Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η κατηγορία τι σχέση έχει; Επίσης, το αφορολόγητο πόσο είναι;
    Ευχαριστώ για τα Links πάντως.

    Comment


      Από εδώ, μέχρι την 2 σελίδα.. αν θες κ όλες


      http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-78/%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B1-2354/

      Comment


        Το σκεφτομαι για stuttgart!!!

        Γιά σας πατριωτάκια!!! διάβασα πολλά και έμαθα πολλά!!!
        Ειμαι 49 χρονών, ηλεκτρονικός στο επάγγελμα και σκέφτομαι να αναχωρίσω για stuttgart!! Εχω εκει συγγενείς. Ψαχνω όμως για δουλειά στην ειδηκότητα μου, δηλαδή εγκαταστάσεις κεραιών- δορυφορικών συστημάτων-επισκευές( εχω εμπειρία 30 χρόνια). Δεν ξέρω απο πού να αρχίσω. Υπάρχει κάποιος, κάτι, που να γνωρίζει;

        Comment


          και να συμπληρώσω με μια ερώτηση που δεν την βρήκα πουθενά όσο κιαν έψαξα στις πολύ κατατοπιστικές πληροφορίες του φορουμ .
          που μπορω να βρώ τα σχετικά της φορολόγησης και κρατήσεων για ασφάλεια για ελέυθερους επαγγελματίες ?
          του κατασκευαστικού τομέα πχ αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν όλες μαζί οι κατηγορίες
          στο site του ΑΟΚ δεν τα κατάφερα ούτε στα σχετικά με τις κρατήσεις υπαλλήλων

          επίσης ας υποθέσουμε ότι έχω όλα τα σχετικά έγγραφα και γνωρίζω τις διαδικασίες για Lohnsteuerkarte , Anmeldung ,την σειρά που πρέπει να ακολουθήσω κτλ
          Υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη μόνο με Αγγλικά στο Bochum εάν κάποιος έχει πρότερη εμπειρία στις εκεί σχετικές υπηρεσίες ?
          ευχαριστω
          και ένα μεγάλο μπράβο στον συντάκτη και σε όσουν βοήθησαν να φτιαχτεί το
          Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση

          Comment


            ειμαι στην γερμανια και θελω να ρωτησω το εξης.
            πηγα προχτες και δηλωθηκα κατοικος...μετα πηγαμε στον οαεδ της γερμανιας και μας ειπαν πως δεν χρειαζεται να δηλωθω εαν δε ψαχνω δουλεια.
            αυτη τη στιγμη και για τους πρωτους 3 μηνες δεν μπορω να εργαστω γιατι αρχιζω φροντιστηριο και θελω να εχω τις βασικες γνωσεις πρωτα.
            στην ελλαδα δεν ειχα ασφαλιση και ημουν ανεργη χωρις κανενα ενσημο..
            μπορει καποιος να μου πει αν γνωριζει, τι γινεται με την ασφαλεια τωρα;
            δηλαδη θα μου ερθει λογαριασμος να πληρωσω 150 ευρω το μηνα οπως ακουσα; δεν υπαρχει καποια πιο οικονομικη λυση για παραδειγμα καποια ιδιωτικη ασφαλιση που να στοιχιζει φτηνοτερα;

            ευχαριστω εκ των προτερων

            Comment


              επισης καπου διαβασα οτι για να εγγραφω σαν εγγαμη πρεπει να συζω με τον συντροφο μου δηλαδη δεν θα πρεπει να εχει προηγηθει γαμος;

              Comment


                Originally posted by maria.m View Post
                πηγα προχτες και δηλωθηκα κατοικος...
                Σε πια πόλη είσαι, τι σου σου είπαν για το Freizügigkeitsbescheinigung στο δημαρχείο?
                Προσπάθησε να βγάλεις ασφάλιση εδώ Krankenversicherung für ausländische Besucher und Gäste ab 30,90€ / 30 Tage in Deutschland,Schengen Visum Reisekrankenversicherung 30000 Euro Mindestdeckung Versicherungsschein Krankenversicherung für Ausländer in Deutschland Reiseversicherung 90 Tag πιστεύω ώμος ότι δυστυχώς δεν θα δεχτούν γιατί δηλώθηκες κάτοικος...

                Πήγες να δηλωθείς στο ΟΑΕΔ και τους είπες ότι δεν ψάχνεις εργασία!? Αχ βρε Μαριώ...
                Δεν πιστεύω να πήγες και στην ΑΟΚ??

                επισης καπου διαβασα οτι για να εγγραφω σαν εγγαμη πρεπει να συζω με τον συντροφο μου δηλαδη δεν θα πρεπει να εχει προηγηθει γαμος;
                μονο για της φορολογικές πληροφορίες, την κλάση φόρου (Steuerklasse)

                Comment


                  ευχαριστω πολυ για την απαντηση...ολα φαινονται βουνο...
                  θα παμε να ρωτησουμε αν δικαιουμαι αυτη την ασφαλεια...
                  επισηs εδω και καιρο περιμενουμε τα χαρτια για τον πολιτικο γαμο αλλα αργει η διαδικασια δυστυχως...

                  ακομη για την εργασια(βρισκομαστε νυρεμβεργη) οκ ουτε εμενα μου αρεσει το να μη δουλευω..αλλα πιστευα οτι δεν υπαρχει προβλημα εαν κανω 3 μηνες μαθηματα και μετα κανω ενα ασχετο με το πτυχιο μου ausbuildung μεχρι να αναγνωριστει το πτυχιο μου..

                  πιστευεις οτι θα με παρει καποιος για ausbuildung με τις τελειως στοιχειωδης γνωσεις γερμανικων που εχω αυτη τη στιγμη;δηλαδη να παω καλυτερα να δηλωθω στον οαεδ;
                  για εστιατορια δεν το σκεφτομαι με ολα αυτα που εχω ακουσει...και ελπιζω να μη χρειαστει να παω...

                  Comment


                    νομιζω οτι με πηγαν και στο ΑΟΚ εκει μας ειπαν τυπικα να γραψω οτι ψαχνω για δουλεια...συμπληρωσα οτι ψαχνω για δουλεια εκει και τελοσπαντων ο φιλος μου ειπε οτι επρεπε οπωσδηποτε να γραφτω γιατι αλλιως δε μπορω να κανω γερμανικα....

                    Comment


                      Κάτσε γιατί με μπερδεύεις λίγο.

                      Τι εννοείς με άσχετο Ausbildung; Ένα Ausbildung διαρκεί συνήθως 3 χρόνια. Για αναγνώριση πτυχίου το πολλή να πάρει ένα μήνα. Μαρία δεν θέλω να σαι απογοητεύσω αλλά χωρίς γερμανικά και προφανώς προχωρημένη ηλικία το βλέπω χλωμό, άλλα ξεκαθάρισε μου λίγο σαν τι Ausbildung θέλεις να κάνεις?

                      Υπάρχει και το Umschulung άλλα αυτό επιδοτείτε από το κράτος το οποίο όμως πρέπει να δικαιούσαι πρώτα.

                      Μην πολλή βασίζεσαι στο ΟΑΕΔ, ψάχνε της αγγελίες από μόνη σου και στέλνε βιογραφικά, άλλα πρέπει να διευκρίνησης πρώτα σαν τι θέλεις να εργαστείς η μάλλον τι θα μπορούσες!
                      Και προσοχή με την ΑΟΚ!! Πήγες η όχι?
                      ΟΑΕΔ οπωσδήποτε όταν μεταφέρετε το επίδομα ανεργίας από Ελλάδα, αλλά εσύ δεν είχες.
                      Και όταν λες ΟΑΕΔ εννοείς το Arbeitsagentur η το Jobcenter?

                      Comment


                        Originally posted by milu View Post
                        Κάτσε γιατί με μπερδεύεις λίγο.

                        Τι εννοείς με άσχετο Ausbildung; Ένα Ausbildung διαρκεί συνήθως 3 χρόνια. Για αναγνώριση πτυχίου το πολλή να πάρει ένα μήνα. Μαρία δεν θέλω να σαι απογοητεύσω αλλά χωρίς γερμανικά και προφανώς προχωρημένη ηλικία το βλέπω χλωμό, άλλα ξεκαθάρισε μου λίγο σαν τι Ausbildung θέλεις να κάνεις?

                        Υπάρχει και το Umschulung άλλα αυτό επιδοτείτε από το κράτος το οποίο όμως πρέπει να δικαιούσαι πρώτα.

                        Μην πολλή βασίζεσαι στο ΟΑΕΔ, ψάχνε της αγγελίες από μόνη σου και στέλνε βιογραφικά, άλλα πρέπει να διευκρίνησης πρώτα σαν τι θέλεις να εργαστείς η μάλλον τι θα μπορούσες!
                        Και προσοχή με την ΑΟΚ!! Πήγες η όχι?
                        ΟΑΕΔ οπωσδήποτε όταν μεταφέρετε το επίδομα ανεργίας από Ελλάδα, αλλά εσύ δεν είχες.
                        Και όταν λες ΟΑΕΔ εννοείς το Arbeitsagentur η το Jobcenter?

                        δεν ξερω τι να κανω εχω απελπιστει και γι αυτο και ζηταω καποια γνωμη στη σελιδα αυτη..

                        εχω πτυχιο θεολογιας...διαβασα στη σελιδα σε καποιο προηγουμενο ποστ οτι υπαρχει καποια διαδικασια πρωτα η μεταφραση και μετα τα στελνω για αναγνωριση ..λογω απεργιων ομως ακομη περιμενω την αναλυτικη απο ελλαδα οποτε καταλαβαινεις ποσο αγχος εχω για το τι θα κανω μεχρι να αναγνωριστει και να στειλω τα χαρτια μου...
                        υστερα με τη σχολη που εχω τελειωσει δε ξερω που να στειλω βιογραφικα πραγματικα..

                        αγχωθηκα με την ΑΟΚ.. πρεπει να ρωτησω γιατι πραγματικα εκεινη τη μερα ειχα ζαλιστει περα δωθε που μας εστελναν..η ΑΟΚ ειναι εκει που δηλωνεσαι ως κατοικος;
                        η διαδικασια που εκανα ηταν η εξης..
                        πρωτα πηγα να με δηλωσει ο φιλος μου οτι μενω μαζι του και μετα πηγαμε στο φροντιστηριο γερμανικων οι οποιοι μας εστειλαν ξανα πισω για να παρουμε ενα χαρτι που πρεπει να το εχω για να κανω εγγραφη και να πληρωνω απο οτι καταλαβα λιγοτερα χρηματα(;) αλλα πρεπει να περιμενω ενα χαρτι που μας ειπαν οτι θα ερθει σε 10 μερες!

                        οταν ειπα για τον ΟΑΕΔ μαλλον το Arbeitsagentur εννοω...

                        δε ξερω ουτε τi ausbuidung θα μπορουσα να κανω.....απο ο,τι καταλαβα δεν εχω επιλογη..

                        εχω τρομερο αγχος με τη χρεωση απο την υγειονομικη περιθαλψη...

                        εσυ μου προτεινεις δηλαδη να περιμενω την αναγνωριση πτυχιου και ταυτοχρονα να κανω μαθηματα;

                        Comment


                          Φεύγω για εργασία άμεσα. Θα σου απαντήσω το βράδυ.
                          Σίγουρα θα βρεθούν μέχρι τότες και 2-3 να σου δώσουν συμβουλές.
                          Μάλλον δεν πήγες ΑΟΚ απ' ότι κατάλαβα. Ευτυχώς!

                          Comment


                            σ' ευχαριστω παρα πολυ....σου ειμαι πραγματικα ευγνωμων για το χρονο σου!
                            καλη συνεχεια στο υπολοιπο της ημερας!:-)

                            Comment


                              Μαρία θα σου στείλω και ένα πμ. ως τότε κοίτα εδώ Επισημάνσεις για εργασία και διαβίωση στη Γερμανία της διεύθυνσης του ZAV και Eυρωπαϊκή Επιτροπή - PLOTEUS (Portal on Learning Opportunities throughout the European Space).

                              Μια βόλτα εδώ Club Estia - griechischer Frauenclub - Nachbarschaftshaus Gostenhof και εδώ da sein - N αν θες μίλα με τον ηγούμενο.
                              Η πύλη του EURES αυτή την στιγμή δεν λειτουργεί, προσπαθήστε λίγο αργότερα.

                              ΟΚ, λειτουργει πάλι..

                              Comment


                                Αγορα αυτοκινήτου

                                καλησπέρα σε ολους, σκοπευουμε να αγοράσουμε αυτοκίνητο και ήθελα να μου δώσετε πληροφόριες για το πως λειτουργούν τα πράγματα εδώ. πχ βλέπω πολλά να πωλούνται όπου το tuv εχει λήξει, διαβάζω για πράσινη κάρτα κτλ. τι με συμφέρει μιας και για αρχή θα είναι κάτι μικρό και φτηνό?επίσης τα τέλη κυκλοφοριας έρχονται κάθε αρχή του χρόνου όπως και ελλάδα?μήπως είναι καλύτερα να περιμένω τον καινούριο χρόνο τότε?γιατί υποθέτω αν περιμένω για αρχή του χρόνου θα τα έχει πληρώσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. με την ασφάλεια τι γίνεται?γενικά όσο περισσότερα κυβικά τοσο ψηλότερο το κόστος ασφαλίστρων και τελών?

                                Comment

                                Working...
                                X