Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ασε Crete εποχή που βρήκαμε να πάμε.....τα χειμωνικά είναι ήδη στη βαλίτσα.......θα φτάσουμε στο αεροδρόμιο μαυρισμένοι με τα κοντομάνικα......

    Comment


      Να υπενθυμίσω ,αυτο που έγραψα ,πριν λίγες μέρες ,σε όσους ,είτε έχουν κάνει αιτηση για partner visa ,είτε την έχουν ήδη λάβει...

      "Υπάρχει σχετικό thread ,όπου τα μέλη που έστειλαν αιτηση για partner visa,συμπληρώνουν στοιχεία που αφορούν το αν ήταν αιτηση ,offshore ή onshore ,το πότε κατατέθηκε και λοιπές λεπτομέρειες ,οπως και σχετική επεξεργασία της ανάρτησης ,όταν δοθεί η βίζα κι αυτο για να βοηθηθούν άλλα μέλη ,να σχηματίσουν μια ιδέα για τους χρόνους απόκτησης της και να μην ανησυχούν όταν καθυστερεί...(λαμβανομένου ,πάντα ,υπ όψιν ,οτι κάθε περίπτωση ,έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες)Ομως ,το τελευταίο μέλος ,που έκανε σχετική αναρτηση ,ήταν η Aussie κι αυτο πριν ένα χρονο...Δεν είναι βέβαια υποχρεωτικό το να γράψει κάποιος στο σχετικό thread...όμως για να το ανοίξει ο Agoriani..κάποια χρησιμότητα θα έχει...και σχετικά threads ,υπάρχουν και σε ανάλογα ξένα fora...Οπως βοηθήθηκαν κάποια μέλη ,θα ήταν επιθυμητό ,να βοηθήσουν κι αυτά ,με σχετική αναρτηση ,όσους έχουν αγωνία και άγχος για τους χρόνους απόδοσης της βίζας...Αλλά βέβαια ,ο καθένας ,αποφασίζει και πράττει ανάλογα...

      Ευχαριστώ"





      Το εν λόγω thread ,ειναι το παρακάτω....
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Ενημέρωση-Ανακοίνωση ,προς κάποιους που έχουν παρεξηγήσει τον ρόλο του Patriotaki.net

        " To Patriotaki.net ,δεν ειναι ο χώρος ,όπου θα βρουν "συζυγο" ,για να κάνουν "γάμο "....,προκειμένου να πάρουν partner visa ,για Αυστραλια(ή όπου αλλού...).

        Ως εκ τούτου ,να σταματήσουν ,όσοι έχουν παρεξηγήσει τον ρόλο του Patriotaki.net ...,να ενοχλούν με προσωπικά μηνύματα ,μέλη ,που ήδη ειναι Αυστραλια και να τους ζητάνε να τους βρουν "συζυγο" ,προκειμένου να κάνουν "γάμο" ,ώστε να πάρουν βίζα...( κι όχι μονο προς ένα μέλος...κι όχι μονο πρόσφατα ,αλλά συνεχίζουν...)

        Την επόμενη φορά ,που θα ξαναστείλει κάποιο μέλος ,τέτοιο προσωπικό μήνυμα και θα ενοχλεί μέλη ,με τέτοια αιτήματα...ας γνωρίζει ,οτι δεν θα ξαναέχει την δυνατότητα ,να το επαναλάβει ....

        Αν δεν έχει τα προσόντα για μετανάστευση και ψάχνει εναγωνίως "συζυγο" ,για να παρει βίζα μόνιμης παραμονής...ας την βρει ,μόνος του...Κι αν δεν ευοδώθηκε μέχρι στιγμής ο "στόχος " του...,( και δεν αναφέρομαι ,μονο στα π.μ προς μέλη ....), ας έχει υπ όψιν του ,οτι μονο αφελείς ,δεν ειναι οι γυναίκες ,που τις προσεγγίζουν ,με τέτοιες βλέψεις..."


        Auf YouTube findest du die angesagtesten Videos und Tracks. Außerdem kannst du eigene Inhalte hochladen und mit Freunden oder gleich der ganzen Welt teilen.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Καλημέρα παιδιά. Μας έστειλε ο CO email στο οποίο μας ζήτησε τη 1229 φόρμα συμπληρωμένη και τις ιατρικές εξετάσεις για το Φεβρουάριο 2016. Εγώ νόμιζα πως δεν χρειαζόταν αυτή η φόρμα γιατί θα είμαι και εγώ όταν φύγουμε. Θέλω να ρωτήσω κάτι. Στη φόρμα λέει να στείλουμε τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού και επικυρωμένα αντίγραφα των διαβατηρίων μας. Όλα τα έχουμε στείλει με την αίτηση, πρέπει να τα ξαναστείλω;; Ο CO στη checklist που μας έστειλε δεν αναφέρει κάτι άλλο.

          Comment


            Originally posted by socworkersk View Post
            Καλημέρα παιδιά. Μας έστειλε ο CO email στο οποίο μας ζήτησε τη 1229 φόρμα συμπληρωμένη και τις ιατρικές εξετάσεις για το Φεβρουάριο 2016. Εγώ νόμιζα πως δεν χρειαζόταν αυτή η φόρμα γιατί θα είμαι και εγώ όταν φύγουμε. Θέλω να ρωτήσω κάτι. Στη φόρμα λέει να στείλουμε τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού και επικυρωμένα αντίγραφα των διαβατηρίων μας. Όλα τα έχουμε στείλει με την αίτηση, πρέπει να τα ξαναστείλω;; Ο CO στη checklist που μας έστειλε δεν αναφέρει κάτι άλλο.
            Δεν καταλαβαινω ,τί σχέση έχει το οτι θα ταξιδέψεις κι εσυ ,μαζι τους ,που εχεις την Αυστραλιανη υπηκοότητα.Και οι δυο γονείς ,πρέπει να δώσουν συγκατάθεση ,για να εκδοθεί βίζα ,σε παιδί κάτω των 18 ετών...

            Για το άλλο που ρωτάς ,αν είσαι σίγουρη ,οτι τα εχεις στείλει αυτα που ζητάει κι ειναι και σωστά επικυρωμένα ,τότε το ενδεδειγμένο ,ειναι να γράψεις εσυ ,στον C.O και να ζητήσεις διευκρινίσεις...
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θα πάρω τηλέφωνο στην πρεσβεία για διευκρινήσεις. Αφού ζητάει μόνο τη 1229 πάλι καλά. Για τις εξετάσεις, όταν με το καλό έρθει ο Φεβρουάριος, υπάρχουν οι γιατροί στο σάιτ border.gov.au για να ξέρουμε που θα πάνε ο σύζυγος και ο γιος μας;
              Originally posted by vertigo View Post
              Δεν καταλαβαινω ,τί σχέση έχει το οτι θα ταξιδέψεις κι εσυ ,μαζι τους ,που εχεις την Αυστραλιανη υπηκοότητα.Και οι δυο γονείς ,πρέπει να δώσουν συγκατάθεση ,για να εκδοθεί βίζα ,σε παιδί κάτω των 18 ετών...

              Για το άλλο που ρωτάς ,αν είσαι σίγουρη ,οτι τα εχεις στείλει αυτα που ζητάει κι ειναι και σωστά επικυρωμένα ,τότε το ενδεδειγμένο ,ειναι να γράψεις εσυ ,στον C.O και να ζητήσεις διευκρινίσεις...

              Comment


                Originally posted by socworkersk View Post
                Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θα πάρω τηλέφωνο στην πρεσβεία για διευκρινήσεις. Αφού ζητάει μόνο τη 1229 πάλι καλά. Για τις εξετάσεις, όταν με το καλό έρθει ο Φεβρουάριος, υπάρχουν οι γιατροί στο σάιτ border.gov.au για να ξέρουμε που θα πάνε ο σύζυγος και ο γιος μας;

                No worries ,mate!


                Στο επίσημο Αυστραλιανό κυβερνητικό site ,υπάρχουν τα πάντα!

                Δες στο παρακάτω link ,την ενότητα
                " Panel Physician" , σε Αθηνα και Θεσσαλονίκη.

                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Αχ ρε παιδιά, να νεβρα μου. Την αίτηση για μόνιμη νισα ιταν 23 Οκτωβρίου 2014 χτυπάμε 9 μήνες μεσα βερλινο δεν αντέχω άλλο. Ειναι κανις άλλο ς που περιμένουν απου την Οκτωβρίου? ??????

                  Comment


                    Originally posted by K&kat View Post
                    Αχ ρε παιδιά, να νεβρα μου. Την αίτηση για μόνιμη νισα ιταν 23 Οκτωβρίου 2014 χτυπάμε 9 μήνες μεσα βερλινο δεν αντέχω άλλο. Ειναι κανις άλλο ς που περιμένουν απου την Οκτωβρίου? ??????

                    Ο μέσος χρόνος επεξεργασίας ,από Βερολίνο ,ειναι 10-14 μήνες...για αιτήσεις που κατατέθηκαν μετα τον Ιούλιο του 2014...Εχει βγάλει ανακοίνωση και το Βερολίνο και σχετική μνεία εκανα και στο παρακατω post



                    Κι αν ειναι κάπως περίπλοκη η περίπτωση ,μπορεί να παρει και περισσότερο.Καθε περίπτωση ειναι μοναδική και δεν ειναι ίδια ,με άλλες...

                    Εχεις επικοινωνία με τον C.O? Σου έχει γράψει κάτι ,που μπορεί να σε έχει ανησυχήσει;

                    Αν όχι ,κανε υπομονή...( που αυτο ,μονο ,μπορείς να κανεις ,οπως και να ' χει )...Εχει πολυ φόρτο αιτήσεων το Βερολίνο...Και μπορεί ,επίσης ,να είχαν συμπληρώσει τον αριθμό ,που μπορούσαν να δώσουν ,από Ιούλιο έως Ιούνιο του 2015...
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Να σε καλα vetigo τα νουριζω πολλή καλα αυτα που λες απλα ήθελα να μάθω άμα είμαστε μονι που που περιμένουμε απτο Οκτωβρίου! !!!! Και να ξέσπασω λιγο και ιπαιδη ειναι πάρα πολύ δισκολα εδω στην Ελλάδα, στην αυστραλια έχουμε δουλια και σπιτι ουφφφφφφφ που μας περιμένει

                      Comment


                        Originally posted by K&kat View Post
                        Να σε καλα vetigo τα νουριζω πολλή καλα αυτα που λες απλα ήθελα να μάθω άμα είμαστε μονι που που περιμένουμε απτο Οκτωβρίου! !!!! Και να ξέσπασω λιγο και ιπαιδη ειναι πάρα πολύ δισκολα εδω στην Ελλάδα, στην αυστραλια έχουμε δουλια και σπιτι ουφφφφφφφ που μας περιμένει
                        Δεν ειδα στο thread με τους χρόνους επεξεργασίας της partner visa, άλλον που να περιμένει ,με αιτηση από Οκτώβριο του 2014

                        Ο Crete ,που κάνανε την αιτηση ,16 μέρες ,πριν από σας ,την πήραν την βίζα ,στις 9/6

                        Βέβαια,κάθε περίπτωση ειναι μοναδική κι έχει τις ιδιαιτερότητες της.Αν ο CO σας, δεν σας έχει επισημάνει κάποιο πρόβλημα ,ή δεν σας έχει ζητήσει κάτι επιπλέον κι απλά φταίει ο φορτος των αιτήσεων ,ή το οτι μπορεί να είχε συμπληρωθεί ο αριθμός για το έτος Ιούλιος 2014-Ιούνιος 2015 ,θα έρθει κι η σειρά σας. Στους 9 μήνες είστε .Με μέσο χρονο επεξεργασίας ,τους 10-14 ,δεν έχετε ξεπεράσει τον μέσο χρονο αναμονής.

                        Ναι ,το καταλαβαινω ,αυτο που λες.Θα μπορούσες να είχες κάνει ,όμως και onshore την αιτηση ,αφού έχετε σπίτι και δουλεια ,κάτω .Δεν ξερω τις συνθήκες σας, απλά ,μια γνώμη είπα...
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Υπηκοότητα συζύγου στην Αυστραλία και εισιτήριο για σκυλί

                          Καλησπέρα! Έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα και την εχω δώσει και στον γιο μου. Εάν κατέβω κάτω ο σύζυγός μου μετά από πόσον καιρό μπορεί να αποκτήσει κι αυτός την υπηκοότητα ή ποιές οι προϋποθέσεις για να την αποκτήσει; Ευχαριστώ!
                          Ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη... Ξέρει κανείς να μου πει πόσο κοστίζει το ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ μόνο του σκυλιού για Ελλάδα - Αυστραλία; ( είναι Γιόρκσάιρ Τεριέ, τεσσάρων ετών, δύο κιλά) Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

                          Comment


                            @doxiak , υπαρχει σχετικο thread για την partner visa ,οπου θα βρεις πολλες πληροφοριες






                            Το σε πόσο καιρο ,μπορει να την αποκτησει ,εξαρταται.Το Βερολινο ,δινει μεσο χρονο επεξεργασιας ,για αιτησεις μετα τον Ιουλη του 2014. , 10-14 μηνες. Απο Αυστραλια ,ο μεσος χρονος ,ειναι 12-15 μηνες ,αλλά μπορει και παραπανω.
                            Υπαρχει και thread στο φορουμ και για τους χρονους επεξεργασιας




                            Για το σκυλακι που ρωτας,δεν γνωριζω.Αλλά υπαρχει σχετικο thread .,.και για την μεταφορα κατοικιδιων στην Αυστραλια.Δες αυτο το post ,ισως σε βοηθησει




                            υγ. Υπαρχουν στο patriotaki ,πολλες πληροφοριες.Ερευνα και διαβασμα ,θελει...
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και τον κόπο που καταβάλατε να μου απαντήσετε! Όσον αφορά τον σύζυγο δεν αναφέρομαι σε spouse visa. Είμαι ενήμερη γι αυτά. Ρωτάω για μετά από αυτό, για την υπηκοότητα. Πόσο περίπου χρόνο παίρνει σε κάποιον να αποκτήσει την υπηκοότητα, αν ξέρει κανείς. (Καθαρό ποινικό μητρώο, δεν υπάρχουν χρέη, είμαστε παντρεμένοι 17 χρόνια τώρα)
                              Όσον αφορά το σκυλάκι μου, έχω ψάξει στο forum, μάλλον θα πρέπει να ψάξω κι άλλο!
                              Πάντως και πάλι ευχαριστώ!

                              Comment


                                Απο κεκτημενη ταχυτητα , νομισα οτι για partner visa ,ρωτουσες,αγαπητη doxiak

                                Citizenship by grant

                                Ensure you meet the residence requirement
                                The residence requirement is based on the time you have lived in Australia and the time you have spent outside Australia.

                                You must:
                                have been living in Australia on a valid Australian visa **for four years immediately before applying which must include **the last 12 months as a permanent resident, **and
                                not have been absent from Australia **for more than one year in total, in the 4 year period, including no more than 90 days in the year before applying.**
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X