Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Aussie View Post
    Συγνωμη μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά
    απο τώρα σας ζητάνε νεο ποινικό μητρώο για τον Ιανουάρο τον προσεχή ????
    και οι ιατρικές εξετάσεις να γίνουν τον Ιανουάριο ????
    άλλα στοιχεία απο το παρελθόν έστω καποιες φωτγραφίες κάτι τελος πάντων που να αποδικνύει την σχέση σας δεν υπάρχει ?
    Είχα στείλει φωτογραφίες, αεροπορικά εισιτήρια, φάκελους με τα ονόματα μας αλλά δεν είχα στείλει από οικονομικής απόψεως κάποια στοιχεία, τώρα θα στείλω.. όσο για το ποιν. μητρώο και τις εξετάσεις και εμένα μου φάνηκε πολύ περίεργο..

    Comment


      - your Greek police clearance will expire in December 2015. As it is highly unlikely that your application will be finalised by then please obtain in January 2016 a new Greek police clearance and send to me together with full and original English translation;

      Required to undergo health examinations for your visa(e.g. chest x-ray, medical examinations and/or blood tests as specified)

      - please complete the required medical tests in January 2016;
      Αυτό μου έστειλαν.. και μέσα έχει την λίστα με τις εξετάσεις και το HAP ID που πρέπει να το πάω την μέρα της εξέτασης... σε εσάς πότε ζητήθηκαν να γίνουν οι εξετάσεις? Εμένα πάντως μου το ξέκοψε ότι πτιν τον Ιανουάριο του 2016 δεν έχει βίζα..

      Comment


        Originally posted by oinoi-mitsos View Post
        - your Greek police clearance will expire in December 2015. As it is highly unlikely that your application will be finalised by then please obtain in January 2016 a new Greek police clearance and send to me together with full and original English translation;

        Required to undergo health examinations for your visa(e.g. chest x-ray, medical examinations and/or blood tests as specified)

        - please complete the required medical tests in January 2016;
        Αυτό μου έστειλαν.. και μέσα έχει την λίστα με τις εξετάσεις και το HAP ID που πρέπει να το πάω την μέρα της εξέτασης... σε εσάς πότε ζητήθηκαν να γίνουν οι εξετάσεις? Εμένα πάντως μου το ξέκοψε ότι πτιν τον Ιανουάριο του 2016 δεν έχει βίζα..
        πότε κατάθεσες για visa ?
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          Originally posted by Aussie View Post
          πότε κατάθεσες για visa ?
          Πριν 1 μήνα..

          Comment


            Originally posted by Aussie View Post
            πότε κατάθεσες για visa ?
            Εχουν αλλαξει κατά πολύ τα όρια επεξεργασίας ,οχι σε μας δεν ήταν έτσι αν και γω έκανα την αίτηση onshore δεν μου ζήτησαν να ξαναστείλω ποινικό μητρώο,τις εξετάσεις τις έκανα απο μόνη μου και
            της έστειλα,μου πήρε 16 μήνες να εγκριθεί η visa αλλά ωστόσο είχα δικαίωμα εργασίας,διότι είχα την Bridjing...αλλά όλα αυτά εδω Μελβούρνη
            Αν κατάλαβα καλά ,θα πάρει πολύ χρόνο να σου εγκριθεί και επειδή αυτοί το γνωρίζουν γι αυτο στα ζήτησαν απο τώρα οπότε όταν θα ξεκινήσει η επεξεργασία των χαρτιών να τα εχουν όλα
            και να μην λείπει τίποτα
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Αυτό βλέπω κ εγώ.. αν και δεν νομίζω να περιμένω μέχρι να εγκριθεί η βίζα.. μου αρέσει που γράφει "I have begun considering your application for this visa"... σαν πολύ δεν του παίρνει να σκεφτεί? :-P Λες να έχω πέσει σε κανέναν παράξενο? με τη τύχη που έχω εγώ...

              Comment


                Μ
                Originally posted by oinoi-mitsos View Post
                Αυτό βλέπω κ εγώ.. αν και δεν νομίζω να περιμένω μέχρι να εγκριθεί η βίζα.. μου αρέσει που γράφει "I have begun considering your application for this visa"... σαν πολύ δεν του παίρνει να σκεφτεί? :-P Λες να έχω πέσει σε κανέναν παράξενο? με τη τύχη που έχω εγώ...
                Τυπικό είναι αυτο που γράφει ,το " I have begun etc etc "... Πριν ένα μήνα,τον Μαη, κατέθεσες και προφανως ,όχι πρόσφατο ποινικό μητρώο ,για να λήγει τον Δεκέμβρη.... και καλό θα ήταν να είχες καταθέσει πρόσφατο...Αν πχ το είχες βγάλει έστω Απρίλη ,θα έληγε τον Μαρτη του 2016....Δεδομένου ,οτι έχουν έτσι κι αλλιως ,ανεβεί οι χρόνοι επεξεργασίας ,για τις offshore αιτήσεις και δεδομένου ,οτι όταν βγει η βίζα ,το χρονικό όριο που θα δοθεί , για την είσοδο στην χώρα ,θα είναι είτε πριν την λήξη του ποινικού μητρώου ,είτε των ιατρικών εξετασεων(όποιο λήγει νωρίτερα,λαμβάνεται υπ όψιν) ...το βρίσκω απόλυτα λογικό ,που σου ζήτησε νέο ποινικό μητρώο τον Γενάρη του 2016 και να γίνουν και τότε ,οι ιατρικές εξετάσεις...Με τον πολυ μεγάλο όγκο των αιτήσεων που έχουν...( και δεν επεξεργάζονται ,μονο partner visas) , ξέρει καλά ο/η case officer ,οτι θα κάνει μάλλον αρκετούς μήνες ,μέχρι να πιάσει για επεξεργασία την αιτηση σου.Μεχρι τον Γενάρη ,απ τον μήνα που την έστειλες ,είναι 8 με 9 μήνες...Λογικος χρόνος ,αν σκεφτούμε ,οτι ο μέσος χρόνος επεξεργασίας ,για offshore partner visas ,είχε βγει ανακοίνωση από Βερολίνο ,οτι θα είναι 10-14 μήνες ,για όσες αιτήσεις κατατέθηκαν μετα τον Ιούλη του 2014...Βεβαια ,έχουν βγει βίζες που κατατέθηκαν μετα τον Ιούλη του 2014 και σε συντομότερο διάστημα ,αλλά ο χρόνος που λογικά θα βγει η βίζα σου ,είναι στους χρόνους που έχουν πει κι ας γράφει το site του ιμμι ,οτι για low risk χώρες ,για offshore αιτήσεις ,είναι 5-6 μήνες...Εδω και για τις onshore parter visas ,στην σελίδα με τους χρόνους επεξεργασίας ,λέει για 6 μήνες ,από low risk χώρες...αλλά αν μπει κάποιος στην σελίδα του ιμμι για την onshore partner visa 820/801...θα διαβάσει οτι ο μέσος χρόνος επεξεργασίας ,είναι 12-15 μήνες...
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Υπάρχει σχετικό thread ,όπου τα μέλη που έστειλαν αιτηση για partner visa,συμπληρώνουν στοιχεία που αφορούν το αν ήταν αιτηση ,offshore ή onshore ,το πότε κατατέθηκε και λοιπές λεπτομέρειες ,οπως και σχετική επεξεργασία της ανάρτησης ,όταν δοθεί η βίζα κι αυτο για να βοηθηθούν άλλα μέλη ,να σχηματίσουν μια ιδέα για τους χρόνους απόκτησης της και να μην ανησυχούν όταν καθυστερεί...(λαμβανομένου ,πάντα ,υπ όψιν ,οτι κάθε περίπτωση ,έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες)Ομως ,το τελευταίο μέλος ,που έκανε σχετική αναρτηση ,ήταν η Aussie κι αυτο πριν ένα χρονο...Δεν είναι βέβαια υποχρεωτικό το να γράψει κάποιος στο σχετικό thread...όμως για να το ανοίξει ο Agoriani..κάποια χρησιμότητα θα έχει...και σχετικά threads ,υπάρχουν και σε ανάλογα ξένα fora...Οπως βοηθήθηκαν κάποια μέλη ,θα ήταν επιθυμητό ,να βοηθήσουν κι αυτά ,με σχετική αναρτηση ,όσους έχουν αγωνία και άγχος για τους χρόνους απόδοσης της βίζας...Αλλά βέβαια ,ο καθένας ,αποφασίζει και πράττει ανάλογα...

                  Ευχαριστω

                  Το σχετικό thread ,είναι το παρακάτω
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    @ Vertigo Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, όπως και όλα τα άλλα παιδιά που έκαναν τον κόπο να μου απαντήσουν... Το έχω δει αυτό το thread και πράγματι η βοήθεια που προσωπικά εγώ έχω πάρει είναι τεράστια.. Πρώτα ο Θεός με το καλό, εκδοθεί η βίζα μου έχω σκοπό να ενημερώσω και τα σχετικά threads ( ανταπόκριση, χρόνος επεξεργασίας, μεταφορά κατοικίδιων)- ήδη κρατώ σημειώσεις- για να βάλω και εγώ το δικό μου λιθαράκι.. όσο για τα χαρτιά, η αλήθεια ήταν ότι είχα σκοπό να τα καταθέσω νωρίτερα, αλλά μια που τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν για τον σύζυγο μου όπως τα περιμέναμε και από την άλλη μας πρόλαβαν οι νέες χρεώσεις, καθυστέρησα αρκετά... Την υγειά μας να έχουμε... Να έχετε όλοι μια όμορφη Κυριακή!!

                    Comment


                      Originally posted by oinoi-mitsos View Post
                      @ Vertigo Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, όπως και όλα τα άλλα παιδιά που έκαναν τον κόπο να μου απαντήσουν... Το έχω δει αυτό το thread και πράγματι η βοήθεια που προσωπικά εγώ έχω πάρει είναι τεράστια.. Πρώτα ο Θεός με το καλό, εκδοθεί η βίζα μου έχω σκοπό να ενημερώσω και τα σχετικά threads ( ανταπόκριση, χρόνος επεξεργασίας, μεταφορά κατοικίδιων)- ήδη κρατώ σημειώσεις- για να βάλω και εγώ το δικό μου λιθαράκι.. όσο για τα χαρτιά, η αλήθεια ήταν ότι είχα σκοπό να τα καταθέσω νωρίτερα, αλλά μια που τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν για τον σύζυγο μου όπως τα περιμέναμε και από την άλλη μας πρόλαβαν οι νέες χρεώσεις, καθυστέρησα αρκετά... Την υγειά μας να έχουμε... Να έχετε όλοι μια όμορφη Κυριακή!!
                      Να σαι καλά! Εύχομαι ολα καλά να σου έρθουν!
                      Δεν είναι απαραίτητο ,να εκδοθεί η βίζα ,για να γίνει αναρτηση...Aν διαβάσεις το πρώτο post του Agoriani ,μιλάει για κατάθεση δικαιολογητικών

                      *****"Όσοι έχουν στείλει ήδη τα δικαιολογητικά τους για οποιαδήποτε υποκατηγορία των Family, spouse visa μπορούν να αντιγράψουν και συμπληρώσουν το παρακάτω υπόδειγμα ώστε να σχηματίζουμε μια ιδέα για τους χρόνους επεξεργασίας και πως διαμορφώνονται αυτοί. "****

                      και τα λέει ωραία κι αναλυτικά..κι αν δεις και το πότε ανεβασε το δεύτερο post ,θα δεις οτι ήταν πριν την απόκτηση της βίζας...κι αν θα δεις στο κάτω μέρος ,του δεύτερου ποστ του thread...φαίνεται οτι έγινε επεξεργασία μετα την απόκτηση της βίζας κι άρα ενημέρωση σχετική του υπάρχοντος post που είχε ανεβάσει...Oπως γίνεται επεξεργασία κι όταν υπάρχουν νεωτέρα σχετικά με τα επί μέρους πεδία...Οχι οτι απαγορεύεται κάποιος να γράψει μετα ,αφού πάρει την βίζα..Κι αυτο ,ευπρόσδεκτο και επιθυμητό...Απλα ,είναι πιο υποστηρικτο ,να βλέπουν κι όσοι άλλοι είναι το διάστημα αυτο ,σε αναμονή ,οτι δεν είναι κι οι μόνοι ,που περιμένουν ,είτε μέτριο ,είτε πολυ χρονο...Και ξαναλέω ,δεν είναι υποχρεωτικό...απλά επιθυμητό...

                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        @ oinoi-mitsos :

                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Συγχαρητήρια Crete!! Αντε άλλος ένας για Sydney!! Εμείς πρέπει να ήμαστε 28/7 το αργότερο εκεί....... Εύχομαι ότι καλύτερο για τους υπόλοιπους!!!

                          Comment


                            Ευχαριστώ Sofi.p. Απόλαυσε το υπόλοιπο καλοκαιριού γιατί
                            εκεί που πάμε τώρα έχει κρύο...

                            Comment


                              Να είσαι καλά vertigo για το thread που έστειλες , πολύ ενημερωτικό.

                              Comment


                                Originally posted by spyros pap View Post
                                Να είσαι καλά vertigo για το thread που έστειλες , πολύ ενημερωτικό.
                                Και συ ,να 'σαι καλά!
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X