Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by christine View Post
    H πληρωμή της partner visa γίνεται όταν καταθέσεις την αίτηση.Μπορείς είτε να πληρώσεις μετρητά στο immigration office της Αθήνας, και να συμπεριλάβεις την απόδειξη στην αίτηση, είτε να πληρώσεις με πιστωτική κάρτα συμπληρώνοντας τα στοιχεία σου στην αντίστοιχη φορμα.
    Στο immigration office κλείνεις ραντεβού στο 210-870 4127
    Για το παιδάκι σου αφού δεν εχει υπηκοότητα για να μπει στην χώρα, θα πρέπει να έχει κάποια μορφή βίζας. Νομίζω ότι το πιο λογικό είναι να συμπεριληφθεί στην αίτηση της partner σαν dependent μαζί με τον μπαμπά του.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Θα μπορούσες να μου πεις ποια φόρμα είναι αυτή για να πληρώσω με την πιστωτική κάρτα μου;
    Επίσης γνωρίζεις αν στην αίτηση για parter visa του άντρα μου πρέπει να γράψει και εμένα ως dependant,δεδομένου ότι είμαι γυναίκα του;
    Ευχαριστώ

    Comment


      #77
      Originally posted by irene View Post
      Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
      Θα μπορούσες να μου πεις ποια φόρμα είναι αυτή για να πληρώσω με την πιστωτική κάρτα μου;
      Επίσης γνωρίζεις αν στην αίτηση για parter visa του άντρα μου πρέπει να γράψει και εμένα ως dependant,δεδομένου ότι είμαι γυναίκα του;
      Ευχαριστώ
      Άκυρο το ερώτημα. Είδα στην φόρμα 47β μέσα το σημείο που ζητά λεπτομέρειες τη πιστωτικής κάρτας.Και όσον αφορά το 2ο ερώτημα κατέληξα μόνη μου στο συμπέρασμα ότι δεν θεωρούμε dependant γιατί εγώ έχω αυστραλέζικο διαβατήριο.

      Comment


        #78
        Originally posted by irene View Post
        Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
        Θα μπορούσες να μου πεις ποια φόρμα είναι αυτή για να πληρώσω με την πιστωτική κάρτα μου;
        Επίσης γνωρίζεις αν στην αίτηση για parter visa του άντρα μου πρέπει να γράψει και εμένα ως dependant,δεδομένου ότι είμαι γυναίκα του;
        Ευχαριστώ
        Τις λεπτομέρειες της πληρωμής με πιστωτική, θα τις βρεις στην σελ.27 της αίτησης 47sp. Τώρα για το άλλο σου ερώτημα...με μπερδεψες. Αυτός που έχει την υπηκοότητα κάνει to sponsoring και "δίνει¨" την βίζα στον partner, to παιδί θα μπει σαν dependant. Εσύ έχεις την υπηκοότητα...αν καταλαβα καλά.

        Comment


          #79
          Originally posted by christine View Post
          Τις λεπτομέρειες της πληρωμής με πιστωτική, θα τις βρεις στην σελ.27 της αίτησης 47sp. Τώρα για το άλλο σου ερώτημα...με μπερδεψες. Αυτός που έχει την υπηκοότητα κάνει to sponsoring και "δίνει¨" την βίζα στον partner, to παιδί θα μπει σαν dependant. Εσύ έχεις την υπηκοότητα...αν καταλαβα καλά.
          Ναι εγώ.
          Σε ευχαριστώ πολύ.Να'σαι καλά!

          Comment


            #80
            Originally posted by stella82 View Post
            ρώτησα εγώ στο centerlink τον Ιούνιο που ήμουν εκεί και τα επιδόματα είναι τα εξής:
            newstart allowance 513
            partner allowance 428,70
            family tax benefit A 320,60
            family tax benefit B 300
            rent 130 (το λιγότερο)
            αυτά όλα είναι για το δεκαπενθήμερο οπότε όλα διπλασιάζονται στο μήνα και είναι 3384,60 ( το 3400 που είχα γράψει ήταν στρογγυλεμένο).
            ΄Εχω ακούσει ότι παράλληλα με τα επιδόματα μπορείς να εργάζεσαι part-time και να εισπράτεις κάποιο ποσό το οποίο έχει ένα όριο. ώστε να μην επηρεάζει τα επιδόματα αυτά. Μήπως γνωρίζετε αν πράγματι είναι έτσι και ποιό είναι αυτό το όριο. Και στο κάτω κάτω, στην αρχή είναι πιο εύκολο να βρει κανείς part-time δουλειά και όχι full time.
            Ευχαριστώ

            Comment


              #81
              Originally posted by petrkal View Post
              Παιδιά, είμαι Αυστραλός υπήκοος. Θα γίνω σπόνσορας για τη σύζυγο. Αφού μένουμε ακόμα Ελλάδα, στήν αίτηση για τη visa, όπου ζητάει εισόδημα, σπίτι, κτλ δεν έχω να δηλώσω κάτι. Πώς θα τους πείσω ότι αναλαμβάνω sponsorship undertaking?
              Μεταφέρω το κείμενο:.......................................... ..................................l
              Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το ίδιο πράγμα. Πώς θα μπορέσει το ένα μέλος του ζευγαριού που είναι ο sponsor να αποδείξει ότι θα υποστηρίξει οικονομικά το άλλο μέλος, όταν βρισκόμενοι στην Αυστραλία (αρχικά τουλάχιστον) θα υποστηρίζονται από τα επιδόματα και μόνο.
              Μπορεί κανείς να μας πει τι πρέπει να γράψουμε σε αυτό το σημείο?

              Comment


                #82
                Originally posted by Γιάννα View Post
                Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το ίδιο πράγμα. Πώς θα μπορέσει το ένα μέλος του ζευγαριού που είναι ο sponsor να αποδείξει ότι θα υποστηρίξει οικονομικά το άλλο μέλος, όταν βρισκόμενοι στην Αυστραλία (αρχικά τουλάχιστον) θα υποστηρίζονται από τα επιδόματα και μόνο.
                Μπορεί κανείς να μας πει τι πρέπει να γράψουμε σε αυτό το σημείο?
                Αν κατάλαβα καλά...
                Ετοιμάζω κι εγώ τα χαρτιά μου για partner και όταν πήρα τηλ. στο Βερολίνο για να το διευκρινίσω αυτό, μου είπαν να βάλουμε το τελευταίο εκκαθαριστικό από την εφορία για να φανούν τα εισοδήματά μας.Επίσης μου τόνισαν ότι δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα. Αν δικαιούστε βίζα θα την πάρετε. Αυτοί δε θέλουν να κόβουν κόσμο που δικαιούται τη βίζα. Άλλωστε είναι ένα καλό έσοδο...

                Comment


                  #83
                  Καλημερα-καλησπερα σε ολους,συγχαρητηρια σε ολους τους φιλους/ες που δημιουργησαν αυτο το υπεροχο forum.Εγω ειμαι48 ετων κατοχος αυστραλιανου διαβατηριου εχω βγαλει και στα 3 ανηλικα παιδια μου (17-16-14 ετων αντιστοιχα) αυστραλιανα διαβατηρια,η συζυγος μου εχει ελληνικο.Θελω να ρωτησω 1)αν ο γιος μου ο μεγαλος το καλοκαιρι μετα την αποφοιτηση του απο το λυκειο μπορει να φυγει ναρθει(στους θειους-ξαδερφια) στην Αυστραλια <ελευθερα>χωρις περιορισμους? Χρειαζεται το απολυτηριο του λυκειου να το μεταφρασει απο την υπηρεσια μεταφρασης του υπουργειου εξωτερικων εδω ?Ευχαριστω.

                  Comment


                    #84
                    christine

                    Εφ'οσον έχει υπηκοότητα και διαβατήριο Αυστραλιανό, μπορεί να ταξιδέψει όποτε θέλει....Οσο για το απολυτήριο καλό είναι να το πας στην δευτεροβάθμια, μετά σφραγίδα Χάγης και μετάφραση στο Υπουργείο εξωτερικων!

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by thena View Post
                      Αν κατάλαβα καλά...
                      Ετοιμάζω κι εγώ τα χαρτιά μου για partner και όταν πήρα τηλ. στο Βερολίνο για να το διευκρινίσω αυτό, μου είπαν να βάλουμε το τελευταίο εκκαθαριστικό από την εφορία για να φανούν τα εισοδήματά μας.Επίσης μου τόνισαν ότι δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα. Αν δικαιούστε βίζα θα την πάρετε. Αυτοί δε θέλουν να κόβουν κόσμο που δικαιούται τη βίζα. Άλλωστε είναι ένα καλό έσοδο...

                      Επειδή και εγω το έκανα από Ελλάδα, μπορείς να βάλεις τις τελευταίες φορολογικές δηλώσεις,μισθοδοσία αν υπαρχει, περιουσιακα στοιχεία ή καταθέσεις.Επίσης μετράει πτυχίο και σπουδές που τους αποδικνύουν ότι μπορείς γρήγορα να βρεις δουλειά.Ολα αυτά όμως έχοντας στο μυαλό μας τα όρια εισοδήματος του centrelink...

                      Comment


                        #86
                        Αγαπητη Christine, ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση στο παραπανω ερωτημα μου αλλα παρακαλω αν μπορειτε να μου διευκρινισετε τι σημαινουν τα...να το πας στην δευτεροβαθμια, μετα σφραγιδα Χαγης και μεταφραση στο υπ.εξ. Τα παρακατω αφορουν εμενα καθοσον το παιδι δεν κανει φορολογικη δηλωση ακομη.
                        (το εκκαθαριστικο της εφοριας θελει μεταφραση και αυτο ?)

                        Comment


                          #87
                          christine

                          Originally posted by athanasis27 View Post
                          Καλημερα-καλησπερα σε ολους,συγχαρητηρια σε ολους τους φιλους/ες που δημιουργησαν αυτο το υπεροχο forum.Εγω ειμαι48 ετων κατοχος αυστραλιανου διαβατηριου εχω βγαλει και στα 3 ανηλικα παιδια μου (17-16-14 ετων αντιστοιχα) αυστραλιανα διαβατηρια,η συζυγος μου εχει ελληνικο.Θελω να ρωτησω 1)αν ο γιος μου ο μεγαλος το καλοκαιρι μετα την αποφοιτηση του απο το λυκειο μπορει να φυγει ναρθει(στους θειους-ξαδερφια) στην Αυστραλια <ελευθερα>χωρις περιορισμους? Χρειαζεται το απολυτηριο του λυκειου να το μεταφρασει απο την υπηρεσια μεταφρασης του υπουργειου εξωτερικων εδω ?Ευχαριστω.
                          Σου απαντησα σε αυτην ακριβως την ερωτηση...Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις αφορά εσένα και αν κανει φορολογικη δηλωση! Δεν ανεφερα κατι τέτοιο! Το APOSTILE http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/Author...ces/Apostille/ είναι μια σφραγίδα που μπαίνει σε όλα τα κρατικά έγγραφα που φέρουν κρατική σφραγίδα,και μπαίνει σε αυτά πριν τα μεταφράσεις. Το υπουργείο Εξωτερικών είναι το γνωστό Υπουργείο Εξωτερικών, στο οποίο μεταφράζουμε όλα τα έγγραφα που χρειάζονται μετάφραση,http://www1.mfa.gr/ypiresies-gia-ton...-ypiresia.html που θα μας χρειαστούν στην χώρα που θα πάμε.Οσο για την Δευτεροβάθμια είναι το δευτεροβάθμιο γραφείο εκπαίδευσης, πρέπει να βρεις που ανήκει η περιοχή σου, και να πας το απολυτήριο να το πιστοποιήσουν.
                          Καλό θα ήταν (καλοπροαίρετα στο λέω) να έχουμε διαβάσει λίγο το θέμα που μας αφορά, έτσι να μπορούμε να καταλαβαίνουμε τις απαντήσεις που μας δίνουν.

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by athanasis27 View Post
                            (το εκκαθαριστικο της εφοριας θελει μεταφραση και αυτο ?)
                            Δυστυχώς ναι. Ότι είναι στα ελληνικά θέλει μετάφραση.Κι εγώ απόρησα και τους εξήγησα πως είναι αρκετά μεγάλο έγγραφο και μου απάντησαν πως θέλει όλο μετάφραση.

                            Comment


                              #89
                              christine

                              Originally posted by thena View Post
                              Δυστυχώς ναι. Ότι είναι στα ελληνικά θέλει μετάφραση.Κι εγώ απόρησα και τους εξήγησα πως είναι αρκετά μεγάλο έγγραφο και μου απάντησαν πως θέλει όλο μετάφραση.
                              thena εσύ μιλάς για φορολογική δήλωση, που την χρειάζεσαι για την βίζα. Από την ερώτηση που έκανε ο athanasis27, δεν χρειάζεται φορολογική δήλωση, για να ταξιδέψει ο γιός του. Κάποια παρανόηση έχει γίνει...

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by christine View Post
                                thena εσύ μιλάς για φορολογική δήλωση, που την χρειάζεσαι για την βίζα. Από την ερώτηση που έκανε ο athanasis27, δεν χρειάζεται φορολογική δήλωση, για να ταξιδέψει ο γιός του. Κάποια παρανόηση έχει γίνει...
                                Παιδιά ναι εγώ μιλάω για το εκκαθαριστικό που χρειάζεται για τη βιζα, αν δεν κατάλαβα χίλια συγνώμη

                                Comment

                                Working...
                                X