Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Afro! View Post
    pan_k7 ευχαριστω για τις αποψεις...εσυ σκεφτεσαι να φυγεις?
    Δεν κάνει τίποτα :-). Είναι στη σκέψεις μου το relocation στην Αυστραλία επειδή έχω διαβατήριο και είχα σπουδάσει εκεί τη δεκαετία '90.

    Comment


      μια χαρα....αντε να φευγουμε γιατι δεν παει αλλο....

      Comment


        Γιώργο συγχαρητηρια, σου έστειλα και μήνυμα προσωπικό, θα ήθελα να επικοινωνήσουμε όποτε μπορείς



        Originally posted by giorgos888 View Post
        Πραγματικα δε γνωρίζω τι γίνεται με τους αρχιτέκτονες εδώ, μια και τα σπίτα γενικότερα στον Καναδά ειναι ξύλινες, αλλά στα αστικά κέντρα υπάρχουν κα θυριώδη μεταλλικά κτίρια όπως για παράδειγμα στο Calgary απ όπου πηγα μια βόλτα.

        Εδώ υπάρχει ένα γράφείο της κυβέρνησης κάτι σα τον ΟΑΕΔ να το πουμε που πας εκει και ανάλογα με τα προσόντα που έχεις, οι υπαλληλοι σοι δίνουν κατευθύνσεις και όλες τις εταιρείες που ζητουν εργαζόμενους προκειμενου να βρεις δουλεια.

        Οι συνθήκες ζωής ειναι πολύ καλες και το επίπεδο μπορώ να πώ οτι ειναι και αυτό πολυ καλό. Το κόστος ζωής ειναι πάνω κατω σα της Ελλάδας, με τη διαφορά όμως ότι εδω υπάρχει καλο μισθολογικό επίπεδο ενω στην Ελλάδα όχι. Τα κάυσιμα, η αμόλυβδη η 98 ωκτανιων (η καλη δλδ) έχει 1,45$ το λίτρο. Απο συγκοινωνίες δε ξερω τι παιζει γιατι με το που ήρθα, ο νονός μου ειχε φροντισει να μου εχει αμάξι.

        Στην εταιρεία που έπιασα δουλεια, η θέση που πηρα ειναι σε γραφείο, οχι τοσο πολυ λόγο πτυχίου του ΤΕΙ, αλλά λόγο ενος μερους της προυπηρεσίας που ειχα από την Ελλάδα, τους έκανα και με πηραν αμεσως, διχως δευτερες και τριτες συνεντευξεις. Επεισης το ότι δεν ξερω καλα αγγλικα, αυτό δεν τους ενόχλησε καθόλου, αντιθέτως δείχνουν καταννόηση και υπομονη.

        Ειληκρινά αισθανομαι τυχαιρος που πηρα μια αξιόλογη θέση, γιατι ήμουν προετοιμασμενος ψυχολογικά να δουλέψω εργάτης ακομα και με λιγότερα από 22$ την ώρα.

        @Stavrianos : δε ξερω αν μπορει να σε βοηθησει η Γερμανική υποικοότητα (αλλά μαλλον χλωμο το βλεπω). Σίγουρα όμως αν κάποιος έχει Γερμανικό δίπλωμα οδήγησης, και έρθει στον Καναδά, παιρνει δίχως εξετάσεις το καναδικό δίπλωμα, μιας και υπάρχει αμοιβαια συμφωνια μεταξυ Καναδα και Γερμανια. Εγω που εχω Ελληνικό διπλωμα θα δωσω κανονικα εξετάσεις (γαμω το κερ@τό μου).

        Αυτά μεχρι ώρας, για ότι νεότερο θα σας ενημερώνω και ότι θελετε θα απανταω... Καλη σας μερα!

        Comment


          Headbanger, μπορει καποιος να βρει δουλεια ηλεκτρονικα απο το νετ? πως θα βρει job offer απο απόσταση χωρις να τον δει καποιος για συνεντευξη?

          Comment


            Για αυτους που δεν εχουν υπηκοοτητα, πως μπορουν να ερθουν στην χώρα? να εχουν μετρητα και το ελληνικο διαβατηριο?

            Comment


              ares νομιζω οτι εχει αναφερθει στις προηγουμενες σελιδες...κανε ενα κοπο κ διαβασε τες γιατι προσωπικα δεν ξερω να σου απαντησω

              Comment


                βαφεας αυτοκινητων

                καλησπερα σας!καλως σας βρηκα!μηπως γνωριζει πως μπορω να βρω δουλεια στον καναδα?ειμαι βαφεας αυτοκινητων.παιδια αν κανω κατι λαθος παρακαλω διορθωστεμαι!αν γνωριζει καποιος κατι...σας ευχαριστω!

                Comment


                  Για τον Καναδα ειπαμε μπορει να ερθεις ως τουριστας για 6μηνες...αλλα χωρις δικαιωμα εργασιας...εκτος εαν βρεις εργοδοτη και σου κανει work permit

                  Comment


                    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
                    ΑΝ Σ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΒΗΜΑ?
                    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ

                    Η ΒΟΗΘΕΙΑ Σ ΘΑ Μ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ
                    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

                    Comment


                      Originally posted by zwnn View Post
                      το συγκεκριμένο γραφείο είναι πολύ αξιόπιστο και η κοπέλα(Μινα) αρκετά εξυπηρετική. Εγώ έκανα τα χαρτία μου, για μόνιμη βίζα, εκεί τον Φεβρουάριο.Μένω στο Εντμοντον εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου με βίζα εργασίας. Δεν θα πρότεινα σε κανέναν να τα κάνει τελείως μόνος του γιατί είναι αρκετά ριψοκίνδυνο. Μπορεί να σε απορρίψουν για την παραμικρή λεπτομέρεια. Αυτο που έκανα εγώ ήταν να συγκεντώσω όλα τα απαραίτητα έγγραφα και αυτή τα έλεγξε. Φυσικά μου χρέωσε πολύ λιγότερα απο το να μου τα κάνει η ίδια αλλά τουλάχιστον νιώθω μεγαλύτερη σιγουριά. Η όλη διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα (μας πήρε γύρω στους δύο μήνες για να συγκεντρώσουμε όλο το χαρτομάνι!!!) Επίσης είναι δαπανηρή γιατί η έκδοση της βίζας κοστίζει. Ο καθένας κρίνει αν αξίζει ή όχι.
                      ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΗΣ ΜΙΝΑΣ?
                      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ....

                      Comment


                        Originally posted by DIMITRISMARINA View Post
                        ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΗΣ ΜΙΝΑΣ?
                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ....
                        +1 780 709 0381 το site είναι opendoorimmigration.ca για περισσότερες πληροφορίες.

                        Comment


                          ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΕΚ Κ ΠΤΥΧΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

                          Καλησπερα σας

                          Ηθελα να ρωτησω οταν εχεις τελειωσει ενα ΙΕΚ κ θελεις να φυγεις για εξωτερικο Π.χ. Καναδα ποια διαδικασια ακολουθειτε για να ειναι επικυρωμενο απο τον εργοδοτη στο Καναδα? Γιατι φανταζομαι δεν θα του παω ετσι στα Ελληνικα.
                          Θα πρεπει να παω σε ενα δικηγορο για μεταφραση? καποιες οδηγιες/ λεπτομερειες που χρειαζονται, μονο μεταφραση?

                          Αυτο ισχυει κ για πτυχιο Πανεπιστημιου η εχει αλλη διαδικασια?

                          Ευχαριστω εκ των προτερων

                          Comment


                            α
                            Originally posted by zwnn View Post
                            +1 780 709 0381 το site είναι opendoorimmigration.ca για περισσότερες πληροφορίες.
                            Ισχύει, χρησιμοποίησα και εγώ το συγκεκριμένο γραφείο για δικό μου άτομο. Άλλα γραφεία ζητάνε πολλαπλάσια και είναι ληστεία θα έλεγα.

                            Αν όμως βρείτε εργασία από πριν (skilled, και όχι semi) οι εταιρείες και τα τμήματα HR αναλαμβάνουν την χαρτούρα για τα work permmits για εσας -συνήθως-.

                            Ο χρήστης zwnn αναφέρεται στις λεπτομέρειες που σε κοβουν για Permanent Residency , αλλά σε υποκατηγορία που δεν καλύπτει skilled workers. Skilled Workers με 2 έτη προυπηρεσία εντός Καναδά -πλην Quebec, έχουνε δικαίωμα να κάνουν αίτηση για PR αμέσως χωρίς περιττή χαρτούρα. 2-3 αιτήσεις είναι μόνο + fees. ΄Παρόμοιος νόμος ισχύει για σπουδαστές που ολοκληρώνουν επιτυχώς Msc/Phd σε τοπικά πανεπιστήμια.(για τους σπουδαστές αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να ρωτήσω)

                            Γενικά, άμα καταφέρεις και έρθεις(νόμιμα με τα απαραίτητα χαρτιά όχι χύμα στο κύμα), πέτυχες το 1ο και δυσκολότερο κομμάτι - κατά την άποψη μου πάντα.

                            Καλή επιτυχία.

                            Comment


                              Καλησπέρα παιδιά!
                              Εγώ και ο φίλος μου ενδιαφερόμαστε για μετανάστευση στον Καναδά. Ο φίλος μου έχει σπόνσορα από εκεί και θα βγάλει έτσι τη βίζα του.
                              Αυτά που θέλω να μάθω είναι:
                              1. Μπορώ να συμπεριληφθώ στη βίζα του ως σύντροφός του; (είμαστε 2 χρόνια μαζί)
                              2. Αν όχι, μπορώ να πάω με τουριστική; Έχω διαβάσει κάποια πράγματα ότι ζητάνε να δουν λογαριασμό στην τράπεζα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
                              3. Πού μπορώ να βρω τα πανεπιστήμια που υπάρχουν στο Τορόντο; Ισχύουν οι ίδιοι όροι με την Αυστραλία; (δουλειά part time και full στις διακοπές;)
                              Ευχαριστώ!

                              Comment

                              Working...
                              X