Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vertigo View Post
    Και πολυ ,σωστα ,ειδες. Αυτον τον χρονο ,δινει η πρεσβεια.Τον Σεπτεμβρη πηγα ,αρα ξερω τί λεω.Εμενα ,μου βγηκε σε 7 ημερολογιακες μερες.Εχω και περιπτωση ,που βγηκε σε 3 μερες.

    Οι 60 μερες ,ειναι για την προθεσμια παραλαβης ,οταν ο αιτων ,εχει ζητησει να το παραλαβει ,προσωπικα.
    Αν δεν το κανει μεσα σε 60 μερες ,τοτε το διαβατηριο ,καταστρεφεται και τα χρηματα ,δεν επιστρεφονται.

    Εννοειται ,οτι για να εκδοθει ,μεσα σε 10 μερες ,τα απαραιτητα εγγραφα ,πρεπει να ειναι ,οπως τα ζητανε (πχ αιτηση ,φωτο κλπ ). Αν δεν ειναι ,ο αιτων ,εχει 28 μερες στην διαθεση του ,να προσκομισει καινουργια , ή συμπληρωματικα εγγραφα.

    Και βεβαια ,η πρεσβεια ή το προξενειο της Αυστραλιας ,ανηκουν στο Αυστραλιανο κρατος και τυχον παραλληλισμοι ,με το πώς δουλευει το Ελληνικο κρατος κι οι δημοσιες υπηρεσιες του ,δεν εχουν σχεση με το θεμα ,περι χρονου εκδοσης Αυστραλιανων διαβατηριων.... Αυστραλιανη πρεσβεια και προξενειο ,εξ άλλου ,ειναι ξενο -Αυστραλιανο εδαφος- ,για οσους δεν το γνωριζουν....

    Σ΄ ευχαριστώ vertigo

    Comment


      CITIZENSHIP BY DESCENT

      Καλησπέρα σε όλους!!! Επιτέλους!!!
      Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο στο Λονδίνο για τις υπηκοότητες των παιδιών μου και μου είπαν ότι τις έστειλαν από τις 5 Νοεμβρίου.
      Άρα σε λίγες μέρες, μάλλον αύριο, μεθαύριο θα τις έχω στα χέρια μου.
      Κουράγιο και στους υπόλοιπους που περιμένουν. Θα ησυχάσω βέβαια όταν θα τις έχω στα χέρια μου, αλλά πιστεύω ότι αυτή η ώρα δεν αργεί.
      Sweetelenitsa να υπολογίζεις στο μήνα μάλλον. Γιατί εγώ έστειλα τα χαρτιά πριν ακριβώς από ένα μήνα.

      Comment


        Originally posted by mariasiran View Post
        CITIZENSHIP BY DESCENT

        Καλησπέρα σε όλους!!! Επιτέλους!!!
        Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο στο Λονδίνο για τις υπηκοότητες των παιδιών μου και μου είπαν ότι τις έστειλαν από τις 5 Νοεμβρίου.
        Άρα σε λίγες μέρες, μάλλον αύριο, μεθαύριο θα τις έχω στα χέρια μου.
        Κουράγιο και στους υπόλοιπους που περιμένουν. Θα ησυχάσω βέβαια όταν θα τις έχω στα χέρια μου, αλλά πιστεύω ότι αυτή η ώρα δεν αργεί.
        Sweetelenitsa να υπολογίζεις στο μήνα μάλλον. Γιατί εγώ έστειλα τα χαρτιά πριν ακριβώς από ένα μήνα.
        Είδες; Άδικα αγχωνόσουν! Όλα καλά θα πάνε!
        14 τα είχαμε στείλει εμείς οπότε ελπίζω όπου να' ναι!
        Το βράδυ ονειρεύτηκα ότι σου έλεγα πως προσπαθούσα να πάρω τηλέφωνο και εγώ στο Λονδίνο αλλά δεν απαντούσαν!

        Comment


          Ενημερωτικά από θέμα εμπειρίας με τα ταχυδρομεία Αγγλίας , κανουν 7-10 μέρες για να έρθουν τα γράμματα για παράδοση.
          Think before you driving@world.......

          Comment


            Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο Λονδίνο και μου είπαν ότι έστειλαν την υπηκοότητα του παιδιού στις 6 Νοεμβρίου!!!

            Comment


              Originally posted by sweetelenitsa View Post
              Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο Λονδίνο και μου είπαν ότι έστειλαν την υπηκοότητα του παιδιού στις 6 Νοεμβρίου!!!
              Άντε μπράβο. Τώρα περιμένουμε τον ταχυδρόμο!

              Comment


                Originally posted by Sakis230 View Post
                Ενημερωτικά από θέμα εμπειρίας με τα ταχυδρομεία Αγγλίας , κανουν 7-10 μέρες για να έρθουν τα γράμματα για παράδοση.
                Κάνουμε υπομονή sakis230! Ευχαριστώ για την πληροφορία

                Comment


                  Originally posted by mariasiran View Post
                  Άντε μπράβο. Τώρα περιμένουμε τον ταχυδρόμο!
                  Α να δούμε...

                  Comment


                    Originally posted by Aussie View Post
                    Αν θα μπούν με ελληνικό διαβατήριο πως θα πάνε στο CENTRELINK ,MEDICARE ...θα φαίνονται ως τουρίστες φαντάζομαι αφού δεν θα ερθουν με το μπλέ διαβατήριο ....δεν ξέρω λέω την αποψή μου ..αλλά και σήμερα να τις παραλάβεις για να βγούν τα διαβατήρια χρειάζεστε και ραντεβού στην πρεσβεία για να πας να καταθέσεις τα χαρτιά για τα διαβατήρια κ κάποιο σχετικό χρόνο να τα παραλάβεις.Πάρε καλύτερα στην πρεσβεία τηλ εξήγησε τους την κατάσταση και τι έχεις κάνει ακριβώς να σε καθοδηγήσουν αυτοί
                    Δεν έχω καταλάβει κάτι.
                    Τι σχέση εχει το διαβατήριο Αυστραλίας σε σχέση με την υπηκοότητα, αν μπορεί να αποδειχτεί στο centerlink η υπηκοότητα by descent από το εγγραφο που δίνετε η υπηκοότητα.
                    Δε λέω, καλό το διαβατήριο, ( αποδεικνύει την υπηκοότητα ) αλλά αν βιάζετε ο άνθρωπος;
                    Think before you driving@world.......

                    Comment


                      @mariasiran

                      Κάποιος γνωστός που είχε πάει Αυστραλία μου είπε ότι έπαιρνε τα επιδόματα των παιδιών ενώ δεν είχε τα παιδιά του μαζί. Ισχύει αυτό;
                      Αυτα δεν γίνονται !!!!!!!!!!
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        Originally posted by Sakis230 View Post
                        Δεν έχω καταλάβει κάτι.
                        Τι σχέση εχει το διαβατήριο Αυστραλίας σε σχέση με την υπηκοότητα, αν μπορεί να αποδειχτεί στο centerlink η υπηκοότητα by descent από το εγγραφο που δίνετε η υπηκοότητα.
                        Δε λέω, καλό το διαβατήριο, ( αποδεικνύει την υπηκοότητα ) αλλά αν βιάζετε ο άνθρωπος;


                        Χωρίς να έχει υπηκοότητες παραλάβει
                        που ρωτάει η συγκεκριμένη κ με διαβατήρια ευρωπαικά
                        για πές μας εσυ την απαντησή σου ......πως θα αποδείξει .......
                        αυτά που πρέπει....ΓΙΑΤΙ αντε και δεν εχει διαβατήριο τα βγάζει εδω ...αλλά αν δεν έχει και
                        τα citizenship στα χέρια της τι θα προσκομήσει στίς υπηρεσίες .....αλλά για όλα αυτά όπως ανέφερα αρμόδιοι είναι οι
                        ειδικοί μπορεί να καλέσει στο τηλ κ να της πούν τι πρέπει να κάνει σε αυτήν την περίπτωση



                        Εάν δεν έχουν έρθει οι υπηκοότητες των παιδιών μέχρι τότε τι γίνεται; Τα παιδιά μπορούν να ταξιδέψουν με ελληνικό διαβατήριο και να περιμένω μετά πότε θα μου τις στείλουν;
                        Και αν ναι, αυτό επηρεάζει τα επιδόματα που δικαιούνται τα παιδιά;

                        πιστεύω να σού έλυσα τις απορίες πάνω σε τι απάντησα
                        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                        Comment


                          Originally posted by mariasiran View Post
                          Αυτο θα κανω sweetelenitsa. Αγχώνομαι γιατί είχα και πρόβλημα με το birth certificate του άντρα μου που έκανε πάνω απο 2 μήνες να έρθει. Γίαυτο το λόγο και καθυστέρησα με να στείλουμε τα χαρτιά Αγγλία.
                          Επίσης ενα άλλο πρόβλημα ειναι το σχολειο των παιδιών που ξεκινάει τέλος Ιανουαρίου και θέλω να είμαστε νωρίτερα για να ψάξω σχολειο αλλά και για να προσαρμοστούν τα παιδιά αλλά και εμείς.
                          Τα σχολεία ξεκινάνε σχεδον τέλος Φεβρουαρίου οχι τον Γεννάρη !
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            Originally posted by Aussie View Post
                            Τα σχολεία ξεκινάνε σχεδον τέλος Φεβρουαρίου οχι τον Γεννάρη !
                            Αλήθεια; Γιατί με ενα σχολειο που επικοινώνησα μου είπαν 27 ή 28 Ιανουαρίου δεν θυμάμαι ακριβώς. Λάθος κατάλαβα;

                            Comment


                              Originally posted by Aussie View Post
                              @mariasiran



                              Αυτα δεν γίνονται !!!!!!!!!!
                              Οτι να ναι λέει ο καθένας μου φαίνεται!
                              Σ´ευχαριστω πάντως για τις απαντήσεις σου.
                              Πλέον μου έφυγε και το άγχος με τις υπηκόοτητες αφού πλέον ειναι στον δρόμο!

                              Comment


                                Originally posted by mariasiran View Post
                                Αλήθεια; Γιατί με ενα σχολειο που επικοινώνησα μου είπαν 27 ή 28 Ιανουαρίου δεν θυμάμαι ακριβώς. Λάθος κατάλαβα;
                                Οοοοοοταν πηγαινα σχολείο στο Σίδνευ αρχές Φεβρουαρίου θυμάμαι ξεκινούσαμε.

                                Comment

                                Working...
                                X