Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ..

    Comment


      #92
      Marianna11 Από τα λίγα που διάβασα εδώ αλλά και σε άλλα blogs ,είναι πάρα πολύ δύσκολο να μεταναστεύσεις σε χώρες όπως Η.Π.Α.,Καναδάς,Αυστραλία εάν δεν έχεις
      υπηκοότητα.
      Ωστόσο ως εναλακτική επιλογή,σου προτείνω τις Νορβηγία,Σουηδία,Δανία με εξαιρετικό
      κοινωνικό σύστημα παροχών και βέβαια δεν χρειάζεσαι VISA ,ώς πολίτης της Ε.Ε. που είσαι.
      < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

      Comment


        #93
        Καλησπερα σε όλους.

        Διαβαζω περιπου 2 χρονια το φορουμ μιας και στο πισω μερος του μυαλου μου ειναι να μεταναστευσω στον Καναδα και μαλλον ηρθε η ωρα των πραξεων.

        Διαβαζοντας ολα τα προηγουμενα καταλαβα οτι ειμαι απο τους προνομιουχους και ειλικρινα αισθανθηκα ασχημα για ολους οσους το εχουν αναγκη να φυγουν αλλα δεν πληρουν τις προϋποθεσεις. Καλη τυχη σε ολους.

        Γιατι ειμαι απο τους προνομιουχους;
        Η κατασταση μου ειναι η εξης.

        Ειμαι 36 ετων παντρεμενος 10 χρονια και η γυναικα μου (δεν γεννηθηκε καναδα αλλα οι γονεις της ζουσαν εκει και ειχαν την υπηκοοτητα και η γυναικα μου εζησε εκει απο 30 ημερων εως τα 6 χρονια της) εχει την υποκοοτητα και εγκυρο Καναδικο διαβατηριο.
        Το δευτερο ειναι οτι εχει 2 θειους η συζηγος μου στο Βανκουβερ οι οποιοι ζουν και εργαζονται εκει (εχουν δικες τους επιχειρησεις) πανω απο 30 χρονια.

        Λοιπον, η γυναικα μου φευγει αυριο το πρωι και εχει ετοιμη δουελια την επομενη μερα.

        Εγω ομως δεν ξερω πως πρεπει να κινηθω.
        Οι επιλογες που εχω ειναι τρεις. Αλλα δεν ξερω αν ειναι ολεσ σωστες, ποια ειναι η ποιο καλη και το κυριοτερο αυτη τη στιγμη ποια ειναι η πιο συντομη.
        α. μου ειπαν να φυγω ως τουριστας, να μπω στον Καναδα και αφου η γυναικα μου βρει δουλεια να μου κανει Family Class Sponsorship απο εκει (το βρισκω λαθος, ασε που δεν θα μπορω να δουλεψω)
        β. πηγαινει η γυναικα μου εκει, πιανει δουλεια και μου κανει την προσκληση Family Class Sponsorship. (ποσο χρονο θα παρει???? καπου ειδα ισως και χρονο... παει το διαλυσαμε!!!)
        γ. ο θειος μου λεει οτι μου εχει δουλεια στην επιχειρηση του (ειναι γρηγοροτερο? πως πρεπει να κινηθω? πως εξασφαλιζουμε οτι δεν θα στραβωσει καπου το θεμα?)

        Σορρυ για το μακρυ μηνυμα αλλα πιστευω πως αν τα στοιχεια καθε υποθεσης ειναι ασαφη τοτε μονο ασαφεις απαντησεις μπορουν να δωθουν.

        Καποια βοηθεια συντομα θα ηταν ανεκτιμητη.
        ευχαριστω για τον χρονο και τον κοπο σας!

        Comment


          #94
          Ρε παιδια είναι πιο εύκολο απο τη Αυστραλία η μου φαινεται ?

          Που βλέπουμε εδώ την ζήτηση σε επαγγέλματα ,Υπάρχει κατι αντιστοιχο με την Αυστραλία

          Comment


            #95
            Zwnn αν θέλεις και διαβάζεις ακόμα δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες:
            -Αυτό που σε ρωτάει ο Aleksandros
            -Αν είχες πρόσκληση πως απέδειξε ο εργοδότης σου ότι δεν μπορεί να βρει Καναδό για την δουλειά του?
            -Επειδή ενδιαφέρομαι ειδικά για Αλμπέρτα και Μπρίτις Κολόμπια, ξέρεις αν υπάρχουν δουλειές στον κλάδο των μηχανικών και τι παίζει σε αυτόν τον τομέα? (αναγνώριση πτυχίου κλπ)

            Comment


              #96
              Originally posted by grosso10` View Post
              Ρε παιδια είναι πιο εύκολο απο τη Αυστραλία η μου φαινεται ?
              Κι εγώ αυτήν την γνώμη σχημάτισα σχετικά με την visa αλλά υπάρχουν άλλες δυσκολίες: να σου κάνουν προσφορά εργασίας, να αναγνωριστείς ως επαγγελματίας (τουλάχιστον για εμάς τους μηχανικούς)

              Ας γράψει κάποιος που πήγε ή που είναι πιο κοντά στο να πάει ρε παιδιά...

              Comment


                #97
                ΚΑΝΑΔΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΓΗΣ
                ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΤΥΧΗ

                Comment


                  #98
                  Originally posted by jkostop View Post
                  Κι εγώ αυτήν την γνώμη σχημάτισα σχετικά με την visa αλλά υπάρχουν άλλες δυσκολίες: να σου κάνουν προσφορά εργασίας, να αναγνωριστείς ως επαγγελματίας (τουλάχιστον για εμάς τους μηχανικούς)

                  Ας γράψει κάποιος που πήγε ή που είναι πιο κοντά στο να πάει ρε παιδιά...
                  συναδελφε θ αρχισω και εγω να ψαχνομαι για εκει

                  εαν το αποφασισεις κι εσυ να αλληλοβοηθιομαστε

                  Comment


                    #99
                    Είσαι μηχανικός? Εγώ πολ. μηχανικός. Απλά διαπιστώνω ότι η Αυστραλία είναι κομματάκι αδύνατο και λόγω ύπαρξης οικογένειας, δεν θα μπορούσα ας πούμε να φύγω και να ψάξω εκεί για δουλειά...
                    Για να πας Καναδά με Αγγλικά ή Γαλλικά μπορείς να δουλέψεις αρχικά σαν "βοηθός μηχανικού" (αυτό έχω καταλάβει) και μετά να δώσεις εξετάσεις για "professional engineer".
                    Η μεγάλη δυσκολία έγκειται στο εξής: Για να σου κάνει πρόσκληση μια εταιρεία πρέπει να αποδείξει ότι δεν μπορεί να βρει για την ίδια δουλειά Καναδό...
                    Αν δεν σου κάνει πρόσκληση τότε για να πας πρέπει να έχεις ένα γερό κομπόδεμα στο λογαριασμό σου για να πάρεις την βίζα. (Πρέπει να αποδεικνύεται ότι μπορείς να επιβιώσεις στον Καναδά τους πρώτους μήνες μέχρι να βρεις δουλειά...).
                    Αν έχεις άλλες πληροφορίες πραγματικά μ' ενδιαφέρουν γιατί μου έχει κολλήσει άσχημα ο Καναδάς τελευταία. Προσπαθώ να βρω και τον Καναδέζικο κανονισμό (γέφυρες, αντισεισμικός κλπ)

                    Comment


                      Μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί ένας Έλληνας με ελληνικό δίπλωμα (φαντάζομαι θα θέλει αναγνώριση εκεί) να δουλέψει στο Ice truckers.
                      "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

                      Comment


                        Originally posted by samV View Post
                        Καλησπερα σε όλους.

                        Διαβαζω περιπου 2 χρονια το φορουμ μιας και στο πισω μερος του μυαλου μου ειναι να μεταναστευσω στον Καναδα και μαλλον ηρθε η ωρα των πραξεων.

                        Διαβαζοντας ολα τα προηγουμενα καταλαβα οτι ειμαι απο τους προνομιουχους και ειλικρινα αισθανθηκα ασχημα για ολους οσους το εχουν αναγκη να φυγουν αλλα δεν πληρουν τις προϋποθεσεις. Καλη τυχη σε ολους............................................. .
                        Καλησπέρα,

                        Η πρώτη επιλογή δεν υπάρχει καν, δεν έχει νόημα, αφού όσο είσαι σαν τουρίστας δε θα μπορείς να δουλέψεις και για να γίνει το sponsorship πρέπει να γυρίσεις εδώ, να εκδοθεί και μετά να ξαναπάς.

                        Δεύτερη επιλογή: υπολόγιζε 12-14 μήνες. Μπορείς να ελπίζεις σε συντομότερο χρόνο, αλλά μην στηριχτείς σ'αυτό.

                        Τρίτη επιλογή: Μακράν η καλύτερη. Σου κάνει τα χαρτιά, παίρνει μόνο λίγες βδομάδες και μοναδική υποχρέωσή σου είναι να μείνεις στον ίδιο εργοδότη τουλάχιστον ένα χρόνο. Πρέπει όμως για τη θέση που σε θέλει να αποδείξει πως δεν υπάρχουν διαθέσιμοι Καναδοί. Μετά παίρνεις μόνιμη βίζα και καλός (Καναδός) πολίτης!

                        Comment


                          Καναδάς όμορφος αλλά δύσκολος

                          τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά αλλά άλλωστε όποιος το θέλει πραγματικά θα πρέπει να κουραστεί για να το πετύχει.

                          για να πας στον Καναδά πρέπει να ακολουθήσεις κάποιο πρόγραμμα μετανάστευσης όπου βασική προυπόθεση είναι να έχεις εξασφαλίσεις προσφορά εργασίας από κάποιον Καναδό εργοδότη. Εκεί είναι όλο το παιχνιδί, αφού μέσω email δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να σε προσλάβει κάποιος στην άλλη άκρη του κόσμου.

                          το να έχεις κάποια χρήματα που θα σου διασφαλίσουν τη διαμονή σου για κάποιο αρχικό χρονικό διάστημα προυποθέτει οτι θα έχεις συγκεκριμένη ειδικότητα (οι μηχανικοί δεν περιλαμβάνονται , μόνο οι αρχιτέκτονες αλλά και γι' αυτούς έκλεισαν οι θέσεις) ώστε να βγάλεις βίζα.


                          οσο για τις αναγνωρίσεις πτυχίων, έτσι και επισκεφτεί ο καθένας μας τους αντίστοιχους επαγγελματικούς φορείς της ειδικότητας του υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες για τα δικαιολογητικά που απαιτούνται. μέσω email σου απαντουν σε οποιαδήποτε απόρία σου.


                          στην ειδικότητά μου (τοπογράφος μηχανικός) διαπίστωσα ότι από Ελλάδα μπορώ να υποβάλλω τα απαραίτητα δικαιολγητικά αλλά το μόνο που θα καταφέρω είναι να βρεθώ σε μια κατάσταση εκπαιδευόμενου και μόνο με εξετάσεις που θα δοθούν εκέι θα πάρω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.


                          βασικό στοιχείο είναι οτι πρέπει να έχεις επιλέξει σε ποια πολιτεία θέλεις να πας αφου η κάθε πολιτεία δίνει διαφορετική άδεια άσκησης επαγγέλματος. δηλαδή το είσαι μηχανικός στην Αλμπέρτα δεν σημαίνει οτι θα μπορείς να είσαι και στο Οντάριο.


                          δουλειές υπάρχουν αλλά όλο το παιχνίδι όπως έιπα είναι στο να καταφέρεις να βρείς δουλειά και να έχεις επίσημη πρόσφορα εργασίας από Καναδό εργοδότη.


                          Το Νοέμβριο έγινε μια ημερίδα για την μετανάστευση στον Καναδά (Destination Canada) στις Βρυξέλλες (όπως έιχε γίνει για την Αυστραλία εδώ στην Αθήνα). Έκανα την τρέλλα και πήγα Βρυξέλλες αφού θα υπήρχαν και Καναδοί εργοδότες και αντιπρόσωποι των πολιτειών και των πανεπιστημίων. Σε [/B][/B]γενικές γραμμές ότι πληροφορίες είχα αποσπάσει από τα site επιβεβαιώθηκαν [/I][/I]και από τη ημερίδα. Υπήρχαν μόνο 3 κατασκευαστικές εταιρίες στην ημερίδα οι οποίες δεν έψαχναν την ειδικότητά μου αλλά άφησα ένα βιογραφικό αν προκύψει μελλοντικά κάποια θέση.


                          το ότι ο καναδός εργοδότης πρέπει να αποδείξει ότι δεν μπορεί να καλύψει τη θέση από την καναδική αγορά ισχύει. το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθεις σε βόρειες πολιτείες όπου λόγου του καιρού (-40 βαθμούς) δεν βρίσκονται σε πρώτη προτίμηση οπότε οι εργοδότες σε βοηθούν αρκετά με τα χαρτιά σου και την διαδικασία μετανάστευσης.


                          καλό κουράγιο σε όλους

                          Comment


                            ευχαριστώ για την απάντηση...

                            και εγω την τριτη επιλογη βλεπω ως πιο γρηγορη...

                            στον εροδότη δεν εχω προβλημα να μεινω και ενα και δυο χρονια. αρα ειμαστε οκ απο αυτο.

                            η διαδικασια πρεπει να ξεκινησει απο εκεινον σωστα?
                            κανει ολες τις κινησεις για το αιτιμα της θεσης και μετα εγω ποτε μπαινω στο παιχνιδι?

                            επεισης ο μεγαλος μου φοβος σε αυτη την περιπτωση ειναι να μην κολησει το θεμα καπου... επειδη ο εργοδοτης συνεργαζεται με ελληνες εκει μπορει να με ζητησει επειδη μιλαω ελληνικα... μια απλη θεση ειναι να με βαλει στην διανομη (οδηγος αυτοκινητου) των εμπορευματων του (δεν μιλαμε για φορτηγο αυτοκινητο που θα ηθελε επαγγελματικο διπλωμα)... το ερωτημα ειναι: θα μου ζητηθει αναλογη προυπηρεσια για αυτο???

                            τεσπα, μπερδεμα... και δεν ξερω που μπορω να παρω καποιες πληροφοριες... ενα 10-λεπτο με καποιον υπευθηνο θα μου εδειχνε τι πρεπει να κανω, με ποια σειρα και με ποιο τροπο...

                            ΥΓ: δηλαδη αν η γυναικα μου παει καναδα πριν απο εμενα και μου κανει την προσκληση απο εκει, εγω θα πρεπει να περιμενω 1 χρονο για να παω? δηλαδη την τιμωρουν επειδη παντρευτικε εναν μη καναδο??? δηλαδη προτιμοτερο να χωρησει!!!! :P

                            Comment


                              Originally posted by samV View Post
                              ευχαριστώ για την απάντηση...

                              και εγω την τριτη επιλογη βλεπω ως πιο γρηγορη...

                              στον εροδότη δεν εχω προβλημα να μεινω και ενα και δυο χρονια. αρα ειμαστε οκ απο αυτο.

                              η διαδικασια πρεπει να ξεκινησει απο εκεινον σωστα?
                              κανει ολες τις κινησεις για το αιτιμα της θεσης και μετα εγω ποτε μπαινω στο παιχνιδι.......................................... .....
                              Εφόσον το επάγγελμα που θα κάνεις δεν είναι "κλειστό" (regulated), δεν έχεις να ανησυχείς για προυπηρεσία κτλ, εάν θέλει ο εργοδότης, σε προσλαμβάνει. Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να πας και να πάρεις το IELTS (απαραίτητο) και μετά ο εργοδότης αναλαμβάνει όλη τη διαδικασία.

                              Όσο για το τελευταίο (το οποίο και φυσικά δεν προτείνω εφόσον έχεις έτοιμη δουλειά), πρέπει όταν κάνει η γυναίκα σου την αίτηση για σένα, να είσαι Ελλάδα, μετά μπορείς να πας να την επισκεφτείς ως τουρίστας, αλλά όταν πλησιάζει ο καιρός για να εκδοθεί η βίζα, καλό είναι να είσαι Ελλάδα (ούτως ή άλλως εδώ θα σου έρθει) μιας και μπορεί να υπάρξει στράβωμα αν επικοινωνήσουν μαζί σου και είσαι Καναδά. Αυτό τυπικά, γιατί ουσιαστικά θα την βγάλεις την άκρη ούτως ή άλλως, εάν βέβαια δε σε πειράζουν τα πήγαινε-έλα που θα χρειαστεί να κάνεις.

                              Οπως και να χει, πάρε το IELTS, σου κάνει ο εργοδότης τα χαρτιά και καθαρίζεις μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και χωρίς πολλές διαδικασίες.

                              Comment


                                Θα με βρίσεις τελικα.... αλλά η βοηθεια είναι ανεκτίμητη.

                                Η σημερινή μου ερώτηση.
                                Ο εργογοδότης μου από εκεί με καλεί έχοντας δυο επιλογές:
                                1. Hiring a temporary foreign worker
                                2. Hiring a skilled worker and supporting their permanent immigration

                                εμείς παιζουμε με την δευτερη, σωστα?
                                με το temporary foreign worker δεν κάνουμε κατι, έτσι? πας δουλευεις και μετα πρεπει να φυγεις..?

                                επομένως δεν ασχολουμαι με το Working temporarily in Canada αλλά με το Skilled workers and professionals και η αίτηση μου θα ειναι για Federal skilled worker κατευθείαν στο CIC.

                                αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά διόρθωσέ με...
                                σορρυ για την ζαλάδα (φαντάσου την δικία μου!) αλλά αν όλα πάνε καλά θα σου χρωστάω κέρσμα!!!

                                Comment

                                Working...
                                X