Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Kαλησπερα σε ολους. Απ οτι εχω καταλαβει ο μονος τροπος μεταναστευσης αν δεν εχεις επαγγλεμα SOL ειναι μεσω σπουδων με κοστος που κυμαινεται γυρω στα 6.000€-10.000€? Και μετα αν παρεις και IELTS για να μεινεις μονιμα πρεπει να σε προσλαβει καποιος εργοδοτης? Αν μπορει καποιος ας με διαφωτισει λιγο παραπανω. Ευχαριστω
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    Comment


      Well done !!!

      Θα συναντήσεις και άλλα εμπόδια και εδώ που θα έρθεις να το ξέρεις, ΑΛΛΑ, ο επιμένων νικά !

      Comment


        Originally posted by AlexGraphicD View Post
        Kαλησπερα σε ολους. Απ οτι εχω καταλαβει ο μονος τροπος μεταναστευσης αν δεν εχεις επαγγλεμα SOL ειναι μεσω σπουδων με κοστος που κυμαινεται γυρω στα 6.000€-10.000€? Και μετα αν παρεις και IELTS για να μεινεις μονιμα πρεπει να σε προσλαβει καποιος εργοδοτης? Αν μπορει καποιος ας με διαφωτισει λιγο παραπανω. Ευχαριστω
        Σωστά το κατάλαβες.(Αναφέρεις μόνο το κόστος σπουδών,το κόστος διαβίωσης?)
        Το μόνιμα είναι δύσκολο,και σε λίγο ακατόρθωτο,γιατί κάθε μέρα καταφθάνουν έλληνες με student visa!
        Πόσοι από αυτούς θα βρουν sponsor?

        Comment


          Σευχαριστω για την αμεση απαντηση σου..Βασικα ο νονος μου ειναι Αυστραλος υπηκοος, θα μπορουσε αν ξερεις με καποιο τροπο να με προσκαλεσει για μονιμα? Εντωμεταξυ εχω πληρωσει εναν ανθρωπο με την ελπιδα οτι θα με φερει σε επαφη με 2 εταιριες για προσληψη και του εχω στειλει ηδη βιογραφικα κλπ. Τωρα μενει μονο το ποινικο μητρωο κ καποια χαρτια απο γιατρο οτι ειμαι υγιης. Εσυ τι θα μου προτεινες να κανω? Ευχαριστω κ παλι.
          instagram.com/anelixis_net/
          youtube.com/user/AlexGraphicd1

          Comment


            Originally posted by AlexGraphicD View Post
            Σευχαριστω για την αμεση απαντηση σου..Βασικα ο νονος μου ειναι Αυστραλος υπηκοος, θα μπορουσε αν ξερεις με καποιο τροπο να με προσκαλεσει για μονιμα? Εντωμεταξυ εχω πληρωσει εναν ανθρωπο με την ελπιδα οτι θα με φερει σε επαφη με 2 εταιριες για προσληψη και του εχω στειλει ηδη βιογραφικα κλπ. Τωρα μενει μονο το ποινικο μητρωο κ καποια χαρτια απο γιατρο οτι ειμαι υγιης. Εσυ τι θα μου προτεινες να κανω? Ευχαριστω κ παλι.
            O νονός το μόνο που μπορεί πιθανά να σου προσφέρει είναι φιλοξενία,ΤΙΠΟΤΕ άλλο.
            όταν λες έχεις πληρώσει έναν άνθρωπο,τι εννοείς??
            την εποχή του internet που μπορεί να στείλεις 1000 βιογραφικά την ημέρα..δωρεάν!!!
            Προσωπικά με φοιτητική ΔΕΝ σου προτείνω να έρθεις,εκτός αν έχεις χρήματα και πραγματικά θες να σπουδάσεις.
            Αν βλέπεις τη student visa ως τρόπο να έρθεις για να μείνεις, σε 2-3 χρόνια θα με θυμηθείς...

            Comment


              Εχεις ευκαιρα καποια λινκ που μπορω να στειλω το βιογραφικο μου..? Μεσω ενος γνωστου μου πληρωσα ενα μικρο ποσο σε ενα γραφειο που στελνει σε καποιες χωρες ατομα για δουλεια. Το γραφειο δεν ειναι Ελλαδα.. Το ξερω οτι μπορει να χασω τα λεφτα μου αδικα αλλα εχω απελπιστει..Θελω να δοκιμασω τα παντα εστω και αν πεσω σε απατεωνες. Η φοιτητικη ειναι το ιδιο με τη student? Τι εννοεις θα σε θυμηθω?
              instagram.com/anelixis_net/
              youtube.com/user/AlexGraphicd1

              Comment


                Originally posted by AlexGraphicD View Post
                Εχεις ευκαιρα καποια λινκ που μπορω να στειλω το βιογραφικο μου..? Μεσω ενος γνωστου μου πληρωσα ενα μικρο ποσο σε ενα γραφειο που στελνει σε καποιες χωρες ατομα για δουλεια. Το γραφειο δεν ειναι Ελλαδα.. Το ξερω οτι μπορει να χασω τα λεφτα μου αδικα αλλα εχω απελπιστει..Θελω να δοκιμασω τα παντα εστω και αν πεσω σε απατεωνες. Η φοιτητικη ειναι το ιδιο με τη student? Τι εννοεις θα σε θυμηθω?
                student και φοιτητική είναι η ίδια.
                καταλαβαίνω την απελπισία σου,αλλά θεωρώ υποχρέωσή μου να προστατεύσω κάποιους
                από το να σπαταλήσουν χρήματα σε κάτι που στο τέλος δεν θα είναι αυτό που περίμεναν,και τι εννοώ
                επειδή έχει στηθεί μια βιομηχανία με φοιτητικές visa και κάποιοι προσπαθούν να επωφεληθούν
                και κοινώς να "κονομήσουν",τάζουν "λαγούς με πετραχήλια" και στο τέλος άνθρακες
                ο θησαυρός.λαγοί=δουλειά-λεφτά πετραχήλια=sponsoriνg-μόνιμη παραμονή.....
                Τον τελευταίο καιρό έχω γνωρίσει διάφορους που έληξαν ή λήγουν οι φοιτητικές τους,και μας αποχαιρέτησαν ή θα μας αποχαιρετήσουν.
                Αν πάλι επιμένεις,μπορώ να σου στείλω και στοιχεία επικοινωνίας με agents αλλά
                και κολλέγια για σπουδές.
                It's up to you!

                Comment


                  Φυσικα κ με ενδιαφερει φιλε μου να με ενημερωσεις. Αν δεν γινει τιποτα με τη δουλεια θα το παω για σπουδες. Και κανα μεταπτυχιακο αν γινεται κιολας
                  instagram.com/anelixis_net/
                  youtube.com/user/AlexGraphicd1

                  Comment


                    Οτι σου λεει ο Αυστραλιαν ειναι αληθεια!!Εγω οντας υπηκοος και βλεποντας το ποσα εξοδα εχει ζηλευω αυτους που φευγουν για Ευρωπη....2 βηματα ειναι,χωρις βιζες κ διαβατηρια.
                    Προσεχε κ κρινε σωστα!
                    “Nothing is forever”

                    Comment


                      Originally posted by Greece4ever View Post
                      Οτι σου λεει ο Αυστραλιαν ειναι αληθεια!!Εγω οντας υπηκοος και βλεποντας το ποσα εξοδα εχει ζηλευω αυτους που φευγουν για Ευρωπη....2 βηματα ειναι,χωρις βιζες κ διαβατηρια.
                      Προσεχε κ κρινε σωστα!
                      Σοβαρα μιλας?? Η δουλεια που εχεις δεν σου δινει καλα εσοδα? Σιγουρα ειναι πιο ευκολα Ευρωπη αλλα γενικα πολλοι λενε οτι θα πει για φουντο με το χρεος κ ολα αυτα.
                      instagram.com/anelixis_net/
                      youtube.com/user/AlexGraphicd1

                      Comment


                        Όλα αυτά που λένε παραπάνω τα παιδιά είναι πολύ σωστά και καλά κάνουν και
                        ενημερώνουν τον κόσμο. Για να μην βρεθεί κάποιος στην κατάσταση, να έχει πάει
                        κάτω ως φοιτητής, να κάτσει κάποια χρόνια κάτω, και στο τέλος να επιστρέψει
                        πίσω στην ελλάδα άπραγος και άνεργος. Θα ήθελα εδώ να αναφέρω μια άλλη επιλογή
                        που έχουν τα άτομα όταν τελειώσουν τις σπουδές τους στην Αυστραλία : να κοιτάξουν για δουλειά
                        στη γειτονική Νέα Ζηλανδία. Οι σπουδές που θα έχουν κάνει στην Αυστραλία σίγουρα
                        θα αναγνωρίζονται και στη Ν.Ζ. Ειδικά το Auckland και οι γύρω περιοχές είναι μια
                        πολύ καλή επιλογή , και από ότι βλέπω ήδη έχουν αρχίσει και κατεβαίνουν έλληνες
                        νεομετανάστες εκεί.

                        Comment


                          Originally posted by AlexGraphicD View Post
                          Σοβαρα μιλας?? Η δουλεια που εχεις δεν σου δινει καλα εσοδα? Σιγουρα ειναι πιο ευκολα Ευρωπη αλλα γενικα πολλοι λενε οτι θα πει για φουντο με το χρεος κ ολα αυτα.
                          Να πηγαινεις σε ενα εντελως αγνωστο κρατος οπως σκεφτονται πολλοι...να πεσεις εξω παταγωδως κ να μην εχεις αποκουμπι με τρελαινει κμε τρομαζει σαν σκεψη κ δεν το θελω για κανεναν!
                          Υπαρχουν κ Ευρωπαικες χωρες με προοπτικες...διαβαστε στο φορουμ οσον αφορα την μεταναστευση σε αλλες χωρες...βρειτε κατι που θα εχετε βασιμες ελπιδες!!Καντε ερευνα για καθε τοπο
                          “Nothing is forever”

                          Comment


                            Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση σχετικά με το κόστος της student visa: στη σελίδα του immi.gov.au στην πρώτη σελίδα που σου εμφανίζει ποιος τύπος βίζας αντιστοιχεί στο επίπεδο σπουδών σου, υπάρχει και ένα σημείο που αναφέρονται οι visa charges. Όταν πατήσεις στο link, εμφανίζεται ένα PDF (form 990i) με όλες τις κατηγορίες χρεώσεων για κάθε βίζα. Σε αυτό το PDF αναφέρει για τη φοιτητική βίζα: "Use this form as a guide to charges and fees (in Australian dollars)
                            for visas and services from 1 January 2013." και πιο κάτω στον πίνακα για τις φοιτητικές:

                            Students
                            Lodged outside Australia
                            Form 157A or 157E Application for a student (temporary) visa
                            Approved schemes
                            (Subclasses 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576) Nil


                            All other cases 3a $535
                            Form 157G Application for a student guardian visa
                            All cases 3a (Subclass 580) $535

                            3a This student Visa Application Charge includes the International Education
                            Contribution of $115, which contributes to the Australian Government’s
                            initiatives to support international education through the activities of
                            the Department of Education, Employment and Workplace Relations.

                            Επιστρέφοντας στη σελίδα του immi σε άλλη σελίδα αναφέρονται ξανά student visa charges και υπάρχει ένας πίνακας

                            Student visas

                            Nil fee applies to students sponsored under Commonwealth approved programs, secondary exchange students and student affected by the closure of their education provider.

                            The Student visa application charge includes an International Education Contribution of $115. This contributes to Australian Government initiatives to support international education through the Department of Education, Employment and Workplace Relations.
                            Charge Type Charge Amount
                            Visa Application Charge $535

                            Permission to Work

                            Note: If you were granted a Student visa on or after 26 April 2008, you will already have Permission to Work automatically included with your visa.

                            If you were granted a Student visa before 26 April 2008 and have not yet applied for Permission to Work, you and your dependent family members may only apply for Permission to Work after you have started your course in Australia.
                            $75

                            Ποιος από τους δύο πίνακες ισχύει τελικά;

                            Comment


                              Πόσο εύκολα εκδίδεται η φοιτητική βίζα για τους Έλληνες

                              Comment


                                παιδιά, και συγνωμη που επεμβαίνω κιόλας, μπορεί στην Ευρώπη να είναι εύκολο να πας αλλά είναι πολύ ακριβή η διαμονή στις περισσότερες χώρες ανάλογα με τους μισθούς που δίνουν. Τι να την κάνω την Αγγλία όταν είναι 1000 ευρώ ο μισθός και θέλεις 800 το μηνα για ένα δωμάτιο? Τα ίδια και στην Γερμανία και Γαλλία και μετά πάμε σκανδιναβικές χώρες που είναι αρκετά μακριά από την δική μας κουλτούρα και έχει και πολύ κρύο...

                                Comment

                                Working...
                                X