Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (8)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ JIM...

    Comment


      Originally posted by nanimissyou View Post
      Γεννηθηκα στην Ελλαδα αλλα ειμαι Australian citizen by descent απο τον πατερα μου.Ειμαι 23 ετων και ετοιμαζω το διαβατηριο μου για την Αυστραλια,ομως δεν γνωριζω λεπτομερειες για το πως θα εγκατασταθω εκει...Θα ηθελα να μου πειτε τι μεταφρασμενα χαρτια χρειαζομαι να εχω μαζι μου,εαν θα εχω καποια οικονομικη ενισχυση απο το κρατος,που θα πρεπει να αιτηθω για εργασια και για πιθανα επιδοματα και γενικα αν μου δινατε μια εικονα για το πως θα εγκληματιστω στην Αυστραλια θα σας ημουν ευγνωμων...
      Με εκτιμηση,
      Juli.
      Εδώ -----> Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι
      κι εδώ ------> http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...agoriani-2121/

      Comment


        Παιδιά, καλημέρα σε όλους και θερμά-θερμά συγχαρητήρια. Προσπαθώ να βγάλω άκρη σχετικά με το θέμα της αυστραλιανής υπηκοότητας που με απασχολεί αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
        Είμαι γεννημένος στην Αυστραλία (CAMPERDOWN Νέας Νοτίου Ουαλλίας) το 1967 και επέστρεψα στην Ελλάδα το 1971 μαζί με τους γονείς μου (δεν είχαν την αυστραλιανή υπηκοότητα).
        Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει μέσα από το forum, έχω την αυστραλιανή υπηκοότητα (citizenship by birth). Με ποιον τρόπο πιστοποιείται αυτό και πια διαδικασία απαιτείται από εμένα; Στην διάθεσή μου έχω ένα πιστοποιητικό γέννησης και βάπτισης από την Ελληνική Ορθόδοξη Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας, μια ληξιαρχική πράξη γέννησης και ένα πιστοποιητικό στοιχείων γέννησης από το γενικό ληξιαρχείο Σύδνευ , επίσημα μεταφρασμένα στα Ελληνικά από το υπουργείο εξωτερικών, έγγραφα όμως τα οποία όπως μου ανέφεραν τηλεφωνικά από την πρεσβεία, δεν γίνονται αποδεκτά γιατί δεν είναι τα πρωτότυπα.
        Επίσης ένα επιπλέον πρόβλημα μάλλον και το πιο σοβαρό, είναι ότι έχει γίνει αλλαγή επωνύμου με αποτέλεσμα άλλο επώνυμο στην Αυστραλία (και αντίστοιχα και στα χαρτιά που έχω στην διάθεσή μου) και άλλο επώνυμο στην Ελλάδα. Για το παραπάνω έχω έγγραφα με την απόφαση «περί αλλαγής επωνύμου» από Νομαρχία Λέσβου και από Νομαρχία Πειραιά.
        Αν κάποιος γνωρίζει τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να κινηθώ ας ενημερώσει.....
        Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και ευχαριστώ όλους σας εκ’ των προτέρων, για την υπομονή και την βοήθειά σας.

        Comment


          Είμαι γεννημένος στην Αυστραλία (CAMPERDOWN Νέας Νοτίου Ουαλλίας) το 1967 και επέστρεψα στην Ελλάδα το 1971 μαζί με τους γονείς μου (δεν είχαν την αυστραλιανή υπηκοότητα).
          Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει μέσα από το forum, έχω την αυστραλιανή υπηκοότητα (citizenship by birth)
          καλησπέρα
          αφου είσαι citizen by birth ποιό είναι το πρόβλημα? και αφού έχεις μαζί σου και ποιστοποιητικά γέννησης απο εκεί ολα οκ
          Το μόνο που μένει είναι να αιτηθείς για διαβατήριο και όσον αφορά το θέμα του επιθέτου απλά συμπληρώνεις μια φόρμα στήν πρεσβεία(μια υπεύθυνη δήλωση)
          οτι το τάδε άτομο με το επίθετο αυτό ...και το άλλο είναι το ίδιο άτομο
          Αν κατάλαβα καλά απο αυτά που έγραψες νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα




          και εδω η φόρμα που συμπληρώνεις για το όνομα



          πιστεύω να βοήθησα

          καλή τύχη


          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            Επειδή βαρεθήκατε να διαβάζετε....ακούστε!

            Comment


              Originally posted by Aussie View Post
              καλησπέρα
              αφου είσαι citizen by birth ποιό είναι το πρόβλημα? και αφού έχεις μαζί σου και ποιστοποιητικά γέννησης απο εκεί ολα οκ
              Το μόνο που μένει είναι να αιτηθείς για διαβατήριο και όσον αφορά το θέμα του επιθέτου απλά συμπληρώνεις μια φόρμα στήν πρεσβεία(μια υπεύθυνη δήλωση)
              οτι το τάδε άτομο με το επίθετο αυτό ...και το άλλο είναι το ίδιο άτομο
              Αν κατάλαβα καλά απο αυτά που έγραψες νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα




              και εδω η φόρμα που συμπληρώνεις για το όνομα



              πιστεύω να βοήθησα

              καλή τύχη


              Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα ξεκινήσω με την πρεσβεία για να δω το θέμα του επιθέτου και στην συνέχεια θα δω τι θα κάνω με το διαβατήριο. Μου είπαν ότι πρέπει να ζητήσω από Sydney ληξιαρχική πράξη γέννησης γιατί αυτή που έχω εγώ είναι μεταφρασμένη στα Ελληνικά και δεν την δέχονται.
              Και πάλι πολλά - πολλά ευχαριστώ για την βοήθειά.

              Comment


                Originally posted by australian View Post
                Επειδή βαρεθήκατε να διαβάζετε....ακούστε!
                http://media.sbs.com.au/audio/greek_121210_245383.mp3

                Comment


                  Originally posted by giannis1967 View Post
                  Μου είπαν ότι πρέπει να ζητήσω από Sydney ληξιαρχική πράξη γέννησης γιατί αυτή που έχω εγώ είναι μεταφρασμένη στα Ελληνικά και δεν την δέχονται.
                  Και πάλι πολλά - πολλά ευχαριστώ για την βοήθειά.
                  NSW Registry of Births Deaths & Marriages

                  Comment


                    Originally posted by australian View Post

                    Comment


                      κλησπέρα σε όλους ..
                      παιδιά αλλαξαν καποια πραγματα στις αιτησεις για partner visa? εγινε υποχρεωτικη η 80 για τον αιτουντα???

                      Comment


                        Originally posted by xara.k. View Post
                        κλησπέρα σε όλους ..
                        παιδιά αλλαξαν καποια πραγματα στις αιτησεις για partner visa? εγινε υποχρεωτικη η 80 για τον αιτουντα???
                        Αν δεν κάνω λάθος αυτήν την συμπληρώνεις και την στέλνεις αν και εφόσον στήν ζητήσουν

                        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                        Comment


                          Καλησπερα σε ολους ,
                          σημερα παρελαβα τις υπηκοοτητες των παιδιων μου. 29/11/12 ειχα στειλει τα χαρτια και παρελαβα 19/12/12.
                          Επομενο βημα ,να βγαλω και τα διαβατηρια τους. Σιγα - σιγα προχωραμε....

                          Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω σε ολους για την βοηθεια σας.

                          Comment


                            Άντε με το καλό κ εσύ stratos6...!!!
                            Υγεία πάνω απ'όλα κ σιγά όλα θα γίνουν....!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by stratos6 View Post
                              Καλησπερα σε ολους ,
                              σημερα παρελαβα τις υπηκοοτητες των παιδιων μου. 29/11/12 ειχα στειλει τα χαρτια και παρελαβα 19/12/12.
                              Επομενο βημα ,να βγαλω και τα διαβατηρια τους. Σιγα - σιγα προχωραμε....

                              Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω σε ολους για την βοηθεια σας.
                              Καλησπέρα ,
                              μαζί τις στείλαμε μαζί τις παραλάβαμε
                              άντε καλή άρχη και σε σένα


                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                Originally posted by Aussie View Post
                                Καλησπέρα ,
                                μαζί τις στείλαμε μαζί τις παραλάβαμε
                                άντε καλή άρχη και σε σένα


                                ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!

                                ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 17/12 ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΑΗ-ΓΙΑΝΝΙΟΥ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ!
                                “Nothing is forever”

                                Comment

                                Working...
                                X