Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Aργεί πολύ η διαδικασία με το υπουργείο.Αυτό εννοώ.Για να αρχίσεις εκπαίδευση πρέπει να έχουν εκριθεί πρώτα όλα τα άλλα.
    Η αλλαγή του διπλώματος γίνεται άμεσα.

    Comment


      Μάλιστα... επειδή με ενδιαφέρει αρκετά το θέμα μπορείς να περιγραψεις ποια ακριβώς είναι η διαδικασία με το υπουργείο που αναφέρεις;
      Δηλαδή τι ακριβώς τους ζητάς να σου εγκρίνουν για να είσαι οκ;

      Comment


        Μία ερώτηση. Όταν σπουδάζεις δικαιούσαι να δουλεύεις part-time. Να ανοίξεις επιχείρηση δικαιούσαι?
        Ευχαριστώ
        Paradise Lost

        Comment


          Μάλιστα... επειδή με ενδιαφέρει αρκετά το θέμα μπορείς να περιγραψεις ποια ακριβώς είναι η διαδικασία με το υπουργείο που αναφέρεις;
          Δηλαδή τι ακριβώς τους ζητάς να σου εγκρίνουν για να είσαι οκ;
          Δεν είναι κάτι δύσκολο.Έχουν μια αίτηση με τυπικά πράγματα που πρέπει να συμπληρώσεις και ελέγχουν το ποινικό σου μητρώο.Απλά επειδή κινούνται λίγο αργά...παίρνει καιρό το ραντεβού που σου κλείνουν.


          Μία ερώτηση. Όταν σπουδάζεις δικαιούσαι να δουλεύεις part-time. Να ανοίξεις επιχείρηση δικαιούσαι?
          Ναι δικαιούσαι,απλά μαζί με το TFN βγάζεις και ABN.Βέβαια εξαρτάται και τι θες να κάνεις.Πάνω από κάποιο κύκλο εργασιών είναι αρκετά μεγάλη μανούρα η υπόθεση καθώς δεν είσαι Αυστραλός (υποθέτω) και ίσως χρειαστείς δικηγόρο ή λογιστή ειδικευμένο σε τέτοιες εργασίες,με το αζημίωτο βέβαια.

          Comment


            Λογαριασμος τραπεζης του εγγυητη μου για να βγαλω τη Φοιτητικη visa

            Γεια σας...προπαθω να βγαλω φοιτητικη visa και ολο μου ζητανε χαρτια σα να θελουν να μου την ακυρωσουν και ψαχνουν να βρουν το λογο !
            Ξερει κανεις αν το ατομο που μπηκε ως εγγυητης για μενα με ενα ποσο χρηματων στο λογαριασμο της τραπεζης του, αν θα πρεπει ο λογαριασμος αυτος να ειναι σε κλειστο ή ανοιχτο λογαριασμο??? (ο λογαριασμος του εγγυητη οχι δικος μου)
            Ζητησανε να ειναι σε savings account αλλα ο ατζεντης μου, μου εχει πει οτι πολλοι εχουν δειξει το λογαριασμο τραπεζης να δουν οτι εχουν χρηματα και μετα την αλλη μερα τραβηξανε χρηματα απο τον ιδιο λογαριασμο (για φοιτητικες visa μιλαμε παντα), κατι που σημαινει οτι ο λογαριασμος ηταν ανοιχτος.
            Ποιος ξερει κατι επι του θεματος?

            Comment


              Originally posted by nitazzle View Post
              harrys2 Όλοι όσοι είμαστε εδώ έχουμε πάει σε εταιρείες ταξί και ρωτήσαμε για δουλειά.Σε παίρνουν αρκεί να έχεις ielts 5.5 ή να δώσεις κάτι δικές τους εξετάσεις(ή δωρεάν ή 130 δολάρια,ανάλογα που θα πας),να γυρίσεις το δίπλωμά σου σε αυστραλέζικο(αυτό είναι γρήγορο και εύκολο,τιμή 48 δολάρια),να πας 9 μέρες σε σχολή (άλλοι τη χρεώνουν 250,άλλοι δωρεάν,ανάλογα πού θα πέσεις),να δώσεις εξετάσεις (60-70 δολάρια) και να περάσεις.Το θέμα είναι πως πρέπει να μάθεις τους δρόμους.Η οδήγηση από τα δεξιά δεν είναι κάτι το δύσκολο.
              Το θέμα είναι πως μέχρι να σου κλείσουν ραντεβού στην αστυνομία του υπουργείου μεταφορών περνάει αρκετός καιρός,με αποτέλεσμα να υπολογίζεις κανένα 3μηνο μέχρι να είσαι οκ για να δουλέψεις ταξί.
              Aναφέρεις πως ολοι έχετε περάσει απο εταιριες ταξι και ρωτήσατε για δουλεια. Γιατι δεν μείνατε? Τα λεφτα δεν ειναι αξιολογα? Η δουλειά ειναι δύσκολη? Ειχατε καλύτερες εναλλακτικες τελικα? Σε ρωτώ γιατι θέλω να εχω μια εικονα για το τι ειναι αληθεια και τι οχι τελικα, για οσα μαθαινω για εκει κατω.

              Comment


                @banskoboy :

                όπως είπε και nitazzle

                βγάζεις και ABN
                αυτό σημαίνει ότι μπόρεις να κόβεις αποδείξεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

                Comment


                  παιδιά ευχαριστώ! μου δίνει μεγάλο περιθώριο κινήσεων.
                  Paradise Lost

                  Comment


                    gia poio logo sou zitisane eguiti?se poia poli thelis na pas?theloun na blepoun ta lefta mono kai meta mporis na ta trabikseis,

                    Comment


                      Originally posted by revekka87 View Post
                      Aναφέρεις πως ολοι έχετε περάσει απο εταιριες ταξι και ρωτήσατε για δουλεια. Γιατι δεν μείνατε? Τα λεφτα δεν ειναι αξιολογα? Η δουλειά ειναι δύσκολη? Ειχατε καλύτερες εναλλακτικες τελικα? Σε ρωτώ γιατι θέλω να εχω μια εικονα για το τι ειναι αληθεια και τι οχι τελικα, για οσα μαθαινω για εκει κατω.
                      Ο παλιότερος που ξέρω να το ξεκίνησε όπου να'ναι τελειώνει τη διαδικασία.

                      Εγώ εκεί που ρώτησα (στη κοντινότερη εταιρεία από εκεί που μένω) μου είπαν 250 την εκπαίδευση,130 εξετάσεις αγγλικά,70 εξετάσεις και 50 να αλλάξω και το δίπλωμα ...μου βγαίνουν πολλά προς το παρόν να πω ότι θα επενδύσω 500 δολάρια για να δουλέψω σε 3 μήνες.Φαντάζομαι ότι στην πορεία βολεύονται σε άλλες δουλειές και η υπόθεση με τα ταξί μένει πίσω.

                      Θα ήταν καλό να επικοινωνήσετε με αυτούς που σας είπαν για τη δουλειά αυτή ή με τις εταιρείες ταξί που σας συστήθηκαν,μπας και έχουν τίποτε γνωστούς και τελειώνουν τις διαδικασίες πιο γρήγορα,ή τέλοσπάντων να σας διαβεβαιώσουν ότι τα πράγματα κυλάνε γρήγορα.Αν παίξει κάτι τέτοιο πείτε το και σε μένα!!!!Καλά;;;;;;

                      Comment


                        Originally posted by vaiosb View Post
                        gia poio logo sou zitisane eguiti?se poia poli thelis na pas?theloun na blepoun ta lefta mono kai meta mporis na ta trabikseis,
                        Ο λογος ειναι οτι σε περιπτωση που δε βρω δουλεια εκει κατα τη χρονικη περιοδο των σπουδων μου, να μπορεσω να συντηρησω τον εαυτο μου.
                        Αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο, βρηκα τον εγγυητη και ολα καλα και τωρα μου ζητανε το χαρτι της κινησης του λογαριασμου της τραπεζης να ειναι στα αγγλικα και να φαινεται σε "savings account" οπου ο ατζεντης μου, μου ειπε πως ειναι απλος λογαριασμος και οχι κλειστος λογαριασμος αλλα λεω σε περιπτωση που κανει λαθος, οτι δεν εχω αλλα χρονικα περιθωρια γτ θα παρουν αποφαση για τη βιζα μου στις 5 του μηνος !!!
                        Αν ειναι να κανω κινησεις απο τωρα !!
                        (Μελβουρνη)

                        Comment


                          Originally posted by snowteo View Post
                          Ο λογος ειναι οτι σε περιπτωση που δε βρω δουλεια εκει κατα τη χρονικη περιοδο των σπουδων μου, να μπορεσω να συντηρησω τον εαυτο μου.
                          Αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο, βρηκα τον εγγυητη και ολα καλα και τωρα μου ζητανε το χαρτι της κινησης του λογαριασμου της τραπεζης να ειναι στα αγγλικα και να φαινεται σε "savings account" οπου ο ατζεντης μου, μου ειπε πως ειναι απλος λογαριασμος και οχι κλειστος λογαριασμος αλλα λεω σε περιπτωση που κανει λαθος, οτι δεν εχω αλλα χρονικα περιθωρια γτ θα παρουν αποφαση για τη βιζα μου στις 5 του μηνος !!!
                          Αν ειναι να κανω κινησεις απο τωρα !!
                          (Μελβουρνη)
                          εχει δικιο ο ατζεντης σου...κι εγω σε απλο λογαριασμο τα μαζεψα τα κρατησα μια μερα, ζητησα βεβαιωση στα αγγλικα απο την τραπεζα και μετα τα εβγαλα και τα μοιρασα....η βεβαιωση εγραφε μονο οτι την ταδε του μηνος ειχα τοσα χρηματα στην τραπεζα...αυτο που θελουν να δουν ειναι οχι αν εχεις τα λεφτα αλλα οταν κολλησεις καπου αν μπορεις να βρεις χρηματα

                          Comment


                            Βοήθεια

                            Γεια σας...είμαι καινούργιο μέλος στην ομάδα σας και έχω ορισμένες ερωτήσεις πάνω στο θέμα των σπουδών στην Αυστραλία... Αρχικά μπορώ να σπουδάσω όπως οι Αυστραλοί (με δάνειο) αν έχω την υπηκοότητα??.. Το proficiensy είναι αναγνωρισμένο και αρκετό για τις σπουδές μου εκεί??...Επίσης, ο τρόπος με τον οποίο γίνεσαι δεκτός στα πανεπιστήμια είναι ο βαθμός του απολυτηρίου σου??... Στα πανεπιστήμια εκεί μένεις μέσα σε αυτά καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών σου?..Και τέλος πότε ξεκινάνε οι αιτήσεις για τα πανεπιστήμια, οι εγγραφές και τα μαθήματα??...ευχαριστώ εκ των προτέρων..

                            Comment


                              Kalispera.Toy xronoy tetoia apoxi mallon tha katevo Melbourne gia spoydes kai mallon tha meino.Tha spoydaso commercial cookery.Exo erthei se epafi me kati paidia apo ekei.Episeis
                              moy exoyne pei oti exei arketi zitisi san epaggelma.Exeis kamia apopsi gia to thema?Eyxaristo.

                              Comment


                                Originally posted by P.Maria View Post
                                Γεια σας...είμαι καινούργιο μέλος στην ομάδα σας και έχω ορισμένες ερωτήσεις πάνω στο θέμα των σπουδών στην Αυστραλία... Αρχικά μπορώ να σπουδάσω όπως οι Αυστραλοί (με δάνειο) αν έχω την υπηκοότητα??.. Το proficiensy είναι αναγνωρισμένο και αρκετό για τις σπουδές μου εκεί??...Επίσης, ο τρόπος με τον οποίο γίνεσαι δεκτός στα πανεπιστήμια είναι ο βαθμός του απολυτηρίου σου??... Στα πανεπιστήμια εκεί μένεις μέσα σε αυτά καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών σου?..Και τέλος πότε ξεκινάνε οι αιτήσεις για τα πανεπιστήμια, οι εγγραφές και τα μαθήματα??...ευχαριστώ εκ των προτέρων..
                                Καλησπερα P.Maria... Απο τη στιγμη που εισαι αυστραλη υπηκοος, ναι δικαιουσαι το ΗΕΧ αλλα δε ξερω αν υπαρχουν και αλλες προϋποθεσεις. Επισης, απο τη στιγμη που εισαι αυστραλη υπηκοος δε θα σου ζητησουν καποια πιστοποιηση γλωσσομαθειας και αν εισαι σε επιπεδο proficiency δε νομιζω να συναντησεις καποιο προβλημα. Για τα υπολοιπα δε ξερω να σου απαντησω ακριβως αλλα πρεπει να διαβασεις το θεμα σχετικα με τις σπουδες απο την αρχη..... θα σου λυθουν πολλες αποριες

                                Comment

                                Working...
                                X