Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    προβλημα με τα απορριμματα και την ανακυκλωση....

    καλησπερα
    μολις μετακομισαμε στην Γερμανια...
    συγνωμη για την σαχλη ερωτηση αλλα δυστυχως δεν μπορουμε να βρουμε ακρη τι συμβαινει με τα απορριματα..πηγαμε σε 5 σουπερ μαρκετ και κανεις δεν ειχε τις κιτρινες σακουλες για ανακυκλωση.
    καταρχην θελω να ρωτησω εαν υπαρχει η επιλογη να μην κανεις ανακυκλωση..δηλαδη πχ μπορω να τα ριξω ολα μεσα σε μια μεγαλη μαυρη σακουλα και να τα βαλω στον καδο που απο οτι καταλαβα ειναι για τα αποφαγια;
    δεν βρισκουμε πουθενα αυτες τις κιτρινες σακουλες...μας εκαναν παρατηρηση οτι πρεπει να τα πεταμε στις κιτρινες αλλα δεν υπαρχουν πουθενα...πρεπει απο καπου συγκεκριμενα να τις προμηθευομαστε, μηπως οι ενοικιαστες γενικα ειναι υποχρεωμενοι να τις δινουν;

    και παλι συγνωμη για την ανοητη ερωτηση ομως χρειαζομαστε επειγοντως βοηθεια...

    ευχαριστω εκ των προτερων

    Comment


      Originally posted by maria.m View Post
      καλησπερα
      μολις μετακομισαμε στην Γερμανια...
      συγνωμη για την σαχλη ερωτηση αλλα δυστυχως δεν μπορουμε να βρουμε ακρη τι συμβαινει με τα απορριματα..πηγαμε σε 5 σουπερ μαρκετ και κανεις δεν ειχε τις κιτρινες σακουλες για ανακυκλωση.
      καταρχην θελω να ρωτησω εαν υπαρχει η επιλογη να μην κανεις ανακυκλωση..δηλαδη πχ μπορω να τα ριξω ολα μεσα σε μια μεγαλη μαυρη σακουλα και να τα βαλω στον καδο που απο οτι καταλαβα ειναι για τα αποφαγια;
      δεν βρισκουμε πουθενα αυτες τις κιτρινες σακουλες...μας εκαναν παρατηρηση οτι πρεπει να τα πεταμε στις κιτρινες αλλα δεν υπαρχουν πουθενα...πρεπει απο καπου συγκεκριμενα να τις προμηθευομαστε, μηπως οι ενοικιαστες γενικα ειναι υποχρεωμενοι να τις δινουν;

      και παλι συγνωμη για την ανοητη ερωτηση ομως χρειαζομαστε επειγοντως βοηθεια...

      ευχαριστω εκ των προτερων
      καλησπέρα Μαρία,
      Δεν ξέρω σε ποια πόλη μένεις αλλά εμείς εδώ έχουμε ξεχωριστό κάδο για αποφάγια (μαύρο), για συσκευασίες με το πράσινο σηματάκι (κίτρινο), για χαρτιά (μπλέ). Σακούλες τώρα τι να σου πώ λογικά έχουν τα σούπερ μάρκετ αλλά και τα μαγαζιά με €1, τα dm, real, EDEKA κ.α. Το να τα πετάς όλα μαζί είναι μια κακή ΕΛΛΗΝΙΚΗ συνήθεια που θα πρέπει να αποβάλλεις εδώ. Ναι μπορείς να το κάνεις αλλά δεν είναι το σωστό όταν όλοι γύρω σου δεν το κάνουν. Υπάρχει κατάλογος με το τι πετάμε σε κάθε κάδο-σακούλα. Μπορέις να το βρείς στο δήμο ή να ψάξεις στο internet. Αν τώρα είναι κάποια ειδική σακούλα (που δεν νομίζω) χτύπα σε ένα γείτονα και ρώτα που τις βρίσκεις. "Wo kann ich den gelbliche Muellsack finden?". Και κάθε ερώτηση είναι χρήσιμη. Καλή αρχή και καλή Δύναμη








      Τελικά το έψαξα λίγο τις παίρνεις δωρεάν απο το Δήμο όπως βλέπω στις πιο πολλές πόλεις που εφαρμόζουν αυτό το σύστημα και απο τους οδηγούς των απορριμματοφόρων που μαζεύουν αυτές τις σακούλες. Δες στο site του Δήμου σου ή πάτα στο google "Gelber Sack * " όπου *=ο δήμος σου!
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        Μαρία, θα πας στο Rathaus στο αντίστοιχο ΚΕΠ και θα σου δώσουν δωρεάν.

        Comment


          σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια πραγματικα το εκτιμω...σημερα φαγαμε 2 ωρες να ψαχνουμε αυτες τις παλιοσακουλες ... ενω θελουμε να ειμαστε σωστοι δεν μπορουμε...γιατι οπου ρωτησαμε δεν ηξεραν να μας πουνε..θα παμε την Δευτερα κι ολας στο δημαρχειο...
          συμφωνω απολυτα στο οτι πρεπει να τηρουμε τους κανονες..ποσο μαλλον σε μια χωρα που εμενα προσωπικα αν και δεν ειμαι πολυ καιρο εδω ηδη με κανει να νιωθω οτι η υπαρξη μου εχει αξια...οτι υπαρχει ενας σεβασμος ως προς τον γειτονα, την κοινωνια...
          δεν ηθελα να φυγω απο την Ελλαδα αλλα η κατασταση με αναγκασε, ενιωθα αχρηστος ανθρωπος στην πατριδα...και δε μετανιωνω καθολου που εφυγα...μονο για την οικογενεια μου που ειναι πισω και βασανιζονται...
          σας ευχαριστω και παλι και χαιρετισμους απο Νυρεμβεργη!:-)

          Comment


            Originally posted by maria.m View Post
            σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια πραγματικα το εκτιμω...σημερα φαγαμε 2 ωρες να ψαχνουμε αυτες τις παλιοσακουλες ... ενω θελουμε να ειμαστε σωστοι δεν μπορουμε...γιατι οπου ρωτησαμε δεν ηξεραν να μας πουνε..θα παμε την Δευτερα κι ολας στο δημαρχειο...
            συμφωνω απολυτα στο οτι πρεπει να τηρουμε τους κανονες..ποσο μαλλον σε μια χωρα που εμενα προσωπικα αν και δεν ειμαι πολυ καιρο εδω ηδη με κανει να νιωθω οτι η υπαρξη μου εχει αξια...οτι υπαρχει ενας σεβασμος ως προς τον γειτονα, την κοινωνια...
            δεν ηθελα να φυγω απο την Ελλαδα αλλα η κατασταση με αναγκασε, ενιωθα αχρηστος ανθρωπος στην πατριδα...και δε μετανιωνω καθολου που εφυγα...μονο για την οικογενεια μου που ειναι πισω και βασανιζονται...
            σας ευχαριστω και παλι και χαιρετισμους απο Νυρεμβεργη!:-)
            Για Νυρεμβέργη Gelber Sack - Abfallwirtschaft Stadt N?rnberg

            Sie erhalten eine Rolle mit gelben Säcken einmal jährlich kostenlos direkt in Ihre Wohnung geliefert. Wer mehr verbraucht, kann sich in den Wertstoffhöfen und beim Bürgerinformationszentrum kostenlos eine weitere Sackrolle je Haushalt holen.


            Δηλαδή σου έρχονται μια φορά τον χρόνο δωρεάν στο σπίτι και αν χρειαστείς και άλλες πάς στην ακόλουθη διεύθυνση στο ισόγειο του Δημαρχείου.

            Buergerinformationszentrum (BIZ)

            Hauptmarkt 18

            Rathaus, Erdgeschoss

            90403 Nürnberg


            Καλή αρχή
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              Originally posted by kosofos View Post
              Για Νυρεμβέργη Gelber Sack - Abfallwirtschaft Stadt N?rnberg

              Sie erhalten eine Rolle mit gelben Säcken einmal jährlich kostenlos direkt in Ihre Wohnung geliefert. Wer mehr verbraucht, kann sich in den Wertstoffhöfen und beim Bürgerinformationszentrum kostenlos eine weitere Sackrolle je Haushalt holen.


              Δηλαδή σου έρχονται μια φορά τον χρόνο δωρεάν στο σπίτι και αν χρειαστείς και άλλες πάς στην ακόλουθη διεύθυνση στο ισόγειο του Δημαρχείου.

              Buergerinformationszentrum (BIZ)

              Hauptmarkt 18

              Rathaus, Erdgeschoss

              90403 Nuernberg


              Καλή αρχή
              ευχαριστω παρα πολυ!!!:-)

              Comment


                Kαλησπερα σε ολους!!!Ηθελα την βοηθεια σας!!Η γυναικα μου βρισκεται στο mainz και υπαρχει ενα προβλημα με την μπεμπα μας!!Οι γερμανικες αρχες δεν αναγνωριζουν το ποιστοποιητικο γεννησης γιατι ειναι φωτοτυπια και φαχ που προερχεται απο τα Κ.Ε.Π(τα Κ.Ε.Π δεν τα ανγνωριζουν καθολου)και ακομη οτι θελουν ενα ονομα για την μικρη και ας ειναι αβαπτιστη!!Γενικα μας ζηταν το γνησιο ποιστοποιητικο γεννησης αλλα και ενα ονομα!! Αν γνωριζει καποιος ας με βοηθησει!!!Ευχαριστω!!!

                Comment


                  Originally posted by nasos View Post
                  Kαλησπερα σε ολους!!!Ηθελα την βοηθεια σας!!Η γυναικα μου βρισκεται στο mainz και υπαρχει ενα προβλημα με την μπεμπα μας!!Οι γερμανικες αρχες δεν αναγνωριζουν το ποιστοποιητικο γεννησης γιατι ειναι φωτοτυπια και φαχ που προερχεται απο τα Κ.Ε.Π(τα Κ.Ε.Π δεν τα ανγνωριζουν καθολου)και ακομη οτι θελουν ενα ονομα για την μικρη και ας ειναι αβαπτιστη!!Γενικα μας ζηταν το γνησιο ποιστοποιητικο γεννησης αλλα και ενα ονομα!! Αν γνωριζει καποιος ας με βοηθησει!!!Ευχαριστω!!!
                  Διαβατήριο πως βγάλατε στην μικρή χωρίς όνομα;
                  Εμένα στον γιο μου, δεν μου έβγαζαν και πήγα στο ληξιαρχείο και του έκανα ονοματοδοσία, για να του βγάλω.
                  Στην Γερμανία δηλώνεις το όνομα του μωρού στο νοσοκομείο.
                  Ας παει κάποιος στο δημαρχείο να ζητήσει το προτότυπο.

                  Comment


                    Ευχαριστω christina,τελικα βρηκα ακρη..Πηγα στο ληξιαρχειο και εκανα την ιδια διαδικασια !!!!

                    Comment


                      υγεία

                      ενδιαφέρομαι να έρθω για εργασία στην γερμανία.πάσχω από σκλήρυνση κατά πλάκας και θα ήθελα να μ συμβουλέψετε τι πρέπει να κάνω προκειμένου να ασφαλιστώ στην γερμανία και να έχω δυνατότητα να μου χορηγείται μηνιαίως η θεραπε'ια μου(μονοκλωνικό αντίσωμα tysabri).αυτη την στιγμή είμαι έμμεσα ασφαλισμένος εφόρου ζωής στην ελλάδα.

                      κάθε συμβουλή σημαντική!!!!!!!
                      σας ευχαριστώ πολύ

                      Comment


                        Originally posted by annaanna View Post

                        κάθε συμβουλή σημαντική!!!!!!!
                        σας ευχαριστώ πολύ
                        Γεια σου Αννα,

                        Με λίγα λόγια... πρέπει βρεις φορολογούμενοι εργασία (Steuerpflichtige Arbeit)!!
                        Από εκεί και πέρα ο Εργοδότης σου θα πληρώνει την υποχρεωτική συνδρομή μέλους ασφάλισης (Pflichtversicherung) στην Krankenkasse (AOK) η οποία θα χορηγεί την θεραπεία σου αναλόγως ε ως ένα ποσοστό η και όλα.

                        Αν δεν βρεις φορολογούμενοι εργασία και θέλεις να πληρώνεις την ελεύθερη συνδρομή μέλους ασφάλισης (Freiwillige Versicherung) στην Krankenkasse (AOK) η και οποιαδήποτε άλλη ασφαλιστική εταιρία, πιθανώς η συμμετοχή σου με αυτό το διάγραμμα νοσηλείας, δεν θα γίνει δεκτή!

                        Η διαδικασίες για θέμα Εργασία / Ασφάλισης εδώ
                        http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-2-a-2628/index13.html#post43799

                        και αν πήρες το θέμα της μετανάστευσης προς Γερμανία ζεστά και εδώ
                        http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%C E%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-2955/

                        Comment


                          Θέμα για Έλληνες που φεύγουν μετανάστες

                          Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

                          Εριξα μια ματιά στο Ίντερνετ και βρήκα μια πολύ όμορφη ηλεκτρονική σελίδα που αποτελεί δίαυλο επικοινωνίας ανάμεσα στους Έλληνες που μένουν στη χώρα και στους Έλληνες που οδηγούνται στη λύση της μετανάστευσης. Επιθυμώ να κάνω μερικά θέματα με Έλληνες που αποφάσισαν να φύγουν από την Ελλάδα για να εργαστούν σε κάποια άλλη χώρα.
                          Το "αφιέρωμα" αυτό το ξεκίνησα με δύο νέα παιδιά που μετανάστευσαν για Ταϊλάνδη και Ολλανδία.
                          Όσοι θέλετε να προχωρήσουμε σε μια συνέντευξη
                          μπορεί να στείλει email στο vgenis@pegasus.gr

                          Το προηγούμενο δημοσίευμα Nέοι Ελληνες που βρίσκουν την τύχη τους στο εξωτερικό | ενθετα , εργασια , eπικαιροτητα | ethnos.gr

                          Να είστε καλά και όσοι όσοι φεύγετε από την Ελλάδα, να μην μας ξεχνάτε.

                          Θοδωρής

                          Comment


                            Υπολογισμός καθαρού μισθού

                            Καλησπέρα σε όλους,
                            Απ' όσο έχω καταλάβει, το φορολογικό σύστημα της Γερμανίας μοιάζει πάρα πολύ με αυτό της Ελλάδας. Υπάρχει κάποιο site όπως πχ το aftertax.gr που σου βγάζει πόσα είναι τα καθαρά, γιατί τελικά αυτό είναι που χρειαζόμαστε;

                            Ευχαριστώ πολύ.

                            Comment


                              Originally posted by petos View Post
                              Καλησπέρα σε όλους,
                              Απ' όσο έχω καταλάβει, το φορολογικό σύστημα της Γερμανίας μοιάζει πάρα πολύ με αυτό της Ελλάδας. Υπάρχει κάποιο site όπως πχ το aftertax.gr που σου βγάζει πόσα είναι τα καθαρά, γιατί τελικά αυτό είναι που χρειαζόμαστε;

                              Ευχαριστώ πολύ.
                              Καλησπέρα petos. Το φορολογικό της Γερμανίας δεν έχει καμία απολύτος σχέση με της Ελλάδας, αλλά για έναν απλό εργαζόμενο είναι πολύ απλό απλά πρέπει να γνωρίζεις την κατηγορία σου (Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,ΙV,IV+,V). Από εκεί και πέρα όλα γίνονται αυτόματα απο την μισθοδοσία σου και στο τέλος (Μάιο) κάνεις αίτηση για επιστροφή φόρου και αν υπάρχει σου γυρνάνε. Υπάρχουν πολλά site για αυτό που ζητάς. π.χ

                              Gehaltsrechner und Brutto Netto Rechner Gehalt bei nettolohn.de!

                              Brutto Netto Rechner 2012 2011 Gehaltsrechner 2012 2011 Lohnrechner 2012 2011 Gehalt
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Καλησπερα και απο μενα ειμαι νεα στο forum αν και παρακολουθω το patriotaki καιρο παιδιά όσοι είστε έξω μας ενδιαφέρει να μαθαίνουμε νεα σας. Μας δίνεται δύναμη για να προχωρήσουμε.

                                Comment

                                Working...
                                X