Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    κ γω μια απο τα ιδια.ο πρακτορας μου λεει οτι απαγορευεται να κατεβεις με νε way ticket..δεν ξερω τι να πιστεψω!!θα υπαρξει καποιο προβλημα λες αν παω με ενα εισητηριο?σαν τουριστας θα κατεβω σε θειο κατω.κ με τα λεφτα που λες οτι πρεπει να εχουμε για 3 μηνες τι παιζει?μαζι μου πρεπει να τα κουβαλαω???κ για τι ποσα μιλαμε??

    Comment


      Originally posted by xatzi8 View Post
      κ γω μια απο τα ιδια.ο πρακτορας μου λεει οτι απαγορευεται να κατεβεις με νε way ticket..δεν ξερω τι να πιστεψω!!θα υπαρξει καποιο προβλημα λες αν παω με ενα εισητηριο?σαν τουριστας θα κατεβω σε θειο κατω.κ με τα λεφτα που λες οτι πρεπει να εχουμε για 3 μηνες τι παιζει?μαζι μου πρεπει να τα κουβαλαω???κ για τι ποσα μιλαμε??
      Δεν υπάρχει Αυστραλέζικη νομοθεσία που απαγορεύει την είσοδο στη χώρα με τουριστική βίζα και one-way ticket.

      Θα σε συμβούλευα όμως να μην το κάνεις αν δεν έχεις εξασφαλισμένη δουλειά και ζωή εδώ γιατί κανείς δε σε διαβεβαιώνει ότι σε 3 μήνες θα βρεις δουλειά (με sponshorship).

      Συμβουλή μου είναι να βγάλεις return ticket με ανοιχτή ημερομηνία επιστροφής. Ούτως ή άλλως είναι πολύ πιο ακριβό να κλείσεις από εδώ εισητήριο για Ελλάδα.

      Comment


        Originally posted by xatzi8 View Post
        κ γω μια απο τα ιδια.ο πρακτορας μου λεει οτι απαγορευεται να κατεβεις με νε way ticket..δεν ξερω τι να πιστεψω!!θα υπαρξει καποιο προβλημα λες αν παω με ενα εισητηριο?σαν τουριστας θα κατεβω σε θειο κατω.κ με τα λεφτα που λες οτι πρεπει να εχουμε για 3 μηνες τι παιζει?μαζι μου πρεπει να τα κουβαλαω???κ για τι ποσα μιλαμε??
        Η τουριστική οδηγία μας επιτρέπει εμάς τους Έλληνες να πάμε με one way ticket στην Αυστραλία. Απλά όταν θα σε ρωτήσουν στο αεροδρόμιο νομίζω μέσα στο αεροπλάνο σου δίνουν μια κάρτα και συμπληρώνεις κάποιες ερωτήσεις τους θα πρέπει να τους πεις που θα μείνεις ως τουρίστας (σε θείο - ξενοδοχείο;) και θα πρέπει τα χρήματα που θα δηλώσεις ότι θα χεις διαθέσιμα θα πρέπει να επαρκούν για τις μέρες που θα είσαι εκεί. π.χ. Δεν μπορείς να πας εκεί ως τουρίστας και να μένεις σε ξενοδοχείο για κάνα μήνα και όλα σου τα λεφτά να είναι 500$. θα πρέπει να τους αποδείξεις ότι πας ως φορτωμένος σε $$$ τουρίστας και όχι σαν επίδοξος μετανάστης ή κάτι άλλο.

        Comment


          xatzi8

          σε θειο θα παω.κ δουλεια εχω εξασφαλισμενη κ θα παω κ σαν φοιτητης εκει.απλα θα κατεβω με τουριστικη κ δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.ο καθενας λεει αλλα!!!αφου γινεται με one way ticket γιατι να πληρωνω κ επιστροφης??τζαμπα λεφτα.αλλα καποιοι ειχαν προβλημα κ τους στειλαν πισω.αυτο φοβαμαι...

          Comment


            Originally posted by xri23 View Post
            Η τουριστική οδηγία μας επιτρέπει εμάς τους Έλληνες να πάμε με one way ticket στην Αυστραλία. Απλά όταν θα σε ρωτήσουν στο αεροδρόμιο νομίζω μέσα στο αεροπλάνο σου δίνουν μια κάρτα και συμπληρώνεις κάποιες ερωτήσεις τους θα πρέπει να τους πεις που θα μείνεις ως τουρίστας (σε θείο - ξενοδοχείο;) και θα πρέπει τα χρήματα που θα δηλώσεις ότι θα χεις διαθέσιμα θα πρέπει να επαρκούν για τις μέρες που θα είσαι εκεί. π.χ. Δεν μπορείς να πας εκεί ως τουρίστας και να μένεις σε ξενοδοχείο για κάνα μήνα και όλα σου τα λεφτά να είναι 500$. θα πρέπει να τους αποδείξεις ότι πας ως φορτωμένος σε $$$ τουρίστας και όχι σαν επίδοξος μετανάστης ή κάτι άλλο.
            κ εγω δηλωνω οτι εχω σε τραπεζικο λογαριασμο 2 χιλιαρικα κ θα μεινω στον θειο μου.θα εχω προβλημα?κ πως μπορουν να ελενξουν τον λογαριασμο οτι οντως εχω τα λεφτα που δηλωσα???

            Comment


              Originally posted by xatzi8 View Post
              κ εγω δηλωνω οτι εχω σε τραπεζικο λογαριασμο 2 χιλιαρικα κ θα μεινω στον θειο μου.θα εχω προβλημα?κ πως μπορουν να ελενξουν τον λογαριασμο οτι οντως εχω τα λεφτα που δηλωσα???
              Σε κάποιο σημείο του φόρουμ κάποιος αναφέρει ότι μίλησε με Αυστραλία και του είπαν ότι επιτρέπεται η είσοδος σε Έλληνα με one way. Βασικά και η αεροπορική εταιρεία μου είπε ότι δεν υπάρχει οδηγία που να πρέπει να βγάλω μετ'επιστροφής. Φαντάζομαι ότι τις αυστραλιανές αρχές ενδιαφέρει το γεγονός ότι θα μείνεις σε κάποιο συγγενή και ότι έτσι τα έξοδα σου διαμονής θα είναι μηδενικά άρα τα 2 χιλιάρικα θα επαρκούν για να ζήσεις ως τουρίστας στην χώρα τους. ή πάρε μαζί σου το βιβλιάριο λογαριασμού σου ή κάνε τα χρήματα ένα ωραιότατο travel check.

              Comment


                Originally posted by xri23 View Post
                Σε κάποιο σημείο του φόρουμ κάποιος αναφέρει ότι μίλησε με Αυστραλία και του είπαν ότι επιτρέπεται η είσοδος σε Έλληνα με one way. Βασικά και η αεροπορική εταιρεία μου είπε ότι δεν υπάρχει οδηγία που να πρέπει να βγάλω μετ'επιστροφής. Φαντάζομαι ότι τις αυστραλιανές αρχές ενδιαφέρει το γεγονός ότι θα μείνεις σε κάποιο συγγενή και ότι έτσι τα έξοδα σου διαμονής θα είναι μηδενικά άρα τα 2 χιλιάρικα θα επαρκούν για να ζήσεις ως τουρίστας στην χώρα τους. ή πάρε μαζί σου το βιβλιάριο λογαριασμού σου ή κάνε τα χρήματα ένα ωραιότατο travel check.
                θα εχω το βιβλιαριο μαζι μου μαλλον..το travel check για εξηγησε τι πως γινεται..???

                Comment


                  Originally posted by xatzi8 View Post
                  θα εχω το βιβλιαριο μαζι μου μαλλον..το travel check για εξηγησε τι πως γινεται..???
                  ακομα δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται απλά ξέρω ότι υπάρχει αυτή η επιλογή.

                  Comment


                    Θα ηθελα να ρωτησω τι προτεινεται για αεροπορικη εταιρεια? Etihad or Singapore (σημειωση η Singapore πηγαινει μεσω Κωνσταντινουπολης) ειδικα τον Poltergeist που οπως καταλαβα ειναι οπαδος της Singapore, ο λογος ειναι οτι σε εξυπηρετει λόγω των παιδιων σου η γενικα την προτιμας λόγω ποιότητας και σαν εργένης

                    Comment


                      Originally posted by swift View Post
                      Θα ηθελα να ρωτησω τι προτεινεται για αεροπορικη εταιρεια? Etihad or Singapore (σημειωση η Singapore πηγαινει μεσω Κωνσταντινουπολης) ειδικα τον Poltergeist που οπως καταλαβα ειναι οπαδος της Singapore, ο λογος ειναι οτι σε εξυπηρετει λόγω των παιδιων σου η γενικα την προτιμας λόγω ποιότητας και σαν εργένης
                      H etihad κάνει σχετικά πιο σύντομο ταξίδι. Μια στάση μέσω abu dhabi 2.5 ωρες αναμονή και αυτό ήταν. Οι θέσεις μου είχαν φανεί λιγάκι στενάχωρες αν και δεν έχω ταξιδέψει με τις άλλες εταιρείες. Με άλλα ταξίδια προς Ευρώπη στο παρελθον δεν συγκρίνω γιατί αλλο να πετάς για 3 ώρες το πολύ και άλλο για 13. Επίσης αν κλείσεις τα εισιτήρια από τα κεντρικά τους γραφεία παίρνεις 30+7 κιλά allowance αντι για 23+7.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        Eγώ έχω κλείσει με Singapore για τις 16 Μαρτίου με τα 2 παιδιά μου.Τα αεροπλάνα από όσο είδα τις προδιαγραφές είναι ευρύχωρα και με τις γνωστές παροχές(τηλεόραση κλπ) Το αεροδρόμιο της Σινγκαπούρης είναι απλά καταπληκτικό.Οταν τα έκλεισα ήταν και πιο φθηνά, αλλά πρέπει να τα κλείσεις online γιατί από τα γραφεία είναι πιο ακριβά.Δινουν 20+7 online και μετά παίρνεις τα κεντρικά και στο κάνουν 30 συν 7. Φίλος που πέταξε πρόσφατα και τους πίεσε παραπάνω,του το έκαναν 40 συν 7.Είναι γεγονός ότι η Singapore κάνει 2 στάσεις. Η Etihad από την άλλη κάνει λίγο πιο σύντομο ταξίδι.Εξαρτάται από τια ανάγκες, την τιμή, τις προτιμήσεις και τις αντοχές του καθενός.Νομίζω ότι η Singapore υπερτερεί λίγο σε αεροσκάφη,εξυπηρέτηση,χωρίς η Etihad να χάνει πολύ μια και έχει αρκετά επιθετική πολιτική αποσκοπώντας σε ένα μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς...Πάντως ότι και να επιλέξεις μεταξύ των 2, δεν νομίζω ότι θα δυσαρεστηθείς.Πατριωτάκια που έχουν ήδη πετάξει έχουν πει καλά λόγια και για τις δύο

                        Comment


                          Εγώ ταξίδεψα με την etihad - το μόνο πρόβλημα και βασικό που αντιμετώπισα είναι ότι τα καθίσματα είναι πολύ στενόχωρα. Κάνει μια 3ωρη στάση στο Abu Dhapi το οποίο είναι ένα πολύ ωραίο αεροδρόμιο. Το ταξίδι διάρκεσε 20 ώρες αντί 21 που μας είχαν πει. Αν κλείσεις τα εισιτήρια είτε από πράκτορα είτε τηλεφωνικά από τα κεντρικά της γραφεία παίρνεις +7 κιλά δώρο από την εταιρεία. (σημ.: αν κλείσεις εισιτήρια Ολυμπιακής που ταξιδεύεις με αεροπλάνο etihad δεν έχεις το δώρο +7). Και να βγάλεις και κάρτα μέλους από την ιστοσελίδα έχεις άλλα 5 κιλά δώρο. Άρα συνολικά 23+7+5+7(χειραποσκευή)= 42 κιλά.

                          Comment


                            Originally posted by swift View Post
                            Θα ηθελα να ρωτησω τι προτεινεται για αεροπορικη εταιρεια? Etihad or Singapore (σημειωση η Singapore πηγαινει μεσω Κωνσταντινουπολης) ειδικα τον Poltergeist που οπως καταλαβα ειναι οπαδος της Singapore, ο λογος ειναι οτι σε εξυπηρετει λόγω των παιδιων σου η γενικα την προτιμας λόγω ποιότητας και σαν εργένης
                            προτεινω singapore υπερτερεί στην εξυπηρέτηση and food. ( Etihad bad service) there food is disgusting.

                            Comment


                              Εγω παντως στις 25/2 που πεταω μεχρι 30 κιλα και αυτο γιατι εγινα μελος της Etihad. Και ασε που πρεπει να μεινω στο Αbu Dhabi 14 ωρες!!!!!!Φτανω 20:25 και φευγω 10:25 !!!!

                              Comment


                                Originally posted by NIKOLAoS View Post
                                Εγω παντως στις 25/2 που πεταω μεχρι 30 κιλα και αυτο γιατι εγινα μελος της Etihad. Και ασε που πρεπει να μεινω στο Αbu Dhabi 14 ωρες!!!!!!Φτανω 20:25 και φευγω 10:25 !!!!
                                γιατι 14 ωρεσ εγω των αυγουστο που πεταξα με etihad ακατσα 4 ωρεσ αλλα οπωσ σου ειχα ξαναγραπση πολλη κακο service συγκριτικα με την singapore - alitalia - thai-που εχω πεταξη και εχω αποψει βεβαια μην ξεχνασ το σημαντικοτερο οτι πληιρωνει περνεισ

                                Comment

                                Working...
                                X