Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Σας ευχαριστω πολυ ολους σας και συγγνωμη αν σας δημιουργησα καποιο προβλημα με τις ερωτησεις μου, ισως δεν τις διετυπωσα σωστα μιας και δεν γνωριζω και πολλα γραμματα. Θα επανελθω στο μελλον με νεες αποριες !

    Comment


      #92
      Originally posted by athanasis27 View Post
      Σας ευχαριστω πολυ ολους σας και συγγνωμη αν σας δημιουργησα καποιο προβλημα με τις ερωτησεις μου, ισως δεν τις διετυπωσα σωστα μιας και δεν γνωριζω και πολλα γραμματα. Θα επανελθω στο μελλον με νεες αποριες !
      athanasis27 no worries
      αν "ξεσκονίσεις" το forum οι απορίες σου στο τέλος θα είναι ελάχιστες

      Comment


        #93
        Originally posted by athanasis27 View Post
        Σας ευχαριστω πολυ ολους σας και συγγνωμη αν σας δημιουργησα καποιο προβλημα με τις ερωτησεις μου, ισως δεν τις διετυπωσα σωστα μιας και δεν γνωριζω και πολλα γραμματα. Θα επανελθω στο μελλον με νεες αποριες !
        Δεν έχει να κάνει με τα γράμματα που γνωρίζει ο καθένας
        Εγώ μάλλον δημιούργησα το πρόβλημα

        Comment


          #94
          Originally posted by thena View Post
          Δεν έχει να κάνει με τα γράμματα που γνωρίζει ο καθένας
          Εγώ μάλλον δημιούργησα το πρόβλημα
          it's ok thena no problem

          Comment


            #95
            Καλησπέρα , μια ακόμα ερώτηση... Ο Αgorianni είχε επισημάνει ότι για την parter visa του συμπλήρωσε τις φόρμες 40sp 47sp 80 886.Οι δύο πρώτες ok,τις βρήκα και εγώ στην αναζήτηση των απαιτούμενων φορμών για την parter visa . Οι 80 και 886 , τι αφορούν;
            Χρειάζεται να τις κάνουν όλοι που είναι για Parter visa;

            Comment


              #96
              christine

              Originally posted by irene View Post
              Καλησπέρα , μια ακόμα ερώτηση... Ο Αgorianni είχε επισημάνει ότι για την parter visa του συμπλήρωσε τις φόρμες 40sp 47sp 80 886.Οι δύο πρώτες ok,τις βρήκα και εγώ στην αναζήτηση των απαιτούμενων φορμών για την parter visa . Οι 80 και 886 , τι αφορούν;
              Χρειάζεται να τις κάνουν όλοι που είναι για Parter visa;
              Ναι τις συμπληρωνουμε και αυτες
              Η 80 είναι η "Personal particulars for assessment including character assessment" και αφορα αρκετά προσωπικά στοιχεία του αιτούντος και η
              886 είναι η "Settlement details" απλως μερικές ερωτήσεις για την εγκατάσταση στην Αυστραλία,για στατιστικούς λόγους

              Comment


                #97
                christine

                Originally posted by thena View Post
                Δεν έχει να κάνει με τα γράμματα που γνωρίζει ο καθένας
                Εγώ μάλλον δημιούργησα το πρόβλημα
                Κανένα πρόβλημα thena απλως το ξεκαθάρισα για να μην μπερδευτούμε

                Comment


                  #98
                  christine

                  Originally posted by athanasis27 View Post
                  Σας ευχαριστω πολυ ολους σας και συγγνωμη αν σας δημιουργησα καποιο προβλημα με τις ερωτησεις μου, ισως δεν τις διετυπωσα σωστα μιας και δεν γνωριζω και πολλα γραμματα. Θα επανελθω στο μελλον με νεες αποριες !
                  Δεν υπάρχει πρόβλημα athanasis27 απλώς αν διαβάσεις λίγο εδω....θα μπεις πιο εύκολα και πιο γρήγορα στο νόημα της διαδικασίας.

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by christine View Post
                    Ναι τις συμπληρωνουμε και αυτες
                    Η 80 είναι η "Personal particulars for assessment including character assessment" και αφορα αρκετά προσωπικά στοιχεία του αιτούντος και η
                    886 είναι η "Settlement details" απλως μερικές ερωτήσεις για την εγκατάσταση στην Αυστραλία,για στατιστικούς λόγους
                    Ευχαριστώ Christine!!

                    Για την parter visa κάπου λέει ότι χρειάζονται και 2 έγγραφα Αυστραλών που διαβεβαιώνουν ότι γνωρίζουν εμάς και για την σχέση μας. Υπάρχει κάποια φόρμα γι'αυτό ή απλά ελέυθερα σε ένα έγγραφο αποτυπώνουν τι ξέρουν;Και τι γράφουν για να έχω μια ιδέα;
                    Επίσης με το Βερολίνο πρέπει να επικοινωνήσω πριν στείλω όλα αυτά;

                    Comment


                      partner visa

                      Originally posted by irene View Post
                      Ευχαριστώ Christine!!

                      Για την parter visa κάπου λέει ότι χρειάζονται και 2 έγγραφα Αυστραλών που διαβεβαιώνουν ότι γνωρίζουν εμάς και για την σχέση μας. Υπάρχει κάποια φόρμα γι'αυτό ή απλά ελέυθερα σε ένα έγγραφο αποτυπώνουν τι ξέρουν;Και τι γράφουν για να έχω μια ιδέα;
                      Επίσης με το Βερολίνο πρέπει να επικοινωνήσω πριν στείλω όλα αυτά;
                      Για αυτά τα 2 έγγραφα που αναφέρεις δεν υπάρχουν αυστηρά όρια..Μπορεί να μην είναι και Αυστραλοί υπήκοοι αν δεν έχεις. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλό έγγραφο ή την Form 888 "Statutory declaration by a supporting witness relating to a partner visa application" σε αυτή την φόρμα καλό θα είναι να υπογράψουν άτομα από την λίστα των επαγγελμάτων που αναφέρονται και στην λίστα για έκδοση διαβατηρίου.Εγώ αυτό έκανα.Για το περιεχόμενο θα σε καθοδηγήσει και η ίδια η 888. Σε γενικές γραμμές από που σας γνωρίζει, πόσο καιρό,πως ξέρει ότι είστε μαζί και δυό απλά λόγια για την σχέση σας.
                      Τέλος, δεν χρειάζεται να επικοινωνήσεις με Βερολίνο πριν τα στείλεις, θα σε ειδοποιήσουν εκείνοι ότι τα παρέλαβαν και θα σου στείλουν το File migration number.

                      Comment


                        Originally posted by christine View Post
                        Για αυτά τα 2 έγγραφα που αναφέρεις δεν υπάρχουν αυστηρά όρια..Μπορεί να μην είναι και Αυστραλοί υπήκοοι αν δεν έχεις. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλό έγγραφο ή την Form 888 "Statutory declaration by a supporting witness relating to a partner visa application" σε αυτή την φόρμα καλό θα είναι να υπογράψουν άτομα από την λίστα των επαγγελμάτων που αναφέρονται και στην λίστα για έκδοση διαβατηρίου.Εγώ αυτό έκανα.Για το περιεχόμενο θα σε καθοδηγήσει και η ίδια η 888. Σε γενικές γραμμές από που σας γνωρίζει, πόσο καιρό,πως ξέρει ότι είστε μαζί και δυό απλά λόγια για την σχέση σας.
                        Τέλος, δεν χρειάζεται να επικοινωνήσεις με Βερολίνο πριν τα στείλεις, θα σε ειδοποιήσουν εκείνοι ότι τα παρέλαβαν και θα σου στείλουν το File migration number.
                        Και αν υπάρχει κάτι που βρήκαν ελλιπή ή χωρίς το απαιτούμενο έγγραφο επικοινωνούν για να το στείλω ή ακυρώνουν την όλη διαδικασία. Κατα πόσο αυστηροί δηλαδή είναι;

                        Comment


                          Ερωτηση σε αυτους που τα εχουν κανει ηδη.
                          Το κοστος για ολη την διαδικασια της partner visa ειναι το ιδιο απο Ελλαδα και απο Αυστραλια ή υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα υπερ της μιας ή της αλλης περιπτωσης;

                          Εννοω το συνολο των χρηματων(visa,panel doctors κτλ)

                          Comment


                            Originally posted by cyberwolvie View Post
                            Ερωτηση σε αυτους που τα εχουν κανει ηδη.
                            Το κοστος για ολη την διαδικασια της partner visa ειναι το ιδιο απο Ελλαδα και απο Αυστραλια ή υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα υπερ της μιας ή της αλλης περιπτωσης;

                            Εννοω το συνολο των χρηματων(visa,panel doctors κτλ)
                            2960δολ.στο υπουργειο και 340 για εξετασεις ,ολα αυτα απο Αυστραλια και χωρις δικηγορο.

                            Comment


                              Originally posted by irene View Post
                              Και αν υπάρχει κάτι που βρήκαν ελλιπή ή χωρίς το απαιτούμενο έγγραφο επικοινωνούν για να το στείλω ή ακυρώνουν την όλη διαδικασία. Κατα πόσο αυστηροί δηλαδή είναι;
                              Αν λείπει κάτι ή ή θέλουν κάποια παραπάνω διευκρίνηση σε ειδοποιούν και σου δίνουν ένα χρονικό περιθώριο κάποιων ημερών να το στείλεις.Αυστηροί είναι ως προς την ακρίβεια και την ορθότητα των πληροφοριών που δίνεις, κατά τα άλλα μέσα σε λογικά πλαίσια.

                              Comment


                                Κοστος Partner Visa in/out australia

                                Lodged outside Australia

                                Charge Type Charge Amount
                                Visa Application Charge $1995

                                See:
                                Prospective Marriage Visa (Subclass 300)
                                Partner Temporary Visa (Subclass 309) and Permanent Visa (Subclass 100)


                                Lodged in Australia

                                Partner temporary visa (subclass 820) and permanent visa (subclass 801)
                                Charge Type Charge Amount

                                If you hold a subclass 445 Dependent Child visa Nil

                                If you hold a valid Prospective Marriage visa (subclass 300), and

                                have married your spouse
                                and
                                you seek to remain permanently in Australia on the basis of that marriage. $965


                                If you entered Australia as a fiancé, and

                                do not currently hold a substantive visa
                                married your sponsor while your Prospective Marriage (subclass 300) visa was valid
                                and
                                you seek to remain permanently in Australia on the basis of that marriage. $1220


                                If you currently hold a Transitional (temporary) visa and were granted this visa on the basis that you satisfied the requirements for the grant of an extended eligibility entry permit under the Migration Regulations 1989. $345

                                If you hold any other visa $2960

                                See: Partner temporary visa (subclass 820) and permanent visa (subclass 801)
                                Οποτε Κωστα εσυ εκανες την τελευταια περιπτωση.
                                Οι υπολοιπες ξερει κανεις περισσοτερες λεπτομερειες;;
                                Γιατι μου κανει εντυπωση που ειναι πιο μικρο το κοστος στις αλλες παρα στον κατευθειαν παντρεμενο/νη,και το γεγονος οτι μεσα απο την Αυστραλια ειναι πιο ΜΕΓΑΛΟ το κοστος...

                                Comment

                                Working...
                                X