Announcement

Collapse
No announcement yet.

εδω: - εκει:;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by irene View Post
    Γεια σας,
    μήπως γνωρίζει κανείς πόσο είναι η παρακράτηση φόρου στην Αυστραλία;Για παραδειγμα από ένα ημερομίσθιο 120 $ ή αντίστοιχο εβδομαδιάτικο 600 $ τι ποσό αναλογεί στον φόρο;Πόσα παίρνεις καθαρά;
    κοίτα εδώ
    Individual income tax rates
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      #47
      Originally posted by kikirikoy View Post
      κοίτα εδώ
      Individual income tax rates
      Χαιρετω σας πατριωτακια! η αληθεια ειναι πως δεν το πολυκαταλαβα αυτο το 15c / 37c for each 1$, θα μπορουσε να μου το εξηγησει καποιος?

      Επισης εχω ακομα μια ερωτηση.. Τι τελη κυκλοφοριας εχουν στην Αυστραλια? για 1250 κιβυκα πχ ή 1800?

      Comment


        #48
        Originally posted by angel.co View Post
        Χαιρετω σας πατριωτακια! η αληθεια ειναι πως δεν το πολυκαταλαβα αυτο το 15c / 37c for each 1$, θα μπορουσε να μου το εξηγησει καποιος?
        15c for each $1 σημαίνει 15 σεντς για κάθε δολάριο, άρα 15%...

        Originally posted by angel.co View Post
        Επισης εχω ακομα μια ερωτηση.. Τι τελη κυκλοφοριας εχουν στην Αυστραλια? για 1250 κιβυκα πχ ή 1800?
        κάθε πολιτεια εχεις τα δικά της τέλη. Συνήθως όμως τα κ.ε. δεν παίζουν ρόλο. Στη NSW τα τέλη υπολογίζονται βάση του βάρους του αυτοκινήτου, χοντρικά υπολόγιζε $1000/χρόνο (συμπεριλαμβάνει και την υποχρεωτική ασφάλεια υπέρ τραυματισμού τρίτων - όχι αστική ευθύνη ή ζημίες τρίτων)

        Comment


          #49
          Originally posted by loucas View Post
          15c for each $1 σημαίνει 15 σεντς για κάθε δολάριο, άρα 15%...
          αρα για να δω αν τα καταλαβα καλα.. ο φοροσ πχ μεταξυ 80000 - 100000 $ ειναι 17,550 κ εξτρα 37%? αρα αν υποθεσουμε οτι καποιοσ βγαζει ετησια 100,000 $ τοτε εχουμε 100,000-17,500-37%=51,975 καθαρα??

          Comment


            #50
            Originally posted by angel.co View Post
            αρα για να δω αν τα καταλαβα καλα.. ο φοροσ πχ μεταξυ 80000 - 100000 $ ειναι 17,550 κ εξτρα 37%? αρα αν υποθεσουμε οτι καποιοσ βγαζει ετησια 100,000 $ τοτε εχουμε 100,000-17,500-37%=51,975 καθαρα??

            Να ξεκαθαρίσω κάτι δεν είμαι λογιστής και δεν γνωρίζω λογιστικά, αλλά με τους δικούς μου υπολογισμούς,
            επειδή είναι κλιμακωτή τη φορολογία.
            Εγώ τα βγάζω 68970 Για μη υπηκόους

            37000 * 29c = 10730 καθαρα 26270

            43000*30c = 12900 καθαρα 30100

            80000 μεχρι 100000 = 20000 *37c καθαρα 7400
            σύνολο 68.970$
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #51
              Originally posted by kikirikoy View Post
              Να ξεκαθαρίσω κάτι δεν είμαι λογιστής και δεν γνωρίζω λογιστικά, αλλά με τους δικούς μου υπολογισμούς,
              επειδή είναι κλιμακωτή τη φορολογία.
              Εγώ τα βγάζω 68970 Για μη υπηκόους

              37000 * 29c = 10730 καθαρα 26270

              43000*30c = 12900 καθαρα 30100

              80000 μεχρι 100000 = 20000 *37c καθαρα 7400
              σύνολο 68.970$

              νομίζω ότι έχω δίκιο γιατί χρησιμοποίησα μετά και το Simple tax calculator που βρήκα στην σελίδα και μου έβγαλε το ίδιο
              Simple tax calculator

              Income tax estimate—summary report
              Version: 1.2.0


              The estimated tax on your taxable income is:
              $31,030.00


              You provided the following information


              Income tax year:
              Taxable income:
              Residency status:
              Income tax rates

              2011
              $ 100,000
              Non-Resident for full year

              Notes & disclaimers
              The above estimate is based on the information you have provided. The exact amount of your income tax can only be calculated upon lodgment of your income tax return.
              This estimate does not include any applicable Medicare levy, Medicare levy surcharge, Higher Education Loan Program (HELP), or Student Financial Supplement Scheme (SFSS) liabilities.
              The actual tax on your income may be higher than the calculated amount shown above if:
              you stopped full-time education for the first time in the specified income year (a different calculation will generally apply to you)
              you became an Australian resident or stopped being an Australian resident during the income year and part or all of your income was an Australian government allowance, payment and/or pension (you may not be entitled to a part-year tax-free threshold), or
              you were under 18 years of age as at 30 June on the specified income year (certain income of minors is taxed at a higher rate).
              Some tax offsets are available that may reduce the amount of tax you have to pay, for example:
              the senior Australians tax offset
              the pensioner tax offset
              the beneficiary tax offset
              the low income tax offset
              the private health insurance tax offset
              the spouse tax offset, and
              the franking tax offset.
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #52
                Originally posted by kikirikoy View Post
                Να ξεκαθαρίσω κάτι δεν είμαι λογιστής και δεν γνωρίζω λογιστικά, αλλά με τους δικούς μου υπολογισμούς,
                επειδή είναι κλιμακωτή τη φορολογία.
                Εγώ τα βγάζω 68970 Για μη υπηκόους

                37000 * 29c = 10730 καθαρα 26270

                43000*30c = 12900 καθαρα 30100

                80000 μεχρι 100000 = 20000 *37c καθαρα 7400
                σύνολο 68.970$


                κοιτα..μη με δουλεψεις :P αλλα δεν καταλαβα πως το εβγαλες το 20.000 κ πού το βρηκες το 37c και πώς κατεληξες στο 68.970..εμενα μου χαν πει πως ο φορος ειναι ενα 20% αρα 100.000-20%= 80.000 τα καθαρα.. τωρα με ολα αυτα μπερδευτηκα.. πφφφ... ευχαριστω οπως κ να χει για την προσπαθεια να μου εξηγησεις

                Comment


                  #53
                  Originally posted by angel.co View Post
                  κοιτα..μη με δουλεψεις :P αλλα δεν καταλαβα πως το εβγαλες το 20.000 κ πού το βρηκες το 37c και πώς κατεληξες στο 68.970..εμενα μου χαν πει πως ο φορος ειναι ενα 20% αρα 100.000-20%= 80.000 τα καθαρα.. τωρα με ολα αυτα μπερδευτηκα.. πφφφ... ευχαριστω οπως κ να χει για την προσπαθεια να μου εξηγησεις

                  Από τον πίνακα βρήκα το 37 σέντς

                  Foreign residents
                  If you are a foreign resident for the full year, the following rates apply:
                  Tax rates 2011-12
                  The following rates for 2011-12 apply from 1 July 2011.
                  Taxable income
                  Tax on this income
                  0 - $37,000 29c δηλαδή 29% for each $1

                  $37,001 - $80,000 30c δηλαδή 30% for each $1 over $37,000
                  $80,001 - $100,000 37c for δηλαδή 37% ...each $1 over $80,000 $100,000


                  Ελπίζω να μη μου ζήτησης τα υπόλοιπα λεφτά Εάν δεν είναι έτσι όπως το γράφω
                  ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by kikirikoy View Post
                    Ελπίζω να μη μου ζήτησης τα υπόλοιπα λεφτά Εάν δεν είναι έτσι όπως το γράφω
                    xaxaxaxaxaxaxaxaxa οχι μην ανησυχεις! κ παλι ευχαριστω για την προσπαθεια..

                    ισως θα ηταν καλυτερα ομως να μας απαντησει σε αυτο καποιος που ειναι αυστραλια ηδη...θα περναμε ισως μια πιο σαφη εικονα

                    Comment


                      #55
                      υπολογισμός φόρου




                      http://calculators.ato.gov.au/script...xcalc/main.asp επίσημο site




                      pay calculator
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        pay calculator

                        Tax Tools - Simple Tax Calculator

                        υπολογισμός φόρου
                        Σε ευχαριστω πολυ kikirikoy με το pay calculator εβγαλα ακρη!!!

                        Comment


                          #57
                          Καλησπέρα

                          Όσων αφορά την μισθοδοσία, σε ένα γνωστό site εύρεσης εργασίας όπως π.χ. το seek.com.au που αναγράφει μισθό $60k+ package το χρόνο σημαίνει ότι θα παρακρατείται και ένα ποσοστό? Είχα ακούσει ότι ο εργοδότης παρακρατεί το φόρο και τον αποδίδει στο κράτος. Για παράδειγμα αν παίρνει κάποιος $22 την ώρα στην ουσία μπορεί να παίρνει $26 απλά στο χέρι καθαρά είναι $22 και τα υπόλοιπα αποδίδονται από τον εργοδότη στο κράτος. Ισχύει κάτι τέτοιο?
                          Ευχαριστώ

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by stefanakispiga View Post
                            Καλησπέρα

                            Όσων αφορά την μισθοδοσία, σε ένα γνωστό site εύρεσης εργασίας όπως π.χ. το seek.com.au που αναγράφει μισθό $60k+ package το χρόνο σημαίνει ότι θα παρακρατείται και ένα ποσοστό? Είχα ακούσει ότι ο εργοδότης παρακρατεί το φόρο και τον αποδίδει στο κράτος. Για παράδειγμα αν παίρνει κάποιος $22 την ώρα στην ουσία μπορεί να παίρνει $26 απλά στο χέρι καθαρά είναι $22 και τα υπόλοιπα αποδίδονται από τον εργοδότη στο κράτος. Ισχύει κάτι τέτοιο?
                            Ευχαριστώ
                            δεν το γνωριζω το θεμα το μονο που μπορω να σου πω και δεν ξερω ποσο θα σε βοηθήσει το ποστ 14 που λεει για το superannuation του Poltergeist η δικιά μου λογική και από αυτά που έχω διαβάσει (με κάθε επιφύλαξη)το ποσό που αναγράφουν είναι χωρις να έχουν κρατησει τίποτα, εκτός εαν συμφωνηθεί κατι μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου

                            http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...47/index2.html Poltergeist ποστ 14


                            Από εκεί και πέρα από το 1994 και μετά υπάρχει και ένα υποχρεωτικό αποταμιευτικό πρόγραμμα, το superannuation (ή χαϊδευτικά "super"). Αυτό δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το κράτος το οποίο δεν ανακατεύεται καθόλου, και δουλεύει ως εξής. Ο εργοδότης σου κρατάει υποχρεωτικά ένα 9% του μισθού σου (ή παραπάνω αν θες), το οποίο του λές εσύ τί να το κάνει, γιατί εσύ έχεις την ευθύνη να το διαχειριστείς.
                            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by stefanakispiga View Post
                              Καλησπέρα

                              Όσων αφορά την μισθοδοσία, σε ένα γνωστό site εύρεσης εργασίας όπως π.χ. το seek.com.au που αναγράφει μισθό $60k+ package το χρόνο σημαίνει ότι θα παρακρατείται και ένα ποσοστό? Είχα ακούσει ότι ο εργοδότης παρακρατεί το φόρο και τον αποδίδει στο κράτος. Για παράδειγμα αν παίρνει κάποιος $22 την ώρα στην ουσία μπορεί να παίρνει $26 απλά στο χέρι καθαρά είναι $22 και τα υπόλοιπα αποδίδονται από τον εργοδότη στο κράτος. Ισχύει κάτι τέτοιο?
                              Ευχαριστώ
                              όταν λέει package, κατά κανόνα εννοεί συμπεριλαμβανομένου του super (και πιθανών benefits ή bonus).

                              Στο παράδειγμα σου λοιπόν των 60.000 package, αφαιρείς το super το οποίο είναι 9% (εκτός αν αναφέρει κάτι άλλο) και μένουν 55.046. Σε αυτά αντιστοιχεί φόρος 9.582 τον οποιο παρακρατεί ο εργοδότης και αποδίδει για λογαριασμό σου στο κράτος. Στο χέρι θα πάρεις τα υπόλοιπα.

                              Ανάλογα με τη visa αλλάζουν κάποια δεδομένα και υπάρχουν ελαφρύνσεις ή επιβαρύνσεις.

                              Σε κάθε περίπτωση όμως να υπολογίζετε το φόρο με την κλιμακα των residents και μη ξεχνάτε ότι το οικονομικό έτος είναι 1/7-30/6

                              Comment


                                #60
                                ειμαι εναμιση μηνα Μελβουρνη....οι πρωτες εντυπωσεις γαιτο κοστος....ενοικια ακριβα πολυ στο κεντρο απλησιαστα γιαοικογενεια...λιγο πιο εξω 10 χμ..βρισκεις απο 300-450 την βδομαδα αναλογα περιοχη ηλικια σπιτιου ,δωματια...μετα εξοδο σημαντικο ειναι το νερο εδω που φαινεται πιο ακριβο απο Ελλαδα,γκαζι,ρευμα ειναι πιο φτηνα...σουπερ μαρκετ σε γενικες γραμμες διπλασιες τιμες...αλλα με ψαξιμο βρισκεις τα παντα στην σωστη τιμη και ρουχα και φαγητα...η αγορα ειναι ελευθερη και εχουν προσφορες καθε μερα ολο το χρονο...οποτε μην παρετε μπανανες με 5 δολλαρια παρτε με 1.5 οπυ τις βρειετ...παντως οταν δουλευεουν και οι δυο δεν υπαρχει κανενα προβλημα...

                                Comment

                                Working...
                                X