Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με το IELTS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by gogita View Post
    Γεια οποιον ενδιαφερεται για μαθηματα στην Αθηνα, εχω βρει εναν καταπληκτικο καθηγητη στο κενρο κοντα σε μετρο.
    πραγματικά παιδιά είναι πολύ καλός

    Comment


      για οσους θελουνε ενα 7 σε κάθε ενότητα, γιατι όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω, το 7 σε κάθε ενότητα είναι κάπως δύσκολο, ένα καλό βοήθημα είναι το βιβλίο common mistakes at ielts advance εγώ τώρα το ανακάλυψα, επιπλέον δεν χρειάζεται να το αγοράσεται εαν γράψετε στην μηχανη αναζήτησης τον τίτλο θα μπορέσετε να το κατεβάσετε, εγω αυτό έκανα. είναι μερικές λεπτομέρειες που σε κρατάνε στο 6.5 και όχι 7. πρέπει λοιπον να προσεξουμε αυτες τις λεπτομέρειες. ελπίζω να βοήθησα λίγο.
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        και εγω και ο αντρας μου ημαστε στην προετοιμασια για το ielts. Οαντρας μου ως γιατρος χρειαζεται ενα 7 για την αναγνωριση του πτυχίου. Απευθυνθήκαμε στο καλυτερο θεωρητικά φροντιστήριο αγγλικων της πολης μας και το προγραμμα που μας εβαλε να παρακολουθησουμε ειναι το εξης: ο αντρας μου παρακολουθει τα μαθηματα τμηματος ενηλικων proficiency, εγω τμημα lower και οι δυο μαζι ενα διωρο την εβδομαδα μονο για το ielts. προχωροντας τα μαθημα κυριως του ielts βλεπουμε σημαντικες διαφορες στην δομη των παραπανω πτυχιων σε σχεση με ιελτς και αρχιζουμε να σκεφτομαστε οτι χανουμε πολύτιμο χρονο (καθως και οι δυο δουλευουμε και εχουμε δυο μικρα παιδια) οπως επισης και χρημα. σκεφτομαστε αν θα επρεπε να κανουμε την προετοιμασια μας με αλλο τροπο. θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γιαυτό και πως κανατε ή κανετε την προετοιμασια σας για το ιελτς :confused:

        Comment


          Originally posted by alkioni View Post
          για οσους θελουνε ενα 7 σε κάθε ενότητα, γιατι όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω, το 7 σε κάθε ενότητα είναι κάπως δύσκολο, ένα καλό βοήθημα είναι το βιβλίο common mistakes at ielts advance εγώ τώρα το ανακάλυψα, επιπλέον δεν χρειάζεται να το αγοράσεται εαν γράψετε στην μηχανη αναζήτησης τον τίτλο θα μπορέσετε να το κατεβάσετε, εγω αυτό έκανα. είναι μερικές λεπτομέρειες που σε κρατάνε στο 6.5 και όχι 7. πρέπει λοιπον να προσεξουμε αυτες τις λεπτομέρειες. ελπίζω να βοήθησα λίγο.
          Ως συνήθως βοήθησες πολύ Αλκυόνη. Ωστόσο, δεν κατάφερα να βρω τρόπο να κατεβάσω το βιβλίο. Μήπως μπορείς να μου στείλεις τον σύνδεσμο;

          Comment


            Originally posted by razor44 View Post
            και εγω και ο αντρας μου ημαστε στην προετοιμασια για το ielts. Οαντρας μου ως γιατρος χρειαζεται ενα 7 για την αναγνωριση του πτυχίου. Απευθυνθήκαμε στο καλυτερο θεωρητικά φροντιστήριο αγγλικων της πολης μας και το προγραμμα που μας εβαλε να παρακολουθησουμε ειναι το εξης: ο αντρας μου παρακολουθει τα μαθηματα τμηματος ενηλικων proficiency, εγω τμημα lower και οι δυο μαζι ενα διωρο την εβδομαδα μονο για το ielts. προχωροντας τα μαθημα κυριως του ielts βλεπουμε σημαντικες διαφορες στην δομη των παραπανω πτυχιων σε σχεση με ιελτς και αρχιζουμε να σκεφτομαστε οτι χανουμε πολύτιμο χρονο (καθως και οι δυο δουλευουμε και εχουμε δυο μικρα παιδια) οπως επισης και χρημα. σκεφτομαστε αν θα επρεπε να κανουμε την προετοιμασια μας με αλλο τροπο. θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γιαυτό και πως κανατε ή κανετε την προετοιμασια σας για το ιελτς :confused:
            razor44, οι εξετάσεις IELTS δεν είναι μόνο τέστ γλωσσομάθειας. Αν τα μαθήματα που κάνετε δεν έχουν προσανατολισμό IELST (τύπο ασκήσεων, τύπο ερωτήσεων, ειδική εξάσκηση, γνώση formulas ερωτήσεων κλπ) δεν θα κάνετε δουλειά Ειδικά αν τα μαθήματα που κάνετε είναι ταχύρυθμα. Τα ταχύρυθμα μαθήματα απαιτούν σαφή προσανατολισμό ανάλογα με το είδος των εξετάσεων(IELTS, TOEFEL, κλπ). Ήδη αυτή τη στιγμή τόσο εσύ όσο και ο σύζυγος μπορεί να γνωρίζετε ικανοποιητικά αγγλικά αλλά κατεβαίνοντας στις εξετάσεις να βαθμολογηθείτε χαμηλά επειδή δεν είσαστε στο "κλίμα" των συγκεκριμένων εξετάσεων.

            Από την άλλη, αν δεν έχετε κάποια ουσιαστική βάση γλωσσομάθειας είναι απαραίτητο να κάνετε μια σειρά μαθημάτων. Ένας γενικός κανόνας (αλλά κάπως μπακαλίστικος) είναι ότι:

            1. Όποιος έχει πάρει το lower και εξασκεί τα αγγλικά που και που (δουλειά, ταξίδια κλπ) τότε με ένα μήνα ταχύρυθμων μαθημάτων μπορεί να πιάσει 6-6.5 σε όλα τα bands του IELTS
            2. Όποιος έχει πάρει proficiency σχετικά πρόσφατα (1-2 χρόνια) και εξασκεί τα αγγλικά που και που (δουλειά, ταξίδια κλπ) τότε με ένα μήνα ταχύρυθμων μαθημάτων μπορεί να πιάσει 6,5-7,5 σε όλα τα bands του IELTS
            3. Όποιος δεν έχει πάρει το lower αλλά ήταν πολύ κοντά στο να το πάρει πριν 10 χρόνια και δεν τα εξασκεί τότε θέλει πολύ δουλειά για να πιάσει ακόμα και 6.

            Γενικά για βαθμολογίες IELTS 7 και πάνω χρειάζεται πάρα πολύ καλό επίπεδο. Να ξέρεις ότι αν στα practice tests που κάνεις στο σπίτι ή στο φροντιστήριο πιάνεις 7 σε πραγματικές συνθήκες εξετάσεων θα πιάσεις 0,5 έως 1 μονάδα πιό κάτω (δηλ 6,5 ή 6.0 αντίστοιχα) για απροσδιόριστους λόγους (στρες, απόσπαση της προσοχής, τυχαία λάθη κλπ). Ειδικά για τα Writing και Speaking που υπεισέρχεται ο υποκειμενικός παράγοντας του βαθμολογητή πρέπει να είσαι πολύ "άνετος" για να χτυπήσεις καλή βαθμολογία.

            Τέλος, να σημειώσω για άλλη μια φορά ότι το IELTS είναι και τέστ αντιληπτικότητας και ταχύτητας (!!!). Κατά τη γνώμη μου αυτός είναι ο σημαντικότερος αντίπαλος για αυτούς που έχουν κάνει καλή προετοιμασία.

            Όσοι δεν είναι καλά προετοιμασμένοι και χρειάζονται 7 και πάνω δεν πρέπει να στεναχωρηθούν αν δεν το πιάσουν. Επίσης η εμπειρία των εξετάσεων ίσως για κάποιους να παίξει το ρόλο της σε επόμενες εξετάσεις. Εξαρτάται αν έχεις την πολυτέλεια να πετάξεις 200 ευρουλάκια.

            Άρα λοιπόν, χρόνος πρέπει να ξοδευτεί (όσος χρειάζεται για τον καθένα). Το αν αντέχεις οικονομικά τη διαδικασία του IELTS είναι προσωπικό θέμα. Κατά τη γνώμη μου για κάποιον επιπέδου Lower χρειάζονται 500-750ευρώ για την προετοιμασία και την καταβολή εξόδων IELTS για να πάρει κάποιος βαθμό 7 και πάνω.

            Comment


              Originally posted by razor44 View Post
              και εγω και ο αντρας μου ημαστε στην προετοιμασια για το ielts. Οαντρας μου ως γιατρος χρειαζεται ενα 7 για την αναγνωριση του πτυχίου...................................
              Σε λίγες μέρες θα είμαι σε θέση να σου δώσω μια καλύτερη απάντηση, προς το παρόν όμως έχω να πω αυτό: Ο δρόμος που σας πρότειναν είναι ο πιο ασφαλής, κι ας είναι χρονοβόρος. Κι εγώ στην επαρχία μένω και με κατεύθυναν έτσι. Την Παρασκευή ωστόσο, μετά από πολύ ψάξιμο, βρήκα μια καθηγήτρια που κάνει IELTS και μου είπε πως το επίπεδό του στο reading είναι Advance ενώ τα υπόλοιπα τμήματα είναι επίπεδο Lower. Δεν ξέρω ακόμη αν ισχύει και ίσως όσοι το έδωσαν να έχουν κάτι να πουν σχετικά. Λάβε ωστόσο αυτό υπόψη σου προκειμένου να αποφασίσεις τι θα κάνετε με την προετοιμασία για πτυχία. Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι κάνετε δεν κάνετε τα πτυχία, θα χρειαστείτε τη βοήθεια κάποιου που ξέρει καλά την προετοιμασία του IELTS γιατί υπάρχει τεχνική που πρέπει να διδαχθείτε. Ένας τέτοιος καθηγητής μπορεί να σας συμπληρώσει τα κενά, χωρίς να χρειαστεί να κάνετε τα πτυχία. Καλή συνέχεια!

              Comment


                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                1. Όποιος έχει πάρει το lower και εξασκεί τα αγγλικά που και που (δουλειά, ταξίδια κλπ) τότε με ένα μήνα ταχύρυθμων μαθημάτων μπορεί να πιάσει 6-6.5 σε όλα τα bands του IELTS
                2. Όποιος έχει πάρει proficiency σχετικά πρόσφατα (1-2 χρόνια) και εξασκεί τα αγγλικά που και που (δουλειά, ταξίδια κλπ) τότε με ένα μήνα ταχύρυθμων μαθημάτων μπορεί να πιάσει 6,5-7,5 σε όλα τα bands του IELTS
                3. Όποιος δεν έχει πάρει το lower αλλά ήταν πολύ κοντά στο να το πάρει πριν 10 χρόνια και δεν τα εξασκεί τότε θέλει πολύ δουλειά για να πιάσει ακόμα και 6.
                Συμφωνώ και επαυξάνω!Είναι πολύ χαρακτηριστικό αυτό που έγραψες για να ξέρει κάποιος τι να περιμένει και ποια είναι η δυσκολία του IELTS
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας. Η αληθεια ειναι οτι εχουμε παρει το lower εδω και παρα πολλα χρονια. Εγω πριν τρια χρονια πηρα και το toeic. Τα αγγλικα τα εξασκουμε στις δουλειες μας και διαβαζοντας στο ιντερνετ διαφορα αρθρα και πληροφοριες. Ο αντρας μου ειναι σε πολυ καλο επιπεδο οσον αφορα το λεξιλογιο εγω λιγοτερο. Τα μαθηματα των αλλων πτυχιων μας βοηθησαν να θυμηθούμε καποια γραμματικα φαινομενα και καποιο λεξιλογιο αλλα σε τιποτα αλλο γιατι το reading και το listening αλλα και το writting (part1) ειναι διαφορετικα απο αυτα τα πτυχια. Αυτο καταλαβαμε οσο περνουσε ο καιρος και αναρωτηθηκαμε μηπως πρεπει να κανουμε αλλιως την προετοιμασια μας σε συνδιασμο βεβαια και με το οικονομικο (180 ευρω εγω και 220 ο αντρας μου = 400 ευρω το μηνα μεχρι τον Μαιο ). με λιγα λογια καταλαβαμε οτι απο αυτες τις ωρες που καναμε χρειζομασταν τις μισες αν επικεντρωνομασταν μονο στις ελλείψεις μας. ψαχνω αυτη την στιγμη ενα φροντιστήριο να μου το δωσει αυτο σε καλη τιμη. ελπιζω να μην κανω λαθος κινηση:confused:

                  Comment


                    Originally posted by razor44 View Post
                    ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας. ...........με λιγα λογια καταλαβαμε οτι απο αυτες τις ωρες που καναμε χρειζομασταν τις μισες αν επικεντρωνομασταν μονο στις ελλείψεις μας. ψαχνω αυτη την στιγμη ενα φροντιστήριο να μου το δωσει αυτο σε καλη τιμη. ελπιζω να μην κανω λαθος κινηση:confused:
                    Δυστυχώς είναι ελάχιστα τα φροντιστήρια που κάνουν simulation πραγματικών συνθηκών της εξέτασης. Αν δεν βρείτε φροντιστήριο ή καθηγητή με βιβλιοθήκη πρόσφατων θεμάτων από 2007 και μετά..... που να κάτσετε 3 ώρες χωρίς να σηκώνετε κεφάλι δηλαδή όπως στις εξετάσεις, τότε....... προσοχή στις επιδιώξεις σας.

                    Comment


                      Originally posted by razor44 View Post
                      και εγω και ο αντρας μου ημαστε στην προετοιμασια για το ielts. Οαντρας μου ως γιατρος χρειαζεται ενα 7 για την αναγνωριση του πτυχίου. Απευθυνθήκαμε στο καλυτερο θεωρητικά φροντιστήριο αγγλικων της πολης μας και το προγραμμα που μας εβαλε να παρακολουθησουμε ειναι το εξης: ο αντρας μου παρακολουθει τα μαθηματα τμηματος ενηλικων proficiency, εγω τμημα lower και οι δυο μαζι ενα διωρο την εβδομαδα μονο για το ielts. προχωροντας τα μαθημα κυριως του ielts βλεπουμε σημαντικες διαφορες στην δομη των παραπανω πτυχιων σε σχεση με ιελτς και αρχιζουμε να σκεφτομαστε οτι χανουμε πολύτιμο χρονο (καθως και οι δυο δουλευουμε και εχουμε δυο μικρα παιδια) οπως επισης και χρημα. σκεφτομαστε αν θα επρεπε να κανουμε την προετοιμασια μας με αλλο τροπο. θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γιαυτό και πως κανατε ή κανετε την προετοιμασια σας για το ιελτς :confused:
                      Να έχετε επίσης υπόψη σας ότι το πιθανότερο είναι ότι πρέπει ο άντρας σου να πιάσει τουλάχιστον 7 σε κάθε μία ενότητα και όχι σύνολο. Κι αυτό κατά τη γνώμη μου είναι το δύσκολο γιατί σε αγχώνει, δεν έχεις το περιθώριο να πάρεις ένα 6-6,5 σε μία ενότητα και να την ισοφαρίσεις με ένα 7,5 σε μια άλλη όπου είσαι καλύτερος. Εγώ πήρα στην προηγούμενη εξέταση 7 αλλά είχα και 6,5 και τώρα πρέπει να ξαναδώσω. Τσεκάρετε επίσης και αν πρέπει να δώσετε το academic ή το general γιατί παρόλο που το πρώτο θεωρείται για σπουδές, ορισμένα επαγγέλματα ζητάνε αυτό. Εγώ έδωσα το general ενώ έπρεπε το academic. Αν είχα πάρει δηλαδή τον βαθμό που ήθελα τώρα θα έτρωγα τα σίδερα απ' το κακό μου!!

                      Comment


                        Originally posted by alexan72 View Post
                        Να έχετε επίσης υπόψη σας ότι το πιθανότερο είναι ότι πρέπει ο άντρας σου να πιάσει τουλάχιστον 7 σε κάθε μία ενότητα και όχι σύνολο. ................................
                        το εχουμε ψαξει αυτο. Ο αντρας μου ειναι γιατρος και πρεπει να περασει το academic με βαθμο 7 σε καθε ενοτητα. Και ειναι πολυ αγχωτικό

                        Comment


                          Originally posted by razor44 View Post
                          το εχουμε ψαξει αυτο. Ο αντρας μου ειναι γιατρος και πρεπει να περασει το academic με βαθμο 7 σε καθε ενοτητα. Και ειναι πολυ αγχωτικό
                          Απ' ό,τι έχω καταλάβει αυτό ισχύει για όλα τα επαγγέλματα υγείας...

                          Comment


                            Originally posted by alexan72 View Post
                            Να έχετε επίσης υπόψη σας ότι το πιθανότερο είναι ότι πρέπει ο άντρας σου να πιάσει τουλάχιστον 7 σε κάθε μία ενότητα και όχι σύνολο. Κι αυτό κατά τη γνώμη μου είναι το δύσκολο γιατί σε αγχώνει, δεν έχεις το περιθώριο να πάρεις ένα 6-6,5 σε μία ενότητα και να την ισοφαρίσεις με ένα 7,5 σε μια άλλη όπου είσαι καλύτερος. Εγώ πήρα στην προηγούμενη εξέταση 7 αλλά είχα και 6,5 και τώρα πρέπει να ξαναδώσω. Τσεκάρετε επίσης και αν πρέπει να δώσετε το academic ή το general γιατί παρόλο που το πρώτο θεωρείται για σπουδές, ορισμένα επαγγέλματα ζητάνε αυτό. Εγώ έδωσα το general ενώ έπρεπε το academic. Αν είχα πάρει δηλαδή τον βαθμό που ήθελα τώρα θα έτρωγα τα σίδερα απ' το κακό μου!!
                            alexan μήπως μπορείς να μου πείς απο που το βρήκες αυτό σχετικά με το ποιό IELTS χρειάζετε να δώσει κάποιος?εγω είμαι Μηχανικός και έδωσα το general training,ελπίζω να μην έκανα κάτι λάθος και χρειάζεται να δώσω και το academic
                            αν θα μπορόυσες να μου παραθέσεις η όποιος άλλος γνωρίζει κάποιον σύνδεσμο σχετικά με το είδος που αντιστοιχεί σε ειδικότητες Μηχανικών
                            ευχαριστώ

                            Comment


                              Originally posted by Angus View Post
                              alexan μήπως μπορείς να μου πείς απο που το βρήκες αυτό σχετικά με το ποιό IELTS χρειάζετε να δώσει κάποιος?εγω είμαι Μηχανικός και έδωσα το general training,ελπίζω να μην έκανα κάτι λάθος και χρειάζεται να δώσω και το academic
                              αν θα μπορόυσες να μου παραθέσεις η όποιος άλλος γνωρίζει κάποιον σύνδεσμο σχετικά με το είδος που αντιστοιχεί σε ειδικότητες Μηχανικών
                              ευχαριστώ
                              Angus δες την ενότητα των μηχανικών, το γράφουν εκεί τα παιδιά που ήδη δόσανε. Δεν έχει σημασία για σας το ποιο θα δόσετε νομίζω. Το academic αφορά κυρίως τις ιατρικές/παραϊατρικές ειδικότητες.

                              Comment


                                ο σύνδεσμος για το βιβλίο είναι αυτός¨Common mistakes at IELTS Advanced and how to avoid them

                                ελπίζω να βοήθησα, και τώρα όπως έχω αναφέρει ξανά, το 7 σε όλες τις ενότητες είναι δύσκολο, είναι συνδυασμός καλής γνώσης αγγλικών και συγχρόνος αντίληψης και κατανόησης. εγω έχω δώσει 3 φορές και τις 2 τελευταίες χάνω το 7 στην συνεντευξη. είμαι στο 6.5 και πιστεψτε με και λεξιλόγιο έχω και άνετη είμαι είναι αυτην η υποκειμενικοτητα του εξεταστη στον μισο βαθμό, όχι απλώς τραβάω τα μαλιά μου αλλά η ψυχολογία μου έχει φτάσει στα απατα. τίποτα το μονο που έχω να συστησω ειναι υπομονη και επιμονη, καποια στιγμη θα ξημερωσει και για μας, δεν θεώ να προιδεασω ή να απελπίσω κάποιον απλά σας λέω τι να περιμένετε.
                                i don't do drugs, i am drugs!

                                Comment

                                Working...
                                X