Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστω πολυ.

    Comment


      Originally posted by smara View Post
      Καλό ταξίδι! Με το καλό να φτάσετε!
      Πακετάρισμα? ...

      Ταχα φιλοι όλοι εδώ μέσα...
      Στο πακεταρισμα ´´την κανουν´´

      Comment


        Originally posted by mariasiran View Post

        Ταχα φιλοι όλοι εδώ μέσα...
        Στο πακεταρισμα ´´την κανουν´´
        Πφφ Ελληνες τι περιμενεις :P :P

        Comment


          Originally posted by mariasiran View Post
          ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!!

          Επιτέλους ήρθε και η δική μας ώρα για να φύγουμε. Προχθές κλείσαμε εισιτήρια με Qantas Airways με αεροσκάφος της Emirates για 8 Ιανουαρίου από Κωνσταντινούπολη. Και μάλιστα βρήκαμε και με το Airbus A-380-800 το οποίο έχει και ίντερνετ!
          Θα καθίσουμε και 3 μέρες στην Πόλη για να τη δουν τα παιδιά. Όλα καλά λοιπόν!!!
          Τα εισιτήρια για 4 άτομα ήταν 2530 ευρώ.
          Τώρα σιγά σιγά πρέπει να πακετάρουμε... Κανένας εθελοντής;;
          Τέλεια!!! Με το καλό!!!

          Comment


            Originally posted by sweetelenitsa View Post
            Τέλεια!!! Με το καλό!!!
            Σ΄ ευχαριστώ πολύ sweetelenitsa

            Comment


              ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ

              Καλημέρα
              Στις 21 Νοεμβρίου κατέθεσα τις αιτήσεις για τα διαβατήρια των παιδιών και του άντρα μου και στις 3 Δεκεμβρίου ήρθαν τα 2 από τα 3. Του άντρα μου και του γιου μου.
              Επικοινώνησα με το τμήμα διαβατηρίων στην Αθήνα και μου είπαν να μην ανησυχώ γιατί ίσως δεν τα έστειλαν όλα μαζί.
              Γενικά πάντως δεν άργησαν πολύ.
              Ο πρόξενος μας είχε πει σε 3 εβδομάδες περίπου θα έρθουν από τη μέρα που θα παραλάβουν τις αιτήσεις.
              Πιστεύω αυτή την εβδομάδα να έρθει και της κόρης μου.

              Comment


                Απορίες για την συμπλήρωση του form 118 (App. for Australian citizenship by descent)

                Καλημέρα,

                Ο πατέρας μου είναι αυστραλός υπήκοος by naturalisation.
                Συμπληρώνω την form 118 για να αποκτήσω κι εγώ υπηκοότητα κι έχω 3 απορίες:

                1) Στην σελίδα 8 της form 118, στο ερώτημα 14 ζητάει στοιχεία διαβατηρίου:



                Εγώ ελληνικό διαβατήριο δεν έχω (και ούτε προφανώς και Αυστραλιανό μιας και δεν είμαι ακόμα υπήκοος).
                Πρέπει να βάλω τα στοιχεία της ταυτότητας ή να το αφήσω κενό?



                2) Είμαι άνω των 18 άρα πρέπει να τους αποδείξω το good character.
                Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν αρκεί ένα απλό πιστοποιητικό ποινικού μητρώου ή αν θέλουν συμπληρωμένο και ολόκληρο το form 80.

                Φαίνεται αρκετά ξεκάθαρο από την σελίδα 3 του form 118 πως θέλουν και συμπληρωμένο και το form 80 :


                Επίσης το λέει και εδώ :



                Επειδή όμως διαβάζοντας το form 80 έχει και άσχετες ερωτήσεις για visa και μετανάστευση στην Αυστραλία και δεν μου κολλάει με την περίπτωση, μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι σωστα?
                Χρειάζεται ή όχι?


                3) Για το αποδεικτικό γέννησης πήγα και έβγαλα από τον δήμο πιστοποιητικό γέννησης.
                Μόλις όμως είδα εδώ αυτο:



                Δεν θα δεχτούν όντως το πιστοποιητικό γέννησης και να πάω και στο ληξιαρχείο να βγάλω και ληξιαρχική πράξη γέννησης?

                Μου κάνει εντύπωση να μην τους αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης του δήμου γι αυτό ρωτάω.

                thanks!

                Comment


                  Εγώ έκανα τη διαδικασία Δεκέμβριο του 2012. Για το πρώτο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εγώ είχα διαβατήριο και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Στο δεύτερο, όταν έκανα την αίτηση δεν ζητούσαν τη form 80. Την αίτηση αυτή συμπλήρωσέ την δεν χάνεις κάτι. Σίγουρα θα πας να βγάλεις ποινικό μητρώο γενικής χρήσεως και έγγραφο με τη σφραγίδα της Χάγης (apostille) πρέπει να το πάρεις από τα δικαστήρια και όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειας που είσαι. Τώρα για το πιστοποιητικό είμαι 100% σίγουρη στην απάντησή μου γιατί την πάτησα. Θέλουν τη ληξιαρχική πράξη, ούτε απόσπασμα ληξιαρχικής, ούτε πιστοποιητικό από το Δήμο. ΜΟΝΟ ληξιαρχική πράξη από το βιβλίο του ληξίαρχου.
                  Originally posted by stelios_thess View Post
                  Καλημέρα,

                  Ο πατέρας μου είναι αυστραλός υπήκοος by naturalisation.
                  Συμπληρώνω την form 118 για να αποκτήσω κι εγώ υπηκοότητα κι έχω 3 απορίες:

                  1) Στην σελίδα 8 της form 118, στο ερώτημα 14 ζητάει στοιχεία διαβατηρίου:



                  Εγώ ελληνικό διαβατήριο δεν έχω (και ούτε προφανώς και Αυστραλιανό μιας και δεν είμαι ακόμα υπήκοος).
                  Πρέπει να βάλω τα στοιχεία της ταυτότητας ή να το αφήσω κενό?



                  2) Είμαι άνω των 18 άρα πρέπει να τους αποδείξω το good character.
                  Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν αρκεί ένα απλό πιστοποιητικό ποινικού μητρώου ή αν θέλουν συμπληρωμένο και ολόκληρο το form 80.

                  Φαίνεται αρκετά ξεκάθαρο από την σελίδα 3 του form 118 πως θέλουν και συμπληρωμένο και το form 80 :


                  Επίσης το λέει και εδώ :



                  Επειδή όμως διαβάζοντας το form 80 έχει και άσχετες ερωτήσεις για visa και μετανάστευση στην Αυστραλία και δεν μου κολλάει με την περίπτωση, μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι σωστα?
                  Χρειάζεται ή όχι?


                  3) Για το αποδεικτικό γέννησης πήγα και έβγαλα από τον δήμο πιστοποιητικό γέννησης.
                  Μόλις όμως είδα εδώ αυτο:



                  Δεν θα δεχτούν όντως το πιστοποιητικό γέννησης και να πάω και στο ληξιαρχείο να βγάλω και ληξιαρχική πράξη γέννησης?

                  Μου κάνει εντύπωση να μην τους αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης του δήμου γι αυτό ρωτάω.

                  thanks!

                  Comment


                    [QUOTE=socworkersk;86512]
                    Εγώ έκανα τη διαδικασία Δεκέμβριο του 2012.
                    Για το πρώτο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εγώ είχα διαβατήριο και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.


                    Στο δεύτερο,
                    Originally posted by socworkersk View Post
                    όταν έκανα την αίτηση δεν ζητούσαν τη form 80. Την αίτηση αυτή συμπλήρωσέ την δεν χάνεις κάτι.[/COLOR]
                    Σίγουρα θα πας να βγάλεις ποινικό μητρώο γενικής χρήσεως και έγγραφο με τη σφραγίδα της Χάγης (apostille) πρέπει να το πάρεις από τα δικαστήρια και όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειας που είσαι.

                    Τώρα για το πιστοποιητικό είμαι 100% σίγουρη στην απάντησή μου γιατί την πάτησα. Θέλουν τη ληξιαρχική πράξη, ούτε απόσπασμα ληξιαρχικής, ούτε πιστοποιητικό από το Δήμο. ΜΟΝΟ ληξιαρχική πράξη από το βιβλίο του ληξίαρχου.

                    Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κάποιους προβληματισμούς ακόμα:


                    1)Για το πιστοποιητικό ποινικού μητρώου τί εννοείς "όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειάς μου"?
                    Το ζήτησα από ΚΕΠ και νόμιζα πως είναι ίδιο με το αν το έπαιρνα από την εισαγγελία. Πάνω δηλαδή γράφει "Εισαγγελεία πρωτοδικών κτλ και στο τέλος έχει σφραγίδες και υπογραφές από την εισαγγελία.

                    2) Αυτό που λες για την σφραγίδα Χάγης, χρειάζεται να σφραγισω όλα τα πιστοποιητικά που θα επισυνάψω? Και το ποινικού μητρώου και του ληξιαρχείου και το πιστοποιητικό γέννησης του πατέρα μου?
                    [Πάντως όταν έκανα το from 119 που ήταν για την επιβεβαίωση της υπηκοότητα του πατέρα μου έστειλα όλα τα πιστοποιητικά επικυρωμένα χωρίς σφραγίδα Χάγης και δεν είχα κανένα πρόβλημα)

                    3)Σχετικά με αυτό που λες ότι την πάτησες, τι συνέβει ακριβώς? Σου έστειλαν email και έστειλες συμπληρωματικά έγγραφα? Σε ρωτάω για να ξέρω τα διαδικαστικά σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος κι εγώ.

                    Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, προσπαθώ να αποφύγω το λάθος.
                    Επίσης αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το ερώτημα σχετικα με την ερώτηση 14 στο form 118 θα βοηθούσε πολύ. [ερώτημα 1, post #202]

                    Comment


                      Το "όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειάς σου" αφορούσε τη σφραγίδα της Χαγης για το ποινικό μητρώο. Σφραγίδα Χάγης έβαλα στη ληξιαρχική πράξη γέννησής μου και στο ποινικό μητρώο μου. Όταν λέω ότι την πάτησα , έστειλα πιστοποιητικό γέννησης από το Δήμο και μου έστειλαν email για να τους στείλω τη ληξιαρχική πράξη γέννησης μέσα σε δυο εβδομάδες .
                      [QUOTE=stelios_thess;86517]
                      Originally posted by socworkersk View Post
                      Εγώ έκανα τη διαδικασία Δεκέμβριο του 2012.
                      Για το πρώτο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εγώ είχα διαβατήριο και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.


                      Στο δεύτερο,



                      Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κάποιους προβληματισμούς ακόμα:


                      1)Για το πιστοποιητικό ποινικού μητρώου τί εννοείς "όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειάς μου"?
                      Το ζήτησα από ΚΕΠ και νόμιζα πως είναι ίδιο με το αν το έπαιρνα από την εισαγγελία. Πάνω δηλαδή γράφει "Εισαγγελεία πρωτοδικών κτλ και στο τέλος έχει σφραγίδες και υπογραφές από την εισαγγελία.

                      2) Αυτό που λες για την σφραγίδα Χάγης, χρειάζεται να σφραγισω όλα τα πιστοποιητικά που θα επισυνάψω? Και το ποινικού μητρώου και του ληξιαρχείου και το πιστοποιητικό γέννησης του πατέρα μου?
                      [Πάντως όταν έκανα το from 119 που ήταν για την επιβεβαίωση της υπηκοότητα του πατέρα μου έστειλα όλα τα πιστοποιητικά επικυρωμένα χωρίς σφραγίδα Χάγης και δεν είχα κανένα πρόβλημα)

                      3)Σχετικά με αυτό που λες ότι την πάτησες, τι συνέβει ακριβώς? Σου έστειλαν email και έστειλες συμπληρωματικά έγγραφα? Σε ρωτάω για να ξέρω τα διαδικαστικά σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος κι εγώ.

                      Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, προσπαθώ να αποφύγω το λάθος.
                      Επίσης αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το ερώτημα σχετικα με την ερώτηση 14 στο form 118 θα βοηθούσε πολύ. [ερώτημα 1, post #202]

                      Comment


                        Ok ευχαριστώ για την απάντηση.

                        Comment


                          ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ

                          γεια σας παΐδια ονομάζομαι Μάριος και είμαι από Κύπρο.
                          είμαι αυστραλός υπήκοος , ( είχα πάει με του γονείς μου για 6 χρονιά (SYDNEY)και μετά επιστέψαμε πίσω ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣΣΣ )και σκεφτομαι να επιστρέψω στην Αυστραλία μαζί με την 2 χρονών κόρη μου( της έχω εκδώσει Australian passport ) και την γυναίκα μου την όποια έχει 1 χρόνο προσπαθώ να την πείσω να κάνει την μεγάλη κίνηση για έξοδο μας από αυτή την βρομιά!!( όπως γνωρίζουμε όλοι η Κύπρος έχει καταστραφεί οικονομικά και η διαφθορά πέφτει σύννεφο)
                          Αστυνομικός στο επάγγελμα οι αποκοπές μας έχουν ρημάξει το σπίτι γ@@@ το κέρατο τους!!.anw απλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν κανένα πατριωτάκι είχε το ίδιο πρόβλημα με την μαμμακια την γυναίκα η άντρα και εάν κατάφεραν να τoυς πείσουν.( πραγματικά ώρες ώρες σκεφτομαι να τα παρατήσω όλα και να φύγω ας οψετε το αγγελούδι μου)
                          Και κάτι Άλο ρε παΐδια εάν πάω εγώ μετά από 24 χρονιά δικαιούμαι κανένα επίδομα μπας και ζήσουμε λίγο πριν βρω δουλεία?

                          Comment


                            Καλησπέρα Μάριε κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
                            Από την στιγμή που είσαι υπήκοος θα παίρνετε ότι επιδόματα σας αναλογούν εσένα κ του παιδιού (κ της γυναίκας σου μόλις πάρει την Permanent Partner Visa).
                            Για μένα προσωπικά πρέπει να έρθετε γιατί αξίζει κ ειδικά για το παιδί σας.
                            Το κυριότερο είναι να έχετε όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα μαζί σας μιας κ το Σίδνεϊ είναι ακριβή πόλη.

                            Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας κ καλή τύχη
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ JIΜ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΩ ΚΑΤΩ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2015 ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!

                              Comment


                                Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.patriotaki.net/διάφορα-θέ...134/#post58320
                                και αν ψάξεις καλά το φόρουμ θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες στις σελίδες που αφορούν την Αυστραλία.

                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X