Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by BlackAngel View Post
    Όπως καταλαβαίνεται από τον τίτλο ετοιμάζομαι να συμπληρώσω την αίτηση για την visa. Έχω κάποιες απορίες και ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει..
    1) Πρέπει τα έγγραφα πριν τη μετάφραση να σφραγιστούν? Διάβασα κάτι για τη συνθήκη της Χάγης αν δεν κάνω λάθος.. Apottile? Δεν ξέρω αν είναι σωστό και αν ναι τότε που πρέπει να πάω?.....................................

    Ζητάει τα χαρτιά σας αν έχετε ποτέ παντρευτεί και έχετε παρεί διαζύγιο ο ένας από τους 2 σας η και οι δύο.. για να ξέρουν την προηγούμενη οικογενειακή σας κατάσταση. Δεν αφορά την οικογενειά σας (γονέων ή αδέρφια) και δεν στέλνεις κανένα χαρτί σε ότι αφορά την δική τους καταάσταση.
    Ελπίζω να σας βοήθησα..

    Comment


      #47
      Originally posted by BlackAngel View Post
      Όπως καταλαβαίνεται από τον τίτλο ετοιμάζομαι να συμπληρώσω την αίτηση για την visa. Έχω κάποιες απορίες και ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει..
      1) Πρέπει τα έγγραφα πριν τη μετάφραση να σφραγιστούν? Διάβασα κάτι για τη συνθήκη της Χάγης αν δεν κάνω λάθος.. Apottile? Δεν ξέρω αν είναι σωστό και αν ναι τότε που πρέπει να πάω?......................
      Είναι όλα γραμμένα εδώ.



      Comment


        #48
        Originally posted by Aussie View Post
        1)Apostille: στήν κατεχάκη 56 2ος όροφος τα σφραγίζεις και τα παίρνεις αμέσως.

        2)μεταφραστικό τμήμα : Yπουργείο εξωτερικών Αρίωνος 10 μοναστηράκι
        τηλ 210-3285731-41
        σε καμιά δεκαριά ημέρες τα παίρνεις περίπου τα χαριά απο το μεταφραστικό
        Αν διαβάσεις στο θέμα για αυστραλούς υπήκοους έχει όλες τις απαντήσεις



        Σφραγίδα Χάγης μπαίνει στο μέρος από το οποίο προέρχονται τα έγγραφα. Στην Κόρινθο αν το έγγραφο είναι από την Κόρινθο, στην Κατεχάκη αν είναι από Αθήνα, στο Γέρακα αν είναι από Ανατ. Αττική, στον Πειραιά αν είναι από Πειραιά κ.ο.κ.

        Είναι διαφορετικές οι ώρες κοινού για κάθε περιοχή. Πρέπει να τηλεφωνήσετε πριν πάτε για να μην ταλαιπωρηθείτε και χάνετε χρόνο. Στον Πειραιά για παράδειγμα ώρες κοινού είναι 11.00 - 13.00 και παίρνεις τα χαρτιά μετά από 2 μέρες. Στην Αθήνα είναι 9.00-15.00 και τα παίρνεις την ίδια στιγμή.

        Στον Πειραιά δεν σφραγίζουν ποινικό μητρώο πρέπει να πας στα δικαστήρια Πειραιά. Στην Αθήνα σφραγίζουν ποινικό μητρώο από το Υπ. Δικαιοσύνης (γι' αυτούς που είναι γεννημένοι εκτός Ελλάδας ποινικό μητρώο εκδίδεται από το Υπουργείο Δικαιοσύνης).
        Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

        Comment


          #49
          καλησπερα σε ολους ...
          εχω αυστραλεζικο διαβατηριο και οπως ολοι σας εδω ετοιμαζομαι και εγω για επιστροφη ...
          μολις εβγαλα το αυστραλεζικο διαβατηριο του παιδιου και εχω ετοιμα τα χαρτια της συζηγου για τη partner visa...
          αυτο που με αγχωνει στο σημειο που πρεπει να αναφερθω για την υποστηριξη που πρεπει να της παρεχω ...εγω θα φυγω σεπτεμβρη μονος μου πρωτα εχω κανονιση ηδη για δουλεια τις λεπτομερεις θα τις κανονισω κατω θα μεινω προσωρινα σε συγγενεις θα ενοικασω σπιτι και μετα θα ερθει η γυναικα μου και το παιδι ...
          θα τους ικανοποιησει αυτα που ειναι και η αληθεια...?
          εδω ειμαι ανεργος δυο χρονια αρα στα εκαθαριστικα της εφοριας δεν εχω εισοδημα παρα μονο της γυναικας μου που δουλευει ακομα
          χρηματα εχω ισα ισα γιανα μπορεσουμε να φυγουμε και τα εξοδα για να ενοικιασουμε ενα σπιτι εκει και να αγορασουμε καποια επιπλα
          ευχαριστω....

          Comment


            #50
            Γεια σας και πάλι,
            Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου απαντούσε στο εξής ερώτημα:
            Η μητέρα μου και ο αδερφός μου βρίσκονται στην Αυστραλία εδώ και 4 μήνες και θέλει να τους ακολουθήσει ο πατέρας μου.Η διαδικασία για partner visa είναι ίδια άσχετα με το γεγονός ότι ο ένας είναι εδώ και ο άλλος εκεί;

            Comment


              #51
              Originally posted by dimitrios View Post
              καλησπερα σε ολους ...
              εχω αυστραλεζικο διαβατηριο και οπως ολοι σας εδω ετοιμαζομαι και εγω για επιστροφη ...
              μολις εβγαλα το αυστραλεζικο διαβατηριο του παιδιου και εχω ετοιμα τα χαρτια της συζηγου για τη partner visa...
              αυτο που με αγχωνει στο σημειο που πρεπει να αναφερθω για την υποστηριξη που πρεπει να της παρεχω ...εγω θα φυγω σεπτεμβρη μονος μου πρωτα εχω κανονιση ηδη για δουλεια τις λεπτομερεις θα τις κανονισω κατω θα μεινω προσωρινα σε συγγενεις θα ενοικασω σπιτι και μετα θα ερθει η γυναικα μου και το παιδι ...
              θα τους ικανοποιησει αυτα που ειναι και η αληθεια...?
              εδω ειμαι ανεργος δυο χρονια αρα στα εκαθαριστικα της εφοριας δεν εχω εισοδημα παρα μονο της γυναικας μου που δουλευει ακομα
              χρηματα εχω ισα ισα γιανα μπορεσουμε να φυγουμε και τα εξοδα για να ενοικιασουμε ενα σπιτι εκει και να αγορασουμε καποια επιπλα
              ευχαριστω....
              Ναι! Το ότι θα έρθεις πρώτα εσύ και θα ακολουθήσει η οικογένειά σου, αφού έχεις τακτοποιηθεί, είναι αρκετό σαν τεκμηρίωση και ''μορφή στήριξης'' προς την σύζυγό σου, όσον αφορά το σημείο της αίτησης της partner που σε ανησυχεί.Καλή τύχη!

              Comment


                #52
                Partner visa offshore

                Originally posted by irene View Post
                Γεια σας και πάλι,
                Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου απαντούσε στο εξής ερώτημα:
                Η μητέρα μου και ο αδερφός μου βρίσκονται στην Αυστραλία εδώ και 4 μήνες και θέλει να τους ακολουθήσει ο πατέρας μου.Η διαδικασία για partner visa είναι ίδια άσχετα με το γεγονός ότι ο ένας είναι εδώ και ο άλλος εκεί;
                Ναι, υποθέτωντας ότι ο υπήκοος είναι η μητέρα σου, η διαδικασία για την partner είναι η ίδια: Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100), με την διαφορά ότι την αίτηση που αφορά τον sponsor: 40sp και τα statement που πρέπει να κάνει πρέπει να τα κάνει ο ίδιος από Αυστραλία και να τα στείλει στην Ελλάδα (στον αιτούμενο) για να συμπεριληφθούν στην αίτηση.

                Comment


                  #53
                  Ευχαριστώ πολύ Cristine!!!

                  Comment


                    #54
                    ευχαριστω πολυ christine....

                    Comment


                      #55
                      Καλησπέρα!!
                      Επιτέλους,έπειτα από ακριβώς 10 εργάσιμες ήρθε το διαβατήριο μου συστημένο,θα είχε έρθει νωρίτερα εάν είχα ζητήσει να μου το στείλουν με courier και αν είχα πληρώσει 3.5 ευρώ επιπλέον,κάτι που το έμαθα κατόπιν.
                      Οπότε ξεκινάω την διαδικασία υπηκοότητας των παιδιών.
                      Έχω δυο ερωτήσεις,σε τι νόμισμα πληρώνουμε( GBP ή AUD ) παρόλο που η φόρμα 118 γράφει Australian Dollars
                      και σε αυτό το link

                      dima_citz_descent_greek - Australian High Commission

                      δεν αναφέρει τίποτα για apostille,χρειάζεται τελικά στη συγκεκριμένη περίπτωση??
                      We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                      Joseph Campell

                      Comment


                        #56
                        καλημερα DEMI....
                        ειμαι αυστραλος υπηκοος παντρεμενος με ενα παιδι ... τα χαρτια του παιδιου ειναι ετοιμα ... τωρα ετοιμαζω την partner visa της γυναικας μου...
                        θα κατεβω στην αρχη μονος μου το σεπτεμβρη θα μεινω αρχικα σε συγγενεις ..εχω κανονισει για δουλεια τις λεπτομερεις θα παω να κανονισω .... μολις βρω δουλεια και ενοικιασω σπιτι θα ερθει η οικογενεια μου ... αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι σχετικα με χαρτια που θα χρειαστω απο ελλαδα για διαφορες υπηρεσιες και κυριως το centrelink and medicare... τι ειδους διαδικασια να κανω σε σχεση με το centrelink γιατι εχω μπερδευτει ... π.χ να δηλωσω τη γυναικα και τι παιδι απο την αρχη η οταν ερθουν ....
                        σε ευχαριστω εκ των προτερων...

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by sophiavl View Post
                          Καλησπέρα!!
                          Επιτέλους,έπειτα από ακριβώς 10 εργάσιμες ήρθε το διαβατήριο μου συστημένο,θα είχε έρθει νωρίτερα εάν είχα ζητήσει να μου το στείλουν με courier και αν είχα πληρώσει 3.5 ευρώ επιπλέον,κάτι που το έμαθα κατόπιν.
                          Οπότε ξεκινάω την διαδικασία υπηκοότητας των παιδιών.
                          Έχω δυο ερωτήσεις,σε τι νόμισμα πληρώνουμε( GBP ή AUD ) παρόλο που η φόρμα 118 γράφει Australian Dollars
                          και σε αυτό το link

                          dima_citz_descent_greek - Australian High Commission

                          δεν αναφέρει τίποτα για apostille,χρειάζεται τελικά στη συγκεκριμένη περίπτωση??
                          Εφόσον πληρώσεις με πιστωτική, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι..Η πρεσβεία στο Λονδίνο θα χρεώσει το ανάλογο ποσό (σε GBP) στην κάρτα σου.
                          Apostille ζητάει το μεταφραστικό τμήμα του υπουργείου εξωτερικών σε όσα έγγραφα φέρουν την στρογγυλή κρατική σφραγίδα.
                          Εχουμε πει πολλές φορές, ότι άλλοι το έκαναν με apostille και άλλοι χωρίς...εξαρτάται από τον/την υπάλληλο......

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by efrosini View Post
                            Σφραγίδα Χάγης μπαίνει στο μέρος από το οποίο προέρχονται τα έγγραφα. Στην Κόρινθο αν το έγγραφο είναι από την Κόρινθο, στην Κατεχάκη αν είναι από Αθήνα, στο Γέρακα αν είναι από Ανατ. Αττική, στον Πειραιά αν είναι από Πειραιά κ.ο.κ.

                            Είναι διαφορετικές οι ώρες κοινού για κάθε περιοχή. Πρέπει να τηλεφωνήσετε πριν πάτε για να μην ταλαιπωρηθείτε και χάνετε χρόνο. Στον Πειραιά για παράδειγμα ώρες κοινού είναι 11.00 - 13.00 και παίρνεις τα χαρτιά μετά από 2 μέρες. Στην Αθήνα είναι 9.00-15.00 και τα παίρνεις την ίδια στιγμή.

                            Στον Πειραιά δεν σφραγίζουν ποινικό μητρώο πρέπει να πας στα δικαστήρια Πειραιά. Στην Αθήνα σφραγίζουν ποινικό μητρώο από το Υπ. Δικαιοσύνης (γι' αυτούς που είναι γεννημένοι εκτός Ελλάδας ποινικό μητρώο εκδίδεται από το Υπουργείο Δικαιοσύνης).
                            Ευχαριστώ πολύ! Εγώ μένω στο Ρέντη και θα πάω στο ληξιαρχείο στην Αθήνα να πάρω πιστοποιητικό γεννήσεως, θα πάω στον Πειραιά για τη σφραγίδα ή μπορώ και στην Αθήνα? Να ρωτήσω κάτι ακόμα? Ξέρετε που θα βρω τους γιατρούς στους οποίους πρέπει να πάω για τις εξετάσεις και γνωρίζετε τι εξετάσεις χρειάζονται? Ξέρω μόνο οτι πρέπει να κάνω για τον ιό ΗΙV αλλά δεν ξέρω ούτε ποιες είναι οι υπόλοιπες ούτε που πρέπει να πάω να τις κάνω..

                            Comment


                              #59
                              Christine σ'ευχαριστώ για μια ακόμη φορά!!
                              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                              Joseph Campell

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by BlackAngel View Post
                                Ευχαριστώ πολύ! Εγώ μένω στο Ρέντη και θα πάω στο ληξιαρχείο στην Αθήνα να πάρω πιστοποιητικό γεννήσεως, θα πάω στον Πειραιά για τη σφραγίδα ή μπορώ και στην Αθήνα? Να ρωτήσω κάτι ακόμα? Ξέρετε που θα βρω τους γιατρούς στους οποίους πρέπει να πάω για τις εξετάσεις και γνωρίζετε τι εξετάσεις χρειάζονται? Ξέρω μόνο οτι πρέπει να κάνω για τον ιό ΗΙV αλλά δεν ξέρω ούτε ποιες είναι οι υπόλοιπες ούτε που πρέπει να πάω να τις κάνω..
                                Εφόσον το πιστοποιητικό θα το πάρεις από την Αθήνα...την πιστοποίηση θα την κάνεις στην Αθήνα!
                                Εδώ θα βρεις τις διευθύνσεις των συμβεβλημένων γιατρών Greece - Panel Doctors
                                και εδώ πληροφορίες για τις εξετάσεις Contact Us

                                Comment

                                Working...
                                X