Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα, επειδή είμαι στην διαδικασία του να βγάλω student visa αλλά έχω παιδάκι 5 χρονών που θα πάρω μαζί υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει που να έχει κάνει την διαδικασία με παιδί γιατί έχω κάποιες ερωτήσεις? Αν κάποιος έχει την διάθεση να με βοηθήσει effiepoly@yahoo.gr Σας ευχαριστώ πολύ όλους

    Comment


      Originally posted by effie View Post
      Καλησπέρα, επειδή είμαι στην διαδικασία του να βγάλω student visa αλλά έχω παιδάκι 5 χρονών που θα πάρω μαζί υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει που να έχει κάνει την διαδικασία με παιδί γιατί έχω κάποιες ερωτήσεις? Αν κάποιος έχει την διάθεση να με βοηθήσει effiepoly@yahoo.gr Σας ευχαριστώ πολύ όλους
      Το πέρασα αυτο το ποτάμι επιτυχώς. Ευχαρίστως να σου απαντήσω σε ότι θέλεις.
      Απλώς ρώτα συγκεκριμένα για να ξέρω τι να σου πω.

      Comment


        Γνωρίζει κανείς πόσες ώρες την ημέρα ή την εβδομάδα χρειάζεται να πηγαίνει σε ένα πανεπιστήμιο κάποιος που σπουδάζει part time? Θέλω να καταλήξω αν θα μπορώ να το κάνω παράλληλα με full time δουλειά.

        Comment


          paidia eimai kainourgios sto forum..ime apo kipro kai tha figw gia australia gia spoudes tha thela na rotisw poso kairo meta tin ekdosi tis foititikis vizas exw peri8orio gia na figw..i viza vgeni se 24 wres ilektronika

          Comment


            Originally posted by arisapoel View Post
            paidia eimai kainourgios sto forum..ime apo kipro kai tha figw gia australia gia spoudes tha thela na rotisw poso kairo meta tin ekdosi tis foititikis vizas exw peri8orio gia na figw..i viza vgeni se 24 wres ilektronika
            ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.ΜΕΝΩ ΕΛΛΑΔΑ,ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΙΜΑ!ΗΛΠΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΠΟΝΣΟΡΑΡΕΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ 'Η ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ!ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΟΥ ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΟΥΝ;ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ;ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙΣ ΕΚΕΙ;ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!!!

            Comment


              Originally posted by arisapoel View Post
              paidia eimai kainourgios sto forum..ime apo kipro kai tha figw gia australia gia spoudes tha thela na rotisw poso kairo meta tin ekdosi tis foititikis vizas exw peri8orio gia na figw..i viza vgeni se 24 wres ilektronika
              Τα έχεις μπερδέψει με την τουριστική.Διάβασε παρακάτω.
              http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%C F%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-85/%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AE-%CE%B2%CE%AF%CE%B6%CE%B1-4041/

              Comment


                Originally posted by winspert View Post
                ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.ΜΕΝΩ ΕΛΛΑΔΑ,ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΙΜΑ!ΗΛΠΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΠΟΝΣΟΡΑΡΕΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ 'Η ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ!ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΟΥ ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΟΥΝ;ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ;ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙΣ ΕΚΕΙ;ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!!!

                Comment


                  Χαιρετώ!!
                  Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο, μια και απ'οσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής όλοι ρωτάμε για την φοιτητική Visa.
                  Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: για ένα Αυστραλό υπήκοο που έχει τελειώσει το Λύκειο στην Ελλάδα και θέλει να σπουδάσει στην Αυστραλία, τι παραπάνω "απολαμβάνει" σε σύγκριση με έναν μη υπήκοο με φοιτητική visa;
                  Ευχαριστω "για τα φώτα σας" για άλλη μια φορά!!!

                  Comment


                    Originally posted by irene View Post
                    Χαιρετώ!!
                    Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο, μια και απ'οσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής όλοι ρωτάμε για την φοιτητική Visa.
                    Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: για ένα Αυστραλό υπήκοο που έχει τελειώσει το Λύκειο στην Ελλάδα και θέλει να σπουδάσει στην Αυστραλία, τι παραπάνω "απολαμβάνει" σε σύγκριση με έναν μη υπήκοο με φοιτητική visa;
                    Ευχαριστω "για τα φώτα σας" για άλλη μια φορά!!!
                    Για τους Domestic students τα διδακτρα ειναι κατα πολυ λιγοτερα, + το ότι υπάρχει επίδομα στους αυστραλους υποκοους για τις σπουδες
                    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                    Comment


                      Originally posted by FarfyFfs View Post
                      Για τους Domestic students τα διδακτρα ειναι κατα πολυ λιγοτερα, + το ότι υπάρχει επίδομα στους αυστραλους υποκοους για τις σπουδες
                      Φοιτητικές εστίες υπάρχουν;
                      Το ίδιο ισχύει και για μεταπτυχιακό τίτλο;
                      Και τι επίδομα δίνεται;

                      Ευχαριστώ

                      Comment


                        Originally posted by irene View Post
                        Φοιτητικές εστίες υπάρχουν;
                        Το ίδιο ισχύει και για μεταπτυχιακό τίτλο;
                        Και τι επίδομα δίνεται;

                        Ευχαριστώ
                        Για επίδομα θα πρεπει να κοιταξεις στο centrelink, και ναι και τα μεταπτυχιακα ειναι πιο φθηνα για τους domestic
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          Originally posted by irene View Post
                          Χαιρετώ!!
                          Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο, μια και απ'οσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής όλοι ρωτάμε για την φοιτητική Visa.
                          Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: για ένα Αυστραλό υπήκοο που έχει τελειώσει το Λύκειο στην Ελλάδα και θέλει να σπουδάσει στην Αυστραλία, τι παραπάνω "απολαμβάνει" σε σύγκριση με έναν μη υπήκοο με φοιτητική visa;
                          Ευχαριστω "για τα φώτα σας" για άλλη μια φορά!!!

                          Μελετησε καλά αυτο.. Θα βρεις πολλες πληροφοριες.Και για τα δανεια-δεν ειναι δωρεαν οι σπουδες- και για τα επιδοματα και για υποτροφιες και για επιλογες της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης και για άλλα.Πολυ κατατοπιστικος οδηγος.

                          Φοιτητικες εστιες ,οπως ισως τις εννοεις ,δεν υπαρχουν.Εδω κι εδω ,θα παρεις μια ιδεα για την διαμονη στο campus του Monash university,στην Μελβουρνη.Πληρωνεις ενοικιο. . Bεβαια υπαρχει και το επιδομα rent assistance.

                          O,τι ειδικα αφορα τα επιδοματα και ποια ειναι ,θα τα βρεις συγκεντρωμενα ολα εδω.

                          Εδω θα βρεις οδηγο με τα πανεπιστημια και τα κολλεγια της Αυστραλιας.

                          Ελπιζω να σου λυθουν οι αποριες σου.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Φοίτηση και εργασία ως φοιτητής στην Αυστραλία

                            Για σας, είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

                            Είμαι μαθητής Γ' λυκείου και σκέφτομαι σοβαρά να μεταναστεύσω στην Αυστραλία.
                            Πρώτα θα κάνω αίτηση σε πανεπιστήμιο (συγκεκριμένα θέλω να σπουδάσω Computer Science) για να μπορέσω να βγάλω την φοιτητική βίζα. Ότι έξοδα για εγγυήσεις και ότι άλλο χρειαστεί μπορώ να τα καλύψω.
                            Προς το παρών έχω αρκετές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο που θέλω να σπουδάσω, μπορώ να κατασκευάζω ιστοσελίδες παντός τύπου και περιεχομένου (δεν έχω όμως καμία πιστοποίηση γνώσεων).
                            Αυτό που θέλω να μάθω είναι, αν πάω στην Αυστραλία θα μπορώ να σπουδάζω και να δουλεύω ταυτόχρονα?
                            Τα χρήματα που θα παίρνω θα είναι τα 400 δολάρια που έχω μάθει ότι παίρνουν οι φοιτητές ή θα πληρώνομαι ανάλογα με τις ιστοσελίδες που έχω φτιάξει μέχρι τώρα και κατά πόσο μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες των πελατών??

                            Y.Γ.: Θέλω να πάω στο Σίδνεϊ γιατί εκεί μένει ο παππούς μου στον οποίο και θα μένω.

                            Comment


                              Originally posted by irene View Post
                              Χαιρετώ!!
                              Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο, μια και απ'οσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής όλοι ρωτάμε για την φοιτητική Visa.
                              Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: για ένα Αυστραλό υπήκοο που έχει τελειώσει το Λύκειο στην Ελλάδα και θέλει να σπουδάσει στην Αυστραλία, τι παραπάνω "απολαμβάνει" σε σύγκριση με έναν μη υπήκοο με φοιτητική visa;
                              Ευχαριστω "για τα φώτα σας" για άλλη μια φορά!!!
                              Διάβασε τα post στο patriotaki.
                              Και μαζί με τα προηγούμενα link δες και αυτό.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                Παιδιά γειά σας για μια ακόμα φορά. Μετά από 1 χρόνο ταλαιπωρίας αποφάσισα και εγώ να κατέβω με φοιτητική βίζα .Θα σας ενημερώνω για τις εξελίξεις μήπως κάποιον βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου γιατί και εσείς με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ με όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα τόσο καιρό. Σας φιλώ προς το παρόν και ελπίζω μέχρι τις 15 Μαίου το αργότερο να πετάω για Μελβρούρνη. Ελπίζω να σας δω και από κοντά.....

                                Comment

                                Working...
                                X