Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (8)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Greece4ever View Post
    Ληξιαρχικες ισχυουν για 6 μηνες απο την ημερομηνια εκδοσης τους!Οταν τις παραλαβεις απο το ΚΕΠ τις βαζεις σφραγιδα της ΧΑΓΗΣ,τις στελνεις ΑΘΗΝΑ στο μεταφραστικο(αμα λειτουργει) και μετα στο Λονδινο!!
    ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ειναι οταν τις στελνει το Ληξιαρχειο στο ΚΕΠ με ταχυδρομειο και οχι φαξ!!!
    Σ ευχαριστω πολυ

    Comment


      μολις μιλησα με δικηγορο. αυτο με τις 6 μηνες ησχυει μονο στη ΕΛΛΑΔΑΡΑ μας.. στο εξωτερικο δεν ησχυει..!
      αδικα με τρομαξες!!

      Οσο αφορα το μεταφραστικο ειναι μια απελπισια απο τον Αυγουστο με καθηστερουσε.
      Πρωτα πρεπει να μαθουν να σηκωνουν τα τηλ.!
      καλυτερα να πατε σε δικηγορο ή μεταφραστη να κανετε την δουλεια σας ειδικα εσεις που ειστε απο νησια η μακρια απο την Αθηνα!

      Ερωτηση Προς Αυστραλιανη Πρεσβεια στο Λονδινο!

      Dear clerk,

      I am writing this email because i have some problems about the translation of the documents that i need for the application for Australian citizenship by descent.


      Here in Greece, I have problems with the translation services of the ministry, for some reason they do not answer the phones for months.



      The same problem with me having many Greeks who want to translate their documents either for a visa or for citizenship.

      Yours faithfully,
      Jim




      Απαντηση της Πρεσβειας!

      Dear Jim,

      Thank you for your enquiry regarding Citizenship by Descent application.

      With regards to your query please note that any document that is not in
      English must be translated before it can be submitted. We do not have a set
      list of recognised translators and we can accept translations from any
      registered, trade associated translator from the client's country of
      residence. The client must then provide both the official translated
      document and a certified copy of the original document that was translated.

      Translations provided by non-accredited translators outside Australia
      should be endorsed by the translator with their full name, address,
      telephone number, and details of their qualifications and experience in the
      language being translated.
      Yours faithfully,

      Paulina
      Europe Service Centre
      Department of Immigration and Citizenship
      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

      Comment


        Originally posted by dimhal View Post
        Καλημερα και καλησπερα...
        Σημερα εκλεισα τα εισητηρια για Μελβουρνη στις 23/02/13 με την Etihad...
        Καταρχας να ευχηθω επειδη ημουν εκτος ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ πανω απο ολα.
        Μπραβο Δημητρη!!!! αντε με το καλο , περιμενουμε νεα σου.

        Comment


          Καλημέρα σε όλους! Είμαστε και εμείς σχεδόν έτοιμοι και πετάμε σε δύο εβδομάδες, στις 24 του μηνός... Ήθελα να κάνω μια ερώτηση τώρα γιατί έχω αγχωθεί λίγο! Ο αρραβωνιαστικός θα έρθει με τουριστική βίζα και η αίτηση για βίζα μόνιμης παραμονής θα κατατεθεί από εκεί (εγώ έχω υπηκοότητα). Χθες κάναμε αίτηση για τουριστική βίζα την απλή, της τρίμηνης παραμονής για τουριστικούς λόγους. Τηλεφώνησα στην πρεσβεία μάλιστα και μου είπαν ότι η μοναδική βίζα που μπορώ να αιτηθώ είναι η συγκεκριμένη e-visa η οποία επιτρέπει μετά αίτηση για bridging visa. Μιλώντας με συγγενείς από την Αυστραλία σήμερα μου λένε ότι έπρεπε να βγάλουμε βίζα που να μην ορίζει σαφώς τους τρεις μήνες παραμονής ώστε να ζητήσουμε παράταση της διάρκειας της. Μπορεί κανείς να βοηθήσει???? Τελικά έχω κάνει λάθος?

          Comment


            Να προσθέσω επίσης για όσους ενδιαφέρονται ότι το τμήμα αλληλογραφίας στο μεταφραστικό του υπουργείου δεν λειτουργεί πλέον και επιστρέφουν τα περισσότερα έγγραφα χωρίς μετάφραση. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν οι ίδιοι όταν κάποια στιγμή σήκωσαν τηλέφωνο.

            Comment


              Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που κάνουν αίτηση μέσα από την Αυστραλία για ONSHORE Partner (Temporary and Permanent) στα έγγραφα που παίρνουν μαζί τους βάζουν Apostile?

              Comment


                Originally posted by Μανώλης View Post
                Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που κάνουν αίτηση μέσα από την Αυστραλία για ONSHORE Partner (Temporary and Permanent) στα έγγραφα που παίρνουν μαζί τους βάζουν Apostile?
                Tεράστιο το θέμα και πολυσυζητημένο.
                Διάβασε απαντήσεις που υπάρχουν σε όλα τα "Για Αυστραλούς υπηκόους 1-8"

                Comment


                  Εγώ στα δικά μου είχα βάλει την σφραγίδα γιατί ήταν εύκολο για μένα, έμενα Αθήνα και απλά πετάχτηκα στην αρμόδια υπηρεσία και μου τα σφράγισαν οπότε είτε έπρεπε είτε όχι ήμουν καλυμμένη. Να πω την αλήθεια επειδή όταν αιτήθηκα το ποινικό μου μητρώο με την αιτιολογία partner visa μου το έστειλαν με την σφραγίδα apostile. Οπότε είπα να βάλω και στα υπόλοιπα έγγραφα να είμαι κομπλέ

                  Comment


                    Originally posted by GeKo View Post
                    Καλημέρα σε όλους! Είμαστε και εμείς σχεδόν έτοιμοι και πετάμε σε δύο εβδομάδες, στις 24 του μηνός... Ήθελα να κάνω μια ερώτηση τώρα γιατί έχω αγχωθεί λίγο! Ο αρραβωνιαστικός θα έρθει με τουριστική βίζα και η αίτηση για βίζα μόνιμης παραμονής θα κατατεθεί από εκεί (εγώ έχω υπηκοότητα). Χθες κάναμε αίτηση για τουριστική βίζα την απλή, της τρίμηνης παραμονής για τουριστικούς λόγους. Τηλεφώνησα στην πρεσβεία μάλιστα και μου είπαν ότι η μοναδική βίζα που μπορώ να αιτηθώ είναι η συγκεκριμένη e-visa η οποία επιτρέπει μετά αίτηση για bridging visa. Μιλώντας με συγγενείς από την Αυστραλία σήμερα μου λένε ότι έπρεπε να βγάλουμε βίζα που να μην ορίζει σαφώς τους τρεις μήνες παραμονής ώστε να ζητήσουμε παράταση της διάρκειας της. Μπορεί κανείς να βοηθήσει???? Τελικά έχω κάνει λάθος?
                    αν έχεις μαζί σου όσα έγγραφα χρειάζεται οι 3 μήνες φτάνουν. Σήμερα φτάνεις Αυστραλία αύριο πας immigration να αιτηθείς την βίζα και κατευθείαν σου δίνουν την bridging visa που είναι σε ισχύ μόλις λήξει η τουριστική. Και είναι σε ισχύ η bridging μέχρι το immigration να επεξεργαστεί την αίτησή σου και να στείλει την τελική βίζα. Μάλιστα όταν ξεκινήσει η ισχύς της bridging επειδή τότε δεν θα έχει δικαίωμα εργασίας με αυτήν μπορεί να αιτηθεί για άλλου τύπου bridging που να του παρέχει δικαίωμα εργασίας έτσι ώστε να μπορεί να εργαστεί μέχρι να πάρει την τελική βίζα.

                    Comment


                      Καλησπερα ,
                      ετοιμαζομαι να βγαλω σε λιγες μερες τα Αυστραλιανα διαβατηρια των παιδιων μου και θα ηθελα να ρωτησω το εξης :
                      Aν θελω να ταξιδεψω μαζι με τα παιδια μου εντος ευρωπαικης ενωσης ,για τουριστικους λογους ,με τα Αυστραλιανα διαβατηρια τους,μπορω ή χρειαζεται να βγαζω τουριστικη βιζα απο την χωρα που προκειται να επισκεφτω?
                      Εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται βιζα αν ειναι για τουριστικους λογους , αλλα αν γνωριζει καποιος σιγουρα, ας μου απαντησει .
                      Ευχαριστω.

                      Comment


                        Originally posted by stratos6 View Post
                        Καλησπερα ,
                        ετοιμαζομαι να βγαλω σε λιγες μερες τα Αυστραλιανα διαβατηρια των παιδιων μου και θα ηθελα να ρωτησω το εξης :
                        Aν θελω να ταξιδεψω μαζι με τα παιδια μου εντος ευρωπαικης ενωσης ,για τουριστικους λογους ,με τα Αυστραλιανα διαβατηρια τους,μπορω ή χρειαζεται να βγαζω τουριστικη βιζα απο την χωρα που προκειται να επισκεφτω?
                        Εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται βιζα αν ειναι για τουριστικους λογους , αλλα αν γνωριζει καποιος σιγουρα, ας μου απαντησει .
                        Ευχαριστω.
                        Σαν Ελληνες υπήκοοι, μπορούν με την ταυτότητα μόνο να ταξιδέψουν εντός της Ευρωπαικής ένωσης. Σοφό θα είναι όμως να τους βγάλεις Ελληνικά διαβατήρια και να τα έχουν και αυτά μαζί τους.
                        Το γεγονός οτι θα έχουν Αυστραλέζικα δεν έρχεται σε διένεξη με το να έχουν και Ελληνικά.
                        Επειδή δεν είναι όλη η Ευρώπη στην Ευρωπαική ένωση και πολλές μικρές χώρες ανάμεσα σε άλλες ζητάνε διαβατήριο, είναι καλύτερα να τα έχεις θα γλυτώσεις ταλαιπωρία. Αν και σε αυτές μπορείς να δώσεις και το Αυστραλέζικο των παιδιών.
                        Σε περίπτωση που θα διασχίσεις κάποια άσχετη χώρα, καλό είναι να βεβαιωθείς αν χρειάζεται να βγάλεις απο τώρα μια τουριστική βίζα ή οχι γιατι θα πέσει ταλαιπωρία στα σύνορα αλλιώς.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          Originally posted by xri23 View Post
                          αν έχεις μαζί σου όσα έγγραφα χρειάζεται οι 3 μήνες φτάνουν. Σήμερα φτάνεις Αυστραλία αύριο πας immigration να αιτηθείς την βίζα και κατευθείαν σου δίνουν την bridging visa που είναι σε ισχύ μόλις λήξει η τουριστική. Και είναι σε ισχύ η bridging μέχρι το immigration να επεξεργαστεί την αίτησή σου και να στείλει την τελική βίζα. Μάλιστα όταν ξεκινήσει η ισχύς της bridging επειδή τότε δεν θα έχει δικαίωμα εργασίας με αυτήν μπορεί να αιτηθεί για άλλου τύπου bridging που να του παρέχει δικαίωμα εργασίας έτσι ώστε να μπορεί να εργαστεί μέχρι να πάρει την τελική βίζα.
                          Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Φτάνουν οι μέρες και το άγχος κορυφώνεται όπως φαίνεται... Η απάντηση σου με καθησύχασε αρκετά!

                          Comment


                            Καλησπερα παιδια και Καλη Χρονια!!Μπραβο και παλι μπραβο σε ολους σας για ολες αυτες τις πληροφοριες που μοιραζεστε καθως και εσεις εχοντας ιδια πειρα δεν βγαζουμε ακρη απο μερικους υπαλληλους!!Το δικο μου ερωτημα ειναι οτι θελω το birth certificate απο Συδνευ τι δικαιολογιτικα χρειαζεται να στειλω στο registry office εκει εχω χασει λιγο τι να πρωτοστειλω ?Ευχαριστω εκ των προτερων

                            Comment


                              Originally posted by stratos6 View Post
                              Καλησπερα ,
                              ετοιμαζομαι να βγαλω σε λιγες μερες τα Αυστραλιανα διαβατηρια των παιδιων μου και θα ηθελα να ρωτησω το εξης :
                              Aν θελω να ταξιδεψω μαζι με τα παιδια μου εντος ευρωπαικης ενωσης ,για τουριστικους λογους ,με τα Αυστραλιανα διαβατηρια τους,μπορω ή χρειαζεται να βγαζω τουριστικη βιζα απο την χωρα που προκειται να επισκεφτω?
                              Εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται βιζα αν ειναι για τουριστικους λογους , αλλα αν γνωριζει καποιος σιγουρα, ας μου απαντησει .
                              Ευχαριστω.
                              Μια θεία μου πριν καμια 10ρια χρονια ταξιδεψε απο την Αθήνα στο Λονδίνο με το αυστραλέζικο διαβατήριο της και μετά στον γυρισμό για την Αθήνα οι Άγγλοι παραλίγο να την απελάσουν στην Αυστραλία, ενώ ζούσε μόνιμα πλέον στην Αθήνα! Για την Ευρωπαϊκή Ένωση ή τον λεγόμενο ΕΟΧ (Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο) που περιλαμβάνει Ελβετία, Νορβηγία κ.λπ. χώρες ΜΟΝΟ ελληνικό διαβατήριο φίλε για να αποφεύγεις εξηγήσεις, διενέξεις και ερωτήσεις...

                              Comment


                                Originally posted by katerina.79 View Post
                                Καλησπερα παιδια και Καλη Χρονια!!Μπραβο και παλι μπραβο σε ολους σας για ολες αυτες τις πληροφοριες που μοιραζεστε καθως και εσεις εχοντας ιδια πειρα δεν βγαζουμε ακρη απο μερικους υπαλληλους!!Το δικο μου ερωτημα ειναι οτι θελω το birth certificate απο Συδνευ τι δικαιολογιτικα χρειαζεται να στειλω στο registry office εκει εχω χασει λιγο τι να πρωτοστειλω ?Ευχαριστω εκ των προτερων
                                Η αίτηση και στη 2η σελίδα ανεφέρει τα δικαιολογητικά
                                The Registry was formed in 1856 to register life events in New South Wales accurately and securely for all time, ensuring their integrity and confidentiality. All our over the counter services are available at Service NSW centres.

                                Comment

                                Working...
                                X