Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Κώστας Γαργαλιάνοι

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    :s_
    Originally posted by vdoxy71 View Post
    ΟΟΧΙΙΙΙ...Πως το καταφεραν αυτο? εγω νομιζα μονο εδω τα κανουν αυτα... Κωστα πιστευω οτι θα τα φτιαξουν και θα σου πουν και συγνωμι και θα τα παρεις αναδρομικα... υπομονη... εκει που φτασατε τωρα θα φταξουν σιγουρα...

    Οσο ειστε μαζι οικογενεια ειναι καλη παρηγορια για την γυναικα. Ναστε καλα και ευτισισμενοι μαζι και ολα θα μπουν σε σειρα.

    Comment


      #92
      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
      σημερα πηρα γραμμα απο το centrelink ,δεν περασαν τα 2 παιδια μου αν και πηγα ολα τα χαρτια τους ,με εχουν γραψει αγαμο,μου εφαγαν 36 μερες γιατι οταν ανοιξα λογαριασμο εβαλα 700 δολ. και απο τοτε δεν εχω κανει καμια αναληψη ,αρα δεν εχω αναγκη κατα αυτους.Οποιος ξαναπει οτι δεν εχουν προσβαση οτι ωρα θελουν στης τραπεζες ,μια δοκιμη θα τον στεναχωρηση,τωρα για την προσαρμογη των υπολοιπων μελων τις οικογενειας μου ,τα παιδια δεν ξεκολανε απο τα παρκα τα οποια ειναι παρα πολλα και παντου,στο σχολειο πηγαν 1 μηνα περιπου και αρχιζουν παλι 1 φεβρουαριου,για την γυναικα ειναι λιγο??διαφορετικα γιατι μονο εγω ειχα συγγενεις εδω αλλα τι να κανει καλυτερα εδω και μονη και με οποιαδηποτε δουλεια παραΕλλαδα 8 μηνες Ανεργος!!
      αν ειναι δυνατόν! τι κουφά βρε Κωστα είναι αυτά? πως σου στραβωσαν έτσι.... τι να πω, σου έκατσε μία ατυχία, μην το βάζεις κάτω όμως, ελπίζω να ισχύει το 'κάθε εμπόδιο για καλό' και να σου πάνε όλα ρολόι από τώρα και πέρα....
      Πάντως καλά τα έλεγες φίλε μου ότι εχουν προσβαση στους λογαριασμούς...έτσι για να ξέρουμε κι εμεις που έρχομαστε
      ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, μας έχουν βοηθήσει πολύ!

      Comment


        #93
        Περιπετεια με την Centerlink

        Ειχα και εγώ μία μικρή περιπέτεια με τα χαρτία μου στο Centerlink. Πάω την πρώτη μέρα για να γραφτώ μετά την τηλεφωνική συνέτευξη. Δίνω στην υπάλληλο τα εξης χαρτια:

        Passport
        birth certificate
        bank statement
        medicare card
        tax file number

        Μου λέει ολα οκ! Have a nice day και έτσι φέυγω ευτυχισμένη που ξεμπέρδεψα τόσο απλά. Πάω μέτα απο 2 εβδομάδες ξανά πάλι κοιτάζει τα χαρτιά μου και πάλι μου λένε πως είμαι εντάξη. Δέν μου ζητάνε τίποτα άλλο.
        Έρχετε ένα χαρτί πριν 2 μέρες και γράφει το εξής: CANCELLATION OF NEW ALLOWANCE (Due to the fact that I didn't provide enough documentation AS REQUESTED to prove my identity).Το cancellation έχει γίνει άπο 5/1 και πήρα το γράμμα 10/1.
        Πήγα αμεσως την επόμενη μερα και μου λέει οτι μου έλειπαν 10 μονάδες απο proof of ID (Πρέπει να έχεις 100). Δίνω το Driver's Licence και βλέπω πως σήμερα μου έχουν βάλει όλα τα λέφτα.
        Τέλος κάλα, αν έχει γίνει λάθος να πάτε άμεσως να το διορθώσετε. Κάνουν και αυτοι πολλά λάθοι και έχουν κάνει και σε άλλους ανθρώπους άλλα το αναγνωρίζουνε αμέσως χωρις φασαρίες.

        Comment


          #94
          Οποιοδήποτε χαρτί έρχεται από centrelink και έχει αρνητική απάντηση ή cancelation πρέπει να πηγαίνετε από κοντά να το διευκρινίζεται. Μου έχει συμβεί και μένα . Μου έγραφαν ότι δεν είχα πάει σε κάποιο ραντεβού ενώ είχα απόδειξη ότι είχα πάει και όταν πήγα από εκεί και τους το είπα , το διόρθωσαν αμέσως, μου ζήτησαν συγγνώμη και συνέχισαν να μου πληρώνουν το επίδομα.

          Comment


            #95
            πουρνο πουρνο (10 το πρωι μετα τον φραπε )παω στο σεντρελικ η ουρα στον δρομο ΟΑΕΔ Ελληνικο θυμηθηκα,σε μια ωρα ημουν μεσα και μαθενω οτι κοπηκε το πρωτο μηνιατικο γιατι στο αρχικο ραντεβου ειχα πει οτι εχω 5000 δολ.αρα εχω να ζησω σκεφτηκαν και το εκοψαν,διορθοθικε το λαθος? ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑΝ? τα παιδια και ειπαν ολα οκ ειδομεν.
            Στο γυρισμο ειχε ερθει γραμμα απο vic roand σχετικα με την εξαιρεση που ζητουσα για το επαγγελματικο διπλομα,ζητανε απο το προξενειο να βεβαιωσουν το γνησιο του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ διπλοματος και να τους το στειλο,απο δευτερα τα νεοτερα!!

            Comment


              #96
              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
              διορθοθικε το λαθος? ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑΝ? τα παιδια και ειπαν ολα οκ ειδομεν.
              τι θέλει να πει ο ποιητής?

              Comment


                #97
                Originally posted by australian View Post
                τι θέλει να πει ο ποιητής?
                αγαλι αγαλι γινετε η αγγουριδα μελι!!!!!!!!!!!

                Comment


                  #98
                  χιλια συγνωμη πιαστικα με τα αλλα θεματα και ξεχασα να πω .Σημερα πληρωθηκα(ελατε κερναω) 35 ωρες δουλει"α και πηρα.....370 δολ. ειπατε τιποτε και απο ελληνα?εργοδοτη παρακαλο!!μπλακ βεβαια

                  Comment


                    #99
                    Μακριά από Έλληνες αφεντικά στην Αυστραλία και ειδικά αυτά που είναι πάνω από 10 χρόνια . Χίλιες φορές σε ξένο αφεντικό.

                    Comment


                      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                      χιλια συγνωμη πιαστικα με τα αλλα θεματα και ξεχασα να πω .Σημερα πληρωθηκα(ελατε κερναω) 35 ωρες δουλει"α και πηρα.....370 δολ. ειπατε τιποτε και απο ελληνα?εργοδοτη παρακαλο!!μπλακ βεβαια
                      den ta lene afta ston aera lemeeeeeee :lol2
                      I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
                      :victory: :victory:

                      Comment


                        Originally posted by demi View Post
                        Μακριά από Έλληνες αφεντικά στην Αυστραλία και ειδικά αυτά που είναι πάνω από 10 χρόνια . Χίλιες φορές σε ξένο αφεντικό.
                        Simfono kai epafksano kai pathon kai ksanaepafksano
                        I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
                        :victory: :victory:

                        Comment


                          σημερα πηγα προξενειο για επικυρωση τις φοτοτυπιας του ελληνικου διπλοματος μιση ωρα αναμονη και 7 δολ.και τελος!!
                          Μετα στο vic road και απαντηση σε 10 μερες ειπαν υπομονη,τι αλλο .

                          Comment


                            again :
                            geia xara.. . hmoyna kai gw gia 6mhnes ekei, sto yperoxo Mentone... alla soy grafw pali pisw apo Greece...
                            overall pisteyw h pantria einai o monos tropos gia na mporeseis na meineis...

                            --

                            kanw maintain ayth th selida..
                            Escape from GREECE
                            'h
                            PipisCrew Official Homepage > pata METANASTEYSH

                            --

                            8a h8ela na moy dwseis plhrofories wste na dhmioyrhsoyme to FAQ3

                            poy exei na kanei me thn pantria.

                            --

                            kapoia erwthmata poy exw kai gw :

                            1-
                            O/H SYZYGOS POY DEN EXEI AYSTRALIANO PASSPORT
                            EK PRWTHS ERXETAI EKEI ME TOURIST VISA, KAI DEN XREIAZETAI NA 3ANAFYGEI?

                            2-
                            EK PRWTHS, SXETIKA ME THN KYBERNHSH, TI PREPEI NA GINEI WSTE ETSI O/H SYZYGOS NA MHN EXEI PROBLHMA ME THN VISA?

                            3-
                            AFOY GINOYN OLA AYTA^, PERIEGRA3E TI PREPEI NA GINEI MONOLEKTIKA. EXAMPLE.
                            Παράθεση:
                            -XARTIA STON OAED
                            -XARTIA STO CENTRELINK
                            KAI OTI ALLO NOMIZEIS...

                            thanks

                            Comment


                              Originally posted by ZAKARI View Post
                              again :
                              geia xara.. . hmoyna kai gw gia 6mhnes ekei, sto yperoxo Mentone... alla soy grafw pali pisw apo Greece...
                              overall pisteyw h pantria einai o monos tropos gia na mporeseis na meineis... ...................
                              αν ο\η συζηγος φτιαξει τα χαρτια απο εδω δεν χρειαζεται να βγει εξω.

                              Comment


                                ηρθε επιτελους το γραμμα απο vic road που λεει οτι μου δεινουν το επαγγελματικο διπλομα που ειχα στην ελλαδα κατα εξαιρεση λογο μεγαλης εμπειριας απο ελλαδα.
                                το επομενο βημα ειναι να παω σε συμβεβλημενο δασκαλο και να κανω 20 ωρες μαθημα ,και αν το κρινει αυτος ολα οκ!!
                                ηρθε και αλλο γραμμα απο σεντρελικ που λεει οτι μπηκαν τα λεφτα των παιδιων που τα ειχαν ξεχασει,τα βρηκαν και με το σπιτι στην Ελλαδα,τελικα δεν πηγε μεσιτης να το δει,δεχτηκαν την υποθηκη της τραπεζας για την αξια του σπιτιου.
                                πηγα και σε ΑΤΜ τους τα πηρα και........

                                Comment

                                Working...
                                X