Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    [QUOTE=christine;48158]Εφόσον το πιστοποιητικό θα το πάρεις από την Αθήνα...την πιστοποίηση θα την κάνεις στην Αθήνα[/QUOTΕ]


    Είναι υποχρεωτικές αυτές οι εξετάσεις για τη visa ή θα πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου και να τις κάνω μόνο αν μου τις ζητήσουν?

    Comment


      #62
      Originally posted by BlackAngel View Post
      Εφόσον το πιστοποιητικό θα το πάρεις από την Αθήνα...την πιστοποίηση θα την κάνεις στην Αθήνα!


      Είναι υποχρεωτικές αυτές οι εξετάσεις για τη visa ή θα πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου και να τις κάνω μόνο αν μου τις ζητήσουν?

      Eίναι υποχρεωτικές αλλά μπορείς να τις κάνεις όταν σου τις ζητήσουν που θα σου δώσουν και HAP ID για να στείλει ο γιατρός τις εξετάσεις σου ηλεκτρονικά.

      By the way, οι εξετάσεις πηγαίνουν πρώτα Αυστραλία, να τις εκτιμήσουν ιατροί εκεί και μετά δίνεται το ok στην πρεσβεία για τη visa. Εκτιμώ πως αν βρουν κάποιο πρόβλημα όπως π.χ. κήλη, ζητούν να γίνει επέμβαση πριν εγκριθεί η visa.

      Έχει κάποιος άλλος άποψη για το συγκεκριμένο θέμα? Αν δλδ οι εξετάσεις δεν είναι ok μπορούν να αρνηθούν την partner visa?
      Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

      Comment


        #63
        [QUOTE=efrosini;48173]
        Originally posted by BlackAngel View Post


        Eίναι υποχρεωτικές αλλά μπορείς να τις κάνεις όταν σου τις ζητήσουν που θα σου δώσουν και HAP ID για να στείλει ο γιατρός τις εξετάσεις σου ηλεκτρονικά.

        By the way, οι εξετάσεις πηγαίνουν πρώτα Αυστραλία, να τις εκτιμήσουν ιατροί εκεί και μετά δίνεται το ok στην πρεσβεία για τη visa. Εκτιμώ πως αν βρουν κάποιο πρόβλημα όπως π.χ. κήλη, ζητούν να γίνει επέμβαση πριν εγκριθεί η visa.

        Έχει κάποιος άλλος άποψη για το συγκεκριμένο θέμα? Αν δλδ οι εξετάσεις δεν είναι ok μπορούν να αρνηθούν την partner visa?
        To HAP ID το δίνουν αφού στείλω την αίτηση για τη visa? Μήπως να τις κάνω από πριν και να τις στείλω μαζί με την αίτηση ώστε να κερδίσω χρόνο? Ποια είναι η γνώμη σας?

        Comment


          #64
          Originally posted by BlackAngel View Post
          To HAP ID το δίνουν αφού στείλω την αίτηση για τη visa? Μήπως να τις κάνω από πριν και να τις στείλω μαζί με την αίτηση ώστε να κερδίσω χρόνο? Ποια είναι η γνώμη σας?
          To Hap ID θα σου το στείλουν από το Βερολίνο! Οχι μην κάνεις εξετάσεις πριν σου ζητηθούν.

          Comment


            #65
            [QUOTE=BlackAngel;48176]
            Originally posted by efrosini View Post

            To HAP ID το δίνουν αφού στείλω την αίτηση για τη visa? Μήπως να τις κάνω από πριν και να τις στείλω μαζί με την αίτηση ώστε να κερδίσω χρόνο? Ποια είναι η γνώμη σας?
            Καλημέρα BlackAngel το HAP ID σου το δίνει ο case officer όταν είναι να κάνεις τις ιατρικές εξετάσεις. Μην στείλεις ιατρικές πριν σου ζητηθούν γιατί έχουν ημερομηνία λήξης. Θα περιμένεις να σου τις ζητήσει ο case officer ο οποίος θα σου δώσει αρκετές μέρες για να προλάβεις να τις ολοκληρώσεις και να τις στείλεις. Σε άλλη περίπτωση κινδυνεύεις να πληρώσεις τις εξετάσεις να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να σου ζητηθούν και τελικά να χρειαστεί να τις επαναλάβεις και άρα να τις ξαναπληρώσεις.
            Heal the past. Live the present. Dream the future.

            Comment


              #66
              [QUOTE=marie;48185]
              Originally posted by BlackAngel View Post

              Καλημέρα BlackAngel το HAP ID σου το δίνει ο case officer όταν είναι να κάνεις τις ιατρικές εξετάσεις. Μην στείλεις ιατρικές πριν σου ζητηθούν γιατί έχουν ημερομηνία λήξης. Θα περιμένεις να σου τις ζητήσει ο case officer ο οποίος θα σου δώσει αρκετές μέρες για να προλάβεις να τις ολοκληρώσεις και να τις στείλεις. Σε άλλη περίπτωση κινδυνεύεις να πληρώσεις τις εξετάσεις να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να σου ζητηθούν και τελικά να χρειαστεί να τις επαναλάβεις και άρα να τις ξαναπληρώσεις.
              Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Εκεί που είχα πελαγώσει οτι δεν θα προλάβω τελικά βλέπω οτι τα χαρτιά που πρέπει να συγκεντρώσω δεν είναι και τόσα πολλά! Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω? To διαβατήριο μου όταν το βγάλω φωτοτυπία που πρέπει να πάω για επικύρωση? Ποια είναι η διαδικασία? Συγγνώμη αν σας έχω ζαλίσει αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μέχρι τώρα και δεν έχω ιδέα για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνει! Εχθές εγκρίθηκε και η τουριστικά visa μου που έγινε ηλεκτρονικά! Τον άλλο μήνα, πρώτα ο Θεός, φεύγω για ένα τρίμηνο!

              Comment


                #67
                Καλησπερα σε ολους. Εχω απορια πως στελνω τα εγγραφα μου για partner visa στο Βερολινο? Απλα στην διευθυνση Australian Embassy
                Wallstrasse 76 - 79 10179 Berlin σε εναν φακελο? Συστημενο? Τηλ. επικοινωνιας με την Αυστραλιανη πρεσβεια στο Βερολινο υπαρχει, καλω στο +49 692 2223 9958 αλλα δεν απαντα κανεις. Ειμαι νεα στο forum ευχαριστω εκ των προτερων.

                Comment


                  #68
                  Γειά σας και πάλι!!
                  Τελικά τα γνήσια αντίγραφα (ελληνικών εγγράφων)μπορούν να πιστοποιηθούν και από το ΚΕΠ και από κάποιον της λίστας με τα 38 επαγγέλματα(φαρμακοποιός)??????
                  We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                  Joseph Campell

                  Comment


                    #69
                    Γεια σας και απο μένα.Μπράβο για την καταπληκτική δουλειά που κάνεται...
                    Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
                    Είμαι αυστραλός υπήκοος.
                    Το διαβατήριο μου έχει λήξει.
                    Να το ανανεώσω πρώτα ή να ξεκινήσω πρώτα τις υπηκοότητες των παιδιών και μετά να τα κάνω όλα μαζί τα διαβατήρια(παιδιών και δικό μου);

                    Comment


                      #70
                      καλησπέρα
                      για να μπορέσεις να κάνεις την διαδικασία για την υπηκοότητα των παιδιών
                      θα πρέπει πρώτα να αναναιώσεις το δικό σου

                      Αν τώρα έχει ληξει πάνω απο 10 χρόνια πρέπει να βγάλεις καινούργιο

                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #71
                        Μανώλη καλώς ήρθες!!
                        Επειδή ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια (εγώ πολύ περισσότερο!)θα προσπαθήσω σε ότι γνωρίζω να απαντήσω για να αποσυμφορήσουμε λίγο τους μέντορες του forum.
                        Εγώ επειδή ανήκω στην ίδια κατηγορία με τον Agoriani(εγώ Αυστραλή,σύζυγος και παιδιά Έλληνες)αυτό που έκανε ο ίδιος και ακολούθησα και εγώ είναι οτι :
                        ανανέωσα το διαβατήριο μου(εάν έχει περάσει 1 χρόνος από τη λήξη του εκδίδεται καινούργιο)έπειτα στέλνω τα δικαιολογητικά για την υπηκοότητα των παιδιών,αφού πάρουν την υπηκοότητα,τους εκδίδω διαβατήρια Αυστραλιανά και τέλος στέλνω όλα τα χαρτιά για sponsor visa του άντρα μου.
                        Νομίζω αγαπητοί οτι περνάω με άριστα τις εξετάσεις μου!!!
                        Πρέπει να έχεις το διαβατήριο σου ανανεωμένο γιατί θα χρειαστείς φωτοτυπίες για τις αιτήσεις των παιδιών και της συζύγου.
                        We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                        Joseph Campell

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Μανώλης View Post
                          Γεια σας και απο μένα.Μπράβο για την καταπληκτική δουλειά που κάνεται...
                          Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
                          Είμαι αυστραλός υπήκοος.
                          Το διαβατήριο μου έχει λήξει.
                          Να το ανανεώσω πρώτα ή να ξεκινήσω πρώτα τις υπηκοότητες των παιδιών και μετά να τα κάνω όλα μαζί τα διαβατήρια(παιδιών και δικό μου);
                          Εγω παντως οταν εστειλα τις αιτησεις για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου δεν ειχα βγαλει καινουριο διαβατηριο (ειχε ληξει).Τωρα που ηρθαν οι υπηκοοτητες θα παω να τα βγαλω ολα μαζι.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by fofi35 View Post
                            Εγω παντως οταν εστειλα τις αιτησεις για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου δεν ειχα βγαλει καινουριο διαβατηριο (ειχε ληξει).Τωρα που ηρθαν οι υπηκοοτητες θα παω να τα βγαλω ολα μαζι.
                            Aυτή ήταν η απορία μου! Αφού έχω το full birth certificate γιατί να χρειάζομαι το διαβατήριο? Με αυτό και την ελληνική ταυτότητα πρέπει να είμαι οκ...
                            Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by efrosini View Post
                              Aυτή ήταν η απορία μου! Αφού έχω το full birth certificate γιατί να χρειάζομαι το διαβατήριο? Με αυτό και την ελληνική ταυτότητα πρέπει να είμαι οκ...
                              Εφόσον θα το χρειαστείς ετσι κι αλλιώς για να περάσεις τον έλεγχο στο αεροδρόμιο.
                              Όμως χρειάζεται και ο αριθμός του διαβατηρίου στις αιτήσεις σε διάφορα σημεία γιατι εδω δεν έχουν ταυτότητα αστυνομίας η οποία δεν ξέρουν καν τι είναι, και το διαβατήριο είναι το πιο ισχυρό απο τα έγγραφα ταυτοπροσωπίας που μπορείς να έχεις, στο λεγόμενο 100 point system ταυτοπροσωπίας.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by efrosini View Post
                                Aυτή ήταν η απορία μου! Αφού έχω το full birth certificate γιατί να χρειάζομαι το διαβατήριο? Με αυτό και την ελληνική ταυτότητα πρέπει να είμαι οκ...
                                Efrosini,εγω εστειλα επικυρωμενη φωτοτυπια της ταυτοτητας απο τα κεπ και ολα ηταν οκ.Απο οτι μου ειπαν απο εκει θελουν ενα εγγραφο που να εχει την φωτογραφια μας και την υπογραφη μας.

                                Comment

                                Working...
                                X