Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ακόμα στο περίμενε είμαι. Τέτοιο σκανάρισμα ουτε η εφορία δεν μου έχει κάνει.
    Πάντως έαν μου την απορρίψουν, δεν θα θελήσω να κάνω επανεξέταση με τίποτα.
    Πιστεύω ότι, για να με δεχτεί αυτή η χώρα, τα κριτίρια τα πληρώ και με το παραπάνω.
    Εάν τελικά δεν γίνει, το καπελάκι μου στραβά και άντε γεια χαρά.

    Comment


      Originally posted by annita View Post
      Ακόμα στο περίμενε είμαι. Τέτοιο σκανάρισμα ουτε η εφορία δεν μου έχει κάνει.
      Γεια σου Αννίτα! Ώστε ακόμα σε έχουν στο περίμενε; Τι επιπλέον σου ζήτησαν;

      Πριν λίγες μέρες έκανα κι εγώ αίτηση για φοιτ. βίζα, και με έχουν και μένα στο περίμενε! Έχω βάλει στην αίτηση και την κοπέλα μου, να έρθει ως ντε φάκτο πάρτνερ. Στην αρχή μου ζητήθηκαν ακτινογραφία και τσεκ απ, τα οποία τους τα στείλαμε. Στην σελίδα για το στάτους της αίτησης, λέει ότι απεστάλησαν, αλλά λέει επίσης ότι για τον main applicant, δηλαδή εμένα, χρειάζονται επιπλέον πληροφορίες. Έλα ντε όμως που δεν μου έχουν στείλει μέιλ για το τι πληροφορίες χρειάζονται... Τους έστειλα εγώ ρωτώντας, αλλά το μόνο που έχω λάβει μέχρι στιγμής είναι ότι το μήνυμά μου θα προωθηθεί στον αρμόδιο case officer...

      Υπόψιν ότι τους έχω εκ των προτέρων επισυνάψει pdf με περίπου 100 σελίδες σκαναρισμένα έγγραφα και καμιά 10αριά φωτογραφίες! Σκάναρα για τουλάχιστον ένα 8ωρο...

      Comment


        Originally posted by Constantin View Post
        Γεια σου Αννίτα! Ώστε ακόμα σε έχουν στο περίμενε; Τι επιπλέον σου ζήτησαν;

        Έχω βάλει στην αίτηση και την κοπέλα μου, να έρθει ως ντε φάκτο πάρτνερ. Στην αρχή μου ζητήθηκαν ακτινογραφία και τσεκ απ, τα οποία τους τα στείλαμε. Στην σελίδα για το στάτους της αίτησης, λέει ότι απεστάλησαν, αλλά λέει επίσης ότι για τον main applicant, δηλαδή εμένα, χρειάζονται επιπλέον πληροφορίες. Έλα ντε όμως που δεν μου έχουν στείλει μέιλ για το τι πληροφορίες χρειάζονται...
        Εκτός απο φωτογραφιες και δηλώσεις γιατρων, φαρμακοποιων, δικηγορων κτλ, τι άλλο αποδεικτικο της de facto σχέσης τους έστειλες? Είχες μεταφράσει και κοινούς λογαριιασμούς?

        Comment


          Originally posted by revekka87 View Post
          Εκτός απο φωτογραφιες και δηλώσεις γιατρων, φαρμακοποιων, δικηγορων κτλ, τι άλλο αποδεικτικο της de facto σχέσης τους έστειλες? Είχες μεταφράσει και κοινούς λογαριιασμούς?
          Εκτός από τις φωτογραφίες και τις φόρμες 888, έστειλα και:
          1) personal statements από τον καθένα σχετικά με το ιστορικό κλπ της σχέσης μας
          2) τις φορολογικές μας δηλώσεις όπου φαίνεται ότι φιλοξενώ την κοπέλα μου και οι οποίες έχουν κοινή διεύθυνση
          3) δηλώσεις μεταβολής διεύθυνσης από το Μητρώο της ΔΟΥ
          4) αποδείξεις εγγραφής στο ίδιο γυμναστήριο την ίδια ημέρα
          5) αεροπορικά εισιτήρια για εξωτερικό και εσωτερικό, και κρατήσεις ταξιδιών όπου φαίνεται ότι ταξιδεύουμε μαζί
          6) άδεια παραμονής πολίτη Ευρωπαϊκής Ένωσης (η κοπέλα μου δεν έχει ελληνική ταυτότητα) όπου φαίνεται η διεύθυνση του σπιτιού μου
          7) διάφορα χαρτιά (από ΙΚΑ, Ολυμπιακή) που έχουν αποσταλεί στην κοπέλα μου στη διεύθυνση του σπιτιού μου

          Επειδή το σπίτι που μένουμε είναι το πατρικό μου, δεν υπάρχουν λογαριασμοί στο όνομα και των δύο, και γιαυτό έψαξα να βρω ο,τιδήποτε εναλλακτικά.
          Επίσης τους έστειλα διαβατήρια, ληξιαρχικές πράξεις γέννησης, ποινικά μητρώα, απολυτήρια λυκείου και πτυχία πανεπιστημίου.
          Ακόμη τους έστειλα προσωπική δήλωση για το GTE, και δήλωση του εργοδότη μου για την προϋπηρεσία μου αλλά και για το ότι θα έχω δουλειά να με περιμένει μετά το τέλος των σπουδών μου.

          Είμαι πολύ περίεργος να δω τι άλλο θα ζητήσουν!!

          Comment


            Originally posted by annita View Post
            Ακόμα στο περίμενε είμαι. Τέτοιο σκανάρισμα ουτε η εφορία δεν μου έχει κάνει.
            Πάντως έαν μου την απορρίψουν, δεν θα θελήσω να κάνω επανεξέταση με τίποτα.
            Πιστεύω ότι, για να με δεχτεί αυτή η χώρα, τα κριτίρια τα πληρώ και με το παραπάνω.
            Εάν τελικά δεν γίνει, το καπελάκι μου στραβά και άντε γεια χαρά.
            Κουραγιο... καταλαβαινω το αγχος σου γιατι το ιδιο αγχος ειχα και εγω. Απο τη μερα που εκανα την αιτηση για τη βιζα και αφου τους εστειλα ολα τα επιπλεον που μου ζητησαν πηρα απαντηση μετα απο εναμιση μηνα...... θετικη ευτυχως! Παντως αν αργουν ειναι καλο, αν ηθελαν να σου πουν οχι θα στο ειχαν πει ηδη.

            Comment


              Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω κανένα,επειδή τον τελευταίο καιρό έχω γνωρίσει
              αρκετούς που έχουν έρθει με φοιτητική visa (έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους να δουλέψουν και μόνο)
              τα πράγματα ΔΕΝ είναι τόσο εύκολα.Η πλειοψηφία αυτών ήδη κάνει σκέψεις για επιστροφή.....
              Τα έτοιμα χρήματα τελειώνουν πολύ γρήγορα και η πρόσβαση στην αγορά εργασίας δύσκολη.
              Άρα όσοι έχουν στο μυαλό τους τον παράδεισο μέσω της φοιτητικής,να το ξανασκεφτούν!

              Comment


                Περιμενω και περιμενω, δεν ξερω ουτε εγω μεχρι ποτε. Μου ζητησαν λοιπον ενα GTE με δεκαδες points για οικονομικα δεδομενα, σχεσεις εργασιας και των 2, δεσμους με τη χωρα, λογους γιατι παω εκει για σπουδες, γιατι θα σπουδασω αυτον τον κλαδο, πιθανες σχεσεις με την Αυστραλια, συστατικες επιστολες, φυσικα ολα με εγγραφα που υποστηριζουν οτι λεω.

                Comment


                  Πατριωτάκια μόλις μου εγκρίθηκε η αίτηση για φοιτητική βίζα, τόσο για μένα όσο και για την κοπέλα μου!
                  Είμαι απίστευτα χαρούμενος! Πετάμε 13 Γενάρη για Μελβούρνη, μέσω Ρώμης, Πεκίνου και Σαγκάης! Και καπάκι για Gold Coast!
                  Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλους εδώ στο forum, όπου ξόδεψα τους τελευταίους μήνες άπειρες ώρες διαβάζοντας τα σχετικά, έτσι ώστε να φτιάξω μόνος μου την αίτηση και να μαζέψω τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

                  Υ.Γ.

                  Να καταθέσω επίσης την μαρτυρία μου ότι πουθενά δεν μου χρειάστηκε αποστίλ, απλά με δικηγόρο έγιναν όλες οι μεταφράσεις και οι επικυρώσεις.

                  Comment


                    Originally posted by Constantin View Post
                    Πατριωτάκια μόλις μου εγκρίθηκε η αίτηση για φοιτητική βίζα, τόσο για μένα όσο και για την κοπέλα μου!
                    Είμαι απίστευτα χαρούμενος! Πετάμε 13 Γενάρη για Μελβούρνη, μέσω Ρώμης, Πεκίνου και Σαγκάης! Και καπάκι για Gold Coast!
                    Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλους εδώ στο forum, όπου ξόδεψα τους τελευταίους μήνες άπειρες ώρες διαβάζοντας τα σχετικά, έτσι ώστε να φτιάξω μόνος μου την αίτηση και να μαζέψω τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

                    Υ.Γ.

                    Να καταθέσω επίσης την μαρτυρία μου ότι πουθενά δεν μου χρειάστηκε αποστίλ, απλά με δικηγόρο έγιναν όλες οι μεταφράσεις και οι επικυρώσεις.
                    constantin...με το καλο λοιπον!!!!!

                    Comment


                      Παντα τετοια !!!!Καλη Επιτυχια!!!
                      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                      Comment


                        Originally posted by Constantin View Post
                        Πετάμε 13 Γενάρη για Μελβούρνη, μέσω Ρώμης, Πεκίνου και Σαγκάης! Και καπάκι για Gold Coast!
                        Μπραβοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!Σασ περιμενουμε!!!!Ελα να μαζευομαστε κι εδω σιγα σιγα!!!!Σε ποια σχολη θα σπουδασετε?

                        Comment


                          Originally posted by gogita View Post
                          Μπραβοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!Σασ περιμενουμε!!!!Ελα να μαζευομαστε κι εδω σιγα σιγα!!!!Σε ποια σχολη θα σπουδασετε?
                          στο Griffith University. Σου έστειλα και pm, check it out!

                          Comment


                            Καλο σου ταξίδι.

                            Αντε και στα δικα μας Inshallah.

                            Λύσε μου μόνο μια απορία.
                            Αφού κατέθεσες τα έγγραφά σου, μετά από πόσες μέρες σου απάντησαν?
                            Επίσης, αυτό το condition του "NO FURTHER STAY", το βάζουν, ή δεν παίζει σε μας αλλά μόνο στους ασιάτες??????

                            Comment


                              Originally posted by Constantin View Post
                              Πατριωτάκια μόλις μου εγκρίθηκε η αίτηση για φοιτητική βίζα, τόσο για μένα όσο και για την κοπέλα μου!
                              Είμαι απίστευτα χαρούμενος! Πετάμε 13 Γενάρη για Μελβούρνη, μέσω Ρώμης, Πεκίνου και Σαγκάης! Και καπάκι για Gold Coast!
                              Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλους εδώ στο forum, όπου ξόδεψα τους τελευταίους μήνες άπειρες ώρες διαβάζοντας τα σχετικά, έτσι ώστε να φτιάξω μόνος μου την αίτηση και να μαζέψω τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

                              Υ.Γ.

                              Να καταθέσω επίσης την μαρτυρία μου ότι πουθενά δεν μου χρειάστηκε αποστίλ, απλά με δικηγόρο έγιναν όλες οι μεταφράσεις και οι επικυρώσεις.
                              Well done mate !!! Εύχομαι όλα να σας πάνε καλύτερα απ'ότι ελπίζετε !!!

                              Comment


                                Originally posted by Constantin View Post
                                Πατριωτάκια μόλις μου εγκρίθηκε η αίτηση για φοιτητική βίζα, τόσο για μένα όσο και για την κοπέλα μου!
                                Είμαι απίστευτα χαρούμενος! Πετάμε 13 Γενάρη για Μελβούρνη, μέσω Ρώμης, Πεκίνου και Σαγκάης! Και καπάκι για Gold Coast!
                                Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλους εδώ στο forum, όπου ξόδεψα τους τελευταίους μήνες άπειρες ώρες διαβάζοντας τα σχετικά, έτσι ώστε να φτιάξω μόνος μου την αίτηση και να μαζέψω τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

                                Υ.Γ.

                                Να καταθέσω επίσης την μαρτυρία μου ότι πουθενά δεν μου χρειάστηκε αποστίλ, απλά με δικηγόρο έγιναν όλες οι μεταφράσεις και οι επικυρώσεις.
                                ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                                Καλή μετάβαση.
                                Κράτα τα νερά ζεστά για τους υπόλοιπους από μας.

                                Comment

                                Working...
                                X