Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με το IELTS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    @ nhreas64:

    Xρειάζεται φίλε μου ιδιαίτερα αν πας εκεί για σπουδές. Μπορεί να έχεις την υπηκοότητα, αλλά θα πρέπει να αποδείξεις ότι γνωρίζεις αγγλικά. Βέβαια IELTS μπορείς να δώσεις σε εξεταστικό κέντρο στην Αυστραλία ή οπουδήποτε αλλού στον κόσμο. Για σπουδές υπήρχε και ένα άλλο certificate το CULT test (combined universities language test), όπου πάλι αποδεικνύεις ότι γνωρίζεις αγγλικά.

    Comment


      #77
      Originally posted by nhreas.64@gmail.com View Post
      Είμαι 17 χρονών και τελειώνω το λύκειο...θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρειάζεται να πάρω κι εγώ αυτό το πτυχίο, επείδη έχω αυστραλίανη υπηκοότητα (αυστραλιανό διαβατήριο)...αν ξέρει κανείς ας απαντήσει σας ευχαριστώ πολύ.
      ΟΧΙ δεν χρειάζεται,Είσαι υπήκοος υποτίθεται ότι γνωρίζεις τη γλώσσα!

      Comment


        #78
        ευχαριστω για τις απαντησεις θελω να σπουδασω στην Αυστραλια δεν εχω ιδεα το τι χρειαζεται και το πως γινεται και γι αυτο ξεκινησα με το πιο βασικο κατα την γνωμη μου που ειναι η γλωσσα...μου δωσατε δυο απαντησεις οτι χρειαζεται το IELTS για να αποδειξω οτι γνωριζω την αγγλικη και η δευτερη απαντηση οτι δεν χρειαζεται να εχω αυτο το πτυχιο επειδη εχω αυστραλεζικη υπηκοοτητα(διαβατηριο)...τελικα τι απο τα δυο ισχυει?

        Comment


          #79
          Originally posted by nhreas.64@gmail.com View Post
          ευχαριστω για τις απαντησεις θελω να σπουδασω στην Αυστραλια δεν εχω ιδεα το τι χρειαζεται και το πως γινεται και γι αυτο ξεκινησα με το πιο βασικο κατα την γνωμη μου που ειναι η γλωσσα...μου δωσατε δυο απαντησεις οτι χρειαζεται το IELTS για να αποδειξω οτι γνωριζω την αγγλικη και η δευτερη απαντηση οτι δεν χρειαζεται να εχω αυτο το πτυχιο επειδη εχω αυστραλεζικη υπηκοοτητα(διαβατηριο)...τελικα τι απο τα δυο ισχυει?
          Γεια σου και πάλι nhreas...
          Υποθέτω ότι μιας και βρίσκεσαι στο forum έχεις ξεκινήσει να διαβάζεις το σχετικό θέμα για τις σπουδές στην Αυστραλία.
          Επίσης χρήσιμες πληροφορίες θα βρεις εδώ

          Έχεις ιδιαίτερο πλεονέκτημα αφού είσαι αυστραλός υπήκοος και καλό είναι να το "εκμεταλλευστείς". Σε ότι αφορά το ΙΕΛΤΣ έχει ακουστεί και από άλλους εδώ μέσα στο φορουμ ότι δεν χρειάζεται για ορισμένα κολέγια στην Αυστραλία. Ωστόσο θα σου συνιστούσα να αντλείς τις πληροφορίες σου μόνο από έγκυρες πηγές όπως το http://www.immi.gov.au. Το λογικό αφού είσαι υπήκοος είναι να μπορείς να πας Αυστραλία όποτε θες. Σε ότι αφορά τις απαιτήσεις αγγλικών της σχολής που επιθυμείς, είναι χρήσιμο να ρωτήσεις την ίδια τη σχολή! Αυτοί θα σου πούνε τις απαιτήσεις τις δικές τους. Επισημαίνω και πάλι να ελέγχεις (όπως έκανες) πάντα αυτά που ακούς και διαβάζεις και να τα διασταυρώνεις.

          Καλό ψάξιμο!

          Comment


            #80
            Originally posted by nhreas.64@gmail.com View Post
            ευχαριστω για τις απαντησεις θελω να σπουδασω στην Αυστραλια δεν εχω ιδεα το τι χρειαζεται και το πως γινεται και γι αυτο ξεκινησα με το πιο βασικο κατα την γνωμη μου που ειναι η γλωσσα...μου δωσατε δυο απαντησεις οτι χρειαζεται το IELTS για να αποδειξω οτι γνωριζω την αγγλικη και η δευτερη απαντηση οτι δεν χρειαζεται να εχω αυτο το πτυχιο επειδη εχω αυστραλεζικη υπηκοοτητα(διαβατηριο)...τελικα τι απο τα δυο ισχυει?
            Είναι απλό.Για να πας ΔΕΝ χρειάζεται!
            Για να σπουδάσεις όμως δεν πρέπει να γνωρίζεις τη γλώσσα?

            Comment


              #81
              @ nhreas:

              Θα σου μεταφέρω την εμπειρία μου από τις σπουδές μου σε Αυστραλιανό πανεπιστήμιο. Για να αποδείξεις τη γνώση των αγγλικών σου πρέπει να δώσεις εξετάσεις IELTS ή κάποιο άλλο τεστ που σου υποδεικνύει η σχολή, για την οποία ενδιαφέρεσαι. Επίσης να σου πω ότι υπάρχει και το πρόγραμμα HELP πρώην HECS για Αυστραλούς φοιτητές, το οποίο σου επιτρέπει να μην πληρώσεις δίδακτρα κατά τη διάρκεια των σπουδών σου. Τα δίδακτρα τα πληρώνεις όταν πιάσεις δουλειά και αφαιρούνται από τον μισθό σου. Τέλος, υπάρχει και φοιτητικό επίδομα ανάλογα με το ύψος εισοδήματος των γονιών σου.

              Συμφωνώ με τον Australian ότι για να πας Αυστραλία δεν χρειάζεται IELTS ή κάτι άλλο πριν αφού έχεις διαβατήριο. Σε κάθε περίπτωση ρώτα και τα πανεπιστήμια για τα οποία ενδιαφέρεσαι. Η διαδικασία γίνεται μέσω του UAC (Universities admission centre) και θα σου χρειαστεί το απολυτήριο λυκείου.

              Comment


                #82
                ΕΛΕΝΑ34:ΤΟ IELTS εμας σαν επίπεδο μας φάνηκε δύσκολο μήπως παρακαλώ γνωρίζει κάποιος να μας πεί εάν το TOEIC για την Αυστραλία έχει την ίδια βαρύτητα σαν πτυχίο, που για εμάς που δεν είμαστε γνώστες της Αγγλικής γλώσσας (basic επίπεδο) είναι πιό βατό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                Comment


                  #83
                  Originally posted by Λευτέρης View Post
                  ΕΛΕΝΑ34:ΤΟ IELTS εμας σαν επίπεδο μας φάνηκε δύσκολο μήπως παρακαλώ γνωρίζει κάποιος να μας πεί εάν το TOEIC για την Αυστραλία έχει την ίδια βαρύτητα σαν πτυχίο, που για εμάς που δεν είμαστε γνώστες της Αγγλικής γλώσσας (basic επίπεδο) είναι πιό βατό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                  απο τον ιανουαριο του 2012 θα αναγνωριζει το αυστραλιανο κρατος και το toefl test για τα αγγλικα

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by lift View Post
                    απο τον ιανουαριο του 2012 θα αναγνωριζει το αυστραλιανο κρατος και το toefl test για τα αγγλικα
                    απο που προκυπτει αυτο lift ;
                    Μια αναζητηση που εκανα λεει οτι ειναι μονο για φοιτητικη βιζα.
                    Εδω και δυο μηνες διαβαζω συνεχεια για τους ορους μεταναστευσης .Και χωρις χαρτι ielts - toelf -lower περνεις μονο φοιτητικη βιζα .Πας κανεις ενα course στα αγγλικα 6 μηνες πληρωνεις 6.500 μετα σπουδαζεις 2-4 χροννια κοστος ανα ετος 15-20 χιλιαρικα και μετα γυρνας ελλαδα γιατι δεν εχεις IELTS.........
                    OΛΕΣ ΟΙ ΒΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ Η ΜΟΝΙΜΕΣ ΜΕ ΣΠΟΝΣΟΡΑ Η ΧΩΡΙΣ ΣΠΟΝΣΟΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ IELTS .

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by dimis35 View Post
                      απο που προκυπτει αυτο lift ;
                      Μια αναζητηση που εκανα λεει οτι ειναι μονο για φοιτητικη βιζα.
                      Εδω και δυο μηνες διαβαζω συνεχεια για τους ορους μεταναστευσης .Και χωρις χαρτι ielts - toelf -lower περνεις μονο φοιτητικη βιζα .Πας κανεις ενα course στα αγγλικα 6 μηνες πληρωνεις 6.500 μετα σπουδαζεις 2-4 χροννια κοστος ανα ετος 15-20 χιλιαρικα και μετα γυρνας ελλαδα γιατι δεν εχεις IELTS.........
                      OΛΕΣ ΟΙ ΒΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ Η ΜΟΝΙΜΕΣ ΜΕ ΣΠΟΝΣΟΡΑ Η ΧΩΡΙΣ ΣΠΟΝΣΟΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ IELTS .
                      ειπα σε παλεοτερο ποστ εδω οτι ειναι πληροφορια...

                      ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΙΣΩ

                      Comment


                        #86
                        παιδια επειδη δεν το χω και πολυ με το ιντερνετ γενικοτερα, μπορει να μου πει καποιος αν υπαρχει καποιο site για να κατεβασω τα practice tests του IELTS ή ποιο βιβλιο να προμηθευτω?

                        Comment


                          #87
                          Καλή τύχη σε όλους τους φίλους που δοκιμάζουν αύριο 5/11/11 τις ικανότητές τους στο IELTS. Εκτός από μια καλή προετοιμασία, θέλει ψυχραιμία, συγκέντρωση και καθαρό μυαλό!

                          Comment


                            #88
                            Καλή επιτυχία σε όλους που δίνουν αύριο!!!

                            Comment


                              #89
                              Σας μεταφέρω την εμπειρία μου από τη χθεσινή εξέταση: σαν εξέταση δεν είναι πάρα πολύ δύσκολη αλλά έχεις σχετικά λίγο χρόνο και αυτό είναι η κυριότερη δυσκολία: δεν έχεις το περιθώριο να διαβάζεις αργά, πρέπει η κατανόηση (ειδικά στο reading) να γίνεται άμεσα τη στιγμή που διαβάζεις, αν είναι δυνατό.Φυσικά αυτό εξαρτάται και από το επίπεδο του καθενός. Το listening ήταν σχετικά βατό - αν και σίγουρα κάποια σημεία μου ξέφυγαν. Τα προφορικά μου άφησαν την καλύτερη εντύπωση, εξεταζόμαστε ένας-ένας, νομίζω ότι αν πας σχετικά χαλαρός ότι απλά θα κάνεις μια κοινωνική συζήτηση είσαι οκ. Εμένα η εξετάστρια μου έδινε την εντύπωση ότι προσπαθούσε να βοηθήσει όποτε έβλεπε ότι λίγο κολλούσα. Αν το θέμα ήταν απλά να περάσω ή να κοπώ θεωρώ ότι περνάω σίγουρα, αλλά επειδή για την ειδικότητά μου χρειάζομαι σε όλες τις ενότητες 7 (και όχι μέσο όρο, γκρρρ) φοβάμαι ότι ίσως χρειαστεί να ξαναδώσω. 'Ιδωμεν...

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by alexan72 View Post
                                Σας μεταφέρω την εμπειρία μου από τη χθεσινή εξέταση: σαν εξέταση δεν είναι πάρα πολύ δύσκολη αλλά έχεις σχετικά λίγο χρόνο και αυτό είναι η κυριότερη δυσκολία.............Αν το θέμα ήταν απλά να περάσω ή να κοπώ θεωρώ ότι περνάω σίγουρα, αλλά επειδή για την ειδικότητά μου χρειάζομαι σε όλες τις ενότητες 7 (και όχι μέσο όρο, γκρρρ) φοβάμαι ότι ίσως χρειαστεί να ξαναδώσω. 'Ιδωμεν...
                                Δυστυχώς η ευτυχώς οι εξετάσεις IELTS δεν έχουν κάποια βάση (μέσο όρο) που πρέπει να περάσεις. Είναι τέστ κατάταξης σε επίπεδα γλωσσομάθειας από 1 (minimum) έως 9 (maximum). Το ζήτημα του χρόνου είναι ακριβώς όπως τα λες. Περιορισμένος ωστε να μην έχεις χρόνο για μια 2η ματιά. Listening & Reading απαιτούν το 100% της συγκέντρωσής σου. Writing θέλει, εκτός από γνώση των τεχνικών γραφής μιας έκθεσης και ορθή διατύπωση, άμεση έμπνευση και ίσως και φαντασία. Κάθε δευτερόλεπτο είναι πολύτιμο. Speaking ίσως θεωρείται το ευκολότερο module, αλλά σπάνια έχεις την ικανότητα να κρίνεις τι έχεις πει και πως το είπες. Όσοι δεν έχουν εμπειρία των τεχνικών και της μορφής του συγκεκριμένου τεστ δεν έχουν καμία ελπίδα καλής βαθμολογίας (6 και πάνω). Το τεστ δεν είναι μόνο τεστ γλωσσομάθειας αλλά και ικανοτήτων να ανταποκριθείς μέσα σε ένα πλαίσιο κανόνων (χρόνος, ακρίβεια απάντησης, εντοπισμός προφορικών και γραπτών λέξεων και εννοιών, δημιουργικής σκέψης κλπ). Κατά τη γνώμη μου είναί ένα κλικ παραπάνω από τον ορισμό του που είναι η κατανόηση και πραγαγωγή προφορικού και γραπτού λόγου. Στο τεστ αξιολογειται και η αντίληψη του υποψήφιου.

                                Comment

                                Working...
                                X