Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by konti View Post
    Είχε και η σύζυγός μου τo ίδιο πρόβλημα και της ζητήθηκε να κάνει μια υπεύθυνη δήλωση (statutory statement) όπως και έγινε χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα.Για το πιστοποιητικό, χρειάζεσαι ένα θεωρημένο αντίτυπο από το προξενείο.Εάν στο δεχτούν, προχωράς, διαφορετικά θα σε ενημερώσουν για τον τρόπο έκδοσης νέου πιστοποιητικού.Καλή δύναμη και ψάξιμο στο forum.Ο απόλυτος οδηγός λύσης για κάθε απορία.
    Σε ευχαριστώ πολυ για την ενημέρωση

    Comment


      Σε ευχαριστώ πολυ να είσαι καλά

      Comment


        Καλημέρα σε όλους
        Και πάλι εδώ με τους δικούς μου προβληματισμούς και απορίες. Σήμερα είναι μια μέρα με ανάμεικτα συναισθήματα.
        Από τη μία είχαμε την τελική θετική απάντηση από τη θεία του άντρα μου ότι θα μας φιλοξενήσει (ξέρω πολλοί από εσάς θα μου πείτε προσοχή στους συγγενείς, αλλά αυτή είναι μία άλλη περίπτωση). Επίσης ένας ακόμη θείος προσφέρθηκε να μας παραχωρήσει ένα σπίτι που έχει για να μείνουμε το πρώτο διάστημα. Αυτά είναι τα ευχάριστα γιατί είχαμε μία αγωνία για τις πρώτες μέρες.
        Αυτό που με έφερε αναστάτωση ήταν η γνώμη ενός πολύ στενού συγγενικού προσώπου εδώ στην Ελλάδα όταν έμαθε ότι ετοιμαζόμαστε για Αυστραλία.
        Μου είπε ότι είναι πολύ δύσκολα, ότι δεν το έχουμε σκεφτεί καθόλου καλά, θα πάμε και θα αποτύχουμε και διάφορα τέτοια. Με λίγα λόγια ούτε καν να το σκεφτόμαστε! Ο ίδιος είχε πάει πριν από 2 ή 3 χρόνια, δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά απ΄ότι καταλάβαμε μάλλον για διακοπές πήγε και όχι για δουλειά μιας και παρακολουθούσαμε τις δραστηριότητες του μέσω facebook.
        Οπότε σκέφτηκα ότι μάλλον μου τα λέει αυτά για να μην πάμε και καταφέρουμε κάτι εμείς, ενώ εκείνος δεν έκανε τίποτα.
        Ένα από τα πράγματα που μου ανέφερε είναι αυτό της γλώσσας. Μου είπε ότι πρέπει να ξέρουμε πάρα πολύ καλά την γλώσσα. Δεν διαφωνώ σ΄ αυτό και το ήξερα ήδη. Εγώ έχω lower και τόσο εγώ όσο και ο σύζυγος μου σε διάφορα ταξίδια που έχουμε κάνει στο εξωτερικό για δουλειά καταφέρναμε να συνεννοηθούμε. Αυτός βέβαια μου είπε ότι με τα Αγγλικά που ξέρω (χωρίς να με ακούσει καν) δεν θα βρω δουλειά ούτε για να καθαρίζω σκάλες!!!
        Εσείς τι λέτε γι΄ αυτό;
        Αυτό που σκεφτήκαμε με τον άντρα μου είναι επειδή αυτούς τους λίγους μήνες που έμειναν (θέλουμε να φύγουμε Οκτώβριο) πρέπει να δουλέψουμε για να μαζέψουμε όσα χρήματα μπορούμε παραπάνω και έτσι δεν έχουμε χρόνο για να βελτιώσουμε τις γνώσεις μας στα Αγγλικά, σκεφτήκαμε λοιπόν τον πρώτο καιρό που θα είμαστε Αυστραλία και έτσι και αλλιώς εγώ δεν θα μπορώ να δουλέψω λόγω βίζας να μάθουμε εκεί τη γλώσσα καλύτερα. Ξέρω ότι ο σύζυγος μου λόγω υπηκοότητας μπορεί να παρακολουθήσει δωρεάν μαθήματα, ενώ εγώ όχι. Τι μου προτείνετε; Ξέρετε πως μπορώ και εγώ να κάνω κάποια μαθήματα εκεί και πόσο στοιχίζουν; Μήπως μπορώ και εγώ να παρακολουθήσω με τον άντρα μου πληρώνοντας κάποιο ποσό.
        Ελπίζω να μη σας κούρασα και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

        Comment


          Originally posted by mariasiran View Post
          ...Ξέρετε πως μπορώ και εγώ να κάνω κάποια μαθήματα εκεί και πόσο στοιχίζουν; Μήπως μπορώ και εγώ να παρακολουθήσω με τον άντρα μου πληρώνοντας κάποιο ποσό.
          Η partner visa σου δίνει δικαίωμα παρακολούθησης μαθημάτων της αγγλικής,διάρκειας 510 ωρών, δωρεάν

          Comment


            Mariasiran αν εχεις partner visa οχι μονο δεν πληρωνεις, αλλα σε πληρωνουν κιολας $20 το δεκαπενθημερο,φυσικα εξτρα το επιδομα σου!! Και οι ωρες ειναι 800.

            Comment


              Originally posted by MARINAM View Post
              Mariasiran αν εχεις partner visa οχι μονο δεν πληρωνεις, αλλα σε πληρωνουν κιολας $20 το δεκαπενθημερο,φυσικα εξτρα το επιδομα σου!! Και οι ωρες ειναι 800.

              Δυστυχώς δεν έχω partner visa ακόμη. Θα κάνω αίτηση μόλις φτάσω Αυστραλία. Σ΄ αυτή την περίπτωση μήπως ξέρεις τι γίνεται;

              Comment


                Originally posted by australian View Post
                Η partner visa σου δίνει δικαίωμα παρακολούθησης μαθημάτων της αγγλικής,διάρκειας 510 ωρών, δωρεάν
                Σ΄ ευχαριστώ Australian, αλλά όπως έγραψα και στην Marinam δεν έχω ακόμη partner visa.

                Comment


                  Καλησπέρα! Με λένε Ελένη. Ήθελα κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για όλες τις χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες που μας δίνετε!
                  Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία και έχω την αυστραλινή υπηκοότητα και εδώ και χρόνια λέμε με τον άνδρα μου να πάμε. Το είχαμε αναβάλει γιατί γέννησα πέρυσι το μωράκι μας. Τώρα όμως δεν παίρνει άλλη αναβολή.
                  Θέλω να μεταφράσω έγγραφα. Αν θυμάμαι καλά, από αυτά που έχω διαβάσει, δεν μπορώ να τα μεταφρασω πουθενά στην Κρήτη παρά μόνο να τα στείλω στην Αθήνα. Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πει;
                  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                  Comment


                    Originally posted by sweetelenitsa View Post
                    Καλησπέρα! Με λένε Ελένη. Ήθελα κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για όλες τις χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες που μας δίνετε!
                    Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία και έχω την αυστραλινή υπηκοότητα και εδώ και χρόνια λέμε με τον άνδρα μου να πάμε. Το είχαμε αναβάλει γιατί γέννησα πέρυσι το μωράκι μας. Τώρα όμως δεν παίρνει άλλη αναβολή.
                    Θέλω να μεταφράσω έγγραφα. Αν θυμάμαι καλά, από αυτά που έχω διαβάσει, δεν μπορώ να τα μεταφρασω πουθενά στην Κρήτη παρά μόνο να τα στείλω στην Αθήνα. Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πει;
                    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                    Καλημέρα Ελένη κ να σας ζήσει το μωράκι.

                    Όλα αυτά που θέλεις να μάθεις είναι γραμμένα πάρα πολλές φορές φορές εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...AF%CE%B1-4044/ απλά χρειάζεται πολύ καλό διάβασμα κ γενικά διάβασε τις σελίδες που αφορούν την Αυστραλία για να σου λυθούν όποιες απορίες έχεις.

                    Ένα τέτοιο βήμα απαιτεί πάρα πολύ καλή προετοιμασία, ενημέρωση κ $$$$$$.


                    Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ ότι καλύτερο.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Originally posted by sweetelenitsa View Post
                      Καλησπέρα! Με λένε Ελένη. Ήθελα κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για όλες τις χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες που μας δίνετε!
                      Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία και έχω την αυστραλινή υπηκοότητα και εδώ και χρόνια λέμε με τον άνδρα μου να πάμε. Το είχαμε αναβάλει γιατί γέννησα πέρυσι το μωράκι μας. Τώρα όμως δεν παίρνει άλλη αναβολή.
                      Θέλω να μεταφράσω έγγραφα. Αν θυμάμαι καλά, από αυτά που έχω διαβάσει, δεν μπορώ να τα μεταφρασω πουθενά στην Κρήτη παρά μόνο να τα στείλω στην Αθήνα. Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πει;
                      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                      Eπικοινώνησε μαζι τους

                      Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία

                      ήταν κι άλλα άτομα στήν Κρήτη και αν δεν κάνω λάθος τα έστειλαν με courier
                      και μαζί μέ κάθε εγραφό σου βάλε και την παρακάτω φόρμα για να μην γίνουν
                      λάθη κατά την μετάφραση
                      καλή επιτυχία !!!!




                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        Αυτός βέβαια μου είπε ότι με τα Αγγλικά που ξέρω (χωρίς να με ακούσει καν) δεν θα βρω δουλειά ούτε για να καθαρίζω σκάλες!!!
                        Πιθανά να έψαχνε θέση διευθυντού ο φίλος σας !!!!!!



                        Επίσης ένας ακόμη θείος προσφέρθηκε να μας παραχωρήσει ένα σπίτι που έχει για να μείνουμε το πρώτο διάστημα.
                        μπράβο στόν θείο υπάρχουν κι άνθρωποι !!!!!

                        Μου είπε ότι είναι πολύ δύσκολα, ότι δεν το έχουμε σκεφτεί καθόλου καλά, θα πάμε και θα αποτύχουμε και διάφορα τέτοια. Με λίγα λόγια ούτε καν να το σκεφτόμαστε!
                        Καθένας με το άστρο του μην μασάς !!!!!τουλάχιστον εδω ζείς αξιοπρεπώς
                        πες στόν φίλο σου απο μένα.
                        Κι αμα θες να βρείς δουλειά βρίσκεις με ή χωρίς την αγγλική γλώσσα
                        βέβαια καλά ειναι να την κατέχεις οσο καλύτερα μπορείς για να μπορέσεις να βρείς καλύτερες θέσεις εργασίας.
                        Πιθανά αυτός να μίλαγε την μοσχαρίσια γλώσσα χαχαχαχαχαχαχα


                        Καλή τύχη
                        και καλώς να έρθετε

                        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                        Comment


                          Καλημέρα Aussie.....ωραία τα είπες..σου έστειλα πμ δεν ξέρω αν το είδες?

                          Comment


                            Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
                            Θα διαβάσω όσα μου προτείνετε και θα πράξω ανάλογα. Και πάλι ευχαριστώ!

                            Comment


                              Mariasiran, κι εγω οταν ηρθα δεν ειχα την visa κι εκανα καποια μαθηματα στο Migrant resource centre αλλα στην Τασμάνια, δεν ξέρω για την υπόλοιπη Αυστραλία, ψάξε στο ιντερνετ.καλη επιτυχια

                              Comment


                                Originally posted by MARINAM View Post
                                Mariasiran, κι εγω οταν ηρθα δεν ειχα την visa κι εκανα καποια μαθηματα στο Migrant resource centre αλλα στην Τασμάνια, δεν ξέρω για την υπόλοιπη Αυστραλία, ψάξε στο ιντερνετ.καλη επιτυχια
                                Σε ευχαριστώ Μαρίνα μου για την πληροφορία. Θα το κοιτάξω

                                Comment

                                Working...
                                X