Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλη τυχη να εχετε!!!!!

    Comment


      70 views και καμία απάντηση...

      Παιδιά λίγο τη γνώμη σας ζήτησα,είτε θετική είτε αρνητική,δε ζήτησα δανεικά...Κανείς δε θέλει να τη γράψει;

      Ευχαριστώ.

      Comment


        Originally posted by Kortik View Post
        70 views και καμία απάντηση...

        Παιδιά λίγο τη γνώμη σας ζήτησα,είτε θετική είτε αρνητική,δε ζήτησα δανεικά...Κανείς δε θέλει να τη γράψει;

        Ευχαριστώ.
        Γεια σου Kortik!
        Η γνωμη μου ειναι οτι αρκει που μιλας καλα την γλωσσα και εχεις ξαναδουλεψει στη Γερμανια.
        Εχω κλεισει ενα μηνα εδω,κανω τωρα επιπεδο Β2, εστειλα πολλα βιογραφικα και καμια σημαντικη απαντηση, μονο για λιγες ωρες... ειναι και η περιοδος αυτη δυσκολη...πριμενω μηπως γινει τιποτα απο Σεπτεμβρη. Οι καθηγητες μου στο σχολειο αλλα και στον Οαεδ μου ειπαν οτι πρεπει να βελτιωσω και αλλο την γλωσσα για την ειδικοτητα μου (γυμναστρια)...
        Συνεχως γυριζει στο μυαλο μου να κανω μια αλλη οποιαδηποτε δουλεια αρχικα και οχι αυτη που σπουδασα και εχω 15 χρ. προυπηρεσια ! Ειμαι 41 χρονων και τολμησα μονη να τα παρατησω ολα και να ερθω.. Δεν ξερω τι μου επιφυλασσει το μελλον αλλα θα παλεψω!
        ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ !

        Comment


          Originally posted by katerfit View Post
          Γεια σου Kortik!
          Η γνωμη μου ειναι οτι αρκει που μιλας καλα την γλωσσα και εχεις ξαναδουλεψει στη Γερμανια.
          Εχω κλεισει ενα μηνα εδω,κανω τωρα επιπεδο Β2, εστειλα πολλα βιογραφικα και καμια σημαντικη απαντηση, μονο για λιγες ωρες... ειναι και η περιοδος αυτη δυσκολη...πριμενω μηπως γινει τιποτα απο Σεπτεμβρη. Οι καθηγητες μου στο σχολειο αλλα και στον Οαεδ μου ειπαν οτι πρεπει να βελτιωσω και αλλο την γλωσσα για την ειδικοτητα μου (γυμναστρια)...
          Συνεχως γυριζει στο μυαλο μου να κανω μια αλλη οποιαδηποτε δουλεια αρχικα και οχι αυτη που σπουδασα και εχω 15 χρ. προυπηρεσια ! Ειμαι 41 χρονων και τολμησα μονη να τα παρατησω ολα και να ερθω.. Δεν ξερω τι μου επιφυλασσει το μελλον αλλα θα παλεψω!
          ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ !
          πολυ χρησιμα οσα εγραψες..

          ποσο καιρο κανεις την γλωσσα εκει;

          με επιπεδο Β1 απο Ελλαδα φανταζομαι δεν μπορεις να κανεις και πολλα σαν μηχανικος ;;

          Comment


            Originally posted by Kortik View Post
            70 views και καμία απάντηση...

            Παιδιά λίγο τη γνώμη σας ζήτησα,είτε θετική είτε αρνητική,δε ζήτησα δανεικά...Κανείς δε θέλει να τη γράψει;

            Ευχαριστώ.
            Καλησπέρα Kortik...

            Κ 500 views να δεις δεν λέει κάτι...
            γιατί μπαίνουν πολλοί που δεν είναι μέλη αλλά απλά επισκέπτες.

            Υπομονή κ θα πάρεις κάποιες απαντήσεις...
            αν κ κανένας δεν είναι υποχρεωμένος ή υπάλληλος κανενός εδώ.

            Κ κάτι ακόμη: διάβασε καλά όλα τα post για την Γερμανία...
            κ θα βρεις πολλές απαντήσεις από αυτές που ψάχνεις.
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by katerfit View Post
              Γεια σου Kortik!
              Η γνωμη μου ειναι οτι αρκει που μιλας καλα την γλωσσα και εχεις ξαναδουλεψει στη Γερμανια.
              Εχω κλεισει ενα μηνα εδω,κανω τωρα επιπεδο Β2, εστειλα πολλα βιογραφικα και καμια σημαντικη απαντηση, μονο για λιγες ωρες... ειναι και η περιοδος αυτη δυσκολη...πριμενω μηπως γινει τιποτα απο Σεπτεμβρη. Οι καθηγητες μου στο σχολειο αλλα και στον Οαεδ μου ειπαν οτι πρεπει να βελτιωσω και αλλο την γλωσσα για την ειδικοτητα μου (γυμναστρια)...
              Συνεχως γυριζει στο μυαλο μου να κανω μια αλλη οποιαδηποτε δουλεια αρχικα και οχι αυτη που σπουδασα και εχω 15 χρ. προυπηρεσια ! Ειμαι 41 χρονων και τολμησα μονη να τα παρατησω ολα και να ερθω.. Δεν ξερω τι μου επιφυλασσει το μελλον αλλα θα παλεψω!
              ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ !
              Ευχαριστώ για την απάντηση Katerfit κατ αρχήν.

              Ναι θεωρώ ότι η γλώσσα είναι ένα προσόν,αυτό που με τρομάζει πιο πολύ είναι ότι ακόμη δεν έχω κάποια συγκεκριμένη εξειδίκευση σε κάτι,όπως και η ηλικία μου.
              Σίγουρα ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος απ' ότι πριν πολλά χρόνια που επέστρεψα.
              Θαυμάζω το ότι ξεκίνησες μόνη σου να κάνεις κάτι εκεί,μην τα παρατήσεις!
              Να ξέρεις ότι οι υπομονετικοί και αυτοί που δείχνουν θέληση και συνέπεια τα καταφέρνουν στη Γερμανία και κερδίζουν το σεβασμό των Γερμανών.

              Comment


                καλημερα το θεμα και οχι προλημα με την δησλεξια ληνετε απλος θα πρεπη να βρητε εναν η μια καθηγιτρια που να εχει ασχοληθει με την δησλεξια και οχι λογοθεραπευτες η ψυχολογους ,,, ξερω απο δησλεξια γιατι ο γιος μου 17 ετων εχει και τρεχουμε απο οταν ηταν στην τριτη δημοτηκου . και αυτη τη στηγμη θα παει τριτη λυκειου και ετημαζομαστε και για πανελληνιες . εχοντας μια πολη καλη ψυχολογια και πολυ αυτοπεπηθηση ... θα σου δοσω το τηλ του παυληδη που εδρεβει στην θεσσαλονικη 2310650800 fax 2310587114 αυτος θα σου δοσει της πληροφοριες που χρηαζεστε και θα σας πει αν υπαρχει κατι εκη που βρησκεστε ....ακομα κανει και πολα σεμηναρια πανγκοσμιος ....ειναι ο μονος που εχει το οφθαλμοτεστ που μπορει να πει με σηγουρια το τη σμβενει με το παιδι σου ... επησης θα βοηθησει πολυ αν διαβαζετε τα θεορητηκα μαθηματα και να του κανετε εροτησεις ... την αποστηθησει να την ξεχασετε , μπορει να βγαζει το νοημα του μαθηματος να απανταει σε εροτησης , και ετση μαθενει τα θεορητηκα επησης θα του κανει καλο να βρησκατε καπιον νελληνα εκη που να μηλαει και ελληνηκα . εναν φηλο .. για οτι αλλο θες ροτα με

                Comment


                  Originally posted by V_For_Vendeta View Post
                  πολυ χρησιμα οσα εγραψες..

                  ποσο καιρο κανεις την γλωσσα εκει;

                  με επιπεδο Β1 απο Ελλαδα φανταζομαι δεν μπορεις να κανεις και πολλα σαν μηχανικος ;;
                  δεν ξερω αν σε βοηθησω, αλλα στο τμημα μου στα γερμανικα στο Β1.2 εχω πολλους που ειναι μηχανικοι και δουλευουν ως μηχανικοι....
                  ινδους, ιρανους, βραζιλιανους....
                  και κανουν μαζι μου το Β1....

                  Comment


                    Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ !!!!!
                    ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.
                    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ,,ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΙΝΙ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ...
                    ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΚ......ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΟΚ...ΑΠΟ ΙΧ ΟΚ...ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ,ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΟΚ....
                    ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ...
                    ΕΧΩ 2 ΑΓΟΡΙΑ 10 ΚΑΙ 13 ΕΤΩΝ ,,,ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝΕ INTENSIVE KLASSE ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ .
                    Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΓΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΛΕΞΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΑΝΕΙ 7 ΜΗΝΕΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ,Η ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ..Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΥΣΙ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΕΙ ΤΗΣ ΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΔΑ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ...ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΤΑΞΗ ΑΡΧΙΣΕ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ,,,ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΧΟΛΕΙΟ,,ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Κ.Τ.Λ.
                    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΓΡΑΨΩ ΣΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΑΘΛΗΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΑΚΙΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ,,,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΦΗΒΕΙΑ ,ΤΙ ΝΑ ΠΩ??
                    ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ,,ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ .......ΚΑΙ ΣΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΟΛΩΔΟΥΛΕΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ,,,
                    ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΠΩΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΜΑΣ ΖΩΗ ,,,,,,,,ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΟ!!!!!
                    Β Ο Η Θ Ε Ι Α Ο Π Ο Ι Ο Σ Γ Ν Ω Ρ Ι Ζ Ε Ι Ο Τ Ι Δ Η Π Ο Τ Ε
                    χριστό ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με ένα από τα αγόρια μου ,εμενα ο μεγάλος μου είναι 8 χρόνον και ο μικρός μου 5 ,ο μεγάλος στεναχωριέται και κλαίει συχνά στο σχολειό από ότι μας λέει η δασκάλα του και ενώ ξέρει περισσότερα γερμανικά από την δίδυμη αδερφή του δεν βγάζει λέξη από το στόμα του,αντίθετα η αδερφή του μιλάει περισσότερο και ας κάνει λάθος
                    .Επίσης παρατήρησα ότι ενώ στην ελλάδα ήταν πολύ καλός στην αριθμητική κάναν προσθέσεις με τριψήφια νούμερα εδώ κάνει λάθος σε πιο απλές πράξεις με μονοψήφια νούμερα.
                    Στο σχολειό τους κάνουν extra μαθήματα για την γλώσσα και γενικά έχουν κατανόηση και δείχνουν ότι θέλουν να τα βοηθήσουν.
                    Πολλές φορες σκέφτομαι και εγώ όπως και εσύ όπως και όλοι οι γονείς φαντάζομαι εάν τελικά αξίζει τον κόπο όλη αυτή η αλλαγή της μετανάστευσης, για τα παιδεία μας.
                    Θέλω να πιστεύω ότι με τον καιρό θα στρώσουν τα πράγματα απλά χρειάζεται χρόνο και υπομονή.
                    και σίγουρα θα βγούν πιο δυνατά τα παιδεία από αυτήν την δοκιμασία

                    Comment


                      Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                      Β Ο Η Θ Ε Ι Α Ο Π Ο Ι Ο Σ Γ Ν Ω Ρ Ι Ζ Ε Ι Ο Τ Ι Δ Η Π Ο Τ Ε

                      Για γονείς με μικρά παιδιά

                      Σχολεία
                      Το Γερμανικό Εκπαιδευτικό Σύστημα
                      πως διασφαλίζετε το μέλλων των παιδιών σας;
                      ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙ∆Ι ΜΟΥ ∆ΥΟ ΓΛΩΣΣΕΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;

                      Comment


                        Ασφαλιση ελευθερου επαγγελματια στην Γερμανια

                        Καλησπερα σε ολους.

                        Ονομαζομαι Γιωργος, βρισκομαι εδω και ενα χρονο στην Γερμανια.
                        Προσφατα αποφασησα να δηλωθω ως ελευθερος επαγγελματιας,Την εβδομαδα που μας ερχεται θα κινησω διαδικασιες προς την κατευθυνση αυτη (Εφορια κτλ)
                        Ενα ερωτημα μου που προκυπτει ειναι η ασφαλεια που θα πρεπει να διαλεξω για την ιατροφαρμακευτικη μου περιθαλψη.
                        Μεχρι τον Ιουνιο του 2012 ειμουν ασφαλισμενος στην ΒΚΚ απο τον εργοδοτη μου.Παραιτηθηκα ομως απο την δουλεια αυτη και αποφασησα να δηλωθω ως ελευθερος επαγγελματιας. Ποιες ειναι οι εναλλακτικες, τι θα πρεπει βασει νομου να κανω και ποσο αυτο κοστιζει?
                        Θα ηταν πολυ μεγαλη βοηθεια μια κατατοπιση απο ατομα που γνωριζουν επι του θεματος.
                        Ευχαριστω εκ των προτερων.

                        Γιωργος

                        Comment


                          Originally posted by giorgos_ch View Post

                          Προσφατα αποφασησα να δηλωθω ως ελευθερος επαγγελματιας

                          Γιωργος



                          Comment


                            s.o.s

                            kalispera exw provlima kai thelo tin boitheia sas...
                            meno sto monaxo se mia upotithete pension alla den exw kapoio sumbolaio me ton idioktiti...zw edw apo arxes maiou opou emene o suzugos mou apo arxes martiou.arxes iouniou ferame ta paidia edw kai twra mas lene oti prepei na fugoume mexri aurio allios tha fonaksoun tin astunomia na anaferw oti eimai 8 minon egkuos...
                            ti mporei na ginei an erthei i astunomia?
                            euxaristw ek ton proterwn...

                            Comment


                              Originally posted by ellimetaxa View Post
                              kalispera exw provlima kai thelo tin boitheia sas...
                              meno sto monaxo

                              Comment


                                Συνταξιουχοs στην Γερμανια.

                                Γεια σας.ειναι το πρωτο θμεα που βαζω και αν κανω καποια λαθακια συχωριστε με.
                                Θελω να φερω τον πατερα μου στη Γερμανια και να τον ξεδηλωσω απο την Ελλαδα και να τον δηλωσωσε μενα,σε αυτο το θεμα δεν εχω προβλημα γιατι εχω δικο μου σπιτι και
                                ετσι ολα ειναι ευκολα προς τον να τον δηλωσω.
                                Ο πατερας μου εχει απολυτη αναπηρια 100% απο τον ΟΓΑ ειναι73 χρονων και επειδη εμεινε μονος *τωρα( θελω να τον φερω εδω.
                                Τη χαρτια χρειαζομε και τη κινησης πρεπει να κανω στην ελλαδα.
                                Ευχαριστω.

                                Comment

                                Working...
                                X