Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας κ από μένα! Νέο μέλος μς τασεις φυγής στον Καναδα!(ή στη Γερμανία αλλα πρώτα τον Καναδά κοιτάμε)

    Το λοιπόν...εμείς γονείς με 2 παιδιά 3 χρονων κ 4 μηνών...εχουμε θείους που μένουν εδώ κ 5 χρόνια Ελλάδα κ θελουν κ αυτοί να φύγουν ξανά Καναδά,η θεία ειναι Καναδή(Ελληνίδα γεννημένη-μεγαλωμένη εκεί) ο Θείος τη βρήκε κ τη παντρευτηκε εκει....εχουν κ 3 παιδιά(τα 2 ενηλικα γεννημένα εκει)....Πως μπορεί(αν μπορεί να γίνει) να μας καλέσουν κ εμάς? Δεν εχουν φορολογία εκει τα τελευταια 5 χρόνια κ δεν εχουν μονιμη κατοικία...μπορεί να γίνει κάτι τύπου πάνε αυτοί(ανοιγουν ζαχαροπλαστείο που ειναι η δουλειά τους) νοικιάζουν σπίτι κ σε καποιους μήνες κανουν πρόσκληση κ σε μας? διάβαζα για το εισόδημα οτι πρέπει να είναι αρκετο αλλα ίσος θα μπορούσαν να μας καλέσουν για υπαλλήλους του καταστήματος?! Μπορούμε να κολήσουμε εδώ ένσημα ως τετοιου ειδους προσωπικό γιατι εγώ δουλέυω σε φούρνο ζαχαροπλαστείο(ως υπαλληλος γραφείου βεβαια) αλλα θα μας εξυπηρετούσε το μπος μου

    Comment


      Καλησπέρα! Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν Ελλάδα και γύρισα πρίν απο λίγες μέρες! Τα δικαιολογητικά τα συγκέντρωσα ενώ ήμουν Ελλάδα. Δεν υπάρχει λόγος να είσαι στον Καναδά. Εννοείται πως ύπάρχει συνεννόηση με αυτόν που θα σε προσλαβει και αν κάποιος Καναδός ενδιαφερθεί για τη θέση απλά του παίρνει μια τυπική συνέντευξη και λέει πως τελικά δεν του κάνει. Αυτή ήταν η δική μου περίπτωση γιατί ήρθα εδώ να δουλέψω σαν σερβιτόρα. Υπάρχουν κατηγορίες επαγγελμάτων που θεωρούνται επαγγέλματα με skills και τα χαρτιά σου βγαίνουν πολύ πιο γρήγορα. Ο σερβιτόρος δεν είναι ένα απο αυτά. Για παράδειγμα όμως είναι ο μάγειρας αν έχεις τελειώσει κάποια σχολή. Στην περίπτωση αυτή έχεις open working permit και η ζωή σου είναι πιο εύκολη. Θέλει ψάξιμο. Πρίν απο λίγους μήνες ήρθε ένα παιδί προγραμματιστης και τα χαρτιά του βγήκαν σε λιγότερο απο μήνα.

      Comment


        Originally posted by jkostop View Post
        Zwnn αν θέλεις και διαβάζεις ακόμα δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες:
        -Αυτό που σε ρωτάει ο Aleksandros
        -Αν είχες πρόσκληση πως απέδειξε ο εργοδότης σου ότι δεν μπορεί να βρει Καναδό για την δουλειά του?
        -Επειδή ενδιαφέρομαι ειδικά για Αλμπέρτα και Μπρίτις Κολόμπια, ξέρεις αν υπάρχουν δουλειές στον κλάδο των μηχανικών και τι παίζει σε αυτόν τον τομέα? (αναγνώριση πτυχίου κλπ)
        Όσον αφορά την ερώτηση του jkostop δύστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά για το πτυχίο σου αλλά στο Εντμοντον που βρίσκομαι εγώ υπάρχουν αρκετές δουλειές. Για British Columbia δεν γνωρίζω. Θεωρητικά όχι όσες εδώ.

        Comment


          Καλησπέρα
          Ενδιαφέρομαι και εγώ να φύγω για Καναδά. Εκεί μένει ο αδερφός μου μόνιμα. Γνωρίζεται περισσότερες πληροφορίες τι βιζα χρειάζομαι ?

          Comment


            Originally posted by nikolaospapadopoulos View Post
            kalispera, k katarxas polla eyxaristo pou endiaferthikes na apantiseis! loipon, exo kapies apories akomi. opou thelo an mporeis na mou tis liseis!
            loipon.. auto to ielts p les ti einai! i kopela m dn iparxei periptosei na to parei. ilikrina! ti akribos einai ayto. mporoume na to apofygoume? deyteron.. i kori tis einai 19.. gennise ena koritsaki! pos mporoume na ti feroume ekei argotera? me ti tropous. p.x sxoli klp... oson afora to aniliko! k ayto skeftomaste na erthei argotera mazi me tin aderfi tou. ti diadikasies thelei!
            k pali se eyxaristo polu k signomi an se prizo.
            Δεν με πρήζεις καθόλου, απλά για τα παιδιά ειλικρινά το καλύτερο θα είναι να επικοινωνήσεις μέσω email με την Πρεσβεία στη Ρώμη που είναι υπεύθυνη για τέτοια θέματα, μιας και μπορεί να υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές από αυτές που γνωρίζω, αφού πρόκειται για ειδική περίπτωση. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, σκέψου ότι μπορείτε να πάτε μόνο ως "προσωρινοί εργαζόμενοι", κάτι που σημαίνει ότι δε θα μπορείτε να κάνετε "family sponsorship" χωρίς να έχετε πάρει βίζα μόνιμου κατοίκου ή την υπηκοότητα μετά από χρόνια διαμονής και εργασίας. Σίγουρα για το προστατευόμενο μέλος θα υπάρχει πρόνοια, το έχω δει και στην αίτηση, αλλά για το 19χρονο, θα πρέπει να το ρωτήσετε τί λύσεις θα μπορούσαν να υπάρχουν.

            Το IELTS είναι πτυχίο πιστοποίησης γνώσης Αγγλικών, απαραίτητο για την μετανάστευση και εύρεση εργασίας στον Καναδά, δεν αναγνωρίζουν τίποτε άλλο, εξετάσεις δίνονται συνέχεια, αλλά πραγματικά θέλει προσπάθεια για να το πάρετε. Δυστυχώς χωρίς αυτό απλά ξεχνάτε την όλη διαδικασία, δε μπορεί να ξεκινήσει τίποτα άμα δεν το έχετε και οι δύο! Η μόνη εξαίρεση είναι αν ένας από τους δύο είχε την υπηκοότητα (που δεν την έχετε) και να έκανε τη διαδικασία για "family sponsorship" για τον άλλο.

            Comment


              Originally posted by joatsi View Post
              Καλησπέρα
              Σκέφτομαι να φύγω και εγώ για Καναδά. Έχω μπει στο site της πρεσβειας του Καναδά στην Ρώμη αλλά δεν βγάζω και καμία άκρη. Έχω σπουδάσει διοίκηση επιχειρήσεων και γνωρίζω και αγγλικά. Στον Καναδά μένει μόνιμα ο αδερφός μου ( με την κόρη του που έχει γεννηθεί εκεί ). Σκεφτόμουν να φύγω σαν τουρίστας και να ψάξω για δουλειά εκεί αλλά διάβασα ότι είναι δύσκολο και αν βρω κάτι εκεί θα πρέπει να γυρίσω Ελλάδα για να φτιάξω τα χαρτιά μου. Ισχύει αυτό ???? Γιατί από την πλευρά τον όσο μένουν στον Καναδά ( συγγενείς κ.α) λένε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ότι μπορώ να φύγω άνετα και να ψάχνω και δουλειά ........
              Καλησπέρα,

              Δυστυχώς αυτό ισχύει. Εάν θες να βρεις δουλειά στον Καναδά πρέπει να έχεις πάρει το IELTS (δες παραπάνω) και να πάρεις βίζα προσωρινού εργαζόμενου. Για να εκδοθεί, πρέπει να είσαι Ελλάδα και να μπεις στον Καναδά έχοντάς τη. Αυτός είναι ο μόνος νόμιμος και καθαρός τρόπος.

              Μπορείς να πας ως τουρίστας και να βρεις κάποιον εργοδότη που να τον ενδιαφέρεις, όμως πρέπει να μπορείς να δουλέψεις νόμιμα στον Καναδά για να σκεφτεί έστω να σε πάρει, αλλίως κανείς μα κανείς δε θα μπει καν στην όλη διαδικασία. Αν ο αδελφός σου δεν έχει κάποιον γνωστό που να μπορεί να σε πάρει στη δουλειά (και πάλι πρέπει να αποδείξει πως δεν μπορεί να βρει Καναδό για τη θέση αυτή, κάτι εξαιρετικά δύσκολο για την ειδικότητά σου μιας και υπάρχουν αρκετοί), τότε σκέψου ποιός θα θελήσει να μπει στη διαδικασία να σου κάνει τα χαρτιά, να φύγεις Ελλάδα, να περιμένει να εκδοθεί η βίζα σου για να ξαναπάς και να δουλέψεις για εκείνον...

              Από δω και πέρα, διάβασε αλλά κατά τη γνώμη μου ξέχνα πως το διάβασες: Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι όντως πάνε ως τουρίστες, βρίσκουν κάποια "μαύρη δουλειά", όπως babysitter κτλ, κάτι που οι Καναδοί στη συντριπτική πλειοψηφία τους το αποδοκιμάζουν ιδιαίτερα έντονα και με ζήλο και έχουν κάποιο γνωστό εργοδότη που τους έχει κάνει τα χαρτιά και περιμένουν να εκδοθούν. Αν σε πιάσουν προτού βγουν τα χαρτιά, μιλάμε για απέλαση και καμία πιθανότητα να σε ξαναδεχτούν. Αν το πάρουν χαμπάρι ενώ η βίζα είναι έτοιμη, ο νόμος λέει να σε διώξουν όπως και παραπάνω, όμως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που αν είσαι ειλικρινής και δεν πας να τους δουλέψεις-τους εξηγήσεις πως είχες ανάγκη και το έκανες, τελικά σε αφήνουν σα να μη συνέβη τίποτα. Δε συστήνω τίποτα από τα παραπάνω γιατί τότε είσαι απλά λαθρομετανάστης μέχρι να ολοκληρωθούν όλα.

              Το καλύτερο θα ήταν να κοιτάξει ο αδελφός σου μπας και μπορεί να δικαιολογήσει family sponsorship. Υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις (να μην υπάρχει άλλο άτομο πιο κοντινό που θα μπορούσε να φέρει και κάποιες άλλες λεπτομέρειες), αλλά με τον τρόπο αυτό, γλυτώνεις το IELTS, το ψάξιμο, περιμένεις 12-14 μήνες και μπαίνεις στον Καναδά ως μόνιμος κάτοικος. Κατά τη γνώμη μου η μόνη λύση που αξίζει να κοιτάξεις. Και πάλι να σκεφτείς ότι με μηδέν Καναδική εμπειρία εργασιάς και αν δεν γνωρίζετε κάποιον που να θέλει να σε προσλάβει, θα πρέπει να ψάξεις για κάποια "δουλειά επιβίωσης" ή στην (πραγματικά) καλύτερη entry level job σε κάτι σχετικό με την ειδικότητά σου με λίγη τύχη.

              Όσο για την πρεσβεία στη Ρώμη, άσε τη σελίδα τους και επικοινώνησε μαζί τους για όποια απορία έχεις ή τηλεφωνικά ή μέσω μέιλ, είναι ιδιαίτερα πρόθυμοι να βοηθήσουν.

              Comment


                Originally posted by joatsi View Post
                καλησπέρα
                Θέλω να πάω στον Καναδα και εγώ. Εκεί μένει ο αδερφος μου μόνιμα. Σκέφτομαι να πάω σαν Τουρίστας αρχικά να δω αν μου αρέσει και μετά βλέπουμε....Βασικά έχω μπει στην πρεσβεία του Καναδα στην Ρώμη αλλά δεν βγάζω και καμία άκρη από εκεί για την Βίζα. Διάβασα κάπου επειδή μένει εκεί ο αδερφος μου μπορώ να φυγω και χωρίς βίζα. Γνωρίζει κάνεις πόσο καιρό μπορώ να μείνω χωρις Βιζα και πόσες εαν βγάλω βίζα...
                Δες και την απάντησή μου στο άλλο θέμα για λεπτομέρειες, όσον αφορά σε αυτό που ρωτάς εδώ όμως:

                Δεν έχει να κάνει το ότι μένει ο αδελφός σου εκεί με την τουριστική βίζα. Όλοι οι Έλληνες μπορούν να πάνε ως τουρίστες στον Καναδά και να μείνουν κάποιους μήνες (μέχρι 6 αν θυμάμαι καλά) χωρίς βίζα, αλλά δεν μπορείς να βρεις δουλειά. Μετά πρέπει να γυρίσεις Ελλάδα ό,τι και να γίνει και να ξαναπάς αν θες.

                Comment


                  Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου δηλαδή χλωμό το βλέπω να πηγαίνω για δουλεία εκεί. Αλλά να σου πω δεν με ενδιαφέρει να δουλέψω και σε αυτό που έχω σπουδάσει δεν πολύ καίγομαι γιατί δεν πολύ μου αρέσει .... Καλά γιατί το έχουν κάνει τόσο δύσκολο να πας στον Καναδά ? είναι η μόνη χώρα που έχει τόσο εμπόδια για μετανάστευση δεν το καταλαβαίνω .... πρώτα ήταν πολύ εύκολο να φύγεις όπως έφυγε και ο αδερφός μου... Τι να πω .......

                  Comment


                    Originally posted by joatsi View Post
                    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου δηλαδή χλωμό το βλέπω να πηγαίνω για δουλεία εκεί. Αλλά να σου πω δεν με ενδιαφέρει να δουλέψω και σε αυτό που έχω σπουδάσει δεν πολύ καίγομαι γιατί δεν πολύ μου αρέσει .... Καλά γιατί το έχουν κάνει τόσο δύσκολο να πας στον Καναδά ? είναι η μόνη χώρα που έχει τόσο εμπόδια για μετανάστευση δεν το καταλαβαίνω .... πρώτα ήταν πολύ εύκολο να φύγεις όπως έφυγε και ο αδερφός μου... Τι να πω .......
                    Δεν είναι τόσο δύσκολο, για άλλες χώρες όπως πχ Αυστραλία είναι γενικά πιοο δύσκολα. Παλιότερα ήταν γενικά πιο εύκολα τα πράγματα αφού ήταν και λιγότεροι αυτοί που το τολμούσαν.

                    Το θέμα είναι πως δέχονται περίπου 250000 άτομα το χρόνο, κάτι που σημαίνει πως πρέπει να "φιλτράρουν" τα άτομα που μπαίνουν στη χώρα. Δυστυχώς για την ειδικότητά σου δεν υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση, εάν είχες σπουδάσει τεχνικός δικτύων ή ένα άλλο επάγγελμα που να έχουν έλλειψη θα πήγαινες για πλάκα και θα έπαιρνες τρελούς μισθούς. Αν δε σε ενδιαφέρει να δουλέψεις στο επάγγελμά σου, τότε μπορείς να βρεις survival job σχετικά εύκολα, ειδικά στις δυτικές περιφέρειες και πάλι να κάνεις καλύτερη ζωή απ'ότι στην Ελλάδα με δυνατότητες εξέλιξης. Έχει πολύ μεγάλη σημασία στον Καναδά η εκεί προυπηρεσία, οπότε η αρχή θα είναι η δύσκολη.

                    Το θέμα είναι να μπεις στη χώρα και για την περίπτωσή σου μπορεί να γίνει είτε μέσω γνωστού εργοδότη που να είναι πρόθυμος να βοηθήσει, είτε ψάχνοντάς το ο αδελφός σου για να σου κάνει sponsorship. Πραγματικά δες το το τελευταίο, αξίζει τον κόπο.

                    Comment


                      Originally posted by beholder69 View Post
                      εάν είχες σπουδάσει τεχνικός δικτύων ή ένα άλλο επάγγελμα που να έχουν έλλειψη θα πήγαινες για πλάκα και θα έπαιρνες τρελούς μισθούς.
                      Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.
                      Έπεσα τυχαία στη συζήτηση και στάθηκα στο κομμάτι που έχω κάνει quote γιατί σκέφτομαι και γω να μεταναστευσω.
                      Παίρνω σε ένα εξάμηνο πτυχίο από ΑΕΙ τηλεπικοινωνιών εδώ στην Ελλάδα. έχω και πιστοποιήση ccna και κάνω μαθήματα για ccnp σκεπτόμενος σοβαρά να φύγω.
                      Είδα ότι αναφέρεις για τεχνικούς δικτύων στον Καναδα και λες ότι μπορείς να πας εύκολα.
                      Πόσο εύκολα μπορείς να πας, τι προυπηρεσία χρειάζεται (έχω 4 χρόνια ως φοιτητής σε εμπορικό κατάστημα στον τομέα των πωλήσεων) και πόσο καιρό περίπου θα μου πάρει?
                      Θέλω επιτέλους να ασχοληθώ με τον τομέα που σπούδασα αλλά εδώ δεν υπάρχει τίποτα...και δε θέλω να συνεχίσω με ιδιαίτερα και πωλήσεις πλέον, ήταν εργασίες για τα έξοδα μου ως φοιτητής.

                      Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη και πολύτιμη!!!
                      Ευχαριστώ πολύ!!!

                      Comment


                        Καλησπέρα και από μένα, λέγομαι Γρηγόρης, είμαι 33 χρονών και είμαι από Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν σας είναι εύκολο.
                        Ενδιαφέρομαι να φύγω για Καναδά και ψάχνομαι όπως πολλοί άλλοι για τις λεπτομέρειες...
                        Δεν έχω ούτε συγγενή ούτε κάποιο εργοδότη αλλά από ότι γνωρίζω, στον Καναδά υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για άτομα με γνώσεις που αφορούν τεχνίτες οικοδομών, υδραυλικών και άλλες παρόμοιες εργασίες. Εργάζομαι 15 χρόνια στον τομέα των οικοδομών και των υδραυλικών αλλά το κακό είναι πως δεν έχω κάποιο χαρτί που να το αποδεικνύει αυτό. Υπάρχει κάτι που θα μου συμβουλεύατε να κάνω έτσι ώστε να καταφέρω να εργαστώ στον Καναδά?

                        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

                        Comment


                          Έχει κανένας προσωπική εμπειρία από Κεμπέκ ή Μοντρεάλ; Θα ήθελα εντυπώσεις.

                          Comment


                            Originally posted by lemperos View Post
                            Καλησπέρα και από μένα, λέγομαι Γρηγόρης, είμαι 33 χρονών και είμαι από Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν σας είναι εύκολο.
                            Ενδιαφέρομαι να φύγω για Καναδά και ψάχνομαι όπως πολλοί άλλοι για τις λεπτομέρειες...
                            Δεν έχω ούτε συγγενή ούτε κάποιο εργοδότη αλλά από ότι γνωρίζω, στον Καναδά υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για άτομα με γνώσεις που αφορούν τεχνίτες οικοδομών, υδραυλικών και άλλες παρόμοιες εργασίες. Εργάζομαι 15 χρόνια στον τομέα των οικοδομών και των υδραυλικών αλλά το κακό είναι πως δεν έχω κάποιο χαρτί που να το αποδεικνύει αυτό. Υπάρχει κάτι που θα μου συμβουλεύατε να κάνω έτσι ώστε να καταφέρω να εργαστώ στον Καναδά?

                            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
                            Mε τα ενσημα σου δεν μπορεις να πιστοποιησεις τα ετη εργασιας?

                            Comment


                              Βοηθήστε και μένα ρε παιδιά γιατί μπερδεύτηκα :/ Όταν τελειώσω το στρατό και το πανεπιστήμιο(Βιολογία) θέλω να μεταναστεύσω Καναδά. Κύπριος είμαι,τα πράγματα δεν είναι τραγικά όπως την Ελλάδα, απλώς θέλω να φύγω να πάω αλλού. Έχω το IGCSE(Α) level στα αγγλικά και λέμε τώρα παίρνω και το πτυχίο Βιολογίας(Βιοχημείας ή Γενετικής. Ακόμα το σκέφτομαι ;p ).Έχω και το ECDL. Τι μπορώ να κάνω έπειτα για να τα καταφέρω. Μου αρέσει να δουλεύω και δεν θα με ένοιαζε ακόμη και αν με προσλαμβάνανε σε fast foodαδικο ή απλό υπάλληλο. Απλώς, πως θα τα καταφέρω. Ακούω πρεσβείες,χαρτιά,υπηκοότητες και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Λοιπόν, υπάρχειιι κανένας καλός φιλάνθρωπος εδώ μέσα που θα μου εξηγήσει αναλυτικά τι πρέπει να κάνω. Πως θα ξέρω να τα κάνω όλα αυτά μόνος μου? Και ακόμη κάτι.. Δεν έχω απολύτως κανένα γνωστό ή φίλο εκεί πέρα.

                              Comment


                                Originally posted by Kharma View Post
                                Βοηθήστε και μένα ρε παιδιά γιατί μπερδεύτηκα :/ Όταν τελειώσω το στρατό και το πανεπιστήμιο(Βιολογία) θέλω να μεταναστεύσω Καναδά. Κύπριος είμαι,τα πράγματα δεν είναι τραγικά όπως την Ελλάδα, απλώς θέλω να φύγω να πάω αλλού. Έχω το IGCSE(Α) level στα αγγλικά και λέμε τώρα παίρνω και το πτυχίο Βιολογίας(Βιοχημείας ή Γενετικής. Ακόμα το σκέφτομαι ;p ).Έχω και το ECDL. Τι μπορώ να κάνω έπειτα για να τα καταφέρω. Μου αρέσει να δουλεύω και δεν θα με ένοιαζε ακόμη και αν με προσλαμβάνανε σε fast foodαδικο ή απλό υπάλληλο. Απλώς, πως θα τα καταφέρω. Ακούω πρεσβείες,χαρτιά,υπηκοότητες και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Λοιπόν, υπάρχειιι κανένας καλός φιλάνθρωπος εδώ μέσα που θα μου εξηγήσει αναλυτικά τι πρέπει να κάνω. Πως θα ξέρω να τα κάνω όλα αυτά μόνος μου? Και ακόμη κάτι.. Δεν έχω απολύτως κανένα γνωστό ή φίλο εκεί πέρα.
                                Btw, όταν λέω ως απλό υπάλληλο ή φαστ φουντ δεν εννοώ για πάντα αλλά για ένα χρονικό διάστημα μέχρι να βρώ δουλειά κάπου σύμφωνα με αυτό που θα έχω τελειώσει.

                                Comment

                                Working...
                                X