Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους
    Από που να αρχίσω; Εδώ και 15 μέρες έχω ζητήσει τις ληξιαρχικές πράξεις των παιδιών μου από τα ΚΕΠ γιατί γεννήθηκαν σε άλλη πόλη, ώστε να μην πάω εκεί να τα πάρω και ακόμη περιμένω!!!
    Ζήτησα από 4 γνήσια αντίγραφα για το κάθε παιδί. Ήρθε μόνο ένα γνήσιο αντίγραφο για το ένα παιδί έπειτα από 7 μέρες περίπου και μία φωτοτυπία. Για το άλλο παιδί τίποτα. Ξανακάνω αίτηση για να έρθουν και τα άλλα 3 για το ένα παιδί και περιμένω για το δεύτερο. Στις 12 μέρες έρχονται για το δεύτερο 2 αντίγραφα γνήσια. Οπότε πάω και ξανακάνω αίτηση για να έρθουν και τα υπόλοιπα 2 και αφού έχουν περάσει 15 μέρες ακόμα περιμένω. Εν τω μεταξύ έχω παραγγείλει για τον άντρα μου τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του από Αυστραλία και έχω την εντύπωση ότι θα πάρω πρώτα εκείνη και μετά των παιδιών μου!!!!
    Θα δούμε...
    Το πιο τραγελαφικό απ΄ όλα ήταν αυτό που έζησα στο Δήμο στο ληξιαρχείο. Αφού πήγα να ζητήσω μία ληξιαρχική πράξη γέννησης δική μου και ληξιαρχική πράξη γάμου. Μεγάλο λάθος να πάω και να ενοχλήσω τους υπαλλήλους!!!
    Βασικά ήταν 5 άτομα τα οποία και τα 5 καθόντουσαν!!!
    Διάλεξα λοιπόν έναν από τους 5 (αν έπαιζα Τζόκερ μάλλον καλύτερη τύχη θα είχα)
    Ο συγκεκριμένος λοιπόν υπάλληλος καθόταν αραχτός στην καρέκλα του η οποία είχε και ρόδες και γυρνούσε μία από τη μία και μία από την άλλη. Έκανε κούνια κατά κάποιο τρόπο. Αυτό δεν ήταν τίποτα!
    Ο κύριος είχε σηκωμένη τη μπλούζα του, φαινόταν η κοιλιά του και τη χάιδευε!!!! (αφού δεν είχε τίποτα άλλο να κάνει)
    Περιττό να σας πω ότι ο γάμος στην εκκλησία κράτησε λιγότερη ώρα απ΄ ότι να μου βρει αυτός τα αντίγραφα και να μου τα δώσει!
    Έπειτα πήγα σε ένα άλλο γραφείο για να πάρω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, όπου ήταν ένας άλλος κύριος, ο οποίος έκανε ένα χαρτί μπαλάκι και το πέταξε στην υπάλληλο στο απέναντι γραφείο για να της κάνει καμάκι!!!
    Γι΄ αυτό πάμε κατά διαόλου σαν κράτος!!!
    Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω τώρα είναι κάτι που πρόσεξα στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
    Σαν πρώτο παιδί έχει σημειωμένο το δεύτερο μου παιδί και σαν δεύτερο παιδί το πρώτο.
    Οι ημερομηνίες γέννησης είναι σωστές αλλά υπάρχει μόνο αυτό το μπέρδεμα. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;
    Υποθέτω ότι τους έστειλαν τα στοιχεία για τα παιδιά χωριστά το καθένα και μάλλον τα δήλωσαν έτσι χωρίς να κοιτάξουν τις ημερομηνίες γέννησης!
    Τι να πω; Κουράγιο σε μένα και σε όλους όσους έχουν μπλέξει μ΄ αυτό το κράτος!

    Comment


      Καλησπέρα σε όλους ,
      να ρωτήσω κάτι θέλω για τον πατέρα μου. Δούλεψε για 12 χρόνια στην Αυστραλία και μετά γυρισε Ελλάδα , αλλά δεν διεκδίκησε γι΄αυτα τα χρόνια κάποια σύνταξη από Αυστραλία. Λογικά θα πρέπει να δικαιούται ,νομίζω, κάποια σύνταξη και απο εκεί γι ' αυτα τα χρόνια. Ξέρει μήπως κανείς να μου που μπορώ να το ψάξω το θέμα μπας και βγάλω καμια ακρη?

      Ευχαριστώ

      Comment


        Originally posted by stratos6 View Post
        Καλησπέρα σε όλους ,
        να ρωτήσω κάτι θέλω για τον πατέρα μου. Δούλεψε για 12 χρόνια στην Αυστραλία και μετά γυρισε Ελλάδα , αλλά δεν διεκδίκησε γι΄αυτα τα χρόνια κάποια σύνταξη από Αυστραλία. Λογικά θα πρέπει να δικαιούται ,νομίζω, κάποια σύνταξη και απο εκεί γι ' αυτα τα χρόνια. Ξέρει μήπως κανείς να μου που μπορώ να το ψάξω το θέμα μπας και βγάλω καμια ακρη?

        Ευχαριστώ
        Γεια σου Στράτο, διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...AF%CE%B1-2247/ έχει πολλές πληροφορίες.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Thanks jimathens

          Comment



            Στράτο ρίξε μια ματιά κ εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...nnuation-2624/

            Αν μπορεί να αποδείξει πόσα χρόνια έχει δουλέψει στην Αυστραλία τότε δικαιούτε κ την ανάλογη σύνταξη 100 %.
            (Φυσικά μόνο για τα χρόνια που φαίνεται στα αρχεία του ασφαλιστικού φορέα γιατί ορισμένοι δούλευαν μαύρα κ δεν δικαιούνται τίποτα, ένα λάθος που κάνουν πολλοί εδώ είτε από ανάγκη είτε από επιλογή)
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by stratos6 View Post
              Καλησπέρα σε όλους ,
              να ρωτήσω κάτι θέλω για τον πατέρα μου. Δούλεψε για 12 χρόνια στην Αυστραλία και μετά γυρισε Ελλάδα , αλλά δεν διεκδίκησε γι΄αυτα τα χρόνια κάποια σύνταξη από Αυστραλία. Λογικά θα πρέπει να δικαιούται ,νομίζω, κάποια σύνταξη και απο εκεί γι ' αυτα τα χρόνια. Ξέρει μήπως κανείς να μου που μπορώ να το ψάξω το θέμα μπας και βγάλω καμια ακρη?

              Ευχαριστώ

              Εμείς είχαμε ή έχουμε το ίδιο θέμα με τα πεθερικά μου. Λέω είχαμε ή έχουμε γιατί δεν έχουμε ολοκλήρωση τη διαδικασία με την κατάθεση των εγγράφων. Τα χαρτια τα πήραμε από την πρεσβεία στην Αθήνα.
              Αν εχει αλλά εισοδήματα, θα εξετάσουν το θέμα του και θα του δώσουν πιθανόν ένα μικρό μέρος της σύνταξης, αναδρομικά δεν υπάρχουν. Από την ημέρα που θα καταθέσεις, ( θα τρέχει και η σύνταξη ). Δεν εχει σημασία αν εχει την Αυστραλέζικη υπηκοότητα, καθώς γνωρίζω άτομα όπου δεν την εχουν και περνούν ( μέρος της σύνταξης γιατί παίρνουν σύνταξη και από Ελλάδα ). Έχω δει διάφορα ποσά που περνούν, από 100-140 € έως 650-700 € για συμπλήρωμα εισοδήματος αλλά και πλήρη σύνταξη για ένα αλλά και δυο άτομα.
              Think before you driving@world.......

              Comment


                Originally posted by stratos6 View Post
                Καλησπέρα σε όλους ,
                να ρωτήσω κάτι θέλω για τον πατέρα μου. Δούλεψε για 12 χρόνια στην Αυστραλία και μετά γυρισε Ελλάδα , αλλά δεν διεκδίκησε γι΄αυτα τα χρόνια κάποια σύνταξη από Αυστραλία. Λογικά θα πρέπει να δικαιούται ,νομίζω, κάποια σύνταξη και απο εκεί γι ' αυτα τα χρόνια. Ξέρει μήπως κανείς να μου που μπορώ να το ψάξω το θέμα μπας και βγάλω καμια ακρη?

                Ευχαριστώ

                Επικοινώνησε μαζί τους γιατί πολλά έχουν αλλάξει και αλλάζουν
                αυτοί θα στα πούν ακριβώς
                Η κάθε περίπτωση είναι πάντα διαφορετική


                Age Pension
                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
                  Θα το ψάξω το θέμα και αν μπορέσω να καταλήξω κάπου θα ενημέρωσω.Πάντως εκ πρώτης όψεως , το θέμα φαίνεται αρκέτα μπερδεμένο και δεν ξέρω αν θα αξίζει τελικά και τον κόπο να ξεκινησω για τον πατέρα μου όλη αυτή τη διαδικασία .Βέβαια το "αν αξίζει" είναι υποκειμενικό για το καθένα μας ... Στην περίπτωση του πατέρα μου πάντως , υπάρχουν και κάποιες επιπλέον δυσκολίες εκ προοιμίου , οπώς π.χ. το ότι η εταιρεία που δούλευε για 12 χρόνια εκεί έχει κλείσει πλεον και θα πρέπει να δω, πως θα αποδέιξω αυτά τα χρόνια δουλειάς και σε ποιον κρατικό φορέα μπορώ να απευθυνθώ για να βρω κάτι . Οπως επίσης το ότι το Αυστραλιανό διαβατήριο του έχει λήξει εδώ και 30 χρόνια απο τότε που ήρθε και δεν έχει ξαναπάει κάτω απο τότε , κάτι που μπορεί να παίζει σημαντικό ρόλο σύμφωνα με αυτά που διάβασα.
                  Τέλος πάντων ...ίδωμεν.

                  Comment


                    το ότι το Αυστραλιανό διαβατήριο του έχει λήξει εδώ και 30 χρόνια απο τότε που ήρθε και δεν έχει ξαναπάει κάτω απο τότε
                    Την στιγμή που έχει Αυστραλιανό διαβατήριο
                    θα πάει στήν πρεσβεία θα ρωτήσεις τι χαρτιά χρειάζονται και θα το ξανα αναναιώσει


                    δες και εδω
                    :

                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      Proof of Identity

                      Ετοιμαζομαι και εγω για επιστροφη στην Αυστραλια.

                      Εχω βρει τα απαραιτητα δικαιλογητικα για την εκδοση Birth Certificate και θα ηθελα να ρωτησω πως αποδεικνυουν οι Ελληνες την ταυτοτητα τους.

                      Συμφωνα με την σελιδα του Sydney Registry Birth certificates - BDM New South Wales χρειαζομαι τουλαχιστον 2 εγγραφα απο την κατηγορια 3 απο τα οποια εχω μονο 1 (debit card).
                      Πως γινετε η αποδειξη ταυτοτητας με debit card?

                      Για την κατηγορια 4 βαζουμε οτι να ναι; ΔΕΗ/ΝΕΡΟ?

                      Τι κανατε στην περιπτωση που δεν εχετε αλλο εγγραφο απο κατηγορια 3? Δυστυχως το Registry κανει αλλαγες στο συστημα του και θελει 10 μερες να απαντησει στην ερωτηση μου.

                      Comment


                        Επικοινωνησε με την πρεσβεια της Αυστραλιας στην Αθηνα και θα σου δωσουν εγκυρες πληροφοριες σχετικα με την περιπτωση σου.
                        Ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις.

                        Comment


                          Originally posted by smara View Post
                          Ετοιμαζομαι και εγω για επιστροφη στην Αυστραλια.

                          Εχω βρει τα απαραιτητα δικαιλογητικα για την εκδοση Birth Certificate και θα ηθελα να ρωτησω πως αποδεικνυουν οι Ελληνες την ταυτοτητα τους.

                          Συμφωνα με την σελιδα του Sydney Registry Birth certificates - BDM New South Wales χρειαζομαι τουλαχιστον 2 εγγραφα απο την κατηγορια 3 απο τα οποια εχω μονο 1 (debit card).
                          Πως γινετε η αποδειξη ταυτοτητας με debit card?

                          Για την κατηγορια 4 βαζουμε οτι να ναι; ΔΕΗ/ΝΕΡΟ?

                          Τι κανατε στην περιπτωση που δεν εχετε αλλο εγγραφο απο κατηγορια 3? Δυστυχως το Registry κανει αλλαγες στο συστημα του και θελει 10 μερες να απαντησει στην ερωτηση μου.

                          στην κατηγορια 3 ειχα βαλει πιστωτική ταυτοτητα και διπλωμα στην 4 εβαλα λογαριασμο δεη η οτε η τηλεφωνιας που να φαίνεται η διεύθυνση μου
                          υσ: κανε μια επιβεβαιωση με την πρεσβεια
                          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                          Comment


                            Originally posted by kikirikoy View Post
                            στην κατηγορια 3 ειχα βαλει πιστωτική ταυτοτητα και διπλωμα στην 4 εβαλα λογαριασμο δεη η οτε η τηλεφωνιας που να φαίνεται η διεύθυνση μου
                            υσ: κανε μια επιβεβαιωση με την πρεσβεια


                            Μήν ξεχάσεις μόνο οι λογαριασμοί να είναι μεταφρασμένοι
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              Originally posted by kikirikoy View Post
                              στην κατηγορια 3 ειχα βαλει πιστωτική ταυτοτητα και διπλωμα στην 4 εβαλα λογαριασμο δεη η οτε η τηλεφωνιας που να φαίνεται η διεύθυνση μου
                              υσ: κανε μια επιβεβαιωση με την πρεσβεια
                              Ευχαριστω

                              Εχω μονο διπλωμα μοτοποδηλατου (50αρι) οποτε θα ρωτησω αν κανει αυτο ή αν το βιβλιαριο ασθενείας μπορεί να χρησιμοποιηθεί

                              ΑΣχετο. Αναρωτιεμαι αν υπαρχει τετοιο διπλωμα οδηγησης στην Αυστραλια.. Γνωριζει κανεις;

                              Comment


                                Άγνωστη κατάσταση υπηκοότητας - Τρόπος εξακρίβωσης

                                Οι γονείς μου έζησαν ως μετανάστες στην Αυστραλία από το 1971 μέχρι το 1975.
                                Τα μόνα έγγραφα που έχουμε είναι 2 ληγμένα διαβατήρια εκείνης της περιόδου, ένα έγγραφο καταγραφής της γέννησης της αδερφής μου και 2 έγγραφα επιστροφής φόρου.

                                Το ερώτημα είναι αν έγιναν Αυστραλοί υπήκοοι και είναι ακόμα, αν έγιναν αλλά έχασαν την υπηκοότητα επειδή πέρασαν τόσα χρόνια ή αν δεν έγιναν ποτέ.
                                Που θα πρέπει να ρωτήσω για να εξακριβώσω τα παραπάνω?

                                Comment

                                Working...
                                X