Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έχω κατεβάσει αυτό: ***Απαγορεύονται links για προϊόντα που θίγουν τους νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας*** που είναι 2.3 GB. Υπάρχει και το vol. 2: ***Απαγορεύονται links για προϊόντα που θίγουν τους νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας*** που είναι 13 GB, μάλλον είναι ένα υψηλότερο επίπεδο, αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν το κατέβασα ακόμα. Το πρώτο που κατέβασα ξεκινάει με το βασικό επίπεδο.
    Έχει 4 βιβλία με μαθήματα για ενηλίκους με audio, έχει βιβλία γραμματικής, ξεχωριστά για τα ρήματα, τις αντωνυμίες, τις προτάσεις, το λεξιλόγιο. Έχει 4 βιβλία για την ιστορία της γερμανικής γλώσσας, τη φωνολογία της, έχει λεξικό, μερικά αναγνωστικά και άλλα που δεν τα θυμάμαι. Οι οδηγίες των βιβλίων είναι στα Αγγλικά.

    Comment


      Originally posted by Demetroula View Post
      Έχω κατεβάσει αυτό: ***Απαγορεύονται links για προϊόντα που θίγουν τους νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας*** που είναι 2.3 GB. Υπάρχει και το vol. 2: ***Απαγορεύονται links για προϊόντα που θίγουν τους νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας*** που είναι 13 GB, μάλλον είναι ένα υψηλότερο επίπεδο, αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν το κατέβασα ακόμα. Το πρώτο που κατέβασα ξεκινάει με το βασικό επίπεδο.
      Έχει 4 βιβλία με μαθήματα για ενηλίκους με audio, έχει βιβλία γραμματικής, ξεχωριστά για τα ρήματα, τις αντωνυμίες, τις προτάσεις, το λεξιλόγιο. Έχει 4 βιβλία για την ιστορία της γερμανικής γλώσσας, τη φωνολογία της, έχει λεξικό, μερικά αναγνωστικά και άλλα που δεν τα θυμάμαι. Οι οδηγίες των βιβλίων είναι στα Αγγλικά.
      Δημητρα γιατι δεν μου ανοιγουν τα links που εδωσες?

      "404 - Page Not Found

      Whoopsie!

      It's looking like you may have taken a wrong turn, but don't worry; it happens to the best of us.

      Please go back to the last page or click somewhere on our menu on the left to return to our site."

      Εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?
      You Can Have Whatever You Like...

      Comment


        Ψαξτε στα τορρενταδικα το rosetta stone παιδες. Πραγματικα τεραστια βοηθεια.

        Comment


          Εμεις ετοιμαζομεστε απο κρητη να ερθουμε γερμανια..συγκεκρι ενα πρωτη επιογη
          Ειναι η νυρεμβεργη.ο αντρας μου ειναι τεχνολογο ακτινολογος.ζηταμε τη βοηθεια σας για οποιαδηποτε δουλεια εστω για αρχη μεχρι να βρει κατι σε κανενα νοσοκομειο..επισης παιζει κρητικη μουσικν..λαουτο επαγγελματικα..εγω απ τη μερια μοθ εχω δουλεψει μπουφε σερβις .ειμαστε διατεθημενοι για οτιδηποτε ομως.βοηθηστε αν μπορειτε

          Comment


            Οποιος μπορει ας βοηθησει και εμας..ψαχνουμε για δουλεια ..πρωτη επιλογη η νυρεμβεργη..ακτινολογος βοηθος ο συζηγος αλλα για αρχη κανουμε οτιδηποτε και εγω και αυτος..επισηςπαιζει και κρητικη μουσικη επαγγελματικα..λαουτο..ευχαριστω

            Comment


              Καλησπερα πατριωτακια σημερα πηγα στην ΑΟΚ να ρωτησω για ασφαλεια γιατι σαν νεος εδω ακομα δεν εχω δουλεια ουτε ασφαλεια,ο υπαλληλος εκει (πολυ ευγενικος) μας ειπε οοτι κοστιζει 150 τον μηνα ΑΛΛΑ αυτος συστηνει να μην δωσουμε αδικα λεφτα να παμε στο arbeitsamt και να δηλωσουμε πως ειμαστε καινουριοι κ ανεργοι ακομα κ κατεπεκτασην λεει πληρωνει ο Γερμανικος ΟΑΕΔ την ασφαλεια κ το πιθανοτερο και το σπιτι.Το αναφερω απλα μηπως και ενδιαφερει καποιον αν εγραψα κατι λαθος μαλλον το χασα στην μεταφραση παιδια,κατανοηση και διορθωστε με οι παλαιοτεροι κ σοφοτεροι!

              Comment


                Καλησπερα απο το ομορφο Aachen και χρονια πολλα και Καλα Χριστούγεννα.
                Προσφατα 18/12 μεταναστευσα με την κοπελα μου(33 εγω 29 η κοπέλα μου) Γερμανια για ενα καλυτερο μελλον, ειχαμε και οι 2 δουλεια, ιδιωτικη υπαλληλος η κοπελα μου με πτυχιο sports management και πολυ καλη γνωση Αγγλικών,δημοσιος υπάλληλος εγω οδηγος στα λεωφορεια, πτυχιο και αδεια ασκήσεως επαγγέλματος μηχανικού αυτοκινήτων με πολύ καλη γνωση Αγγλικών και ελαχιστα Γερμανικά.
                Μας δηλωσε μια φιλη οτι μας φιλοξενεί και τωρα ψαχνουμε να δουμε με δουλεια τι θα γινει, με σπιτι να νοικιασουμε και να μαθουμε και τα Γερμανικα.
                Εχω διαβασει πολυ μεσα στο φορουμ γενικα αλλα εχω μπερδευτει απιστευτα.
                Απο θεμα εργασίας, γνωριζω οτι εχουν μεγαλη ζητηση οι οδηγοι λεωφορειων αλλα απο την αλλη χωρις Γερμανικά λένε δυσκολο...
                Τι ισχυει τελικα με τα μαθηματα Γερμανικων?
                Οποια βοηθεια καλοδεχουμενη.

                Comment


                  Originally posted by Giannis1980 View Post
                  Καλησπερα απο το ομορφο Aachen και χρονια πολλα και Καλα Χριστούγεννα.
                  Προσφατα 18/12 μεταναστευσα με την κοπελα μου(33 εγω 29 η κοπέλα μου) Γερμανια για ενα καλυτερο μελλον, ειχαμε και οι 2 δουλεια, ιδιωτικη υπαλληλος η κοπελα μου με πτυχιο sports management και πολυ καλη γνωση Αγγλικών,δημοσιος υπάλληλος εγω οδηγος στα λεωφορεια, πτυχιο και αδεια ασκήσεως επαγγέλματος μηχανικού αυτοκινήτων με πολύ καλη γνωση Αγγλικών και ελαχιστα Γερμανικά.
                  Μας δηλωσε μια φιλη οτι μας φιλοξενεί και τωρα ψαχνουμε να δουμε με δουλεια τι θα γινει, με σπιτι να νοικιασουμε και να μαθουμε και τα Γερμανικα.
                  Εχω διαβασει πολυ μεσα στο φορουμ γενικα αλλα εχω μπερδευτει απιστευτα.
                  Απο θεμα εργασίας, γνωριζω οτι εχουν μεγαλη ζητηση οι οδηγοι λεωφορειων αλλα απο την αλλη χωρις Γερμανικά λένε δυσκολο...
                  Τι ισχυει τελικα με τα μαθηματα Γερμανικων?
                  Οποια βοηθεια καλοδεχουμενη.
                  Από αυτά που γράφεις έχετε καλές προοπτικές,το μόνο που σας χρειάζεται απαραιτήτως είναι η γλώσσα !
                  Καλές γιορτές ! Frohe Feiertage !
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Γιαννη, προσφατα γυρισα από κωλονια, μια λυση ειναι να πας σε μια λαηφιρμα και αν τα Γερμανικα σου είναι αρκετα καπια θα σε προσλαβει, εγω στη θεση σου δεν θα τους ελεγα για οδηγος λεωφοριου για τη είναι τα ιδια λευτα και το ρισκο μεγαλο, με το παραμικρο λαθακι οι επιβάτες περνουν τηλεφωνο στην ετερια και αν πεσει καμια γρια αλημονο σου. Το καλητερο νωμιζω είναι να παρεις σβαρνα τα γκαραζαδικα και να ρωτας για δουλεια, η λαηφιρμα θα σου δωσει 8,19 ευρο την ωρα ενώ το γκαραζ παραπανο και θα εχεις σταθερο ωραριο για να πας σχολειο για τη γλωσσα

                    Comment


                      Originally posted by Giannis1980 View Post
                      ......με πτυχιο sports management και πολυ καλη γνωση Αγγλικών,δημοσιος υπάλληλος εγω οδηγος στα λεωφορεια, πτυχιο και αδεια ασκήσεως επαγγέλματος μηχανικού αυτοκινήτων με πολύ καλη γνωση Αγγλικών......
                      Απο θεμα εργασίας, γνωριζω οτι εχουν μεγαλη ζητηση οι οδηγοι λεωφορειων αλλα απο την αλλη χωρις Γερμανικά λένε δυσκολο...
                      Τι ισχυει τελικα με τα μαθηματα Γερμανικων?
                      Οποια βοηθεια καλοδεχουμενη.
                      Ρίξε μιά ματιά εδώ !

                      Deutschkurse !
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Den iksera pou na grapso signomi.me proslavane se mia douleia kai tha fygoume apo to estiatorio giati ksekonao se ena mina.exo provlima omos kathos edo pou meno den boro na vro na nikiaso den exei spitia exo paei kai se mesites to idio mou lene.borei to kratos na voithisei kathos tha meinoume xoris douleia kai spiti se ligo?ti boro na kano?

                        Comment


                          Χαιρετώ το φόρουμ, είναι το πρωτο μου ποστ και φυσικά: ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
                          Θέλω να κάνω μια απλή περιγραφή της περίπτωση μου, για να ακούσω γνώμες.
                          Ειμαι 30 με απολυτηριο λυκείου, ξέρω αγγλικα απταιστα (+επάρκεια +αδεια ασκησης) , γερμανικά επαρκώς (Mittelstufen) και λιγα Γαλλικα (Delf 1er degre), και κλασικα το ECDL.Εχω εργαστει σε ξενοδοχεια ως ρεσεψιονιστ κυριως. Ενω σπουδαζω και στο ΕΑΠ "Σπουδες στον Ελληνικό πολιτισμο" (εξ'αποστασεως ελληνικο πανεπιστημιο που πληρωνω βεβαια, εχω το βιτσιο μου-λολ)
                          Οσον αφορα τη Γερμανια, εχω συγγενεις θειους/θειαδες αλλα και ευτυχως νεα φουρνια απο ξαδερφια/ες για παρεα εκει στην περιοχη Μεχνενγκλανμπαχ/Ντισελντορφ, όπου μπορουν να με φιλοξενήσουν - στηριξουν- καθοδηγήσουν στην αρχή.
                          Εχω διαβασει αρκετα το φορουμ για να κατανοησω τι τρεχει στη Γερμανια απο διαφορετικες σκοπιες και πολεις, εχω καποιες ερωτησεις:

                          -Mε καποιες βασικες πληροφοριες που σας εδωσα, αξιζει τον κοπο να κανω μια προσπαθεια?Εδω παντως ΔΕΝ παιζει τιποτα, καποτε η δουλεια στη ρεσεψιον (ειδικα με βραδινα, κυριακες) καλοπληρωνε..τωρα ΤΕΛΟΣ! Εισαι πανω απο 29 , χωρις voucher? Απλα δεν υπαρχεις... Τι να κανεις, αυταπασχοληση?Ναι ειναι μια λυση, αλλα μαλλον καταντας να πληρωνεις χαρατσια στον Στουρναρα
                          -Εχω εμπειρια στον τουρισμο, ΑΛΛΑ δεν εχω πτυχιο ενω μερος της προυπηρεσιας ειναι ΜΑΥΡΑ (κλασικα στην Ελλαδα, φταιω κι εγω βεβαια), τι γινεται λοιπον στην Γερμανια οπου παντου χρειαζεσαι ausbildulng (αν καταλαβα καλα )και πως αποδεικνυω την προυπηρεσια που δεν καταγραφεται με ενσημα? Αξίζουν τα προγραμματα διττης εκπαιδευσης?

                          Να αναφερω πως δεν θελω να παω στη Γερμανια για να "φτιαχτω" ή για να ζησω αξιοπρεπως και κυριως να προχωρησω στη ζωη μου, να εχω ποιοτικη ζωη. Σκόπος είναι η έφοδος να γίνει Αύγουστο/Σεπτέμβρη 2014, γιατι οχι..
                          Ξερω πως για παλαιοτερους μεταναστες στην Γερμανια που ζησαν τι καλες εποχες του παρελθοντος , το σημερα φαινεται οχι και τοσο ελκυστικο. Αλλα οπως ειναι η κατασταση στην Ελλαδα, η σταθεροτητα της Γερμανιας φανταζει παραδεισος για τους νεοελληνες. Και πως οχι αλλιως, οταν το part time της Γερμανιας ειναι πια σχεδον οσο ο βασικος της Ελλαδας (κι αν τα παρεις!)?

                          Υ.Γ: Ευχαριστω εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση, ελπίζω να πόσταρα σε σωστό θέμα!

                          Comment


                            υπαρχει πιθανοτητα να σου δωσουν απο εκει που εργαζοσουνα καποια συστατικη επιστολη? ή μια βεβαιωση οτι εργαζοσουνα?
                            τα ενσημα δεν παιζουν τοσο ρολο
                            το θεμα ειναι απλα να αποδειξεις με καποιο τροπο οτι εργαστηκες.
                            Ο εργοδοτης δεν προκειται να σου ζητησει καρτελα ενσημων
                            Μια συστατικη επιστολη ειναι το καλυτερο

                            Comment


                              Originally posted by eliasgr View Post
                              Χαιρετώ το φόρουμ, είναι το πρωτο μου ποστ και φυσικά: ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
                              Θέλω να κάνω μια απλή περιγραφή της περίπτωση μου, για να ακούσω γνώμες.
                              Ειμαι 30 με απολυτηριο λυκείου, ξέρω αγγλικα απταιστα (+επάρκεια +αδεια ασκησης) , γερμανικά επαρκώς (Mittelstufen) και λιγα Γαλλικα (Delf 1er degre), και κλασικα το ECDL.Εχω εργαστει σε ξενοδοχεια ως ρεσεψιονιστ κυριως. Ενω σπουδαζω και στο ΕΑΠ "Σπουδες στον Ελληνικό πολιτισμο" (εξ'αποστασεως ελληνικο πανεπιστημιο που πληρωνω βεβαια, εχω το βιτσιο μου-λολ)
                              Οσον αφορα τη Γερμανια, εχω συγγενεις θειους/θειαδες αλλα και ευτυχως νεα φουρνια απο ξαδερφια/ες για παρεα εκει στην περιοχη Μεχνενγκλανμπαχ/Ντισελντορφ, όπου μπορουν να με φιλοξενήσουν - στηριξουν- καθοδηγήσουν στην αρχή.
                              Εχω διαβασει αρκετα το φορουμ για να κατανοησω τι τρεχει στη Γερμανια απο διαφορετικες σκοπιες και πολεις, εχω καποιες ερωτησεις:

                              -Mε καποιες βασικες πληροφοριες που σας εδωσα, αξιζει τον κοπο να κανω μια προσπαθεια?Εδω παντως ΔΕΝ παιζει τιποτα, καποτε η δουλεια στη ρεσεψιον (ειδικα με βραδινα, κυριακες) καλοπληρωνε..τωρα ΤΕΛΟΣ! Εισαι πανω απο 29 , χωρις voucher? Απλα δεν υπαρχεις... Τι να κανεις, αυταπασχοληση?Ναι ειναι μια λυση, αλλα μαλλον καταντας να πληρωνεις χαρατσια στον Στουρναρα
                              -Εχω εμπειρια στον τουρισμο, ΑΛΛΑ δεν εχω πτυχιο ενω μερος της προυπηρεσιας ειναι ΜΑΥΡΑ (κλασικα στην Ελλαδα, φταιω κι εγω βεβαια), τι γινεται λοιπον στην Γερμανια οπου παντου χρειαζεσαι ausbildulng (αν καταλαβα καλα )και πως αποδεικνυω την προυπηρεσια που δεν καταγραφεται με ενσημα? Αξίζουν τα προγραμματα διττης εκπαιδευσης?

                              Να αναφερω πως δεν θελω να παω στη Γερμανια για να "φτιαχτω" ή για να ζησω αξιοπρεπως και κυριως να προχωρησω στη ζωη μου, να εχω ποιοτικη ζωη. Σκόπος είναι η έφοδος να γίνει Αύγουστο/Σεπτέμβρη 2014, γιατι οχι..
                              Ξερω πως για παλαιοτερους μεταναστες στην Γερμανια που ζησαν τι καλες εποχες του παρελθοντος , το σημερα φαινεται οχι και τοσο ελκυστικο. Αλλα οπως ειναι η κατασταση στην Ελλαδα, η σταθεροτητα της Γερμανιας φανταζει παραδεισος για τους νεοελληνες. Και πως οχι αλλιως, οταν το part time της Γερμανιας ειναι πια σχεδον οσο ο βασικος της Ελλαδας (κι αν τα παρεις!)?

                              Υ.Γ: Ευχαριστω εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση, ελπίζω να πόσταρα σε σωστό θέμα!

                              Καλώς όρισες ! Καλή Χρονιά !
                              Από αυτά που γράφεις έχεις πολύ καλές προοπτικές !
                              Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω λίνκ .
                              Το επάγγελμα σου στον χώρο του τουρισμού είναι πολύ καλό αξιοποίησε το .


                              Η αναζήτηση για τον τουρισμό-καταρτιζομένων για το 2014 έχει αρχίσει ! drv.de !

                              www.tourismus.de/

                              Το μέλος Saint έβαλε αυτό το λίνκ...
                              Εργασία σε ξενοδοχεία στο εξωτερικό.

                              Πώς να βρω μια δουλειά σε ένα από τα κορυφαία ξενοδοχεία του κόσμου ? www.catererglobal.com
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment

                              Working...
                              X