Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by theoren View Post
    Σε ευχαριστω πολυ!Ναι θα μαζεψω οτι αλλο μπορω..Οι γονεις του φιλου εχουν και οι δυο την υπηκοοτητα οποτε θα ζητησω statement και απο τους 2 πως με φιλοξενουν τοσο καιρο..και φυσικα απο τους φιλους μας εδω στην Κρητη αλλα και απο Αθηνα που γνωριζουν την κατασταση μας!Απο οτι ειδα μενεις Σίδνεϋ...και εμεις εκει ερχομαστε!Λυπάμαι που αφηνω την Ελλαδα αλλα ευχομαι σε ενα καλυτερο αυριο εκει..απο αυτα που εχω ακουσει και διαβασει το κρατος ειναι οργανωμενο και στηριζει τους πολιτες του!
    Τα ελληνικα σου ειναι μια χαρα,μην ανησυχεις...
    That's cool που έρχεστε εδώ στο Sydney!Ναι το κράτος εδώ ειναι πολύ οργανωμένο αλλά να φανταστείς εμείς δεν είχαμε και δεν έχουμε κανέναν εδώ δοξα το θεό οι άνθρωποι-ο ξένος ο κόσμος μας βοηθήσανε, μέσα στης υπηρεσίες, παντόυ όλοι να μας βοηθήσουνε σε οτιδήποτε δεν ξέραμε. Να είναι καλά αυτός ο απλός ο κόσμος άπο το πουθενά να προσφέρει βοήθεια! ¨Απο έναν να ζητήσεις βοήθεια 10 σε περικυκλώνουνε να στην προσφέρουνε! τουλάχιστον αυτη την εμπειρία ζω εγώ εδώ..

    Nα έχεις υπόψη οτι Australian citizens γραφούνε Statutory declarations...Ενώ statements γράφουνε αυτοι που δεν ειναι Αυστραλοι και τα statements θέλει κάποια ειδική διαδικασία (να υπαρχουνε μάρτηρες ενός κάποιο επαγγέλματος που να είναι δεκτό άπο την αίτηση που σου δίνετε, . κοιταξε το λίγο πρίν ξεκινήσεις.. ξέρεις πως είναι τα πράγματα... )

    Comment


      #92
      Originally posted by Anais View Post
      That's cool που έρχεστε εδώ στο Sydney!Ναι το κράτος εδώ ειναι πολύ οργανωμένο αλλά να φανταστείς εμείς δεν είχαμε και δεν έχουμε κανέναν εδώ δοξα το θεό οι άνθρωποι-ο ξένος ο κόσμος μας βοηθήσανε, μέσα στης υπηρεσίες, παντόυ όλοι να μας βοηθήσουνε σε οτιδήποτε δεν ξέραμε. Να είναι καλά αυτός ο απλός ο κόσμος άπο το πουθενά να προσφέρει βοήθεια! ¨Απο έναν να ζητήσεις βοήθεια 10 σε περικυκλώνουνε να στην προσφέρουνε! τουλάχιστον αυτη την εμπειρία ζω εγώ εδώ..

      Nα έχεις υπόψη οτι Australian citizens γραφούνε Statutory declarations...Ενώ statements γράφουνε αυτοι που δεν ειναι Αυστραλοι και τα statements θέλει κάποια ειδική διαδικασία (να υπαρχουνε μάρτηρες ενός κάποιο επαγγέλματος που να είναι δεκτό άπο την αίτηση που σου δίνετε, . κοιταξε το λίγο πρίν ξεκινήσεις.. ξέρεις πως είναι τα πράγματα... )
      Αυτό είναι ευχαριστα νεα!Ευτυχως που εκει η κατασταση ειναι ανθρωπινη!
      Οκ καταλαβα θα το ψαξω και θα κανω τις καταλληλες ενεργειες!
      Thank you!

      Comment


        #93
        Όλα καλά θα πάνε, και τα ίδιο εύχομαι και για τα υπόλοιπα παιδιά που τρέχουν για να κατέβουν αλλά και για εσάς που είσαστε ήδη κάτω και βοηθάτε από εδώ!!!
        Για αρχή δεν έχω θέμα αν είναι full time or part time δουλειά γιατί για σπουδές θα τις ξεκινήσω μετά από κανά 6μηνο σίγουρα!!
        Ευχαριστώ πάντως!!!

        Comment


          #94
          Originally posted by antonis_rethimno View Post
          Όλα καλά θα πάνε, και τα ίδιο εύχομαι και για τα υπόλοιπα παιδιά που τρέχουν για να κατέβουν αλλά και για εσάς που είσαστε ήδη κάτω και βοηθάτε από εδώ!!!
          Για αρχή δεν έχω θέμα αν είναι full time or part time δουλειά γιατί για σπουδές θα τις ξεκινήσω μετά από κανά 6μηνο σίγουρα!!
          Ευχαριστώ πάντως!!!
          Καλη τυχη και σε εσενα...

          Comment


            #95
            Originally posted by vertigo View Post
            secret agent !

            Comment


              #96
              Χαιρετώ παλι τους μέντορες του patriotaki και μη.
              Ζητώ για άλλη μια φορά τα φώτα σας.
              Η κατάσταση έχει ως εξής:
              Η μάμα μου και ο αδερφός (υπήκοοι και οι δύο) είναι στην Αυστραλία εδώ και 2 χρόνια. Ο μπαμπάς μου πήγε με τουριστική τον Ιανουάριο με σκοπό να αιτηθεί εκει για visa. Έπεσε την αντίληψη τους η λεγόμενη returning resident visa για αυτούς που στο παρελθόν εχουν πάρει visa. O μπαμπάς μου πήρε visa το 1977 και είχε εργαστεί στην Αυστραλία για κάποιο διάστημα. Δικαιούται να αιτηθεί για την returning visa? Return Documents for Australian Citizens and Permanent Residents - Migrants

              Comment


                #97
                καλησπερα πατριωτακια..
                μια ερωτηση σχετικα με το centerlink θελω να κανω...το αγορι μου εχει την υπηκοοτητα by birth και μολις παμε Αυστραλια θα παει να γραφτει...γνωριζει κανεις να μου πει τι επιδοματα δικαιουται?

                Comment


                  #98
                  theoren

                  Centrelink payments and services
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #99
                    καλησπέρα σε όλους!!!Γιατί όλοι οι γνωστοί στην Αυστραλία σε αποκαρδιώνουν και σε προσγειώνουν έτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!Με όποιον και να έχουμε μιλήσει τηλεφωνικώς από τους παλιούς το μόνο που έχουν να πουν έιναι ότι η ζωή στην Αυστραλία είναι πανάκριβη!!!!!!Λες και εδώ στην Ελλάδα είναι φθηνά!!!!ΈΛΕΟΣ Μάλλον έχετε δίκαιο που λέτε (μακρυά από ομογενείς).Σου κόβουν τα φτερά ,λυπάμαι που το λέω......
                    Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

                    Comment


                      Originally posted by THEODORAM View Post
                      καλησπέρα σε όλους!!!Γιατί όλοι οι γνωστοί στην Αυστραλία σε αποκαρδιώνουν και σε προσγειώνουν έτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!Με όποιον και να έχουμε μιλήσει τηλεφωνικώς από τους παλιούς το μόνο που έχουν να πουν έιναι ότι η ζωή στην Αυστραλία είναι πανάκριβη!!!!!!Λες και εδώ στην Ελλάδα είναι φθηνά!!!!ΈΛΕΟΣ Μάλλον έχετε δίκαιο που λέτε (μακρυά από ομογενείς).Σου κόβουν τα φτερά ,λυπάμαι που το λέω......
                      και εμενα ο ξαδερφός μ μου έλεγε για τον εαυτο του "I'm struggling" (ενοόντας οικονομικος) και μετά άπο ένα μήνα μ είχε ποστάρει 100 φωτογραρφίες στο facebook για το ταξίδη του στο Las Vegas... Το συμπέρασμα δικο σου..

                      Comment


                        Originally posted by THEODORAM View Post
                        καλησπέρα σε όλους!!!Γιατί όλοι οι γνωστοί στην Αυστραλία σε αποκαρδιώνουν και σε προσγειώνουν έτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!Με όποιον και να έχουμε μιλήσει τηλεφωνικώς από τους παλιούς το μόνο που έχουν να πουν έιναι ότι η ζωή στην Αυστραλία είναι πανάκριβη!!!!!!Λες και εδώ στην Ελλάδα είναι φθηνά!!!!ΈΛΕΟΣ Μάλλον έχετε δίκαιο που λέτε (μακρυά από ομογενείς).Σου κόβουν τα φτερά ,λυπάμαι που το λέω......
                        Κοιτα οτι ειναι πανακριβα καποια πραγματα σαν το ενοικιο ειναι αληθεια.Αλλα αλλα....Μπορεις να ακουλουθησεις αυτο που εκανα εγω και πετυχα!
                        1. Κοιτας στο Seek.com.au ποσο πληρωνεται το επαγγελμασου και υπολογισε το Minιmum
                        2. Μετα μπες στο domain.com.au και δες τα ενοικια στη περιοχη που θες να μεινεις υπολογησε το Max
                        κανε τους υπολογισμους σου και πιστεψε με δεν θα πεσεις εξω ουτε μια δραχμη,ουυυπς δολαρια θελω να πω.
                        Γενικα μην ακους δεξια και αριστερα τη λεει ο καθενας.και ειδικα μακρια απο ασχετους που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα.
                        Η ζωη ειναι δικια σου και κανεις κουμαντο μονο εσυ εξαρταται απο το lifestyle που απαιτει να εχει ο καθενας.

                        Καλη τυχη...

                        Comment


                          Originally posted by Aussie View Post
                          ευχαριστω πολυ...

                          Comment



                            Καλημέρα !!!!Έχετε δίκαιο ,ευχαριστώ vpappas & anais.Καλή τύχη και σε εσάς.
                            Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

                            Comment


                              Originally posted by THEODORAM View Post
                              καλησπέρα σε όλους!!!Γιατί όλοι οι γνωστοί στην Αυστραλία σε αποκαρδιώνουν και σε προσγειώνουν έτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!Με όποιον και να έχουμε μιλήσει τηλεφωνικώς από τους παλιούς το μόνο που έχουν να πουν έιναι ότι η ζωή στην Αυστραλία είναι πανάκριβη!!!!!!Λες και εδώ στην Ελλάδα είναι φθηνά!!!!ΈΛΕΟΣ Μάλλον έχετε δίκαιο που λέτε (μακρυά από ομογενείς).Σου κόβουν τα φτερά ,λυπάμαι που το λέω......
                              Πιστευω οτι προσπαθουν να προσγειωσουν τον κοσμο...να μην φανταζονται οσοι πανε εκει οτι ειναι ολα ροδινα....χρειαζεται κοπος!!Πολλοι ειναι αυτοι που "εφαγαν τα μουτρα τους"...ακομα κ οι δικοι μου συγγενεις το πρωτο πουειπαν ηταν "εσεις στην Ελλαδα συνηθισατε να ειστε στις καφετεριες...θα δυσκολευτειται εδω"
                              Μαλλον θελουν να εχουν την συνειδηση τους ησυχη οτι δεν μας ξεσηκωσαν εκεινοι!
                              “Nothing is forever”

                              Comment


                                Originally posted by vpappas View Post
                                Κοιτα οτι ειναι πανακριβα καποια πραγματα σαν το ενοικιο ειναι αληθεια.Αλλα αλλα....Μπορεις να ακουλουθησεις αυτο που εκανα εγω και πετυχα!
                                1. Κοιτας στο Seek.com.au ποσο πληρωνεται το επαγγελμασου και υπολογισε το Minιmum
                                2. Μετα μπες στο domain.com.au και δες τα ενοικια στη περιοχη που θες να μεινεις υπολογησε το Max
                                κανε τους υπολογισμους σου και πιστεψε με δεν θα πεσεις εξω ουτε μια δραχμη,ουυυπς δολαρια θελω να πω.
                                Γενικα μην ακους δεξια και αριστερα τη λεει ο καθενας.και ειδικα μακρια απο ασχετους που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα.
                                Η ζωη ειναι δικια σου και κανεις κουμαντο μονο εσυ εξαρταται απο το lifestyle που απαιτει να εχει ο καθενας.

                                Καλη τυχη...
                                THEODORAM ^^ o VPAPPAS τα ειπε τοσο τελεια...μην αποκαρδιωνεσαι!!Τα δεδομενα για τον καθενα διαφερουν...κατσε κ κανε τους υπολογισμους σου...πρεπει ομως να υπολογιζεις σωστα...οπως λεει κ ο vpappas να υπολογιζεις τον κατωτατο μισθο κ απο τα ακριβοτερα νοικια...γιατι πανατ υπαρχουν απροοοπτα!ΕΣΩ ΕΤΟΙΜΗ!!
                                “Nothing is forever”

                                Comment

                                Working...
                                X