Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by dimos46 View Post
    Γεια σας είμαι νέος και εγώ εδώ καλώς σας βρήκα.
    Λοιπόν το θέμα μου είναι το εξής εγώ είμαι τεχνικός ,και η σύζυγος αυτήν την περίοδο κάνει μαθήματα για να πάρει το IELTS έχει το EDSL,OFFICE και έχουμε και δυο παιδιά.
    Για να εργαστώ και εγω και ο σύντροφος μου στην Αυστραλία και να έχω και τα παιδιά μαζί ,τι πρεπει να κανω;τι προτείνεται για την περίπτωση μου .
    Έχτρα πληροφορία έχω αδερφό εκεί παντρεμένω.
    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
    Find a visa

    Comment


      Καλησπερα

      Θα ηθελα να ρωτησω το εξης ειμαι κατοχος 457 κ ηδη ζω κ εργαζομαι στην Μελβουρνη.
      Μπορω να κανω σπουδες χωρις να πληρωνω?καποια free course για παραδειγμα ?

      Comment


        Σπουδές στην Αυστραλια για Αυστραλους πολιτες με ελληνικο απολυτηριο λυκειου

        Γενικα ισχυει:
        Οι Αυστραλοι υπηκοοι εχουν δικαιωμα να σπουδασουν στην Αυστραλια μεσω του δανειου HECS οπου στο οποιο δανειζεσαι τα λεφτα που χρειαζονται για τα διδακτρα απο την κυβερνηση, αλλα η αποπληρωμη του δανειου αρχιζε οταν εχεις εισοδημα πανω απο 50.000 τον χρονο περισσοτερες πληροφοριες: HECS-HELP - Study Assist .

        Το να ερθεις στην Αυστραλια δεν ειναι απλο πραγμα. Χρειαζεται αποφαστικοτητα και να το θελεις πολυ. Παρακατω ειναι η ιστορια μου και θα γραψω μερικες πληροφοριες για οσους ενδιαφερονται

        Ειμαι απο την Θεσσαλονικη γεννηθηκα εκει και μεγαλωσα εκει. Οταν ημουν 8 ειχα ζητησει να παω στην Αυστραλια, ηξερα οτι εκει γεννηθηκε και μεγαλωσε ο πατερας μου και μου ειχε πει πολλες ιστοριες. Οταν εγινα 11 το ονειρο μου πραγματοποιηθηκε, οι γονεις μου με εστειλαν για διακοπες στην Αυστραλία με την προυποθεση οτι θα παω στο σχολειο εκει να μαθω αγγλικα. Εκατσα 3 μηνες εκει και πηγα σε ενα δημοσιο σχολειο. Στην διαμονη μου εκει απλως λατρεψα το σχολειο και γενικα την χωρα. Απο τοτε εβαλα στοχο στην ζωη μου να σπουδασω και να ζησω στην Αυστραλία.

        Fast forward πριν απο 2 χρονια τελειωσα το λυκειο και περασα στο πανεπστημιο Μακεδονιας, Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων. Οι βαθμοι μου δεν μου επετρεψαν να περασω εκει που ηθελα αλλα ειπα να δωσω μια ευκαιρια στην σχολη επισης ειχα στο μυαλο μου την απαντηση απο το Πανεπιστημιο της μελβουρνης οτι περναω σιγουρα. 6 μηνες περασαν και η σχολη δεν μου αρεσε, ειχα το διλημμα να ξαναδωσω πανελλαδικες ή να δοκιμασω στην Αυστραλια. Διαλεξα το 2ο. Κατευθειαν επικοινωνω με το πανεπιστημιο της μελβουρνης αλλα λαμβανω μια απαντηση που δεν μου αρεσε: "Το ελληνικο απολυτηριο δεν αναγνωριζεται στο πανεπιστημιο της μελβουρνης"

        Φρικαρω κατευθειαν, και παιρνω την θεια μου στην Αδελαιδα κατευθειαν να με βοηθησει. Η θεια εβαλε τον ξαδερφο να επικοινωνησει με τα πανεπιστημια για περισσοτερες πληροφοριες. Λογω της καταστασης μου (Αυστραλος υπηκοος ελληνικο απολυτηριο) δεν ειχε πληροφοριες με το ελληνικο απολυτηριο και στην ανταλλαγη των email δεν αναφεραν κατι και ειχα την εντυπωση οτι δεν αναγνωριζεται. Ο ξαδερφος ομως βρηκε λυση. Γενικα ολες οι εισαγωγες στας πανεπιστημια

        Comment


          Originally posted by ntebs View Post
          Γενικα ισχυει:
          Οι Αυστραλοι υπηκοοι εχουν δικαιωμα να σπουδασουν στην Αυστραλια μεσω του δανειου HECS οπου στο οποιο δανειζεσαι τα λεφτα που χρειαζονται για τα διδακτρα απο την κυβερνηση, αλλα η αποπληρωμη του δανειου αρχιζε οταν εχεις εισοδημα πανω απο 50.000 τον χρονο περισσοτερες πληροφοριες: HECS-HELP - Study Assist .

          Το να ερθεις στην Αυστραλια δεν ειναι απλο πραγμα. Χρειαζεται αποφαστικοτητα και να το θελεις πολυ. Παρακατω ειναι η ιστορια μου και θα γραψω μερικες πληροφοριες για οσους ενδιαφερονται

          Ειμαι απο την Θεσσαλονικη γεννηθηκα εκει και μεγαλωσα εκει. Οταν ημουν 8 ειχα ζητησει να παω στην Αυστραλια, ηξερα οτι εκει γεννηθηκε και μεγαλωσε ο πατερας μου και μου ειχε πει πολλες ιστοριες. Οταν εγινα 11 το ονειρο μου πραγματοποιηθηκε, οι γονεις μου με εστειλαν για διακοπες στην Αυστραλία με την προυποθεση οτι θα παω στο σχολειο εκει να μαθω αγγλικα. Εκατσα 3 μηνες εκει και πηγα σε ενα δημοσιο σχολειο. Στην διαμονη μου εκει απλως λατρεψα το σχολειο και γενικα την χωρα. Απο τοτε εβαλα στοχο στην ζωη μου να σπουδασω και να ζησω στην Αυστραλία.

          Fast forward πριν απο 2 χρονια τελειωσα το λυκειο και περασα στο πανεπστημιο Μακεδονιας, Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων. Οι βαθμοι μου δεν μου επετρεψαν να περασω εκει που ηθελα αλλα ειπα να δωσω μια ευκαιρια στην σχολη επισης ειχα στο μυαλο μου την απαντηση απο το Πανεπιστημιο της μελβουρνης οτι περναω σιγουρα. 6 μηνες περασαν και η σχολη δεν μου αρεσε, ειχα το διλημμα να ξαναδωσω πανελλαδικες ή να δοκιμασω στην Αυστραλια. Διαλεξα το 2ο. Κατευθειαν επικοινωνω με το πανεπιστημιο της μελβουρνης αλλα λαμβανω μια απαντηση που δεν μου αρεσε: "Το ελληνικο απολυτηριο δεν αναγνωριζεται στο πανεπιστημιο της μελβουρνης"

          Φρικαρω κατευθειαν, και παιρνω την θεια μου στην Αδελαιδα κατευθειαν να με βοηθησει. Η θεια εβαλε τον ξαδερφο να επικοινωνησει με τα πανεπιστημια για περισσοτερες πληροφοριες. Λογω της καταστασης μου (Αυστραλος υπηκοος ελληνικο απολυτηριο) δεν ειχε πληροφοριες με το ελληνικο απολυτηριο και στην ανταλλαγη των email δεν αναφεραν κατι και ειχα την εντυπωση οτι δεν αναγνωριζεται. Ο ξαδερφος ομως βρηκε λυση. Γενικα ολες οι εισαγωγες στας πανεπιστημια
          ntebs Καλως ηρθες!

          Μαλλον σου λειπει κειμενο. Περιμενουμε να ακουσουμε και το υπολοιπο της ιστοριας σου.
          You Can Have Whatever You Like...

          Comment


            Αυξάνεται η δαπάνη για σπουδές στην Αυστραλία για τους Αυστραλούς υπηκόους που θα κάνουν αίτηση από τώρα και μετά.

            Βασικά τα ίδια τα πανεπιστήμια θα καθορίζουν τα δίδακτρα των σχολών τους και αναμένεται να είναι κατά πολύ αυξημένα.
            Επίσης αλλαγές θα ισχύουν και στα επιδόματα σπουδών όπου αναμένεται να μειωθούν κατά 20% περίπου.
            Τέλος, το δάνειο για δίδακτρα παραμένει αλλά αυξάνεται το επιτόκιο στο επιτόκιο των δεκαετών ομολόγων.

            2014 Budget - Important changes to the Higher Education system - Study Assist

            Comment


              Elicos program

              Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην ιστοσελιδα και μερικες αποριες σχετικα με την μεταναστευση στην αυστραλια. Θα ηθελα να με κατατοπισετε για το προγραμμα ELICOS .

              Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

              Comment


                Originally posted by Βαγγελης1988 View Post
                Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην ιστοσελιδα και μερικες αποριες σχετικα με την μεταναστευση στην αυστραλια. Θα ηθελα να με κατατοπισετε για το προγραμμα ELICOS .

                Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

                Οι σπουδαστικες βιζες...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βιζες μεταναστευσης.....
                Μια ματιά ,στο παρακάτω ,που ανεβασε το DIBP (Department of Immigration and Border Protection) ...σχετικα με το προγραμμα μεταναστευσης 2014-2015...δειχνει ποιες ειναι οι βιζες μεταναστευσης ,για την Αυστραλιανη κυβερνηση...Αυστηρα και μόνο....οι SKILLED visas και οι FAMILY visas....

                Και καμμια άλλη βιζα...κι ας λενε/υποσχονται το αντιθετο...διαφοροι συμβουλομεσαζοντες σπουδών..



                Οσο για το ΕLICOS...

                English
                Language
                Intensive
                Courses for
                Overseas
                Students

                Eιναι προγραμμα εκμαθησης Αγγλικων ,για οσους το χρειαζονται ,πριν κανουν καποιες σπουδες στην Αυστραλια.To ''Intensive'' ...σημαινει 20 ωρες , διδασκαλιας ,τουλαχιστον την βδομαδα .Επισης ,η αναλογη βιζα ,επιτρεπει 40 ωρες δουλειας το 14ημερο...-αυτο που παλια ,λεγαν ,20 ωρες την βδομαδα - ,κατα την περιοδο των μαθηματων .
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Originally posted by vertigo View Post
                  Οι σπουδαστικες βιζες...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βιζες μεταναστευσης.....
                  SaY iT aGaIn

                  Comment


                    Originally posted by australian View Post
                    SaY iT aGaIn
                    Εμεις το λεμε....το λεει και το Αυστραλιανο υπουργειο μεταναστευσης....Δυστυχώς ,αλλιώς τα παρουσιαζουν ,διαφοροι συμβουλομεσαζοντες σπουδών....Με τα γνωστα αποτελεσματα ,πολλες φορές...Που οταν υπαρχουν και παιδια....ποναει η ψυχη ,να τα βλεπει καποιος ,ν αναγκαζονται να γυρισουν Ελλαδα....Καποιες φορές και με εξοδα της κυβερνησης...Οποτε και τα παιδια ,θα χρωστανε στο κρατος...

                    Οποιος ,δεν το ψαξει το θεμα και βασιστει ,σε συμβουλομεσαζοντες εκπαιδευσης...που υποσχονται τον ουρανο με τ αστρα...και πολλές φορές ,παραπλανουνε τον κοσμο....ειναι αξιος της μοιρας του...Ειδικα ,σημερα ,που με το διαδικτυο ,ολα ειναι προσβασιμα ,σε ολους...
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Οι σπουδαστικες βιζες...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βιζες μεταναστευσης.....
                      Είναι πολύ μεγάλο θέμα μιας και η συγκεκριμένη visa δίνει δικαίωμα παραμονής, ((σπουδάζοντας, και μόνο σπουδάζοντας !!!)) και φυσικά για όσο χρόνο διαρκούν οι σπουδές.
                      Σπουδές, Φοιτητής, Φοιτητική visa.
                      Εργασία, μετανάστης, μετανάστευση, μεταναστευτική visa.
                      Mα δεν είναι μόνο η VISA. Υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες όπως οι οικονομίες. Χωρίς αυτές δε γίνεται τίποτα.
                      __Με την έννοια ότι στόχος είναι η απόκτηση μίας visa που θα δίνει το νόμιμο δικαίωμα για παραμονή και εργασία στη χώρα.__ Δυο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις visa που σε πολλές περιπτώσεις έχουν βάλει σε μεγάλες περιπέτειες αρκετό κόσμο. Είτε γιατί έκαναν τη λάθος επιλογή, είτε γιατί παρασύρθηκαν από ενθουσιασμό, και όχι μόνο. Λίγα συμβουλευτικά λόγια, και μέσα στα αδιέξοδα που πιθανό βρέθηκαν, προσπαθώντας να μεταναστεύσουν σε μια χώρα με κάποιες προοπτικές για το μέλλον τους,… απλά αποφάσισαν.
                      Κάποιοι τα κατάφεραν. {{{{{{Έχουν visa}}}}}}
                      Πιθανότατα δεν είναι σε θέση όλοι να αποκτήσουν τη περιβόητη visa.
                      Τώρα θα πει κάποιος οι άλλοι όλοι τι λάθος έκαναν; Είναι δυνατόν; Τι συμβαίνει τελικά;
                      Για κάποιους τα πράγματα ήταν πιο βολικά γιατί πιθανό υπήρχε κάποια υποδομή όπως η υπηκοότητα, (((Το σημαντικότερο η ένα από τα σημαντικότερα))), ίσως μια ευκαιρία για εργασία, (((και αυτό μετά από πολύ ψάξιμο , πολύ τρέξιμο, και φυσικά δουλειά.))) Και σίγουρα πολλές ώρες για 100% έγκυρες πληροφορίες.
                      Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Να γνωρίζει ο ενδιαφερόμενος κάθε παραμικρή λεπτομέρεια για την όποια κίνηση κάνει.
                      Αφού γνωρίζει ποια τις λεπτομέρειες , είναι στιγμή να αξιολογήσει τις δυνάμεις του, και αν είναι σε θέση να καλύψει , αν μπορεί να καλύψει όλα τα απαραίτητα για να κάνει το επόμενο βήμα.
                      Το find a visa είναι μια καλή αρχή.

                      Το σίγουρο είναι πως η σπουδαστική visa είναι για σπουδές μόνο, κα αυτό δε πρέπει να ξεχνιέται.
                      σχετικα με το προγραμμα μεταναστευσης 2014-2015...δειχνει ποιες ειναι οι βιζες μεταναστευσης ,για την Αυστραλιανη κυβερνηση...Αυστηρα και μόνο....οι SKILLED visas και οι FAMILY visas....
                      Και μια υπενθύμιση από την ανταπόκριση jimathens -261- http://www.patriotaki.net/ανταπόκρισ...9/index27.html
                      Να είστε πάντα καλά με τις καλύτερες ευχές

                      Comment


                        evisitor visa και σπουδες

                        καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!!

                        Ερώτηση..μπορείς να σπουδάσεις με την evisitor? το course που θέλω να κάνω έχει διάρκεια μόνο 10 βδομάδες και στο σάιτ της σχολής αναφέρει ότι πρέπει να κάνεις αίτηση για φοιτητική βίζα αν σκοπεύεις να παρακολουθήσεις ειδικότητα με μαθήματα άνω των 10 εβδομάδων! ωστόσο στο κυβερνητικό σάιτ του υπουργείου μετανάστευσης είναι λίγο αμφίσημο αυτό που αναφέρει: study in Australia for up to three months in some circumstances http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/651.aspx....τι θέλει να πει ο ποιητής? φοβάμαι ότι και αίτηση για φοιτητική να κάνω θα φάω άκυρο και θα μου πουν με μια visitor μπορείς να σπουδάσεις...εμπερδεύθην...
                        Isn't so strange how far away we all are now...?

                        Comment


                          Originally posted by finikass View Post
                          καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!!

                          Ερώτηση..μπορείς να σπουδάσεις με την evisitor? το course που θέλω να κάνω έχει διάρκεια μόνο 10 βδομάδες και στο σάιτ της σχολής αναφέρει ότι πρέπει να κάνεις αίτηση για φοιτητική βίζα αν σκοπεύεις να παρακολουθήσεις ειδικότητα με μαθήματα άνω των 10 εβδομάδων! ωστόσο στο κυβερνητικό σάιτ του υπουργείου μετανάστευσης είναι λίγο αμφίσημο αυτό που αναφέρει: study in Australia for up to three months in some circumstances http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/651.aspx....τι θέλει να πει ο ποιητής? φοβάμαι ότι και αίτηση για φοιτητική να κάνω θα φάω άκυρο και θα μου πουν με μια visitor μπορείς να σπουδάσεις...εμπερδεύθην...
                          finikas το λινκ δεν λειτουργεί εαν θές ξαναβάλτο μ' ενδιαφέρει και εμένα!
                          Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                          Comment


                            πληροφορίες για ETA και evisitor (subclass 651): Electronic Travel Authority (subclass 601), eVisitor (subclass 651).

                            Οι βίζες μου φαίνονται ίδιες...και οι δύο σου δίνουν το δικαίωμα να σπουδάσεις μέχρι τρεις μήνες αλλά σε κάποιες περιπτώσεις (το ποιες είναι αυτές ωστόσο δεν το γράφουν κάπου!!) και σου δίνουν δικαίωμα να υποβάλλεις αίτηση και για άλλη βίζα. Η Visitor visa (subclass 600) Visitor visa (subclass 600), σου δίνει ξεκάθαρα το δικαίωμα να σπουδάσεις αλλά έχει no further stay condition.

                            Γιαυτό εγώ ψάχνω μία απο τις δύο πρώτες. Το ανέφερα και στο ίδρυμα που ενδιαφέρομαι να γραφτώ και μου είπαν αν έχεις το δικαίωμα να σπουδάσεις μπορείς με την απλή βίζα αλλά δεν μου διευκρίνισαν ποια και με παρέπεμψαν ξανά στις ίδιες σελίδες για πληροφορίες.. μου διευκρίνισαν ωστόσο ότι για τόσο μικρό course δεν θα εγκριθεί φοιτητική βίζα....και κατευθείαν μου κότσαραν ένα πακέτο δύο ειδικοτήτων και μου έβγαλαν και έναν λογαριασμό 25000 για να μπορέσω να βγάλω άνετα φοιτητική!! μου έκαναν και σε άλλο ίδρυμα την ίδια ιστορία..όχι να μου προτείνουν συναφή ειδικότητα με μεγαλύτερη διάρκεια σπουδών..οοοοοχι..μου κολλούσαν και άλλη ειδικότητα και μου κοβαν κουστούμια ανω των 15000!!! ασε λέω στου Dior θα ραφτώ καλύτερα...

                            στην κοζάνη αυτό το λέμε λόζιο και ανακατωσιά....
                            Isn't so strange how far away we all are now...?

                            Comment


                              βρήκα εδώ τις απαντήσεις που χρειαζόμουν...: ETA Visa Frequently Asked Questions: Australian Visa Bureau
                              Isn't so strange how far away we all are now...?

                              Comment

                              Working...
                              X