Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by louizianna View Post
    παιδια ο συζυγος ταξιδευει 1/1/12 και του ειπαν οτι του επιτρεπουν μονο 23 κιλα +7 χειραποσκευη...με την ετιχαντ...που μπορω να τηλ μηπως και παρω παραπανω κιλα;
    να παρει το εισητιριο απο τα κεντρικα της ετιχαντ στην αθηνα και οχι απο πρακτοριο

    Comment


      #77
      Η χειρότερή σας πτήση

      Το ξέρω ότι υπάρχει ήδη νήμα με αερογραμμές, αυτό είναι άλλο. Είναι για να μοιραστεί τον πόνο του όποιος έχει ανάγκη :D

      Γενικά το Μελβούρνη Αθήνα και τούμπαλιν το'χω κάνει καμμιά 15αριά φορές, Πατήσια-Κολιάτσου το έχω κάνει. Σε σημείο δηλαδή που ούτε το σκέφτομαι πια καθόλου ούτε κάνω καμμιά προετοιμασία, τελευταία στιγμή πετάω ότι ρούχα τυχαίνει να είναι καθαρά σε μια βαλίτσα και την κάνω όπως είμαι. Το σπίτι στη Μελβούρνη το προσέχει η πεθερά, εγώ απλά τραβάω την πόρτα και φεύγω. Στο αεροπλάνο νιώθω σαν στο σπίτι μου, παντόφλα-βίντεο-μάσα-νάνι, και μόλις φτάσω ούτε καν τζετ λαγκ με πιάνει πιά, ότι ώρα και να είναι περιμένω να βραδιάσει και κοιμάμαι κανονικά μέχρι το πρωί.

      Αυτή τη φορά όμως ήταν αλλιώς...

      Συνεπιβάτες η γυναίκα μου και τα δυό μας κοριτσάκια, διόμιση και μισού έτους αντίστοιχα. Πολύ, μα πολύ ενεργητικά, ζωή να'χουνε. Δε θα σταθώ στο πήγαινε, θα περιγράψω μόνο το έλα από την Αθήνα που ήταν πολύ πιό χάλια. Κατ'αρχάς η προετοιμασία, όποιος έχει πακετάρει για δυό μωρά για ένα μήνα ξέρει καλά τί εννοώ. Γάλατα για την πτήση. Πάνες. Παιχνίδια. Μωρομάντηλα. Εκατοντάδες ρουχαλάκια για όλους τους πιθανούς και απίθανους καιρούς, στρατηγικά τοποθετημένα στις αποσκευές με τη σειρά που μάλλον θα τα χρειαστούμε. Βιβλιαράκια. Μπουκάλια. Μισό φαρμακείο κρέμες, χάπια και ζουμιά. Πατατάκια, μπισκοτάκια, σοκολατίτσες. Τεράστιο διπλό καρότσι (χαχα) το οποίο το δίπλωσα-ξεδίπλωσα-κουβάλησα και έσπρωξα τόσες φορές που στο τέλος το ένιωθα σαν προέκταση του χεριού μου.

      Εγερτήριο αξημέρωτα για τα τελευταία πακεταρίσματα, αλλάγματα, ταίσματα. Στη συνέχεια επιχείρηση "μπείτε στα αυτοκίνητα" (δύο αυτοκίνητα, σε ένα δε χωρούσαμε). Κάποτε φτάνουμε στο Ελ. Βενιζέλος, όπου το προσωπικό απαιτούσε η μεγάλη μου κόρη να περάσει το μηχάνημα/σκάνερ μόνη της και όχι αγκαλιά. Οπότε η κόρη μου το βρήκε τρομερά διασκεδαστικό να το περάσει καμμιά δεκαριά φορές μπρος-πίσω για ν'ακούει το μπιπ του μηχανήματος, και φυσικά στο τέλος σταμάτησε στη λάθος μεριά και αρνιότανε να ξαναπεράσει όσο και να έκανα εγώ τον καραγκιόζη απ'την άλλη για να την πείσω. Η άλλη μου η κόρη πέρασε αγκαλιά με τη μαμά της, αλλά το καροτσάκι θέλανε να σκαναριστεί απ'το άλλο μηχάνημα οπότε ήθελε λύσιμο, και στην συνέχεια ξαναδέσιμο απ'την άλλη μεριά ενώ παράλληλα προσπαθούμε να ξαναβάλουμε τα παπούτσια και τις ζώνες μας κρατώντας τα παντελόνια μας που πέφτανε και να μαζέψουμε τα μπαγκάζια μας με το ένα μωρό στο χέρι και κυνηγώντας το άλλο που στο μεταξύ προσπαθούσε να ξαναπεράσει το μηχάνημα ανάποδα.

      Εταιρία: Σίγκαπορ έρλαϊνς. Κανονικά η πρώτη πτήση είναι 11 ώρες Αθήνα-Σιγκαπούρη, αλλά στο τσεκ-ιν μας ανακοινώνουν ότι θα πάμε πρώτα Κωνσταντινούπολη για να πάρουν επιβάτες, χωρίς αποβίβαση. Γιατί; Γιατί έτσι, μαγκιά. Μάλλον δεν είχε κίνηση και αποφάσισαν να συγχωνεύσουν τις δύο πτήσεις. Το οποίο σημαίνει 2 ακόμα ώρες στο αεροπλάνο, σημαίνει το αεροπλάνο τσίτα κόσμο, και σημαίνει ότι εμένα τώρα μου λείπουνε γάλατα γιατί τα παιδιά στο ανέβα-κατέβα θέλουν να πίνουν κάτι για να ξεβουλώνουν τ'αυτιά τους. Πρώτο μπινελίκι.

      Αεροπλάνο: Τα παιδιά μου έχουν συνηθίσει να κοιμούνται σε απόλυτη ησυχία και σκοτάδι, οπότε στα αεροπλάνα και στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης δεν κοιμήθηκαν καθόλου. Μιλάμε για 24 ώρες παιχνίδια και μαλώματα, γκα-γκα-γκου-γκου στο μωρό (το οποίο είχε και πόνους απ'τα δόντια και φώναζε) αγκαλιά και πάνω-κάτω το αεροπλάνο και μέσα-έξω τις τουαλέτες γιατί πού αλλού να πάς; Ύπνος για μας εννοείται ούτε για πλάκα, η γυναίκα μου κατάφερε να φάει, εγώ όχι.

      Σιγκαπούρη: ειναι τώρα 3 το πρωί στο βιολογικό μας ρολόϊ αλλά τα παιδιά έχουν ακόμα τρομερή ενέργεια, οπότε αρχίζουμε να περπατάμε πάνω κάτω. Μετά από δύο ώρες περπάτημα βρήκαμε μια μίνι παιδική χαρά, η μεγάλη ψιλοασχολήθηκε, η μικρή ψιλογλάρωσε κι εγώ πετάχτηκα και έκανα μισό τσιγάρο. Μετά άλλη μια ώρα περπάτημα και μετά επιβίβαση (παρόμοια με της Αθήνας, μηχάνημα, καρότσι κλπ). Δενόμαστε, τροχοδρομούμε λίγο και σταματάμε. Ανακοίνωση: λόγω κίνησης είναι 18 (!!!) αεροπλάνα μπροστά μας, θα καθυστερήσουμε. Μας κρατάνε μιάμιση ώρα δεμένους, ενώ προσπαθώντας να ηρεμήσουμε τα παιδιά και ενώ χρειαζόμαστε απεγνωσμένα τουαλέτα. Δεύτερο μπινελίκι.

      Πτήση για Μελβούρνη: τα ίδια με πριν, γκα-γκου, πάνω κάτω κλπ περνάνε κάμποσες ώρες έτσι, εγώ έχω αρχίσει να τα βλέπω λίγο κωλυόμενα και να θυμάμαι κάτι απανωτές σκοπιές στο στρατό. Κάποια στιγμή η μεγάλη απορροφιέται σε ένα βιβλίο και η μικρή ξαναγλαρώνει στην αγκαλιά μου (στην οποία βρίσκεται πλέον μόνιμα). Όταν έχεις μωρό σε βάζουν στο πρώτο κάθισμα και σου δίνουν ένα καλάθι το οποίο εφαρμόζει στον τοίχο μπροστά σου για να το βάζεις μέσα όταν αποκοιμιέται. Την παίρνει λοιπόν κάποτε ο ύπνος, την βάζω προσεκτικά εκεί μέσα, κλείνει αυτό από πάνω με ένα βέλκρο και λέω δεν είναι δυνατόν θα ηρεμήσω λίγο! Τί ήταν να το πώ, κάνει το αεροπλάνο μια πανάλαφρη ανατάραξη, τη μικρότερη που μπορείς να φανταστείς, ίσα ένα μικρό πάνω-κάτω. Ανάβει αμέσως ο μαλάκας ο πιλότος το σήμα προσδεθείτε, βγαίνει η Κινέζα και μου λέει συγνώμη σέρ, λόγω αναταράξεων πρέπει να ξυπνήσετε το μωρό, να το πάρετε αγκαλιά και να το δέσετε με το ειδικό πρόσθετο που μπαίνει στη ζώνη σας... Τι να κάνω, το κάνω. Η μικρή αρχίζει να κλαίει πάλι, εξαντλημένη όπως ήτανε. Καθόμαστε κανα μισάωρο δεμένοι, η μικρή έχει αποκοιμηθεί στην αγκαλιά μου αλλά ξυπνάει συνέχεια γιατί δε βολεύεται. Κάποτε σβήνει η επιγραφή, την ξαναβάζω προσεκτικά στο καλάθι, δεν περνάνε 10 λεπτά, ανατάραξη, ντιν! προσδεθείτε, ξαναβγαίνει η Κινέζα...

      Ναι, την έβρισα. Ευτυχώς στα ελληνικά.

      Comment


        #78
        Originally posted by Poltergeist View Post
        Το ξέρω ότι υπάρχει ήδη νήμα με αερογραμμές, αυτό είναι άλλο. Είναι για να μοιραστεί τον πόνο του όποιος έχει ανάγκη :D
        .............
        Ναι, την έβρισα. Ευτυχώς στα ελληνικά.
        Σε καταλαβαίνω απόλυτα! ...... Ευτυχώς δεν έχασες το χιούμορ σου και η περιγραφή σου συναγωνίζεται άνετα αντίστοιχες του Ψαθά.

        Comment


          #79
          Originally posted by Poltergeist View Post
          Το ξέρω ότι υπάρχει ήδη νήμα με αερογραμμές, αυτό είναι άλλο. Είναι για να μοιραστεί τον πόνο του όποιος έχει ανάγκη :D

          Γενικά το Μελβούρνη ...............Ναι, την έβρισα. Ευτυχώς στα ελληνικά.
          Απιθανη ιστορια να τη λες,απιστευτη να τη ζεις!!Παντα ετσι με χιουμορ poltergeist!

          Comment


            #80
            [QUOTE=Poltergeist;34700]Το ξέρω ότι υπάρχει ήδη νήμα με αερογραμμές, αυτό είναι άλλο. Είναι για να μοιραστεί τον πόνο του όποιος έχει ανάγκη :D

            Πω πω τη ήταν και αυτό;

            Πραγματικά σας λυπηθικα....

            Τώρα σίγουρα θα κοιμούνται οι μικρές μια, δυο μέρες να συνέλθουν.

            Comment


              #81
              Originally posted by Poltergeist View Post
              Το ξέρω ...
              Ναι, την έβρισα. Ευτυχώς στα ελληνικά.
              ROFL

              Και που νόμιζα οτι είχα περάσει τα χειρότερα. Με 2 μωρά διπλό πακέτο.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #82
                Πως το λένε οι Αυστραλοί το "μας έκανες την καρδιά περιβόλι"?

                Εμεις που η δικιά μας είναι 3χρονών τι να περιμένουμε στο αεροπλάνο?Εννοώ, θα την παλέψει το μωρό τόσες ώρες? Εδώ μισή ώρα διαδρομή κάνουμε και στο 2ο χλμ ρωτάει πότε θα φτάσουμε!!!!
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #83
                  εγω εχω ενα υπερκινητικο παιδι (ετων 8 οχι μωρο) που στις καλες μας μερες με βγαζει καπακι που να μπει και σε περιορισμενο χωρο οπως το αεροπλανο..το πλανο μας ειναι να φυγει ο νικος και να ακολουθησω αργοτερα με τα παιδια αλλα και μονο που το σκεφτομαι παγωνω...ο νικος λεει οτι θα γυρισει πισω για να μας παρει, καταλαβαινει τι εχω να περασω...να ρωτησω κατι; οι πορτες του αεροπλανου δεν ανοιγουν εν πτηση ετσι; γιατι σιγουρα θα μας πεταξουν χωρις τυψεις απο τα 20000 ποδια και χωρις αλεξιπτωτο .χαχα

                  Comment


                    #84
                    ε εξαρτάται το γονιό βασικά... το έχετε συνηθίσει να κοιμάται με λίγο θόρυβο/φώς; ξεχνιέται καθόλου μόνο του με βιβλία/παιχνίδια κλπ; θέλει συνέχεια να ασχολείσαι μαζί του; Τέτοια πράγματα... εμείς γενικώς τα έχουμε λίγο χύμα τα παιδιά, australian style

                    Να σου δώσω να καταλάβεις, εκεί προς το τέλος πάνω στην κορύφωση της πίκρας που ίσα που κράταγα τα μάτια μου ανοιχτά με οδοντογλυφίδες, περνάω σε κάποια φάση το παραπέτο έτσι για αλλαγή περιβάλλοντος και μπαίνω στο δεύτερο μισό του αεροπλάνου με τους υπόλοιπους επιβάτες. Και τί βλέπω; Μια Κινέζα μαμά που ταξίδευε μόνη της με τα τρία παιδιά της
                    Τα δύο εκεί στα 2-3 και ένα μωρό... ε λοιπόν τα μεγάλα είχαν ανοίξει τα τραπεζάκια τους και παίζανε με πλαστελίνες, το μωρό μέσα στο καλάθι ήσυχο μασούλαγε κάτι μπισκοτοειδές, και η (Θεά) μαμά τί έκανε; Κουβερτούλα και νανάκια
                    Έμεινα μαλάκας και τη χάζευα, εκεί όπως ήμουνα με το ένα μωρό στην αγκαλιά να ουρλιάζει και το άλλο να μου κρέμεται απ'το μπατζάκι για "να παίτσουμε". Τί τους κάνουνε ρε γαμώτο στα παιδιά εκεί στην Κίνα; Στρατιωτικοποίηση;

                    Πάντως θα σε συμβούλευα να προσέξεις με ποιόν θα πετάξεις, παρά το τελευταίο χώσιμο με την Κωνσταντινούπολη συνιστώ Σίνγκαπορ ανεπιφύλακτα, γιατί το αεροδρόμιο έχει παιδικές χαρές, λιμνούλες με ψάρια και γεφυρούλες για χάζεμα, απόλυτη ησυχία παντού, ειδικό χώρο για ύπνο (τζάμπα), άψογες τουαλέτες γονιών, μοκέτα παντού, άπειρο χώρο να απλωθείς και ότι φαγητό/ποτό μπορεί να φανταστείς. Γενικά ότι πρέπει για παιδιά και είναι και 4 ώρες στάση οπότε προλαβαίνεις να ξεκουραστείς και να κάνεις διάφορα. (επίσης τσιγάρα με $1 το πακέτο και καλυντικά μισοτιμής για τις κυρίες)

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Poltergeist View Post
                      ε εξαρτάται το γονιό βασικά... το έχετε συνηθίσει να κοιμάται με λίγο θόρυβο/φώς; ξεχνιέται καθόλου μόνο του με βιβλία/παιχνίδια κλπ; θέλει συνέχεια να ασχολείσαι μαζί του; Τέτοια πράγματα... εμείς γενικώς τα έχουμε λίγο χύμα τα παιδιά, australian style

                      Να σου δώσω να καταλάβεις, εκεί προς το τέλος πάνω στην κορύφωση της πίκρας που ίσα που κράταγα τα μάτια μου ανοιχτά με οδοντογλυφίδες, περνάω σε κάποια φάση το παραπέτο έτσι για αλλαγή περιβάλλοντος και μπαίνω στο δεύτερο μισό του αεροπλάνου με τους υπόλοιπους επιβάτες. Και τί βλέπω; Μια Κινέζα μαμά που ταξίδευε μόνη της με τα τρία παιδιά της
                      Τα δύο εκεί στα 2-3 και ένα μωρό... ε λοιπόν τα μεγάλα είχαν ανοίξει τα τραπεζάκια τους και παίζανε με πλαστελίνες, το μωρό μέσα στο καλάθι ήσυχο μασούλαγε κάτι μπισκοτοειδές, και η (Θεά) μαμά τί έκανε; Κουβερτούλα και νανάκια
                      Έμεινα μαλάκας και τη χάζευα, εκεί όπως ήμουνα με το ένα μωρό στην αγκαλιά να ουρλιάζει και το άλλο να μου κρέμεται απ'το μπατζάκι για "να παίτσουμε". Τί τους κάνουνε ρε γαμώτο στα παιδιά εκεί στην Κίνα; Στρατιωτικοποίηση;

                      Πάντως θα σε συμβούλευα να προσέξεις με ποιόν θα πετάξεις, παρά το τελευταίο χώσιμο με την Κωνσταντινούπολη συνιστώ Σίνγκαπορ ανεπιφύλακτα, γιατί το αεροδρόμιο έχει παιδικές χαρές, λιμνούλες με ψάρια και γεφυρούλες για χάζεμα, απόλυτη ησυχία παντού, ειδικό χώρο για ύπνο (τζάμπα), άψογες τουαλέτες γονιών, μοκέτα παντού, άπειρο χώρο να απλωθείς και ότι φαγητό/ποτό μπορεί να φανταστείς. Γενικά ότι πρέπει για παιδιά και είναι και 4 ώρες στάση οπότε προλαβαίνεις να ξεκουραστείς και να κάνεις διάφορα. (επίσης τσιγάρα με $1 το πακέτο και καλυντικά μισοτιμής για τις κυρίες)
                      Πάντως όταν έψαχνα για εισιτήρια πριν 15-20 μέρες η singapore εδινε κανονικά το δρομολόγιο Αθηνα-Κωνσταντινούπολη- Σιγκαπούρη. Απλά στην Κωνσταντινούπολη έκανε πολύ μικρή στάση(1,5 ώρα). Αν τα παιδιά πεινάνε, πέρα από τα γεύματα του αεροπλάνου, επιτρέπεται να κουβαλάμε έξτρα τρόφιμα? Και αν ναι, στην αυστραλία αν έχουν περισσέψει τα πετάς φαντάζομαι ε?
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #86
                        Λοιπόν, Poltergeist, πολύ γέλασα!!!!
                        Σου εύχομαι ολόψυχα να είναι πάντα μόνο τέτοια τα προβλήματα και πάντα με τόσο χιούμορ να τα αντιμετωπίζεις!

                        Comment


                          #87

                          Πραγματικά όμως μόνο με χιούμορ μπορείς να αντέξεις τέτοιες περιπτώσεις!!!!:D

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                            να παρει το εισητιριο απο τα κεντρικα της ετιχαντ στην αθηνα και οχι απο πρακτοριο


                            δεν παιζει αυτο..εξτρα εισητηρια να ανεβω αθηνα και να γυρισω....μπα...

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by louizianna View Post
                              δεν παιζει αυτο..εξτρα εισητηρια να ανεβω αθηνα και να γυρισω....μπα...
                              δεν ειναι αναγκη να ανεβεις ολα μεσω ιντερτετ καταθεση σε τραπεζα και αποστολη εισιτ.με ιντερνετ τα εισ. δεν ειναι οπως παλια εχουν ηλεκτρ.μορφη τωρα

                              Comment


                                #90
                                Θέλω να ρωτήσω το εξής. Εγώ είμαι Ελληνίδα και ο άντρας μου Αυστραλός υπήκοος και θα πάμε τον Ιανουάριο Αυστραλία για πάντα. Ο σύζυγος μια χαρά βγάζει one way ticket λόγω του αυστραλέζικου διαβατηρίου για εμένα το ταξιδιωτικό γραφείο με συμβούλευσε να βγάλω μετ' επιστροφής γιατί με το ελληνικό διαβατήριο υπάρχει κίνδυνος να μην μου επιτρέψουν να ταξιδέψω με one way ticket. Ισχύει; ουφ άλλο ένα έξοδο....

                                Comment

                                Working...
                                X