Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by australian View Post
    Αν μπορείς γράψε με ελληνικους χαρακτηρες.
    Αφού αναλαμβάνεις εσύ να είσαι ο sponsor γιατι να μην εγκριθεί η visa?
    Θα πρέπει να συντρέχει σημαντικός λόγος
    οκ!!!ναι σωστο αλλα ξερεις κολλησα σε ενα σημειο που ελεγε οτι υπαρχουν λιστες αναμονης(επιτρεπουν συγκεκριμενο αριθμο απο family member σαν μεταναστες)και επειδη εχουμε αποφασισει να φυγουμε μεχρι τον σεπτεμβρη του 2012 φοβομαστε μη μας παει πισω!να σου πω την αληθεια αγχωθηκα με τοσα που ζητανε και διαβασα μετα για την λιστα αναμονης και γι'αυτο σε ρωτησα!!!

    Comment


      Originally posted by vpappas
      Αν παντρεύτεις έδω και κάνεις μετά τα χαρτιά για visa θα κάνεις αιτήση για partner visa.
      Αν σκοπεύεις να παντρευτείς Αυστραλία θα κάνεις αίτηση για prospective marriage visa.
      Oπώς και να έχει πρέπει να αποδείξεις ότι είστε σε σχέση τουλάχιστων 12 μήνες.

      Λεπτομέριες θα βρείς:

      http://www.immi.gov.au/migrants/part...ligibility.htm
      σε ευχαριστω τα ειδα χθες!!και θα παντρευτουμε αποδω!!αλλα πως θα αποδειξω την 12μηνη σχεση?με μαρτυρα?

      Comment


        Originally posted by george lucas View Post
        σε ευχαριστω τα ειδα χθες!!και θα παντρευτουμε αποδω!!αλλα πως θα αποδειξω την 12μηνη σχεση?με μαρτυρα?
        όπως σου είπε o vpappas.
        η σχεση αποδεικνύεται με μάρτυρες,φωτογραφίες,κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί κ.λ.π.

        Comment


          Originally posted by australian View Post
          όπως σου είπε o vpappas.
          η σχεση αποδεικνύεται με μάρτυρες,φωτογραφίες,κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί κ.λ.π.
          ωραια ως προς αυτο δεν εχουμε προβλημα!!!!ειμαστε 4 χρονια μαζι!!! australian kai vpappas σας ευχαριστω πολυ!!!!ελπιζω να τα καταφερουμε και του χρονου να ειμαστε αυστραλια!!!!

          Comment


            Originally posted by george lucas View Post
            ωραια ως προς αυτο δεν εχουμε προβλημα!!!!ειμαστε 4 χρονια μαζι!!! australian kai vpappas σας ευχαριστω πολυ!!!!ελπιζω να τα καταφερουμε και του χρονου να ειμαστε αυστραλια!!!!
            θα τα ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ !!! DON'T WORRY

            Comment


              Originally posted by panultimate View Post
              australian έχεις δίκιο δεν είναι απαραίτητο. Να κάνω όμως μια trick question? Η γυναίκα μου έχει dual citizenship Αγγλική και Αυστραλέζικη. Εγώ μόνο Ελληνική. Θέλουμε το παιδί να πάρει και τα 3 διαβατήρια.
              Άν στην ληξ. πράξη γενν. αναφέρουμε τις δικές μας ώς Ελληνική και Αυστραλέζική, θα χάσει άραγε την Βρετανική?
              Εχει κανένα νόημα κάποιος να έχει και Ελληνική και Βρετανική αφού είναι και οι δύο χώρες της Ευρώπης δεν είναι ελεύθερο να ζήσεις και να δουλέψεις οπουδήποτε στην ευρώπη χωρίς Visa Κ.τ.λ.? Δεν ξέρω απλά ρωτάω και επίσης Νομίζω ότι μόνο η υπηκοότητα by birth μπορεί να περάσει στο παιδί άρα το παιδί παίρνει την υπηκόοτητα της μητέρας του , αυτή που έχει η μητέρα του λόγω της γέννησης της. Επίσης ξέρω ότι κάποια κράτη πρέπει και οι δύο γονείς να έχουν μια υπηκοότητα για να την πάρει το παιδί διαφορετικά πάιρνει της χώρας που γενιέται. Στην Αμερική δεν φτάνει να είναι μόνο ό ένας γονιός αμερικανός υπήκοος για να πάρει το παιδί την αμερικανική υπηκόοτητα πρέπει να είναι και οι δύο γονείς. Διαφορετικά δεν παίρνει αμερικάνικη υπηκοότητα εκτός αν φυσικά γεννηθεί το παιδί στην Αμερική

              Comment


                demi,
                Αμερικανικό, Βρετανικό, Αυστραλέζικο διαβατήριο είναι ότι καλύτερο μπορείς να δώσεις στο παιδί σου με την γέννηση του.
                Εγώ θέλω να έχει και το Βρετανικό, αφενός διότι ποτέ δεν ξέρεις σε 20-30 χρόνια αν θα υπάρχει Ε.Ε, ή Ελλάδα στην Ε.Ε, η Μ.Βρετανία στην Ε.Ε.
                Και γενικά το Αγγλικό διαβατήριο είναι καλύτερο να ταξιδεύεις (ασύγκιτα καλυτερη διπλωματική προστασία, ευκολότερη βίζα για παντού, ευκολότερη πράσινη κάρτα για ΗΠΑ), έπειτα έχεις όλα τα προνόμια ενός Άγγλου στο σύστημα υγείας, επιδόματα εργασίας αν ποτέ χρειαστούν. Το κυριότερο είναι -κακά τα ψέματα - ότι το Βρετανικό διαβατήριο είναι και Παγκόσμιο Διαβατήριο εργασίας..κλπ κλπ

                Comment


                  ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

                  γεια θελω να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την Αυστραλία.γεννηθηκα στην αυστραλια αλλα μεγαλωσα στην ελλαδα.σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην αυστραλια γιατι εδω τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.θελω λοιπον αν ξερει καποιος να μου πει τα εξεις
                  αν δικαιουμε ανεργια μολις παω αυστραλια αφου εχω την υπικοότητα
                  αν το ελληνικο διπλωμα οδήγησης ισχυει και εκει
                  αν γνωρίζετε βασικο μισθό εργάτη σε εργοστασιο
                  αν βγαζω αμεσως καρτα υγείας
                  αν πάρω μαζι και την οικογενεια μου που δεν εχουν υπηκόοτητα γιατι εχουν γεννηθεί ελλάδα είναι καλυμένοι απο εμένα όσον αφορα την ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη?


                  ευχαριστω

                  Comment


                    Originally posted by k.pattakos View Post
                    γεια θελω να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την Αυστραλία.γεννηθηκα στην αυστραλια αλλα μεγαλωσα στην ελλαδα.σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην αυστραλια γιατι εδω τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.θελω λοιπον αν ξερει καποιος να μου πει τα εξεις
                    αν δικαιουμε ανεργια μολις παω αυστραλια αφου εχω την υπικοότητα
                    αν το ελληνικο διπλωμα οδήγησης ισχυει και εκει
                    αν γνωρίζετε βασικο μισθό εργάτη σε εργοστασιο
                    αν βγαζω αμεσως καρτα υγείας
                    αν πάρω μαζι και την οικογενεια μου που δεν εχουν υπηκόοτητα γιατι εχουν γεννηθεί ελλάδα είναι καλυμένοι απο εμένα όσον αφορα την ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη?
                    ευχαριστω
                    1)Ναι δικαιούσαι
                    2)Το Ευρωπαικό ισχύει
                    3)http://www.numbeo.com/cost-of-living...ayCurrency=EUR
                    4)Ναι βγαζεις
                    5)πρέπει να τους κάνεις υπηκόους(αν μιλάς για παιδιά)
                    Όλα τα παραπάνω εχουν απαντηθεί πολλές φορές στο Forum
                    PLease ΠΡΙΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ !!! Thanks

                    Comment


                      Καλήσπερα πατριώτες!Κατ΄αρχάς πολλά μπράβο για αυτό που κάνετε εδώ! έχω μια ερώτηση και γώ και πιστεύω οτι θα μπορούσατε να με βοηθήσετε..Ειμαί αυστράλος υπηκοός,γεννημένος στην Ελλάδα. Εχω australian citizenship και διαβατήριο το οποίο εχει λήξει πρίν 7 χρόνια.Θα εχω πρόβλημα με την ανανέωση του διαβατηρίου,στήν Αυστραλιανή πρεσβία στήν Ελλάδα επειδή εχει λήξει χρόνια πρίν?Και κατι ακόμα,υπάρχει περίπτωση να χασει κανείς τα δικαιώματα που έχει σαν αυστραλός πολίτης αν ειναι χρόνια εκτός Αυστραλίας? Ευχαρίστω προκαταβόλικα.

                      Comment


                        Originally posted by george lucas View Post
                        Καλήσπερα πατριώτες!Κατ΄αρχάς πολλά μπράβο για αυτό που κάνετε εδώ! έχω μια ερώτηση και γώ και πιστεύω οτι θα μπορούσατε να με βοηθήσετε..Ειμαί αυστράλος υπηκοός,γεννημένος στην Ελλάδα. Εχω australian citizenship και διαβατήριο το οποίο εχει λήξει πρίν 7 χρόνια.Θα εχω πρόβλημα με την ανανέωση του διαβατηρίου,στήν Αυστραλιανή πρεσβία στήν Ελλάδα επειδή εχει λήξει χρόνια πρίν?Και κατι ακόμα,υπάρχει περίπτωση να χασει κανείς τα δικαιώματα που έχει σαν αυστραλός πολίτης αν ειναι χρόνια εκτός Αυστραλίας? Ευχαρίστω προκαταβόλικα.
                        Ένα τηλεφώνημα στην πρεσβεία 210 870 4000 θα σου λύσει κάθε απορία.
                        Αν και νομίζω ότι δεν χάνεις κανένα δικαίωμα αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα.

                        Comment


                          Ευχαριστώ, θα τηλεφωνήσω..

                          Comment


                            Originally posted by george lucas View Post
                            Καλήσπερα πατριώτες!Κατ΄αρχάς πολλά μπράβο για αυτό που κάνετε εδώ! έχω μια ερώτηση και γώ και πιστεύω οτι θα μπορούσατε να με βοηθήσετε..Ειμαί αυστράλος υπηκοός,γεννημένος στην Ελλάδα. Εχω australian citizenship και διαβατήριο το οποίο εχει λήξει πρίν 7 χρόνια.Θα εχω πρόβλημα με την ανανέωση του διαβατηρίου,στήν Αυστραλιανή πρεσβία στήν Ελλάδα επειδή εχει λήξει χρόνια πρίν?Και κατι ακόμα,υπάρχει περίπτωση να χασει κανείς τα δικαιώματα που έχει σαν αυστραλός πολίτης αν ειναι χρόνια εκτός Αυστραλίας? Ευχαρίστω προκαταβόλικα.
                            δεν τα χάνεις όσα χρονια και αν έχουν περάσει

                            Comment


                              Φίλοι μου είχατε δίκιο,δέν χάνω τα δικαιώματα μου.τώρα μένει η έκδοση του διαβατηρίου μου..Ευχαριστώ πολύ πατριώτες..

                              Comment


                                Καλησπερα σε ολους και παλι Ειμαι και εγω στην τελικη φαση για τον μεγαλο πηγαιμο(θελω να πιστευω) ειμαι Αυστραλος (by descent) αυριο παω Αθηνα ραντεβου για το διαβατηριο μου και με το που το παρω ξεκιναω διαδικασιες για την πολιτογραφηση τον παιδιων και την βιζα της Γυναικας μου μολις δρομολογηθουν φευγω γιατι καθομαι 4 μηνες τωρα και παει η πεινα στεφανι χαχαχα.Με αγχονη λιγο η διαδικασια στο Λονδινο πχ Στελνω το γνησιο citizenship η οχι γιατι θα το χρειαστω για την βιζα της γυναικας μου η πληρωμη με bankers draft η προπληρωμενη καρτα παρακαλω διαφωτιστε με γιατι πρεπει να φυγω asap Αλληλεγγυη αδελφια γιατι χανομαστε

                                Comment

                                Working...
                                X