Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by jimathens View Post
    Καλησπέρα geo.hatzel
    Βάλε έναν αστυνομικό ή φαρμακοποιό ή κάποιον στρατιωτικό όπως έβαλα εγώ.
    ναι, μάλλον αυτό είναι το καλύτερο.
    ευχαριστώ

    Comment


      ερώτηση : μπορώ να βάλω τον μηχανικό που μου υπέργραψε το διαβατήριο να υπογράψει και τις φωτό των παιδιών,
      ή να πάω καλύτερα να βρω κανέναν αστυνομικό;
      geo.hatzel
      εμείς και στίς 2 περιπτώσεις διαβατήριο και υπηκοότητες
      βάλαμε το ίδιο άτομο (οδοντίατρος) δεν ψάξαμε για άλλο
      και όλα οκ


      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής: ο πατέρας μου έχει μεγαλώσει Αυστραλία, έχει την αυστραλιανή υπηκοότητα αλλά δεν την έχει ανανεώσει τα τελευταία 15 χρόνια. Είναι δυνατόν να ισχύσει από εδώ και πέρα η αυστρ. υπηκοότητα αν βέβαια πληρώσει για τα χαμένα έτη και επίσης αν γίνεται να πάρω και εγώ αυστρ υπηκοότητα?????
        Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!

        Comment


          Originally posted by leffat View Post
          Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής: ο πατέρας μου έχει μεγαλώσει Αυστραλία, έχει την αυστραλιανή υπηκοότητα αλλά δεν την έχει ανανεώσει τα τελευταία 15 χρόνια. Είναι δυνατόν να ισχύσει από εδώ και πέρα η αυστρ. υπηκοότητα αν βέβαια πληρώσει για τα χαμένα έτη και επίσης αν γίνεται να πάρω και εγώ αυστρ υπηκοότητα?????
          Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!
          ´Εχει γεννηθεί ή έχει μεγαλώσει;Την υπηκοότητα ή την έχει ή δεν την έχει!
          Τι να πληρώσει;Δεν έχει συνδρομή η υπηκοότητα.
          Αν όντως την έχει μπορείς να την πάρεις κι εσύ.

          Comment


            Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση!!! Έχει γεννηθεί Ελλάδα αλλά έχει μεγαλώσει Αυστραλία από 10 ετών. Μάλλον έχω μπερδευτεί με το αυστρ διαβατήριο. Μήπως γνωρίζεις τη διαδικασία απόκτησης υπηκοότητας για εμένα??? Και πάλι ευχαριστώ!!!!!

            Comment


              Μήπως γνωρίζεις τη διαδικασία απόκτησης υπηκοότητας για εμένα
              καλησπέρα,διάβασε εδω εχει τα πάντα
              σχετικά με τι χαρτιά χρειάζονται

              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                Καλημερα σε όλους από Συδνευ! Ήθελα για μία ακόμα φορά να θέσω ερωτημα. Καταθέσαμε τα χαρτιά του συντρόφου μου για partner visa. Σε λίγες μέρες λήγει η τουριστική του visa. Πρέπει τελικά ή όχι να βγει από τη χώρα και αν ναι πότε πρέπει να γίνει αυτό για πάψει να ισχύει η τουριστική visa?

                Comment


                  Originally posted by GeKo View Post
                  Καλημερα σε όλους από Συδνευ! Ήθελα για μία ακόμα φορά να θέσω ερωτημα. Καταθέσαμε τα χαρτιά του συντρόφου μου για partner visa. Σε λίγες μέρες λήγει η τουριστική του visa. Πρέπει τελικά ή όχι να βγει από τη χώρα και αν ναι πότε πρέπει να γίνει αυτό για πάψει να ισχύει η τουριστική visa?
                  απο την στιγμη που κατέθεσες τα χαρτιά σου εντος αυστραλιας,και εφόσον σας έχουν δώσει την Bridging Visa ..... ΟΧΙ δεν χρειαζετε να βγει εκτός αυστραλιας
                  ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                  Comment


                    Ευχαριστω πολυ! Και εγω την ιδια εντυπωση ειχα. Ειναι λιγο μπερδεμα με τις αιτησεις και δεν παιρνει για λαθη.

                    Comment


                      γεια σας.ειμαι γεννημενη αυτραλια και θελω την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως απο αυστραλια,τι χαρτια χρειαζονται

                      Comment


                        Originally posted by kouratos View Post
                        γεια σας.ειμαι γεννημενη αυτραλια και θελω την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως απο αυστραλια,τι χαρτια χρειαζονται
                        Από ότι γνωρίζω, αν οι γονείς σου είχαν κάνει τα χαρτιά για απόδοση και της Ελληνικής ιθαγένειας θα έχει γίνει και η μεταγραφή σου στο Ειδικό Ληξιαρχείο Αθηνών. Παλιά ανήκε στην Μητρόπολη αλλά από το 1995 ανήκει στο Υπουργείο εσωτερικών. Από ότι ξέρω φυλάνε την Ελληνική παράδοση και τα έθιμα σαν κόρη οφθαλμού, οπότε μην περιμένεις να σηκώσουν τηλέφωνο αν τους καλέσεις. Αν τύχει να τους πετύχεις και στο τελετουργικό ξυσίματος των ...φρυδιών.... Αν έχουν γίνει τα παραπάνω μπορείς να κάνεις αίτηση μέσω ΚΕΠ γνωρίζοντας φυσικά κάποια στοιχεία (Ονοματεπώνημο γονέων,δικό σου, έτος γεννήσεως κλπ) ώστε να καταστεί ευκολότερο το ψάξιμο στα αρχεία τους.

                        Κάνε κλικ εδώ για την ιστοσελίδα του ειδικού ληξιαρχείου.

                        Σίγουρα υπάρχει και άλλος τρόπος από Αυστραλία. Ισως κάποιος φίλος από το φόρουμ να γνωρίζει κάτι.
                        A journey of a thousand miles begins with a single step.

                        Comment


                          Originally posted by kouratos View Post
                          γεια σας.ειμαι γεννημενη αυτραλια και θελω την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως απο αυστραλια,τι χαρτια χρειαζονται
                          Οι αιτήσεις γιά Victoria και NSW
                          Αναφέρουν και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.
                          http://www.bdm.vic.gov.au/resources/.../birth_app.pdf
                          http://www.bdm.nsw.gov.au/PDF%20forms/01-Birth-0313.pdf

                          Comment


                            Originally posted by GeKo View Post
                            Καλημερα σε όλους από Συδνευ! Ήθελα για μία ακόμα φορά να θέσω ερωτημα. Καταθέσαμε τα χαρτιά του συντρόφου μου για partner visa. Σε λίγες μέρες λήγει η τουριστική του visa. Πρέπει τελικά ή όχι να βγει από τη χώρα και αν ναι πότε πρέπει να γίνει αυτό για πάψει να ισχύει η τουριστική visa?
                            Originally posted by GeKo View Post
                            Ευχαριστω πολυ! Και εγω την ιδια εντυπωση ειχα. Ειναι λιγο μπερδεμα με τις αιτησεις και δεν παιρνει για λαθη.
                            Ηδη σε πληροφορησε πολυ σωστα ,ο φιλος kikirikoy .
                            Επισης ,οταν στελνεις την αιτηση ,σου στελνουν μέσα στις επομενες μερες ,ειτε γραμμα ,ειτε email (αν εχεις δηλωσει οτι επιθυμεις επικοινωνια ηλεκτρονικη) και σε ενημερωνουν οτι η αιτηση ηταν εγκυρη ,συν 3 συνημμενα : οτι λαβαν την αποδειξη πληρωμης ,το acknowledgment letter και πληροφοριες .Στο acknowledgment letter ,εχει αναλυτικα οσα αφορουν την διαδικασια και πότε και πώς μπαινει σε ισχυ η bridging visa,-οταν δλδ any other visa you hold ceases-οπως και το πού πρεπει να βρισκεται ο αιτων ,οταν κανει την αιτηση onshore.Η ETA ή η eVisitor ,ληγει απο μονη της ,3 μηνες μετα την εισοδο στην χώρα,οποτε μπαινει σε ισχυ η bridging visa A ,που δινεται με την καταθεση εγκυρης αιτησης για την partner visa (και δινεται χωρις να χρειαστει να γινει καποια ειδικη αιτηση για bridging visa A).Δεν γραφει το Acknowledgment letter,ημερομηνια που θα μπει σε ισχυ η bridging visa A ,γιατι υπαρχουν διαφορες βιζες με τις οποιες ειναι καποιος στην χώρα ,οταν καταθετει την onshore αιτηση για partner visa και ο αιτων ξερει πότε ληγει αυτη που εχει και με την οποια ειναι νομιμα στην χωρα.Οποτε το DIAC ,απλα γραφει οτι η bridging visa μπαινει σε ισχυ ,οταν ληξει η τρεχουσα βιζα.Δεν απευθυνομαι ειδικα σε σενα ,καλη μου GeKo,αλλά με αφορμη τα posts σου ,θελησα να ενημερωσω σχετικα και ολους οσους εχουν παρομοιες απορίες.(το παρακατω ,ειναι απο το acknowledgment letter)

                            YOUR IMMIGRATION STATUS
                            Bridging visas allow you to remain lawfully in Australia while your application is being processed.

                            Bridging visas take effect when any other visa you hold ceases.

                            In the event that your current substantive visa ceases before a decision is made on this application,
                            your bridging visa will allow you to remain lawfully in Australia while your application is being processed.
                            . (A substantive visa is any visa other than a bridging visa, criminal justice visa, or an enforcement visa).

                            You were granted a bridging visa A upon lodgement of this application with visa condition
                            Nil


                            Please note that in order to be granted your temporary Partner visa you must be in Australia at time of visa grant


                            υ.γ οταν λεει ''current substantive visa'' ,εννοει και την ETA και την eVisitor visa,που εχουν ισχυ 12 μηνων απο την ημερα που χορηγηθηκαν -αλλά αν το διαβατηριο ληγει πριν το 12 μηνο ,τοτε ισχυουν μεχρι την ληξη του διαβατηριου-και επιτρεπουν παραμονη μεχρι 3 μηνες μετα απο καθε εισοδο στην χώρα.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Οποιος καταθετει αιτηση ,του στελνει το DIAC ,το παρακατω(συν τα 3 συνημμενα που εγραψα στο πιο πανω ποστ ,οποτε πρεπει να ελεγχει την ηλεκτρονικη του αλληλογραφια ,αν εχει δηλωσει οτι επιθυμει ενημερωση με e-mail.Και βασικα ,πρεπει να ελεγχει καθημερινα την ηλεκτρονικη του αλληλογραφια ,γιατι ετσι θα επικοινωνει η υπηρεσια μαζι του,αν εχει δηλωσει οτι συμφωνει να γινεται η επικοινωνια με e-mail.Επισης , προσκομιζοντας το acknowledgment letter στον medicare officer ,γινεται και η εγγραφη στο Medicare(για αιτηση που εγινε onshore).Yπαρχει σχετικη μνεία σ αυτο, οπου λεει τα εξης :For the Medicare officer /This letter confirms that we are processing a Partner visa application for the persons whose names have been computer generated and listed in this shaded box.(To παρακατω σταλθηκε στην νυφη μου και για ευνοητους λογους ,εχω σβησει ονομα ,client ID κλπ κλπ!.Mονο το δικο της ονομα ειναι στην αιτηση ,αλλά το DIAC στο κομματι που απευθυνεται στον medicare officer ,γραφει γενικα για persons και names κι ας ειναι ενα μόνο ατομο στην αιτηση. Βεβαια ,στο σκιασμενο κουτακι που αναφερεται ,μονο το δικο της ονομα υπαρχει).

                              Θέμα: Acknowledgment letter and receipt for Partner visa application
                              In reply please quote:

                              Client I.D ------

                              e-mail sent to: -----


                              Re: Visa application for Partner Migration (Class UK, Subclass 820/ Class BS, Subclass 801)


                              Dear -------

                              The department acknowledges the receipt of the above application for a permanent visa, lodged at this office on ------



                              Payment
                              This email confirms that your payment has been receipted and your application has been assessed as a valid application.
                              Your receipt has been attached.


                              (See attached file: receipt - ----.pdf)


                              Your Acknowledgment letter
                              Please see the attached acknowledgment letter confirming lodgement of the above application and other important information.

                              (See attached file: Ack letter - ----pdf)


                              Important information concerning your application for a combined Partner Visa Subclass UK820/801


                              See attached file: 820 lodgement important information ------.pdf)


                              Yours sincerely


                              ----Partner (Temporary) Processing
                              Department of Immigration and Citizenship
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Καλησπέρα σας! Γνωριζει κανεις που πρεπει να απευθυνθώ για αναγνώριση διπλώματος υδραυλικού σε NSW? Επίσης είναι απαραίτητο να δώσει εξετάσεις IELTS εφόσον δεν είναι αυστραλός υπήκοος?

                                Comment

                                Working...
                                X