Announcement

Collapse
No announcement yet.

εδω: - εκει:;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by panaisit View Post
    ειμαι εναμιση μηνα Μελβουρνη....οι πρωτες εντυπωσεις γαιτο κοστος....ενοικια ακριβα πολυ στο κεντρο απλησιαστα γιαοικογενεια...λιγο πιο εξω 10 χμ..βρισκεις απο 300-450 την βδομαδα αναλογα περιοχη ηλικια σπιτιου ,δωματια...μετα εξοδο σημαντικο ειναι το νερο εδω που φαινεται πιο ακριβο απο Ελλαδα,γκαζι,ρευμα ειναι πιο φτηνα...σουπερ μαρκετ σε γενικες γραμμες διπλασιες τιμες...αλλα με ψαξιμο βρισκεις τα παντα στην σωστη τιμη και ρουχα και φαγητα...η αγορα ειναι ελευθερη και εχουν προσφορες καθε μερα ολο το χρονο...οποτε μην παρετε μπανανες με 5 δολλαρια παρτε με 1.5 οπυ τις βρειετ...παντως οταν δουλευεουν και οι δυο δεν υπαρχει κανενα προβλημα...
    και αμα δουλευει ο ενας τι γινετε???????????????

    Comment


      #62
      αμα δουλευει ο ενας ειναι παντου πιο δυσκολα οποτε προσαρμοζεις την ζωη σου στα λεφτα που βγαζει ο ενας.....

      Comment


        #63
        Κοστος ζωης

        Υπαρχουν 2 τροποι να κοιταξεις το κοστος ζωης στην Αυστραλια και αναλογα περνας καλα ή οχι.

        1ος:Μετατροπη των τιμων απο $-->€
        Ολα ειναι πανακριβα....
        2ος:Υπολογισμος κοστους αγορας με βαση το εισοδημα ενος εργατη.
        Υπαρχουν ακριβα και φτηνα και διαλεγεις τι σε βολευει.
        Ενοικια;
        Στις τιμες που εχουν αναφερθει σε προηγουμενα ποστ(350-450/εβδομαδα αναλογα την περιοχη και το σπιτι)

        Αυτοκινητο-απαραιτητο γιατι αν και εχουν ΦΟΒΕΡΗ συγκοινωνια η χρηση του αυτ/του ειναι απαραιτητη.Προσοχη οχι για το κεντρο αλλα για τα προαστια.Στο κεντρο πας με μικροτερο κοστος με συγκοινωνια.

        Σουπερ μαρκετ;
        Απλα θα αναφερω οτι σε γενικες γραμμες με ενα(1) μεροκαματο μπορεις να αγορασεις τα ψωνια της εβδομαδας.Εξαρταται παντα απο τι εχεις μαθει να ψωνιζεις.Αντε να χρειαστεις τοτε δυο(2) μεροκαματα.

        Αντε και εχεις αποτυχει στην εργασια σου ή εχεις οικονομικα προβληματα..Το συστημα σε βοηθαει.(centerlink,medicare κτλ)


        Οποτε ναι πρεπει να περιμενετε οτι τα πραγματα δεν ειναι οπως στην Ελλαδα,αλλα αυτος δεν ειναι και ο λογος που ηρθαμε εδω;;

        Αν εισαι νομιμος εργατης ή υπηκοοος οι ευκαιριες ειναι αρκετες.
        Δυστηχως οι εποχες αλλαξαν και η Αυστραλια διαλεγει τους εργατες που δεχεται στην χωρα της.Ισως αν το εκανε καποτε και η Ελλαδα αυτο τωρα θα ειμασταν εκει και οχι εδω.

        ΥΓ:Ειμαι Αυστραλια απο τις 18/3,ειμαι τυχερος και βρηκα σε 2 μερες δουλεια στην ειδικοτητα μου,ειμαι γεννημενος εδω και για 32 χρονια μεγαλωμενος Ελλαδα.Οτι γραφω ειναι καθαρα αυτο που εχω διαπιστωσει και ειναι η αποψη μου.

        Η Αυστραλια εχει και αρνητικα.
        Ο αλκοολισμος εδω παει συννεφο και η νυχτερινη διασκεδαση τους δεν με τραβαει..Ειναι πραγματα που τα αντεχω και μπορω να ζησω και χωρις αυτα γιατι ηρθα για καλυτερη διαβιωση και καλυτερο μελλον για μενα και την οικογενεια μου.



        Σε γενικες γραμμες αυτο που διαπιστωσα ειναι πως απο το μισθο σου μπορεις να ζησεις αξιοπρεπως ,να μην σου λειπουν βασικα πραγματα και να σου μεινει και κατι στην ακρη.
        Στην Ελλαδα εγω προσωπικα αν μπορουσα να το κανω δεν θα εφευγα αλλα ΔΕΝ μπορουσα να το κανω.
        ____________________________________

        Comment


          #64
          Originally posted by cyberwolvie View Post
          ΥΓ:Ειμαι Αυστραλια απο τις 18/3,ειμαι τυχερος και βρηκα σε 2 μερες δουλεια στην ειδικοτητα μου,ειμαι γεννημενος εδω και για 32 χρονια μεγαλωμενος Ελλαδα.Οτι γραφω ειναι καθαρα αυτο που εχω διαπιστωσει και ειναι η αποψη μου.
          ω.
          ____________________________________
          Αν επιτρέπεται ποια είναι η ειδικότητα σου;Η δουλειά που βρήκες είναι σε έλληνα εργοδότη;

          Comment


            #65
            Ειδικοτητα εχω Ευθυγραμμισεις αυτ/των-αναρτησεις-ελαστικα(με βασικο πτυχιο Μηχ. Αυτ/των)
            Η εργασια που βρηκα δεν ειναι σε Ελληνα εργοδοτη αλλα την βρηκα με ελληνικο τροπο και οχι αυστραλιας(στομα με στομα και οχι βιογραφικα,γι'αυτο και λεω τυχερος..)

            Comment


              #66
              Μπραβο σου και καλη αρχη να εχεις...

              Comment


                #67
                [QUOTE=cyberwolvie;44954]Ειδικοτητα εχω Ευθυγραμμισεις αυτ/των-αναρτησεις-ελαστικα(με βασικο πτυχιο Μηχ. Αυτ/των)
                Η εργασια που βρηκα δεν ειναι σε Ελληνα εργοδοτη αλλα την βρηκα με ελληνικο τροπο και οχι αυστραλιας(στομα με στομα και οχι βιογραφικα,γι'αυτο κατυχεροςι λεω τυχερος..)[/QUO
                τυχερος που ΔΕΝ ειναι ελληνας!!!!

                Comment


                  #68
                  [QUOTE=κωστας γαργαλιανοι;44967]
                  Originally posted by cyberwolvie View Post
                  Ειδικοτητα εχω Ευθυγραμμισεις αυτ/των-αναρτησεις-ελαστικα(με βασικο πτυχιο Μηχ. Αυτ/των)
                  Η εργασια που βρηκα δεν ειναι σε Ελληνα εργοδοτη αλλα την βρηκα με ελληνικο τροπο και οχι αυστραλιας(στομα με στομα και οχι βιογραφικα,γι'αυτο κατυχεροςι λεω τυχερος..)[/QUO
                  τυχερος που ΔΕΝ ειναι ελληνας!!!!
                  Συμφωνώ!!!Έχω μητέρα και αδερφό στην Αυστραλία εδώ και 2 μήνες και η επαφή τους με έλληνες εργοδότες είναι άκρως απογοητευτική!Απορώ τι μα έμεινε σαν λαός για να υπερηφανευόμαστε!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by cyberwolvie View Post
                    Ειδικοτητα εχω Ευθυγραμμισεις αυτ/των-αναρτησεις-ελαστικα(με βασικο πτυχιο Μηχ. Αυτ/των)
                    Η εργασια που βρηκα δεν ειναι σε Ελληνα εργοδοτη αλλα την βρηκα με ελληνικο τροπο και οχι αυστραλιας(στομα με στομα και οχι βιογραφικα,γι'αυτο και λεω τυχερος..)

                    Σου εύχομαι ότι καλυτερο και με την ίδια τύχη να συνεχίσεις!!!

                    Comment


                      #70
                      μπράβο



                      cyberwolvie
                      είδες που τελικά όλα πήγαν καλά
                      και πάλι

                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #71
                        Ευχαριστω πολυ ολους σας.
                        Αυτο μετους Ελληνες εργοδοτες μπορω να το επιβεβαιωσω και γω...Οχι απο αμεση προσωπικη αποψη αλλα απο κουβεντα που εχω κανει και απο το πως εχω βιωσει καποια πραγματα σε συζητησεις.
                        Τουλαχιστον οι Αυστραλοι με πηραν τηλ. σημερα να μου πουν για αναβολη της εναρξης γιατι οι τεχνικοι δεν εχουν ετοιμασει το μηχανημα τους...
                        Αν ημουν Ελλαδα ουτε καν θα μ'επαιρναν τηλ θα πηγαινα και θα μου ελεγαν "αααα δεν αρχιζεις σημερα..."..
                        Ας ελπισουμε να ειναι προσωρινο προβλημα και οχι "προβλημα"...
                        Τι να πω με το υποβαθρο που μεγαλωσαμε(Ελλας ολε) ολα τα περιμενουμε πια...

                        Comment


                          #72
                          ΥΓ:Ειμαι Αυστραλια απο τις 18/3,ειμαι τυχερος και βρηκα σε 2 μερες δουλεια στην ειδικοτητα μου,ειμαι γεννημενος εδω και για 32 χρονια μεγαλωμενος Ελλαδα.


                          Καλη αρχη στο νεο σου ξεκινημα,καλη δυναμη κ παντα να εισαι ετσι τυχερος στη ζωη σου.
                          καθε εμποδιο για καλο

                          Comment


                            #73
                            Ύστερα από σχετική έρευνα κατέληξα σε αυτό

                            Σταθερό. TPG ADSL2+ with Home Phone Line Rental Plans - Bundle and Save


                            Κινητο amaysim SIM card - One pure SIM with simple, low mobile rates - amaysim SIM card
                            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                            Comment


                              #74
                              Σχετικά με τις μπρίζες και τα ρεύματα εκεί :

                              Εάν και εφόσον πιάνουν λίγο τα χέρια σας προτείνω ,Πολύπριζα που θα κόψουμε το βύσμα και θα ενώσουμε αυτο:
                              Buy Three-Pin Plug | Read Reviews | Dick Smith Online Shopping

                              αν δεν πιανουν τα χέρια μας το προτείνω πολύπριζα με αυτό
                              Buy Cheap Generic Schuko to Australia 3 Pin Plug Adapter (PA-3523) in)

                              Και για βοήθεια παραθέτω αυτό

                              Learn more about our products from our comprehensive technical references
                              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by kikirikoy View Post
                                Σχετικά με τις μπρίζες και τα ρεύματα εκεί :

                                Εάν και εφόσον πιάνουν λίγο τα χέρια σας προτείνω ,Πολύπριζα που θα κόψουμε το βύσμα και θα ενώσουμε αυτο:
                                Buy Three-Pin Plug | Read Reviews | Dick Smith Online Shopping

                                αν δεν πιανουν τα χέρια μας το προτείνω πολύπριζα με αυτό
                                Buy Cheap Generic Schuko to Australia 3 Pin Plug Adapter (PA-3523) in)

                                Και για βοήθεια παραθέτω αυτό

                                240V powerplug datasheet
                                Πάρα πολύ ακριβό αυτό που παραθέτεις...

                                Αντάπτορας με $1, με δωρεαν μεταφορικά: UK/US/EU Universal to AU AC Power Plug Adapter Travel 3 pin Converter Australia | eBay

                                (έχω πάρει ήδη 20...)

                                Comment

                                Working...
                                X