Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - giorgoskritikos - Μαριαμ - Μαριά Τσότρη

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Welcome στην καινούρια σου πατρίδα

    Comment


      #77
      Καλημέρα Γιώργο κ Μαρία...

      Μπράβο παιδιά πολύ ευχάριστα νέα...!!!
      Σας εύχομαι κ πάλι καλή αρχή στη νέα σας ζωή και όλα να σας πάνε καλά...!!!!
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #78
        Originally posted by xri23 View Post
        Welcome στην καινούρια σου πατρίδα
        Καλως σας βρηκαμε Ελπιζω σε καποια μαζωξη να τα πουμε κι απο κοντα!

        Comment


          #79
          Originally posted by jimathens View Post
          Καλημέρα Γιώργο κ Μαρία...

          Μπράβο παιδιά πολύ ευχάριστα νέα...!!!
          Σας εύχομαι κ πάλι καλή αρχή στη νέα σας ζωή και όλα να σας πάνε καλά...!!!!
          Χιλια ευχαριστω για τις ευχες και τη στηριξη σας!!!!

          Comment


            #80
            Να είστε καλά ρε παιδιά! Χαίρομαι για σας και παίρνω ελπίδα...Η ιστορία σας θαρρείς πως αντανακλά το μέλλον μας (κάπως έτσι θέλουμε να γίνει και με μας)...
            Να μας ενημερώνετε συχνά και να μας εμψυχώνετε!! Το έχουμε ανάγκη...
            Καλή τύχη εύχομαι με όλη μου την καρδιά!!!

            Comment


              #81
              Originally posted by Μαριαμ View Post
              Alkat σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου. Δεν θα σου πω πως θα ειναι ολα ροδινα αλλα θα σου πω αυτο που ειπα στον μπατζανακη μου για να παρει αποφαση να ερθει οντας Αυστραλος υπηκοος αλλα εξασθενημενος και απογοητευμενος Ελληνας:Και ναι έφτασε η ώρα για το μεγάλο βήμα !!!!!!! Γυρίζεις σελίδα και ξεκινάς να γραφείς μια νέα ιστορία.Μη σε τρομάζει αυτό γιατί φτιάχνεις όμορφο μέλλον αν ζεις όμορφο σήμερα. Γιατί το σήμερα γίνετε δυνατό παρελθόν που επιστρέφει και επηρεάζει το αύριο,ενα αύριο που έχουμε ανάγκη να το ζήσουμε αξιοπρεπώς. Ηρθε η ώρα να σταματήσεις απλά να ονειρεύεσαι τη ζωή αλλά να ζήσεις τα όνειρά σου, γιατί αν νομίζεις ότι ο χρόνος περνάει, κάνεις λάθος. Ο χρόνος στέκεται, εμείς περνάμε...ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΑΛΙΟΦΟΥΡΝΑΡΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ.
              Ελπιζω να σε καλυψα και εσενα και την φιλη Greece4ever κι ετσι να μετριαστει ο φοβος του ξεριζωμου αλλα και του νεου ξεκινηματος.Οτολμον νικα φιλοι μου!!!!!!!!!!!

              Comment


                #82
                Originally posted by Μαριαμ View Post
                Να εισαι καλα Κωστα σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!

                Comment


                  #83
                  Originally posted by Μαριαμ View Post
                  Alkat σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου. Δεν θα σου πω πως θα ειναι ολα ροδινα αλλα θα σου πω αυτο που ειπα στον μπατζανακη μου για να παρει αποφαση να ερθει οντας Αυστραλος υπηκοος αλλα εξασθενημενος και απογοητευμενος Ελληνας:Και ναι έφτασε η ώρα για το μεγάλο βήμα !!!!!!! Γυρίζεις σελίδα και ξεκινάς να γραφείς μια νέα ιστορία.Μη σε τρομάζει αυτό γιατί φτιάχνεις όμορφο μέλλον αν ζεις όμορφο σήμερα. Γιατί το σήμερα γίνετε δυνατό παρελθόν που επιστρέφει και επηρεάζει το αύριο,ενα αύριο που έχουμε ανάγκη να το ζήσουμε αξιοπρεπώς. Ηρθε η ώρα να σταματήσεις απλά να ονειρεύεσαι τη ζωή αλλά να ζήσεις τα όνειρά σου, γιατί αν νομίζεις ότι ο χρόνος περνάει, κάνεις λάθος. Ο χρόνος στέκεται, εμείς περνάμε...ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΑΛΙΟΦΟΥΡΝΑΡΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ.
                  Ελπιζω να σε καλυψα και εσενα και την φιλη Greece4ever κι ετσι να μετριαστει ο φοβος του ξεριζωμου αλλα και του νεου ξεκινηματος.Οτολμον νικα φιλοι μου!!!!!!!!!!!
                  μπραβο μαρια....ετσι ακριβως οπως τα γραφεις .... καλη συνεχεια παιδια ημουν και ειμαι συγουρος για εσας!!!
                  ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by kikirikoy View Post
                    μπραβο μαρια....ετσι ακριβως οπως τα γραφεις .... καλη συνεχεια παιδια ημουν και ειμαι συγουρος για εσας!!!
                    Κικιρικου,φιλε μας καλε να εισαι παντα καλα και να δινεις κουραγιο σε ολους οπως εκανες με μας πριν ακομα ξεκινησουμε απο ελλαδα!!!!!!!!!!!!!!!!

                    Comment


                      #85
                      Μάριαμ καλημέρα! Διαβάζω την ανταπόκρισή σου από Αυστραλία και είμαι πραγματικά συγκινημένη που τα καταφέρατε τόσο καλά με τον άντρα σου στην Αυστραλία και σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα! Ετοιμάζομαι να μεταναστεύσω κ εγώ με τον άντρα μου τον Φεβρουάριο του 2013, είμαι Αυστραλός υπήκοος και ο άντρας μου κατεβαίνει με partner visa. Μπαίνουμε κ διαβάζουμε το πατριωτάκι προσπαθώντας να πάρουμε κουράγιο για το νέο μας ξεκίνημα στην Αυστραλία κατεβαίνουμε μόνοι μας κ προσευχόμαστε στο Θεό να μας βοηθήσει. Είμαστε λιγάκι απογοητευμένοι διότι οι πιο κοντινοί συγγενείς που έχουμε εκεί κ περιμέναμε να μας βοηθήσουν στα πρώτα μας βήματα στην Αυστραλία επιστρέφουν πίσω απογοητευμένοι μετά από ένα σύντομο χρονικό διάστημα παραμονής εκεί. Δεν τους άρεσε κ επιστρέφουν Ελλάδα διότι ο άντρας δεν ξέρει αγγλικά κ βρίσκει δουλειές με πολύ λίγα λεφτά και η γυναίκα δεν μπορεί να εργαστεί γιατί προσέχει τα παιδιά που είναι μικρά και τα επιδόματα δεν φτάνουν. Δεν πειράζει όμως ο καθένας κάνει τις επιλογές του σ'αυτή τη ζωή κ πορεύεται με αυτές, εμείς θα κάνουμε το μεγάλο βήμα να έρθουμε στην Αυστραλία κ να δοκιμάσουμε κ εμείς την τύχη μας εκεί. Μέσα από το πατριωτάκι θέλουμε να γνωρίσουμε φίλους που σκοπεύουν να πάνε ή βρίσκονται στην Αυστραλία. Ευχαριστούμε πολύ Μαριάμ για το κουράγιο που μας έδωσες κ ελπίζουμε να τα πούμε κ από κοντά!

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by geogeo View Post
                        Μάριαμ καλημέρα! Διαβάζω την ανταπόκρισή σου από Αυστραλία και είμαι πραγματικά συγκινημένη που τα καταφέρατε τόσο καλά με τον άντρα σου στην Αυστραλία και σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα! Ετοιμάζομαι να μεταναστεύσω κ εγώ με τον άντρα μου τον Φεβρουάριο του 2013, είμαι Αυστραλός υπήκοος και ο άντρας μου κατεβαίνει με partner visa. Μπαίνουμε κ διαβάζουμε το πατριωτάκι προσπαθώντας να πάρουμε κουράγιο για το νέο μας ξεκίνημα στην Αυστραλία κατεβαίνουμε μόνοι μας κ προσευχόμαστε στο Θεό να μας βοηθήσει. Είμαστε λιγάκι απογοητευμένοι διότι οι πιο κοντινοί συγγενείς που έχουμε εκεί κ περιμέναμε να μας βοηθήσουν στα πρώτα μας βήματα στην Αυστραλία επιστρέφουν πίσω απογοητευμένοι μετά από ένα σύντομο χρονικό διάστημα παραμονής εκεί. Δεν τους άρεσε κ επιστρέφουν Ελλάδα διότι ο άντρας δεν ξέρει αγγλικά κ βρίσκει δουλειές με πολύ λίγα λεφτά και η γυναίκα δεν μπορεί να εργαστεί γιατί προσέχει τα παιδιά που είναι μικρά και τα επιδόματα δεν φτάνουν. Δεν πειράζει όμως ο καθένας κάνει τις επιλογές του σ'αυτή τη ζωή κ πορεύεται με αυτές, εμείς θα κάνουμε το μεγάλο βήμα να έρθουμε στην Αυστραλία κ να δοκιμάσουμε κ εμείς την τύχη μας εκεί. Μέσα από το πατριωτάκι θέλουμε να γνωρίσουμε φίλους που σκοπεύουν να πάνε ή βρίσκονται στην Αυστραλία. Ευχαριστούμε πολύ Μαριάμ για το κουράγιο που μας έδωσες κ ελπίζουμε να τα πούμε κ από κοντά!
                        Καλησπερα geogeo
                        Και εμεις λεμε να κατεβουμε φλεβαρη χωρις να ξερω ακριβως το ποτε γιατι περιμενουμε τη βιζα.Εχετε κλεισει εισητηρια;
                        Προφανως για να συνεχισετε να θελετε να πατε αυστραλια μαλλον δεν πρεπει να σας επεισαν οι συγγενεις σας για την προσπαθεια τους να μεινουν εκει.
                        Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                        Comment


                          #87
                          Καλησπέρα dimhal
                          Δεν έχουμε κλείσει ακόμα τα εισιτήρια αλλά υπολογίζουμε για μέσα Φεβρουαρίου. Τα χαρτιά για τη βίζα τα έστειλα τον Ιούνιο και βγήκε το Νοέμβριο, δηλ περίπου 6 μήνες.
                          Συνεχίζουμε να θέλουμε να πάμε γιατί έχουμε κάνει όλη τη διαδικασία για την partner visa του συζύγου, έχουμε ξοδέψει αρκετά λεφτά γι'αυτή την ιστορία, εγώ έχω Αυστραλέζικο διαβατήριο και ξέρουμε κ οι δύο πολύ καλά αγγλικά. Επίσης όταν μάθαμε ότι οι κοντινοί συγγενείς αποφάσισαν να επιστρέψουν είχαμε κάνει όλη τη διαδιακασία ήδη και είχαμε πάρει τις αποφάσεις μας και είναι πλέον αργά για να κάνουμε πίσω. Αυτή είναι η δική μας πλευρά, όσον αφορά τους συγγενείς δεν μπορώ ξέρω ποιοι είναι οι βαθύτεροι λόγοι που τους οδήγησαν να επιστρέψουν έχοντας Αυστραλέζικη υπηκοότητα και partner visa 100 με όλα τα επιδόματα. Οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι επειδή δεν ξέρουν καλά αγγλικά βρίσκουν δουλειές με πολύ λίγα λεφτά σχεδόν το ίδιο με τα επιδόματα που παίρνουν όταν δεν εργάζονται. Αυτό νομίζω ότι ισχύει διότι χωρίς αγγλικά δεν πας πουθενά πλέον. Πιστεύω όμως ότι αν κάποιος θέλει πραγματικά να παραμείνει στην Αυστραλία κ έχοντας μάλιστα τόσα εφόδια ( υπηκοότητα και partner visa 100) το παλεύει κ τη βρίσκει την άκρη!!! Ο καθένας ας κάνει ό,τι τον φωτίσει ο μεγαλοδύναμος! Χαιρετίσματα κ καλή συνέχεια!

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by geogeo View Post
                            Οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι επειδή δεν ξέρουν καλά αγγλικά βρίσκουν δουλειές με πολύ λίγα λεφτά σχεδόν το ίδιο με τα επιδόματα που παίρνουν όταν δεν εργάζονται. Αυτό νομίζω ότι ισχύει διότι χωρίς αγγλικά δεν πας πουθενά πλέον.
                            Χωρίς πολύ καλά αγγλικά δεν το σηζητάω καν. Θα έλεγα καλύτερα να κάτσεις στην
                            Ελλάδα. Όπου και να πάς, εάν δεν ξέρεις την γλώσσα καλά, άστο καλύτερα.

                            Εγώ βλέπω τώρα, για την ανοικοδόμηση του Christchurch στη Νέα Ζηλανδία , όπου οι Νεοζηλανδοί απευθύνονται κυρίως στην Ιρλανδία λόγω γλώσσας, για εισαγωγή ξένου εργατικού δυναμικού.

                            Link :
                            Irish workers sought for New Zealand rebuild - RT

                            Άλλη περίπτωση :
                            Οι Ισπανοί και οι Πορτογάλοι που φεύγουν κατά χιλίαδες κυρίως, για τις πρώην αποικίες τους στη Λατινική Αμερική και Αφρική :
                            ( Η κοινή γλώσσα ένας από τους λόγους )

                            Links:
                            Οι άλλοτε «αγανακτισμένοι» της Ιβηρικής, μεταναστεύουν μαζικά! | ANTINEWS
                            Ισπανοί και Πορτογάλοι μεταναστεύουν στις πρώην αποικίες — ΣΚΑΪ (www.skai.gr)

                            Μακάρι και εμείς να είχαμε τέτοια ευχέρεια. Δυστυχώς δεν έχουμε.
                            Τα ελληνικά εκτός από τη μισή Κύπρο ( την οποία τραβάμε,
                            και αυτή μαζί μας, τώρα πρός τα κάτω ) δεν μιλιούνται πουθενά ως
                            επίσημη γλώσσα κράτους.


                            Originally posted by geogeo View Post
                            Πιστεύω όμως ότι αν κάποιος θέλει πραγματικά να παραμείνει στην Αυστραλία κ έχοντας μάλιστα τόσα εφόδια ( υπηκοότητα και partner visa 100) το παλεύει κ τη βρίσκει την άκρη!!!
                            Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
                            ( Μπορείς να μάθεις τη γλώσσα και στην Αυστραλία, σε βοηθάει το κράτος,
                            αλλά θα σου φάει πολύτιμο χρόνο μέχρι να τη μάθεις ).

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by geogeo View Post
                              Καλησπέρα dimhal
                              Δεν έχουμε κλείσει ακόμα τα εισιτήρια αλλά υπολογίζουμε για μέσα Φεβρουαρίου. Τα χαρτιά για τη βίζα τα έστειλα τον Ιούνιο και βγήκε το Νοέμβριο, δηλ περίπου 6 μήνες.
                              Συνεχίζουμε να θέλουμε να πάμε γιατί έχουμε κάνει όλη τη διαδικασία για την partner visa του συζύγου, έχουμε ξοδέψει αρκετά λεφτά γι'αυτή την ιστορία, εγώ έχω Αυστραλέζικο διαβατήριο και ξέρουμε κ οι δύο πολύ καλά αγγλικά. Επίσης όταν μάθαμε ότι οι κοντινοί συγγενείς αποφάσισαν να επιστρέψουν είχαμε κάνει όλη τη διαδιακασία ήδη και είχαμε πάρει τις αποφάσεις μας και είναι πλέον αργά για να κάνουμε πίσω. Αυτή είναι η δική μας πλευρά, όσον αφορά τους συγγενείς δεν μπορώ ξέρω ποιοι είναι οι βαθύτεροι λόγοι που τους οδήγησαν να επιστρέψουν έχοντας Αυστραλέζικη υπηκοότητα και partner visa 100 με όλα τα επιδόματα. Οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι επειδή δεν ξέρουν καλά αγγλικά βρίσκουν δουλειές με πολύ λίγα λεφτά σχεδόν το ίδιο με τα επιδόματα που παίρνουν όταν δεν εργάζονται. Αυτό νομίζω ότι ισχύει διότι χωρίς αγγλικά δεν πας πουθενά πλέον. Πιστεύω όμως ότι αν κάποιος θέλει πραγματικά να παραμείνει στην Αυστραλία κ έχοντας μάλιστα τόσα εφόδια ( υπηκοότητα και partner visa 100) το παλεύει κ τη βρίσκει την άκρη!!! Ο καθένας ας κάνει ό,τι τον φωτίσει ο μεγαλοδύναμος! Χαιρετίσματα κ καλή συνέχεια!
                              Καλησπερα και παλι...
                              Εμεις τα στειλαμε τελη ιουνη αρα μαλλον σε λιγες μερες θα την εχουμε...
                              Εγω απο αγγλικα τα βασικα αλλα σε στελνουν σε σχολειο δωρεαν και τα μαθαινεις.
                              Εμεις παμε μελβουρνη και αν ταιριαξουνε οι μερες - και αν θελετε και εσεις - πεταμε παρεα.
                              Εχετε παιδακια;
                              Καλη συνεχεια...
                              Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                              Comment


                                #90
                                Καλημέρα dimhal...
                                Μελβούρνη πάμε κ εμείς... Βεβαίως, αν ταιριάξουν οι μέρες θα είναι ωραία να πετάξουμε παρέα. Δεν έχουμε παιδάκια, εσείς έχετε;

                                Comment

                                Working...
                                X