Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by vitnikos View Post
    καλημερα σας......σας συγχαιρω για την σελιδα σας......θα ηθελα να σας ρωτησω πως μπορει καποιος να βγαλει φοιτιτικη βιζα για αυστραλια που πρεπει να απευθυνθει ....ευχαριστω πολυ
    Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα μας! Για φοιτητικήη βίζα θα πρέπει να απευθυνθείς ή σε migration agent ή στο κολέγιο που έχεις διαλέξει να πας.
    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

    Comment


      #62
      Καλησπερα σας,ειμαι καινουργια στην παρεα.Συγχαρητηρια για την ενημερωση κ την βοηθεια που παρεχετε.Ηθελα να σας ρωτησω για τις υποτροφιες,δινουν στα ατομα που δεν εχουν αυσραλεζικη υπηκοοητητα?Κ επισης τωρα σπουδαζω νομικη αλλα δεν μ αρεσει και θελω να σπουδασω στην αυστραλια εγκληματολογια,μηπως ξερετε αν θελουν τιποτα αλλο απο απολυτηριο κ ielts?κ ποσο ευκολα δεχονται?Σας ευχαριστω.

      Comment


        #63
        Originally posted by ritsaki View Post
        Καλησπερα σας,ειμαι καινουργια στην παρεα.Συγχαρητηρια για την ενημερωση κ την βοηθεια που παρεχετε.Ηθελα να σας ρωτησω για τις υποτροφιες,δινουν στα ατομα που δεν εχουν αυσραλεζικη υπηκοοητητα?Κ επισης τωρα σπουδαζω νομικη αλλα δεν μ αρεσει και θελω να σπουδασω στην αυστραλια εγκληματολογια,μηπως ξερετε αν θελουν τιποτα αλλο απο απολυτηριο κ ielts?κ ποσο ευκολα δεχονται?Σας ευχαριστω.
        Καλησπέρα,καλώς ήρθες,δες το παρακάτω link
        Home - Study in Australia
        και όσον αφορά το ielts πρέπει να το έχεις απαραίτητα.
        και σίγουρα θα πάρεις και άλλες απαντήσεις.
        καλή τύχη
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #64
          α ωραια,σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!

          Comment


            #65
            Θα ήθελα από όποιον γνωρίζει μια διευκρίνηση σχετικα με τα επαγγέλματα που αναφέρονται στη SOL. Λογω του ότι ψάχνω για να σπουδάσω Αυστραλία δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ των επαγγελμάτων που αναφέρονται στη SOL1 και της SOL1,2. H SOL1,2 έχει περισσότερες επιλογές αλλά δεν ξέρω σε ποιά απο τις δυο καταστάσεις έχεις περισσότερες πιθανόττες για ανανέωση της βίζας σου αργότερα.

            Comment


              #66
              Καλησπέρα και απο εμενα ειμαι καινουργια και ευχαριστω για τις πληροφοριες που παρεχεται.Σκεφτομαι πολυ σοβαρά και εγώ να φυγω για αυστραλια ειμαι 22 χρονών εαν και εχω σπουδασει σε τουριστικη σχολη στην ελλαδα στην αυστραλια δεν αναγνωριζετε.Σκεφτομαι λοιπον να σπουδασω σε καποιο TAFE μιας ειναι πιο οικονομικα απο τι σε καποιο πανεπιστιμιο.Απλα εχω καποιες ερωτησεις και εαν ξερει καποιος απο εσας να μου τις απαντισει.Εχω διαβασει οτι η φοιτιση σε σχολες TAFE ειναι γυρω στον ενα χρονο για diploma.Μου φαινετε συντομο το χρονικο διαστημα.Μπορεί μετά κάποιος να βρει ευκολα εργασια η προτιμανε περισσοτερο ατομα που εχουν τελειοσει university;Kαι κατι ακομα εαν βρω καποιον σπόνσορ αργότερα θα μπορεσουν και οι γονεις μου να ερθουν να μεινουν και να εργαστουν η αυτο τειθεται μονο για οικογενεια δικια μου(συζυγος,παιδια);

              Comment


                #67
                Χαιρετώ την πολύ καλή παρέα που βοηθάει ενδιαφερόμενους σαν και μένα να λύνουν πολλές απορίες σχετικά με ένα τόσο πολύπλοκο θέμα και μία απόφαση ζωής, τη μετανάστευση.

                Έχω και εγώ απογοητευτεί πλήρως σχετικά με το μέλλον στην καταταλαιπωρημένη Ελλαδίτσα μας και έχω αποφασίσει να φύγω με την οικογένειά μου για Αυστραλία. Είμαι 37 χρονών, η σύζυγος 33 και έχουμε 2 αγοράκια, 2 χρονών ο μεγάλος και λίγων ημερών ο μικρός.

                Κάνοντας το δικό μου ψάξιμο έχω διαπιστώσει ότι ο πιο εφικτός τρόπος είναι μέσω φοιτιτικής visa και αντιμετωπίζω το εξής δίλημμα για το οποίο θα ήθελα τη γνώμη όσων είσαστε ήδη εκεί και ειδικότερα Μελβούρνη.

                Έχω bachelor στα Οικονομικά από το παν/μιο της Ουαλίας και θέλω να σπουδάσω λογιστική ώστε να μπορώ να πιστοποιηθώ από CPA Australia και να μπορώ να βγάλω μόνιμη βίζα.
                Έχω 2 επιλογές:
                α) Κάνω 3ετές undergraduate σε ένα κολλέγιο της Μελβούρνης (για πιο οικονομικά δίδακτρα) το οποίο θα μου φάει όλο το budget που υπολογίζω να έχω συγκεντρώσει και να έχω την part-time δουλειά (ότι μπορέσω να βρω εγώ και η σύζυγός μου και παράλληλα να μεγαλώνουμε τα μωρά) για να καλύψω τα έξοδα ενοικίου και διαβίωσης για αυτά τα 3 χρόνια. Σημαντικό σε αυτή την περίπτωση είναι επίσης ότι έχοντας τουλάχιστον 2 χρόνια σπουδές εκεί, σου ανανεώνουν αυτόματα τη visa για επιπλέον 2 χρόνια σαν post-study για να μπορείς να δουλέψεις και να έχεις τα απαραίτητα points για skilled independent ή να βρεις πιο εύκολα εργοδότη να σε σπονσοράρει.

                β) Να κάνω master στη λογιστική, όπου επίσης θα μπορώ να πιστοποιηθώ, σε μόλις ένα χρόνο και να μου περισέψουν και λεφτά για καβάτζα στα έξοδά μου. Επίσης η σύζυγος θα μπορεί να δουλεύει απεριόριστα (αν και δεν έχει καλό επίπεδο στα αγγλικά οπότε μόνο μέσω της Ελληνικής κοινότητας θα μπορεί να βρει κάτι ελπίζω). Το θέμα όμως εδώ είναι ότι δεν θα έχω αρκετά points, δεν θα μπορεί να ανανεωθεί αυτόματα η visa γιατί θα έχω λιγότερο από 2 χρόνια σπουδές, οπότε θα πρέπει να ελπίζω να καταφέρω μέσα σε αυτό τον χρόνο να έχω βρει σπονσορα και να μην πάει χαμένη η επένδυση και όλη αυτή η ταλαιπωρία.

                Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ;

                Comment


                  #68
                  Originally posted by adimitr View Post
                  Χαιρετώ την πολύ καλή παρέα που βοηθάει ενδιαφερόμενους σαν και μένα να λύνουν πολλές απορίες σχετικά με ένα τόσο πολύπλοκο θέμα και μία απόφαση ζωής, τη μετανάστευση.

                  Έχω και εγώ απογοητευτεί πλήρως σχετικά με το μέλλον στην καταταλαιπωρημένη Ελλαδίτσα μας και έχω αποφασίσει να φύγω με την οικογένειά μου για Αυστραλία. Είμαι 37 χρονών, η σύζυγος 33 και έχουμε 2 αγοράκια, 2 χρονών ο μεγάλος και λίγων ημερών ο μικρός.

                  Κάνοντας το δικό μου ψάξιμο έχω διαπιστώσει ότι ο πιο εφικτός τρόπος είναι μέσω φοιτιτικής visa και αντιμετωπίζω το εξής δίλημμα για το οποίο θα ήθελα τη γνώμη όσων είσαστε ήδη εκεί και ειδικότερα Μελβούρνη......................................... ................
                  Φιλε μου εγω θα στοχευα για τα σιγουρα γιατι δεν εισαι για πολλα πολλα με 2 παιδια "στη πλατη" !
                  Εγω προσωπικα θα παω για το Victoria University στη Μελβουρνη για paramedic που θελει 19000 δολλαρια το χρονο (για 3 χρονια τουλλαχιστον) αλλα μετα θα εχω ησυχο το κεφαλι μου για να βρω δουλεια.Και γενικα ο τομεας της υγειας και της οικοδομης δεν εχει να φοβαται τιποτα εκει.Εχει πολλες εργασιακες ευκαιριες. Τωρα...εσυ μονο θα δεις τι θα κανεις. Κανεις δε μπορει να παρει το ρισκο για εσενα.Απλα η δικη μου αποψη ειναι οτι αν ειναι να ρισκαρεις,καν΄το για κατι οσο πιο σιγουρο γινεται !!

                  Comment


                    #69
                    Γεια σας παιδια..
                    Να ρωτησω κάτι για έναν ανηψιό μου που ενδιαφέρεται.
                    Γνωριζετε εαν το Πτυχιο ΙΕΚ με ειδικοτητα Τεχνικος Αεριων Καυσιμων αναγνωριζεται στην Αυστραλια.. Ουτως η αλλως θα φυγω του χρονου απλα να ξερω μην παει αδικα ο χρονος μεχρι να τελειωσω με την σχολη.. Ευχαριστω!!

                    Comment


                      #70
                      Θέλω να μάθω συγκεκριμένα με τα επαγγέλματα της λίστας.
                      Βλέπω ότι υπάρχει και μια 2η λίστα που μάλλον αναφέρεται στο ότι την εγγύηση την κάνει η επαρχεία όπου μένεις.
                      Ισχύει αυτός ο τρόπος? Δηλαδή να εγγυηθεί η περιοχή που μένεις?
                      Δηλαδή μπορείς να ανηκεις στη δευτερη λίστα και ας μην είσαι στην πρώτη?

                      Comment


                        #71
                        Καλημερα πατριωτακια!!! να ρωτησω 2 πραγματα θελω...(δεδομενου οτι σκεφτομαι τη μεταναστευση στην Αυστραλια και ψαχνω τροπο να φυγω με την αραβωνιαστικια μου..)

                        1. Η γυναικα μου ειναι 26 και σκεφτεται σπουδες για επαγγ. καταρτιση (οχι κολεγιο και πανεπιστημιο) κατι μονοετες αντε 2ετες... υπαρχει καποιο ειδος σχολων τετοιου τυπου και αν ναι εξασφαλιζει φοιτητικη βιζα??? Σε αυτη την περιπτωση εγω παω μαζι της??? αν ναι μπορω να εργαστω ή οχι???

                        2. Δεν εχει να κανει με σπουδες... αν εχω βρει εργοδοτη μπορω να παρω βιζα και ποια?? το επαγγελμα δεν ειναι στα επιλεξιμα (οδηγος) ... και ειμαι για τα δεδομενα των αυστραλων ανειδικευτος..

                        ευχαριστω!!!!!!!!!

                        Comment


                          #72
                          Καλησπερα!
                          Θα ηθελα παρακαλω να ρωτησω αν καποιος γνωριζει να μου πει,ειναι η βεβαιωση σπουδων απο ιδιωτικο ιεκ ισοδυναμη με το Certificate III απο καποιο TAFE INSTITUTE,κ ειναι απαραιτητη η πιστοποιηση ωστε να αναγνωριστει το πτυχιο του ιεκ εκει?
                          Σας ευχαριστω!

                          Comment


                            #73
                            Φιλε alexsio καλυτερα να μην ρωτας κανεναν απο δω...κατανοω οτι ψαχνεσαι αλλα δεν θα βρεις απαντηση.εγω εχω δυο πτυχια ιεκ και τωρα ετοιμαζομαι να τα στειλω για ανγνωριση στον αρμοδιο φορεα της αυστραλιας...απλα εδωμεσα δεν θα σε κατατοπισει κανεις...εγω οταν ειχα ρωτησει εδω μου ελεγαν οχι...κανε τις κινησεις απο μονος σου!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by anastasia v. View Post
                              Φιλε alexsio καλυτερα να μην ρωτας κανεναν απο δω...κατανοω οτι ψαχνεσαι αλλα δεν θα βρεις απαντηση.εγω εχω δυο πτυχια ιεκ και τωρα ετοιμαζομαι να τα στειλω για ανγνωριση στον αρμοδιο φορεα της αυστραλιας...απλα εδωμεσα δεν θα σε κατατοπισει κανεις...εγω οταν ειχα ρωτησει εδω μου ελεγαν οχι...κανε τις κινησεις απο μονος σου!
                              anastasia v παρατηρώ μια δυσαρέσκεια......και δεν καταλαβαίνω γιατί.
                              H προσπάθεια που γίνεται εδώ είναι ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ και οι απαντήσεις δίνονται από μέλη που πιθανά να γνωρίζουν και προσπαθούν να βοηθήσουν.
                              Το ότι εσύ δεν πήρες την απάντηση που πιθανά να σε ικανοποιούσε αυτό δεν σημαίνει ότι ..."απλα εδω μεσα δεν θα σε κατατοπισει κανεις".....όπως έγραψες!!!
                              ***Kανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντά σε κανέναν,πόσο μάλλον όταν δεν γνωρίζει το θέμα........

                              Students - Visas & Immigration
                              Home - Study in Australia

                              Comment


                                #75
                                δεν εχω σκοπο να κακολογησω κανεναν εδω.το φορουμ ειναι κατατοπιστικοτατο και καλο θα ηταν να διαβαζουμε εδω οτι εχουμε και να κανουμε μονοι τις κινησεις μας.Λογικο ειναι δεν λεω,ανθρωποι ειμαστε και εχουμε αποριες.καλα κανουν και ρωτανε καποιοι εδω οι οποιοι ενδιαφερονται σοβαρα να μεταναστευσουν απλα εγω σε συνομιλια μου με μελος και π.μηνυματα εδω καταλαβα οτι υπαρχει απο μερικους και ο αποπρασανατολισμος...ελπιζω ολοι να βρουμε τον δρομο μας σιγα σιγα.

                                Comment

                                Working...
                                X