Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by geoman View Post
    Καλησπέρα,

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.Τις θεωρώ αρκετά χρήσιμες.

    Επί ευκαιρίας, θα ήθελα να ρωτήσω εσένα η όποιον άλλον το διαβάσει το εξής: Έχω κάποια ρούχα σε πολύ καλή κατάσταση που θα ήθελα να τα χαρίσω σε κάποιον που τα έχει ανάγκη. Στην Ελλάδα είχα γνωριμίες και το είχα κάνει πιο εύκολα. Θυμάμαι πως αν δεν έβρισκα κάποιον άνθρωπο τα πήγαινα σε κάποια ενορία. Εδώ στην Γερμανία συμβαίνει το ίδιο με τις Ελληνικές εκκλησίες τουλάχιστον? Η προτείνει κάποιος κάτι γνωρίζοντας παραπάνω πράγματα? Ήθελα να ανοίξω νέο θέμα αλλά πριν το κάνω και γεμίσω το φόρουμ είπα να ρωτήσω εδώ.
    υπαρχουν στους δρομους κατι μεγαλοι καδοι-containers με την επιγραφη kleidung-schuhe , τα βαζεις σε σακουλα και τα ριχνεις εκει μεσα.
    απο κει και περα το αν θα καταληξουν σε ανθρωπους που τα εχουν αναγκη η σε καποιο καταστημα δεν το γνωριζω.
    οσο για sites για να ψαξεις σπιτι τα παρακατω ειναι τα τρια μεγαλυτερα
    Anbieten. Suchen. Finden. Die größte Auswahl an Wohnungen, Häusern und Gewerbeflächen findest du nur bei ImmoScout24. Immobilien ab 0€ vermieten ✓ Jetzt Traumwohnung finden ✓ ImmobilienScout24

    Aktuelle Immobilien, schöne Wohnungen und Häuser zur Miete oder Kauf in ganz Deutschland. Jetzt online, schnell & einfach, persönlichen Wohntraum finden!

    Comment


      ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΠΡΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ

      Eιναι στο Μοναχο!! Συναδελφος αφηνει 4αρι διαμερισμα, 82μ², στον πανω οροφο 2οροφου σπιτιου στο Ottobrunn.800€ ζεστο πληρωνει τωρα. Εχει οικογενεια με 2 παιδακια, οποτε δε θα ειναι προβλημα να ενοικιαστει το σπιτι ξανα σε οικογενεια. Οποιος ενδιαφερεται σοβαρα (εχει δουλεια, βρισκεται Μοναχο) ας μου στειλει μνμ ΑΜΕΣΑ η να μου τηλεφωνησει στο , επειδη ειμαι στη δουλεια, οποιος τηλεφωνησει ας επιμεινει λιγο. Και παρακαλω, οποιος δεν γνωριζει γερμανικα ας εχει καποιον κοντα του που να μιλαει γερμανικα για να μιλησει απευθειας για τυχον λεπτομερειες κτλ.

      Καποιος μοντ. ας προσθεσει στον τιτλο την πολη, διοτι δε με αφηνει το εντιτ να αλλαξω τον τιτλο.

      Comment


        να διαγραφει παρακαλω

        Comment


          Σπίτι στο Μόναχο

          kalhspera paidia kai apo edw..psaxno spiti stis gyro perioxes toy monaxoy h hotel alla mexri 500.h an thelei kapoios sygkatikhsh.egw tora meno sto neufahrn.eyxaristw poly.

          Comment


            kalhmera paidia eimai kai egw germania edw kai 3 mhnes endiferomai gia sygkatikish giati einai polla ta ekswda egw meno se hotel.an exei kapoios spiti kai thelei na mhrastoyme ta ekswda ok.mail.
            drittas143@gmail.com eyxaristw

            Comment


              Originally posted by dhmhtrhs scania View Post
              kalhspera paidia kai apo edw..psaxno spiti stis gyro perioxes toy monaxoy h hotel alla mexri 500.h an thelei kapoios sygkatikhsh.egw tora meno sto neufahrn.eyxaristw poly.
              Καλησπερα,εδω που μενω υπαρχει ενα δωματιο για 1 ατομο.Δεν ειναι κ στην καλυτερη κατασταση ειναι πολυ μικρο με ενα μικρο μπαλκονακι κ το μπανιο το μοιραζεσαι με μια κοπελα ελληνιδα η οποια μενει κ αυτη σε ενα αλλο μικρο δωματιο.Εχει στο κτιριο κουζινα που μπορεις να χρησιμοποιησεις με ματια κ φουρνο επισης πλυντηριο κ στεγνωτηριο.Η τιμη ειναι 300 κ δεν ζηταει εγγυηση η μισθοδωσιες.Το ουμπαν ειναι 10λεπτα με τα ποδια αλλα μπορεις να παρεις κ το λεφορειο,εχει πολυ συχνα δρομολογια.Υπαρχουν κοντα σουπερ μαρκετ κ αλλα μαγαζια.Η περιοχη ειναι Fürstenried West.Ο ιδιοκτητης ειναι γερμανος αλλα μιλαει κ αγγλικα.Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ειναι ομως μια καλη λυση για οποιον εχει ερθει τωρα μεχρι να βρει κατι καλυτερο η για καποιον που ειναι στον δρομο.Εχω την διαθεση να βοηθησω οσο μπορω με μεταφραση κ τα λοιπα,αν ενδιαφερεσαι η για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει μνμ κ να επικοινωνησουμε τηλ.Ελπιζω να βοηθησα.

              Comment


                καλησπερα και απο εδω ελενα σου εχω στειλη μην προσοπικο με τηλ αν θεσ να μηλησουμε για το δωματιο ευχαριστω

                Comment


                  Δημητρη καλοριζικο το δωματιο κ ευχομαι ολα να πανε καλα στην διαμονη κ το ξεκινημα σου στο Μοναχο κ να κανεις τους στοχους σου πραγματικοτητα.

                  Comment


                    se eyxaristw para poly elena gia thn boitheia pou mou edwses gia na noikiaso to domatio telika.kai sou eyxwmai na eisai kala esy kai h oikogenoia sou kai sas eyxwmai oti kalytero giati to aksizete!!!

                    Comment


                      Originally posted by Ελενα@ View Post
                      Δημητρη καλοριζικο το δωματιο κ ευχομαι ολα να πανε καλα στην διαμονη κ το ξεκινημα σου στο Μοναχο κ να κανεις τους στοχους σου πραγματικοτητα.


                      Originally posted by dhmhtrhs scania View Post
                      se eyxaristw para poly elena gia thn boitheia pou mou edwses gia na noikiaso to domatio telika.kai sou eyxwmai na eisai kala esy kai h oikogenoia sou kai sas eyxwmai oti kalytero giati to aksizete!!!
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        αναζήτηση πανσιόν/δωμάτιο με το μήνα για esslingen

                        καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος κάτι για προσωρινή διαμονή(μέχρι ανεύρεσης σπιτιού) στο esslingen?

                        Comment


                          Κάποια βοήθεια για Νυρεμβέργη

                          Καλησπέρα πατριωτάκια,

                          Καταρχάς, να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που βοηθούν και γράφουν όλα αυτά τα χρήσιμα πράγματα για όλους εμάς. Πραγματικά, είναι πολύ μεγάλη βοήθεια!

                          Είμαι 25 χρονών, Μηχανικός Αυτοματισμού (από το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης) και πριν μία εβδομάδα υπέγραψα συμβόλαιο για διεθνής εταιρία λογισμικού, η οποία έχει έδρα στην Νυρεμβέργη. Ευτυχώς η δουλειά είναι στα Αγγλικά, καθώς οι γνώσεις μου στα Γερμανικά είναι επιπέδου (άτυπα) A2.

                          Αυτή την στιγμή βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. Στο συμβόλαιο γράφει ότι ξεκινάω την δουλειά στις 1 Οκτωβρίου. Εχω κλείσει εισητήρια για Νυρεμβέργη στις 20 Σεπτεμβρίου, καθώς και 5 μέρες σε κεντρικό ξενοδοχείο, ώστε να προλάβω να κάνω τις όποιες απαραίτητες ενέργειες πρέπει να κάνει κάθε μετανάστης στην Γερμανία.

                          Οπότε πρέπει να:
                          - Βρω σπίτι για να μείνω
                          - Να γραφτώ στον Δήμο
                          - Να ανοίξω Γερμανικό τραπεζικό λογαριασμό
                          - Να αποκτήσω γερμανικό ΑΦΜ (κάτι τέτοιο νομίζω).

                          Η ερώτησή μου είναι:
                          πόσο εύκολα είναι αυτά να γίνουν, όταν μιλάω ελάχιστα (τα πολύ βασικά) Γερμανικά; Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει η Ελληνική κοινότητα Νυρεμβέργης σχετικά με τα παραπάνω; Θέλω να πω, μιλάνε αγγλικά στο Rathaus ή θα πρέπει να συνεννοηθώ στα Γερμανικά;

                          Επίσης, μαζί μου θα έρθει και η κοπέλα μου, καθώς δεν υπάρχει κάτι για αυτήν στην Ελλάδα. Εχει πτυχίο + μεταπτυχιακό στο μοντάζ (βίντεο) από το Αριστοτέλειο Παν. Θεσσαλονίκης, αλλά όπως κι εγώ, έτσι κ αυτή, μιλάει πολύ λίγα Γερμανικά (τα βασικά). Το concept είναι να μένει μαζί μου και να παρακολουθεί μαθήματα Γερμανικών στο Vhs της περιοχής, ώσπου μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να είναι σε θέση να αναζητήσει εργασία στην Γερμανία. Το πρόβλημα εδώ, είναι ότι (σύμφωνα με αυτά που διαβάζω), στην Γερμανία μπορεί να μείνει 3 μήνες. Απο κει και πέρα, θα πρέπει να δηλώσει για ποιον λόγο μένει εδώ, και αν δεν έχει εργασία, τότε θα πρέπει να έχει ασφάλεια (που δεν έχει). Τι μπορούμε να κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

                          Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

                          Comment


                            Originally posted by Panos Georgiadis View Post
                            Καλησπέρα πατριωτάκια,



                            Οπότε πρέπει να:
                            - Βρω σπίτι για να μείνω
                            - Να γραφτώ στον Δήμο
                            - Να ανοίξω Γερμανικό τραπεζικό λογαριασμό
                            - Να αποκτήσω γερμανικό ΑΦΜ (κάτι τέτοιο νομίζω).

                            Η ερώτησή μου είναι:
                            πόσο εύκολα είναι αυτά να γίνουν, όταν μιλάω ελάχιστα (τα πολύ βασικά) Γερμανικά; Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει η Ελληνική κοινότητα Νυρεμβέργης σχετικά με τα παραπάνω; Θέλω να πω, μιλάνε αγγλικά στο Rathaus ή θα πρέπει να συνεννοηθώ στα Γερμανικά;

                            στην Γερμανία μπορεί να μείνει 3 μήνες. Απο κει και πέρα, θα πρέπει να δηλώσει για ποιον λόγο μένει εδώ, και αν δεν έχει εργασία, τότε θα πρέπει να έχει ασφάλεια (που δεν έχει). Τι μπορούμε να κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

                            Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

                            το να βρεις σπιτι ειναι και το πιο δυσκολο λογω αυξημενης ζητησης, οποτε για καποιους μηνες πρεπει ειτε να ψαξεις περιφερειακα της πολης ειτε κεντρικα να μεινεις σε καποιο δωματιο hostel με ξεχωριστη ταχυδρομικη θυριδα, για να λαμβανεις τα γραμματα απο τις υπηρεσιες.
                            οσο μεγαλυτερη η διαρκεια του συμβολαιου ενοικιασης , 3 η 6 μηνες τοσο χαμηλοτερη η μηνιαια τιμη εκει.
                            ολοι οι Γερμανοι γνωριζουν αγγλικα εκτος απο καποιους μεγαλυτερους .
                            οι κοινοτητες προσφερουν καποιες πληροφοριες , δεν θα σε παρουν ομως απο το χερι να σου δειξουν.
                            στην Γερμανια και απο τη στιγμη που δηλωθηκες στον Δημο μπορεις να μεινεις οσο θελεις ( σαν πολιτης μελους ΕΕ) και αν δεν εχεις εργασια φυσικα και δεν χρειαζεται να ασφαλιστεις.
                            απο τη στιγμη που παρεις τα πρωτα χρηματα απο εργοδοτη ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση σου.
                            τα μαθηματα στο vhs ειναι σχετικα φθηνα , ωστοσο η κοπελα μπορει να δηλωθει αμεσα και στον γερμανικο οαεδ , και να ζητηση συναντηση με καποιον συμβουλο (Berater ) ο οποιος και μπορει να την ενταξει σε τμηματα γλωσσικης εκμαθησης και ενσωματωσης στην αγορα εργασιας τα οποια ειναι πληρωμενα απο τον οαεδ φυσικα.

                            Comment


                              Originally posted by Don Juan View Post
                              το να βρεις σπιτι ειναι και το πιο δυσκολο λογω αυξημενης ζητησης, οποτε για καποιους μηνες πρεπει ειτε να ψαξεις περιφερειακα της πολης ειτε κεντρικα να μεινεις σε καποιο δωματιο hostel με ξεχωριστη ταχυδρομικη θυριδα, για να λαμβανεις τα γραμματα απο τις υπηρεσιες.
                              οσο μεγαλυτερη η διαρκεια του συμβολαιου ενοικιασης , 3 η 6 μηνες τοσο χαμηλοτερη η μηνιαια τιμη εκει.
                              ολοι οι Γερμανοι γνωριζουν αγγλικα εκτος απο καποιους μεγαλυτερους .
                              οι κοινοτητες προσφερουν καποιες πληροφοριες , δεν θα σε παρουν ομως απο το χερι να σου δειξουν.
                              στην Γερμανια και απο τη στιγμη που δηλωθηκες στον Δημο μπορεις να μεινεις οσο θελεις ( σαν πολιτης μελους ΕΕ) και αν δεν εχεις εργασια φυσικα και δεν χρειαζεται να ασφαλιστεις.
                              απο τη στιγμη που παρεις τα πρωτα χρηματα απο εργοδοτη ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση σου.
                              τα μαθηματα στο vhs ειναι σχετικα φθηνα , ωστοσο η κοπελα μπορει να δηλωθει αμεσα και στον γερμανικο οαεδ , και να ζητηση συναντηση με καποιον συμβουλο (Berater ) ο οποιος και μπορει να την ενταξει σε τμηματα γλωσσικης εκμαθησης και ενσωματωσης στην αγορα εργασιας τα οποια ειναι πληρωμενα απο τον οαεδ φυσικα.
                              Καλησπέρα φίλε και ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

                              Για σπίτια, κοιτάζω εδώ: search results - HomeCompany Nuremberg - Agency for temporary furnished accommodation
                              σύμφωνα με το ToyTownGermany forum, αρκετοί τον προτείνουν και έχουν βρει σπίτι, ενώ ένα ακόμα site που κοιτάω είναι το home.immobilienscout24.de . Θέλω να πιστεύω ότι με συμβόλαιο εργασίας, καθώς ίσως και με κάποιο άτομο από την εταιρία μαζί μου, δεν θα δυσκολευτώ να βρω σπίτι. Από τώρα κι όλας σκέφτομαι να στείλω κάποια σχετικά mail για να κόψω κίνηση και να δω τι παίζει.

                              Για την δική μου ασφάλιση δεν έχω πρόβλημα. Μου κάνουν ιδιωτική ασφάλεια. Το πρόβλημα είναι για την κοπέλα μου που δεν έχει ασφάλεια και τι θα γίνει αν δει βρει δουλειά εντός 3 μηνών. Σύμφωνα μ' αυτά που λες δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

                              Comment


                                Originally posted by Panos Georgiadis View Post
                                Καλησπέρα πατριωτάκια,

                                Καταρχάς, να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που βοηθούν και γράφουν όλα αυτά τα χρήσιμα πράγματα για όλους εμάς. Πραγματικά, είναι πολύ μεγάλη βοήθεια!

                                Είμαι 25 χρονών, Μηχανικός Αυτοματισμού (από το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης) και πριν μία εβδομάδα υπέγραψα συμβόλαιο για διεθνής εταιρία λογισμικού, η οποία έχει έδρα στην Νυρεμβέργη. Ευτυχώς η δουλειά είναι στα Αγγλικά, καθώς οι γνώσεις μου στα Γερμανικά είναι επιπέδου (άτυπα) A2.

                                Αυτή την στιγμή βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. Στο συμβόλαιο γράφει ότι ξεκινάω την δουλειά στις 1 Οκτωβρίου. Εχω κλείσει εισητήρια για Νυρεμβέργη στις 20 Σεπτεμβρίου, καθώς και 5 μέρες σε κεντρικό ξενοδοχείο, ώστε να προλάβω να κάνω τις όποιες απαραίτητες ενέργειες πρέπει να κάνει κάθε μετανάστης στην Γερμανία.

                                Οπότε πρέπει να:
                                - Βρω σπίτι για να μείνω
                                - Να γραφτώ στον Δήμο
                                - Να ανοίξω Γερμανικό τραπεζικό λογαριασμό
                                - Να αποκτήσω γερμανικό ΑΦΜ (κάτι τέτοιο νομίζω).

                                Η ερώτησή μου είναι:
                                πόσο εύκολα είναι αυτά να γίνουν, όταν μιλάω ελάχιστα (τα πολύ βασικά) Γερμανικά; Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει η Ελληνική κοινότητα Νυρεμβέργης σχετικά με τα παραπάνω; Θέλω να πω, μιλάνε αγγλικά στο Rathaus ή θα πρέπει να συνεννοηθώ στα Γερμανικά;

                                Επίσης, μαζί μου θα έρθει και η κοπέλα μου, καθώς δεν υπάρχει κάτι για αυτήν στην Ελλάδα. Εχει πτυχίο + μεταπτυχιακό στο μοντάζ (βίντεο) από το Αριστοτέλειο Παν. Θεσσαλονίκης, αλλά όπως κι εγώ, έτσι κ αυτή, μιλάει πολύ λίγα Γερμανικά (τα βασικά). Το concept είναι να μένει μαζί μου και να παρακολουθεί μαθήματα Γερμανικών στο Vhs της περιοχής, ώσπου μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να είναι σε θέση να αναζητήσει εργασία στην Γερμανία. Το πρόβλημα εδώ, είναι ότι (σύμφωνα με αυτά που διαβάζω), στην Γερμανία μπορεί να μείνει 3 μήνες. Απο κει και πέρα, θα πρέπει να δηλώσει για ποιον λόγο μένει εδώ, και αν δεν έχει εργασία, τότε θα πρέπει να έχει ασφάλεια (που δεν έχει). Τι μπορούμε να κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

                                Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
                                Καλώς ήρθες στο forum .
                                Στην Ελληνική κοινότητα μην ελπίζεις για τίποτα.
                                Καλύτερα μέχρι να ανεβείτε Γερμανία να κάνετε εντατικά μαθήματα Γερμανικών.
                                Αφιέρωσε λίγο χρόνο για να διαβάσεις καλά το forum της Γερμανίας.

                                Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση

                                Mietwohnungen/Διαμερίσματα προς ενοικίαση

                                Η γνώση αγγλικών στην Γερμανία είναι από τις χαμηλότερες στην Ευρώπη/English Proficiency Index

                                Deutsche sprechen schlecht Englisch.
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X