Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους
    Διαβάζω το φόρουμ εδώ και κάποιους μήνες και η αλήθειά είναι οτι το βρίσκω πολύ χρήσιμο για τους Έλληνες μετανάστες ή για όσους σκοπέυουν να μεταναστέυσουν.
    Είναι το πρώτο μου ποστ και γράφω κάποια ερωτήματα που ίσως μπορέσετε να με βοηθήσετε ¨

    Είμαι 25 χρονών και είμαι σε στάδιο που τελειώνω την σχολή μου Μηχανικός Αυτοματισμου ( ΤΕΙ ) ...δηλαδή θέλω να πω..πως έχω αφήσει επίτηδες 5 μαθήματα για να είμαι ακόμη φοιτητής.
    Εδω και 3 μήνες έχω αρχίσει γερμανικά (ιδιαίτερα μαθήματα) ...και έχω lower ( michigan , cambridge) και advanced αγγλικών.
    Σκέφτομαι εδώ και μισό χρόνο να μεταναστέυσω στην Γερμανία για να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό ή αν είναι δυνατόν να εργαστώ απευθείας πάνω στο επαγγελμά μου.
    Και επανέρχομαι στον λόγο που έχω αφησει καποια μαθήματα...το έκανα για να μπορώ να εκμεταλευτώ την ευκαιρία να πάω με το προγραμμα ερασμους στην Γερμανια 6 μήνες με 400 ευρώ επίδομα απο την Ευρώπη. Ετσι θα μπορέσω μάζι με κάποια λεφτα που θα μου στέλνουν οι γονέις να ζήσω στην χώρα να δω πως τα φέρνω βόλτα και να μάθω την γλώσσα. Έπειτα αποφασίζω αν θα μείνω για μαστερ η και για άμεση εργασία.

    το Ερωτήματα μου.
    1)οι φοιτητές πως βρίσκουν σπιτια στην Γερμανλια ? όσο διαβάζω εδω μέσα είναι πολύ δυσκολο να νοικιάσεις σπιτι εάν δεν δουλεύεις κάπου.

    2)το μέρος που θα πάω είναι το Deggendorf για τους πρώτους 6 μήνες ( και μετά βλεπω και αποφασίζω) ..το κόστος ζωής σε αυτήν την περιοχή ποσο είναι πάνω κάτω ? και πως θα βρώ σπίτι εκει χωρίς να φαίνεται οτι δουλεύω ?

    3)το ποσό που θα έχω διαθέσιμο ανα μήνα ειναι 400+400 απο γονείς δηλαδή σύνολο 800 ευρώ ...γενικα λέτε θα παλεύται η κατάσταση...


    Ευχαριστώ προκαταβολικά

    Comment


      Καλησπερα σε ολους,το ονομα μου είναι Άρης και είμαι 34χρονων.1 Φεβρουαρίου θα βρίσκομαι Στουτγκάρδη για αναζήτηση εργασίας,θα αφήσω την οικογένεια μου πίσω με την ελπίδα να καταφέρω να τους φέρω γρήγορα κοντά μου.αυτό που με απασχολεί είναι το θέμα του σπιτιού και κοιτάζω την λυση τον WG(κοινοχρηστα διαμερίσματα)γνωρίζει κάποιος για αυτα?υπάρχει μήπως κάποιος απο την ευρύτερη περιοχή της Στουτγκάρδης που να μπορεί να με βοηθήσει με το θέμα της στέγασης,κάθε βοήθεια θα ηταν πολύτιμη για εμας,ευχαριστώ πολυ

      Comment


        Φίλε Άρη, θα στο πάω λίγο διαφορετικά.
        Για αρχή τουλάχιστον καλό θα είναι να έχεις στάνταρ μια δουλειά (δεν ξέρω μπορεί και να έχεις κάτι), μετά βρίσκεις ένα ξενοδοχείο για να μένεις και να δηλωθείς. Είναι και μ@αλακία και ακριβά το ξέρω, αλλά στην αρχή κάπως πρέπει να ξεκινήσεις.
        Δηλαδή για μένα κάπως έτσι πάει
        Πρώτον - Δουλειά, γιατί χωρίς δουλειά δεν κάνεις τίποτα, ούτε σπίτι βρίσκεις, ούτε WG.
        Δεύτερον μαζί με πρώτον, ένα ξενοδοχειάκι για να δηλωθείς και να κάνεις και τα χαρτιά σου.
        Τρίτον,μετά ψάχνεις για Wg ή κατ'ευθείαν για σπίτι, για να ανεβάσεις και την οικογένεια.
        Είναι δύσκολα στην αρχή, αλλά όλοι κάπως έτσι ξεκινάνε.
        Καλη αρχή και δύναμη σου εύχομαι

        Comment


          Φιλέ μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,το θέμα είναι οτι θα έρθω χωρίς να έχω βρει καποια δουλεια,θα εχω την ανεση να βγαλω τα έξοδα μου(νοικια ,φαγητο,μετακίνησης) για κάποιους μηνες με την ελπίδα οτι αυτό το διαστημα θα βρω μια εργασία για να μπορέσω να ξεκίνησω απο κάπου,έχω ετοιμάσει σχεδόν τα παντα απο εδω,τα χαρτιά μου μεταφρασμένα,κάνω υπέρ εντατικά γερμανικά έτσι όταν έρθω να μπορω να κάνω μια απλή συνεννοηση έχω απίστευτη θεληση και εμπιστοσυνη στον εαυτό μου,απλα μου λειπει ενα δωμάτιο οπουδήποτε και να είναι δεν με ενδιαφέρει μικρο,μεγαλο,ας είναι που λέει ο λογος και μια αποθηκη,και απο εκεί και πέρα θα βρω τον δρόμο μου,και θα φέρω κοντά και την οικογένεια μου,γιαυτό ψάχνω πληροφορίες η βοήθεια απο καποιον.

          Comment


            geia sas kai apo mena!
            ego irtha diakopes ston aderfo mou, meno stin kipro alla kai ekei einai diskola ta pramata. thelo na vro mia prosorini douleia edo stin mavri kai ithela na rotiso an ginetai afto edo stin germania kai pou mporo na to psaxo? ginetai mono meso gnoston?

            Comment


              katerina mavra tha ine gia sena fobero an se piasoun min kanis kamia tetia koutamara as se dilosi o aderfosou eki ke pigene kanonika na doulepsis na mporesis na paris ke epidoma
              kapios apo tous ellines kakoproeretous na pai ke na pi doulebi mavra i enas ellinas magazatoras tha se ekbiazi ke den tha se plironi
              diabase edo mesa ti grafoun t alla paidia ke tha dis ti trabane.

              Comment


                Originally posted by Rena Spirogiannaki View Post
                katerina mavra tha ine gia sena fobero an se piasoun min kanis kamia tetia koutamara as se dilosi o aderfosou eki ke pigene kanonika na doulepsis na mporesis na paris ke epidoma
                kapios apo tous ellines kakoproeretous na pai ke na pi doulebi mavra i enas ellinas magazatoras tha se ekbiazi ke den tha se plironi
                diabase edo mesa ti grafoun t alla paidia ke tha dis ti trabane.
                epeidi den ksero akomi an tha meino h tha giriso piso kai thelo na do pos einai ta pramata edo skeftika na apofigo tin oli diadikasia dilomatos kai apla na vgalo to merokamato mou giati kai ekei exo meinei apo douleia kai ta exoda trexoun! den einai ligo vlakeia na meino px 2 mines kai na epistrepso kai gia toso ligo diastima na pao na dilotho? kai gia na dikaiouse kai epidoma theleis ena sigekrimeno xroniko diastima ergasias pou nomizo edo einai tora 18 mines?

                Comment


                  oxi bre koritsimou i diadikasia ine apli o adelfos den mpori na se dilosi oti menis eki? ergazete avtos? an oxi xriazese ena trimino gia na paris ta epidomata.mipos exi kapios kiprios eki na se dilosi oti doulebis gia liges ores 450euro ke amesos pernis to epidoma. elpizo oi kiprioi na min ine opos oi ellinarades taberniarides

                  Comment


                    to theoro megalo risko na doulepsis mabra afti ine i gnomi mou meta den tha mporesis pote na kanis kati edo to riskaris?

                    Comment


                      oxi o aderfos mou doulevei edo kai mporei na me dilosei nomizo pano tou.
                      gia na ksekatharisoume.... milame tora gia to epidoma anergias sosta? o aderfos mou eipe oti thelei 18mines kai stin kipro prepei na doulepseis 6 mines gia na exeis to diakaioma meta na vgeis sto tameio anergias. kai meta ti ginetai mporeis na metafereis to anergiako sou se alli xora na to pairneis?
                      oxi den einai etsi oi kiprioi alla tora logo krisis h alitheia einai oti se ekmetalevontai kai pleon arxisan polloi na min sou kollane koinonikes asfaliseis

                      Comment


                        Originally posted by Rena Spirogiannaki View Post
                        to theoro megalo risko na doulepsis mabra afti ine i gnomi mou meta den tha mporesis pote na kanis kati edo to riskaris?
                        e den nomizo giati mporei na xreiastei na ertho na meino opote .... min mpoume kai se mavri lista akomi den irthame

                        Comment


                          den enoo tamio anergias ala to epidoma otan pernis liga xrimata apo ton ergodotisou apo to job center
                          giafto mpori na se dilosi me liga ki esi na pernis ta upolipa apo eki.

                          Comment


                            Καλησπέρα παιδιά ειμαι ο Γιώργος θελω να μεταναστεύσω στην Γερμανία εχω βρει μια δουλίτσα (για αρχή είναι καλα μου είπαν οι γνωστοί που την βρήκαν κ θα με φιλοξενήσουν) security στην Φρανκφουρτη.σε όποιον το λέω μου λέει ότι και εκει χάλια είναι όπως εδω.με αυτά που διαβάζω εδω δεν μου φαίνεται να είναι τόσο άσχημα τα πράγματα.δεν ενοω ότι θα πάω κ θα είναι όλα μέλι γάλα αλλα θελω να ζήσω με αξιοπρέπεια και καλύτερη ποιότητα ζωής να δουλεύω κ να πληρώνομαι.σας παρακαλώ οποίος έχει άποψη ας μου την πει.σας ευχαριστώ

                            Comment


                              Γιώργο,

                              Πρόσφατα επέστρεψα από ταξίδι στην Φρανκφούρτη ως τουρίστας όμως! Θέλω να σου πω ότι οι εντυπώσεις ειναι θετικές με την πρώτη ματιά, όμως κάθε χώρα έχει τα προβλήματά της που τα καταλαβαίνεις όταν ζεις μόνιμα...

                              Βασικό ατού για κάποιον είναι τα γερμανικά σε επίπεδο B2 για να συνεννοείται διότι ειναι απαραίτητη γνώση σε οποία χώρα μεταναστεύσεις...επίσης να έχεις προυπηρεσία για να την αποδείξεις σε όποιον το ζητήσει...

                              Τέλος να μην βασιστείς και πολύ στους Έλληνες του εξωτερικού διότι ως λαός έχουμε τέτοιο εγωϊσμό και δεν βοηθάμε τους νέους μετανάστες από ζήλεια, εκτός από εξαιρέσεις! Να το θυμάσαι αυτό!

                              Περισσότερα εάν μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως...όμως την δουλειά την βρίσκεις και μέσω ΟΑΕΔ Γερμανίας ή με συστάσεις...

                              Comment


                                Καλησπερα. Μην ακους τι σου λενε, εχω συγγενεις εκει που ζουνε χρονια αλλα και φιλους που πηγαν προσφατα. Ειναι μεγαλη πολη κι εχει πολλα να σου προσφερει, οποτε εχεις και πολλες πιθανοτητες να βρεις δουλεια αρκει να μαθεις τη γλωσσα. Τα ενοικια φρανκφουρτη ειναι σχετικα ακριβα ομως αν εχεις μια δουλεια σιγουρα θα ζεις με μεγαλυτερη αξιοπρεπεια απο οτι εδω στην Ελλαδα που ακομη κι αν εχεις δουλεια ή δεν πληρωνεσαι ή ειναι τοσο λιγα που τα παιρνει ολα το κρατος μεσω φορων. Κι εξαλλου τι εχεις να χασεις αν προσπαθησεις? αφου θα σε φιλοξενουν στην αρχη πηγαινεις και βλεπεις. Καλη τυχη.

                                Comment

                                Working...
                                X