Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    eliasgr:
    Κοίτα και εδώ εργασία σε ξενοδοχεία στο εξωτερικό !


    Eργασία σε ξενοδοχεία στο εξωτερικό !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Πόσα χρήματα πρέπει να έχει κάποιος πάνω του για μετανάστευση στην Γερμανία, για να βρει σπίτι να ενοικιάσει (χωρίς Kaution), για τα αεροπορικά εισιτήρια και λοιπά έξοδα πάνω κάτω;

      Comment


        Originally posted by Apisteftos View Post
        Πόσα χρήματα πρέπει να έχει κάποιος πάνω του για μετανάστευση στην Γερμανία, για να βρει σπίτι να ενοικιάσει (χωρίς Kaution), για τα αεροπορικά εισιτήρια και λοιπά έξοδα πάνω κάτω;
        αυτο φιλε μου εξαρταται απο την πολη που θα ανεβεις και το ποσο διαστημα υπολογιζεις μεχρι το να βρεις δουλεια και να παρεις τον πρωτο σου μισθο
        οπως θα διαβασεις και σε αλλα topics και posts μεσα στο forum οταν θα νοικιασεις σπιτι θα πρεπει να δωσεις συνηθως και 3 kaltmiete (κρυα ενοικια) μπροστα το λεγομενο kaution
        καλο λοιπον πριν ανεβεις γερμανια να ξερεις τι παιζει με το κοστος ενοικιασης στην πολη που θα πας. απο κει και περα για το σπιτι εξαρταται τι χρειαζεται απο επιπλωση, εξοπλισμο κλπ

        τα εξοδα σου οπως σου ειπα εξαρτωνται και απο την πολη που θα πας και απο το τι λιτη ζωη θα κανεις
        σιγουρα καποια βασικα ειδη διατροφης ειναι πιο φτηνα απο ελλαδα, αλλα στην ιδια τιμη, καποια λιγο πιο ακριβα.

        οποτε συμβουλη μου, αν δεν το εχεις κανει ηδη, πρωτα δες που θες να πας, ποσο κοστιζει η μεταβαση, ποσο κυμαινονται τα ενοικια στην πολη αυτη, και ψαξε μεσα στο forum για πληροφοριες κοστους διαβιωσης στην πολη αυτη

        Comment


          Εγω θα σου ελεγα να υπολογιζεις ~1500 προκαταβολη ενοικιου, ~1000 μεσιτης, 80~150 αεροπορικα, 500~1000/μηνα ξενοδοχειο, και ~3-8€ για φαγητο καθημερινα.

          Comment


            Originally posted by gbarak View Post
            αυτο φιλε μου εξαρταται απο την πολη που θα ανεβεις και το ποσο διαστημα υπολογιζεις μεχρι το να βρεις δουλεια και να παρεις τον πρωτο σου μισθο
            οπως θα διαβασεις και σε αλλα topics και posts μεσα στο forum οταν θα νοικιασεις σπιτι θα πρεπει να δωσεις συνηθως και 3 kaltmiete (κρυα ενοικια) μπροστα το λεγομενο kaution
            καλο λοιπον πριν ανεβεις γερμανια να ξερεις τι παιζει με το κοστος ενοικιασης στην πολη που θα πας. απο κει και περα για το σπιτι εξαρταται τι χρειαζεται απο επιπλωση, εξοπλισμο κλπ

            τα εξοδα σου οπως σου ειπα εξαρτωνται και απο την πολη που θα πας και απο το τι λιτη ζωη θα κανεις
            σιγουρα καποια βασικα ειδη διατροφης ειναι πιο φτηνα απο ελλαδα, αλλα στην ιδια τιμη, καποια λιγο πιο ακριβα.

            οποτε συμβουλη μου, αν δεν το εχεις κανει ηδη, πρωτα δες που θες να πας, ποσο κοστιζει η μεταβαση, ποσο κυμαινονται τα ενοικια στην πολη αυτη, και ψαξε μεσα στο forum για πληροφοριες κοστους διαβιωσης στην πολη αυτη
            Δεν υπάρχει συγκεκριμένα, όπου με βγάλει η δουλειά, αλλά από πρώτη όψη που έχω ρίξει μια ματιά στο immobilienscout.de τα ενοίκια εκτός πόλης δηλαδή σε χωριά, κυμαίνονται γύρω στα 300€ μεικτά, υπάρχουν και μερικά που δεν ζητούν ούτε Kaution, ούτε να προπληρώσεις κάποια ενοίκια.



            Originally posted by DiD666 View Post
            Εγω θα σου ελεγα να υπολογιζεις ~1500 προκαταβολη ενοικιου, ~1000 μεσιτης, 80~150 αεροπορικα, 500~1000/μηνα ξενοδοχειο, και ~3-8€ για φαγητο καθημερινα.
            Γιατί να πληρώσω μεσίτη; Υπερβολική η προκαταβολή που βάζεις για ένα σπίτι 15τμ εκτός πόλεως. Όσο για το φαγητό αυτό είναι ένα θέμα, που μπορεί κάποιος να φάει;

            Comment


              Μεσιτη πληρωνεις γιατι το 90% τον σπιτιων ειναι σε μεσιτικα γραφεια..

              Comment


                Originally posted by Apisteftos View Post
                Δεν υπάρχει συγκεκριμένα, όπου με βγάλει η δουλειά, αλλά από πρώτη όψη που έχω ρίξει μια ματιά στο immobilienscout.de τα ενοίκια εκτός πόλης δηλαδή σε χωριά, κυμαίνονται γύρω στα 300€ μεικτά, υπάρχουν και μερικά που δεν ζητούν ούτε Kaution, ούτε να προπληρώσεις κάποια ενοίκια.

                Γιατί να πληρώσω μεσίτη; Υπερβολική η προκαταβολή που βάζεις για ένα σπίτι 15τμ εκτός πόλεως. Όσο για το φαγητό αυτό είναι ένα θέμα, που μπορεί κάποιος να φάει;
                το οπου με βγαλει ειναι πολυ γενικο και αοριστο και αν μου επιτρεπεις μια φιλικη συμβουλη, μην ταξιδεψεις πριν κανεις πλανο τουλαχιστον για το σε ποια πολη θα κινηθεις αρχικα. μαθε για την ή τις πολεις που θες και υπολογισε το κοστολογιο. στην αρχη σιγουρα θα χρειαστεις ξενοδοχειο, οποτε προσπαθησε να βρεις καποιο σχετικα φτηνο.

                σε καποιες πολεις μπορει ακομα και μεσω μεσιτικου γραφειου να δυσκολευτεις να βρεις σπιτι. οι περισσοτεροι στην γερμανια και ιδιως στις μεγαλες πολεις κανουν τις ενοικιασεις μεσω μεσιτικων. πολλες φορες μαλιστα δεν γνωριζεις καν τον ιδιοκτητη και το νοικι το πληρωνεις μεσω τραπεζας και οτι θες μιλας με τον μεσιτη. μακαρι να μπορεις να βρεις σπιτι μονος και χωρις να πληρωσεις τα μεσιτικα αλλα να ξερεις οτι ειναι δυσκολο γενικα. και σιγουρα τα ενοικια μπροστα πρεπει να τα πληρωσεις. τωρα αν ειναι 2 η 3 εξαρταται απο την περιπτωση αλλα συνηθως ειναι 3 "κρυα" ενοικια.

                η αποφαση της μεταναστευσης ειναι δυσκολη υποθεση και θελει πολυ προσοχη και προεργασια, ωστε να εχεις τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα. καλη δυναμη και καλο ψαξιμο

                Comment


                  Originally posted by Apisteftos View Post
                  Δεν υπάρχει συγκεκριμένα, όπου με βγάλει η δουλειά, αλλά από πρώτη όψη που έχω ρίξει μια ματιά στο immobilienscout.de τα ενοίκια εκτός πόλης δηλαδή σε χωριά, κυμαίνονται γύρω στα 300€ μεικτά, υπάρχουν και μερικά που δεν ζητούν ούτε Kaution, ούτε να προπληρώσεις κάποια ενοίκια.





                  Γιατί να πληρώσω μεσίτη; Υπερβολική η προκαταβολή που βάζεις για ένα σπίτι 15τμ εκτός πόλεως. Όσο για το φαγητό αυτό είναι ένα θέμα, που μπορεί κάποιος να φάει;
                  15τμ δυσκολα σε χωριο. Γκαρσονιερες σε πολυκατοικιες θα βρεις ευκολοτερα. Αλλα αφου ξερεις γιατι μας ρωτας;

                  Kaution ειναι η προκαταβολη/εγγυηση. Provision ειναι ή προμηθεια του μεσιτη.

                  Comment


                    Καλησπερα...
                    Ακου και μενα....
                    Για να μεταναστευσει καποιος σημερα πρεπει να βαλει στο παντελονι τουλαχιστον 6000€-8000€...
                    Αυτα αν εχει οικογενεια και χρειαζεται ενα 3αρι...
                    2000€ kaution
                    600€-700€ ενα νοικι να τρεχει...
                    1000€ τα στοιχειωδη απο την πατριδα μεσω μεταφορικης...
                    4 ατομα αεροπορικα εισητηρια 700€-800€...
                    1500€-2000€ να αγορασεις τα απαραιτητα ηλεκτρικες συσκευες κτλ καθως και ντουλαπια κουζινας καθως εδω ολοι ή σου ζητανε λεφτα για την κουζινα που εχει μεσα το σπιτι ή πρεπει να την αγορασεις μονο σου...
                    Αυτα με αισιοδοξες εκτιμησεις...
                    Δεν απογοητευω κανεναν απλα οταν ξεκινησα εγω δεν μου τα ειπε κανενας και ομως αυτη ειναι η πραγματικοτητα...
                    Γιαυτο λοιπον πιστευω οτι οι εποχες του στυλ παιρνω την βαλιτσα μου και κυνηγαω την τυχη μου εχουν περασει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας...
                    Χρηματα χρειαζονται να στηριχθεις στην αρχη...
                    Ολα τα αλλα ειναι ραπανακια για την ορεξη...
                    Φιλικα
                    Νωντας

                    Comment


                      Originally posted by epaminondas View Post
                      Καλησπερα...
                      Ακου και μενα....
                      Για να μεταναστευσει καποιος σημερα πρεπει να βαλει στο παντελονι τουλαχιστον 6000€-8000€...
                      Αυτα αν εχει οικογενεια και χρειαζεται ενα 3αρι...
                      2000€ kaution
                      600€-700€ ενα νοικι να τρεχει...
                      1000€ τα στοιχειωδη απο την πατριδα μεσω μεταφορικης...
                      4 ατομα αεροπορικα εισητηρια 700€-800€...
                      1500€-2000€ να αγορασεις τα απαραιτητα ηλεκτρικες συσκευες κτλ καθως και ντουλαπια κουζινας καθως εδω ολοι ή σου ζητανε λεφτα για την κουζινα που εχει μεσα το σπιτι ή πρεπει να την αγορασεις μονο σου...
                      Αυτα με αισιοδοξες εκτιμησεις...
                      Δεν απογοητευω κανεναν απλα οταν ξεκινησα εγω δεν μου τα ειπε κανενας και ομως αυτη ειναι η πραγματικοτητα...
                      Γιαυτο λοιπον πιστευω οτι οι εποχες του στυλ παιρνω την βαλιτσα μου και κυνηγαω την τυχη μου εχουν περασει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας...
                      Χρηματα χρειαζονται να στηριχθεις στην αρχη...
                      Ολα τα αλλα ειναι ραπανακια για την ορεξη...
                      Φιλικα
                      Νωντας
                      Συμφωνω απολυτα μαζι σου γιατι και ολοι οι φιλοι μου που εφυγαν τα ιδια ειπαν. Ειδικα αν εχεις οικογενεια και ποσο μαλλον σε μια χωρα στην οποια η ζητηση κατοικιας ειναι μεγαλη και η προσφορα μικρη. Ισως και κατι παραπανω αν σκεφτεις και τα εξοδα του πρωτου μηνα, γιατι δεν πληρωνεσαι απο την πρωτη μερα στη δουλεια.

                      Comment


                        Καλησπερα ξανα απο το ομορφο Aachen, γνωριζει κανεις με σιγουρια να μου πει τι ισχυει με την προνοια (Sozial)στην Γερμανία,η το jobcenter,μου ειπαν οτι μετα απο 3 μηνες που ειμαι δηλωμενος στην Γερμανια μπορω να γραφτω εκει και να μου πληρωνει ενοικιο και εξοδα σίτισης και σε στέλνουν σε σχολειο για να μαθεις την Γλωσσα. Χρειάζεται να εχω δουλεψει πριν στην Γερμανία? Καποιος που να γνωρίζει ακριβως τι ισχυει και να με καθοδηγησει εμενα και την γυναικα μου γιατι χωρις γλωσσα στην Γερμανία δουλια 0!

                        Comment


                          σιγουρα θα σε βοηθησει αλλα μην περιμενεις οταν λες οτι θα σου πληρωνει το ενοικιο οτι θα σου πληρωνει στο σπιτι το οποιο εσυ θα θελεις!!! θα σου βρει μια τρυπα και θα σε ελεγχει ακομα και στο τελαυταιο σεντσ τι κανεις τα χρηματα που τα χαλας, να σου αναφερω ενα παραδειγμα ακομα και ιντερνετ συνδεση δεν θα μπορεις να εχεις! και αυτο γιατι το τζομπσεντερ εχει να κανει με κοσμο ο οποιος ειναι εντελως απορος!!!! υπαρχουν ομως πολλες φιρμες οι οποιες δεν θελουν και πολλα γερμανικα!

                          Comment


                            Originally posted by Blacktulip View Post
                            σιγουρα θα σε βοηθησει αλλα μην περιμενεις οταν λες οτι θα σου πληρωνει το ενοικιο οτι θα σου πληρωνει στο σπιτι το οποιο εσυ θα θελεις!!! θα σου βρει μια τρυπα και θα σε ελεγχει ακομα και στο τελαυταιο σεντσ τι κανεις τα χρηματα που τα χαλας, να σου αναφερω ενα παραδειγμα ακομα και ιντερνετ συνδεση δεν θα μπορεις να εχεις! και αυτο γιατι το τζομπσεντερ εχει να κανει με κοσμο ο οποιος ειναι εντελως απορος!!!! υπαρχουν ομως πολλες φιρμες οι οποιες δεν θελουν και πολλα γερμανικα!
                            Δυστυχως σε 3 που πηγαμε εδω στο Aachen μας ειπαν οτι αλλαξαν τα πράγματα και πλεον δεν παιρνουν κανεναν που δεν ξερει Γερμανικά. Το jobcenter μονο για την αρχη μεχρι να καταφερουμε να κάνουμε εντατικα μαθηματα για να μπορέσουμε να βρουμε δουλεια.Πηγαμε σε ενα σχολείο το πιο φθηνο υποτιθεται και εβγαινε 980€ το course!!!

                            Comment


                              Καλησπέρα Γιάννη,
                              Ήμουνα πριν λίγες μέρες πάλι Γερμανία να ετοιμάσω το έδαφος γιατί φεύγουμε με τον άντρα μου και το παιδί τον Μαρτη μόνιμα. Να πω καταρχήν ότι εχω γεννηθεί Γερμανία και πήγα και γυμνάσιο εκεί. Όντως η γλώσσα είναι απαραίτητη αλλά υπάρχουν πολλές δουλειές που μπορείς να ξεκινήσεις αρκεί να ξέρετε τουλάχιστον Αγγλικά! Τώρα αναφορικά με τα επιδόματα επειδή το έψαξα πολυ για αυτό πήγα και εκεί ισχύει το εξής: υπάρχει το επιδομα ανεργίας 1 το οποίο δικαιούσαι επιδομα ανεργίας μόνο εφόσον έχεις δουλέψει ένα έτος στη Γερμανία και το λαμβάνειν για 6μηνες. Υπάρχει και το επιδομα ανεργίας 2 που αφορά όσους δεν πληρούν τις προδιαγραφές για το 1ο.
                              Στο δεύτερο μπορείς να υπαχθεις απλά τα χρήματα για τον καθένα σας είναι γύρω στα 350-400€ βοηθάνε επίσης στο ενοίκιο και στα λοιπά έξοδα του σπιτιού θέρμανση/ ρεύμα κτλ. Το θέμα είναι ότι αν πας στο Jobcenter και δεν γνωρίζεις την γλώσσα δύσκολο να βρεις άκρη, για αυτό καλύτερα βρες κάποιον γνωστό Γερμανό!! Να πάτε μαζί εκεί να τα κανονίσει όλα.
                              Αν έχετε παιδάκι περνετε και μηνιαίο επιδομα παιδιού 180-250€ ανάλογα.
                              Ο άντρας που μου είναι εδώ άνεργος και πέρνει επιδομα ανεργίας θα πάρουμε το έντυπο U2 από τον ΟΑΕΔ που μεταφέρουμε το επιδομα ανεργίας στη Γερμανία για να λαμβάνουμε εκεί μέχρι να βρει δουλειά, αυτή η διαδικασία είναι πολυ πιο εύκολη για να μπεις στις παροχές του Jobcenter/Arbeitsamt γιατί λόγω Ευρώπης δεν έχουν επιλογή.

                              Comment


                                Originally posted by ZoiMich View Post
                                Καλησπέρα Γιάννη,
                                Ήμουνα πριν λίγες μέρες πάλι Γερμανία να ετοιμάσω το έδαφος γιατί φεύγουμε με τον άντρα μου και το παιδί τον Μαρτη μόνιμα. Να πω καταρχήν ότι εχω γεννηθεί Γερμανία και πήγα και γυμνάσιο εκεί. Όντως η γλώσσα είναι απαραίτητη αλλά υπάρχουν πολλές δουλειές που μπορείς να ξεκινήσεις αρκεί να ξέρετε τουλάχιστον Αγγλικά! Τώρα αναφορικά με τα επιδόματα επειδή το έψαξα πολυ για αυτό πήγα και εκεί ισχύει το εξής: υπάρχει το επιδομα ανεργίας 1 το οποίο δικαιούσαι επιδομα ανεργίας μόνο εφόσον έχεις δουλέψει ένα έτος στη Γερμανία και το λαμβάνειν για 6μηνες. Υπάρχει και το επιδομα ανεργίας 2 που αφορά όσους δεν πληρούν τις προδιαγραφές για το 1ο.
                                Στο δεύτερο μπορείς να υπαχθεις απλά τα χρήματα για τον καθένα σας είναι γύρω στα 350-400€ βοηθάνε επίσης στο ενοίκιο και στα λοιπά έξοδα του σπιτιού θέρμανση/ ρεύμα κτλ. Το θέμα είναι ότι αν πας στο Jobcenter και δεν γνωρίζεις την γλώσσα δύσκολο να βρεις άκρη, για αυτό καλύτερα βρες κάποιον γνωστό Γερμανό!! Να πάτε μαζί εκεί να τα κανονίσει όλα.
                                Αν έχετε παιδάκι περνετε και μηνιαίο επιδομα παιδιού 180-250€ ανάλογα.
                                Ο άντρας που μου είναι εδώ άνεργος και πέρνει επιδομα ανεργίας θα πάρουμε το έντυπο U2 από τον ΟΑΕΔ που μεταφέρουμε το επιδομα ανεργίας στη Γερμανία για να λαμβάνουμε εκεί μέχρι να βρει δουλειά, αυτή η διαδικασία είναι πολυ πιο εύκολη για να μπεις στις παροχές του Jobcenter/Arbeitsamt γιατί λόγω Ευρώπης δεν έχουν επιλογή.
                                Σε ευχαριστώ πολυ επιδομα δεν δικαιούμαστε απο τον ΟΑΕΔ για να παρουμε από εδω στο επίδομα 2 θα καταληξουμε και μονο και μονο για να παμε να κανουμε εντατικα μαθηματα για να μαθουμε γρήγορα την γλωσσσ ωστε να βρουμε και γρηγορα εργασια.
                                Ξέρουμε και οι 2 πολυ καλα Αγγλικά αλλα μέχρι τωρα ειναι αχρηστα ωστε να βρουμε δουλειά ολοι θελουν Γερμανικά.

                                Comment

                                Working...
                                X