Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (8)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Agoriani View Post
    Σαν Ελληνες υπήκοοι, μπορούν με την ταυτότητα μόνο να ταξιδέψουν εντός της Ευρωπαικής ένωσης. Σοφό θα είναι όμως να τους βγάλεις Ελληνικά διαβατήρια και να τα έχουν και αυτά μαζί τους.
    Το γεγονός οτι θα έχουν Αυστραλέζικα δεν έρχεται σε διένεξη με το να έχουν και Ελληνικά.
    Επειδή δεν είναι όλη η Ευρώπη στην Ευρωπαική ένωση και πολλές μικρές χώρες ανάμεσα σε άλλες ζητάνε διαβατήριο, είναι καλύτερα να τα έχεις θα γλυτώσεις ταλαιπωρία. Αν και σε αυτές μπορείς να δώσεις και το Αυστραλέζικο των παιδιών.
    Σε περίπτωση που θα διασχίσεις κάποια άσχετη χώρα, καλό είναι να βεβαιωθείς αν χρειάζεται να βγάλεις απο τώρα μια τουριστική βίζα ή οχι γιατι θα πέσει ταλαιπωρία στα σύνορα αλλιώς.
    Originally posted by pan_k7 View Post
    Μια θεία μου πριν καμια 10ρια χρονια ταξιδεψε απο την Αθήνα στο Λονδίνο με το αυστραλέζικο διαβατήριο της και μετά στον γυρισμό για την Αθήνα οι Άγγλοι παραλίγο να την απελάσουν στην Αυστραλία, ενώ ζούσε μόνιμα πλέον στην Αθήνα! Για την Ευρωπαϊκή Ένωση ή τον λεγόμενο ΕΟΧ (Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο) που περιλαμβάνει Ελβετία, Νορβηγία κ.λπ. χώρες ΜΟΝΟ ελληνικό διαβατήριο φίλε για να αποφεύγεις εξηγήσεις, διενέξεις και ερωτήσεις...
    Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας pan_k7 και Agoriani.
    Λοιπον να αναφερω οτι πηρα τηλεφωνο ενδεικτικα στο προξενειο της Γαλλιας και Τσεχιας και μου απαντησαν και οι δυο οτι για τουριστικους λογους και μονο, μπορω να ταξιδεψω με τα παιδια μου και με Αυστραλιανα διαβατηρια χωρις να χρειαζεται να βγαλω τουριστικη visa απο εκει.
    Αλλα συμφωνα με τα λεγομενα και των δυο σας και για να μην εχουμε κανα μπλεξιμο προτεινετε να βγαλω για τα παιδια μου καλυτερα και τα ελληνικα διαβατηρια.
    Θα μου πειτε ,αφου μου το διαβεβαιωσαν απο τις πρεσβειες τοτε τι παραπανω το ψαχνω? Το θεμα ειναι οτι αυτοι μου το επιβεβαιωσαν τηλεφωνικα (στο Γαλλικο προξενειο ηταν αμεση η απαντηση του , ενω στο Τσεχικο μου ειπε να το ψαξει λιγο και και ξαναπαρω σε 10 λεπτα), αλλα αν παω εκει και θελω να γυρισω πισω και γινει κανα μπερδεμα απο εκει, οπως π.χ.με τη θεια σου pan K7 ας πουμε, τοτε τι κανουμε?.... Οποτε μαλλον προσανατολιζομαι να βγαλω και τα ελληνικα.
    Παντως αν καποιος γνωριζει κατι πανω στο θεμα ή γνωριζει οτι υπαρχει π.χ.καποια συμφωνια μεταξυ κρατων Ε.Ε. και Αυστραλιας για ελευθερη διακινηση πολιτων για τουριστικους λογους, ας το αναφερει.
    Ολα αυτα τα αναφερω, γιατι ειναι σημαντικο καποιος με Αυστραλιανο διαβατηριο ,να γνωριζει αν μπορει να ταξιδεψει σε χωρα της Ε.Ε. μονο με το Αυστραλιανο διαβατηριο του ελευθερα(χωρις visa) και κυριως αναφερομαι στα μικρα παιδια που δεν εχουν Ελληνικη ταυτοτητα νεου τυπου οπως εμεις, οποτε για να ταξιδεψουν θα πρεπει να βγαλουν και Ελληνικο διαβατηριο το οποιο ειναι ενα κοστος επιπλεον το οποιο θα μπορουσε να αποφευχθει εφοσον γινεται η "δουλεια" μας και με το Αυστραλιανο.

    Comment


      Originally posted by stratos6 View Post
      Ολα αυτα τα αναφερω, γιατι ειναι σημαντικο καποιος με Αυστραλιανο διαβατηριο ,να γνωριζει αν μπορει να ταξιδεψει σε χωρα της Ε.Ε. μονο με το Αυστραλιανο διαβατηριο του ελευθερα(χωρις visa) και κυριως αναφερομαι στα μικρα παιδια που δεν εχουν Ελληνικη ταυτοτητα νεου τυπου οπως εμεις, οποτε για να ταξιδεψουν θα πρεπει να βγαλουν και Ελληνικο διαβατηριο το οποιο ειναι ενα κοστος επιπλεον το οποιο θα μπορουσε να αποφευχθει εφοσον γινεται η "δουλεια" μας και με το Αυστραλιανο.
      Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω Links :

      Smartraveller: The Australian Government's travel advisory and consular assistance service | Australian Department of Foreign Affairs and Trade

      Dual nationals | Smartraveller: The Australian Government's travel advisory and consular assistance service

      Comment


        Europe: Entry Requirements : Schengen Convention | Travel advice | Smartraveller: The Australian Government's travel advisory and consular assistance service
        Νομιζω ξεκαθαρο!!!!
        Πηγα Γερμανια με Αυστραλεζικο κανενας δεν ασχοληθηκε μαζι μου το εδειξα απο μακρυα και ολα ΟΚ.
        Βεβαια για τουρισμο κανα 2 μηνες τωρα αν θες να μεινεις για δουλεια κλπ. τα πραγματα αλλαζουν.

        Comment


          Originally posted by xri23 View Post
          αν έχεις μαζί σου όσα έγγραφα χρειάζεται οι 3 μήνες φτάνουν. Σήμερα φτάνεις Αυστραλία αύριο πας immigration να αιτηθείς την βίζα και κατευθείαν σου δίνουν την bridging visa που είναι σε ισχύ μόλις λήξει η τουριστική. Και είναι σε ισχύ η bridging μέχρι το immigration να επεξεργαστεί την αίτησή σου και να στείλει την τελική βίζα. Μάλιστα όταν ξεκινήσει η ισχύς της bridging επειδή τότε δεν θα έχει δικαίωμα εργασίας με αυτήν μπορεί να αιτηθεί για άλλου τύπου bridging που να του παρέχει δικαίωμα εργασίας έτσι ώστε να μπορεί να εργαστεί μέχρι να πάρει την τελική βίζα.
          αυτο εχει αλλαξει ,το ειχα γραψει και στις 2/12/12.

          ''Full working rights on bringing visa A for application on or after 24 November

          Οσες αιτησεις για onshore partner visa εχουν κατατεθει απο 24 Νοεμβριου και μετα ,η bridging visa που θα χορηγειται ,θα δινει πληρη δικαιωματα εργασιας ,που θα αρχιζουν μολις ληξει η τουριστικη βιζα.



          Ενω μεχρι πριν τις 24/11 η , bridging visa ειχε απαγορευση εργασιας και μονο με σχετικη αιτηση οπου εξηγουνταν οι λογοι ,μπορουσε καποιος να ζητησει να εργαστει.''
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Originally posted by GeKo View Post
            Καλημέρα σε όλους! Είμαστε και εμείς σχεδόν έτοιμοι και πετάμε σε δύο εβδομάδες, στις 24 του μηνός... Ήθελα να κάνω μια ερώτηση τώρα γιατί έχω αγχωθεί λίγο! Ο αρραβωνιαστικός θα έρθει με τουριστική βίζα και η αίτηση για βίζα μόνιμης παραμονής θα κατατεθεί από εκεί (εγώ έχω υπηκοότητα). Χθες κάναμε αίτηση για τουριστική βίζα την απλή, της τρίμηνης παραμονής για τουριστικούς λόγους. Τηλεφώνησα στην πρεσβεία μάλιστα και μου είπαν ότι η μοναδική βίζα που μπορώ να αιτηθώ είναι η συγκεκριμένη e-visa η οποία επιτρέπει μετά αίτηση για bridging visa. Μιλώντας με συγγενείς από την Αυστραλία σήμερα μου λένε ότι έπρεπε να βγάλουμε βίζα που να μην ορίζει σαφώς τους τρεις μήνες παραμονής ώστε να ζητήσουμε παράταση της διάρκειας της. Μπορεί κανείς να βοηθήσει???? Τελικά έχω κάνει λάθος?
            Γιατι αναρωτιεσαι αν εκανες λαθος; μια χαρά βιζα εβγαλε ο ανθρωπος ,την eVisitor. Kαι οπως σου ειπε ο xri23,φτανουν και περισσευουν οι 3 μηνες.Και απο την ωρα που θα στειλετε την αιτηση ή θα καταθεσετε(καποια γραφεια δεν δεχονται προσωπικη καταθεση) στο DIAC -department of immigration and citizenship - και σου στειλουν αμεσα το μέιλ με 3 συνημμενα ,δηλ τα

            1)Payment
            This email confirms that your payment has been receipted and your application has been assessed as a valid application.
            Your receipt has been attached.


            2)Your Acknowledgment letter

            Please see the attached acknowledgment letter confirming lodgement of the above application and other important information.



            3)Important information concerning your application for a combined Partner Visa Subclass UK820/801

            δεν σε πιεζει πια ο χρονος ,οποτε δεν εχεις και θεμα αν κοντευει να ληξει το τριμηνο.

            Διαβασα πριν λιγο σε παλιοτερα μηνυματα σου ,οτι σε προβληματιζει ο χρονος εγκρισης .Αλλαξαν τα πραγματα για τις αιτησεις που κατατιθενται απο 24/11/12 και μετα. Θα μπορει να δουλεψει . Τα γραφω και πιο κατω σχετικα μ αυτο. Και 13 μηνες να περασουν απ την μερα που στειλαν το μέιλ οτι ελαβαν την αιτηση -γιατι τοσο γραφουν στο μέιλ οτι ειναι ο συνηθης χρονος επεξεργασιας της αιτησης, οπως ξερω ,στην Μελβουρνη ,αυτο τον καιρο-δεν εχετε θεμα.Και νομιμος ειναι και ιατρικη καλυψη θα εχει και μολις ληξει το τριμηνο απο την εισοδο στην χωρα ,θα μπορει να δουλευει νομιμα.Αν την εγκρινουν νωριτερα , o.k ,αλλά και να μην ,ποιό το προβλημα ;


            Και επισης ,τα 2 χρονια που χρειαζονται για να δοθει η μονιμη παραμονη-οποτε ,τοτε θα δικαιουται τυχον-επιδοματα ,μετρανε απ την μερα που κατατεθηκε η αιτηση ,οχι απ την μερα που εγκριθηκε η προσωρινη παραμονη ,οποτε δεν εχετε θεμα ακομα και να καθυστερησει πολυ να εγκριθει η προσωρινη παραμονη.(αυτη δηλ που εσυ αποκαλεις ''ημιμόνιμη'' ,σε καποιο παλιοτερο σου ποστ ,οπως ειδα πριν λιγο ,για να μπορεσω να σου γραψω ο,τι τυχον ξερω και μπορει να σε βοηθησει.) Αν τωρα ,εσεις συγκατοικουσατε αποδεδειγμενα για 3 χρονια τουλαχιστον ,μπορει να του δωσουν και την μονιμη παραμονη ,εξ αρχης

            Απλα ειναι τα πραγματα ,τελικα ,αρκει να εχεις μαζεψει πρωτα τα χαρτια που χρειαζονται ,που αυτα παιρνουν χρονο ,αλλά τα εχεις σιγουρα ετοιμα εκτος απο τις υπευθυνες δηλωσεις των αυστραλων συγγενων και φιλων .(δεν χρειαζονται ενα καρο.2 ζητανε ,αν πας και 3-4 ενταξει ,αλλά δεν χρειαζεται να πας πολλες)

            Θα πατε στην τραπεζα να πληρωσετε ,θα στειλετε με κουριερ τις φορμες και ο,τι αλλο χρειαζεται , θα σας στειλουν αμεσως μολις τα λαβουν μέιλ οπου θα ζητανε να περασει απο γιατρους , θα σου ζητησουν και την φορμα 80 σιγουρα (γι αυτο στειλτε την απ την αρχη ),

            θα ζητανε ποινικο μητρωο -ακομα και να το εχει δωσει ,γιατι στην φαση απλα ελεγχουν αν σταλθηκε το τσεκ πληρωμης ,αν ο αιτων εχει δικαιωμα να κανει την αιτηση- π.χ καποιος με no further condition στην υπαρχουσα βιζα του ,δεν μπορει- και αν συμπληρωθηκαν οι σωστες αιτησεις ) (This email confirms that your payment has been receipted and your application has been assessed as a valid application. )

            θα ζητανε και ιατρικες εξετασεις ,θα λενε οτι του χορηγηθηκε η bridging visa και επισης θα σας λενε οτι μπορει να παει να γραφτει στο Medicare.( επισης ,η φορμα του σπονσορα δηλ του αυστραλου ,αλλαξε τον Νοεμβρη και πια δεν ζητανε 2 χρονια αποδεικτικα οτι δουλευε ,οπως εκκαθαριστικα κλπ και ουτε ρωτανε αν δουλευει στην παρουσα φαση ).

            Και ο αυστραλος υπηκοος , οταν δεν υπαρχουν παιδια -μη αυστραλοι δηλαδη- στην αιτηση για partner visa ,ποινικο μητρωο δεν καταθετει

            Και μολις ληξει το τριμηνο απ την μερα που μπηκε Αυστραλια ,οποτε θα ενεργοποιηθει η bridging visa Α ,θα μπορει και να δουλευει (χωρις να πρεπει να αιτηθει πλεον ,να βγει αυτος ο ορος ),εφ οσον απο τις 24/11/2012 ,αλλαξαν τα πραγματα και βγηκε ο όρος ''No work condition '' απο την bridging visa A,για τις partner visas που κατατεθηκαν απο 24/11/2012 και μετα.


            Και online κλεινετε το ραντεβου στο Medibank οπου θα γινουν οι εξετασεις, πληρωνεται και online , μπορει και την μεθεπομενη να οριστει το ραντεβου ,παει με το διαβατηριο του και με τις δυο φορμες 26 και 160 συμπληρωμενες - η digital φωτογραφια βγαινει εκει ,πια( εκτος απο το Townsville στο Queensland,αλλά δεν νομιζω να πηγαινετε εκει !

            - και σε 2 βδομαδες στελνουν τα αποτελεσματα στο γραφειο του immigration που επεξεργαζεται την αιτηση για την βιζα του αιτουντος. Δεν χρειαζεται να κανει τις εξετασεις πριν καταθεσετε την αιτηση και να χανεις χρονο και να περιμενεις να ερθει ο σφραγισμενος φακελος ,σπιτι.

            Επισης αυτο το πρωτο μέιλ που ανεφερα πιο πανω ,οτι θα σταλει ,δεν σημαινει οτι ηδη εχει αναλαβει case officer την επεξεργασια. .Αυτο επεται. Το μέιλ αυτο το στελνει το processing center.Kαι οταν δοθει σε case officer ,μπορει αυτος-η να σας ζητησει ειτε συμπληρωματικα χαρτια ,ειτε προσωπικη συνεντευξη ,ειτε να σας τηλεφωνησει ,ειτε και τιποτα απ αυτα και να σας εγκρινει την βιζα ,ετσι κι αλλιως.

            Παντως ,υπαρχουν περιπτωσεις που το immigration εχει κανει κατα την διαρκεια της επεξεργασιας της αιτησης , αιφνιδιαστικη επισκεψη στο σπιτι - random home visits -για να δουν αν το ζευγαρι μενει μαζι και μπορουν να ζητησουν να δουν ακομα κι αν υπαρχουν ρουχα και των δυο στο σπιτι. (οπως στο εργο Green card ! ) Συνηθως σε applicants απο high risκ χώρες(η Ελλαδα δεν ανηκει σ αυτες)

            (κατι εχεις λιγο μπερδεψει ομως!αποκλειεται να σου ειπαν απο την πρεσβεια οτι η βιζα που λες ειναι η μοναδικη που επιτρεπει αιτηση για bridging visa! γιατι αιτηση για bridging visa δεν υπαρχει. Partner visa εννοεις.Την Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801) .Ακομα και μονο την temporary να δικαιουται καποιος ,κανει συχρονως αιτηση και για την permanent και δεν ξανακανει νεα αιτηση μετα απο 2 χρονια .Η bridging Α ειναι η βιζα που δινει το immigration μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια της αιτησης.Και αν ειναι θετικη η εκβαση ,δινεται η παραμονη ,αν οχι δινεται προθεσμια για αναχωρηση απ την Αυστραλια.Βεβαια ,μπορει καποιος μεσα στο διαστημα που οριζεται στην απορριψη ,να κανει και προσφυγη στο MRT, οποτε μενει νομιμα μεχρι να συζητηθει η προσφυγη)

            Και ψαχνοντας λιγο τα μηνυματα σου ,καταλαβα οτι οντως εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα.
            εγραψες οτι

            ''Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με το σύντροφο μου. Δεν είμαστε παντρεμένοι αλλά συζούμε τα τελευταία χρόνια και μάλλον θα πρέπει να κάνω αίτηση για visa de facto relationship εφόσον δεν πληρούμε τις προϋποθέσεις για partner visa.
            ''

            Αγαπητη πατριδα -γιατι απ οτι καταλαβα εισαι και Σαλονικια ,σαν και μενα!- δεν υπαρχει visa de facto relationship. Υπαρχει η partner visa ,που μπορουν να την ζητησουν ,ειτε παντρεμενοι ,ειτε οσοι συζουσαν αποδεδειγμενα-de facto σχεση ,δηλαδη- κλεισμενους τους 12 μηνες την προηγουμενη της μερας που κατατεθηκε η αιτηση.(και de facto ζευγαρια ,του ιδιου φυλου ) Εχουν απορριφθει αιτησεις ,γιατι ελειπαν 2 μερες για να συμπληρωθει το 12 μηνο .Δεν κανουν εκπτωσεις σ αυτα στο immigration. Ας μετραγε καλυτερα τις μερες αυτος που την εστειλε 'η ας εδινε μεγαλυτερη σημασια στις προϋποθεσεις.


            οι συγγενεις σου ,μαλλον εννοουν την Tourist Visa (Subclass 676) ,αυτην που βγαζουν συγγενεις συνηθως ,οταν πηγαινουν να κατσουν καποιο διαστημα με τους δικους τους.Οχι παντως οσοι εχουν σκοπο να ζητησουν partner visa onshore.

            ΟΜΩΣ , αυτη η βιζα,εκτος απο διαδικασια που θελει , εχει κι ενα ''δωρακι'' συνηθως, και γι αυτο σου ειπαν απο την πρεσβεια να βγαλετε μονο evisitor. το ''δωρακι '' ειναι ο ορος Condition 8503: 'No Further Stay'. Και μ αυτον τον όρο ,αιτηση για αλλου ειδους βιζα ,οπως partner visa ,δεν μπορει να γινει απο Αυστραλια.



            Δεν κανεις μονο με eVisitor , αιτηση για partner visa ( γιατι αυτην εννοεις προφανως οτι θα αιτηθει ο αρραβωνιαστικος ,που αν δεν μενετε αποδεδειγμενα μαζι για 3 χρονια τουλαχιστον ,μονιμη αδεια παραμονης δεν θα παρει αρχικα ,αλλά προσωρινη. Αν ειχατε παιδι ,τα χρονια γινονται 2) Γινεται και με την ΕΤΑπου βγαινει απο το πρακτορειο ή την αεροπορικη εταιρεια.



            επειδη μπερδευεται ο κοσμος με τις τουριστικες βιζες ,θα σου αντιγραψω οτι ειχα γραψει εδω.



            ''συγγενης μου που εβγαλε απο το Australian travel το εισιτηριο ,πηρε και εκτυπωμενη την ETA ,που ανεφερε και τους ορους .

            Οπως ξέρω , η τουριστικη βιζα για Αυστραλια (απο Ελλαδα ),εκδιδεται από ταξιδιωτικά γραφεία και αεροπορικές εταιρείες κατά την έκδοση του εισιτηρίου με το σύστημα ηλεκτρονικής άδειας ταξιδιού (ΕTA).

            Και μονο αν αγορασεις εισιτηρια απο ιντερνετ ,αιτεισαι και την εκδοση τουριστικης βιζας evisitor ,on line- .( αν και οταν αγορασει κανεις απο πρακτορειο ή αεροπορικη εταιρεια τα εισιτηρια ,παιρνει ETA (Electronic Travel Authority) ,οταν αγορασει απο το ιντερνετ εισιτηριο -οποτε πρεπει να ζητησει την τουριστικη βιζα on line - τοτε αν ειναι κατοχος Ελληνικου διαβατηριου,** δεν μπορει να ζητησει ΕΤΑ on line αλλά μονο την evisitor).Αυτο το γραφω ,γιατι καποιοι μπερδευονται με την ΕΤΑ και την evisitor.''

            ** για Ελληνες υπηκοους μιλαω παντα ,γιατι υπαρχουν εθνικοτητες που βγαζουν και την ΕΤΑ on line ,μονοι τους.



            υ.γ ολα να σας πανε καλά ,σας ευχομαι και να εχετε μια ομορφη ζωη!
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Originally posted by egigo View Post
              Europe: Entry Requirements : Schengen Convention | Travel advice | Smartraveller: The Australian Government's travel advisory and consular assistance service
              Νομιζω ξεκαθαρο!!!!
              Πηγα Γερμανια με Αυστραλεζικο κανενας δεν ασχοληθηκε μαζι μου το εδειξα απο μακρυα και ολα ΟΚ.
              Βεβαια για τουρισμο κανα 2 μηνες τωρα αν θες να μεινεις για δουλεια κλπ. τα πραγματα αλλαζουν.
              Καλημερα , ευχαριστω egigo & nz35 για τις απαντησεις ,
              ναι σωστα egigo,το αναφερει ξεκαθαρα εδω :
              "Generally, Australian tourists planning to spend less than a total of 90 days within a 180 day period in the 'Schengen area' do not require visas for countries which are parties to the Schengen Convention.

              The following countries are parties to the Schengen Convention: Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, The Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Slovenia, Slovakia, Spain, Sweden, and Switzerland. "

              Οποτε νομιζω οτι διευκρινιστηκε το θεμα.

              Comment


                Καλησπέρα δεν γνωρίζω αν εδώ πρέπει να ρωτήσω αλλά αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει...Επιτέλους εγκρίθηκε η 309 βίζα του άντρα μου.Εγω έχω citizenchip by descent, ετοιμαζόμαστε για Μελβούρνη να τα πάρω όλα τα έγγραφα απο εδω μεταφρασμένα δηλ ληξ πράξεις γέννησης,γάμου,ποινικά μητρώα.Θα χρειαστούν όλα αυτά? Ρωτάω μήπως κάτι ίσως δεν χρειάζεται ή μήπως ξεχνάω κάτι αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

                Comment


                  Originally posted by Nikoleta.82 View Post
                  Καλησπέρα δεν γνωρίζω αν εδώ πρέπει να ρωτήσω αλλά αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει...Επιτέλους εγκρίθηκε η 309 βίζα του άντρα μου.Εγω έχω citizenchip by descent, ετοιμαζόμαστε για Μελβούρνη να τα πάρω όλα τα έγγραφα απο εδω μεταφρασμένα δηλ ληξ πράξεις γέννησης,γάμου,ποινικά μητρώα.Θα χρειαστούν όλα αυτά? Ρωτάω μήπως κάτι ίσως δεν χρειάζεται ή μήπως ξεχνάω κάτι αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
                  Κάποια θα χρειαστούν στο centrelink,κάποια άλλα πιθανά κάπου αλλού.
                  Ποτέ δεν ξέρεις που και τι θα χρειαστεί,για καλό και για κακό πάρτα μαζί σου.

                  Comment


                    Καλησπέρα σε όλη την παρέα, είμαι και εγώ αυστραλός υπήκοος και με αποσχολεί πολύ το θέμα να μεταναστεύσω μόνιμα στην αυστραλία. μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε μερικές απορίες που έχω?? θέλω να παρω και την κοπέλα μου μαζί με την οποία δεν είμαι παντρεμένος αλλα είμαι πρόθυμος να παντρευτώ.. έχω το δικαίωμα να την πάρω μαζί μου? τι θα χρειαστεί να κάνω? θα έχει τα δικαιωματα που θα εχω και εγώ εκει? μπορούμε να δουλέψουμε και οι δυο εκεί νόμιμα?

                    Comment


                      Originally posted by Γιώργος Ζαγαρέλος View Post
                      Καλησπέρα σε όλη την παρέα, είμαι και εγώ αυστραλός υπήκοος και με αποσχολεί πολύ το θέμα να μεταναστεύσω μόνιμα στην αυστραλία. μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε μερικές απορίες που έχω?? θέλω να παρω και την κοπέλα μου μαζί με την οποία δεν είμαι παντρεμένος αλλα είμαι πρόθυμος να παντρευτώ.. έχω το δικαίωμα να την πάρω μαζί μου? τι θα χρειαστεί να κάνω? θα έχει τα δικαιωματα που θα εχω και εγώ εκει? μπορούμε να δουλέψουμε και οι δυο εκεί νόμιμα?

                      Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

                      Comment


                        Παιδια γεια σας,
                        Αν και εχω διαβασει σχετικα posts θα ηθελα να ρωτησω το εξης
                        Θελω να δωσω Αυστραλιανη υπηκοοτητα στη νεογενητη κορη μου. Εγω εχω γεννηθει Αυστραλια το 1979.
                        Εκτυπωσα τη φορμα 118. Αναφορικα με τις μεταφρασεις των εγγραφων (ληξιαρχικες πραξεις, λογαριασμοι για διευθυνση) πρεπει να γινουν απο το Υπουργειο Εξωτερικων ή μηπως μπορει να τις κανει και δικηγορος Ελληνας.Ρωτω γιατι ειμαι δικηγορος και εαν μπορω να τα μεταφρασω ο ιδιος
                        Ευχαριστω

                        Comment


                          Επειδή φτιάχνουμε τις μεταφράσεις των πτυχίων με σφραγίδα της Χάγης, ξέρει κανείς αν για την partner visa θα χρειαστώ και στη ληξιαρχική πράξη γάμου τη σφραγίδα της Χάγης ή απλή μετάφραση απο το μεταφραστικό: Στο booklet διάβασα το εξής:

                          "Documents in languages other than English that you provide with you partner category visa application
                          must also be accompanied by an accurate English translation of each of those documents."

                          (παρεπιπτόντως τι κακό και ταλαιπωρία είναι αυτό με τη σφραγίδα της Χάγης!!!! κάθε έγγραφο + 1 σελίδα και η χρεώση λες και πληρώνεις χρυσάφι!

                          Comment


                            Originally posted by charm_quark View Post
                            Επειδή φτιάχνουμε τις μεταφράσεις των πτυχίων με σφραγίδα της Χάγης, ξέρει κανείς αν για την partner visa θα χρειαστώ και στη ληξιαρχική πράξη γάμου τη σφραγίδα της Χάγης ή απλή μετάφραση απο το μεταφραστικό: Στο booklet διάβασα το εξής:

                            "Documents in languages other than English that you provide with you partner category visa application
                            must also be accompanied by an accurate English translation of each of those documents."

                            (παρεπιπτόντως τι κακό και ταλαιπωρία είναι αυτό με τη σφραγίδα της Χάγης!!!! κάθε έγγραφο + 1 σελίδα και η χρεώση λες και πληρώνεις χρυσάφι!
                            Όπως βλέπει και μόνος σου, δεν σου ζητάει σφραγίδα χάγης! Το έχω πει επανηλλειμένα, έβγαλα βιζα με Χάγη μόνο στο ποινικό μητρώο και αυτό γιατί μου ήρθε από μόνο του έτσι. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              Παίρνω την γυναίκα μου δυο βαλίτσες και φεύγω!!!!

                              Χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ,
                              Είμαι 36 χρονών, τώρα 2 χρόνια άνεργος, η γυναίκα μου δουλεύει για 5 ώρες και 5 μέρες την εβδομάδα για 400 ευρώ. Σημειωτέον εγώ σαν άνεργος δεν λαμβάνω καμιά βοήθεια από το κράτος γιατί αποφάσισα για κακή και μαύρη μου τύχη να ανήκω στους ελεύθερους επαγγελματίες (έγκλημα) . Πρόσφατα έμαθα από την Αυστραλέζικη Πρεσβεία στο Λονδίνο (αφού είχα στείλει την φόρμα 118) οτι είμαι αυστραλός υπήκοος . Ετοιμαζόμαστε λοιπόν για Μελβούρνη πρώτα ο θεός. Είμαι τώρα στην διαδικασία της συλλογής όλων των απαραίτητων εγγράφων, πολύ δουλειά και ψάξιμο. Το patriotaki.net με βοηθάει και αυτό πολύ στην όλη διαδικασία, με τις εμπειρίες και τις γνώσεις των μελών του . Υπομονή και επιμονή.

                              Comment


                                Welcome and Good Luck!

                                Comment

                                Working...
                                X