Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by BlackRed View Post
    Θα ξεκινησω απο το τελος. Εμενα ο συγγενης ειναι αδερφος του πατερα μου οποτε κινουμαι στη βαση του reunion της οικογενειας, αν αυτο εννοεις οταν λες για "οικογενειακη διαδικασια βιζας". Αν εχεις συγγενη με επιχειρηση που θελει να βοηθησει μπορει να δηλωσει οτι θα σε προσλαβει οταν ερθεις με το καλο.

    Στα της διαδικασιας σου εγραψα πιο πανω με ποια βαση κινουμαι εγω για να παρω αδεια παραμονης στον Καναδα. Σχεδον ολα τα εγγραφα πρεπει να τα κανω εγω, ο θειος μου εχει να δωσει 4-5 εγγραφα στο δικηγορο. Τα περισσοτερα χαρτια δεν καθυστερουν απλα στη δικη μου περιπτωση υπαρχουν 1-2 διαδικασιες που καθυστερουν λιγο.
    Οταν με το καλο τελειωσουμε τα χαρτια θα τα μαζεψουμε ολα για να μπουν στον φακελο.

    Θα τα δεις και εσυ καθως καθε περιπτωση(οσο και να μοιαζει με καποια αλλη) ειναι διαφορετικη. Ενα απλο παραδειγμα να σου δωσω, για την αποδοχη της καθε αιτησης παιζουν ρολο η ηλικια, οι σπουδες, η προυπηρεσια, οι συγγενεις κτλ.
    Σου παραθετω το link του Υπουργειου Μεταναστευσης του Καναδα, γιατι εχει ενα κομματι που προσωπικα με μπερδευει αρκετα,μηπως ξερεις τι γινεται εφοσον εχεις ξεκινησει τη διαδικασια αυτη: Determine your eligibility – Sponsor your other eligible relatives


    You can sponsor:

    brothers or sisters, nephews or nieces, granddaughters or grandsons who are orphaned, under 18 years of age and not married or in a common-law relationship
    another relative of any age or relationship but only under specific conditions (see Note below)
    accompanying relatives of the above (for example, spouse, partner and dependent children).
    Note: You can sponsor one relative regardless of age or relationship only if you do not have a living spouse or common-law partner, conjugal partner, a son or daughter, parent, grandparent, sibling, uncle, aunt, nephew or niece who could be sponsored as a member of the family class, and you do not have any relative who is a Canadian citizen or a permanent resident or registered as an Indian under the Indian Act.
    Με βαση αυτο το κομματι καταλαβαινω πως δεν μπορει ενας θειος-α, εκτος αν εισαι ορφανος,κατω των 18 κ ανυπαντρος-ελευθερος η δεν εχει κανεναν αλλον συγγενη στο Καναδα ουτε Καναδο υπηκοο ουτε αλλης χωρας που να σκοπευει να καλεσει. Το λεω αυτο γιατι κ γω ειμαι στη περιπτωση σου (η αδερφη της μητερας μου ειναι εκει), οποτε πρεπει να δω το reunion που λες προφανως... Εκτιμω οτι βοηθεια μπορεις να δωσεις, καθως ειμαι σχετικα στην αρχη της αναζητησης αυτης!

    Comment


      Originally posted by evans View Post
      Σου παραθετω το link του Υπουργειου Μεταναστευσης του Καναδα, γιατι εχει ενα κομματι που προσωπικα με μπερδευει αρκετα,μηπως ξερεις τι γινεται εφοσον εχεις ξεκινησει τη διαδικασια αυτη: Determine your eligibility – Sponsor your other eligible relatives

      You can sponsor.....................
      Καλησπερα και συγνωμη που καθυστερησα να απαντησω.

      Την ιδια απορια ειχα και εγω με εσενα καθοτι το κειμενο που παραθετεις το ειχα κοιταξει στα πρωτα σταδια της αναζητησης μου.

      Η δικηγορος λοιπον μου εξηγησε οτι αυτο αφορα την ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ καποιων μελων στον Καναδα και δεν εχει καμια σχεση με αυτο που εχω ξεκινησει να κανω εγω.

      Εγω θα παω με την μελλουσα γυναικα μου και το θεμα του θειου μου βοηθα στο να αυξηθουν οι πιθανοτητες να παρω αδεια παραμονης. Υπαρχουν και αλλοι παραγοντες οπως ειναι η ηλικια, οι σπουδες και η υπαρξη προσφορας εργασιας.

      Ολοι αυτοι οι παραγοντες βγαζουν καποιους ποντους που μεταφραζονται σε πιθανοτητες να παρει καποιος την αδεια παραμονης.

      Καταλαβαινεις ελπιζω οτι η διαδικασια αυτη ειναι πολυ διαφορετικη απο μια προσκληση συγγενη. Επειδη και εγω ομως ειμαι πολυ "ψειρας" με το θεμα, ζητησα απο τη δικηγορο που πλεον βρισκεται στον Καναδα να ρωτησει το αρμοδιο γραφειο για την εγκυροτητα της ολης διαδικασιας που επιχειρω. Μου επιβεβαιωσε λοιπον οτι οι διαδικασιες και τα εγγραφα για την προσκληση ειναι τελειως διαφορετικα και οτι συνεχιζω κανονικα.

      Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος, αν θα επρεπε να περιγραψω τις 2 διαδικασιες με 2 λογια θα ηταν ως εξης: Η πρωτη ειναι προσκληση ενος μελους της οικογενειας να ερθει στον Καναδα και η δευτερη ειναι η πρωτοβουλια ενος μελους της οικογενειας να μεταναστευσει με απωτερο σκοπο να σμιξει με την οικογενεια.

      Ελπιζω να βοηθησα...
      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

      Comment


        Originally posted by BlackRed View Post
        Καλησπερα και συγνωμη που καθυστερησα να απαντησω.
        ............
        Ελπιζω να βοηθησα...
        Καλησπερα! Καταλαβα τι εννοεις, εχουν ενα point system εκει και αξιολογουν μελλοντικους μεταναστες κ η υπαρξη συγγενη προσθετει καποιους ποντους,το ειχα δει καπου κ αυτο... απλως η απορια μου ηταν οτι κ προσκληση να ηθελε καποιος συγγενης να κανει, δεν θα μπορουσε με βαση τα παραπανω, εφοσον στη δικη μου περιπτωση π.χ η θεια μου εχει αντρα κ παιδι στον Καναδα. Οποτε εσυ αν δεν κανω λαθος εχεις ξεκινησει τη διαδικασια Skilled Worker Visa,που εχεις δικιο οτι ειναι εντελως διαφορετικη! Αντε με το καλο λοιπον να φευγουμε ενας ενας...

        Comment


          καλησπερα σας.. συγνωμη που επεμβαινω.. θα ηθελα νας ρωτησω κατι.. ο φιλος μ εφυγε καναδα σαν τουριστας για να δει τι μπορει να γινει για να μπορεσουμε να παμε εκει μονιμα..εχει συγγενεις εκει.. ομως του ειπαν οτι ειναι δυσκολο..εχω μπερδευτει παρα πολυ..στο αεροδρομιο τον κρατησαν 2 ωρες για να πειστουν οτι δεν θα μεινει μονιμα εκει.. ενας δικηγορος του ειπε οτι πρεπει να παω εγω εκει κ να κανω αιτηση σ πανεπιστημιο και να γυρισει πισω αυτος.. μπορειτε μηπως να με βοηθησε τε ??

          Comment


            Οπου φύγει...

            Καλησπερα σε ολους σας!
            Θα πω συντομα την ιστορια μου κι ευχομαι να εχετε μια λυση..
            Εχω πτυχιο οικονομικων και μαστερ ναυτιλιακα.
            Η κοπελα μου εφυγε για Καναδα οπου ζουν οι δικοι της. Εχει καναδεζικο διαβατηριο.
            Μπορει να μου κανει προσκληση απο εκει σαν αρραβωνιαστικος και αμα παω να παντρευτουμε?
            Γενικα σε θεμα γαμου/αρραβωνα τι ειναι καλυτερο να γινει? να παω σαν τουριστας και να ξεκινησουμε εκει διαδικασιες? να ξεκινησουμε πριν φυγω?
            Περα απο γαμους κτλ τι πιθανοτητες εχω να παω εστω και προσωρινα για εργασια να δω τουλαχιστον τι παιζει και αν με ενδιαφερει οντως η παραμονη εκει.
            Γενικα οτι πληροφορια και την καλυτερη πιθανη λυση ή διαδικασια εχετε να προτεινετε.. Σας ευχαριστω!

            Comment


              Εγω με τη σειρα μου θα ήθελα να ρωτησω τα παιδια που ειναι στο Εντμοντον και τριγύρω. Ας πούμε οτι βρίσκεις μια δουλεια εκει στο τομεα construction, μαστορι δλδ, πως γινεται το χειμωνα να μπορεις να δουλευεις εξω στο χιόνι και στους -35 ας πούμε γιατι αυτη η δουλεια ειναι κατα κυριο λόγο εξωτερική. Αμα ειναι να δουλευεις 8 μηνες ολουσ κ όλους η και λιγότερους τοτε δεν ειμαι σίγουρος οτι συμφερει αυτη η περιοχή για να δουλέψεις. Ας μας διαφωτισει καποιος ο οποιος εχει μια κατα κυριο λογο εξωτερικη δουλεια εκεί. ευχαριστώ.

              Comment


                Originally posted by jack83 View Post
                Καλησπερα σε ολους σας!
                Θα πω συντομα την ιστορια μου κι ευχομαι να εχετε μια λυση..

                Γενικα οτι πληροφορια και την καλυτερη πιθανη λυση ή διαδικασια εχετε να προτεινετε.. Σας ευχαριστω!
                τι εγινε ρε πατριωτες?? ουτε ενας??

                Comment


                  Originally posted by jack83 View Post
                  τι εγινε ρε πατριωτες?? ουτε ενας??
                  Γεια σου φιλε... Αφου εχει υπηκοοτητα η κοπελα σου, μη το σκεφτεσαι καν... παντρευεστε εδω καλυτερα (με πολιτικο αν θες κ βιαζεστε) κ σου κανει προσκληση για spousal visa... Αν θες να δεις τι παιζει, πηγαινε σαν τουριστας (που μπορεις μεχρι 6 μηνες) κ βλεπεις τα πραγματα,αλλα δουλεια απιθανο να βρεις με τουριστικη βιζα

                  Comment


                    Ένα group που προσπαθεί να συγκεντρώσει πληροφορίες και να βοηθήσει οποιονδήποτε σκέφτεται να μεταναστεύσει στον Καναδά. People looking for help migrating and settling in Canada as well as people...

                    Comment


                      Γεια σας, εχω τελειωσει ΑΕΙ δασολογιας και ψαχνω καιρο να βρω τις ειδικοτητες που ειναι σε ζητηση στον Καναδα και δεν μπορω να τις βρω, αν ξερει να μου πει καποιος εαν οι δασολογοι βρισκονται σε ζητηση ή που πρεπει να μπω συγκεκριμενα που να αναφερει τις ειδικοτητες σε αυτες. Επισης, εχοντας διαβασει ολα τα προηγουμενα ενα μεταπτυχιακο σεΚαναδικο πανεπιστημιο πιστευεται θα βοηθουσε στην ευρεση αντιστοιχης εργασιας εκει; Επισης να πω οτι δεν εχω υπηκοοτητα,ουτε προυπηρεσια αλλα το μεταπτυχιακο θα μπορει να ειναι μια ευκαιρια για δικτυωση τουλαχιστον οσο καιρο θα ειμαι εκει. Τελος παντων, αν μπορει να μου καποιος για τις ειδικοτητες σε ζητηση που τις βρισκουμε Ευχαριστω!

                      Comment


                        Φιλε καλησπέρα! έχεις μεινει Καναδά ή γύρισες Ελλάδα; σκέφτομαι να ανεβω μιας και έχω συγγενεις στο Τορόντο οι οποίοι μου είπαν ότι μπορω να μείνω μέχρι για 2 χρόνια έχοντας 10000$ και ταυτόχρονα να κάνω τα απαραίτητα χαρτιά για μόνιμη διαμονή! Μου είπαν επίσης οτι για οτιδήποτε χρειαστεί θα είναι εκεί για να με βοηθήσουν. Εσυ τι λες γι' αυτό; επίσης έχουμε και μια φίλη η οποία πήγε επάνω έχοντας μόνο έναν γνωστό καποιου γνωστού κλπ κλπ και την βοηθησε να βρεί δουλειά στην αρχή. Τώρα είναι caregiver σε ενα ηλικιωμένο ζευγάρι και της έδωσαν τα 10000 που χρειάζονται για να παραμείνει ώστε να έχει το χρόνο να φτιάξει τα χαρτιά απευθείας απο τον Καναδά, για να μη χρειαστεί να τα φτιάξει μέσω Ρώμης που καθυστερούν.
                        Αν γνωριζεις κατι απο αυτά let me know!! ευχαριστώ για το χρόνο σου!

                        Comment


                          Originally posted by sakkis79 View Post
                          μπορω να μείνω μέχρι για 2 χρόνια έχοντας 10000$ και ταυτόχρονα να κάνω τα απαραίτητα χαρτιά για μόνιμη διαμονή
                          ως τι θα μεινεις 2 χρονια στον καναδα με 10000$

                          ως τουριστας?

                          η τουριστικη βιζα ειναι για 3 μηνες... με ποιον τροπο (αφου δεν περνεις καποιο work permit ουτε σε σπονσοναρει καποιος) θα μεινεις 2 χρονια

                          παιδια... θελει προσοχη επειδη αν καταλαβουν οτι καπου τους εξαπατησες, μετα ουτε για τουρισμο δεν μπαινεις...

                          σου φτιαχνουν αρχειο... δεν εισαι αγνωστος μετα...

                          Comment


                            Originally posted by jack83 View Post
                            Καλησπερα σε ολους σας!

                            Γενικα οτι πληροφορια και την καλυτερη πιθανη λυση ή διαδικασια εχετε να προτεινετε.. Σας ευχαριστω!
                            δουλεια με τουριστικη δεν ειναι επιλογη.
                            δεν θα βρεις ευκολα
                            ΑΝ βρεις θα ειναι κακοπληρωμενη και χωρις παροχες
                            ΑΝ σε πιασουν εφυγες και δεν ξαναγυρνας
                            υπαρχουν περιπτωσεις που ατομα που δουλευαν "μαυρα" οταν ηρθε η ωρα της πληρωμης δεν πληρωθηκαν.

                            επιλογες αρραβωνα ή γαμου:

                            για αρραβωνα θα πρεπει να μπορεις να αποδειξεις οτι οντως υπαρχει σχεση για καποιο χρονικο διαστημα.
                            γαμος ειναι πιο σιγουρος (και παλι πρεπει να αποδειξεις γνησιοτητα γαμου)

                            ολα βεβαια ισχυουν με την προυποθεση οτι ΜΠΟΡΕΙ να σε καλεσει η κοπελα σου και οτι εχετε σχεση 2 χρονια (νεο αυτο), δες εδω: Determine your eligibility – Sponsor your spouse, partner or children

                            απο εκει ή απο εδω:

                            χρονος - απο εδω αν ολα πανε καλα σε 6-7 μηνες τελειωνεις (15 επισημως αλλα το 80% τελειωνει γρηγοροτερα)
                            - απο εκει θελεις 6 μηνες για να εγκριθει ο σπονσορας (φαση 1) μεχρι τοτε δεν μπορεις να δουλευεις μετα βγαζεις μια προσορινη και δουλευεις τους επομενους 8 μηνες μεχρι να παρεις την αδεια παραμονης σου (φαση 2)

                            αρα συμφερει απο εδω....

                            πληροφοριες εδω:
                            προσκληση αν εισαι καναδα Application for Permanent Residence from within Canada – Spouse or Common-law Partner in Canada class (IMM
                            προσκληση αν εισαι ελλαδα Application to Sponsor a Member of the Family Class

                            χρονοι εδω: Processing Times: Family Sponsorship

                            Comment


                              Ευχαριστώ πολύ! ναι έχω διαβάσει τους νέους νόμους.
                              Ολα μπορω να τα αποδειξω και ειμαστε και πολλα χρονια μαζι.
                              Πιο γρηγορη διαδικασια ψαχνω!

                              Comment


                                αν σε νοιαζει απλα να πας κοντα στην αρραβωνιαστικια/συζυγο σου τοτε πας και φτιαχνετε τα χαρτια στον Καναδα... θα χρειαστει ομως για αρκετους μηνες να μην εργαζεσαι.... (για μαυρα ειναι δικη σου επιλογη που ομως δεν συνισταται...)

                                αν πρεπει να δουλεψεις αμεσα μολις φτασεις Καναδα, τοτε παντρευεστε εδω, μαζευεις τα χαρτια σου (1 μηνας) και τα στελνεις και αν πανε ολα καλα σε 6-7 μηνες εφυγες και εσυ.... (ο πιο γρηγορος τροπος)

                                Comment

                                Working...
                                X