Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Κώστας Γαργαλιάνοι

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
    καλη χρονια και σε σενα ακομα ΤΙΠΟΤΕ εχουν κοληση με την γονικη παροχη και ειναι στο ψαξιμο
    κωστα το θέμα είναι ενδιαφέρων ,εαν μπορέσεις να μάθεις πως κοστολογούν το σπίτι ;; με αντικειμενική με εμπορική ;;;
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      #77
      spiti

      Δηλαδή κώστα για να καταλάβουμε...δήλωσες ένα σπίτι που δεν σου αποφέρει εισόδημα...το χρωστάς στην τράπεζα...είναι γονική παροχή..τους πήγες τα χαρτιά, προφανώς τους εξήγησες τι είναι η γονική παροχή...θα στείλουν εκτιμητή δικό τους?...που αν το βγάλει πάνω απο 200κ δεν δικαιούσαι επιδόματα? Και αυτό όλο έχει τραβήξει κοντά 1 μήνα τώρα? Η εκτίμηση δεν βασίζεται σε τιμές ζώνης και εφορία στην Ελλάδα?Κράτα μας ενήμερους αν μπορείς

      Comment


        #78
        Originally posted by christine View Post
        Δηλαδή κώστα για να καταλάβουμε...δήλωσες ένα σπίτι που δεν σου αποφέρει εισόδημα...το χρωστάς στην τράπεζα...είναι γονική παροχή..τους πήγες τα χαρτιά, προφανώς τους εξήγησες τι είναι η γονική παροχή...θα στείλουν εκτιμητή δικό τους?...που αν το βγάλει πάνω απο 200κ δεν δικαιούσαι επιδόματα? Και αυτό όλο έχει τραβήξει κοντά 1 μήνα τώρα? Η εκτίμηση δεν βασίζεται σε τιμές ζώνης και εφορία στην Ελλάδα?Κράτα μας ενήμερους αν μπορείς
        οπως ακριβος τα λες ειναι,δεν καταλαβαινουν χριστο εδω να δεις γραφειοκρατια!!!!!!

        Comment


          #79
          geia xara.. . hmoyna kai gw gia 6mhnes ekei, sto yperoxo Mentone... alla soy grafw pali pisw apo Greece...
          overall pisteyw h pantria einai o monos tropos gia na mporeseis na meineis...

          --

          kanw maintain ayth th selida..
          Escape from GREECE
          'h
          PipisCrew Official Homepage > pata METANASTEYSH

          --

          8a h8ela na moy dwseis plhrofories wste na dhmioyrhsoyme to FAQ3

          poy exei na kanei me thn pantria.

          --

          kapoia erwthmata poy exw kai gw :

          1-
          O/H SYZYGOS POY DEN EXEI AYSTRALIANO PASSPORT
          EK PRWTHS ERXETAI EKEI ME TOURIST VISA, KAI DEN XREIAZETAI NA 3ANAFYGEI?

          2-
          EK PRWTHS, SXETIKA ME THN KYBERNHSH, TI PREPEI NA GINEI WSTE ETSI O/H SYZYGOS NA MHN EXEI PROBLHMA ME THN VISA?

          3-
          AFOY GINOYN OLA AYTA^, PERIEGRA3E TI PREPEI NA GINEI MONOLEKTIKA. EXAMPLE.
          -XARTIA STON OAED
          -XARTIA STO CENTRELINK
          KAI OTI ALLO NOMIZEIS...

          thanks

          Comment


            #80
            ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ FORUM

            Καλησπερα!
            Χαιρετιζω ολο το forum .
            Λεγομαι Μπαμπης ,ενδιαφερομαι και εγω να μεταναστευσω και να εργασθω στην αυστραλια αφου στην ελλαδα δεν υπαρχει πια κανενα μελλον .
            Θα ηθελα να ρωτησω για μια πληροφορια που για μενα ειναι πολυ σημαντικη ,και οποιος γνωριζει να μου απαντησει τον(την) ευχαριστω εκ των προτερων.
            Η ερωτηση ειναι ,αν μπορει καποιος να μετατρεψει το επαγγελματικο διπλωμα οδηγησης απο ελληνικο σε αυστραλιανο ετσι ωστε να μπορεσει να εργασθει ως επαγγελματιας οδηγος στην αυστραλια,χωρις να το ξαναβγαλει απο την αρχη ,κατι που θα ηταν πολυ χρονοβορο ,τι χρειαζεται αυτη η διαδικασια,ποσο κοστιζει και αν γινεται να την κανει καποιος που εχει τουριστικη βιζα?

            Comment


              #81
              Originally posted by semman View Post
              Καλησπερα!
              Χαιρετιζω ολο το forum .
              Λεγομαι Μπαμπης ,ενδιαφερομαι και εγω να μεταναστευσω και να εργασθω στην αυστραλια αφου στην ελλαδα δεν υπαρχει πια κανενα μελλον .
              Θα ηθελα να ρωτησω για μια πληροφορια που για μενα ειναι πολυ σημαντικη ,και οποιος γνωριζει να μου απαντησει τον(την) ευχαριστω εκ των προτερων.
              Η ερωτηση ειναι ,αν μπορει καποιος να μετατρεψει το επαγγελματικο διπλωμα οδηγησης απο ελληνικο σε αυστραλιανο ετσι ωστε να μπορεσει να εργασθει ως επαγγελματιας οδηγος στην αυστραλια,χωρις να το ξαναβγαλει απο την αρχη ,κατι που θα ηταν πολυ χρονοβορο ,τι χρειαζεται αυτη η διαδικασια,ποσο κοστιζει και αν γινεται να την κανει καποιος που εχει τουριστικη βιζα?


              semman


              το πρόβλημα σου δεν είναι τα διπλώματα αυτά βγαίνουν και χωρίς εξετάσεις εάν έχεις της προϋποθέσεις ..
              το μεγάλο πρόβλημα που θα έχεις είναι το να κατέβεις κάτω νόμιμα με δικαίωμα εργασίας
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #82
                Ευχαριστω για την άμεση απάντηση !
                Εχω σκοπό να κατέβω με τουριστική βίζα αφού δεν βλέπω άλλο τροπο
                και να βρω κάποιον εργοδότη να με προσλάβει (ξέρω ότι είναι πολυ δύσκολο )έτσι ώστε να μπορέσω να μείνω .
                Μήπως ξέρεις την διαδικασία της μετατροπής της επαγγελματικής άδειας οδήγησης ;

                Comment


                  #83
                  Originally posted by semman View Post
                  Ευχαριστω για την άμεση απάντηση !
                  Εχω σκοπό να κατέβω με τουριστική βίζα αφού δεν βλέπω άλλο τροπο
                  και να βρω κάποιον εργοδότη να με προσλάβει (ξέρω ότι είναι πολυ δύσκολο )έτσι ώστε να μπορέσω να μείνω .
                  Μήπως ξέρεις την διαδικασία της μετατροπής της επαγγελματικής άδειας οδήγησης ;
                  πριν αποφασίσεις να πας με τουριστική,διάβασε εδώ

                  Comment


                    #84
                    Εχει καταφερει κανεις με τουριστικη βιζα, να μεινει μονιμα στην αυστραλια?

                    Χιλια μπραβο στο παιδι που μας εξομολογηθηκε την περιπετεια του ετσι ωστε να μην κανουν τα ιδια ΄΄λαθη΄΄οσοι αποφασισουν να προσπαθησουν να κανουν το ιδιο.
                    Υπαρχουν καποιοι που τα εχουν καταφερει με αυτον τον εστω παραδοξο τροπο?

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by semman View Post
                      Χιλια μπραβο στο παιδι που μας εξομολογηθηκε την περιπετεια του ετσι ωστε να μην κανουν τα ιδια ΄΄λαθη΄΄οσοι αποφασισουν να προσπαθησουν να κανουν το ιδιο.
                      Υπαρχουν καποιοι που τα εχουν καταφερει με αυτον τον εστω παραδοξο τροπο?
                      πολλοι λενε οτι προσπαθουν ,αλλα παρα πολλοι λιγοι εχουν πει υπευθυνα οτι τα καταφεραν,απο ραδιο αρβυλα πολλα λεγονται,αλλα εχουν σφιξει τα πραγματα,η απελπεισια σε κανει πολλες φορες να κανεις επικινδυνα πραγματα ΠΡΟΣΕΧΤΕ

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by semman View Post
                        Χιλια μπραβο στο παιδι που μας εξομολογηθηκε την περιπετεια του ετσι ωστε να μην κανουν τα ιδια ΄΄λαθη΄΄οσοι αποφασισουν να προσπαθησουν να κανουν το ιδιο.
                        Υπαρχουν καποιοι που τα εχουν καταφερει με αυτον τον εστω παραδοξο τροπο?

                        Έχουν γράψει κάνα δυο οτι το έκαναν και τα κατάφεραν.
                        Επίσης μερικοί έχουν γράψει οτι το έκαναν και δεν τα κατάφεραν.
                        Αλλά φυσικά δεν μπορεί κανείς να επαληθεύσει τα λεγόμενά τους, ούτε να εξάγει συμπεράσματα.
                        Ακόμη, δεν μπαίνουν όλοι όσοι κάνουν ενα τέτοιο βήμα στο patriotaki ώστε να γράψουν την εμπειρία τους.

                        Όπως και να έχει όμως εκτός οτι αποτελεί εναν όπως είπες παράδοξο τρόπο για να μεταναστεύσεις, σε καμία περίπτωση δεν συμφωνούμε με την αθέτηση των όρων της βίζας, που μόνο προβλήματα δημιουργεί.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #87
                          Σημερα ηρθε με το ταχυδ. η μεντικερ της Γυναικας μου,και τηλεφωνησα στο ταμειο γιατι δεν εχω παρει το επιδομα ακομα απο 14/11 παρακαλω!!μου ειπαν οτι θα στειλουν εκτιμιτη στο σπιτι στην Αθηνα να δουν την αξια του,η αξια βγαινει με την εμπορικη τιμη και αφαιρουν ενα ποσοστο που δεν μου ειπαν ποσο λογο παλαιοτητας,τωρα για το επαγελματικο διπλομα τα νεα εχουν ως εξεις¨΄εστειλα το διπλομα και μια αιτηση που μου εδωσαν σε μια επιτροπη του vic road στο μπεντικο που ζηταω να εξαιρεθω απο τον χρονο που χρειαζετε να περιμενω να παρωτις Αυστρ. αδειες λογο μεγαλης προυπηρεσειας στην ελλαδα ειχα βεβαια χαρτια απο εργοδοτη στην ελλαδα ,απο ΟΑΕΕ,ολα μεταφρασμενα καθως και ενα χαρτι απο εναν εργοδοτηΕδω οτι με χρειαζεται για δουλεια εδω χωρις να ειναι δεσμευτικο οτι θα με προσλαβη(εδω χρειαστηκε και λιγη??? γλωσσα να πουμε την αληθεια}και θα κανω και καποιες ωρες σε δασκαλο για να βεβαιωση οτι ξερω να οδηγω ,τωρα που δεν εχω σχολειο βρηκα δουλεια σε εργοστασειο το παιδι για ολες:: τις δουλειες!!σε ελληνα αφεντικο παρακαλω,πολυ φοβαμαι οτι θα γινουμε οι Αλβανοι της Αυστραλιας!!!απο λεφτα οταν παρω θα ενημερωσο αυτα τα λιγα για σημερα.

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                            Σημερα ηρθε με το ταχυδ. η μεντικερ της Γυναικας μου,και τηλεφωνησα στο ταμειο γιατι δεν εχω παρει το επιδομα ακομα απο 14/11 παρακαλω!!μου ειπαν οτι θα στειλουν εκτιμιτη στο σπιτι στην Αθηνα να δουν την αξια του,η αξια βγαινει με την εμπορικη τιμη και αφαιρουν ενα ποσοστο που δεν μου ειπαν ποσο λογο παλαιοτητας,τωρα για το επαγελματικο διπλομα τα νεα εχουν ως εξεις¨΄εστειλα το διπλομα και μια αιτηση που μου εδωσαν σε μια επιτροπη του vic road στο μπεντικο που ζηταω να εξαιρεθω απο τον χρονο που χρειαζετε να περιμενω να παρωτις Αυστρ. αδειες λογο μεγαλης προυπηρεσειας στην ελλαδα ειχα βεβαια χαρτια απο εργοδοτη στην ελλαδα ,απο ΟΑΕΕ,ολα μεταφρασμενα καθως και ενα χαρτι απο εναν εργοδοτηΕδω οτι με χρειαζεται για δουλεια εδω χωρις να ειναι δεσμευτικο οτι θα με προσλαβη(εδω χρειαστηκε και λιγη??? γλωσσα να πουμε την αληθεια}και θα κανω και καποιες ωρες σε δασκαλο για να βεβαιωση οτι ξερω να οδηγω ,τωρα που δεν εχω σχολειο βρηκα δουλεια σε εργοστασειο το παιδι για ολες:: τις δουλειες!!σε ελληνα αφεντικο παρακαλω,πολυ φοβαμαι οτι θα γινουμε οι Αλβανοι της Αυστραλιας!!!απο λεφτα οταν παρω θα ενημερωσο αυτα τα λιγα για σημερα.
                            ολα καλα μακαρι με το cent erlink να σου πηγεναν καλυτερα....
                            τα παιδακια η γυναικα πως προσαρμοζονται? ενημερωσε μας και για αυτο....

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by vdoxy71 View Post
                              ολα καλα μακαρι με το cent erlink να σου πηγεναν καλυτερα....
                              τα παιδακια η γυναικα πως προσαρμοζονται? ενημερωσε μας και για αυτο....
                              σημερα πηρα γραμμα απο το centrelink ,δεν περασαν τα 2 παιδια μου αν και πηγα ολα τα χαρτια τους ,με εχουν γραψει αγαμο,μου εφαγαν 36 μερες γιατι οταν ανοιξα λογαριασμο εβαλα 700 δολ. και απο τοτε δεν εχω κανει καμια αναληψη ,αρα δεν εχω αναγκη κατα αυτους.Οποιος ξαναπει οτι δεν εχουν προσβαση οτι ωρα θελουν στης τραπεζες ,μια δοκιμη θα τον στεναχωρηση,τωρα για την προσαρμογη των υπολοιπων μελων τις οικογενειας μου ,τα παιδια δεν ξεκολανε απο τα παρκα τα οποια ειναι παρα πολλα και παντου,στο σχολειο πηγαν 1 μηνα περιπου και αρχιζουν παλι 1 φεβρουαριου,για την γυναικα ειναι λιγο??διαφορετικα γιατι μονο εγω ειχα συγγενεις εδω αλλα τι να κανει καλυτερα εδω και μονη και με οποιαδηποτε δουλεια παραΕλλαδα 8 μηνες Ανεργος!!

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                                σημερα πηρα γραμμα απο το centrelink ,δεν περασαν τα 2 παιδια μου αν και πηγα ολα τα χαρτια τους ,με εχουν γραψει αγαμο,μου εφαγαν 36 μερες γιατι οταν ανοιξα λογαριασμο εβαλα 700 δολ. και απο τοτε δεν εχω κανει καμια αναληψη ,αρα δεν εχω αναγκη κατα αυτους.Οποιος ξαναπει οτι δεν εχουν προσβαση οτι ωρα θελουν στης τραπεζες ,μια δοκιμη θα τον στεναχωρηση,τωρα για την προσαρμογη των υπολοιπων μελων τις οικογενειας μου ,τα παιδια δεν ξεκολανε απο τα παρκα τα οποια ειναι παρα πολλα και παντου,στο σχολειο πηγαν 1 μηνα περιπου και αρχιζουν παλι 1 φεβρουαριου,για την γυναικα ειναι λιγο??διαφορετικα γιατι μονο εγω ειχα συγγενεις εδω αλλα τι να κανει καλυτερα εδω και μονη και με οποιαδηποτε δουλεια παραΕλλαδα 8 μηνες Ανεργος!!
                                ΟΟΧΙΙΙΙ...Πως το καταφεραν αυτο? εγω νομιζα μονο εδω τα κανουν αυτα... Κωστα πιστευω οτι θα τα φτιαξουν και θα σου πουν και συγνωμι και θα τα παρεις αναδρομικα... υπομονη... εκει που φτασατε τωρα θα φταξουν σιγουρα...

                                Οσο ειστε μαζι οικογενεια ειναι καλη παρηγορια για την γυναικα. Ναστε καλα και ευτισισμενοι μαζι και ολα θα μπουν σε σειρα.

                                Comment

                                Working...
                                X