησή του! "Τα βλέπεις πολύ Ελληνικά τα πράγματα".

                                Κατά την γνώμη μου, αν έχω βγάλει σωστά συμπεράσματα, είναι τελείως αδύνατο για τον οικονομικό μετανάστη να πετύχει το εγχείρημά του. Χωρίς να αναφέρεται με σαφήνεια πουθενά, νομίζω ότι μπορεί να εξαχθεί με ασφάλεια το συμπέρασμα ότι η Αυστραλία δεν δέχεται οικονομικούς μετανάστες έτσι όπως ορίζεται στην συνείδηση του οικονομικού μετανάστη. Δέχεται μετανάστες! Δέχεται μετανάστες με αυτηρότατα κριτήρια και προυποθέσεις. Σε καμία περίπτωση δεν έχει σκοπό να δεχθεί την παραμικρή παρέκλιση από τους κανόνες που έχει θεσπίσει ωστε να διατηρεί ένα υψηλό επίπεδο στην κοινωνία της. Ο οικονομικός μετανάστης δεν πληρεί αυτές τις προϋποθέσεις γενικά.

                                Οι άνθρωποι που ανταποκρίνονται από Αυστραλία δεν έπεσαν ούτε στην παγίδα να απαντήσουν στον υποτιθέμενο οικονομικό μετανάστη που συνάντησαν τυχαία στο bar ενός ξενοδοχείου στην Αυστραλία. Δεν απάντησαν διότι ξέρουν πολύ καλά ότι αυτό δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί με τις προυποθέσεις έτσι όπως εκφράστηκαν στην υπόθεση! Αντιλαμβανόμενοι το άτοπο της υπόθεσης και παίρνοντας πάλι ευθύνη επανέφεραν την συζήτηση στη σωστή της βάση! "Αν έχεις τις προϋποθέσεις, θα βρεις δουλειά, άν όχι συνέχισε να "τραγουδάς".

                                Ο υποτιθέμενος Έλληνας οικονομικός μετανάστης και πάλι δεν έμεινε ικανοποιημένος από την απάντηση. Και θα μένει ανικανοποίητος μέχρι να ώριμάσει και να καλύψει τις προυποθέσεις. Όταν θα τα καταφέρει, θα ξέρει ότι δεν θα συγκαταλέγεται στους οικονομικούς μετανάστες, αλλά στους μετανάστες! Τότε δεν θα έχει άγχος και αβεβαιότητα στα ερωτήματά του. Θα ξέρει ότι απλώς είναι θέμα χρόνου να εγκατασταθεί, να βρει δουλειά, να βρει δουλειά της αρεσκείας του, να βρει δουλειά αποδοτική, να προοδεύσει!

                                Μέχρι τότε....... θα μένει με το ερώτημα: "Δουλειά θα βρω?".......

                                Comment

                                Working...
                                X