Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    @ cmiha:

    Για την πολιτογράφηση των παιδιών σου δεν χρειάζεσαι αυστραλιανό διαβατήριο. Μπορείς και με το citizenship σου να κανεις τις σχετικές αιτήσεις στο High Commission του Λονδίνου.
    Επίσης αν τις κάνεις ταυτόχρονα έχεις και έκπτωση στην πληρωμή.
    Την πληρωμή για το citizenship των παιδιών σου μπορείς να την κάνεις στην αυστραλιανή πρεσβεία στην Αθήνα, αφού κλείσεις ραντεβού μαζί τους. Καλύτερα είναι να επικοινωνείς μαζί τους με email. Θα σου απαντήσουν στα σίγουρα. Επισυνάπτεται στις αιτήσεις για τα παιδιά σου αντίγραφο των αποδείξςων ή pay slips.
    Σε σχέση με τη γυναίκα σου για πιο γρήγορα καλύτερα να πάρει τουριστική visa και να ξεκινήσει την διαδικασία για permanent* visa στην Αυστραλία.

    *partner visa

    Comment


      Originally posted by pan_k7 View Post
      @ cmiha:

      Για την πολιτογράφηση των παιδιών σου δεν χρειάζεσαι αυστραλιανό διαβατήριο. Μπορείς και με το citizenship σου να κανεις τις σχετικές αιτήσεις στο High Commission του Λονδίνου. Επίσης αν τις κάνεις ταυτόχρονα έχεις και έκπτωση στην πληρωμή. Την πληρωμή για το citizenship των παιδιών σου μπορείς να την κάνεις στην αυστραλιανή πρεσβεία στην Αθήνα, αφού κλείσεις ραντεβού μαζί τους. Καλύτερα είναι να επικοινωνείς μαζί τους με email. Θα σου απαντήσουν στα σίγουρα. Επισυνάπτεται στις αιτήσεις για τα παιδιά σου αντίγραφο των αποδείξςων ή pay slips. Σε σχέση με τη γυναίκα σου για πιο γρήγορα καλύτερα να πάρει τουριστική visa και να ξεκινήσει την διαδικασία για permanent visa στην Αυστραλία.
      Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και θελω να συγχαρω αλλη μια φορα την καταπληκτικη προσπαθεια που γινεται σε αυτο το φορουμ

      Comment


        Originally posted by cmiha316 View Post
        Καλησπερα σε ολους και παλι Ειμαι και εγω στην τελικη φαση για τον μεγαλο πηγαιμο(θελω να πιστευω) ειμαι Αυστραλος (by descent) αυριο παω Αθηνα ραντεβου για το διαβατηριο μου και με το που το παρω ξεκιναω διαδικασιες για την πολιτογραφηση τον παιδιων και την βιζα της Γυναικας μου μολις δρομολογηθουν φευγω γιατι καθομαι 4 μηνες τωρα και παει η πεινα στεφανι χαχαχα.Με αγχονη λιγο η διαδικασια στο Λονδινο πχ Στελνω το γνησιο citizenship η οχι γιατι θα το χρειαστω για την βιζα της γυναικας μου η πληρωμη με bankers draft η προπληρωμενη καρτα παρακαλω διαφωτιστε με γιατι πρεπει να φυγω asap Αλληλεγγυη αδελφια γιατι χανομαστε
        Tο καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να στείλεις το γνήσιο citizenship με μερικές φωτοτυπίες στην αυστραλέζικη πρεσβεία να στα κάνουν ακριβές αντίγραφα για να μην στείλεις το original. Nα τους πεις ότι τα θέλεις για μετανάστευση και στα κάνουν δωρεάν να τους παρεις τηλέφωνο και να τους το εξηγήσεις και θα σου πουν τι ακριβώς θα κανεις.Aλλιώς τα πληρωνεις.Την πληρωμή με bankers draft να την κανεις .Kαλή επιτυχία ελπίζω να σε βοήθησα

        Comment


          Originally posted by pan_k7 View Post
          @ cmiha:

          Για την πολιτογράφηση των παιδιών σου δεν χρειάζεσαι αυστραλιανό διαβατήριο. Μπορείς και με το citizenship σου να κανεις τις σχετικές αιτήσεις στο High Commission του Λονδίνου.
          Επίσης αν τις κάνεις ταυτόχρονα έχεις και έκπτωση στην πληρωμή.
          Την πληρωμή για το citizenship των παιδιών σου μπορείς να την κάνεις στην αυστραλιανή πρεσβεία στην Αθήνα, αφού κλείσεις ραντεβού μαζί τους. Καλύτερα είναι να επικοινωνείς μαζί τους με email. Θα σου απαντήσουν στα σίγουρα. Επισυνάπτεται στις αιτήσεις για τα παιδιά σου αντίγραφο των αποδείξςων ή pay slips.
          Σε σχέση με τη γυναίκα σου για πιο γρήγορα καλύτερα να πάρει τουριστική visa και να ξεκινήσει την διαδικασία για permanent* visa στην Αυστραλία.

          *partner visa
          Καλησπέρα....
          Το ίδιο με συμβούλεψε και εμένα ένας δικηγόρος μετανάστευσης από Αυστραλία αλλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν πρέπει να κόψω εισιτήριο με επιστροφή και να καταθέσει στην αυστραλια ο άνδρας μου για spouse visa... αν δεν κόψω με επιστροφή δεν θα υπάρχει πρόβλημα με imigration από το αεροδρόμιο?

          Comment


            Originally posted by vdoxy71 View Post
            Καλησπέρα....
            Το ίδιο με συμβούλεψε και εμένα ένας δικηγόρος μετανάστευσης από Αυστραλία αλλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν πρέπει να κόψω εισιτήριο με επιστροφή και να καταθέσει στην αυστραλια ο άνδρας μου για spouse visa... αν δεν κόψω με επιστροφή δεν θα υπάρχει πρόβλημα με imigration από το αεροδρόμιο?
            Οχι δεν υπάρχει πρόβλημα αν εχει κάποιος εισιτήριο χωρίς επιστροφή. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Μπορεί να έχει ενα σωρό λόγους για να μην έχει επιστροφή στο εισιτήριό του.
            Δεν εξετάζει αυτό η υπηρεσία ελέγχου των συνόρων της Αυστραλίας.
            Εκείνο που έχει σημασία είναι να υπάρχει βίζα κατα την είσοδο στην χώρα. Είτε απο αυτές που μπαίνουν πάνω στο διαβατήριο με σφραγίδα είτε απο τις άλλες της ηλεκτρονικές που είναι μόνο μέσα στο σύστημα των υπολογιστών της υπηρεσίας.

            Όσα περιστατικά έχουμε ακούσει απο ανθρώπους που τους γύρισαν πίσω κατα την άφιξή τους στο αεροδρόμιο στην Αυστραλία, είναι περιπτώσεις χωρίς βίζα.

            Επίσης είτε στο αεροπλάνο είτε στο αεροδρόμιο πρέπει να συμπληρωθεί μια καρτούλα με τα στοιχεία του ατόμου που μπαίνει στην χώρα, που θα μένει, με στοιχεία επικοινωνίας, και μερικές ακόμα λεπτομέρειες.

            Πρέπει λοιπόν να φροντίσει κάποιος να γνωρίζει τα στοιχεία επικοινωνίας, του ξενοδοχείου που έχει δωμάτιο, ή του ανθρώπου που θα τον φιλοξενήσει. Αυτό αποτελεί ενα στοιχείο που αν δεν είναι σαφές δημιουργεί μια καθυστέρηση στην υπηρεσία του τελωνείου, ώστε να βεβαιωθεί η υπηρεσία οτι συμπληρώθηκε η κάρτα με τα σωστά στοιχεία.
            Δεν αποτελεί όμως λόγω για να σε γυρίζουν πίσω, εφόσον έχεις όπως είπαμε, βίζα.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Originally posted by Dionysis68 View Post
              Tο καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να στείλεις το γνήσιο citizenship με μερικές φωτοτυπίες στην αυστραλέζικη πρεσβεία να στα κάνουν ακριβές αντίγραφα για να μην στείλεις το original. Nα τους πεις ότι τα θέλεις για μετανάστευση και στα κάνουν δωρεάν να τους παρεις τηλέφωνο και να τους το εξηγήσεις και θα σου πουν τι ακριβώς θα κανεις.Aλλιώς τα πληρωνεις.Την πληρωμή με bankers draft να την κανεις .Kαλή επιτυχία ελπίζω να σε βοήθησα
              Καλησπέρα και πάλι σε όλους.Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα όσο αναφορά την πληρωμή της Αγγλίας.Επικοινώνησα με την πρεσβεία στοΛονδίνο και μου είπαν ότι δέν μπορώ να πληρώσω στην πρεσβεία της Αθήνας και να επισυνάψω την απόδειξη. Μετά απο αυτό πηγα στην εθνική και τους είπα πως έχει η κατάσταση λεγοντάς τους οτι δεν έχω πρόσβαση σε πιστωτική κάρτα.Μου είπε οτι μπορούμε να εκδώσουμε Bank draft(παρεμπιπτόντως η μετάφραση είναι τραπεζική επιταγή????????????) αλλα θα πρέπει να έχω τραπεζικό λογαριασμό στο όνομα μου τον οποιο δεν έχω και δεν προτίθεμαι να καταβάλω οποιοδήποτε αντίτιμο για άνοιγμα λογαριασμού σε καμία σιχαμένη ελληνική τράπεζα πλέων.Οπότε πάω στην eurobank με στην οποία διατηρώ λογαριασμό τους λέω τι και πως,μου λένε προπληρωμένη visa. οκ λέω παιρνω τηλ Αγγλια μου λένε όχι σαν τον Μεταξά.Τους παίρνω σήμερα τηλ τους λέω αμα βάλω την visa του κουνίαδου μου γίνεται? Μου λέει ρώτα τον έκδοτη της κάρτας αν γίνεται να πληρώσει στερλίνες οπότε αύριο πάω με τον κουνίαδο μου στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο μιας και αύτο την εξέδωσε.Θα γελάσουμε αύριο γιατι σιγά μην ξέρουν τι τους γίνεται και εκει.ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ

              Comment


                Originally posted by cmiha316 View Post
                Καλησπέρα και πάλι σε όλους.Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα όσο αναφορά την πληρωμή της Αγγλίας.Επικοινώνησα με την πρεσβεία στοΛονδίνο και μου είπαν ότι δέν μπορώ να πληρώσω στην πρεσβεία της Αθήνας και να επισυνάψω την απόδειξη. Μετά απο αυτό πηγα στην εθνική και τους είπα πως έχει η κατάσταση λεγοντάς τους οτι δεν έχω πρόσβαση σε πιστωτική κάρτα.Μου είπε οτι μπορούμε να εκδώσουμε Bank draft(παρεμπιπτόντως η μετάφραση είναι τραπεζική επιταγή????????????) αλλα θα πρέπει να έχω τραπεζικό λογαριασμό στο όνομα μου τον οποιο δεν έχω και δεν προτίθεμαι να καταβάλω οποιοδήποτε αντίτιμο για άνοιγμα λογαριασμού σε καμία σιχαμένη ελληνική τράπεζα πλέων.Οπότε πάω στην eurobank με στην οποία διατηρώ λογαριασμό τους λέω τι και πως,μου λένε προπληρωμένη visa. οκ λέω παιρνω τηλ Αγγλια μου λένε όχι σαν τον Μεταξά.Τους παίρνω σήμερα τηλ τους λέω αμα βάλω την visa του κουνίαδου μου γίνεται? Μου λέει ρώτα τον έκδοτη της κάρτας αν γίνεται να πληρώσει στερλίνες οπότε αύριο πάω με τον κουνίαδο μου στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο μιας και αύτο την εξέδωσε.Θα γελάσουμε αύριο γιατι σιγά μην ξέρουν τι τους γίνεται και εκει.ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ
                θα σου πω να κανεις κάτι άλλο τώρα για δοκιμη. στην Πάτρα δεν είσαι.πήγαινε μέχρι το Αγγλικό υποπροξενείο που είναι ΒΟΤΣΗ 2 . και μπορεί να το πληρώσεις και εκεί δεν είμαι σίγουρος εκεί σίγουρα θα σε βοηθήσουν έτσι θέλω να πιστεύω

                Comment


                  @ cmiha:

                  Επικοινώνησες με email με υπάλληλο της Αυστραλιανής πρεσβείας στην Αθήνα για να τους εξηγήσεις την περίπτωση; Εγώ για τα παιδιά μου ακολούθησα αυτήν τη διαδικασία. Πλήρωσα εδώ το αντίτιμο και επισύναψα στην αίτηση μου το pay slip...

                  Comment


                    επιδοματα centrelink

                    Σας χερετω και ευχαριστω για τις πλιροφοριες που θα μου δοσετε εκ των προτερο. Εγω και η γυναικα μου γενιθικαμε συδνευ και φιγαμε οταν ειμασταν 1 και 2 χρονων . Ετοιμαζομε τωρα να παρομε τα birth certificate και να παμε αυστραλια αφου φτιαξομε τα αυστραλεζικα διαβατηρια για μας και τα δυο μας παιδια. Εμεις λοιπον πιγαινοντας συδνευ χριαζεται να περιμενομαι τις 104 εβδομαδες για το επιδομα centrelink? Ευχαριστω πολυ .

                    Comment


                      Originally posted by nioaba View Post
                      Σας χερετω και ευχαριστω για τις πλιροφοριες που θα μου δοσετε εκ των προτερο. Εγω και η γυναικα μου γενιθικαμε συδνευ και φιγαμε οταν ειμασταν 1 και 2 χρονων . Ετοιμαζομε τωρα να παρομε τα birth certificate και να παμε αυστραλια αφου φτιαξομε τα αυστραλεζικα διαβατηρια για μας και τα δυο μας παιδια. Εμεις λοιπον πιγαινοντας συδνευ χριαζεται να περιμενομαι τις 104 εβδομαδες για το επιδομα centrelink? Ευχαριστω πολυ .
                      ΟΧΙ αφού είστε υπήκοοι.
                      Απο την ημέρα που θα κάνετε εγγραφή θα αρχίσει να τρέχει το επίδομα.
                      Πρώτη πληρωμή μετά απο ένα μήνα περίπου.

                      Comment


                        απο οτι ειδα η partner visa για τη γυναικα μου χρειαζεται περιπου 6- 8 μηνες για να βγει αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει χρονικο οριο ποτε πρεπει να φυγεις για να πας στην αυστραλια? θελουμε με την γυναικα μου να φυγουμε του χρονου το δεκεμβρη ποτε νομιζετε οτι πρεπει να καταθεσουμε την αιτηση? εχουμε και ενα μωρακι 5 μηνων το οποιο δεν εχουμε βαφτησει ακομα για να του φτιαξω χαρτια πρεπει να το βαφτησω πρωτα ? το μωρο βγαζει δικο του διαβατηριο?

                        Comment


                          Καλησπέρα και πάλι από Πάτρα. Τελικά πήγα στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο και ρώτησα για την πληρωμή στην Αγγλία, γίνεται με την visa, οπότε την Δευτέρα θα αποστείλω τα έγγραφα και θα τα πιστώσω στην visa του κουνιάδου μου. Όσον αφορά την πληρωμή στην πρεσβεία της Αθήνας μου το απέκλεισε σε τηλεφωνική επικοινωνία η πρεσβεία του Λονδίνου. Ωστόσο αφού μου λες ότι το έκανες φίλε pan_k7 δεν το αποκλείω, απλά δεν διατίθεμαι να το ρισκάρω γιατί με πιέζει ο χρόνος. Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.

                          Comment


                            Originally posted by dimitrios View Post
                            απο οτι ειδα η partner visa για τη γυναικα μου χρειαζεται περιπου 6- 8 μηνες για να βγει αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει χρονικο οριο ποτε πρεπει να φυγεις για να πας στην αυστραλια? θελουμε με την γυναικα μου να φυγουμε του χρονου το δεκεμβρη ποτε νομιζετε οτι πρεπει να καταθεσουμε την αιτηση? εχουμε και ενα μωρακι 5 μηνων το οποιο δεν εχουμε βαφτησει ακομα για να του φτιαξω χαρτια πρεπει να το βαφτησω πρωτα ? το μωρο βγαζει δικο του διαβατηριο?
                            Φίλε Δημήτρη, καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι. Η έκδοση της visas απ΄ότι ξέρω δεν σε περιορίζει χρονικά ως προς τη διάρκειά της, μιάς και μιλάμε για partner, αλλά βέβαια κατ΄εμέ το γοργόν και χάριν έχει. Στη θέση σου θα ξεκίναγα άμεσα τις διαδικασίες, θεωρώντας δεδομένο το ότι διατηρείς την αυστραλιανή υπηκοότητα. Για το παιδάκι από προσωπική εμπειρία, μιας και εγώ μόλις βάπτισα το δικό μου, πρέπει οπωσδήποτε να έχει γίνει η βάπτιση έτσι ώστε το παιδί να φέρει ονοματεπώνυμο ώστε να του εκδοθεί διαβατήριο. Προέχει βέβαια η έκδοση citizenship του παιδιού, με απαραίτητη προϋπόθεση την παραμονή συνολικά του αυστραλιανού γονέα στο παρελθόν να ξεπερνάει τα 2 χρόνια.

                            Comment


                              Originally posted by cmiha316 View Post
                              Φίλε Δημήτρη, καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι. Η έκδοση της visas απ΄ότι ξέρω δεν σε περιορίζει χρονικά ως προς τη διάρκειά της, μιάς και μιλάμε για partner, αλλά βέβαια κατ΄εμέ το γοργόν και χάριν έχει. Στη θέση σου θα ξεκίναγα άμεσα τις διαδικασίες, θεωρώντας δεδομένο το ότι διατηρείς την αυστραλιανή υπηκοότητα. Για το παιδάκι από προσωπική εμπειρία, μιας και εγώ μόλις βάπτισα το δικό μου, πρέπει οπωσδήποτε να έχει γίνει η βάπτιση έτσι ώστε το παιδί να φέρει ονοματεπώνυμο ώστε να του εκδοθεί διαβατήριο. Προέχει βέβαια η έκδοση citizenship του παιδιού, με απαραίτητη προϋπόθεση την παραμονή συνολικά του αυστραλιανού γονέα στο παρελθόν να ξεπερνάει τα 2 χρόνια.
                              σε ευχαριστω πολυ θα ξεκινησω αμεσα τις διαδικασιες

                              Comment


                                Originally posted by cmiha316 View Post
                                Φίλε Δημήτρη, καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι. Η έκδοση της visas απ΄ότι ξέρω δεν σε περιορίζει χρονικά ως προς τη διάρκειά της, μιάς και μιλάμε για partner, αλλά βέβαια κατ΄εμέ το γοργόν και χάριν έχει. Στη θέση σου θα ξεκίναγα άμεσα τις διαδικασίες, θεωρώντας δεδομένο το ότι διατηρείς την αυστραλιανή υπηκοότητα. Για το παιδάκι από προσωπική εμπειρία, μιας και εγώ μόλις βάπτισα το δικό μου, πρέπει οπωσδήποτε να έχει γίνει η βάπτιση έτσι ώστε το παιδί να φέρει ονοματεπώνυμο ώστε να του εκδοθεί διαβατήριο. Προέχει βέβαια η έκδοση citizenship του παιδιού, με απαραίτητη προϋπόθεση την παραμονή συνολικά του αυστραλιανού γονέα στο παρελθόν να ξεπερνάει τα 2 χρόνια.
                                H υπηκοότητα του παιδιού δεν εξαρτάται αν ο γονέας έχει ζήσει στην αυστραλία. Αρκεί να είναι αυστραλός υπήκοος ο ένας τουλάχιστον από τους 2 γονείς. Εγώ απλά είχα γεννηθεί , έφυγα όταν ήμουν 7 μηνών και ο γιός μου πήρε την υπηκοότητα λόγω καταγωγής από εμένα .

                                Comment

                                Working...
                                X