Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα και από εμένα, ονομάζομαι Γιάννης, είμαι 25 χρονών, απο Ηράκλειο Κρήτης. Εδώ και βδομάδες χτενίζω το συγκεκριμένο φόρουμ έχοντας συλλέξει απαραίτητες πληροφορίες για την μετανάστευσή μου στην Γερμανία η οποία θα γίνει το Μάρτιο με το καλό. Έχω αρχίσει μαθήματα γερμανικών από τον περασμένο Φεβρουάριο και είμαι σε ένα καλό δρόμο για να πάρω το κρατικό τον Νοέμβριο και το Goethe τον Φεβρουάριο. Μαζί μου θα είναι και η κοπέλα μου που πήραμε την απόφαση αυτή από κοινού,η οποία ξέρει ήδη την γλώσσα. Δυστυχώς δεν έχουμε κάποιο γνωστό να μας βοηθήσει εκεί, άρα ότι κάνουμε το κάνουμε μόνοι μας.

    Η πόλη που θα μεταβούμε είναι η Κολωνία διότι έχει τα πανεπιστήμια που ζητάμε για να συνεχίσουμε τις σπουδές μας. Εκείνη συνεχίζει για μεταπτυχιακό, ενώ εγώ τελείωσα σε ιδιωτική σχολή τεχνικός δικτύων και θα ήθελα να αρχίσω από την αρχή εκεί μπαίνοντας σε πρόγραμμα για προπτυχιακό διαφορετικής ειδικότητας από αυτήν που σπούδασα εδώ. Με βάση όσα έχω ψάξει μέχρι τώρα, 2 άτομα με 4ωρη απασχόληση (ευελπιστούμε δλδ) μπορούν να καλύψουν τα έξοδα του σπιτιού (ρεύμα, νερό, νοίκι, ιντερνετ, supermarket).

    Απλά έχω και μερικές ερωτήσεις για κάποια συγκεκριμένα θέματα.

    - Sozialwohnung στην Κολωνία υπάρχει? Δηλαδή που σου παρέχει το γερμανικό κράτος σπίτι για κάποιο χρονικό διάστημα?

    - Οι περισσότεροι είδα φύγατε για Γερμανία έχοντας και κάποιο γνωστό ή μία άκρη. Οι υπόλοιποι που δεν είχατε τίποτα από τα 2 πως βρήκατε σπίτι?

    - Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Couchsurfing.org για την μετανάστευση του στην Γερμανία ?

    - Αν δεν έχεις δουλειά δύσκολα σου νοικιάζουν σπίτι. Αν δεν έχεις μόνιμη κατοικία δεν μπορείς να υπογράψεις συμβόλαιο εργασίας. Τι γίνετε στην περίπτωση αυτή?

    - Κάποιος να μου προτείνει μια γερμανόφωνη σειρά (που να βλέπεται..) για να με βοηθήσει στο ακουστικό μου.

    Comment


      Αχ παιδιά έχω μπερδευτεί... Και αγχωθεί!!!
      Καινούργια όπως καταλαβαίνετε...

      Ελπίζω να γράφω σε σωστό θέμα...
      Έφερα εδώ το μήνυμά μου μήπως το δει κανείς...

      Είμαι ακόμα Ελλάδα αλλά τίποτα δε με κρατάει εδώ..
      Έχω πάρει την απόφαση και μαζί με τη συγκάτοικό μου σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε Γερμανία.
      Σκεφτόμαστε τη Φρανκφούρτη για πολλούς και διάφορους λόγους.

      Και τώρα έρχονται οι ερωτήσεις...

      1) Εγώ γνωρίζω γερμανικά επιπέδου C1 και έχω πτυχίο ΤΕΙ τμήματος Marketing. Τον τελευταίο καιρό βέβαια εργάζομαι σε τυπογράφο και κατά διαστήματα έχω περάσει από διάφορα επαγγέλματα (όλα Υπάλληλος Γραφείου αλλά σε διαφορετικούς τομείς π.χ. Παραϊατρικα, αθλητικό marketing, διαφημιστική). Χρειάζομαι Βεβαιώσεις εργασίας από όλους αυτούς; Και αν ναι...
      1.1) Μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι βεβαιώσεις αποδοχών που έπαιρνα για την εφορία;
      1.2) Χρειάζεται να τα προσκομίσω μαζί με το βιογραφικό σας απόδειξη προϋπηρεσίας; Ένα από τα αφεντικά δε μου κολλούσε ένσημα για 2 χρόνια, πώς θα αποδείξω την προϋπηρεσία με τη Βεβαίωση εργασίας;

      2) Η φίλη μου γερμανικά δεν ξέρει. Τώρα σκέφτεται να μάθει τα βασικά, έστω και επίπεδο Α1 -
      Α2 για να μπορεί να συνεννοείται. Ξέρει πολύ καλά αγγλικά. Έχει επίσης πτυχίο Βρεφοκόμου από ΙΕΚ. Επίσης έχει προϋπηρεσία σαν Υπάλληλος γραφείου σε εταιρεία με παραϊατρικά. Χωρίς κάποιο πτυχίο βέβαια... Εκτός αυτού έχει και επαγγελματικό δίπλωμα κατηγορίας Β.
      2.1) Αναγνωρίζεται το πτυχίο της;
      2.2) Μπορεί να βρει δουλειά σε griechische Kindergarten; Είδα ότι υπάρχουν δύο στη Φρανκφούρτη.
      2.3) Τι άλλη δουλειά θα μπορούσε να κοιτάξει;
      2.4) Οδηγός ταξί με αυτό το δίπλωμα μπορεί να βρει; Ή μήπως κούριερ;

      (αχ σας παρακαλώ επειδή μου διαφεύγει... πείτε μου πως λέγετε το ΙΕΚ στα γερμανικά καθώς ο βρεφοκόμος)


      3) Επιπλωμένα σπίτια νοικιάζουν οι Γερμανοί; Γιατί με αυτά που διάβασα πως ούτε κουζίνα δεν έχουν ανησύχησα αρκετά... Επίσης είναι και πιο συνετό να μη χρειάστει να μετακομίσουμε και όλα μας τα έπιπλα από την αρχή...

      Έχουμε αποφασίσει να μη φύγουμε μέχρι να βάλουμε κάποιες βάσεις - όπως για παράδειγμα τουλάχιστον η μία να βρει δουλειά. Έτσι θα μπορέσουμε και πιο εύκολα να βρούμε σπίτι και να συντηρηθούμε καλύτερα...

      Σας ευχαριστώ πολύ που βοηθάτε πολύ όλους εμάς τους νέους στη μετανάστευση...
      Μακάρι να πάνε όλα καλά και για εμάς και εδώ είμαστε να βοηθάμε και εμείς όσους μπορούμε!
      Απ' τα όνειρα να κλέψουμε ζωή...!!

      Comment


        Μετανάστευση στη Γερμανία

        Καλησπέρα σας πατριωτάκια,σύντομα και εγώ θα κάνω το μεγάλο βήμα μαζί με την κοπέλα μου(γιατρός) προς Γερμανία μεριά.Είμαστε και οι δύο απόλυτα συνειδητοποιημένοι και στόχος μας είναι μια καλύτερη ζωή.Εγώ είμαι 25 ετών και έχω σπουδάσει μηχανολόγος σε Τει.Γνωρίζω αγγλικά και σύντομα θα είμαι και επίπεδο Β2 στα γερμανικά. Τα χέρια μου γενικά πιάνουν και έχω κάνει αρκετές δουλείες και πάνω στο επάγγελμά μου.Αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει γιατί δεν έχω πάρει από κανένα καμία σαφή απάντηση(άλλοι λένε άλλα,άλλοι λένε άλλοι) το πτυχίο του τει αναγνωρίζετε σαν τι στη γερμανία?θα μου πείτε bachelor?αυτό το γνωρίζω.Μπορώ όμως να δουλέψω σε κάποιο εργοστάσιο με αυτό το πτυχίο?θα με βοηθήσει στην εύρεση εργασίας?ευχαριστώ.

        Comment


          unsourcer, το πτυχίο σου αναγνωρίζεται ως Hochschulabschluss Maschinenbau, δηλαδή, πτυχίο τριτοβάθμιας Μηχανολογία. Μπορείς στη σελίδα αυτή να δεις πως και ποια αναγνωρίζονται, είναι βάση δεδομένων για πτυχία εκτός γερμανίας,αναγνώρισης κλπ:
          Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse: anabin Datenbank
          --> Hochschulabschlüsse --> Suchen nach Abschlüssen --> επιλέγεις χώρα, τύπος πτυχίου και αντικείμενο.


          Για αναζήτηση θέσεων εργασίας πήγαινε στον οαεδ γερμανίας:

          και κάνε αναζήτηση ανάλογα, δεν ξέρω τι σε αφορά περισσότερο
          Maschinenbaumechaniker/in - Allgemeiner Maschinenbau
          Maschinenbaumechaniker/in)
          και επιθυμητό τόπο εργασίας, από μια γρήγορη ματιά έχει αρκετά, εννοείται ότι το πτυχίο θα σε βοηθήσει

          Σας εύχομαι καλή τύχη, κι όλα να πάνε καλά.

          Comment


            Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Έχω μπει στο anabin και έχω βρει το πτυχίο μου. Λοιπόν έχω έχω μια μικρή εμπειρία από 2 εργοστάσια. Και αυτό είναι η αλήθεια ότι με ενδιαφέρει. Εργασία στη παραγωγή. απλά αυτό ήθελα να μάθω αν δηλαδή μέσω του πτυχίου μου με πάρουν όχι σαν εργάτη σε εργοστάσιο. Και από θέμα αμοιβής το λέω. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση.

            Comment


              Παιδιά καλησπέρα. fdjackie χρησιμοποίησα την διεύθυνση που είναι τα πτυχία και βρήκα το δικό μου αλλά απο κει και πέρα άκρη δεν βγάζω με το αν αναγνωρίζεται. Χρησιμοποιώ την μετάφραση αλλά ψιλο χάνομαι. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις ? Μου βγάζει ένα Klasse A4 και παρακάτω τα εξής.

              Abschluss Ptychio epistimis fysikis agogis kai athlitismou
              Abschluss (dt. Übers.) Universitätsdiplom der Sportwissenschaft
              Abkürzung nicht existent
              Abschlusstyp Ptychio (AEI)
              Studienrichtung epistimi fysikis agogis kai athlitismou
              Studienrichtung (dt. Übers.) Sportwissenschaft
              Abschlussklasse A4
              Kommentar
              vgl. Beschreibung der Studienrichtung.
              Bewertung
              Äquivalenzklasse Entsprechender dt. Abschlusstyp Kommentar
              Bedingt vergleichbar Staatsexamen Lehramt 4 (SII) -
              Bedingt vergleichbar Staatsexamen Lehramt 5 (LBer) -
              Bedingt vergleichbar Staatsexamen Lehramt 1 (GS) -
              Bedingt vergleichbar Staatsexamen Lehramt 2 (GS/SI) -
              Bedingt vergleichbar Staatsexamen Lehramt 3 (SI) -
              Entspricht Diplomgrad Univ. Dieser grechische Hochschulabschluss kann deutschen Lehramtsprüfungen nur bedingt gleichgestellt werden (vgl. hierzu die Angaben zur beruflichen Bewertung).

              Comment


                Απ ότι βλέπω είσαι Απόφοιτος Τμήματος Φυσικής Αγωγής.
                Δε γνωρίζω προσωπικά, αλλά απ ό,τι καταλαβαίνω κοιτάζοντας τώρα είναι ότι λέει ότι μπορεί να είναι ισάξιο των γερμανικών κρατικών εξετάσεων υπό προϋποθέσεις. Απ' ό,τι είδα σε κάποια επαγγέλματα γίνονται Staatsexamen δηλαδή κρατικές εξετάσεις που δίνουν το δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματος (αν δεις εδώ στη wikipedia αφορά δικηγόρους, φαρμακοποιους, ιατρούς αλλά και εκπαιδευτικούς Staatsexamen – Wikipedia)

                Επειδή είναι ειδικό το θέμα σου πρέπει να δεις μάλλον και αλλού ή να σου απαντήσει κάποιος πιο ειδικός

                έκανα μία αναζήτηση και βρήκα εδώ στο patriotaki αυτή την απάντηση (παλαιότερη) σε άλλο θέμα, ελπίζω να σε βοηθήσει:

                Comment


                  Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.

                  Comment


                    Καλημέρα παιδιά έχω κάνει όλες τις απαραίτητες μεταφράσεις στο πτυχίο μου και γενικά στα χαρτιά μου θυμίζω τει μηχανολογίας. Χωρίς εργασιακή εμπειρία θα με βοηθήσει αυτό το πτυχίο στο θέμα εύρεσης εργασίας; αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει γιατί μου είπαν ότι χωρίς εργασιακή εμπειρία είναι πολύ δύσκολο. Όταν φτάσω με το καλό στη Γερμανία είναι προτιμότερο να αποτανθω σε γραφείο εύρεσης εργασίας η να πηγαίνω πόρτα πόρτα σε εργοστάσια και να αφήνω βιογραφικά; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                    Comment


                      και τα δύο. ..όσο πιο πολλά κάνεις τόσο πιο γρήγορα θα βρεις..θα σε βοηθήσει το πτυχίο σίγουρα. ..μετράει πολύ βασικά όλα μετράνε ότι έχεις παραπάνω τόσο καλύτερο. γερμανικά μόνο και τρέξιμο συνέχεια. αν τεμπελιαζεις γενικά καλύτερα κάτσε εκεί. γενικά μιλάω χωρίς παρεξήγηση
                      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                      Comment


                        Καλησπέρα σας. Παρακαλώ πολύ εάν κάποιος γνωρίζει τι δικαιούται κάποιος με πολύτεκνη οικογένεια ( 5 παιδιά) όταν εργάζεται στη Γερμανία. Πρέπει την οικογένειά του να την έχει μαζί του για να δικαιούται τις όποιες παροχές η όχι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                        Comment


                          Originally posted by kapten View Post
                          Καλησπέρα σας. Παρακαλώ πολύ εάν κάποιος γνωρίζει τι δικαιούται κάποιος με πολύτεκνη οικογένεια ( 5 παιδιά) όταν εργάζεται στη Γερμανία. Πρέπει την οικογένειά του να την έχει μαζί του για να δικαιούται τις όποιες παροχές η όχι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                          Φορολογικά πρέπει να είναι εδώ. Δηλαδή αν η γυναίκα σου και τα παιδιά σου είναι Ελλάδα και εσύ εδώ τότε είσαι κατηγορία Ι και δεν έχει φοροαπαλλαγές για τέκνα και γυναίκα.
                          Τα επιδόματα τέκνων τα δικαιούσαι αν δεν λαμβάνεις από Ελλάδα (μπορείς όμως να πάρεις την διαφορά), παίρνεις τα κατάλληλα έντυπα από εδώ (στα ελληνικά μάλιστα) , τα συμπληρώνεις και τα παραδίνεις στις αρμόδιες υπηρεσίες στην Ελλάδα, αυτές συμπληρώνουν ότι πρέπει και τα στέλνουν στην Γερμανία. Μεταφέρονται υπηρεσιακά από Ελλάδα - Γερμανία δηλαδή.
                          Αν η οικογένεια σου είναι ανασφάλιστη μπορούν να συμπεριληφθούν στην δικιά σου ασφάλιση χωρίς έξτρα κόστος (αυτό βέβαια δεν ξέρω τι σημαίνει, μπορεί να σου επιστρέφουν το κόστος των Γιατρών στην Ελλάδα, μπορεί άπλα να σε καλύπτουν όταν σε επισκέπτονται Γερμανία)

                          Comment


                            Καλησπέρα φίλε georgek. Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για το χρόνο σου και την ανταπόκριση στο να δώσεις τη βοήθεια σου απαντώντας στην ερώτησή μου. Ενδεχομένως να είναι ημιτελής η ερώτηση μου και να μην κατάλαβες τι εννοούσα. Σκέφτομαι να μεταναστεύσω απο την Ελλάδα στη Γερμανία για εργασία εκεί. Έχω βρει την εργασία ( Ελληνικό εστιατόριο συγγενικού μου προσώπου) και απλά ρωτάω σαν πολύτεκνος με 5 παιδιά όπως έχω προαναφέρει και πιο πάνω τι δικαιούμαι και αν για να τα δθκαιούμαι πρέπει απαραιτήτως να έχω και την οικογένεια μαζί μου η όχι. Και πάλι σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση,

                            Comment


                              Καλησπέρα, προφανώς αναφέρεσε στα ειδικά επιδώματα, προνόμοια που υπάρχουν για πολύτεκνους, ειδικά για κάποιον με 5 παιδιά όπως εσύ. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.
                              Θα σου πρότεινα όμως να επικοινωνήσεις με την υπηρεσία εδώ www.arbeitsagentur.de κάτω από την επιλογή Bürgerinnen & Bürger έχει υποεπιλογές για οικογένεια και παιδία (familie und kindern) καθώς και για οικονομική βοήθεια (finanzielle hilfen), το επίδωμα τέκνου από εδώ το πέρνει κανείς (kindergeld).
                              Απαντάναι και σε email στα αγγλικά, αν μάλιστα τους δώσεις γερμανική διέυθυνση συνήθως σου στέλνουν τα έντυπα που πρέπει να συμπληρώσεις.

                              Είμαι σίγουρος οτι υπάρχει πρόνοια για κάποιον με 5 παίδία, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν δικαιούσε σπίτι, αυτοκίνητο και βοήθεια για τις δουλείες στο σπίτι κανα δύο φορές την εβδομάδα, οπότε ψάξτω καλά. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

                              Comment


                                Originally posted by georgek View Post
                                Καλησπέρα, προφανώς αναφέρεσε στα ειδικά επιδώματα, προνόμοια που υπάρχουν για πολύτεκνους, ειδικά για κάποιον με 5 παιδιά όπως εσύ. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.
                                Θα σου πρότεινα όμως να επικοινωνήσεις με την υπηρεσία εδώ www.arbeitsagentur.de κάτω από την επιλογή Bürgerinnen & Bürger έχει υποεπιλογές για οικογένεια και παιδία (familie und kindern) καθώς και για οικονομική βοήθεια (finanzielle hilfen), το επίδωμα τέκνου από εδώ το πέρνει κανείς (kindergeld).
                                Απαντάναι και σε email στα αγγλικά, αν μάλιστα τους δώσεις γερμανική διέυθυνση συνήθως σου στέλνουν τα έντυπα που πρέπει να συμπληρώσεις.

                                Είμαι σίγουρος οτι υπάρχει πρόνοια για κάποιον με 5 παίδία, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν δικαιούσε σπίτι, αυτοκίνητο και βοήθεια για τις δουλείες στο σπίτι κανα δύο φορές την εβδομάδα, οπότε ψάξτω καλά. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.
                                Η βοήθεια σου όντως είναι πολύτιμη. Σε ευχαριστώ και πάλι θερμά.

                                Comment

                                Working...
                                X