Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!

    @ Annita: δεν μου ζήτησαν κανένα έγγραφο πλην των ιατρικών εξετάσεων, όμως όλα τα είχα συνυποβάλλει ταυτόχρονα με την αρχική αίτηση (συνολικά είχα σκανάρει περίπου 100 σελίδες!). Σε δύο e-mail που τους έστειλα γιατί μου έγραφε "more information required", δεν έλαβα καμία απάντηση. Με αποζημίωσαν όμως και με το παραπάνω όταν απάντησαν θετικά μετά από 10 μέρες από την ημερομηνία αρχικής υποβολής της αίτησης. Εύχομαι να ξεμπερδέψεις και εσύ σύντομα!

    Comment


      Originally posted by Constantin View Post
      Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!

      @ Annita: δεν μου ζήτησαν κανένα έγγραφο πλην των ιατρικών εξετάσεων, όμως όλα τα είχα συνυποβάλλει ταυτόχρονα με την αρχική αίτηση (συνολικά είχα σκανάρει περίπου 100 σελίδες!). Σε δύο e-mail που τους έστειλα γιατί μου έγραφε "more information required", δεν έλαβα καμία απάντηση. Με αποζημίωσαν όμως και με το παραπάνω όταν απάντησαν θετικά μετά από 10 μέρες από την ημερομηνία αρχικής υποβολής της αίτησης. Εύχομαι να ξεμπερδέψεις και εσύ σύντομα!
      Εγώ για να πω το σωστό, κατέθεσα ναι μεν αρκετά αρχικά, αλλά εγγραφα σχετικά με το GTE δεν είχα υποβάλλει, θεώρησα ότι θα τους τα υποβάλλω αν μου τα ζητήσουν, και.... τα ζήτησαν

      Comment


        Έχω μια κομβική ερώτηση..
        Μπορεί να μπει κανείς στα πανεπιστήμια εκεί με απολυτήριο λυκείου και μόνο? χωρίς πανελλήνιες δηλαδή..

        Comment


          Originally posted by Oz_mate View Post
          Έχω μια κομβική ερώτηση..
          Μπορεί να μπει κανείς στα πανεπιστήμια εκεί με απολυτήριο λυκείου και μόνο? χωρίς πανελλήνιες δηλαδή..

          Τα πανεπιστήμια εκεί είναι επί πληρωμής και ειδικά για τους φοιτητές από το εξωτερικό είναι και πολύ μεγαλύτερα τα δίδακτρα.
          Δεν έχουν καμία απολύτως σχέση οι πανελλήνιες.

          Comment


            Η δύσκολη ζωή ενός κατόχου φοιτητικής βίζας.

            Comment


              Originally posted by pagonelos View Post
              Τα πανεπιστήμια εκεί είναι επί πληρωμής και ειδικά για τους φοιτητές από το εξωτερικό είναι και πολύ μεγαλύτερα τα δίδακτρα.
              Δεν έχουν καμία απολύτως σχέση οι πανελλήνιες.

              Να διορθώσω το εξής για να γίνει καλύτερα κατανοητό.
              Οι φοιτητές εξωτερικού πληρώνουν την πλήρη τιμή του κύκλου μαθημάτων και μάλιστα πληρώνουν μπροστά, επι τη εμφανίση. Σε μερικές περιπτώσεις ίσως να γίνονται ευκολίες πληρωμής αλλά για να εκδοθεί η βίζα το χρήμα πρέπει να υπάρχει.
              Οι φοιτητές εσωτερικού πληρώνουν λιγότερα χρήματα γιατι μέρος αυτών το βάζει με ενα σωρό διαφορετικούς τρόπους το κράτος.

              Μερικά Πανεπιστήμια έχουν κριτήρια εισόδου, για κάποιους κύκλους μαθημάτων. Τα περισσότερα όμως απλά δέχονται αιτήσεις και σου απαντάνε αν την έκαναν δεκτή ή οχι και φυσικά πριν σου απαντήσουν, εαν χρειάζονται κάποιο συμπληρωματικό έγγραφο.

              Το μόνο θέμα είναι τα Αγγλικά, που σχεδόν ολα ζητάνε να είναι σε πολύ καλό επίπεδο, με IELTS.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Originally posted by Agoriani View Post
                Να διορθώσω το εξής για να γίνει καλύτερα κατανοητό.
                Οι φοιτητές εξωτερικού πληρώνουν την πλήρη τιμή του κύκλου μαθημάτων και μάλιστα πληρώνουν μπροστά, επι τη εμφανίση. Σε μερικές περιπτώσεις ίσως να γίνονται ευκολίες πληρωμής αλλά για να εκδοθεί η βίζα το χρήμα πρέπει να υπάρχει.
                Οι φοιτητές εσωτερικού πληρώνουν λιγότερα χρήματα γιατι μέρος αυτών το βάζει με ενα σωρό διαφορετικούς τρόπους το κράτος.

                Μερικά Πανεπιστήμια έχουν κριτήρια εισόδου, για κάποιους κύκλους μαθημάτων. Τα περισσότερα όμως απλά δέχονται αιτήσεις και σου απαντάνε αν την έκαναν δεκτή ή οχι και φυσικά πριν σου απαντήσουν, εαν χρειάζονται κάποιο συμπληρωματικό έγγραφο.

                Το μόνο θέμα είναι τα Αγγλικά, που σχεδόν ολα ζητάνε να είναι σε πολύ καλό επίπεδο, με IELTS.
                Μπορω να πω και εγω τη δικη μου περιπτωση σχετικα με τα αγγλικα?

                Είχα IELTS της εποχης του Νόε και φυσικά δεν ειναι δεκτό πλεον. Απο το UNISA Adelaide, μου ζητησαν να κανω ένα τεστ (ανάπτυξη ενός θέματος), έπειτα τους το έστειλα, το εξέτασαν και μου είπαν ότι θα χρειαστώ 2 μιση μήνες αγγλικά ακαδημαικού επιπέδου, που το παρέχει το ίδιο το ίδρυμα.
                Θέλω να πω λοιπόν, ότι ακόμα και να μην έχεις πτυχίο, υπάρχει η λύση, απλώς είναι φαρμακερή, 300 δολ, την εβδομάδα.

                Α, να σας πω ότι ακόμα ........ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!!!!!!!!!!?????????????

                Το Orientation day μου είναι στις 7/01/2013, ενώ η βίζα έρχεται κολυμπώντας μέσω Ειρηνικού. !!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????

                Comment


                  Καλησπερα σε ολους... λεγομαι Μιχαλης και ειμαι νεος στο forum... Σπουδαζω στο Πανεπιστημιο της Κρητης , δασκαλος ..!!! Ηθελα να ρωτησω το πτυχιο μου οταν ερθει με το καλο ,θα ειναι αναγνωρισμενο σε ελληνικα σχολεια στην Αυστραλια.. ?!! θα περιμενω απαντηση απο οποιον γνωριζει ... Ευχαριστω και καλες γιορτες να εχετε ολοι....!!!

                  Comment


                    anna...ti sxolh epelekses? TAFE ή University?

                    Comment


                      Originally posted by ares_tz View Post
                      anna...ti sxolh epelekses? TAFE ή University?
                      ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ Holmes Institute

                      Comment


                        ΤΟ Holmes Institute nomizw einai university

                        Comment


                          apla auto p me apasxolei einai mipws to sigekrimeno praktorio den einai kai toso nomimo kai m zitisan na plirwsw kapoia xrimata

                          Comment


                            Ο χρονος μπηκε με τις καλυτερες προυποθεσεις......
                            Μολις παρελαβα την ΘΕΤΙΚΗ απαντηση για τη student visa του συζυγου.......
                            μετα απο 6 ωρες απο την υποβολη!!!!!!!!!!
                            Τι αλλο να πω....καλο του ταξιδι...και ολα να ΜΑΣ πανε καλυτερα πλεον...... all

                            Comment


                              Originally posted by alkat View Post
                              Ο χρονος μπηκε με τις καλυτερες προυποθεσεις......
                              Μολις παρελαβα την ΘΕΤΙΚΗ απαντηση για τη student visa του συζυγου.......
                              μετα απο 6 ωρες απο την υποβολη!!!!!!!!!!
                              Τι αλλο να πω....καλο του ταξιδι...και ολα να ΜΑΣ πανε καλυτερα πλεον...... all
                              Good Luck...

                              Comment


                                Μπράβο κι από μένα, σας εύχομαι τα καλύτερα!!!

                                Comment

                                Working...
                                X